N«. 2972. Maandag A°. 1869. 18 October. Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIKN. Voor iederen regelf 0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 16 October. Toen in Engeland een Reform-bill werd ont- worpen, was de overtuiging algemeen dat voor eene herziening der kieswet in de allereerste plaats noodig is, volkomen bekendheid met de gebreken van de bestaande, en dat voorts van elke verandering de vermoedelijke resultaten zoo nauwkeurig mogelijk moeten berekend worden. Gladstone gaf dan ook bij de verdediging van zijn wet uitvoerige staten en tabellen, waaruit bleek tot welke klasse der maatschappij de be staande kiezers behoorden, welke uitzonderingen daarbij bestonden, welke soort van kiezers hij het kiesrecht wilde verleenen enz. enz. Zoo ook werd de wijziging der kiesdistricten niet vastgesteld, voordat een enquête was gehouden, en een onder zoek in loco had plaats gehad, naar de „natuur lijke grenzen" van elk district. Een kolossaal deel in folio, met kaarten van elk district, maakte de bevindingen van dat onderzoek publiek. In ons land nu wil de regeering thans ook tot eene herziening der kieswet overgaanwel is waar, naar de verklaringen van den minister van financiën, niet van een diepiugrijpenden aard, maar (blijkens de circulaire van den mi nister van binnenlandsche zaken) toch een zoo danige, waarbij een verlaging van den census in de steden en eene verhooging van dien op het platte land in aanmerking zal komen. Buitendien eene herziening in de kieswet is steeds een zaak van zeer groot gewicht. Welke voorbereidingen zullen er nu voor deze herziening gemaakt worden? In de eerste plaats is het dan noodig, dat men volkomen op de hoogte zij van den tegenwoordigen toestand, van het kiezersvolk in de verschillende districten: met cijfers moet men de verschillende werking der kies- iwet in de onderscheidene districten kunnen aan- toonen, dan eerst zal het mogelijk zijn tot eene verbetering te komen. Een ernstig, nauwkeurig onderzoek wordt, dunkt ons, vereischt. In de genoemde circulaire worden Ged. Staten aangeschreven, om vóór 1 November mededeeling te doen van den uitslag vau hun onderzoek be tredende deze zaak, en dan vóór 1 December eene opgave te doen van het aantal kiezers, dat volgens hunne voorstellen elke gemeente zal tel len. Zal er nu door dit onderzoek het noodige licht verspreid worden? Wij willen niet aan de bekwaamheid en den ijver van Ged. Staten tw ij - felen, maar zullen allen, bij de ruimte die hun volgens die circulaire is gelaten, en bij de zeer algemeene vragen, die hun gesteld zijn, wel dat onderzoek op die wijze instellen, als wij hier boven omschreven? Ook meenen wij uit de woor den der circulaire te moeten opmaken, dat de re geering niet eens verlangt dat dit onderzoek op die schaal zal plaats hebben. Het is daarom, dat wij op het voorbeeld van Engeland wezen. Wij laten ons gaarne den lof van degelijk heid geven: wij stellen prijs op dien eeretitel. Velen meenen dat zij zich dien titel niet op betere wijze kunnen waardig maken, dan door langzaam voorwaarts te gaan, en alzoo alle zaken uit te stellen. En het is wel eens gebeurd, dat zij ten slotte moetende toegeven, zeer overhaast te werk gingen, en in plaats nog van langzaam te gaan, blijven deze eerst een langen tijd stilstaan, en gaan dan aan 't hollen. Wij verlangen iets anders, en maken ons een ander begrip van degelijkheid; niet dat men lang, maar dat men zeer grondig de zaken on derzoekt, en daarna zijne plannen maakt, zal zeker het verste brengen, en zoowel op wet gevend, als op elk ander gebied de duurzaamste resultaten te weeg brengen. Moge dan ook voordat men tot eene wijziging der kieswet, zij het eene ook nog zoo geringe, overgaat, zorgvuldig worden nagegaan, welke de gevolgen er van zullen zijn. Het klinkt vreemd, dat wij dezen wensch uitspreken: het schijnt overbodig. De circulaire! aan Ged. St., de wijze waarop deze zaak in sommige bladen is behan deld, geeft er ons aanleiding toe. