de tentoonstelling, en de provinciale commissie te Arnhem, wedijveren om hem den overtocht ge makkelijk te maken. Van der Horn, schoon in zeer ondergeschikte betrekking op de werf, heeft ge toond een kunstenaar te zijn. Met ingang van i October jl. is door de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen vast gesteld, dat de militairen in uniform beneden den rang van officier (de zeelieden in 's Rijks dienst daaronder begrepen), in de rijtuigen der 3de klasse zullen worden vervoerd tegen de helft van de gewone tariefsprijzen, ook dan, wanneer die militairen niet in dienst reizen maar van eenen behoorlijken verlofpas voorzien en in uni form gekleed zijn. Tot vertegenwoordigers van Nederland op het Handelscongres te Caïro zijn benoemd de heeren J. Muller, lid, en Mr. N. J. Den Tex, secretaris van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, en de heeren F. J. Plate, voorzitter, en W. Bunge, lid der Kamer van Koophandel te Rotterdam. Gisterenmorgen heeft het te 's-Hage in garni zoen liggend regiment veld-artillerie nabij deze stad militaire manoeuvres uitgevoerd. Hierbij heeft het afschieten der kanonnen met los kruit ten gevolge gehad, dat er o. a. op de Binnenvest- gracht achter het in aanbouw zijnde Nosocomium een zeventigtal ruiten met de netten zijn verbrij zeld. In een der huizen moet zelfs veel brekende waar en een spiegel verbrijzeld zijn. De kom- mandeerende officier nam echter spoedig de noo- dige voorzorgen, zoodat gisterenavond reeds alle schade aan de bewoners was vergoed. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Lei- muiden C. J. A. Wijnaendts. Z. M. heeft herbenoemd tot directeur uit den handel van het vrij entrepot te Dordrecht H. J. Knottenbelt. Z. M. heeft vergund aan Mr. E. S. Van Raalte, advocaat te Amsterdam, het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van San Marino, waartoe hij door regenten der republiek van San Marino is benoemd. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen J. J. M. Kolfschoten, als burgemeester der gemeente Groesbeek, en Jhr. Mr. J. A. Sandberg Jr., met ingang van 1 Nov. als kantonr. te Kampen. Bij beschikking van den min. van fin. is be paald dat de navolgende ambtenaren bij de ad ministratie der posterijen hunne fuuctiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commies 2de kl. J. M. Vinckens, ten postkantore te Groningen de commiezen 3de kl. J. Van Herwerden, ten postk. te Amsterdam; B. J. R. Van Hasselt, te Zwolle; H. Eekhout, te Amsterdam; M.J. Woort- man Spandaw, te Groningen. 's-Gravenhaoe, 8 October. Gedurende den aan staanden winder zullen de oefeningen in de rij kunst zoo voor officieren van onbereden wapens en diensten als voor studenten voor den militairen geneeskundige dienst, in de garnizoenen waar zich bereden korpsen bevinden, te Zutfen, Leiden en Venlo echter, voor zooveel daartoe paarden beschikbaar zullen zijn weder op den gebruikelijken voet plaats hebben. Tot het geven van gemeld onderricht, zullen van 1 November aanstaande, tot 1 April 1870 van de na te melden korpsen, pelotons worden gedetacheerd ter sterkte van: 1 officier, 2 wacht meesters, 3 korporaals, 20 manschappen en 2 offi ciers- en 25 troepenpaarden, als: van het l"e reg. huzaren uit 's-Hage naar Bergen-op-Zoom; van het 2de reg. huzaren uit Roermoend naar Maas tricht en naar Breda en van het 4de reg. huzaren uit Deventer naar Leeuwarden. Daar de escadrons uit Roermond van den 2dcn tot den 15dea October respectievelijk te Maastricht en te Breda zijn gedetacheerd, zullen de pelotons den! En wanneer gij daarna nog aan mijn be terschap twijfelen zoudt, weet ik niet wat er noodig zal zijn om u te overtuigen. Maar gij zult niet twijfelen. Weet dan dat ik geheel en al met den markies gebroken hebAls gij mij vraagt: waarom? zal ik u antwoorden: om dat hij mij verveelde. Langen