WINTERPROVISIE. HET HYPOTHEEK, HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. AD VERT ENTIEN. Menschenvrienden COLLECTE. Aardappelmahkt, zal Deze schrijver deelt mede hoe de eclitgenoote van Byron niet dan na herhaalde aanzoeken zijne hand had aangenomen. Reeds spoed'g bleken hunne karakters volkomen antipathisch te zijn. De storm brak los, toen op een goeden dag lord Byron van een oude vriendin, die zeer ongeluk kig was, zich liet ontvallen: „dat zou wellicht alles anders geweest zijn, wanneer ik haar ge trouwd had". Lady Byron zou daarop geant woord hebbenMary Chaworth bedankte je om je kreupelheid, zooals ik in den beginne ook gedaan heb, en het zou beter geweest zijn, als ik den man met den duivelspoot toch nog had afgewe zen." Van dit oogenblik leefden zij in hun huis geheel afzonderlijk. Lady Byron vroeg eene oude gouvernante, om haar gezelschap te houden; lord Byron noodigde zijn halve zuster, Augusta, die sinds 8 jaren de eclitgenoote van George Leigh was, éen kind had, en vijf jaren ouder was dan Byron, bij zich. Nu gebeurde, het dat de gouvernante eens de kwaadaardige opmerking maakte, dat me vrouw Leigh toch slechts de halve zuster van Byron was, en goot zoo in het hart van zijn reeds door hare natuur tot jaloesie geneigd zijnde bgade een doodelijk werkend venijn. Dit denk beeld werd langzamerhand eene monomanie bij haar; het werd door haar uitgesproken, hetgeen aanleiding gaf tot een huiselijke scène. Lady Byron beproefde nog een verzoening, en het was om alles weder goed te maken, dat zij voorsloeg, haar kind mocht het een meisje zijn Au gusta te noemen. De schrijver van het artikel in de New-York Herald vermeldt, hoe lord Byron op zijn sterfbed aan zijnen vriend Stanhope uitdrukkelijk alle schuld aan de misdaad hem door Lady Byron aangewreven ontkende; hij noemde het een scha delijke leugen, en verzocht hem om, wanneer deze beschuldiging verder werd verspreid, hem te verdedigen. Het komt ons voor dat dit verhaal vooral daarom de aandacht verdient, en als eene gron dige wederlegging van mevr. Stowe's aanklacht mag beschouwd worden, omdat hieruit blijkt hoe de beschuldiging tegen lord Byron niet nieuw is, en dat dus het geheele verhaal omtrent de ver trouwelijke mededeelingen van Lady Byron al zijn gewicht verliest. X i-anlrrijn. Eindelijk heeft de regeering iets van zich laten hooren omtrent hare plannen aangaande de bij eenkomst van het Wetg. Lichaam. Waarschijnlijk die niet voor 25 November plaats vinden. Inmiddels is men in de bureaux der ministeriën ^ijverig bezig met het gereed maken van verschil lende wetsontwerpen; ongetwijfeld hoopt de regeering bij de bijeenkomst der wetg. macht daar door den lande te toonen, dat men dat lange uitstel werkelijk noodig had en in dien tus- schentijd niet werkeloos is gebleven. De min. Forcade en Bourbeau zijn van hunne uitstapjes teruggekomen. De lezingen omtrent 's keizers gezondheid blij ven steeds tegenstrijdig. De HH. Nelaton, Fauvel en Ricord, die zich eenigen tijd op reis hadden begeven, zijn teruggekeerd en hebben Donderdag op St. Cloud weder een consult gehouden. Niets duidt evenwel op eene verergering in den toe stand des keizers; de toebereidselen tot de reis der keizerin zijn den minste nog niet gestaakt. Waarschijnlijk zal de kanselier van de orde ran het Legioen van Eer de heer Flahant in die betrekking door den maarschalk St. Jean d'Angély worden vervangen; eerstgenoemde zou dan zitting nemen in den geheimen raad, een postje, dat eveneens een jaarlijks inkomen van 100.000 frs. waarborgt, Canrobert zou dan kommandant van de keizerlijke garde worden, de generaal De Palikao dezen in het kommando over het