Een 40tal gebrekkigen gaan naar de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid (Frederiks- oord, enz.), waar zij door de administratie der armenverzorging te Amsterdam in den kost be steed zijn. Omtrent de bestemming, die nu aan het ge bouw zal gegeven worden, schijnt nog niets be sloten te zijn. Eergisteren is ter rol le der arrondissements rechtbank te Middelburg, in de zaak van den heer Lamb tegen den Engelschen vice-consul El- linckhuysen te Vlissingen, namens laatstgenoemde de exceptie voorgedragen, dat de rechtbank on bevoegd zou zijn uithoofde van den persoon des verweerders. Dit middel is ontleend aan de be wering dat de verweerder „in deze gansche zaak heeft gehandeld in zijn betrekking van vice-con sul van Hare Britsehe Majesteit de koningin en daarmede heeft voldaan aan de verplichtingen, die als zoodanig op hem rusten." iliddCl.) Voor eenige weken is door Willem Zeylmans, vrachtrijder, wonende te Geertruidenberg, op een stuk land, tijdens hij bezig was met aardappelen te pooten, onder een aardappelbos of struik een gouden zegelring gevonden, van het edelste en fijnste metaal, voorzien van een familiewapen, drie sterretjes, waaronder een lelie en de letters J. B. Het bewuste stuk land is genaamd het Gal genveld en gelegen buiten de Koepoort aldaar. Men houdt het er voor, dat aan dezen ring voor kenners vau oudheden veel belang verbonden is, en hij een groote waarde bezit. Zekere Hendrik Van Diest, een 77jarig grijs aard, een oud verdienstelijk gepensioneerd mili tair en gealimenteerde in het stedelijk oude man nen- en vrouwenhuis te Geertruidenberg, bezit nog koperen Spaansche muntstukken met het jaartal 1619. AlgDagbl. van N.) Wij vernemen uit eene goede bron, dat de Koninklijke Nederlaudscheötoomboolmaatschappij het voornemen heeft opgevat, om eene geregelde directe stoomvaartgemeenschap tusschen Neder land en de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika tot stand te brengeu en dat de tegen 11 October opgeroepen buitengewone algemeene ver gadering hoofdzakelijk ten doel heeft, dit plan aan de goedkeuring der aandeelhouders te onder werpen. (Hdbl.) De hooggeleerde heer Dr. D. Doyer aanvaardde heden het buitengewoon hoogleeraarsambt, bij de geneeskundige faculteit der hoogeschool alhier, met het houden eener oratie, getiteldHel tegen woordig standpunt der oogheelkunde. Van de candidaten, die zich voor het natuur kundig examen hebben aangemeld, zijn in de najaarszitting, die dezer dagen alhier werd ge houden, de heeren H. F. J. Immens, W. H. L. Mulder, J. D. Van Hengel en R. H. F. Sikkes geslaagd Onze stadgenoot de heer W. C. De Sain is op de tentoonstelling van vruchten, bloemen en plan ten, te houden door het Paleis voor Volksvlijt op het terrein van de Koninklijke tuinbouw- maatschappij Linnaeus te Watergraafsmeer van den 2dc° tot den 10de" October, bekroond met een zil veren medaille, zijnde de eerste prijs voor de verzameling van de 4 grootste meloenen. De Commissaris des Konings in de provincie" Zuid-Holland heeft aan de gemeentebesturen in de provincie betreffende de inzending van stuk ken ter legalisatie, te kennen gegeven, dat hem in den laatsten tijd herhaaldelijk door gemeentebe sturen extracten uit den Burg. Stand, attestatiën de vita enz., worden toegezonden, met verzoek die door de bevoegde autoriteiten te doen legali- seeren; dat aan dat verlangen door hem niet kan worden voldaan, daar hij de veelvuldige werk zaamheden in zijne bureaux moeilijk kan ver- het recht zou hebben om zich tot hare verontschuldi ging of voor haar klagen te beroepen daarop dat zij niet meer voor haar ongeluk dan voor haren mis stap verantwoordelijk is. omdat zij eigenlijk niet an ders gedaan heeft dan aan diegenen te gehoorza men aan wie haar lot was toevertrouwd geweest?" Zoo sprak zij nog langen tijd voort, met eene welsprekendheid, die beurtelings