weging," aan het bovenaangehaald besluit der staten wordt onthouden. Aan de Tweede Kamer is door den minister van buitenlandsche zaken eene overeenkomst tus- sclien Frankrijk en Nederland medegedeeld, be treffende de wederkaerige vrijstelling van zegel recht der van het eene naar het andere rijk ge zonden gedrukte stukken (en niet, zooals het Hollandsche olficieele intitulé der overeenkomst luidt: verzonden dagbladen). Deze overeenkomst is blijkbaar, hoewel daarvan in den geleidenden brief niets gezegd wordt, een gevo'g der afschaf- ting van het dagbladzegel; voortaan zullen alle gedrukte stukken (de toute nature), u;t Neder land naar Frankrijk en Algerië verzonden en tot de plaats van bestemming gefrankeerd, en omgekeerd, niet meer in het land van bestem ming met eenig port of recht mogen bezwaard worden. De opper-ceremoniemeester heeft bekend ge maakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den lichten rouw zal aan nemen voor den tijd van drie dagen, wegens het overlijden van hare groot-hertogelijke hoogheid de prinses en markgravinne Amelie Christine Caroline van Ba den, Douairière van zijn doorluchtige hoogheid Prins Karei Egon van Fiirstenberg; en van zijn hoogheid prins Friederich Wilhelm Constantie zu Hohenzollern Hechingen, inct ingang van den 15dan (lezer. De minister van financiën heeft goedgevonden de navolgende instructie voor de hoofd verificateurs bij de directe belastingen enz. vast te stellen1°. De hoofd-verificateurs voor de actieve dienst, ge plaatst in de controles der in- en uitg. rechten enz. te Amsterdam en te Rotterdam, staan de betrokken controleurs onder wier onmiddellijke bevelen zij worden gesteld bij in de leiding van en het toezicht op de dienst der visitation en de gewone actieve dienst; 2°. zij kunnen aoor de controleurs ook belast worden met het verrichten van verification, visitation of andere diensten, wanneer d't in bijzondere gevallen noodig wordt geacht; 3°. zij worden in den regel niet belast met bureauwerk ter controle. Nochtans kunnen de controleurs hen de minuten voor rapporten of adviesen doen steden, betreffende zaken of onderwerpen, welker onderzoek ter plaatse hun wordt opgedragen of die met hunne dienstver richtingen in verband staan. Z M. heeft de statuten van de vereeniging i/Nijmeegs Ambachlabloei", tot verbetering van de stoffelijke belangen van den handwerksman in de gemeente Nijmegen, gevestigd te Nijmegen, gelijk die bij het verzoekschrift zijn overgelegd, goedgekeurd, en de vereeniging mitsdien als rechts persoon erkend. Bij Zr. Ms. besluit van den I'S4*" dezer, u°. 26, is met den 16dB0 daaraanvolgende in dienst ge steld een voor rekening van het departement van koloniën aangebouwd en te Rotterdam liggend stoomvaartuig, bestemd voor den dienst der be- bakening en kunstverlichting in Nederl. Indië, en voor den overvoer derwaarts het bevel over dat vaartuig opgedragen aan den luit. ter zee der Isle kl. G. C. C. Thierens; wordende tevens met gemeldeu datum op dien bodem geplaatst de luits. ter zee der 2de kl. B. M. Van der Weide en W. C. Bothlingk, en de off. van gezondli. der 2de kl. J. Keyser. Z. M. heeft pensioen verleend aan A. F. Eymal, maj. van het wapen der inf., f 1300 'sjaars; J. W. Bodegrave, id., 1300 's jaars; W. F. C. Hamming, maj. v. li. wapen der cav., 1300 'sjaars; W. F. G. L. Van Hooff, kapit. van het korps itigen., min. en sapp, ad 1050M. R. Hamming, onder intendant der 2de kl., 1035; en A. L. Boeck, 1ste luit. van het wapen der artilh, ad f 680; en tijde- j lijke pensioenen aan Jhr. II. J. M. De Casem- broot, 1ste luit. van het. wapen der art., f 300 voor vijf jaren; A. F. Stickel Schoemaker, paar denarts der 3de kl., 250 voor vijf jaren. 's-Graveniiage, 15 October. 