leger I '\Vvan Parijs opvolgen en zelf in het kommando I van Lyon door den generaal Bourbaki worden opgevolgd. Maar alvorens tot die regeling te geraken stuit men tot nog toe op den onwilniet van Napolon-zelf, maar van den graaf de Flahant, die slechts noode zijne betrekking neerlegtvoor elk ander vorst zou dit geen bezwaar zijn, maai de alleen-heerschende en alleen-verantwoordelijke Napoleon moet ten minste de vriendjes te vriend houden. Pater Hyaeinthe. Het protest van Pater Hyaeinthe is nog steeds l'ordre du jour en ontleent bovenal zijn gewicht aan de persoonlijkheid des schrijvers. Uit eene aanzienlijke familie in Pau geboren, is pater Hy aeinthe omstreeks 41 jaar oud. Eerst wereldlijk priester, is hij uit innerlijken aandrang monnik geworden en verwierf hij zich door zijn gedrag de achting, door zijn welsprekendheid de bewon dering zijner superieuren. Maar sedert twee jaar is dat veranderd. Zijn streven om de kerk met den tijdgeest te verzoenen haalde hem den haat der ultramontanen op den hals. Er bestaat te Parijs een bureau onder leiding van een graaf de Ségur, waar alle aanklachten tegen priesters, die de heerschende Jezuïetenrichting niet huldi gen, verzameld worden om er tegen die on volg- zamen bij gelegenheid partij van te trekken. Even als msgr. Darboy, mgr. Maret en pater Gratry moest Hyaeinthe de kwellingen zijner tegenstan ders ondervinden. Hij werd naar Rome geroepen om zich te verontschuldigen, maar daar werd hij tot geen herroeping gedwongen. Beter slaagden zijne tegenstanders, toen hij op eene vergadering van voorstanders van den algemeenen vrede met een predikant en een rabbi aangezeten, joden, roomsch katholieken en protestanteu de vertegen woordigers der godsdiensten van de beschaafde wereld noemde. Zulk eene verregaande verdraag zaamheid in de dagen, dat de blinde ijveraars de macht in handen hebben, kon niet ongestraft blij ven en aan pater Hyaeinthe werd verboden den kansel van Nótre Dame te betreden, tenzij hij zich verbond, zijne, afwijkende meeningen voor zich te houden. Te vergeefs antwoordde hij, dat hij in zijn overtuiging en onderricht niet veranderd was sinds de dagen, dat hij de goedkeuring zijner superieuren wegdroeg. Eindelijk heeft hij zijne smartvolle verontwaar diging lucht gegeven in den brief, die duizend voudig meer uitwerkt dan ooit zijne prediking zou hebben kunnen doen. De dagbladen hebben zijne woorden, die vroeger binnen de muren der Nótre Dame weerklonken, over de geheele we reld verspreid. Nagenoeg allen brengen hulde aan zijne oprechtheid en liefde voor de kerk en zelfs het slijk, dat de Univers gewoon is op te rapen, om te trachten er hare tegenstanders mede te treffen, verraadt hoe diep zijne verwijten gevoeld worden. Pater Hyaeinthe heeft thans zijn klooster ver laten en zich te Passy met der woon gevestigd. De persoon, die de valsche brieven van Chas- les verkocht heeft, is een zekere Lucas, die thans reeds in hechtenis is genomen. Hij is vroe ger al eens veroordeeld wegens het voeren van een titel, die hem niet toekwamhij gaf zich namelijk uit voor ancien élève de l'école de Chartes, aan welke bijzondere rechten zijn toe gekend. Hij heeft in de Bibliothèque Mazarine zijn bijzondere studie gemaakt van de brieven van Galileï en van Pascal, en heeft naar origi- neelen, daar voorhanden, zijne brieven vervaar digd. Bij de beambten van de bibliotheek was hij reeds lang door zijn verdacht voorkomen op gemerkt. Daar hij volstrekt niet geleerd is, en door eene huiszoeking bij hem niets aan het licht gekomen is, vermoedt men dat hij slechts agent is van eene of andere vereeniging tot vervaardiging van brieven van merkwaardige