ander betrekkelijk het bevorderen van het meer algemeen gebruik der koepok-inenting. De officieren van gezondheid der 1ste klasse C. F. T. Hommel en J. Lamie zijn metdenl5den dezer geplaatst, respectievelijk op Zr. Ms. ramschip de Duffel en fregat met stoomvermogen Admiraal van W'assenaer. Oudshooiin, 21 Sept. Naar men uit goede bron verneemt, zal tot groot genoegen en ter voldoe ning aan het reeds vroeger geuit verlangen van verscheidene ingezetenen dezer en naburige ge meente, op den 4d"° October e. k. de klasse voor meer uitgebreid lager onderwijs, welke volgens bes!u:t van den gemeenteraad aan de openbare lagere school alhier toegevoegd is, geopend wor den: hierdoor wordt in eene groote behoefte voor zien, welke vroeger niet kon vervuld worden dan door het zenden der kinderen naar de ge meente Alphen, alwaar zij tegen een vrij hoog schoolgeld werden opgenomen. Aan den heer burgemeester dezer gemeente komt de dank en de eer toe de voorsteller van dit besluit te zijn geweest, waardoor de belangen van eemge ingezetenen behartigd zijn en hen de gelegenheid wordt geopend om hunne kinderen ter plaatse hunner inwoning de vereischte kun digheden te doen aanleeren. Soeterwoude, 24 Sept. Hedenavond, terwijl de vader aan den arbeid was, kwamen twee kin deren, de een 3, de ander 5'h jaar oud, naar hem toe. Hij gaf huu de vermaning om naar huis te gaan; zij gingen het bruggetje over en schijnen naderhand teruggekomen te zijn. Maar hoe groot was de verslagenheid toen de vader naar huis gaande zijne beide kinderen levenloos uit het water zag opgehaald. Hoe de kinderen er in zijn geraakt, weet niemand. Gouda, 22 Sept. De begrooting dezer gemeente, 15776 zielen tellende, wijst aan als inkomsten /■297,405.28s, als uitgaaf/'297,399.40s, zoodat zij sluit met een saldo van f 5,88. Onder de inkomsten komen o. a. de volgende posten voor: Opcenten op verschillende belastingen f la,711.43; 4/5 der opbrengst van het personeel f 23,699.01 aan plaat selijke directe belasting f 15,000. De opbrengst van het schoolgeld op de Latijnsche school is gesteld op 800op de middelbare school f 140; de op brengst van het schoolgeld op de lagere scholen 7500, op de bewaarschool 96 en op de muziek school f 202. Een belasting op het gemaal van ƒ26,000. Opbrengst van de gabel voorliet bevaren van de Gouwe en Turfsingel f 58,000. Een geld- leening van f 62,875. Onder de uitgaven vindt menhuishoudelijk bestuur f25,946. Kosten voor werken en inrich tingen tot openbaren dienst bestemd f 131,750, waaronder f 12,000 voor het rioleeren van zijlen en f 80,500 voor kosten van vernieuwing van bruggen. Kosten voor eigendommen, die de ge meente bezit met de daarop verschuldigde lasten ƒ27,457. De kosten der openbare veiligheid en van de brandweer zijn gesteld op/" 18,593.40s, die voor het onderwijs op ƒ32,227, de uitgave der arm verzorging op ƒ34,212. Vooral tegen de gemaalbelasting verheffen zich meer en meer stemmen. In een vergadering der liberale kiesvereeniging, onlangs gehouden, is die belasting eenparig veroordeeld en aan den ge meenteraad zullen adressen gericht worden, om die bron van inkomsten te doen vervallen. Zalt-Bommel, 22 Sept. Veel drukker dan het vorige jaar werd heden de paardenmarkt bezocht. Telae men toen 500 paarden aan de lijn, thans was dat getal ongeveer zeshonderd. Hooge prij zen, tot 500 gulden, werden door den Fransch- man besteed. De handel was druk. Veel paarden zijn er verkocht. Arnhem, 22 September. In eene gisterenavond gehouden en druk bezochte vergadering van man nen uit den handwerksctand is de grondslag ge legd voor eene alhier op te richten winkel-ver- eeniging, welke den naam zal dragen van „de Eendragt." Lith, 22 September. Gisterenavond, tegen acht uren, is alhier een ongeluk gebeurd. De gewone veermansknecht was, voor dien dag, wegens de kermis, door eeu ander vervangen. Bij het af zetten der veerboot van den wal, schijnt de roei riem uitgegleden en zóo de schipper over boord gevallen te zijn. De ongelukkige, een oppassend jongeling van 22 jaren, is verdronken en tot dus ver is het lijk niet gevonden. Blokzijl, 22 September. De voorgenomen in poldering van een gedeelte der Zuiderzee loo- pende van de haven te Kuinre op den hoek van de Voorst n°. 