wachten om dien geharnasten ridder in 't tour- nooiveld te doen optreden. Grondwet is bij deze verkiezing afgeweken van de in de laatste jaren aangenomen gewoonte, om denzelfden candidaat te stellen als Burgerplichthet heeft thans zijne keuze gevestigd op den secretaris der Kamer van Koophandel alhier, Mr. N. J. Den Tex. Ik weet niet of hier even als op de Londensche beurs de hartstocht bestaat van weddingschappen aan te gaan om nieuwe hoeden, want in dat geval behoort een levendige omzet in dat artikel niet tot de onwaarschijnlijkheden. Wie zal het winnen van de twee Heeren, Bosscha of Den Tex? De eerste is door het gansche land bekend als een door en door knap man, en van zijne bemoeiin gen omtrent het middelbaar onderwijs gewaagt iedereen. De tweede is in Amsterdam algemeen gezien, en heeft zijne tegenwoordige betrekking tot algemeene tevredenheid vervuld. In ouder dom zullen ze niet veel verschillen, en beiden zijn groote voorstanders der Schoolwet. Waarschijnlijk is het dat eene herstemming zal plaats hebben; de liberale stemmen zullen in elk geval over twee can- didaten verdeeld zijn, en ik kan nauwlijks denken dat de candidaat van Amsterdam, de Heer 's Jacob, bij de eerste stemming de volstrekte meerderheid zal behalen, daar de ultramontaansche kiezers wel evenmin op dien candidaat hunne stemmen zullen uitbrengen als indertijd op Mr. Pijnappel, die toch nog meer dan de Heer 's Jacob geneigd scheen mede te werken tot een wijziging der schoolwet; en al kwamen zij den conservatieven te hulp, zou bij een fiksche opkomst der liberalen de volstrekte meerderheid nog niet aan hunne zijde zijn. Nu, we zullen zien. Wilt Ge wedden? schrijf me dan op wien Ge 't houdt. Ik koop mijne hoeden bij Froger. tt. Q.N. IIV Gr EZONDEIV. Heden ontving ik het eerste nommer van Ome Tolk, en ik haast mij er de aandacht uwer lezers op te vestigen, overtuigd dat menig een met genoegen kennis zal maken met dit (/cen- traalblad voor Kunst- en Letternieuws." Was er niet al te dikwijls geschermd met het /Voorzien in eene bestaande behoefte", ik zou- niet aarzelen te zeggen dat dit blad werke lijk in eene leemte voorziet daar het aan ieder een de gelegenheid aanbiedt met één oogopslag na te gaan welk nieuws er is op het gebied van kunst en letterkunde. Met een lijst van de nieuwste uitgaven, die ver schenen van 115 September, opent dit eerste nommer. Deze lijst, met zorg in verschillende rubrieken verdeeld, maakt het overzicht gemak kelijk. Vervolgens worden boek-en kunstverkoopin- gen geannonceerd en krijgen wij eerst een eenigs- zins beredeneerd overzicht van cenige uitgaven in ons land en daarna een zeer goed geschreven artikel over buitenlandsche litteratuur." In den vorm van een brief wordt hier gewe zen op verschillende voortbrengsels der buiten landsche pers, die lezens- of niet lezenwaard zijn. De prijzen zijn bij alles opgegeven en menigeen die ondervond hoe bezwaarlijk het is om hierin onze boekwinkels eene opgave te krijgen van den prijs van een buitenlandsch werk, zal dit genoe gen doen. Onder de boekaankondiging in dit eerste nommer worden twee nieuwe Hollandsche romansChris tina Muller's Lief en leed eener kleine wereld, en Een vrouwenleven van de helaas! reeds overledene Maria Mastenbroek geresenseerd. In het volgende nommer zal een beredeneerd artikel over kunstnieuws het licht zien, wat ver der maandelijks vervolgd zal worden. Als men nu nog weet dat er in een bijblad de inhoud van bijna alle Hollandsche en van vele buiten landsche tijdschriften wordt opgegeven en tevens dat druk, papier en redactie niets te wenschen overlaten, zal menigeen stellig gaarne deze flinke onderneming willen steunen door zich te abonee- ren op Ome Tolk. De abonnementsprijs bedraagt slecht 45 cents in de 6 maanden en het blad verschijnt maan delijks tweemaal bij den heer C. Zvvaardemaker te Deventer. BUITE1VLAND. Spanje. Berichten uit Cuba melden dat de opstandelin gen besloten