keurde levensverzekering-maatschappij Prudenlia, waarvan zij in strijd met de werkelijkheid, het bestaan wilden doen gelooven, en zulks ten einde zich van de gelden meester te maken, die door personen hetzij als voorloopige storting op aan- deelen in die beweerde maatschappij, hetzij als premicn of contributiën wegens verzekeringen door die maatschappij aangegaan, hun waren ter hand gesteld. Bij de behandeling dezer zaak werden 25 ge tuigen gehoord. De rechtbank nam aan, dat het kenmerk eener valsche onderneming ten deze aanwezig was, en verklaarde de beklaagden schuldig aan de over treding -van het verzuim om voor eene op te richten maatschappij van levensverzekering de Koninklijke goedkeuring aan te vragen, en het zonder zoodanige goedkeuring zich gedragen als bestuurder of beheerder daarvan; bovendien den derden beklaagde aan het wanbedrijf van be drieglijke oplichting. De ls,e besch. werd veroor deeld tot 14, de 2a° tot 8 dagen gevangenisstraf, en de 3dd tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden en eene geldboete van ƒ25. (N. R. Cl.) Bkillle, 20 Oct. Sedert 1861 bestaat alhier on der het bestuur van den hoofdonder wijzerP. Kruyne eene opleidingsschool voor hulponderwijzers, die blijkens de resultaten tot de beste van het va derland mag worden gerekend. De driekweeke- lingen, die zich aan het jongstgehouden examen onderwierpen, zijn weer allen geslaagd. Van het bestaan der school af, hebben 23 kweekelingen eene akte bekomen, en van dezen werden slechts twee eenmaal afgewezen. Zaandam, 20 Oct. Gisterenavond omstreeks half-, twaalf ontstond er brand in den molen genaamd de Stijfselbak, van de firma H. Vis Zn., alhier; het gebouw is totaal verbrand, de oorzaak is ge heel onbekend Nieüwediep, 19 Oct. De gisteren in het West- gat. gestrande brik Napoleon is waarschijnlijk uit elkander geslagen, want liet gat drijft vol met de lading. Er is zeer weinig geborgen, want het schip zat zoo hoog, dat men er moeilijk uithoofde van de branding kon bijkomen. Op dit oogenblik waait hier een hevige storm uit het N.-W. Men is niet ten onrechte beducht voor nieuwe zeerampen. Utrecht, 15 Ojfófïer. Men meldt dat de metsel- "eilhCu~aan |iet for[ Rjjnauwcn, aangenomen door de heeren Dienders alhier, voor de som van onge veer achtmaal honderdduizend gulden, voor dit jaar reeds volbracht zullen zijn. Ooggetuigen beweren, dat men zelden schooner metselwerken als op het^ bovengenoemde fort gezien heeft. Dit jaar is er het enorme cijfer van 13 a 14 millioen steeuen aan verbruikt. Men verzekert ons ook, dat dit groote werk binnen den door de directie bepaalden tijd zal kunnen opgeleverd worden. Zwolle, 20 Oct. Den 18de" dezer is door den Hoogen Raad behandeld het beroep in cassatie, van den OGjarigen F. A. Servais, die door het hof in Overijsel tot zes jaren tuchthuisstraf is veroor deeld ter zake van verkrachting van een löjarig meisje. Voor den requirant trad als verdediger op de heer Mr. J. J. Bergsma, die twee inidde len van cassatie voordroeg en toelichtte. Het Opeub. Min. zal op 26 dezer conclusie nemen. - Groningen, IS Oct. Gisteren is alhier de ver gadering gehouden van het noorder departement der vereeniging van leera-en aan inrichtingen van middelbaar onderwijs. Ruim 10 leden waren tegenwoordig. De bijeenkomst werd vereerd uiet de tegenwoordigheid van don inspecteur voor het middelbaar onderwijs, den heer Dr. W. C. 11. Staring. De rijks hoogere burgerscholen van Gro ningen, Leeuwarden, Warffum en Sappemeer, de gemeentelijke hoogere. burgerscholen van Sneek, Ilarlingen en Veendam, benevens de burgerdag- en avondscholen van Groningen en Ilarlingen waren vertegenwoordigd. Onder de belangrijkste punten, die besproken werden, behooren liet verband tusschen het lager, uitgebreid lager en middel baar onderwijs, benevens de vraag, hoe het on derwijs diende te worden