in het buitenland in alle gebruikelijke talen het licht zien, wenscht ook de vereeniging Oromase hierin niet achter te staan. Tot hoofdonderwijzers zijn geexamineerd 17toegelaten 10, n.l. de heeren J. W. Hevl, J. Hey- koop, B. Kraayenbrinck, L. De Krijger, K. A. Van Lummel, W. Meyer, G. Noordegraaf, G. Siliakus, J. Van Wamelen, J. B. Zeebuit. Rijswijk, 15 October. Het stelen met inbraak schijnt hier aan de orde te komen. Dezen nacht toch werd er bij zekeren W., in de bebouwde kom dezer gemeente wonende, behalve eenige gouden voorwerpen, f 10 aan geld gestolen. Dit is nu reeds binnen weinige dagen de derde nach telijke diefstal, terwijl op eene vierde plaats de dieven niet tot hun doel zijn kunnen geraken, maar door de eene of andere omstandigheid schijnen verjaagd te zijn geworden. Vlaardingen, 15 October. Van de haringvloot die duizenden van uitrusting kost, kan alleen gemeld worden dat gisterenavond eindelijk een schip binnenkwam, dat sinds Juni uit visschen was, met 8 ton haring. In de laatste dagen wa ren er een paar loggers van de Haagsche Maat schappij aangekomen; dus weinig haring. Zutpen, 15 October. Woensdag-avoud heeft alhier een poging tot zelfmoord onder .zeldzame omstandigheden plaats gehad. De persoon van G., arbeider en weduwnaar met 4 kinderen, was des morgens gehuwd met een jonge vrouw, moeder van 2 kinderen. Des middags ontstond reeds twist tusschen de jonggehuwden. Tegen den avond begeeft G. zich naar den kleermaker P., wien hij vertelt, dat hij reeds een hevigen twist met zijn vrouw gehad heeft en veel lust gevoelt om zich van kant te maken. Meteen een mes grij pende, dat op tafel ligt, stoot hij zich dit met kracht in de linkerborst, doet vervolgens nog buis en vest open en zegt, op het bloed wijzende dat uit de wonde gudst: „zie, ik heb mij toch goed geraakt.'' Daarna viel hij in zwijm; een heelmeester werd dadelijk ontboden, die den ongelukkige naar het gasthuis liet transportceren. Groningen, 15 October. Bij de overdracht van het rectoraat aan de lioogeschool werden tevens de bekroningen vermeld en de medailles en lof felijke vermeldingen uitgereikt aan de studenten, die wegens de door hen ingezonden antwoorden op de uitgeschreven prijsvragen de overwinning in den strijd hebben behaald. Hunne namen zijn B. J. Polenaar, student in de letteren aan het Athen. Illustre, te Amsterdam; W. Muurling, Hugo De Vries en F. De Boer, candidaten inde wis- en natuurk. te Groningen en Leiden; T. Cannegieter, E. Barger en N. Valeton, cand. in de godgel. te Groningen en Utrecht, en C. West- lioff, candidaat in de geneeskunde te Utrecht. In de Maandag gehouden vergadering van het Groningsche departement der Ned. Maat schappij van Nijverheid zijn de medailles uitge reikt aan de bekroonden op de jongste tentoon stelling van pholograpliie, enz. In die vergadering is tevens het denkbeeld geopperd en ondersteund om ;n tijds maatregelen te nemen, ten einde het landhuishoudkundig congres in 1S71 hier ter stede te doen houden. Gemengde Berichten. Men heeft onlangs bij Arezzo in Italië een be langrijke antiquaiische ontdekl log gedaan. Bij het doen eener uitgraving is men op een kleinen Etruscischen tempel gestuit, waarin men ongeveer 200 kleine beeldjes, van brons en van koper, en een van zilver heeft gevonden. Zij waren in een cirkel geplaatst; voor het meerendeel waren het naakte beeldjes met gesloten beenen en dicht aan het lichaam aansluitende armen, allen met een puntigen hoed op het hoofd. Velen er van stonden in kleinepotjes, die bij wrijving een sterke petro leumlucht van zich gaven. Buitendien vond men in den tempel vele gouden, zilveren en bronzen ringen, amuletten, kleine steenen met symbolische figuren, een