zijn, om den oorlog tot het uiterste door te zetten, al zou ook het geheele eiland éene woestenij worden. De opbrengst der suikerplan tages is een bijdrage voor de kennis van dén treurigen toestand, die daar heerscht: deze be draagt 600,00U kisten van 450 pond minder dan in het vorige jaar. 1> (i I ^<*li 1 a ml. De minister vaD financiën heeft aan den Land dag de rekeningen over 1864 tot 1S66 overgelegd: hierin zijn opgenomen de uitgaven, die Saksen ten gevolge van den oorlog van 1866 heeft moe ten dragen. Behalve de 254 millioen thaler, welke het land aan zich zelf voor schadevergoeding we gens den oorlog heeft betaald, en de 354 millioen die noodig geweest zijn om het Saksische leger te reorganiseeren en het in overeenstemming te brengen met het verdere Noord-Duitsche leger, bedroegen de oorlogskosten meer dan 17 millioen thalers. Hieronder zijn 9 miljoen thalers "die als schadevergoeding aan Pruisen toekomen, en 5 millioen voor de mobiliseering en de verpleging van het Saksische leger (30,000 sterk). Dat Saksen dus nog de zegenringen van het jaar 1866 niet op haren prijs weet te stellen, is geen wonder. Frankrijk. De datum, voor de bijeenkomst van het We tg. Lichaam vastgesteld, moet wel zeer impopulair zijn, want alle ministers trachten als om strijd te doen uitkomen, dat die tegen hun zin is vast gesteld. 't Staat dan ook bij het publiek vasl,dat 29 November door den keizer zelf werd aan gewezen, in de eerste plaats, omdat de keizerin dan zou teruggekeerd zijn van hare reis, iets wat door de welgezinde pers wordt weersprokeu, en ten tweede omdat Z. M. niet wilde gedwongen schij nen door de onverzoenlijken, met name door den heer Raspail. Zooals gemeld' is, zal het gouvernement zich niet verzetten tegen hetgeen de heer Kératry c. s. op 26 October mocht willen doen; evenwel schijnt de bijzondere ijver van die HH. thans wel eenigs- zins bekoeld te zijn en werkelijk hebben dan ook de voorgenomen demonstratie, nu de dag van bijeenkomst eenmaal is vastgesteld, ogegeven. De Figaro vindt in dat plan ook gelegenheid, om zijne geestigheid te luchten, en drijft den spot met de komst van eenige afgevaardigden voor een geslo ten deur van het paleis Bourbon in een Ronde du Kératrien, naar het air van Offenbach la Ronde du Brésilien. De regels Voulez-vous accepter mon bras1 (bis) Mais la belle ne répondit pas. zijn geworden Voulez-vous ouvrir les débals? (bis) l'Empereur ne répondait pas. De aangekondigde bijeenkomst van de linker zijde heeft nog niet plaats gehad, omdat de voornaamste leden dier partij, zooals Favre, Ju les Simon, Picard, zich niet te Parijs bevonden. Jules Ferry, die in een schrijven, door verschillende bladen opgenomen, op eene spoedige en krachtige interventie van de linkerzijde aandringt, vindt thans steun bij den heer De Kératry. De afge vaardigde Esquiros_ heeft verklaard zich den 26stcn October bij Gambetta en Raspail te zullen aan sluiten. In den boezem vau het kabinet schijnt toch werkelijk eene zekere gisting te bestaan. Terwijl de HH. Magne en De Chasseloup-Laubat aandringen op de verwijdering dier prefecten, die het vroeger vigeerend systeem hielpen door voeren, dringt de heer Forcade de la Roquette op het aanblijven dier magistraten aan. Naar men beweert, is de keizer echter niet van plan, den min. van binnenl. zaken zijn machtigen steun te onthouden. In de omgeving des keizers is men eenigennate verstoord over artikelen tegen den heer Forcade van sommige bladen, waarin men de geest der HH. Rouher en La Lavlette meent te bespeuren. Hoe krachtig ook de keizer zijn ministers moge steunen, weegt daar wel tegeu op het be sluit van de leden der cenlregauche, om het gou vernement niet te steunen, tenzij het eerlijk den liberalen weg bewandele., en om geen ministerie te steunen, waarin de heer Forcade zitling heeft, die hen heeft bestreden, en de heer Gressier, dien zij als een schildwacht beschouwen, door Rouher achtergelaten. Bij