personen. Anderen denken dat het meeste wat door hem verkocht is, afkomstig is van falsarissen, die op het einde der vorige eeuw zich te Londen ophielden. Over het alge meen moeteu de brieven zeer goed nagemaakt zijn: toch is er, door wien hei dan ook zijn moge, bij de vervaardiging der brieven ook wel, op de onwetendheid des koopers gerekend: zoo zijn er bijv. brieven van zekere dementia Isaura, van wier bestaan tot nu toe niets bekend was. Men zegt dat de Keizerin, door tusschenkomst. van den heer Jerome David, eene som van 2 millioen franken in de Nederlandsche Bank heeft doen deponeereo, nadat de Engelsche geweigerd had dat geld in ontvangst te nemen. Hieruit ver klaart men, dat in de laatste dagen de civiele lijst nauwelijks aan hare verplichtingen kon voldoen. Het korps politie-dienaren van Parijs zal gere organiseerd worden. Zij worden in twee catego- riën verdeeld: dag- en nachtwachten. De laatsten zullen met degen en revolver worden gewapend. Een gedeelte der politie zal te paard zijn. Het getal van 4- a 5000 sergeants de ville, welke thans Parijs beschermen, zal aanzienlijk worden ver meerderd. België. Luik is gedurende eenige dagen in feestgewaad geweest. Alle dagbladen behelzen min of meer uitvoerige verslagen van de aldaar plaats gehad hebbende feestelijkheden en doen hulde aan de echt hartel'jke ontvangst, door de vreemdelingen genoten. Een groot, aantal scherpschutters van onderscheidene vreemde natiën was tegenwoordig, om aan den schietwedstrijd deel te nemen. De ingezetenen der stad schenen te wedijveren, om aan deze internationale bijeenkomst den meest mogelijken luister bij te zetten, en de vreemdelin gen betoonden zich algemeen ten hoogsie voldaan over de regeling der feesten en de goede zorgen, daartoe door het stedelijk bestuur en inzonder heid door den burgemeester aangewend. De En gelsche riflemen, daarvan bl-jk willende geven, hebben, ter herinnering aan de genoten ontvangst, twee prachtige geschenken in zilver achtergela ten het eene bestemd voor de stad, het andere voor haren ijverigen burgemeester. Deze heeft de toegestroomde schutters herhaaldelijk op de min zaamste wijze toegesproken en op het banket, ter hunner eer gegeven, werd een merkwaardige toast uitgebracht, waarop door Z. M. den Koning, die onder de genoodigdèn was aangezeten, in sierlijke en krachtige taal werd geantwoord. Beide redevoeringen werden met geestdrift aan gehoord en door de levendigste toejuichingen begroet. Z. M. heeft de vreemde schutters in oogenschou w genomen. Die van Nederland openden den stoet, droegen het Belgische driekleurig lint aan het knoopsgat, en gaven op de meest uitbundige wijze hun geestdrift te kennen; meer, zegt een dagblad, dan men van den kalmen en bezadig- den Nederlander zou hebben kunnen verwachten. Een aantal scherpschutters is bereids naar Brussel vertrokken, om de aldaar ophanden zijnde feesten bij te wonen. De nationale garde van Parijs is in de hoofdstad op plechtige wijze en met eene warme toespraak door den burgemeester ont vangen, doch haar verblijf zal slechts van korten duur zijn. België 'S in den laatsten tijd schier allerwege het tooneel geweest van zeer schoone feestelijkheden, die over het algemeen uitmuntend zijn geslaagd en gewis zullen strekken om de banden van vriendschap met de vreemde natiën nauwer toe te halen. Den 16de" dezer is de bekende Belgische zan geres Désirée Artöt met den Spaanschen baryton Padilla y Ramos, te Sèvres in het huwelijk getreden. telegramimen. Londen, 23 Sept. Blijkens den weekstaat der bank is vermeerderd de portefeuille met 22,SS5 pd. st. en de rekening-courant met de schatkist met 169,033 pd. st.; daarentegen zijn verminderd: de circuleerende bankbiljetten met 190,700 pd. St., de voorraad edel metaal met 212,385 pd. st. en de rekening-courant met particulieren met 203,259 pd. st. Parijs, 24 September. De Constitutionnel ver meldt, dat generaal Fleury tot Fransch gezant te St.