tijd had ik ge tracht zulks mij zelve te ontveinzen, maar hij zelf heeft mij genoodzaakt het duidelijk in te zien. In het eerst wilde ik nog mij zelve over reden dat ik er wel aan zou gewennen; maar het tegendeel had plaats. En de hemel weet toch en ik zelve ook, wat geduld ik er bij heb ge had, en wat goeden wil ik heb getoondHoe meer mijn verloofde zijne oplettendheden, zijne galanterieën, zijne reukwateren en cosmetieken verdubbelde, hoe meer hij mij oud, leelijk, grotesk en onverdraaglijk voorkwam. Ik kon het niet langer uithouden. Dat ging zóovèr dat, al- zoo er nog andere beweegredenen, die ik u niet kan en wil zeggen, bijkwamen, ik eindelijk met schrik begon op te zien tegen het oogenblik, waarop ik de ontknooping niet langer zou kun nen uitstellen, naar welke ik vroeger ik be ken het in alle ootmoedigheid! zoozeer ver langd had. Gelukkigerwijze heeft de markies mij uit zich zeiven het middel tot redding verschaft, waarvoor ik hem al te dankbaar ben, dan dat door die escadrons te leveren, bij den terugmarsch der escadrons naar het garnizoen, in evengemelde plaatsen blijven om de oefeningen der officieren in de rijkunst reeds op den 184ei1 October te doen aanvangen. Zaandam, 5 October. Omtrent de in het IJ ge vondene kielboot of Amerikaander, alhier gisteren aangebracht, verneemt men, dat de vermoedens be waarheid zijn, dat genoemde boot te huis be hoorde te Velzen, of althans aan de werken van liet Noordzee-kanaal. Zoo men verneemt, werden Zaterdag 11. met genoemde boot, door twee ondergeschikten eenige chefs der kanaalwerken van Schellingwoude naar Velzen overgebracht, terwijl op de terugreis het vaartuig, dat, zoo wordt medegedeeld, reeds lek was, moet zijn gezonken. Van de twee opvaren den is reeds de een met het vaartuig als lijk opgehaald; het andere lijk heeft men tot heden nog niet kunnen vinden. Utrecht, 7 October. Hedenmorgen is te Utrecht de vergadering van belangstellenden in de stoom vaartplannen op Noord-Amerika, door den heer Jansen bijeengeroepen, geopend met een toespraak van dien heer, waarin hij, na dankzegging voor de talrijke opkomst, het doel der bijeenkomst kortelijk uiteenzette. De heer Jansen werd ver volgens bij acclamatie tot voorzitter der vergade ring en op zijn voordracht de heeren Tak en Van der Aa, assuradeur te Amsterdam, tot secretaris sen benoemd. Voorloopig werd een zevental reso- lutiën ter behandeling in de afdeelingen voorge steld. Na de voorlezing daarvan begaf men zich in sectiën. Hedenavond wederom algemeene ver gadering. Arnhem, 6 Oct. In den loop dezes jaars werd een brief, ter bezorging van Amsterdam naar Arnhem, toevertrouwd aan en aangenomen door de firma Van Gend Loos. De geadresseerde was ongelukkig nergens te vinden; na lang zoe ken kwam de besteller eindelijk op het niet zeer snuggere idéé, om aan het postkantoor alhier on derzoek te doen naar den door hem gezochte» persoon. Daar werd echter onmiddellijk proces verbaal tegen den ongelukkigen besteller opge maakt, op grond van overtreding van art. 25 der wet op de brievenposterij, welk art. het voor loon vervoeren van brieven door anderen dan door de ambtenaren der post-administratie strafbaar stelt, en niet alleen hen, die brieven tegen genot van vracht vervoeren, maar ook hen, die zich hier mede inlaten, verantwoordelijk maakt. De vorige week stond niet alleen de besteller, maar op grond van het laatste vergrijp, ook een employé van het kantoor van Van Gend Loos wegens die zaak te recht voor de arrondissements-rechtbank alhier. De rechtbank heeft gisteren den besteller tot een geldboete veroordeeld, maar het O. M. niet ont vankelijk verklaard in zijn vordering tegen den employé, daar aan dezen de gelegenheid niet was aangeboden, de zaak bij wege van trans actie af te maken en hij zonder bekeuring was gedagvaard. Tielerwaarü, 5 Oct. De oogst