landweerlijsten in het district van Cattaro tot voorvallen geleid, die opnieuw bewijzen hoe voorzichtig de regeering bij de invoering van her vormingen te werk moet gaan om geene aanlei ding tot dwaling en tot miskenning van hare beste bedoelingen te geven. Voorvallen, welke aan hem die het land en de bevolking kent niet bijzonder opmerkelijk voorkomen, worden bui- ten'slands, waar de rechte maatstaf ter beoor deeling ontbreekt, al licht, belangrijker geacht dan zij werkelijk zijn. Wij vreezen dat dit ook het geval zal zijn met de oproerige bewegingen onder een deel der bevolking van bet district Cattaro. „Het gebied van dien naam maakt, gelijk men weet, het uiterste zuidelijk gedeelte des rijks uit en is volkomen afgescheiden van het overige ko ninkrijk Dalmatië, waartoe het eigenlijk behoort. Het beslaat slechts eene oppervlakte van 11 vierk. mijlen en telt nauwelijks dl,000 inwoners. Eene smalle strook van de Turksche provincie Herze- govvina loopt bij de haven Grivizza tot aan de Adriatische Zee, en scheidt zoodoende het landje van Dalmatië af, terwijl ten zuiden Turksch-Al- banië en ten oosten het vorstendom Montenegro de grenzen uitmaken. De bewoners waren vroe ger onderdanen van Venetië en de kustbevolking wijdt zich zoo uitsluitend aan den zeedienst, dat reeds uit dien hoofde, toen het land onder Oos- tenrijksche heerschappij kwam, de bevolking van allen krijgsdienst bij het leger vrijgesteld werd. „Rondom de bocht van Cattaro liggen een aan tal grootere en kleinere plaatsen, zooals Castel- nuovo met 601)0, Cattaro met 3000, Bodna met 2000 inwoners, Dobrota, Percanjo, Ricano enz., wier inwoners eene bij uitstek zeevarende be volking uitmaken, die, ofschoon van Slavische af komst, geheel het Italiaansche volkskarakter heeft, bijzonder beschaafd en, ofschoon moedig en on dernemend, toch zeer vreedzaam is. Geheel an ders is het met de landbevolging van omstreeks 16,000 zielen. Deze is arm, onbeschaafd en tot allerlei gewelddadigheid geneigd, te- meer daar zij met hare naburen, deMontenegrijnen.diezich dikwijls aan het rooven van vee schuldig maken, voortdurend een kleinen oorlog voert. Zij is daarom altijd gewapend, en neemt nog heden tot beslis sing van onderlinge geschillen de toevlucht liever tot de wapenen dan tot den rechter. Zij is het moedigste maar ook het moeilijkst te regeeren gedeelte der bevolking van Dalmatië. Bij de in voering der algemeene verplichting tot den krijgs dienst in Oostenrijk werd op de oude voorrechten en de gewoonten van het gebied van Cattaro acht geslagen, en in de instructie tot uitvoering der wet op de legerorganisatie is uitdrukkelijk bepaald, dat de tot hier toe geheel van den mili tairen dienst bevrijde bewoners van het district Callaro hunnen dienstplicht alleen bij de land weer te vervullen hebben. „Zij moet dus slechts eene locale militie vor men, ter verdediging van hare eigen haardsteden in geval van oorlog. De oefening voor den land- vveerdienst vordert, zooals een ieder weet, in Oostenrijk nauwelijks noemenswaardige offers van de bevolking, vooral van eene bevolking welke zoo krijgshaftig en ervaren in de behandeling der wapenen is als die van Cattaro. Het is dus moei lijk te begrijpen, hoe de bloote inschrijving in de lijsten dor landweer tot zulke oproerige en bloe dige tooneelen heeft kunnen leiden, als hier het geval is geweest. De keizer beeft terstond een majoor van de militaire kanselarij, die het land en het volk grondig kent, naar Cattaro gezonden, terwijl van den kant der overheid alles gedaan wordt om de Cattareezen behoorlijk in te lichten aangaande hetgeen van hen gevorderd wordt, waaromtrent zij blijkbaar in dwaling verkeeren. Dat inmiddels nadrukkelijke maatregelen geno men worden om de wet te doen eerbiedigen spreekt van zelf, maar ook daarbij zal men met groote omzichtigheid te werk gaan. Men mag alzoo hopen dat de rust spoedig hersteld zal zijn." De Neue Freie