de opening der zitting heeft men dus een grooten parlementairen strijd te wachten. TELEGRAAIMEN. Parijs, 7 October. De heer Kératry heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij zegt, van zijn voorgenomen manifestatie af te zien, daar deze een geïsoleerde zou zijn. Hij zegt verder dat de oppositie, die maatregelen behoort te nemen, welke het meest, met hare waardigheid en hare eischen om in 't bezit gesteld te worden van de openbare vrijheden, overeenkomen. Het is voor het land van groot belang, dat de strijd tusschen het per soonlijk gouvernement en de vertegenwoordigers der natie in geen oproer ontaarde. De Avenir National bestrijdt het plan betreffende de manifestatie op 26 October. Het blad beschouwt haar nutteloos, onraadzaam, zelfs noodlottig, en verzekert dat de overgroote meerderheid der democraten er evenzoo over denkt. De vorst van Rumenië heeft aan generaal Guillaume de orde van het huis van Hohenzol- lern 1ste klasse verleend. De Electeur Libre behelst een brief van den heer Ernest Picard, waarin hij den raad geeft, om de bijeenkomst der Kamer op 29 November af te wachten. Madxid, 6 October. De republiek is gisteren te Grandes la Carolina geproclameerd. Het bericht van ministerieele zijde dat Salvo- c.hea met de zijnen op de vlucht geslagen is en dat de insurgenten bij Reuss uiteengejaagd zijn, heeft zich niet bevestigd. Madrid, 7 October. Berichten uit Andalusiëen Catalonië melden, dat een aantal benden ver slagen zijn, zoodat men de opstandelingen als overwonnen kan beschouwen. De geest onder de bevolking blijft goed. De troepen, bestemd voor Cuba, gaan voort met zich in te schepen, ondanks de heerschende opgewondenheid in Spanje. Londen, 7 October. De Times meent dat de vredelievende troonrede des konings van Prui sen in verband met het bezoek, dat de kroon prins aan het hof van Weenen brengt, te beschou wen is als een bewijs, dat in het vervolg Duitsch- lands eenheid met het dualismus zal samengaan. Men verzekert dat Livingstone zich in het voor jaar in goeden toestand aan het Tanganyika meer bevond. Hij heeft een brief naar Zanzibar gericht. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 8 Oct. Koffie. Stil; de omgang bepaalde zich geheel voor behoeften. Su'ke -. Ruwe en Geraffineerd. De markt ver keert bij voortduring in eene kalme stemming; het aanbod is beperkt en de kooplust gering. Thee. Vast. Tegen 15 dezer zijn in veiling aangeslagen 2914/4 en 259/4 kisten Java van diverse merken. Specerijen. Vast; de omgang is echter zeer gering. Rijst. Hiervan werden allee n afgedaan circa 4000 balen Java ex Aeroliet. Trachten. Zonder handel. Meekrap. Wat vaster en vooral wortels meer gevraagd. Indigo. Buiten de veiling bij de N. H.-M. wer den uit de eerste hand nog groote partijen afge daan. Potasschen. Stil. Petersburger zeilend en loco f 14.25. Katoen. In gedrukte stemming met. geringe verbetering gedurende de laatste dagen. Wol. Stil en vast. In de veiling op 5 dezer werd een gedeelte der Kaapwol opgehouden, het restant 98 a 222 ets. verkocht. Buenos Ayres 40 a 58 ets. verkocht. Tin. Afloop der veiling op 1 dezer: 61633 blok ken; Banca 174; 1094 blokken Billiton /"74, f 74.25. Na de veiling verbeterde de markt tot 76.50; sluit heden stiller op f 75. Petroleum. Met regelmatigen aftrek voor con sumptie tot onveranderde prijzen. Disponibel ƒ27.50, zeilend en ladend 27. Ingevolge zoo even ontvangen telegraphische dépêche van Antwerpen was de markt aldaar 1 a lü fr. hooger (5754 a 58 fr.) hetgeen ook op onze prijzen invloed zal hebben. Oliën. Raapolie cont. ƒ44; Mei ƒ46, 46.25; Dec. 44.75, ƒ44.50; Lijnolie cont. f 35.25; Mei ƒ36; Dec. f 34.75, 35; Patentolie cont. 48.25, ƒ48.50 najaar ƒ48.75; Mei 1870 ƒ50.50. Granen. Flauw met weinig handel. Meel. 1ste qual. ƒ16.50, ƒ17; 2de qnal. ƒ14, ƒ14.50; 3de qual. ƒ12, ƒ12.50; Keizersmeel 23, 26. IVI a r li 11> e r i c h. t e n. Gouda, 7 October. Kaas aangevoerd 90 partijen