kan hier als geëindigd beschouwd worden. Alles is binnen, behalve eenige hoekjes aardappelen van nalatigen. De oogst hiervan is niet best geweest. Van sommige bunders werd slechts 35 a 10 hectoliters (mudden) binnengehaald. De ziekte was nog al belangrijk. Doch waren de aardappelen slecht, de boonen en het koolzaad waren des te beter. In 15 jaren heeft men van de beide laatste artikelen zulk een ruimen oogst niet gehad. Laag-Soeren, 4 Oct. Door een noodlottig toeval hebben wij het overlijden te betreuren van onzen hooggeachten onderwijzer A. Anderson. Heden morgen alles voor de ontvangst der kinderen in de school geordend hebbende, wandelde hij heen en weder op den Kanaaldijk, onmiddellijk achter het schoolgebouw. Waarschijnlijk is hem zijn pet afgewaaid en hij, die willende grijpen, in het het mij mogelijk ware boos op hem te zijn voor het lesje in de nederigheid, dat er mee verbon den was. Lieve Jane, daar ik zeventien jaar ouden niet al te leelijk ben, men heeft mij altoos gezegd dat ik op u gelijk, en gij zijt eene der mooiste vrouwtjes, die ik nog gezien heb, zelfs hier, had ik, dacht mij, het recht om te vorderen dat een hart, 't welk mij werd aangeboden, mij ge heel moest toebehooren. Ik beken zelf dat ik, in weerwil van den titel en het fortuin van mijn heer de Coathuel, hem daarin niets zou willen schuldig blijven, wanneer ik de min of meer goed geconserveerde overblijfselen van zijn hart aannam. Doch, ik vergiste mij! Dat kostelijke hart, dat ik meende geheel alleen te bezitten, deelde ik met eene medeminnares en met wat voor eene medeminnares nog welLuister eens naar dat verhaal! 't Is wel der moeite waard Een dag of acht geleden waren wij met Mar- celle uitgegaan, naar het buitenverblijf van een dame, met wie de generaal kennis had, die des zomers fin de omstreken van Mantes verblijf houdt, en die ons reeds dikwerf had uitgenoo- digd om haar te komen bezoeken. Daar het ons voornemen was om er den nacht over, alsmede den volgenden dag te blijven, had mama den water gestort. Daar het schoolgebouw nog al op eenige afstand van andere woningen is, kwam alle hulp te laat. Welke moeite door Dr. Lubke is aangewend om de levensgeesten in den dren keling weder op te wekken, het mocht niet baten. De gemeente verliest in hem een trouw en ijverig onderwijzer, wiens streven het was om steeds naar jn vermogen zoo veelzijdig mogelijk nuttig te zijn. Haklingen, 6 October. Uitvoer van heden3183 kwart vaten boter, 6500 Edammer en 520 Gouda- kazen, 520 pakken papier, 6 balen alikruiken, 54 geslachte schapen, 17 runderen, 67 schapen en 2 kalveren. Meppel, 7 October. Naar men vernèemt, wordt in sommige gemeenten onzer noordelijke provin ciën, als voorbehoedmiddel tegen de klauvvziekte en tongblaar onder het rundvee, met vrucht ge bruik gemaakt van een oud middel, namelijk aderlating. Ocdehaske, 3 October. Ter gelegenheid der na jaarskermis te Joure had hier een comisch-tragisch voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een jongeling, die plan had met zijn meisje kermis te houden, besloot vooraf een ritje te maken. In de nabijheid van de Haskerbrug gekomen, schrikte het paard, waardoor de chais kantelde en het verliefde paar in de modderige bermsloot terecht kwam. Gelukkig kwatnen vrijer en vrijster met den schrik vrij, doch het nette kermispak zag er deerlijk bemorst en verfrom meld uit, terwijl door het onverwachte koude bad de liefde aanmerkelijk bekoeld scheen. Of het voorgestelde kermisgenot wel aan de hooge verwachting zal hebben beantwoord, durven wij niet beslissen. Breda, 6 October. Heden heeft zich aan de hoofdwacht een Franschman aangemeld, die dienst wenschte te nemen bij het Oost-Indische leger. Hij verklaarde het beroep van mechanicus uit geoefend te hebben te Roubaix, de laatste woon plaats van de rampzalige familie Kinck. Daar hij de vereischte papieren niet bezat, is hij niet aangenomen, maar aan be bevoegde autoriteit is tevens kennis gegeven van het gebeurde. Mis schien zou deze persoon wel eens kunnen wor den opgeêischt door het Fransclie Gouvernement. .A-msterclanische Brieven. 