overging tot verteedering, tot bitterheid of tot schamperheid; en ik luisterde naar haar met. gretigheid, en zonder het bepaalde doel er van in te zien, be greep ik met die helderheid, die de koorts soms geeft, hare woorden en haar beloog. Alleenlijk kon ik maar niet begrijpeu hoe het kwam dat, toen hei eerste gedeelte van haar pleidooi mij tot toegevendheid gestemd had jegens Renée, ik door het tweede was bewogen geworden met Jane, en ik sluimerde weer in terwijl ik den naam dezer laatste zachtkens mompelde. Toen ik later daarover wederom nadacht, kwam die iodruk weer opnieuw bij mij boven, en terwijl ik mij zeiven nog meer versterkte in de min of meer met verachting geschonken vergiffenis, die ik reeds lang verleend had aan Renée, die toch, hoe weinig welsprekend mijne woorden ook geweest waren, voorbedachtelijk en wel we tende wat zij deed, de eenigszins belachelijke, maar zeer klinkende voortreffelijkheden van den meerderen, met de zorg voor het doen legaliseeren van handteekeningen bij de verschillende depar tementen van algemeen bestuur. De Commissaris verzoekt hierop in het vervolg te willen letten. Z. M. heeft benoemd tot lid van den Raad van Ned. Indië, met herstelling iu zijne vroegere ancienneteit, den heer O. Van Rees, laatstelijk lid van dat college, thans onder genot van wacht geld hier te lande. amstkiidam, 1 Oct. Gisteravond heeft de kie- zersvereeniging Burgerplicht eene vergadering ge houden, door ruim 100 leden bijgewoond. Tot candidaat voor de Tweede Kamer, ter vervanging van den heer Van Reenen, is gekozen Dr. J. Bosscha Jrna herstemming tegen de heeren M. H. Jansen en Mr. N. J. Den Tex. Voor den gemeenteraad is de heer H. De Vries tot candi daat gesteld. Gisteren namiddag omstreeks halfzes is in een gang op de Bloemgracht een kind van nog geen 2 jaren oud, twee verdiepingen hoog, terwijl de moeder voor bezigheden afwezig was; uit een venster gevallen. Onmiddellijk naar het Binnen-Gasthuis gebracht, is het aldaar spoedig bezweken. Delft, 30 Sept. Gisteren had alhier de aange kondigde orgelbespeling plaats iu de Waalsche kerk. Eene aanzienlijke schare belangstellenden woonde deze uitvoering bij, wier oordeel een stemmig was over de voortreffelijkheid van het door de firma J. Batz en Comp. geleverde werk De organist der Waalsche kerk, de heer Schrave zande, mocht mede een welverdienden bijval in oogsten voor de verdienstelijke wijze waarop al de noinmers van het goed gekozen programma door hem werden uitgevoerd. Schieoam, 28 September. Hedenmiddag had al hier de plechtige inwijding plaats van een diaco nie huis voor de hervormde gemeente, in bijzijn van de dames, uitmakende de commissie der ver loting ten behoeve van dit. gesticht, de leden van Dorcas, den kerkeraad der hervormde en dien der Luthersche gemeente, de regenten en regen tessen van het hervormde weeshuis, het dage- lijksch bestuur der burgerlijke gemeente, en an dere colleges en personen. De heeren Van der Schalk, Slotemaker, Roe- lants en Ds. Haverschmidt voerden bij deze ge legenheid het woord en brachten eene gepaste hulde aan mej. A. Loopuyt, de edele schenkster van het gesticht, alsook aan de commissie van de verloting, die de belangrijke som van 2800 heeft opgebracht. Zalt-Bomjtel, 29 Sept. Met het oog op den slechten toestand der haven, waardoor geen schip meer kan binnenloopen, en die er in zijn haar niet kunnen verlaten, werd in de vergadering van den gemeenteraad, gehouden den 26ften dezer, öp voorstel van burgemeester en wethouders be sloten, de monding op eene behoorlijke breedte en diepte te brengen en aan den benedenkant er van een krib te leggen, om hierdoor te trach ten verdere verzanding te voorkomen, van welk werk aanbesteding eerstdaags wordt tegemoet gezien. Met blijdschap is dit besluit vernomen, en he is te wenschen dat ten spoedigste met dit werk een aanvang worde