In den avond van den lldon dezer zijn intrek genomen hebbende in de gastvrije woning van zijn vriend, den majoor Van Baeften op het landgoed Struiswijk, had hij reeds het ongeluk des anderen- ochtends zijn veel geliefden oudsten zoon door den dood te verliezen. In de achter het huis stroomende rivier, die in dit jaargetijde door den lagen waterstand nagenoeg overal doorwaadbaar is, met en onder het oog van zijn vader een bad wenschende te nemen, schijnt de knaap eensklaps boven een verborgen kolk geraakt te zijn en zijn al de pogingen van den vader vruchteloos ge weest om hem uit het gevaar te redden. Weinig ook heeft het gescheeld, of de predikant Adèr, die zijn zoon ter hulp geschoten zijnde, dezen omklemd hield, ware met hem naar de diepte getrokken en verdronken. Algemeen is de deelneming in de droefheid van een geacht ouderenpaar, dat, nauwelijks aan de gevaren eener lange zeereis ontkomen, op zulke nootlottige wijze een veelbelovend pand moest verliezen. Sobrabaya, 5 Augustus. Gepasseerden nacht is er brand ontstaan aan boord van de Willem Pool man, gezagvoerder J. Kettler, liggende hier ter reede en wel in de lading steenkolen. Naar men meldt zou de equipage zich weiger achtig hebben betoond om de behulpzame hand te bieden bij het blusschen van dien brand. De spuiten van het wachtschip zijn onmiddellijk ter hulp toegesneld. Ook de bemanning der ter reede I liggende schepen was ijverig in de weer tot het I verleenen van hulp, zoodat het dreigende gevaar nog bij tijds is afgewend. De havenmeester, die zich naar boord had be- I geven, heeft de onwilligen der equipage vau de Willem Poolman naar het wachtschip doen over brengen. De eerste spuit, welke onmiddellijk ter blus- I sching toesnelde, was die van het ter reede lio-- f gend schip Anj Seheffer, onder het toezicht van den wakkeren tweeden stuurman van dat vaar- tuig, die het meest er toe moet hebben bijgedra- gen dat het dreigende gevaar nog bijtijds werd I afgewend; ten minste men verzekert, dat het ge- vaar reeds was geweken toen de spuitgasten der V marine kwamen opdagen. De laatste oöicieele berichten van Bandjermas- sin dd. 3 dezer vermelden dat de rust aldaar niet werd verstoord maar de gevallen van kinder- pokken op de hoofdplaats menigvuldiger werden van zeeroovers had men tot vermelden datum 9 niets vernomen, trouwens Z. M. stoomschip Onrust bekruist de zuidkust. Volgens loopende geruchten te Batavia zoude - een generaal-majoor belast worden met het per soneel en militaire zaken bij het departement van oorlog evenals zulks in Nederland het geval is. Aan dien generaal-majoor zoude nog worden toegevoegd een majoor of luitenant-kolonel. Tot kommandant der Tlc militaire aldeelingzal dan wederom een kolonel benoemd worden, waarvoor de kolonel Van Daalen reeds zou aan gewezen zijn. Samarang, 3 Aug. Met betrekking tot den spoor weg deelen wij met genoegen mede, dat jl Za terdag het spoorleggen gevorderd was tot op 3000 ellen (pl. m. 2 paal) afstand van Solo. Door den Gouverneur-Generaal van Nedel. Indië zijn de volgende besluiten genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot ass.-res. van Koedoes (res. Japara), tevens vendum. aldaar, de ass.-res. Van Galoe (res. Cheribon) J. B. Westen berg; tot secr. der res. Palembang, tevens ven dum. aldaar, de ambt. op non-act. J. A. Hofstede, laatst. 1ste comm. op het ass.-res. kantoor te Ben- koelen; tot 3den comm. op het res.-kantoor te Sa- marang, de 1ste klerk op genoemd bureau H. L. Klerks. Verleend: een 2jarig verlof naar Nederland, I wegens ziekte, aan den raadsheer in het hoog- gerechtshof van Ned.-Indië, Jhr. J. Graafland J. R. D.; zijnde hij daartoe, op verzoek, tevens eer vol uit zijne betrekking ontslagen; aan den as pirant-ingenieur bij deu waterstaat en 's lands burgerlijke openb. werken A. Van derBijlljaan den hoofde, bij het postk. te Weltevreden (Bata- via) C. A. Van Dinter, en aan den opz. 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burgert, openb. 9 werken H. Hooy. Benoemd: In de bij art. 1 van het besluit van 4 Augustus 1S69 N°. 