6 October 1S69. Wat er van gezegd moge worden, Heer redac teur, er komt leven in Amsterdam en met een beetje geduld en een beetje tijd van leven, behoeft niemand te wanhopen aan een nieuw tijdperk van bloei, macht en grootheid voor de gemeente, die zooal niet in de Grond- en andere wetten, dan toch in den mond van 't gansche Nederlandsche volk nog steeds de hoofdstad heet. Een goed teeken daarvan zie ik in de omstan digheid dat menige industrieele onderneming waaraan vroeger niemand had durven denken, ontstaan is of op het punt is van te ontstaan, dat andere met goed gevolg zich trachten uit te breiden, en dat geheel nieuwe onderne mingen door gevestigde maatschappijen beraamd en met kracht en talent aangevat worden. Ik behoef om dit laatste te bewijzen slechts de bro chure te noemen door de directie der Koninkl. Nederlandsche Stoomboot-maatschappij uitgege ven, waarin directeuren de wenschelijkheid uit eenzetten van eene directe Stoomvaart op Amerika en hun voornemen te kennen geven, daarvan zonder subsidie van de regeering zelf het initia tief te nemen. Uwe lezers hebben reeds kennis kunnen maken met de verschillende plannen door den heer Janssen, den eersten ontwerper van zulk een stoomvaartverbinding, en door anderen voorge dragen; ik laat het dan ook aan hun meerdere kunde van dergelijke onderwerpen over de ver- markies een brielje geschreven, waarin zij hem kennis gaf van die afwezigheid van twee dagen. Ongelukkig of liever gelukkig voor mij was de dame, die wij hadden willen bezoeken, niet vooraf verwittigd geweest en dus van huis gegaan, zoodat zij niet voor het laatst der week werd terugverwacht. Wij begaven ons dus weer naar den spoorweg, en kwamen met dien trein dienzelfden dag nog weer te Parijs terug. Mar cello hield ons te eten, en de heer Saulnier, een vriend van Olivier, en die zeer intiem is met den generaal sedert hij het portret van Marcelle heeft geschilderd, had eene loge meegebracht voor het Gymnase, waar eene buitengewone voorstelling werd gegeven, zoodat wij ons daar heen begaven, in de hoop de teleurstelling van dien dag te zullen vergeten. Het stuk was inderdaad allerliefst; maar dat was het toch niet wat uiij het meest vermaakte. In de loge aan onze rechterhand had ik eene van die al te elegante dames opgemerkt, van wie ik, naar mama beweert, den naam niet eens mag weten maar die ik niet nalaten kon verscheidene ma len aan te zien, omdat ik mij zeer goed herinnerde haar gezien te hebben onder de dames van het corps de ballet der opera, ja, zelfs dat ik den markies had opmerkzaam gemaakt op de hardnekkigheid, waarmee zij hare oogen, die, diensten te wikken der concnrreerende plannen. Alleen meen ik dat de loop, dien de discussiën in de dagbladen tot dusver genomen hebben, aan leiding geeft tot de vrees, dat l'esprit de clocher te veel invloed zal hebben op de beslissing van sommige belangrijke punten, in verband tot deze zaak. Ook in zooverre acht ik het een gelukkig iets dat een volkomen onpartijdig persoon als de Kon. Nederl. Stoomboot-maatschappij, haar mee ning in het geschil luide doet hooreu. Onpartijdig is die maatschappij zeker, waar het de vraag geldt, van welke haven in Nederland de directe stoomvaartverbinding zal uitgaanten minste is het onmogelijk, en zal het nog lang onmogelijk blijven schepen van de vereischte grootte (min stens 2000 ton lading) voor Amsterdam te bren gen, waar de maatschappij en hare directeuren gevestigd zijn. Zoo zij zich dus voor Vlissingen verklaart, legt hare keuze een dubbel gewicht in de schaal, ten voordeele van het oorspronke