'sR-ijks middelen hebben: 1°. gedurende de negen eerste maanden van 1868 opgebracht f 51,437,049.122°. waren ze voor de negen eerste maanden van 1869 geraamd op f 53,048,516.25en 3°. hebben ze werkelijk gedu rende de negen eerste maanden van 1869 opge leverd f 5-1.,268,722.09. Door burg. en weth. alhier is aan den ge meenteraad voorgesteld, om een leeraar in de eerste gronden der staathuishoudkunde aan de burger dag- en avondschool te benoemen. Op de aanbevelingslijst tot vervulling van die betrekking komen voor: 1°. Dr. J. Ten Brink, leeraar aan de hoogere burgerschool, en 2°. Mr. J. D. Vee- gens alhier. Naar wij vernemen, hebben Rueb en De Heer, die bij het 4de Rotterdamsche rechtsgeding der ongeregeldheden tot 7 jaren tuchthuisstraf zijn veroordeeld, vreezende dat een verzoek om gratie denzelfden uitslag zou hebben van de medeveroordeelrien in de vroegere processen, geen zoodanig verzoek ingediend en zijn mitsdien reeds naar Leeuwarden overgebracht. Rotterdam, It Oct. Hedenmorgen is de St.- Antonius-kerk, in het Boschje aan den Goudschen Singel alhier, door Monsgr. G. P. Wilmer, bis schop van Haarlem, plechtig ingewijd. Te dezer gelegenheid waren, evenals op het kerkgebouw, ook bij eenige ingezetenen aldaar den omtrek, de vlaggen uitgestoken. Het gemeentebestuur was op uitnoodiging daarbij vertegenwoordigd, en wel door den heer Burgemeester, met den heer Mr. J. G. De Bruyn, wethouder, en den heer J. L. Nierstrasz, secre taris der gemeente. De geheele kerk heeft binnenswerks eene lengte van 55, bij eene breedte van 23%, doorsneden met het transept ter lengte van ruim 35 meters. De hoogte van het middelschip is 23% en die der zijbeuken 11 meters onder de gewelven. De nok van de hoofdkap is hoog 32 en de toren op het kruis van de kap 52 meters. Zoolang de tegenwoordige indeeling der paro chiën alhier bestaat, behoort de kerk tot de parochie der 11. Rosalia (kerk >o de Leeuwen straat De gisteren in vei'ng aangeslagen pan den, vroeger bekend onder den naam van „Hotel des Pays Bas," onder de Boompjes allner, zijn, naar men verneemt, onder de hand voor 52,01)0 verkocht, aan de Rotterdamsche Bank, die aldaar hare kantoren zal overbrengen, daar zij wegens den spoorwegaanleg over en door deze stad, hare tegenwoordige kantoren moet ontruimen. De brood- en meelfabriek aan den Bergweg, die voor eenige jaren ongeveer 2 ton gekost heeft en in de vorige week 23,400 in ve;bug opbracht, is gemijnd op 1800 daar boven, en alzoo ver kocht voor 2S,200 aan een Mainzer bakker, die voornemens is de bakkerij en waarschijnlijk ook de meelfabriek voort te zetten. Vele combinatiën waren op p.m. f 25,000 voor deze fabriek gemaakt. Zwammerdam, 13 October. In de laatst gehou den vergadering van onzen gemeenteraad, werd het pas benoemd raadslid .1. Hoogendoorn Dz. na beëedig'.ng toegelaten en tot wethouder geko zen. Wegens een loopend gerucht, dat genoemd Pd bij die gelegenheid een belangrijke redevoe ring zou houden, was een zeer ta'rijk en den kend publiek in de raadzaal tegenwoordig. Van de speech kwam evenwel niets. Slechts eenmaal, en wel hij de behandeling der begrooting, ver brak Z. E. het sti'zwijgen, en werd door hem het voorstel gedaan, om de vanwege dc gemeente uitgetrokken gelden ten behoeve der bewaarschool, had leeggedronken, maar de 'aatste druppel is nog de allerbitterste. Ik had althans de vergiffe nis, zoo ik zelfs niet al bemind werd, van hem 0111 wiens meeningalleen ik mij bekommer, zoodat ik begon mij alzoo eenigermate met mij zelve te verzoenen, en daar ik geen aanspraak maakte op het geluk des levens, verwachtte ik ten minste den vrede des levens te mogen sma ken, waarop ik dacht dat zij althans aanspraak hadden, die de hoop niet meer begeerenBuiten het Eden der liefde, waarvan ik mij zelve voor