ingericht, opdat het eind-examen niet uit het oog worde verloren, zonder de vrijheid van dit onderwijs door dit eind-examen te belemmeren. Na den afloop der vergadering vereenigden de leden zich aan een vriendschappelijken disch in het hotel Frigge. Breda, 20 October. Den l"tel1 der volgende maand zal weder een nieuwe cursus bij de applicatie- school alhier aanvangen, waaraan zullen deel nemen de l,te luitenants S. P. F. G. E. Delpy van het 3de, J. F. T. Major van het 4de, L. F. A. Van der Goes van het 6d' en H. J. Hoogeveen van het 7d0 reg. inf.; mitsgaders de 2de luitenants F. B. A. Carré van het 3d" reg. inf. en J. K. A. Van Hasselt van het 2d8 reg. vest.-art. Maastricht, 18 Oct. Bij het alhier gehouden najaarsexamen voor het lager onderwijs zijn ge ëxamineerd Hoofdonderwijzers: 13, toegel. 1, de heer J. J. H. Jacobs; onderwijzers in de Hoog- duitsche taal: 7, toegel. 2, de heeren J. H. Van Kampen en H. Va'n Kessel; onderwijzers in de wiskunde: 1, toegelaten 0. 's Hertogenbosch, 14 October De heer Hendrik Nicolaas Balsem vierde gisteren den dag waarop hij 50 jaar geleden in het onderwijs trad. Auto riteiten, vrienden en bekenden, werkten als om strijd mede om den kundigen en braven man te verheerlijken en genoegen te geven. Des avonds ontving de jubilaris een bezoek van den oud-schoolopziener den wel edelen heer Verschoor van Sleeuwijk; de man, die 50 jaren geleden den jubilaris als onderwijzer examineerde en zijne eerste acte als secretaris der commissie van examen teekende, kwam hem hulde bren gen, krachten en lust toewenschen om zijne lang durige loopbaan voort te zetten en alzoo nuttig voor het onderwijs en bevorderlijk voor de ont wikkeling van den mensch te zijn en te blijven. Gr e me ngde Berichten. De correspondent van le Gaulois geeft aldus den indruk weder, dien Roubaix op hem maakte, toen hij daar op jacht ging naar bijzonderheden gver. do fesiilie Kihck: „Hier baden wij volop in Vlaamsch land, wat de reinheid betréTt. Men ziet, dat men op een kvvarluur afstansd van Bel gië isinderdaad hier is de kleur der inwoners blank, zijn de oogen blauw, de haren blond. Zij hebben een tongval, die verraadt dat zij op de grenzen wonen, maar die niet van bekoorlijkheid ontbloot is." Alleenlijk spreken de 40,000 werk lieden, die de helft der bevolking uitmaken, Vlaamsch; eene grillige taal, die samengesteld is uit Belgisch en Hollandsch, maar even moeilijk om te verstaan als Baskisch. In Asturië op eene mijl van Rivadellesa is eene prachtig, wondervol natuurverschijnsel ont dekt. Een natuurlijke tunnel, 60 el lang, 5 el breed en een half el hoog, voert naar eene ruime grot. Grillige en fantastische maar toch prachtige bogen vormen den ingang naar die grot. Door kolommen van druipsteen wordt een soort van amphitheater gevormd, terwijl'in het midden van het gewelf een vallicht is van 5 el breed en 50 el hoog. Galerijen van wezenlijk verrassende schoonheid komen van alle richtingen in de grot uit. Verscheidene hebben eene lengte van meer dan een uur. De reis naar de grot is zeer ge makkelijk, want Rivadellesa is eene zeer goede haven, waar groote schepen aan kunnen leggen. Ook de omstreken zijn prachtig en grootsch en leveren een alleszins bezienswaardig tafereel op. Wat whisky doen kan. Eenigen tijd geleden werd in een der counties in New-York een achtens waardig man in eene herberg gelokt, en aange spoord om te drinken tot hij beschonken was. Tol, Gaijmans, De Keyzer, Kraijkamp, Rikkers, Schafer en Temminck. De hoofdadministratiën der verschillende korpsen zullen evenals dit ten vorigen jare heeft plaats gehad den 19'ion <}er volgende maand in het publiek aanbesteden de voor het jaar 1870 benoodigde hoeveelheid linnen en andere voor werpen van kleeding en uitrusting. Er is maar éene stem over het groote kunst genot en den schitterenden atloop van het groot festival