45 bedoelde Commissie: tot lid, tevens pres., J. W. C. Diepenheim, oud- dir. van linanciën, pres. der Jav. Bank; tot lid, tevens secr., Mr. W. Stortenbeker Jr., ref. ter alg. secretarie. Tot leden Dr. P. A. Bergsma, ing., bel. met het doen van meteorologische en mag netische waarnemingen; A. B. Cohen Stuart, ambtenaar voor de Javaansche taal- en letter kunde; C. T. Deeleman, civiel-ingenieur; Mr. J. J. De Graaff, leeraar in de Indische taal-, land en volkenkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia; F. Hekmeijer, apoth. 1ste kl.; Mr. A. Th. Heyligers, leeraar in de staatswetenschap pen aan het gymnasium Willem III te Batavia; J. Kunst, inspecteur voor het lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in de eerste afdeeling van Nederl. Indië; G. A. De Lange, oud geographisch ingenieur; P. J. Maier, 1ste apoth. bij den mil. geneesk. dienst; Dr. J. A. C. Oudemans, hoofd-ing. van den geogr. dienst; Dr. L. W. G. De Roo, onder-chef van de afdeeling statistiek ter algemeene secretarie; G. Schlegel, tolk voor de Chineesche taal te Bata via; T. A. F. Van der Valk, leeraar in de In dische taal-, land- en volkenkunde aan het gym nasium Willem III te Batavia; Dr. C. L. Vlaan deren, chef van het scheikundig laboratorium aan het bureau voor het mijnwezen te Buitenzorg. Tot ass.-res. van Batipoe en X Kotta's (Padang sche bovenlanden) tevens vendumeester aldaar, de ass.-res. van Tanah-Datar (Padangsche boven landen) S. Stibbe. Tot derdeu subst.-griDler bij het hooggerechtshof van N. I., de ambt. voor den burgerl. dienst in N. I., Mr. R. W. Craandijk. Tot machinist op het stoomvaartuig met dregtoe- stel, bestemd tot het bevaarbaar maken en houden van riviermonden aan de noordkust van het eiland Java, N. Beijers, thans met de waarneming dier betrekking belast. Bij de landelijke inkomsten en cultures op Java en Madura: tot contr. 1ste kl., de contr. 2de kl. H. J. Tijdeman; tot contr. 2de kl., de ambt. ter besch. J. D. Harders. Benoemd: tot pres. van den raad van justitie te Batavia, de raadsheer in het hooggerechtsh. van N. I. Mr. F. F. L. U. Last; tot raadsh. in het hooggerechtshof van N. I., de vice president van den raad van justitie te Batavia Mr. Th. K. Van Slingerlandt; tot ass-res. van Bodjonegoro (Rembang), de ass.-res. van Grobogan (Samarang) A. J. Langeveldt Van Hemert; tot ambten, ter besch. van den res. van Palembang, de klerk op het res.-kantoor te Pekalongan H. J. Monod de Froideville. Goedgekeurd: Dat door den landraad te Pontianak is benoemd: tot buitengew. subst.-griff. bij die rcchtb., buiten bezwaar van den lande, F. W. Duinas, ambt. op wachtg., tijdel. gesteld ter besch. van den resident der Wester-afdeeling van Borneo. Machtiging verleend: Tot de uitreiking aan J. M. Meerburg, van eene akte van toelating tot de uitoefening van de verlosk. praktijk in de res. Banjoemas. BUITENLAND. Rusland. De regeering is voornemens, de zelfstandigheid der Israëlietische gemeenten in Lithauen te be perken, door haar het recht van het kiezen ha- rer rabbijnen te ontnemen. Het doel van dezen maatregel is, om, door het aanstellen van door den Staat gekozen rabbijnen, de talrijke Jood- sche bevolking in dat gewest meer Russisch ge zind te stemmen. Een brief in de Daily News bericht dat in Rus land de beweging tot emancipatie der vrouw grooten opgang maakt. Het werk van den heer Stuart Mill„The Subjection of Women", vindt duizende lezers, en drie uitvoerige overzichten van dit boek zijn verschenen in de grootste dag bladen van Petersburg en Moscou, die de door Stuart Mill uitgedrukte gevoelens en beginselen ten hoogste goedkeuren. De geheele quaestie is zeer populair. Zoo verhaalt de schrijver, dat in een drama, dat tegenwoordig dagelijks in den schouwburg te Moscou wordt opgevoerd, eene geleerde jonge dame tegen hare ouderwetsche moeder zegt: „maar moeder, gij behoort te we ten, dat iedereen tegenwoordig zegt, dat de vrouw vrij behoort te zijn!" en dat deze woorden altijd met onstuimige toejuichingen werden ontvangen. Te Petersburg zal een groot