lijke plan van den heer Janssen. Boven dat plan echter heeft dat der maatschappij voor de onin- gewijden in handelszaken (quorum et ego-) nog dit groote voordeel dat het van de regeering geen subsidie verlangt, alleen afstand van het een of ander gebouw, vroeger tot het Marine-etablisse ment te Vlissingen behoord hebbende, en inrich ting van enkele aanlegplaatsen en andere benoo- digdheden, die, naar 't schijnt, in de haven le Vlissingen niet aanwezig zijn. En inderdaad, hoe en op welke gronden de regeering er ooit toe gebracht zal worden een subsidie, zoo groot als de heer Janssen eischt, aan de nieuwe onderne- ming te verleenen, en dat alleen als vergoe ding voor een direct brievenvervoer een- of twee maal per maand, terwijl onze correspondentie met Amerika dagelijks en even spoedig langs andere wegen zou worden vervoerd, ziedaar- wat ik niet weet te gissen! Is dan de schatkist op dit oogenblik zoo ruim bij kas? Of mag men van de regeering eisehen, dat zij, evenals weleer Hunne-Edel-Hoog-Mogenden aan eiken Straat- Davids-vaarder ^er hoofd der bemanning f 40 of f 50 uilloofden (hetgeen bovendien het politiek doel had, goede matrozen te vormen), thans aan de eene of andere maatschappij een premie voor eiken landverhuizer uitbetale? Van zulk een premiestelsel zijn wij Goddank verlost, en wij mogen wel oppassen, dat het niet zoo spoedig weer onder welken vorm ook te voorschijn kome Aangenomen dat de gegevens door de Directie der Stoomboot-maatschappij meegedeeld aangaande de grootere kosten van snelvarende stoombooten juist zijn, heeft haar plan dus voor mij iets veel aaulokke'ijkers dan dat van den Heer Janssen: terwijl tevens dient opgemerkt te worden dat een gunstig bekende en soliede gevestigde maat schappij meer kans heeft het noodige kapitaal bij elkaar te krijgen, dan een geheel nieuwe combinatie van personen. Van harte wensch ik haar dus geluk met deze onderneming! En hun, die in der tijd de doorgraving van Holland op zijn smalst om deze reden tegenwerkten, dat al kwam er een kanaal, dan toch de ondernemings geest zou ontbreken die vroeger aan Amsterdam den wereldhandel had bezorgd, hun allen beveel ik de leziug van de door mij besproken brochure ten dringendste aan, tevens met verzoek, zelf eens het voorbeeld van ondernemingsgeest te geven, door vele aandeelen te nemen zoowel in de hier besproken onderneming als in vele andere die alleen door hypochondrische voorstellingen in discrediet gebracht zijn en worden. Hoe het met de verkiezing van een lid dei- Tweede Kamer zal loopen, is een vraag die de attentie meer en meer tot zich trekt, nu drie van de vier Amsterdamsche kiesvereenigingen hare candidaten hebben gesteld. Zooals zich liet vermoeden, heeft de kiesvereeniging Amsterdam den Heer Van Foreest niet gekozen, en de Heer Groen zal een andere gelegenheid moeten af in 't voorbijgaan gezegd, zeer schoon waren, ge richt hield op de loge d'a van t-scèn e, waarin hij dien avond met ons gezeten was. Hoezeer ik dat schoone persoontje alleen maar zien kon, was zij toch niet alleen; want ik zag hoe zij zich ge durig omkeerde om te praten met iemand, die, hetzij voorbedachtelijk of niet, zich achteraf hield. Anders sloeg ik daarop geen acht, en waarschijnlijk zou ik in niets erg hebben gehad, indien ik niet, bij het vertrek op het einde van het stuk, de dame, die zelve reeds hare loge ver laten had, hardop had hooren zeggen tot iemand, die er nog in was: „Nu, kom je dan, markies?" Dat woorje „markies" maakte, ik weet zelve niet hoe en waarom, mijne aandacht gaande. Ik keerde mij haastig om naar mama en Marcelle, die zich gereed maakten om te vertrekken, en ik zag door het kijkglaasje van de deur der loge, gearmd voorbijgaan de schoone balletdan seres metmijnheer de Coathuel in hoogst eigen persoon Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2