gemaakt, opdat de haven nog dezen winter wederom een veilig toevluchtsoord wezen kan. In dezelfde vergadering werd nog onder meer medegedeeldeeue ministerieele beschikking, inhoudende dat aan het verzoek van den gemeen teraad om de rijks hoogere burgerschool met 3jarigen cursus op een vijfjarigen te brengen vooralsnog niet kan worden voldaan. Apeldoorn, 29 Sept. Z. M. de Koning is heden morgen kwartier over achten aan het Paleis op 't Loo aangekomen. Het concours der vereeniging „de koninklijke markies de Coathuel boven mijne liefde had verkozen, voelde ik mij daarom des te sterker tot toegeeflijkheid gedrongen jegens Jane, omdat mijn stilzwijgen van vroeger misschien de schuld was geweest van haar huwelijk, dat éen woord van mij had kunnen beletten. Ik was boos op mij zeiven, dat ik voor haar zoo streng geweest was, en de tegenwoordige toestand van verlaten heid, waarin zij mij liet, was niet in staat om mij geheel en al de wezenlijke genegenheid te doen vergeten, die zij mij steeds betoond had. En werkelijk, sedert ik wederom mijne vol- komene bewustheid herkregen had, begon ik aan dat verlaten te twijfelen. De kleine Maha- rite zwoer wel is waar bij alle heiligen van het Paradijs dat hare moeder en zij zelve alleen, en hoogstens eens eene liefdezuster, gedurende mijne ziekte in mijne kamer waren geweest, maar ik herinnerde mij toch enkele bijzonderheden, die, zelfs al schoof ik heel veel op rekening van mo gelijke zinsbegoochelingen, toch niet volkomen met hare beweringen waren samen te rijmen. Daar ik op dat punt niets uit haar kon krijgen, besloot ik mijne toevlucht te nemen tot. eene krijgslist, en daar ik mij herinnerde dat de ge heimzinnige dame, die mij sedert mijn'e herstel ling verlaten had, nimmer in gebreke bleef om mij te komen bijstaan gedurende mijne aanval- scherpschutters van de Velu.we," alsmede dat der koninklijke buksschietvereeniging „de Kroon prins" alhier, zullen plaats hebben op Vrijdag 22 October e. k. Pukmerende, 29 Sept. De tentoonstelling van voortbrengselen van land- en tuinbouw en van voorwerpen, daartoe betrekkelijk, welke uitgaat van de maatschappij van landbouw, en op de markt alhier gehouden wordt, is heden geopend, en daarbij zijn de prijzen aan de bekroonden uitgereikt Er zijn vele en schoone inzendingen. Het bestuur der afdeeling Beemster, Edam en Pu mierende heelt hedenavond te 7 uren de afge vaardigden der afdeelingen, die daartoe waren uitgenoodigd, in hel heereu-logement ontvangen, ter onderlinge kennismaking. In het lokaal den Doeleu zijn eene matinee en eene soirée musicale gegeven, op welke door het muziekkorps van het 3dc regiment huzaren muziekstukken zijn uit gevoerd. Heerlijk weder begunstigt de tentoon- ,-ielling, en de stad heeft een hoogst feestelijk aanzien. Overal wappert de Nederlandsche vlag; aan zeer vele huizen zijn dennegroen en andere versierselen aangebracht, en hier en daar zijn eerepoorten opgericht. Meppel, 29 Sept. In de hedenavond gehouden raadsvergadering heeft, de heer G. Geel, schipper, tevens raadslid, een schriftelijk voorstel ingediend, houdende dat de raad mocht besluiten om bij Z. M. den Koning of bij den betrokken minister een adres in te dienen tot het doen wegruimen van den tolboom, door de Drentsche kanaalmaat schappij iu het Meppclerdiep gelegd, omdat de Meppeler schippers daardoor genoodzaakt worden om tolgeld te betalen, terwijl de goedkeuring tot het leggen van bedoelden boom door den minis ter van binn. zaken verleend, niet is geschied op goedkeuring van den gemeenteraad, maar slechts alleen op die van burgemeester eu wethouders; zoodat de zaak door adressant als onwettig wordt beschouwd en bet tot de competentie van den Raad moet geacht worden, hierop meer te ko men en den tolboom te doen verwijderen. Dit stuk is ter inzage van de leden gedeponeerd. Assen, 29 September. Terwijl in sommige ge