-Petersburg benoemd is. Xew-York, 24 September. De Trans-Atlantische kabel tusschen Engeland en Amerika, in 1866 gelegd, is gebroken. Kopenhagen, 24 September. Van goederhand verneemt men, dat de rijksdag na de bijeenkomst voor den tijd van twee maanden zal worden verdaagd. De heer Rascloff, minister van Oorlog, is naar Stockholm op reis gegaan. 9Ia<Iri<I, 24 Sept. Bij besluit der regeering is benoemd eene commissie, belast met de redactie van een nieuw wetboek van koophandel, op den grondslag van vrijheid van handel en associatie, opheffing der monopoliën en privilegiën. De gouverneur van Madrid heeft de zittingen der republikeinsche club geschorst, ten gevolge van een besluit dier club in anti-monarchalen geest. Het gerucht van onlusten te Barcelona wordt tegengesproken. Londen, 24 Sept. De Times bevat een bericht uit Philadelphia van den 23slen, waarbij geconsta teerd wordt, dat Amerika de handelingen van Sickles niet desavoueert, maar ze daarentegen zal erkennen. De politiek van Amerika heeft geene wijziging ondergaan. Voorzichtigheid is evenwel alleszins noodzakelijk. Praag, 24 Sept. Bij de verkiezingen voor den Landdag zijn de Czechen, die ten vorigen jare de zoogenaamde declaratie hebben onderteekend, na genoeg allen tot afgevaardigden herkozen. In de steden verkregen de candidaten der andere partij slechts zeer weinig stemmen. x e v It e I ij lx IV i e ix xv s. Nedekl. Hervormde Kekk. Beroepen: te Vlissingen C. H. Ten Harm- sen van der Beek te Reitsum; te Veenendaal: P. Huet, reizend predikant. Aangenomen: te Scharwoude: door L. W. De Grient Dreux, cand.; te Driebergen: door H. V. Hogerzeil te Veenendaal. M arktberichten. Amsterdam, 25 September. October Rogge, 201, 200, p. Maart 199, Mei 198, 197, stemming lager. s r v ri n-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 25 September. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Geueraal hebben zich heden bezig gehouden met het onderzoek van het ontwerp-adres ïu antwoord op de troonrede. Na afloop daarvan is de commi-sie, belast met het op-tellen van het ontwerp, vergaderd en heeft ztj het eeuigszms gewijzigd. Hedenmiddag te half- vier heeft de Kamer eene zittmg gehouden, waarin het ontwerp adres is ter tafel gebracht De beraad slaging zal Maandag te elf ure aanvangen. laatste berichten. 's-Hage, 25 Sept. Gisternamiddag te 6 uren is bij den Koning ontvangen de commissie van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, belast met de aanbieding van het adres dier Kamer in ant woord op de troonrede. Na voorlezing van dat adres heeft Z. M. daarop geantwoord: „Mijne Heerenl „Ofschoon Ik nimmer getwijfeld heb aan de bereidvaardigheid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal om mede. te werken lot alles wat tot heil van ons dierbaar Vaderland kan strekken, is het Mij aangenaam daarvan opnieuw de be tuiging te ontvangen, en het is Mijn vurige wensch dat Gods zegen op dien arbied rusten moge." Parijs, 25 September De beide Kinck's, vader en zoon, zijn niet gearresteerd, maar een zekere Troppmann wordt van den moord beschuldigd. Men gelooft dat de beide Kinck's ook vermoord zijn. Uit de verschillende Dagbladen. Sept. GEHUWD. 22. A. H. Vclthoen en N. J. Plug. Rotterdam. 22. J. A. Dc Hertog en W. L. Van Andel jd. Gorkum. 23. M. H. Robben en A. W. M. Brinker. Amsterdam. 23. J. C. Grossmann en H. G. FranscD. Amsterdam. 