steenen lepel, verschillende voorstel lingen van dieren, eu een zeer schoon bearbeiden gesp. Vele bronzen stukken schenen afkomstig uit een tijd, toen er nog geen gemunt geld be stond. In de Arnh. Cl. wordt eene kamer te huur gevraagd, met mededeeling dat de voorkeur zal worden gegeven aan eene woning, waarin geen jufvrouwen kijven, geen meiden twisten, geen kinderen schreeuwen of geen kippen worden gehouden. UVGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij in Uw nummer van Maandag voor het onderstaande een plaatsje. Zeer juich ik toe het denkbeeld der voorloopige Commissie die, blijkens advertentie in Uw num mer van heden, dezen avond het plan wenscht te beramen voor eene openbare feestelijke hulde, te brengen aan het GenootschapM. S. G., dat te Amsterdam met goud is bekroond. Ik voor uiij sluit me daarbij met ingenomen heid aan en twijfel niet of velen zullen me daarin voorgaan en volgen. Maar ook nog op een andere wijs kunnen we Maandag van onze in genomenheid doen blijken namelijk: door het uit steken der vlaggen. Ieder die er een bezit of zich de kleine kosten wil getroosten er een te huren, kan op die wijs al is hij overigens verhinderd aan de zaak deel te nemen, daaraan meerderen luister helpen bijzetten. En wie zou zich daaraan willen onttrekken? Wij, Leidenaars, we ten zeer goed dat we buitenaf, verdiend of on verdiend, een zekere renommée van lauw heid hebben gekregen. Laat ons daarom op aan staanden Maandag zooveel mogelijk tooiien dat we alles behalve lauw of slaperig zijn waar het er op aankomt om wezenlijke verdiensten te er kennen en te toonen, dat wij het bezit op prijs stellen eener inrichting, die, sinds 84 jaren in ons midden gevestigd, opeen Internationaal Concours met Goud werd bekroond, niet omdat ze alleen de oudste maar omdat ze bovendien en der beste was Daaraan hoop ik dat iedereen zooveel mogelijk het zijne zal willen toebrengen en dank ik bij voorbaat, U, Mijnheer de Redacteur, voor hetgeen Ge door de plaatsing dezer regelen daaraan be vorderlijk hebt willen zijn. Uw dv. Dienaar: Leiden, 16 October 1869. A.Z. BUITENLAND. Tiu-ltye. Het Memorial diplomatique bevestigt, dat het con flict tusschen den sultan en den onderkoning van Egypte uit den weg is geruimd. Genoemd blad zegt dat de Porte, ten gevolge der tusschenkomst van de mogendheden, concessiën heeft gedaan, die met hare waardigheid bestaanbaar zijn. Een ontwerp van schikking is aangenomen, en de Grootvizier heeft dit aan de keizerin, reeds bij hare komst in de Dardanellen, medegedeeld. Duitsclilancl. De heer Von der Heydt, de minister van finan ciën, heeft zich Dinsdag duidelijk tegen de spoor- wegleening van 100 millioen verklaard, met welk plan geene enkele partij in de Kamers ingeno men is. Bij deze gelegenheid heeft hij den moed gehad om graaf Bismarck aan te wijzen als de man, die vooral had gewenscht dat het plan aan de Kamers zou worden voorgelegd. De heer Von der Heydt heeft ten opzichte van de leening den koning op zijne hand, hetgeen te meer blijkt uit het feit dat Z. M. de onderteekening der conces sie aan de disconto-maatschappij heeft geweigerd. Door dit fiasco van het plan is men in sommige finantieele kringen tamelijk ontstemd, maar het publiek was over het algemeen daarmede tevre den. De zaak is reeds sedert den beginne niet alleen impopulair, maar ook te zeer in strijd met alle traditiën van het finantieel beheer des lands. Z-witserland. De conferentie over den Gothard-spoorweg is afgeloopen. Er is besloten dat de lijn zal aange legd worden; zij zal 213 kilometers lang zijn, en het hoogste punt dat zij zal bereiken ligt 1162 ellen boven de oppervlakte der zee en het maxi mum van helling zal 25 per mille