musical, gisterenavond met medewerking van Mad. Alboni en van de eerste artisten en virtuosen in den Kon. Franschen schouwburg gegeven. Het programma is algemeen bekend en niet 't minst het breede deel waarin de voor naamste stukken uit de beroemde messe solein- nelle van Rossini voorkomen, die beurtelings door Mad. Alboni en Mik Battu, prima donna van de groote opera te Parijs, of door de heeren Holder, eerste tenor van de opera te Londen, en Taglia- fico, eerste bas der Italiaansche opera te Londen, of vierstemmig werden voorgedragen op eene wijze die het publiek wegsleepte en waarvan het telkens door onophoudelijke toejuichingen en her haalde terugroeping der artisten blijken gaf. Voegt men daarbij het wondervolle vioolspel van Vieuxtemps en de niet minder groote kunst vaardigheid van den contrebassist Battesini, hetzij ieder afzonderlijk of in duo concertante, zoomede het schoone en stoute pianospel van M"1 Carena dan zegt een en ander reeds genoeg om slechts een flauw denkbeeld te geven van het waarlijk schoone en hartverheffende dat dit festival aan bood. Z. K. H. Prins Alexander woonde, het festival tot het einde bij. Gisteren is alhier, na een korte ongesteld heid, in ruim 64jarigen ouderdom overleden de heer K. N. Meppen, sedert een reeks van jaren leeraar bij de Evang. Luth. gemeente te dezer stede. Ook op letterkundig gebied had de overle dene een goeden naam verworven. Aarlandervekn, 19 Oct. Bij de heden gehouden veiling van vier bonwmanswoningen en lande rijen ten huize van de Wed. L. J. De Wit, ten overstaan van den te Lisse resideerenden notaris D. J. Van Stockum, zijn de perceelen in bod B. R. El p. 1 bouwmansw. groot 15 69 12 op f 18200. ii 2. bouw- en weil. 9 36 35 ii ii 8500. u 3. a n n 1014 50 ii ii 9500. u 4. n rr 5 76 80 ii ii JOK). u 5. n u 2 23 17 ■m' V' a 2700. ii 6. wei- en hooil. ii n 19800. u i-ii n u 15 96 29 u n 26000. II 3. 10 1597 n li 16600. II 9. n n 10 20 10 ii n 17200. II II 10. bonwmansw. 25 10 n n 3000. II II 11. 6 98 75 u II 19600. II II 12. huizen en erf 42 u n 600. li 1/ 13. weiland f, 4 98 90 ii n 11000. II II 14. 3 35 14 ii li 6800. II 1/ 15. n 2 15 22 ii li 4300. II 1/ 16. 217 75 ii n 5100. 1/ 1/ 17. huizen en erf 13 40 n li 3000. II II 18. weiland u 2 33 30 u 11 5100. II II 19. n ii 2 51 60 n n 5100. 1/ 1/ 20. ii 2 67 90 ii n 5800. II n 21. bouwmansw. u 10 23 43 ii li 20200. II ii 22 wei-, en hooil. u 5 73 54 ii n 10400. II n 23. n a 7 42 24 u li 14500. n ii 24. ii 5 26 00 u n SSOO. te zamen 146 97 26 op ƒ246800. Rotterdam, 19 October. De rechtbank alhier heeft in hare* correctioneele terechtzitting van heden een zeer belangrijk vonnis gewezen in eene zaak tegen drie personen, welke aangeklaagd waren van zich te hebben voorgedaan, respectievelijk als directeur, administrateur en generaal-gevol machtigde van eene door Z. M. den Koning goedge- hals. En ten einde niet den schijn le hebben van op te merken dat gij dat opmerkt, raad pleegt men uwen kunstenaars-smaak over dat nieuwe kleedje, dat men vandaag voor t eerst aan heeft, want men wilde dat gij de eerste zoudt zijn, die het zaagt En gij behoeft dat alles in 't geheel niet voor uittartingen aan te zien. 't Lijkt er niet naar! Men is eene eerlijke en eerbare vrouw. Men mag u niet beminnen. Men zit vastgeklonken aan eene hatelijke keten; maar men is vastbe sloten om liever van smart te sterven dan aan zijn plicht te kort te doen. Ach! indien men vrij wasindien men nog eens van voren af aan kon beginnen Daar ik geen schoolknaap meer ben, en ik dus in 't algemeen aan vrouwendeugd geloof, zou ik er op willen zweren dat op de tien van haar, die aldus redeneeren, er althans acht zijn, die oprecht meenen wat zij zeggen. Alleenlijk, nademaal ik geen ezel ben, voel ik mij verplicht te erkennen dat er ten minste zes zijn, die in de practijk veel van dien hoogen cisch zullen lateu