meenten het stichten van scholen telkens wordt afgestemd, heeft hier gelukkig het tegendeel plaats. Weldra zal een nieuw schoolgebouw wor den opgericht. Er zijn alsdan acht scholen voor het lager, een voor meer uitgebreid lager onder- wijs, gymnasium, rijks hoogere burgerschool en dames kostschool. Sappemeek, 28 Sept. Tot welk een aanzienlijke hoogte de sluikhandel sorns wordt opgevoerd, kan blijken uit het volgende geval, 't welk kort geleden in de Winschoter vaart tusschen Mar- tenshoek en het naburige Foxhol heeft plaats gehad. Aldaar toch is door de rijksambtenaren van Sappemeer en Hoogezand, in een schip, welks bovenlast uit eenige lagen stroo bestond, een aanhaliug gedaan van 1097 liters gedistilleerd a 88 pCt., 't welk herleid zijnde tot 50 pCt., een bedrag levert van 1933 liters. De van deze hoe veelheid verschuldigde belasting bedraagt niet minder dan ongeveer 1000 gulden. Men zegt, dat de lading bestemd was voor een in Groningen woonachtig, welbekend sluikhandelaar van be roep, en meent, dat hem vroeger reeds meerma len dergelijke praktijken minder ongelukkig zijn afgegaan, 't Ware te-wenschen, dat dusdauige demoraliseerende bedrijven 't zij door zwaarder straffen en boeten, 't zij door strenger toezicht geheel geweerd eu onmogelijk gemaakt konden worden. De schipper zal zijn ongeoorloofde expe ditie met verlies van schip en verder eigendom moeten boeten. Leeuwarden, 27 Sept. Het ontwerp der ge- meentebegrooting voor 1870 sluit met de volgende balans: inkomsten ƒ397,891 16, uitgaven397,819.54, waarschijnlijk batig saldo ƒ71.62. Onder de in komsten komen voor, 10 opc. op de hoofdsom der len van ijlhoofdigheid, heb ik dezen morgen ge daan alsof ik er door een overvallen werd, met het doel om haar te doen terugkomen, en, inder daad, een half uurtje later zag ik binnentreden mevrouw de Meslay in persoon. Ik liet haar naderbij komen, en hield mij alsof ik haar niet herkende, maar ik zag haar aan met genoegzame aandacht, zoodat ik duidelijk de sporen van ver moeienis en ongerustheid op haar gelaat kon lezen, die zij niet kon verbergen; en toen ik nu wel zeer goed overtuigd was dat ik mijne ano nieme Voorzienigheid voor mij had, greep ik onverwachts hare hand, en terwijl ik die vast hield, in weerwil van den schrik, dien zij opeens aan den dag legde, toen zij, in plaats van een armen waanzinnige, een man voor zich zag, die volkomen bij zijn verstand was, zei ik tot haar: „Gij wilt dus, dappere en kloekmoedige zuster, dat ik het betreuren zal mijn verstand te heb ben terugbekomen, alzoo ik levens daarbij be roofd moet worden van uwe tegenwoordigheid. O gij hoovaardige! die altoos wilt u zeiven opoffe ren, en niet toelaten dat men er u voor bedankt!" „Mij bedanken, Olivier? waarvoor?" sprak zij, na een vrij lang stilzwijgen. „Ik kom gisteren terug van de reis; ik verneem dezen morgen dat gij hier zijt, en nog wel ziek, en ik haast mij juist integeudeel om mij te komen veront belasting op de gebouwde eigendommen, 10 opc. op die der ongebouwde eigendommen, 25 opc. op de hoofdsom der persoueele belasting, plaat selijke directe belasting naar 3.65 ten honderd van het belastbaar inkomen na aftrek der onin bare posten geraamd op ƒ101,229.10, belasting op de honden 1300. Onder de uitgaven zijn op genomen voor: kosten van aanleg of verbetering van gemeentewegen enz. 18,550, armwezen /62,761.