le qual. Graskaas prijzen 26 29 de 50 kilo. Boter. Prijzen der Wijboter ƒ0.52 0.57 de 5 hectogrammen (ons). Prijzen der Grasboter 0.65 0.75 de 5 hectogrammen (ons). De aanvoer ter veemarkt ging vlug van de hand, vooral werden graskalveren tot enorme hooge prijzen door buitenlandsche kooplieden op gekocht. Varkens en biggeo gingen langzaam weg. STATEN-GENJERAAL. TWEEDE KAMER. Bepalingen omtrent de schatkistbiljetten. Het wetsontwerp luidt aldus: Art. 1. Er kunnen schatkistbiljetten worden uit gegeven om te voorzien in tijdelijke behoeften van 's rijks kas tot een bedrag van vier millioen gulden tot voorloopige aanvulling van of dekking van tekorten op de middelen bestemd tot goedmaking van de uitgaven in de staatsbegrooting van eenig dienstjaar begrepen, voor zoodanig bedrag als boven dat onder lit. a vermeld, bij de wet wordt, toegestaan. Schatkistbiljetten, uitgegeven door de behoeften ouder lit. b van dit artikel vermeld, worden zoodra mogelijk nadat bij de wet op andere wijze in die be hoeften is voorzien, ingetrokken en vernietigd. Art. 2. De uitgifte van schatkistbiljetten geschiedt a pari. Zij wordt door ons bevolen bij besluiten, die in het Staatsblad en de Staats-Courant worden geplaatst. Ieder schatkistbiljet bedraagt honderd gulden of veelvouden dier som. De schatkistbiljetten worden bij de Algemeene Reken kamer geregistreerd en van een bewijs dier registratie voorzien. Art. 3. Do schatkistbiljetten worden uitgegeven voor drie, zes, negen of twaalf maanden, te rekenen van het daarop aan te wijzen tijdstip van uitgifte. Art. 4. De rento der schatkistbiljetten wordt, tel kens voor een tijdvak van drie, zes, negen of twaall maanden, naar omstandigheden door ons bepaald. Art. 5. Het kapitaal der schatkistbiljetten is, met de daarop verschuldigde rente, opvorderbaar na afloop van het tijdvak waarvoor ieder biljet wordt uitgege ven, mits dit van de zijde des houders éene maand voor dat tijdstip is opgezegd. De opzegging geschiedt bij een (der tot dat eiode aan te wijzen kantoren in de hoofdplaatsen der pro vinciën (voor Noord-Holland te Amsterdam), alsmede te Rotterdam, of waar dit verder door ons mocht worden bepaald. Zij heeft plaats door inlevering in tweevoud van behoorlijk ingevulde en onderteekende, daartoe ver krijgbaar te stellen formulieren, waarvan een exem plaar van een bewijs van aanneming voorzien wordt teruggegeven. Bij de opzegging worden de schatkistbiljetten ver toond en ten blij lie daarvan gestempeld. De aflossing geschiedt aan de kantoren voor do opzegging aangewezen. De schatkistbiljetten, die op het hierboven bepaalde tijdstip niet zijn opgezegd, worden geacht telkens voor arie maanden verlengd te zijn. Art. 6. De rente der schatkistbiljetten wordt, twaalf maanden na de dagteekening van uitgifte, aan de houders, op een der aangewezen kantoren, tegen qui- tantie voldaan, zoo die voor de op korteren tijd loopende biljetten niet reeds vroeger is uitbetaald. Bij elke op de schatkistbiljetten gedane rentebeta ling worden zij van een kenteeken deswege voorzien. Art. 7. De schatkistbiljetten zijn van de zijde van den Staat met den vervaldag aflosbaar, mits de aflos sing minstens éene maand voor dien dag in de Staats- Courant worde aangekondigd. De rente der aldus opgezegde schatkistbiljetten is niet verder dan tot den bij de aankondiging bepaal den dag van aflossing verschuldigd. Art. S. Het kapitaal der schatkistbiljetten is ver jaard vijf jaren na den dag, waarop het opvorderbaar wordt. Deze bepaling wordt op de biljetten uitgedrukt. Art. 9. De minister van financiën is bevoegd de schatkistbiljetten, waarvan de uitgifte door ons is bevolen, in beleening te plaatsen. Art. 10. Van de uitgifte, het aannemen van opzeg gingen en de intrekking van schatkistbiljetten wordt, door de ambtenaren, aan wie die verrichtingen zijn opgedragen, overeenkomstig voorschriften door ons te geven, rechtstreeks en volledig aan de algemeene