vallen, om de hoogst eenvoudige reden dat de vriendschap tusschen een man en eene vrouw, wanneer ze tot een zekere hoogte van vertrou welijkheid is gekomen, niet kan blijven bestaan en vooral niet kan blijven duren anders dan nevens de liefde en nooit in de plaats van deze. In dit laatste geval komt er altoos een oogenblik, waarin een van beiden zoo niet samen! toegeeft aan de gevaarlijke verzoe king van te spelen met de woorden en met de gevoelens, en alsdannu ja, dan raken de dingen zoodanig in de war dat niemand er meer uit kan wijs worden en ik voor mij geloof niet heel veel aan het onschuldige van het blin demannetje-spelen. Ik maakte die opmerkingen eens op een avond, toen ik den generaal Bonnet ontmoette, nadat ik dienzelfden morgen een hoewel nóg zeer onschuldig rendez vous had gehad met zijne vrouw. Hij trad naar mij toe met een glimlachje, en reikte mij de hand, zeggende: „Zie eens, waarde vriend!" ik onder streep die woorden, omdat het de eerste maal was dat hij mij zoo noemde „gij zijt, zonder dat gij het wist, oorzaak geweest van een ge weldigen twist tusschen mijne vrouw en mij. Verbeeld u, dat ik, toen wij dezen middag van het Bosch terug en bij u voorbij kwamen, ik op het denkbeeld kwam om aan mevrouw Bonnet uw atelier eens te laten zien. En zie, zij is daartoe maar niet te bewegen geweest, voorge vende dat zulks niet paste. Ik heb wel is waar getracht haar te doen begrijpen dat er niets on passends bestaat voor eene vrouw, wanneer zij onder geleide van haren man is, maar zij heeft zich volstrekt niet willen laten bepraten, onder voorwendsel dat de artisten niet. veel te vertrou wen zijn op 't kapittel der goede zeden, en dat gij niet beter zijt dan al de anderen. Dus gij zult u hebben te verdedigen. Ik weet niet wie u heeft verraden of belasterdmaar ik waar schuw u dat gij slecht staat aangeteekend. On der ons mannen is men elkander hulp en bijstand verschuldigd. Dus reken ik op u om morgen te komen dineerenten einde den gemeenschap- pelijken vijand woedend te maken. Hoe grappig dat ding nu ook was, zoo geef ik u toch mijn woord, beste Olivier, dat ik er al lesbehalve om lachte. Die behendige manoeuvre van de schoone Marcelle, om mij den toegang tot haar gemakkelijker te maken, terwijl zij den schijn aannam van mij dien te verbieden, en om reeds bij voorbaat eene toekomst, die wellicht al teteeder zou kunnen worden, te verbergen achter een voorgewenden weerzin, deed onmiddellijk voor mijne verbeelding oprij zen al die leugens, al die huichelarijtjes, al die groote en kleine laagheden, al die schandelijke streken en die wereldsche gemeenheden, waar van ik, door een enkelen stap voorwaarts, op het punt was mij zeiven te veroordeelen om dader of medeplichtige te wordenen ik moet u eerlijk bekennen dat zulks mij deed walgen van afkeer. Wordl vervolgd.) In den waanzin van dronkenschap ging hij naar huis, en vermoordde zijne vrouw op de meest barbaarsche manier. Hij werd in zijn beschonken toestand naar de gevangenis gebracht en daar gedurende den nacht gehouden. Des morgens ont wakende en om zich ziende op de muren en de ijzeren traliën van het raam, riep hij uit: „Is dit eene gevangenis?" "Ja> gij zijt in de gevangenis", antwoordde iemand. „Waarom ben ik hier?" was de ernstige vraag. „Wegens moord", was het antwoord. „Weet mijn vrouw het?" „Uwe vrouw het weten?" zeide iemand, „het was uwe vrouw die gij vermoord hebt." Bij deze bekendmaking viel hij ter neder, alsof hij plotseling doodgeslagen was. Men wete dat de constable, die hem naar de gevangenis bracht, hem den drank verkocht en dronken gemaakt haddat de rechter, die het bevelschrift ter in hechtenisneming uitvaardigde, een was die het patent geteekend had; en dat de sheriff, die hem vonniste, drank verkocht en eene kegelbaan hield. Als een staaltje van verregaande dweepzucht deelen wij het een en