altoos de heerlijke genietingen had ontzegd, had ik, na de dorre zandwoestijnen, die ik achter den rug had, gedroomd van de groene oasen, waar de gloeiende voorhoofden schaduw v'nden, en waar de vriendschap zachte glimlachjes heeft voor de bloedende hartenGeloof dat niet, Aline; ik lieg! niettegenstaande al mijne voor nemens, in weerwil van al mijne eeden, in weerwil van al mijne genegenheid voor mijne zuster, in weerwil van de vrees van te zullen worden versmaad; in weerwil van alles, in weerwil van mij zelve bemin ik hem! Ik bemin hem hartstochtelijk, met razernij, met jaloerschheid. Ik zou van het heelal alles willen afsnijden wat niet tot hem of tot mij behoort, ten einde hem onmisbaar te worden, en om zeker te zijn dat hij nimmer aan eene andere die overigens geheel door bijdragen van welden- kenden wordt in stand gehouden, te rooieeren. Alhoewel dit voorstel verworpen werd, zoo levert het toch bij hernieuwing het bewijs, dat ervoor de vele nuttige instellingen, waarop onze gemeente met recht roem mag dragen, in de toekomst van den nieuwen wethouder we;nig goeds te vvach ten is. Moerkapfj.le, 14 October. Als een navolgens waardig voorbeeld kan gemeld worden, dat de raad dezer gemeente heden het besluit heeft, ge nomen het onderwijs geheel kosteloos te geven, om daardoor het gebruik maken van de school, vooral door den arbeidersstand, wien het school geld tot nog toe drukte, te bevorderen. Eere aan het gemeentebestuur, dat zoo de volksontwikke ling behartigt. Utrecht, 1-1 October. Door den directeur-gene raal van de Maatschappij tot exploitatie der Staats spoorwegen is het voorstel van B. en W. aange nomen, om voor den afstand van 1600 vierk. meters stadsgrond van de gedemple kruisvaart, voor de oprichting van een gebouw voor de cen trale bureelen f 8 per \ierk. meter te betalen. De veiling van de perceelen stadsgrond tegenover de Willemsbrug, in huur bij Elsendoorn, is door B. en W. op 6 November bepaald. Amepsfooiit, 13 Oct. In de gisterennamiddag gehouden gemeenteraadszilting was aan de orde dc beslissing omtrent het voorstel tot verzending naar de afdeelingen van het rapport van B. en W., ten aanzien van de aangevraagde rijkssub sidie voor de hoogere burgerschool, over welk voorstel in de jongste raadszitting de stemmen staakten. Thans is dat voorstel verworpen en werd daarentegen aangenomen het voorstel van B. en W., waarbij zij machtiging verzoeken om zich andermaal tot den minister van Binnenlandsche Zaken te wenden en subsidie aan te vragen voor eene hoogere burgerschool met Vijfjarigen cursus. Gelijk men weet, heeft de minister gewenscht te worden 'ugelicht omtrent de inrichting der op te richten school, het geta' onderwijzers, hunne bezoldiging, het aantal besclvkbare localen, enz. Zutfkn, I t October. Eergisterennam'dda j wer den a'hier twee spelende kinderen door den wagen met bestelgoederen van Van Gend Loos overre den het oudste kind, een knaap van 6 a 7 jaren, be zweek een uur daprna onder de hev'gste' smar ten. Tegen de sjouwerlieden, die met het vervoer van den wagen belast waren, is proces-verbaa' opgemaakt. Groningen, 11 October. Heden lieeT Prof. Ilecker het rectoraat over de hoogeschool alb'er overge dragen aan den hoogleeraar Teilegen, met eene redevoering over „het verhand der geographische gesteldheid van de aarde met de beschav'ng en de ontwikkeling der menschheid". De kosten voor het daarstellen van een monument te Heil'gerlee zijn door de hoofd commissie begroot op 12,000, waaronder aan koop van een half bunder grond. Tot verkrij ging dier gelden zal den 20s,,-'n October a. s. aan de huizen der ingezetenen een collecte worden ge houden. Reeds zijn aanzienl jke giften zoowel van 's-Ilage als van elders ingekomen. 