bedragen. De zorg voor de neutraliteit der lijn is opgedragen aan Zwitserland. Italië draagt 45, Zwitserland 20, Baden 3 miljoen bijde Noord-Duidsche Bond zal het later verklaren. Die mogendheden zullen in de opbrengst deelen, zoodra de actiën-divi denden 7 pCt te boven gaan. Eiigclaiid. De nationale onderwijs-liga, die, hoe jong nog, toch reeds veel invloed oefent en vele leden van het Parlement en andere aanzienlijke personen in den lande onder zijne leden telt, heeft Dins dag en Woensdag te Birmingham hare eerste vergadering gehoudeu. De eerste resolutie, die aan de vergadering werd voorgelegd, was dat zoo spoedig mogelijk bij het Parlement eene met de beginselen der Ligue overeenkomende wet, mocht worden ingediend. Deze beginselen zijn plaatselijke belastingen voor de scholen, niet confessionneele scholen, vrij onderwijs en dwang maatregelen voor de opvoeding dier kinderen, die door hunne ouders niet op de eene of an dere wijze zijn ter schole gedaan. In de verga dering was men het over de runten zeiven eens, maar er lieerschte groot verschil van meening over, hoe men dat gemeenschappelijk doel zou bereiken: de leden toch behooren tot alle gods dienstige eu staatkundige schakeeringen. Lord Derby, ofschoon iets beter, blijft nog in een hoogst zorgelijken toestand verkeeren. Franki-yk. Naar men beweert, zou de keizer ten laatste gehoor gaan geven aan den algemeenen wensch en het ministeiie veranderen; de kamer toch heeft het kabinet reeds bij voorbaat veroordeeld; maar wat niet veel waarschijnlijkheid heeft, is een gerucht, dat Rouher weer aan het bewind zou komen; Rouher heeft wel is waar slechts verdedigd of gelaakt wat hem te verdedigen of te laken werd gegeven, maar heeft daardoor, zoo als een correspondent van de lndépendance Beige het zeer juist uitdrukt: tegenover het pu bliek, endossé la responsabililé de son impersonnalité, en is dan ook eene onmogelijkheid geworden. Zijn terugkeer aan het bewind zou waarlijk een trotseeren van de publieke opinie zijn, en zelfs de innigste vrienden van het gouvernement ont moedigen. Een gerucht wil, dat de lieer Schneider naar Compiègne ontboden is en bij zijn terugkeer van daar aan Emile Ollivier heeft geschreven. Dit gerucht, latende voor hetgeen het is, zij alleen opgemerkt dat het een der eerste is omtrent die andere on dits over een ministerieele crisis. De Peuple Franqais, die nog steeds geacht wordt inblazingen van hoogerhand te ontvangen, vaart heftig uit tegen de nota in het Journal Ofllciel, omtrent het nemen van maatregelen tegen de vereenigingennatuurlijk dat dat artikel zeer de aandacht trekt. In de vergadering van de linkerzijde, die bij Jules Simon heeft plaats gehad, is besloten dat de heer Pelletan in de Tribune in een uitvoerig artikel de grieven der linkerzijde zal resumeeren. De gelegenheid zal opengesteld blijven voor de overige leden, om ook, door onderteekening, hunne adhaesie met het stuk te betuigen. Naar men zegt was ook de Kératry op de bijeenkomst aan wezig. Gambetta is te Parijs terug, maar is nog niet geheel hersteld. om salpeter, naar Rusland om talk en hennep, naar Peru om guano, en informeert met bijzondere nauwkeurigheid of goede gelegenheden bestaan eene geheele scheepslading naar Engeland te kunnen zenden. Meer dan een achtenswaardig huis op het vasteland heeft zich reeds gestreeld gevoeld dat Robertson Brown C°. van Londen, door een handelsvriend hunne adressen verno men hebben en om prijzen en monsters schrij ven, zoodat hun lang gekoesterde wensch om met Engeland, het eldorado des handels, in rela tie te komen, op deze wijze eindelijk vervuld wordt. De zwendelaar put dikwijls zijn laatste middel uit en verpandt menigmaal de noodzake