Presse is van oordeel, dat de op stand, evenals in 1849, de onafhankelijkheid, d. i. de vereeniging met Montenegro, ten doel heeft. „De Montenegrijnen, „zegt dit blad," vleien zich sedert jaren met het denkbeeld om Cattaro te veroveren en zoodoende toegang tot de zee te verkrijgen. Met dat denkbeeld trachten zij de bevolking van het gebied gemeenzaam te maken zij strooien het zaad uit, waaruit de pogingen tot opstand ontkiemen. In 184S en 1849 kwamen zij bij geheele scharen over de grenzen om hunne stamgenooteu te helpen; ook nu zijn zij zeker in grooten getale in de rijen der opstandelingen te vinden, hoe zou anders de vorst van Montenegro op het zonderlinge denkbeeld gekomen zijn om aan de Oostenrijksche regeering zijne bemidde ling aan te bieden „Maar het zijn niet de Montenegrijnsche inbla zingen alleen, die in Cattaro den geest des op- stands aanwakkeren. Er is nog iets anders: de Russische invloed. Overal waar Christenen van den Griekschen godsdienst wonen en zich een Rus sische consul bevindt, daar kan men zeker zijn dat politieke woelingen plaats hebben. Hoe zou dit dan niet het geval zijn in Cattaro, welks be zit men van 8t.-Petersburg uit meermalen uit drukkelijk aan den Vladika van Montenegro toe gezegd heeft! Indien er nauwkeurige nasporingen gedaan wierden, dan zou het wel blijken, of niet de Russische roebels een weinig mede geholpen hebben om de Cattareezen tot opstand te brengen. Dezen ten spoedigste te onderdrukken is onver mijdelijk noodzakelijk, al ware het alleen om het voorbeeld." Duitisclilaiicl. De ontbinding der Kamer in Beieren is met buitensporige vreugde door de ultramonlaansche partij begroet. Men kan zulks afleiden uit de vol gende ontboezeming der Unita Callolica: „Groot en verheven is de tuchtiging, waarmede God de on beschaamdheid van vorst van den Hohenlohe, den minister van het koninkrijk Beieren, die beproefd heeft den loop van het oecumenisch concilie te verstoren, wilde bestraffen. De te München ver gaderde Kamer van afgevaardigden kon niets uit voeren en niet eenmaal haren voorzitter benoe men. Zevenmaal werd tusschen twee candidaten voor den voorzitterszetel gestemd, en telkens be kwam ieder der beide candidaten 71 stemmen. Dit zijn de regeeringen, die zich willen mengen in de groote samenkomst van het katholicisme." De Augsb. Allgem. Zeil. beoordeelt die ontboeze ming zeer aardig met éen enkel woord. Bum, zegt zij, na haar vermeld te hebben, en meer niets. FVanlti-ijli. De geruchten omtrent eene ministeriëele crisis blijven aanhouden en de stof leveren tot de ge sprekken, zonder meergrond echter dan vroeger; en toch zoude het niet onlogisch zijn, want dezer dagen is in den ministerraad de grootste twistappel tus schen de ministers aan de orde gekomen, name lijk de quaestie der prefecturen. Maar wat er ook moge gebeuren, Rouher heeft bij geene combi natie kans eene plaats in te nemen. De 116 van de centre gauche hebben 't ronduit verklaard, dat ze elk voorstel zouden verwerpen, dat. merkbaar aan den invloed van Rouher zijn ontstaan had te danken. Naar men verzekert heeft de heer Schneider zich naar Compiègne begeven, om bij den keizer aan te dringen op eene vroegere bijeenroeping van het wetg. lichaam; veel kans, dat hij daarin zal slagen, bestaat echter niet, want had Napo leon zich tot toegeeflijkheid willen laten vinden, hij zou zulks zeker gedaan hebben door de krach tige vvenschen des volks. Het tnanifest van de linkerzijde, vastgesteld in eene bijeenkomst ten huize van Jules Favre, luidt aldus „Aan onze Medeburgers. „Men vraagt ons, of wij den 26"«° October naar de Kamer zullen gaan. „Wij zullen dit niet doen, en ziet hier de rede nen van ons besluit: „Gingen wij naar de Kamer, dan zouden wij noodwendig manifestatiën uitlokken, wier gevol gen niemand in den tegenwoordigen toestand kan berekenen. „En wij hebben het recht niet, om het lot der herlevende vrijheid aan de kansen van het