's-Hei.togenbosch11 Oct. Het hof heeft in zijne zitting van heden Ga. D., schuldig verklaard aan kindermoord, voor de eerste maal door de onge huwde moeder gepleegd en veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf; en Aa. v. R., schuldig ver klaard aan eenvoudigen d'efstal, en vrijgesproken van den bij de acte van beschuldiging ten lasie gelegde diefstal :n een bewoond hu:s met een valschen sleutel gepleegd, voorts veroordeeld tot eene maand cellulaire gevanger'sstraf. "Varia. Versch:"ende bladen hebben voor eemgen tijd kortere of langere uittreksels gegeven uit een op zou kunnen denken. Als hij een woord tot mij sprak, als hij een teeken gaf, zou ik hem toebe- hooren, zonder voorbehoudingen, zonder voor waarden; en ware het ze'fs te midden van ar moede en versmading, toch zou ik alles wi'len ver laten om hem te volgen, waarheen het hem ook zou mogen behagen mij te geleidenwat hij ook van mij zou willen maken, zelfs z'-jne min nares of zijne slavin. Wanneer men mij voor twee maanden gezegd had dat er eene grootere marteling bestond dan die van niet te worden bemind, zou ik gewei gerd hebben het te gelooven. En toch, die mar teling bestaat, en het was voor mij weggelegd om, na zóóvele anderen, ook die nog te onder gaan. Ja, ik ben zóóver gekomen dat ik die da gen van bittere angsten terugwensch, toen ik, niets hebbende te hopen, ten minste mij zelve trachtte zoover te brengen van te berusten in hetgeen onherstelbaar was, en ik mijne gedachte van mij zelve zocht af te leiden, door te pogen om van mijn ongeluk het geluk te bereideu van twee wezens, die mij dierbaar waren. Wordt vervolgd). stel, voorkomende in de Augsb Allg. Ztg., betref fende het terugvinden van het grootste deel der nagenoeg geheel verlorene Tweede Partie van Maerlants Spieghel Historiael. De heer Von He'l- wald, de schrijver van het artikel, heeft het hand schrift nauwkeurig onderzocht, dat thans in de Bibliotheek te Weenen berust, en waarop het eerst door Dr. Van Karajan de aandacht is ge vestigd. Waarschijnlijk is het in de vorige eeuw bij de opheffing der Jezuïtenkloosters uit de Oosten- rijksche Nederlanden naar Weenen overgebracht, waar het jarenlang in het geheime keizerlijke archief verscholen is geweest en daaruit in het begin van dit jaar bij ruil aan de bibliotheek is overgegaan. Behalve de tweede Partie komen er stukken van Boendale, Geert Grote, Ruysbroeck en anderen in voor. Door de ontdekking van dit handschrift wordt het vermoeden der HH. De Vries en Verwijs thans bevestigd, dat de door hen onder de Tweede Partie nUgegevene fragmenten werkelijk daartoe belmoren, daar zij met het thans gevondene ge heel sluiten, zoo zelfs dat men bijna met zeker heid kan zeggen dat eenige dier fragmenten heb ben behoord tot het Weener handschrift waarvan eenige bladen gemist worden. De heer Von Hellwald, die zich sedert jaren met de studie der Nederlandsche taal- en letter kunde heeft beziggehouden, zal waarschijnlijk de uitgave van dit gedeelte bezorgen. Een uit voerig bericht over den inhoud van het hand schrift, tijdens zijn verb':jf te Leiden aan de twee uitgevers van den Spieghel toegezegd, is reeds vol tooid en zpl eerlang eene plaat vinden in den Taai en Letterbode. De Zuid Duitscher heeft zich ;n dat overzicht van de Nederlandsche taal bediend, hetwelk te meer merkwaardig ;s daar de schrij vers eerst dezen zomer een paar weken in ons vaderland en België heei't doorgebracht, en zijne kenu'S onzer taal de vrucht is zijner studie. De deken der Belgische schilders, de heer Navez, oud-directeur van de akadeirie voor schoone kjnsten te Biussel, is ;n den ouderdom van 82 jaren overleden. Amsterdamsche Brieven. Amsterdam, 14 October 1S69. Dc uitslag der eerg'steren gehouden verkiezing a'i-ier noodzaakt mij, pis