-30, onderwijs ƒ61,782, renten en aflossing van geldleeningen ƒ64,070, openbare vermake lijkheden ƒ3685, waaronder ƒ2200 subsidie, aan het stedelijk muziekkorps. Gemengde Berichten. Laatstleden Zondag-avond bevond zich de wol handelaar Muller te Brunn met zijn kind op straat. Het kind liep een gewezen officier der ulanen, graaf Hompeseh genaamd, tegen de beenen, waarop deze het kind met zijne karwats een slag gaf. Muller, hierover verbitterd, voegde hem gram storig toe, dat, wanneer hij het kind nog eens durfde slaan, hij hem zijn vuist zou doen voelen. Daarover ontstond een korte twist, waarbij de ofiicier een revolver voor den dag haalde en den man een kogel in het aangezicht schoot. De om standers vielen daarop den officier aan, scheurden hem de kleeren van het lijf en gingen met hunne vuisten en stokken op hem los Toen hij vervol gens door de politie naar de wachtpost werd ge bracht, zeide hij dat Muller hem aangegrepen en geslagen en hij zich slechts verdedigd had. Nog denzelfden nacht werd hij naar de crimi- neele rechtbank verwezen. De kogel is hij Muller beneden het oog naar binnen gedrongen, doch naar men verzekert verkeert M. niet in levens gevaar. Engelsch enthousiasme. De Franschen beweren altijd, dat hunne geestdrift voor iets of voor iemand oneindig spoediger ontvlamt dan die der Engelschen. Hun eigen enthousiasme vergelijken zij ook bij kokend water en dat van de zonen van Albion bij smeltend ijs. Zij noemen deze opgewektheid van geest of opgewondenheid zelfs eene volksdeugd, waarop zij naijverig zijn. Onlangs moest echter een geestig publicist be kennen, door een Engelsche dame geslagen te. zijn op dit puut, en vertelde daarop een staaltje van opgeschroefde bewondering voor eene actrice, waartoe eene Fransche dame minder licht zou komen. De hertogin eene kolossaal rijke lady, had de bekende Nilsson als Ophelia zien spelen Op haar verjaardag wilde zij een feest geven op hare prachtige villa in de omstreken van Londen. Alleen familie en e n kleiD aantal intieme vrien den zouden genoodigd worden; om den dag waardig te sluiten wilde zij slechts de hulp inroepen van éene kunstenares; en dit was Nilsson Zij schreef haar in kiesche termen, dat over den prijs van haar optreden in de groote zaal der villa niet behoefde gemarchandeerd te wor den; de actrice moest die zelve maar bepalen, als zij komen wilde. Ophelia gevoelde zich toevallig een weinig te veel vermoeid, om zelfs zulk een begeerlijk aan bod aan te nemen, en schreef iu de beleefdst mogelijke bewoordingen terug, dat het haar onmogelijk was „buitenshuis" te zingen. Den volgenden dag ontving zij een tweeden brief van de hertogin, waarvan de hoofdzakelijke iuhoud dit was: „Kunt gij buitenshuis niet optre den, maar wel in uwe eigeu woning? Het zij zoo! Dan zullen wij bij u komen!" Bij den brief was gevoegd eene akte van schenking der prach tige villa aau de bewonderde tooneelkunstenares. „Welnu", vraagt de Franschman, die dit ver haalt „zijn wij nu niet overwonnen door het koel berekenende Albion?" schuldigen dat ik niet hier ben geweest toen ik u van nut had kunnen wezen „Lieg niet, Jane; trouwens, die kunst verstaat gij niet eens. Nu begrijp ik alles wat ik u ver schuldigd ben, en ik heb niet gewacht tot vandaag met er u dank voor te weten in den persoon van Maharite. Vraag het haar maar. Vergeef mij dat ik u heb kunnen beschuldigen van vergetel heid; laat mij uwe hand nog vasthouden, en be loof mij dat gij, nu ik genezen ben, voor mij blijven zult, hetgeen gij waart toen ik krank was." „Gij verdient het waarlijk niet," antwoordde zij glimlachende; „want gij hebt eene zonder linge manier om uwe erkentelijkheid te bewij zen aan degenen aan wie gij niets verschuldigd zijt, door zulksoortige listen uit te vinden... om hen aan 't schrikken te maken." „Hadt gij liever gewenscht dat die instorting ernst geweest was, Jane?" „O! neen; de hemel beware ons daarvoor!" „Welnu! als dat zoo is moet gij mij niet tegenspre ken De Faculteit schrijft ge woon lijk voor: aan de her stellenden veel toegevenjduszultgij beginnen met mij met jij en jouw toe te spreken zooals in onzen ouden tijd. Och! dat was een goede lijd, nietwaar, Jane? „Dat is zoo, maar hij heeft zoo kort geduurd," aDt woordde zij, terwijl zij zuchtte met een voorkomen van zonderling nadenken. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2