23. K. F. Ten Gate eu M. M E. Karapfraatb. Amsterdam. 23. NV. J. Vader en P. C. Kolff. Rotterdam. 23. L. J. Weijeiman cn C. F. De Bruijn^Prince. Rotterdam Sppt. BEVALLEN. 20. A. c. W. De Jongh, geb. Van der Colff. Haarsteeg. 20. J. Van Loon, gcb. Tiggclmao, Z. Oude Tonge. 21. A. Van der Boon, geb. Elzer, Z. Meppel. 21. A. C. Brandenburg, geb. Knoop, Z. Amsterdam. 21. S. De Leeuw, geb. Bosman, Z. Woerden. 22. M. C. Boomkamp, geb. Von Mixnchen, D. Noordwijk- Binncn. 22. A. S. Voget, geb. Landró, D. Amsterdam. 23. A. Kaas, geb. Pcnnings, Z. Rotterdam. B. i. J. Beukers, gcb. De Haas, D. Rotterdam. A. J. Swartjcs, geb. Van Dijk, Z. Amsterdam. Sept. OVERLEDEN. 20. Smits, k. 9 w. Amsterdam. 21. P. J. Van Voorst Vader, M. 64 j. Goes. 21. Van Dorsten, k. 10 m. Utrecht. 21. C. Schafler, geb. Gunning, V. 63 j. Amsterdam. 21. C. E. M. Van der Leeuw, geb. Langewagcn. Wiesbaden. 22. A. Noordam, wedr. 72 j. Maasland. 22. A. J. Fokke, M. 21 j. Utrecht. 22. J. J. Cnüsscndoi'ff, geb. Voltman, V. 89 j. Rotterdam. I. C. Leur, V. 4S j. Amsterdam. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen Vader en Behuwdvader den Heer H. C. SCHLETTE, betuigt de ondergeteekende uit aller naam zijn hartelijken dank. H. F. SCHLETTE. Leiden, 25 September 1869. Uit mijne vroegere gemeente Harderwijk is een bede om hulp tot mij gekomen. In den woeden den storm van den 12don jl. is een braaf oppas send huisgezin aldaar ongelukkig geworden door het zinken van de schuit, het eenig middel van bestaan, en door het verlies van een zoon, die daarbij het leven inschoot. Het laatste kunnen wij niet vergoeden, maar zou het geen balsem in de wonde zijn, indien eenige menschenvrien den handen ineensloegen, om aan die bitter be droefde ouders iets toetezenden tot herstelling van hun vaartuig, waartoe naar matige berekening f500 noodig is? Ik breng deze vraag tot mijne Stadgenooten en verklaar mij bereid elke gift, hoe gering ook, daartoe te willen ontvangen en overmaken. A. J. MOLENAAR, Predikant. Leiden, 25 September 1S69. M™. REGENTEN van het ROOMSCH CATHO- LIJKE WEES- en OUDELIEDENHUIS alhier zijn voornemens, na gedane kennisgeving aan liet stedelijk bestuur, eene algeuieene Collecte langs de huizen der ingezetenen dezer stad te houden op jHaandag den 2? September e. k. des voormid dags ten ÏO ure en zulks ter tegemoetkoming in het gemis van inkomsten ontstaan door de ge deeltelijke vermindering van de stedelijke subsi- diën, waarom Regenten beleefdelijk de milde bijdragen van Leidens inwoners voor die Instel ling van liefdadigheid bij deze inroepen. Namens Mrn. RegeDten, De Secretaris, A. G. HESSELS. Leiden, 24 September 1S69. Buiten Leiden wordt zoo spoedig mogelijk te huur gevraagd een HUIS, met 3 k 4 kamers en TUINTJE. Aanbiedingen Bureau Leidsch Dag blad onder letters A. "L. franco. groot f rO.OOO, met de renten ad °/0 sedert 15 Junij 1869, ten laste van de Gemeente Alkemade, gesproten uit eene geldleening, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zuidholland, is bij de openbare veiling den 24"en September 1S69, ten overstaan van den Notaris ALBERTUS VAN LEEUWEN, te Leyden gehouden, in bod gebragt opf 60000. En later verhoogd met2000. Nadere informatiën zijn te bekomen ten kan tore van genoemden Notaris en bij Mr. A. J. WIJNSTROOM Advocaat en Notaris te Leyden; zullende ten kantore van eerstgenoemden Notaris verhoogingen worden aangenomen, tegen genot van één vijfde der verhoogsom, terwijl de afslag is bepaald op Vrijdag den l"en October 1369, des middags te 12 uren aan den Burg te Leyden. In aantocht een lading puike RUHR-KOLEV, te bevragen bij II. J. ItOfit l JK

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3