rekenkamer opgave gedaan. Art. 11. De afgeloste schatkistbiljetten kunnen, onder nieuwe dagteekening, weder worden uitgegeven. Onbruikbaar geworden schatkistbiljetten kunnen ten allen tijdejdoor nieuwe stukken worden vervangen. Do onbruikbaar geworden schatkistbiljetten en die vallende in de termen van het laatste lid van art. 1 worden, voorzien van een kenteeken dat zij van on waarde] zijn, bij de Algemeene Rekenkamer overge bracht. Art. 12. Tot bevordering van de aflossing en weder- uitgifte der schatkistbiljetten kan een kapitaal, in die biljetten, gelijkstaande met een vierde van het bedrag, waarvan de uitgifte bij de wet is toegestaan, in voor raad opgemaakt en door de Algemeene Rekenkamer geregistreerd, doch niet boven dit bedrag in omloop gebracht worden. Art. 13. Op den vijftienden van elke maand wordt door den minister van financiën in de Staats-Courant opgave gedaan van het bedrag van alle op den eersten der maand in omloop zijnde schatkistbiljetten. LAATSTE BEJKJLOJHTEIV. Leiden, S October. Heden ten 2 ure aanvaardde de nieuw benoemde Professor Dr. M. Polano zijne taak met het houden eener redevoering over het karakter der moderne heelkunde. Nadat hij eerst in weinige woorden de stelling ontwikkeld had, dat evenals de geneeskunde een wetenschap is en geen kunst, ditzelfde ook van de heelkunde kan gezegd worden, ging hij tot het- eigenlijke doel zijner rede over en ontwikkelde achtereenvolgens deze stellingen: 1°. de moderne heelkunde is wetenschappelijk, niet meer op veronderstellingen steunt zij maar op bewijzen; en als voorbeeld daarvan wees hij op het ziekteproces der ont steking 2° zij is preventief. Niet in het opereeren bestaat de grootste kunst van den ontwikkelden chirurgijn, niet in het doen van gewaagde en ge vaarlijke operatiën, maar veeleer in het voor komen daarvan hij wees op het gipsverband, en bracht hulde aan den uitvinder, onzen uitsteken den landgenoot Matthyssen. 3°. zij is conservatief; men zou haar bij oppervlakkige beschouwing veeleer destructief noemenmaar het in den laatsten tijd zoo duidelijk gebleken nut der plas tische kunstbewerkingen, het besef dat amputa- tiën zelve minder dikwijls behoeven te worden toegepast, het allengs verminderende destuctieve karakter, alles bewijst gelukkig het conservatisme der moderne wetenschap. 4°. zij is positief; niet te miskennen is de zekerheid der chirurgie boven de inwendige geneeskunde; men kan de verkregen resultaten in cijfers uitdruk ken. Een aardig voorbeeld leveren de onder zoekingen op van Topinard en Le Torf die in 1858 of 1859 wezen op het vele goede dat de hospitalen van Londen onderscheidde van die van Parijs; de sterfteverhouding stond tot elkan der in cijfers uitgedrukt te Parijs 55,9%, te Londen 29,46 pCt.; 5". zij is humaanen hier vooral was de begaafde redenaar meer dan welsprekendhij wees op de ziekenholen van vroeger, zonder lucht en voeding, en verpest door kwade dampen die de ziekten deden ontwikkelen en verergerden hij vergeleek daarmede den tegenwoordigen toe stand, het streven der moderne humane richting in de heelkunde, het roode kruis en bracht hulde aan de pogingen om ook in dit opzicht het ver heven standpunt der wetenschap te handhaven. Na de gebruikelijke aanspraken tot de cura toren, professoren, vrienden en studenten eindigde de begaafde redenaar onder de herhaalde toe juichingen van het ook van elders toegestroomde auditorium. Per Telegraaf) 's-Hage, 8 Oct. De Staatscourant behelst vijf bijvoegsels, inhoudende het rapport van de hoofdjury der Intern. Tentoonst. aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken met de lijsten der bekrooningen. Eerediploma's zijn onder ande ren toegekend aan den keizer en de keizerin van Frankrijk, de kroonprinses Victoria van Pruisen de ministeriën v. binnenl. zaken en van finauciënin Nederland, en de ministeriën van financiën en van oorlog in Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3