lijkste kleedingstukken om zijne brieven te kunnen frankeeren. Als de spin in haar web loert hij dan op de brieven van het buitenland. Eindelijk komen eenige antwoorden en vangt eene nieuwe cor respondentie, met bestelling, aan en de groote kunst van den zwendelaar van beroep, bestaat daarin door referentiën naar andere zwendelgenoo- ten, zich crediet te verschaffen. Zoo deze verwij zingen niet voldoende zijn en dit was in de laatste jaren gewoonlijk het geval zoo zendt hij eene vuleur de portefeuille, namelijk een door een ander lid der zwcndelbende geaccepteerden wissel. Er zijn voorbeelden geweest dat zwen delaars de stoutheid hadden „Rothschild" of „Ba ring Brothers" of zelfs de Engelsche bank (bank of England) als referentiën op te geven, en dat de arme slachtoffers op het vasteland het niet waagden, zich bij deze te informeeren of Ro bertson Brown C°. werkelijk bij hen bekend waren, en zich haastten de gedane bestelling uit te voeren. Op honderden van zulke roover- holen, verblijfplaatsen van armoede en gebrek, is dikwijls al de hoop gebouwd van zoodanige lichtvertrouwende fabrikanten, welke het ver langen naar „groote zaken" met buitenlandsche firma's, uit de geringe maar zekere verdienste werpt. Zoodra de cognossementen aankomen, weet de zwendelaar dadelijk aan welken heler hij zich wenden kan om daarop voorschot te bekomen. Komen de waren zelf aan, dan worden zij ter stond met groot verlies verkocht of beleend en het spreekt van zelf dat de geaccepteerde, in de meeste gevallen valsche wissels, niet betaald worden. Reeds sedert vele jaren bestaat deze zaak van valsche wisselmakerij, bestaat eene fabriek door welke geldswaardig papier uit alle oorden der wereld, bij honderden en duizen den „pounds sterling" (ponden sterlings a f 12) voor eene kleinigheid aan zoogenaamde keelafsnijders verkocht en door deze aan de „Duitsche markt" gebracht wordt; sedert vele jaren mest zich te Londen eene bende zwende laars met de opbrengst dezer nietswaardige pa pieren, door het bekomen van Europeesche wa ren, die voor een spotprijs in de handen van zulke heimelijke groothandelaars vallen, die on der den dekmantel der eerlijkheid een onver dienden rijkdom verkrijgen; sedert jaren reeds zinkt dooi- dezen schandelijken zwendel, het vertrouwen tegenover Duitsche agenten en fa brikanten meer en meer weg, en nogtans was het niet mogelijk de misdadigers en hunne ine- degenooten te vatten of de bijl aan den wortel des kwaads te leggen. De bedrijvigheid in de geweldige wereldstad, de sluipgaten der Engel sche wet, de gemakkelijkheid om van naam en woonplaats te veranderen, de ongehoorde kosten, die tot eene gerechtelijke vervolging worden vereischt, dreven den spot ook met de ernstigste pogingen, ofschoon de discipelen van zwendel en bedrog pralend langs de straten gingen en hun stelsel zoo klaar als de dag was. Eerst kor telings gelukte het aan de pogingen der misda- digers-politie, drie dezer gevaarlijke industrie- ridders voor den rechterstoel te brengen, en het vonnis dat het gerechtshof der city onlangs over de van wisselvervalsching aangeklaagde Duit- schers Striemer, Künecke en Stoven heeft ge- Naar aanleiding eener uitnoodiging door den Siècle tot Victor Hugo gericht, om zijne opinie over den tegenwoordigen staat van zaken mede te deelen, schrijft de vermaarde romancier in Ie Rappel, waarvan hij zich verklaart eenvoudig abonné te zijn en niets meer, dat hij gaarne een groote demonstratie gezien hebben zou op den 20ston(joch ,jarl m0est de linkerzijde van het Wetgevend Lichaam den loon geven. Deze nu trekt zich terug, dus moet ook het volk zich ont houden. Volgens Victor Hugo moet het einde van deze crisis zijn de afschaffing van