ander mede van sommige secten in Rusland, die daar naast of tegenover de Grieksche orthodoxe kerk staan. Zoo is er tegenwoordig eene secte der Springers, die tot allerlei dwaasheden en buitensporigheden over slaan. In de provincie Tambow is onlangs een welgestelde oude boer als de nieuwe'hoofdpro- feet dier secte opgestaan. De eeredienst dezer secte bestaat in wilde dansen en vreeselijke kwellingen. De roep van dezen heilige verbreidde zich ver in den omtrek, en tal van bedevaart gangers snelden tot hem. Deze bedevaartgangers, ouder welke vele vrouwen waren, geraakten in eene opgewondenheid, die aan waanzin grensde. Toen zij in twaalf wagens naar hunne woonplaats terugkeerden, wierpen zij onderweg hunne klee deren af en deden allerlei ergerlijke buitenspo righeden. Een man beschouwde zich zeiven als Jezus Christus, eene vrouw als de heilige Barbara. Eene andere vrouw werd als een mensehenoffer aan de godheid gebracht, door haar vast te bin den aan een wagenrad, dat al voortrollende haar verbrijzelde. De twee heiligen hadden het meest daartoe bijgedragen. De politie doet thans on derzoek naar deze gruweldaad. Echter is de overheid niet weinig verlegen met de zaak. Zij weet Diet, welke straf zij op die dwepers zal toepassen. In Piccadilly, een der voornaamste straten van Londen, had voor een paar dagen een zonderlinge jacht plaats. Het edele wild was een neef van keizer Napoleon, lord George Hamilton een broeder van den bekenden hertog van Hamilton wiens finantieele omstandigheden na de jongste voorjaarswedrennen allertreurigst waren. Sedert langen tijd had de 22jarige edelman aan een koetsier van een hansome zijn vertrouwen moe ten schenken, die er dan ook in slaagde, om den edelen lord buiten „het gedrang" te houden en te beletten, dat de rechterlijke ambtenaren zich van hem meester maakten. Donderdag evenwel toen de hansome door Piccadilly reed, schoten plotseling eenige rechterlijke ambtenaren toe, vatten het paard bij den teugel, en ofschoon de koetsier Hink gebruik maakte van zijn zweep, gelukte het hem niet, het paard te doen voort gaan. Fluks sprong de lord uit het rijtuig en ijlde voort, maar de rechterlijke ambtenaren zetten hem na, arresteerden hem en brachten heui naai de gijzeling. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij in Uw geacht blad een plaatsje voor eene zaak, waarover men in den regel niet gaarne spreekt, maar die men toch eiken dag ziet gebeuren, en die allen, vroeger of later, van zeer nabij zal betreffen. Ik bedoel het begraven van onze dooden. In dien er eene zaak is waar zoogenaamde „oude gebruiken" (die men veilig met een anderen naam zou kunnen bestempelen) nog in praktijk gebracht worden, dan mag deze wel het eerst worden genoemd. Wanneer men het verlies te betreuren heeft van dierbare betrekkingen, dan brengt de gemoedsgesteldheid onwillekeurig mee, dat men de zorgen, die noodwendig vooraf moeten gaan, om onze dooden in de laatste rustplaats te kun nen nederleggen, gaarne overlaat aan de noodi- gers ter begrafenis, die dan ook steeds bereid zijn om alles op zich te nemen, wat met de begrafe nis op zich zelf in verband staat. Is men eenmaal zóó ver, dan worden die „oude gebruiken" toe gepast en de rekening die eenige dagen latei- wordt ingeleverd is wel het bewijs van hunne zorgen. Het verdient O. a. opmerking dat de lijk wagen en volgkoetsen, bijna zonder uitzondering, bij denzelfden stalhouder besteld wordeD, en de vraag rijst onwillekeurig op waarom zulk een, groote voorliefde betoond wordt aan één persoon terwijl minder bevoorrechte stalhouders, die even goed en doelmatig hunne rijtuigen en verderen toestel voor die treurige plechtigheid beschik baai- hebben, door genoemde noodigers ter begrafenis worden uitgesloten Jk zal mij, Mijnheer de Redactei"-, vnnrloopig

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2