zooveel andere corres pondenten van liberale dagbladen, „de faire bonne nr'ne a mauvais jeu", mij nrsschieu nog meer dan mijne collcgas, omdat ik zoo onvoorzichtig geweest ben, In uiijn vorigeu blief met groote zekerheid tc voorspellen, dat eene herstemming het ergste was waai voor de liberale partij zou hebben te vrcezen. Eu nu hebben de twee libe rale candidate.il te zamen niet meer dan S71 stemmen gehad, terwijl de conservatieve candi- daat er 1087 op zich vereenigde! Had ik maar de slimheid gehad, het voorbeeld te volgen van Punch, die zijne voorspelling van den uitslag der Derby-races zoo weet in te richten, dat zij altijd uitkomt! Moge het mij eene leering zijn voor de toekomst! Ziehier nu, hoe men de verkiezing van den heer 's Jacob als een aanwinst voor de liberale partij kan beschouwen: ik heb die redeneering zeer te goeder trouw hooren doen. Amsterdam is op dit oogenlilik vertegenwoordigd door vier li beralen (de HH. Godefroi, Stieltjes, De Lange en Heemskerk Bz.) en door éen conservatief, den heer Insinger ('t is er éen, maar 't is een dikke Hadden wij nu nog den heer Bosscha afgevaar digd, dan waren er vijf liberalen in de Kamer geweest tegen éen conservatief, en wie zal be weren dat zulk eene verhouding overeenkomt met die van de liberale en conservatieve k'ezers in het hoofdkiesdistrict Amsterdam? Nu is het ontegenzeglijk liberaal, iedere opinie de haar toekomende vrijheid van uiting te laten, elke partij een evenredig deel iu de vertegenwoordi ging te gunnen, en daarom is het ook een over winning voor de liberalen, zoo een politieke te genstander als de heer 's Jacob de verhouding tusschen liberale en conservatieve vertegenwoor digers in de Kamer kouit hersteHen. Vóór de invoering van het nieuwe verkiezings reglement in de Hervormde Kerk bestond bij de toenmalige machthebbenden in sommige gemeen ten de gewoonte, bij voorkomenden vacature beur telings een liberalen en een orthodoxen candidaat tot het predikambt te beroepen; op die wijze kreeg ieder zijn meug, en niemand had recht van klagen. Zoo is het thans ook met. de verkiezing van den heer 's Jacob gegaan. Laat ons dus jui chen en elkaar geluk wenschen! Tot zoover dit betoog. Ik heb er vrede mee, i'i zooverre het de stelling geldt, dat elke sjha- keering der openbare meening in de vertegen woordiging weerkaatst moet worden als in een spiegel, eene stelling, triomfantelijk door Mill en anderen bewezen, doch die helaas, nog nooit een goede toepassing in een kieswet gevonden heeft. Eu nu moge men tevreden zijn, zoo het beginsel van evenredige vertegenwoordiging eens werke lijk toegepast wordt, 't is toch zeker een krachtig argument tegen de bestaande kieswet, indien het blijkt dat dat gunstige resultaat alleen daardoor dachte om op het verledene terug te komen van die zijde onmogelijk is zelfs al mocht ik die gedachte koesteren. Maar waar is hij? wat voert hij uit? is hij wanhopig of troost hij zich? Dat alles zou ik wel eens willen weten en ik heb er nog niet naar durven informeeren. Het komt mij nogtans voor, dat Jane het een of an der dienaangaande voor mij verbergt. Och! als hij om mijnentwil maar niet ongelukkig is! Dat zou ik mij zelve nooit vergeven. renée i)k kïsaven. P. S. Olivier is te Morlaix! ik verneem dat zoo op het oogenblik. Meer weet ik evenwel niet. Maar mijne moeder en ik gaan morgen naar de stad, en ik hoop alsdan iets te ontdek ken. Waarom heeft Jane mij niets gezegd van zijn langdurig verblijf aldaar, dat haar tocli niet onbekend kan zijn aan mevrouw aline bernard. Garlan, den 21"c" September 1S58. Ach! nu is het te veel, en ik voel mij ten einde van mijne onderwerping en mijnen moed. Ik dacht dat ik den drinkbeker ten bodem toe

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2