toeval over te laten. „Wanneer eene groote revolutie, eene vreed zame revolutie is begonnen; wanneer men de onvermijdelijke ontknooping er van niet van dag tot dag met zekerheid kan- berekenen, zou het onstaatkundig zijn, aan bet gezag ceri voorwend sel te verschaffen, om zich door een oproer te versterken. „Iudien de regeering de constitutioneele ge bruiken, die zij zich zelve tot regel heeft gesteld, met voeten treedt, dan blijft der democratie op dit oogeublik maar éene zaak over: zij heeft er acte van te nemen. Aan deze constitutie, welke het gezag willekeurig afbreekt, hebben wij ons onderworpen, en op ons rust niet de taak om haar te verdedigen en te herstellen. „In dien toestand hebben wij besloten de wer kelijke opening der aanstaande zitting af te wachten. „Dan zullen wij het gezag ter verantwoording roepen wegens de beleediging, die der natie is aangedaan. „Dan zullen wij door de feiten van de laatste drie maanden bewijzen, dat het persoonlijk gou vernement, hoewel veinzende dat het wijkt voor de algemeene afkeuring, niet opgehouden heeft als heer en meester te spreken en te handelen. „Dan zullen wij, op het terrein van het alge meen stemrecht en van de nationale souvereini- teit - de eenige, welke voortaan bestaat - ons werk tot herovering der zuivere democratie voort zetten, wier vaandel het volk ons heeft toever trouwd." Dit manifest is geteekend door de volgende afgevaardigdenBancel, Bethmont, Dessaux, Do rian, Esquiros, Jules Favre, Ferry, Gambetta, Gamier Pagès, Girault, Montpayroux, Grévy, De Jouvencel, Larrieu, Lecesne, Magnin, Ordi naire, Pelletan, Picard, Jules Simon en Tachard. Prins Napoleon, die zich nog steeds te Pran- gins bevindt, heeft langs telegrafischen weg aan de Pays rekenschap gevraagd van de vermelding door dat blad, dat hij bij debegrafenis van Stainte Beuve tegenwoordig was geweest; 't wekt alge meen bevreemding, dat een blad, dat den naam heeft de bijzondere gunst van den souverein te genieten, zulk eene onjuistheid kan vermelden omtrent een lid van de keizerlijke familie. 16 December zullen in de Academie Frangaise de heeren d'Haussonville en Augusle Barbier als leden worden toegelaten. Acht dagen later zullen opvolgeis worden benoemd voor de Lamartine en Sainte Beuve. De heer Duvergier de Hauranne heeft veel kans de Lamartine op te volgen, terw ijl de heer de Portmartin kandidaat is voor den zetel van Sainte Beuve. De Figaro bevat van den gewonen medewerker Albert Millaud, den dichter van de coupletten, die dagelijks onder den titel van „Ncmésis" in dat blad verschijnen, een gedicht, dat, schijnbaar tegen een paar afgevaardigden en dagbladen gericht, in welluidende taal de republiek bezingt. Millaud zegt tot zijne muse: richt in deze sombere dagen den blik niet naar de Bourbons, naar de Orlean- sen, noch de Napoleons, maar: Plus haut, plus haut encore. Léve, maNémésis! Plus haut ton aile métallique. Plus haut!Arrête enfin tes regards indécis Sur la future République! Car c'est la Liberté, mot sacré, mot vainqueur, Que tout Francais rêve et proclame. Idéal immortel qui fait battre le coeur! Espoir qui fait tressaillir Paine. En aan het einde komen deze coupletten voor: Descendez dans la rue et faites le chemin, Et chantez d'une voix sonore La vieille Marseillaise, en tenant ;i la main Notre beau drapeau tricolore! Marchez sans être émus, l'oeil calme, 1e front haut, Sans angoisses et sans alarmes; Présentez la poitrine aux fusils chassepot, Marchez sans défense et sans arines! La barricade attend ses chefs. Het Bismarck is thans geheel op den achter grond gedrongen door la couleur eau du Nil, de modekleur voor dezen winter. Eene Nederland- sche beschrijving van die kleur te geven is on mogelijk: het Fransch eigent zich beter tot der gelijke beschrijving. „Imaginez un mélange de gris et de vert adora- blement fondu, glacé de reflets argentés qui, au moindre mouvement du corps, donnent la robe