congres worden ge houden tot het bespreken van de rechten der vrouw, tot hetwelk de heer Stuart Mill, in een zeer vleienden brief, door de voornaamste vrou welijke hervormers van de Russische hoofdstad is uitgenoodigd. De Czaar zelf is, naar men be weert, aan het beginsel van gelijkheid der sekten niet vijandig. Oostcnrült-Hongaarsche Monarchie. Men is te Weenen niet geheel gerust over den staat van zaken in het Oosten. Men vermoedt na melijk, dat de reis van den vorst van Rumenië ten doel heeft bij de mogendheden aan te drin gen op de geheele zelfstandig-verklaring van zijn vorstendom. Mocht hij hierin slagen, en de band die Rumenië nog aan de Porte bindt, verbroken worden, dan zouden ook Servië en Montenegro al spoedig het hoofd opsteken en een gelijke gunst eischen. Daarbij komt dat het „koninkrijk" Rume nië zich waarschijnlijk bij Rusland aan zou sluiten dan zou Turkije zich aan zijn noordelijke grens nog meer in 't nauw zien gebracht en alras in plaats van langs den Donau, te Andrianopel om zijn bestaan hebben te kampen. In Oostenrijk is voor de eerste maal een Is raëliet tot gewoon professor aangesteldhet is de heer Ludwig Mauthner, die aan de univer siteit te Innsbriick tot hoogleeraar in de oog heelkunde is benoemd. Franki-jj k. In de negen kiesdistricten van Parijs circuleert thans een manifest aan de afgevaardigden der hoofdstad, waarin de hoop wordt uitgedrukt, dat zij den 26,teI1 October zullen toonen het vertrou wen waardig te zijn, dat hunne committenten in hen gesteld hebben. Te Lyon wordt door de democratische kiezers een ander manifest geteekend. Men dringt daarin aan op al de vrijheden en rechten, die in de beginselen van 1789 opgesloten zijn. Het manifest geeft vervolgens een uitvoerig programma dier vrijheden. Het aantal personen, die reeds tot deze verklaring toegetreden zijn, is vrij aanzienlijk. Behalve de heer Marion en Girault heeft ook de. heer Choiseul, afgevaardigde uit het departe ment Seine et llarne, zijne adhaesie betuigd aan het voorstel van den heer de Kératry, om den 26»te° October in de vergaderzaal van het Wet gevend Lichaam te verschijnen, ter uitoefening vaD het mandaat van afgevaardigde. Welke hou ding zal de regeering daar tegenover aannemen? De regeeringsgezinde bladen trachten intusschen de aandacht van de binnenlandsche politiek af te leiden en die op de builenlandsche over te bren gen maar het gelukt nog niet het publiek te verschalken en vooral de Siècle houdt de aandacht krachtig op Frankrijks toestand zelf gevestigd. De Fransche pers blijft, met uitzondering van de Temps en de Débats, een ongelukkig gebruik maken van de tegenwoordige straffeloosheid. De gewoonten, kleeding en manieren van Keizer, Keizerin en keizerlijken Prins worden op elke wijze beschreven en bespottelijk gemaakt. Spot prenten van den Keizer, betrekkelijk tot zijne ziekte, worden uitgegeven, en toen een nummer van den Eclipse verbeurd werd verklaard, omdat Dr. Nélaton gewapend met zijn chirurgijn-instru menten, daarin werd voorgesteld, beklaagden de republikeinsche dagbladen zich op zeer scherpe wijze over deze daad der regeering „Ach! waar blijft de oude ronde vroolijkheid van Frankrijk, onze geestigheid et le bon rire d'autrefois, als men in het vaderland van Rabelais en Beau- marchais bevreesd moet zijn voor een grap „et pour la gaité gauloise 1" roept een der bladen uit. De Figaro heeft verleden week een bijtend epi gram op Prins Napoleon gedrukt, in hetwelk gezinspeeld wordt op lafhartigheid, van welke men beweert dat hij in den Krim-oorlog bewij zen heeft gegeven. De heer Rochefort blijft niet achter, en in de Rappel van gisteren komt de volgende ondeugende mededeeling voor: „Prins Napoleon is onlangs te Brussel aange komen. Zijne eerste daad was om het slagveld van Waterloo te gaan bezoeken. Het werd opge merkt, dat hij daar langer bleef dan op het slag veld van Inkerman. met de woorden van den Figaro: Dans la guerre, ce fut un foudre, II s'élanqait dans les obus Parmi les nuages de poudre, Si bien qu'on ne le voyait plus. Geheele vrijheid