den eed voor de afgevaardigden. „Een woord ten slotte", zegt Victor Hugo; „ten dage, dat ik een opstand zal aanraden, zal ik er bij zijn. Maar ditmaal raad ik hem niet aan." TELEGRAMMEN. IVew-York, 14 Octo.ber. De gerechtelijke be slissing in de zaak van de Hornet, die als vrij buiter ten dienste der Cubanen aangehouden is, zal Zaterdag genomen worden. Parijs, 15 October. Het hof van assises van het departement der Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak der beschuldigden, betreffende de ongeregeldheden in de maand Juni. Douvry, Escofiié en Tarlier zijn veroordeeld tot driejarige, Creuznach en Schwarz tot eene twee jarige gevangenisstraf, en voorts allen tot eene boete van 500 franken. Fruchard is veroordeeld tot zes en Lesprieux tot twee maanden gevangenisstraf. De jury heeft eene aanvraag om gratie onder teekend, die door de verdedigers is geredigeerd. De overige beschuldigden zijn vrijgesproken. Hedenmorgen is te Compiègne een minis terraad gehouden. Morgen volgt aldaar eene tweede zitting. Volgens de verzekering der dagbladen zou er sprake zijn van eene wijziging van het Ministerie. Tusschen de heeren Beaumont en Metternich heeft te Kehl een duel plaats gehad. Naar men zegt, zou laatstgenoemde gekwetst zijn. Cattaro, 15 October. De hoofdmacht der insur- geuten houdt tusschen Castelnuovo en Risano het fort Draguil en het blokhuis ingesloten. De be zetting houdt zich dapper. Ragusa, 15 October. De vorst van Montenegro heeft een beroep gedaan op de loyauteit der Montenegrijnen en hen het verkeer met de insur- genten ten strengste verboden. Hadrld, 15 October. De aartsbisschop en een aantal der voornaamste ingezetenen te Valentia hebben bij den kapitein-generaal stappen gedaan ten gunste der insurgenten. De raad der gene raals heeft verklaard, dat de insurgenten zich op genade of ongenade moeten overgeven. Antwerpen, 15 October. De akte van verkoop van de Zuider Citadel is gisteren avond te Brussel geteekend. Er is een waarborgsom van een half millioen gestort. Het Belgische Gouvernement verplicht zich om de Citadel en de esplanade onmiddellijk te leve ren, en in het volgende jaar ook het arsenaal, gelegen in de Ruedu Couventée. Het Gouvernement behoudt voor zich 10 hec taren, voor het oprichten van een groot monu mentaal station. De aan te leggen bassins zullen eene opper vlakte beslaan van 43 hectaren. De bassins en het station moeten, volgens over eenkomst, in drie jaren gereed zijn. (N. R. Cl.) Marktberichten. Rotterdam, 15 Oct. Afloop der heden gehouden Theeveilingen Java-Thee. N°. 126 tot 129, Merk Nangoeng van 79 tot 320 c. 3 130 135, Singa 83 101 veld, getuigt door zijne gestrengheid, dat men besloten heeft aan het schandelijk bedrijf eener bende schurken, waardoor de Engelsche er Duitsche markt onveilig gemaakt en geschonden wordt, paal en perk te stellen. Slechts een stelselmatig en krachtig samenwer ken van alle achtenswaardige firma's, eene we- derzijdsche ondersteuning tot dekking der enor me gerechtskosten én tewerkstelling van arbeids krachten, kan alleen aan dit bedrijf een einde maken; slechts het ernstig voornemen om de zaak werkelijk in het hart aan te tasten, zal de roofdieren uit hunne holen drijven en de open bare markt het vertrouwen en de zekerheid wedergeven die zij in de laatste tien jaren ver loren heeft. Daarom is de veroordeeling dezer valsche wisselmakers als de aanvang van een nieuw tijdperk te beschouwen. Veruolg en slot in het volgend nominee.) Onder de Mormonen is een opstand uitgebro ken. De jeugdige schoonen willen niets meer vau de polygamie weten. Zelfs de dochters van Brig- ham Young ontvluchten het Zoutmeer.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2