l'aspect changeant de l'eau qui coule." De dames gekleed in japonnen, die doen den ken aan stroomend water! Sac a papier, zou Gustave Droz zeggen, 9a n'est pas mal In japónnen „eau du Nil" zullen de dames waarschijnlijk de opening van het Kanaal van Suez bijwonen, voornamelijk als het bericht van de Patrie bevestigd wordt, dat de Sultan ter eere van de Keizerin der Franschen, van den Keizer van Oostenrijk en de andere vorsten, die voorne mens zijn naar Egypte te gaan, besloten heeft hen in persoon aldaar te ontvangen en de opening bij te wonen. In dat geval zou de Sultan door zijn groot vizier en een talrijk gevolg vergezeld worden. TELEGRAMMEN. New-York, 18 October. De president Grant heeft verklaard, dat hij geene bijeenkomst met een vertegenwoordiger van Rothschild heeft gehad. De leeraars der evangelische gemeenten te Bos ton hebben den geestelijke Hyacinlhe plechtig ontvangen. Cattaro, 19 October. Uit Rispo wordt gemeld, dat de troepen, onder bescherming hunner bat terijen, zich zonder gevecht op de hoogte van Lonenice hebben geposteerd. Hun geschut be- heerscht de omliggende berghellingen. Bayonne, 19 October ('s avonds). Uit Madrid wordt van gisteren gemeld, dat de insurrectio- neele beweging te Valencia opnieuw was begon nen. Toen de troepen der regeering Zaterdag na de capitulatie der insurgenten met geweld de stad wilden binnendringen, werden zij met een geweervuur ontvangen. Het gevecht duurde gis teren bij de afzending van dit bericht nog voort. Er waren nieuwe versterkingen daarheen ge zonden. Men zegt dat de opstandelingen de familie van den prefect en die van een generaal als gij zelaars gevangen houden. Per telegraaf wordt uit Cadix melding gemaakt van eene ontmoeting nabij LTbrique. Twee per sonen waren daarbij gedood. Op de telegraaf lijn naar Frankrijk heerscht storing. Parijs, 20 October. Het Journal ofliciel zegt, dat het gouvernement met diep leedwezen de heftige taal heeft vernomen, door den Pays tegen een prins van de keizerlijke familie gevoerd. M arktberichten. Amsterdam, 19 October. Rogge per 2100 kilo, Petersburg 198 c. z./k., Taganrog 198 c. z./k.; op levering: October 194, 195, 196, 195; Maart 197; Mei 195,196; Rogge onveranderd; Levering hooger. 20 October. Tarwe onveranderd. Rogge bij gerijf iets hooger, levering lager. Tarwe p. 2400 kilo; O B. Poolsche 345 op tijd. Rogge per 2100 kilo, Petersburg 200, Galatz 210, Taganrog 200, alles c. z./k.; p. October vóór 1 uur 192,193, later 194; Maart 196, 195; p. Mei 195, 194. Aangezegd 450 last, Koolzaad p. November 70Lijnolie vlie gend 3144, najaar 31%, voorjaar 32% a S. Raap olie vliegend 3914, najaar 3944, voorjaar 42. Proinotiëu. Leiden, 20 October. Bevorderd tot Doctor in de Rechten de heer A. W. Blume, geb. te Was senaar, met Stellingen. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gkavenuage, 20 October. In de gisteren ge houden zitting van den gemeenteraad is benoemd tot leeraar in de eerste gronden der staathuis houdkunde aan de burger-dag- en avondschool, de heer Dr. J. Ten Bruik, leeraar in de Neder- landsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool. Scheven ing en, 20 October. Ten gevolge ran den hevigen storm uit het N.-N.-W. is gisteren avond en ongeveer halfacht tusschen Zeerust en het vuurbaken gestrand het Noordsche jacht lijnx van Hougesund, kapitein H. Olsen, reeder H. J. Olsen, geladen met hoepels en zandballast, gisteren morgen van Rotterdam en Maassluis vertrokken en bestemd naar ilougesuud. De equipage, sterk, behalve den kapitein en het zoontje van den reeder, 4 koppen, is behouden aan wal ge bracht en wordt door de goede zorgen van den heer burgemeester Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deyuoot in het voor schipbreukelingen bestemde gemeentegebouw verpleegd. Blijft het stormweder aanhouden dan bestaat er vrees dat het schip weg zal zijn. Florence, 19 Oct. De generaal Meuabrea is hier aangekomen. Het