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het ingezonden stukje, dat wij heden opnemen. Wij vermeenen,dat de wensch daarin uitgedrukt weer klank zal vinden bij de gansche burgerij en dat een ieder gaarne door het uitsteken van de vlag van zijn sympathie zal doen blijken voor het genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix, dat op dien dag te Amsterdam met goud zal be kroond worden. Een feestdag voor dat genoot schap behoort ook een feestdag voor Leiden te zijn. Wanneer dan Maandag het klokkenspel het teeken zal geven, dat de plechtigheid heeft plaats gehad, en de overreiking der medalje is geschied, dat dan de vlaggen worden uitgestoken 1 Hier mede spreken wjj den wensch van velen uit. Gisterenavond werd door den voorlaatsten trein van Amsterdam het hek aan de Warmondsche zijde bij Zomerzorg stuk gereden. Door den locomotief werd een gedeelte van dit hek nog een eind verder door het andere, aan den kant van het station gelegen hek heen, dat zich door den schok opende, inedegesleept. Het voorval moet daaraan zijn toe te schrijven, dat de wachter, die den trein wel had zien aan komen, maar wiens lantaarn was uitgewaaid, zich naar binnen had begeven, om zijn licht weer te ontsteken en zoodoende geen tijd had, om nog vóór de komst van den trein het hek te openen. Ongelukken heeft men echter niet te betreuren. Ten gevolge van dat ongeval is de trein een kwartier later te Rotterdam gearriveerd. Aangaande de gerezen moeilijkheden tusschen de Nederlandsche exploitatie-maatschappij en de Eransche Est, meldt het Memorial Diplomatique, dat die moeilijkheden misschien onoplosbaar zullen zijn, meer niet. Volgens dit blad echter is deze moeilijkheid geheel afgescheiden van de Fransch-Belgische overeenkomst betreffende het transito-vervoer tusschen Basel en Antwerpen. De kassier van een afdeeling der Zwitsersche bank te Zurich is spoorloos verdwenen, een te kort in de kas achterlatende van acht en een halve ton, sommigen spreken van éen millioen. Beursspel schijnt oorzaak te zijn van het groote verlies. De directeur der bank en de procuratie houder te Zurich zijn daarop in hechtenis geno men, beschuldigd van den voortvluchtige te veel vertrouwen te hebben geschonken. Zij verdedig den zich met de opmerking, dat de kassier, een neef van den hoofd directeur der bank, een bui tengewone volmacht bezat van zijn patroon, en tegen een borgtocht van f 40,000 zijn zij op vrije voeten gesteld. Vreemd is het zeker, dat het te kort niet eer is ontdekt, te meer daar reeds voor de vlucht eenige zeer ongunstige geruchten over de speculaties van den kassier geloopen hebben. Er is door de bank een belooning van f 5000 toe gezegd aan hem, die stellige aanwijzing van den voortvluchtige weet te geven. De Lombardia meldt dat de voortvluchtige reeds gevat is. Intusschen komt in het Politieblad het signale ment voor van den persoon van Emil Schiirr van Mumliswijl, oud 24 jaren, laatst kassier bij de Zwitsersche bank te Zurich, spreekt Duitsch, Fransch en gebrekkig Engelsch en draagt een gouden brH. Zijne opsporing wordt verzocht, aan houding, waarvoor eene belooning van 10.000 fr. is uitgeloofd, en bericht aan het dep. van justitie. Wij vernemen dat de plannen voor de spoor wegstations bij Vlissingen thans door den minis ter van binnenlandsche zaken zijn goedgekeurd. Het internationaal- en goederen-station zal ge vestigd worden op de plaats, die daarvoor oor spronkelijk bestemd was, zijnde in de onmiddel lijke nabijheid van de buitenhaven, terwijl een lokaalstation zal gebouwd worden dicht bij de keersluis, aan de oostzijde van het kanaal. (Jok vernemen wij, dat de aanbesteding van den bovenbouw der brug bij Souburg binnenkort kan worden te gemoet gezien MiddCt.) Op een adres van de Vereeniging tot bevor dering van de belangen des Boekhandels, hou dende verzoek dat de handel en de verkoop van boeken, tijdschriften en dagbladen aan de amb tenaren der postadministratie mocht verboden worden, is door den minister van financiën af wijzend beschikt. Het departement meende, met aan het verzoek der adressanten te voldoen, o. a. ook het algemeen belang niet te bevorderen. schoten, te GroningenA. C. Bod aan, van 's-Gra- venhage, te Venlo; J. B. Clii Caron, van 's-Gra- venhage, te Goor; F. J. M. Ditt, van Meppel, te 's-Hage; J. Giltjes, van Helder, te Harlingen; C. Z. Haak, van Delft, te Deventer; A. De Looy, van Gorcum, te Tilburg; J. S. C. Mostertman, van Heusden, te Oisterwijk; J. J. Van Ouwer- kerk, van 's-Bosch, te 's-BoschF. Overkamp, van Pijnacker, te Zutfen; J. J. Van Veen, van's-Gra- venhage, te Horst SevenumJ. Vlug, van Sloten, te Lochem; H. F. B. Weimar, van 's-Hoge, te's-IIage. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 120 tot 136 vol wassen personen en van 53 tot 69 kinderen. Aan de Zwem- en Bad-Inrichting Rhynzigl zijn gedurende het badseizoen 1S69 totaal 9817 baden genomen, zijnde 14226 minder dan gedurende het badseizoen 1868. Bij de Maatschappij tot exploitatie (van Staats spoorwegen zijn, na afgelegd examen, tot surnu- I merairs aangesteld de heeren: C. Aenmey, van I Klaaswaal, te Goes; F. C. Balkema, van Win- Het officieele Prusische dagblad, de Staals-An- zeiger, deelt mede, dat de Koning van Prui sen aan den heer Mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, commissaris des Konings in het hertogdom Limburg, den Rooden Adelaar 2de kl. met de Star heeft geschonken, en den Rooden Adelaar 4de kl. aan de heeren E. D. Spronck, te Maastricht, en Lem<re, te Utrecht. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. H. W. J. Van Marle, als rechterplaatsv. in de arr.-rechtbank te Deventer, en aan Mr. J. Witteveen, als notaris te Metslawier, gem. Oost- dongeradeel. Amsterdam, 15 October. Bij het sluiten der In ternationale Tentoonstelling op Maandag e. k., zuUen al'een de medailles worden uitgereikt. De eere-diploma's en de eervolle vermeldingen zijn nog niet gesteendrukt, en zu"en daarom eerst later aan de rechthebbenden worden ter hand gesteld. 's-Graveshage, 15 October. Men deelt mede, dat zich alhier eene vereeniging heeft gevormd van zeer bijzonderen aard, waarvan wel het bui tenland, en vooral Amerika en Engeland, talrijke voorbeelden kan aanwijzen, maar die tot heden hier te lande nog niet bestond. Zij stelt zich n. 1. ten doel, onderzoek van de dusgenaamde spiritu alistische manifestation en hetgeen daarmede in verband staat. Hoewel deze vereeniging reeds sedert den aanvang dezes jaars werkende is, heeft zij zich dezer dagen, naar wij vernemen, gecon stitueerd en hare statuten vastgesteld. Zij bestaat voor een deel uit personen die wetenschappelijke vakken beoefenen en telt onder hare leden, waar onder ook dames worden opgeuomen, bekende onderzoekers op bovengenoemd gebied. Talrijke aanvragen tot toetreding hebben haar doen be sluiten het ledental uit te breiden, dat echter tot 36 beperkt is. Zij voert ten titel Oromase, dat is beginsel van het goede, en komt in een der groote hotels alhier bijeenin het winterseizoen een maal per week, 's zomers maandelijks onder de leiding van een bestuur waarvan het hoofd, een bekend onderzoeker, alhier eene eervolle betrek, king bekleedt en reeds vroeger eenige werkjes omtrent de zaak uitgaf. Bij iedere vergadering worden experimentale séances met dusgenoemde mediums gehouden. Nog voegt men er bij dat de vereeniging het voornemen heeft in een periodiek geschrift de resultaten van het onderzoek op dat gebied, zoo hier te lande als elders verkregen, mede te deelen; aangezien tal van geschriften DUITSGHE ZWENDELAARS TE LONDEN. Ouder dit opschrift bevat de llheinische Kurier het volgende, ook voor Nederlandsche lezers niet onbelangrijk te achten artikel, dat we aan de Delftsche Ct. ontleeuen Londen wordt met recht de grootste handels plaats der wereld genoemd; zij is echter ook te gelijk de reusaehligste zwendelplaats onder de zon, daar alle bedriegers, deugnieten en zwen delaars der bekende wereld hier samenstroomen. Helaas! bevinden zich ouder deze gevaarlijke industrie-ridders zeer vele Duitschers, berucht door de stoutmoedigheid en vermetelheid, waar mede zij hunne bedriegerijen en zwendelarijen ten uitvoer