wordt echter niet aan de drukpers gegeven, hetgeen het noodzakelijk ge volg heeft, dat het boek, dat de eer ondervindt verboden te worden, duizenden lezers vindt. TELEGRA1MMEN. Weenen, 28 September. De Presse wijdt een artikel aan de toenadering tusschen de vorsten van Pruisen en Oostenrijk, dat zeer de aandacht verdient. Er wordt daarin gezegd, dat het bericht van een aanstaand bezoek van den Pruisischen kroonprins te Weenen, dat met recht als een eerst en feitelijk bewijs van toenadering geacht mag worden, in de hoogste kringen van Weenen met ingenomenheid is vernomen. Men vleit zich dat de vriendschappelijke toenadering tusschen die hoven ook aanleiding zal geven tot een inni ger Yerstandhouding dier Staten. Zoo er door het bezoek van den Pruisischen kroonprins nog geene algeheele verzoening wordt tot stand gebracht, maar slechts wordt voorbereid, toch zal de span ning, die tot nu toe heerschte, worden opgeheven. De nieuwe basis voor Je betere verstandhouding moet zijn, dat men 'teens worde omtrent de po sitie van Zuid-Duitschland, en dit kan slechts dan tot stand worden gebracht, als men èn in Berlijn èn in Weenen eiken imperatieven invloed op de ontwikkeling der toestanden in Zuid-Duitschland eerlijk en oprecht laat varen en Zuid-Duitschland volkomen het recht late om zelf zijn toekomst voor te bereiden en de aangelegenheden tot ont wikkeling te doen komen. Verder betoogt het blad dat eene verzoening met Pruisen volstrekt geen schadelijken invloed op de verstandhouding tusschen Pruisen en Frank rijk zal uitoefenen. NI arktberichten. Rotterdam, 27 Sept. Nieuwe Tarwe 30 ets.; Nieuwe Rogge 25 ets., en Boekweit f 10 lager. Paarden boonen 20 ets. hooger. Blauwe Erwten 50 ets. lager. Meekrap. De aanbiedingen van nieuwe amber waren heden wat ruimer en de vraagprijzen daardoor iets matiger; toch konden slechts kleine partijtjes nemers vinden. Racijn weinig geveild en een en ander gedaan. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van Leyden op Donderdag 30 September 18G9, 's namiddags te drie uren. Onderwerpen1°. Benoeming van een lid en een voorzitter in de commissie van financiën. 2°. Benoe ming van een commissaris in de Stads-bank van leening. 3°. Benoeming van een hoofdonderwijzeres San de openbare bewaarschool in de Scheistraat. STATEN-GENER.AAL. TWEEDE KAMER. Vervolg der zitting van gisteren. Bij 6 doet do heer Eraosen v. d. Putte twee vragen1°. wat aangaat het onderzoek nopens het grondrecht op Java. Hij vreest, met 't oog op de koffie- enquête, dat dat onderzoek te lang zal duren. Hij verzoekt dus, met het oog op de agrarische wet, den minister hem te geven wat hij heeft. Zijne tweede vraag betreft het ambtenaars-examen voor Oost-Indié. Spr. vraagt deswege inlichtingen, met het oog op de omstandigheid dat dit jaar van de 40 toegelaten personen slechts 20 zijn beschikbaar ge- steld. De minister van koloniën antwoordt 1°. wat het onderzoek nopens de grondrechten op Java betreft, dat uit het koloniaal verslag zal blijken, dat de ter mijn, die aanvankelijk voor het onderzoek gesteld was, misschien korter zal kunnen zijn. De min. is bereid tot overlegging van de processen-verbaal. Wat het tweede punt betreft, gelooft de min dat het minst bezwarend en bet meest rechtvaardig zal zijn dat jaarlijks beschikbaar worden gesteld degenen, die binnen den bepaalden tijd het examen hebben afge legd. Bij 7 vestigt de lieer Heemskerk Az. de aan dacht op de toegezegde wijziging der armenwet en de herziening van den census. Spr. denkt dat dit betee- kent, dat er uitzicht op de aanbieding bestaat, en vraagt aan de commissie: waarom de herziening van die wet niet genoemd is in het adres en aan de re geering: of zij van meening is in deze zitting een ontwerp hieromtrent in te dienen De heer Van Loon zegt, dat het hem zeer onaan genaam getroffen heeft, dat in de troonrede de naam van God werd gemist. Spr. ontwikkelt dit nader. De heer Van Bosse, minister van financiën ant woordt hierop, dat de weglating een gevolg is van een overhaaste overschrijving der troonrede, doch