ontslag, door Ferraris aangeboden, is aangenomen. Konstantinoeel, 2U Oct. Gistereu heeft de kei zerin der Franschen van deu sultan afscheid ge nomen en is heden naar Alexandrië vertrokken. De kroonprins van Pruisen wordt op den 26stMI, de keizer van Oostenrijk op deu 28,le° hier ver wacht. Er worden toebereidselen gemaakt voor hunne ontvangst en voor de revue der troepen, welke zal plaaLs hebben. Pakijs, 211 October. Het Journal ojjicici meldt, dat de ministers gisteren te Compiègne eene verga dering hebben gehouden, onder het voorzitter schap des keizers. De heer Schneider woonde deu ministerraad bij. Na afloop daarvan zijn eenige ministers herwaarts gekomen. Zij keeren heden naar Compiègne terug om weder eene zitting te houden. ERRATUM. Bij de opgave in ons vorig nummer der gezel schappen en vcreenigiugen, die zich bij deu stoet op Maandagavond aansloten, is verzuimd te ver melden het bestuur der vereeniging de Harmonie, die expresselijk hare groote repetitie, die dien avond zou plaats hebben, uitstelde, 0111 aan den optocht te kunnen deelnemen. I11 ons artikel over de feestviering van Maan dag staat abusievelijk, dat de leerlingen de ba nier naar liet lokaal brachten waar het bestuur vergaderd was, voordat ze serenades gingen brengen. Dit is onjuist, daar ze die banier bij de serenades met zich voerden. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN, Burgerlijke stand van Leiden van den 14-den tot en niet den 20sten October. Gelliiwri: C. Penscel jra. en J. Van Rijn jd. A. C. Goddijn jin. en M. T. Kriek jd. M. Van der Klcijjm. on J. II. Van Oinincu jd. Uevallcn: A. De Kaper, g b. Ruombcrg, Z. G. Van der Keur, geb. Bavelaar, Z. A. E. Tuckcrmann, geb. Boelen, Z. YV. Van Heusdeu, geb. De Mey, D. J. Blom, geb. Van Ark. Z. A. Bleckinan, geb. Schnap, I). M. Holswildcr, geb. Van Leeuwen, Z. A. YV. H. Truftino, geb. ('oebergh, Z. J. M. Van Es, geb. Van Schootcn, Z. J. M. Mulder, geb. Verlint, D. J. P. Van der YVallc, geb. Do Jong, Z. J. Ti. Broekfeldt, geb. Secrete, Z. tVI. Van Beijcren Bergen en He negouwen, geb. Kortekaai, Z. S. Trouwce, geb. Verlind, Z. C. Van der Laat), geb. Klein, D. B. De Bock, geb. Peercn- boora, Z. D. tweel. M. Van der Mee, geb. Boot, D. L. Singerling, geb. Van der Meer, D. M. C. Vau der YVcydeu, geb. Nicvaart, Z. G. Brarhoven, geb. Lepelaar, I). Overleden: A. M. C. Brouwer D. 2d. J. Dirkse 28 j. G. Velthuijzen Z. fa j. J Veekoian, wed P. Dingjan, 70 j. A. Keercweer 67 j. M. J. Marjee 34 j. J. Da Zoete, wed. P. Faasscn de Meer, 86 j. J. S. Becker Z. 9 m. O. J. Mattaar 56 j. M. H. Foppe D. 2 m. G Chriati- aausc Z. lm. P. Langezaal, geb. De Bruiju, 33 j. A. B. v. d. Linden D, 3d. J. De Gunst Z. 2 j. E. t. d. YV pile D. 20 j. J. A P. Hoppenbrouwer Z. 6 m. Uit de verschillende Dagbladen. Oct. BEVALLEN. IB. A. M. M. Berger, geb. Ter Morst, D. Amsterdam. 15. E. Sutorius, geb. Basquin, Z. Rotterdam. 15. T. Van Blaaderen, geb. Roeland, Z. Nieuwor-Amstol. 15. C. A. YVolfson, geb. Veegcns, Z. Nieuwcdiep. 15. S. J. P.ins, geb. Loos, D. Z. Haarlem. 16. H. Borsje, geb. Bowser, D. Rotterdam. 16. A. M. Van Nieuwland, geb. Qniryus, Z. Amersfoo.t. ]fi. M. A. Vlicl'ndcr, geb. Van der YVilligcn, D. Mellevoetslu 16. N. C. B. Y'an der Blom, geb. Carstcns, Z. Melder 16. C. M. -I. E Ter Maten, geb Van Bulderen, i>. Amsterdam. 16. A. L. Kramers, geb. Caduvius, Z. Amsterdam. 16. H. Molijn, geb Geselaar, D. Arasterdam 16. A. B. Landré, geb. Frogcr, Z. Amsterdam. 17. YV. C. Van Holthe, geb. Van Konijnenburg, Z. Maarssen. 17. A. M. Van Beth Smith, geb. Macfarlnnc, D. Rottcrdnm. 17. J. M. Baer, geb. Hoogwinkel, Z. Rotterdam. Oct. OVERLEDEN. 7. T. T. A. F. De Carpentier, V. 68 j. Sindol. S. M. C. F. Mackay, geb. Van Lijnden, wede. 59 j. Ame- rongen. 13. J. II, Behrcns, Z. 10 ra. Harl'ngen. 13. A. YV. Halbcrstadt, geb. Snoeck, wede. 55 j Bemni"L 14. J. V. Laqueille, M. 70 j. Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3