brengen. Om het vuile, walgelijke nest der Duitsche zwendelaars te Londen te beschrijven, moest men zijne pen in gal doopen; men moest de kunst verstaan afgronden van zedelijke ellende te kun nen verlichten, men moest met krijschende stem den alarmkreet over hunne afschuwelijke orga nisatie kunnen doen hooren. Duitsche kunst, Duitsche wetenschap, Duitsche arbeid, Duitsche oprechtheid, deugdelijkheid en Duitsche vlijt, worden in Engeland op waardige wijze vertegenwoordigd; maar de bende zwen delaars, die hier sedert jaren verkeert en ver meert, vertegenwoordigt niei-Duitsch bedrog, het is niet de donkere zijde des Duitschen handels, die in dit moeras haren schaduw werpt, het is eene wereld op zich zelve, die slechts in Enge land ontstaan kon, evenals zekere giftplanten alleen in tropische landen gedijen. De Duitsche zwendelaars in Londen hebben zich op den bo dem des vrijhandels begeven, daar het op dezen bodem alleen mogelijk is hun vuil handwerk te drijven. Evenals de vrijheid van drukpers niet enkel het palladium der constitutie en de verhevene waarborg eener volledig ontwikkelde maat schappij is, maar zij ook de schandelijkste mis bruiken mogelijk maakt, eveuzoo is vrijheid van handel niet enkel de grondsteen der cotnmercieele en industrieele grootheid eener natie, maar kan ook door haar het commercieel bedrog tot eene hoogte stijgen, zooals zulks in een minder vrijen staat niet mogelijk zou zijn. In Duitschland, waar de inachtname van dui zenden vormen noodzakelijk is om eene handels- of finantieele zaak te kunnen openen, zijn zoo schreeuwende misbruiken, als op den heerlijken bodem der vrijheid, die Engeland voor alle materieele ondernemingen aanbiedt, niet mogelijk. Hoewel de zwendelhandel maar al te veel ook door Engelschen wordt gedreven, zoo zijn er toch een zekere soort van hersenschim mige zaken die slechts door vreemdelingen worden uitgeoefend. Begeven wij ons voor een oogenblik in het toevluchtsoord van den Duitschen zwendelaar te Londen. Deze kwam gewoonlijk naar Engeland omdat hij moest en in den regel zonder geldmid delen, en zijne eerste bezigheid is dus, nadat hij zich een weinig georienteerd heeft, een klein donker kamertje in een zijstraatje der city te huren en een of andere hoogklinkende Engelsche firma op de deur te doen zetten. Heet de zwen delaar in Duitschland „Johann Michel", zoo heet hij nu „Robertson, Brown Cl0.", of „Smith C°." Was hij in Duitschland bediende met een zeer gering salaris, zoo dragen de brievenhoofden die hij thans laat drukken, den titel van „com mission - of financial Agents of eene dergelijke veel belovende hoedanigheid. In het kamertje, dat de zwendelaar zijn office noemt, zijn alleen een tafel, een stoel, inkt en pennen, postpapier met den gemelden stempel te vinden en voornamelijk een dik boek, het evan gelie der zwendelaars, zijnde het beroemde adres boek van den Europeeschen handel, hetwelk Firmin Didot te Parijs jaarlijks uitgeeft. De „London Directory" bevat slechts de adressen van de kooplieden der hoofdstad van Engeland, terwijl het adresboek van Didot de voornaamste firma's in alle steden van Europa vermeldt. Dit lijvige boek is „the Stock in Trade" des zwendelaars, ofschoon de grootmeesters der zwen- delarij zich langzamerhand eene geheele biblio theek van Engelsche en Duitsche adresboeken aanschaffen. Het groote proces des zwendelaars, het geheimzinnig alchimistisch zoeken naar den steen der wijzen, de duivelskunst om uit niets goud te maken, bestaat nu eenvoudig daarin, adressen op te snorren en naar alle 's Heeren landen brie ven te kunnen schrijven. De zwendelaar schrijft nu den geheelen dag brieven, en te oordeelen naar de firma's waaraan zij gericht zijn, heeft hij eene harde struisvogel maag en kan hij alle mogelijke zaken verteren. Hij schrijft aan wijn handelaars, leer-, horloge-, zeepfabrikanten, kortom, er is geen tak van nijverheid of koop handel die de zwendelaar niet bestudeeren wil. Van uit zijn officeschrijft hij zelfs naar Sicilië

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1