zonder bedoeling heeft plaats gehad. Voorts zegt de Minister, dat de wijziging van het patentrecht van zelf wijziging van de kiestabel noodzakelijk maakt. Eerst na de wijziging van de patentbelasting is het mo gelijk te bepalen binnen welke grenzen de herziening van de kieswet zal plaats hebben. Dat zal dan ook plaats hebben, zonder dat hij zeggen wil, dat daarom buitensporige uitbreiding aan het kiesrecht zal wor den gegeven. Over beide punten voeren nog eenige sprekers het woord: de commissie verdedigt het //hoogerezegen" uit het ontwerp-adres tegen het door den heer Van Loon voorgestelde //Gods zegen". De HH. ,Tan Hou ten en Heemskerk Az. vragen nadere explicatie om trent het verband tusschen de herziening van de pa tentwet en van de kiestabel, waarop de min. van financiën verklaart, dat men toch nimmer eerst die kiestabel en dan de patentwet zal willen wijzigen. Vervolgens wordt eerst 7 en daarna het adres met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter benoemt de heeren Van Houten, Van Voorthuysen en Smits, om met hem en de com missie het antwoord den Koning aan te bieden. Er wordt besloten dat de bebandelidg van het voorstel van den heer Van Kuyk tot wijziging der Armenwet wel, en dat van den heer De Bosch Kern- per tot herziening van het reglement van orde der Kamer, niet zal worden voortgezet, maar dat er eene commissie van vijf leden zal worden benoemd tot het aanbieden van een voorstel tot herziening van het reglement van orde, voor zoover dit noodzakelijk is, ten gevolge van de uitbreiding van het getal leden der Kamer. Daarna is de vergadering gescheiden. Het ontwerp van wet tot wijziging van de artt. 50 en 63 der comptabiliteitswet voor Ned.-Indiê betreft de artt. over de Indische rekenkamer: volgens het ontwerp zal het getal leden, behalve uit den voorzit ter, minstens uit zes en hoogstens uit acht leden be staan. In de Mem. van Toel. verklaart do regeering, dat het voorstel om het personeel te vermeerderen door de Algemeene Rekenkamer gedaan, door den gouver neur-generaal en den Raad van Indië wordt ondersteund; de regeering heeft echter bedenkingen tegen eene voortdurende vermeerdering en acht daarom een be- voegdverklariög tot tijdelijke vermeerdering, gelijk bij dezen gedaan wordt, verkieslijker. LAATSTE BERICHTEXT 's-Gravenhage, 28 Sept. Z. M. de Koning zal morgenochtend vroegtijdig uit deze residentie naar het Loo vertrekken. Hedenmiddag te halfzes heeft Z. M, ten ge- hoore ontvangen de commissie van de Tweede Kamer der StatenGeneraal, belast met het aau- bieden aan den Koning van het adres van ant woord op de Troonrede. Door den Hoogen Raad, kamer van straf zaken werd bij arrest van heden, het vierde der zoogenaamde Rotterdamsche processen, in zake L. S. De Hees en A. J. Rueb, beëindigd. Zooals reeds vroeger is medegedeeld werden zij bij ar rest van het hof in Zuid-Holland tot zeven jaren tuchthuisstraf veroordeeld, ter zake van feitelijken en gewelddadigen wederstand, door meer dan twintig gewapende personen, tegen bedienende beambten, handelende ter uitvoering der bevelen van het openbaar gezag. Bij het arrest van den Hoogen Raad werden de cassatie-middelen, bij plei dooi voorgedragen, ongegrond verklaard, op grond dat niet is gebleken dat de requiranten in hunne verdediging waren verkort of hunne rechtten ge schonden. De uitspraak strekt dan ook tot ver werping van het door de requiranten ingesteld be roep, met solidaire veroordeeling in de kosten. Bij de stemming over artisten van den kon. Franschen schouwburg, zijn gisterenavond uitge bracht op Mr. Minne, premier comique, 51 oui en 15 nonen op Mile. Basta, première soubrette, Dejazet, 64 oui en 1 nonzoodat beide artisten, geëngageerd voor de comedie vaudeville, zijn aan genomen. Parijs, 28 Sept. Het Journal Offlciel bevat een decreet 25 dezer te St. Cloud onderteekend, waarbij de generaal Fleury benoemd wordt tot ambassa deur te Petersburg. Madrid, 28 Sept. Gisteren zijn troepen naar Cuba gezonden. Fr heerscht rust.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3