1 W. van Vollenhove, voor rekening eener Engelsche maatschappij, schijnt werkelijk haar beslag te krijgen, daar gisteren alhier deskundigen zijn gearriveerd, om de uit- bakening te doen. AmstCl.) sappemkf.it, 21 September. Het is thans, naar het schijnt, een tijd van besmettelijke ziekten onder het vee. Terwijl men uit het buitenland onlangs berichten ontving van de daar heerschende zoo gevreesde veeziekte, die echter blijkens latere tijdingen uit Pruisen weer opgehouden is, en men uit onderscheidene oorden van ons land van de zoogenaamde tongblaar en klauwziekte hoort onder de runderen en koeien, heerscht in het naburige Noordbroek in erge mate de pokziekte onder de schapen, waarvan reeds een 150-tal deels lijdende, deels gestorven zijn. Sedert de microscoop als oorzaak dezer ziekten uiterst fijne, voor 't ongewapend oog onzichtbare schimmel zaden of schimmelsporen heeft leeren kennen, die door de lucht her- en derwaarts gevoerd worden, is althans de groote besmettelijkheid dezer epidemiën verklaard. Gr emengde Berichten. De moord te Pantin. De Figaro heeft zijn redacteur, die den vorigen dag te Parijs de door ons gisteren gegeven be richten, omtrent den moord, heeft opgezocht, naar Roubaix gezonden. Niemand wist daar nog van het gebeurde. Het is daar gebleken, dat de naam Kinck wel degelijk de echte naain van den moordenaar was. Behalve de vijf vermoorde kin deren, was in het gezin van Kinck nog een oudste zoon van ongeveer 20 jaar, in wien men den persoon herkent, die te Parijs den naam van Jan Kinck opgaf. Jan Ivinck is de naam van den vader. Jan Kinck was sedert weken op reis naar den Elsas, w aar hij zich vestigen wilde. Hij was draaier of werktuigmaker te Roubaix. Hij zoowel als zijn zoon verdienden goed geld, en de vrouw scheen eenig vermogen te hebben. Jan Klinck wilde zijn zaken uitbreiden en een fabriek of zaak in den Elsas,-waar hij geboren was, koopen. Zijn vrouw had slechts met weer zin gelden van haar bijzonder vermogen losge maakt, en het schijnt volgens opgaven van de Gazelle des Tribunaux, dat de oudste zoon Gustaaf Kinck, die sedert veertien dagen uit Roubaix gegaan was, gelden aan zijn vader moest over brengen en hem te Parijs zou wachten. De moeder scheen in de speculatie van haar man geen ver trouwen te hebben, en bepaald te weigeren om in den Elsas te gaan wonen. Zij is later per brief naar Parijs ontboden. Den 12de" zou zij vertrek ken, maar 'een ongesteldheid van het jongste dochtertje had haar de reis tot Zondag den 19dt" doen uitstellen. De familie schijnt te Pantin niet per spoor maar per rijtuig gekomen te zijn. En de Gazelle des Tribunaux meldt, dat een rijtuigver huurder gevonden is, die de familie gebracht heeft tot op eenigen afstand van de plaats, waar zij vermoord zijn, en waar hij niets anders ge zien had dan dat een persoon telkens twee per sonen van het gezelschap uit het rijtuig afhaalde en wegbracht. Volgens andere berichten zou de om Z. M. het smeekschrift ter hand te stellen. Dit zou geschieden ten einde aan de demonstratie te meer indruk te geven. Het plan is nog niet opgegeven, maar of het getal van hen, die het zullen ten uitvoer brengen, 2000 zal bijdragen, mag sterk in twijfel worden getrokken. Ik zou er wel een nulletje durven afnemen. „Het bewuste adres heeft overigens bijna uit sluitend onder de lagere volksklasse bijval ge vonden, en dan nog maar vrij schraaltjes. „Nu ik toch den naam van De Vletter noem, wil ik er als curiosum bijvoegen, dat hier niet alleen diens photographisch portret verkocht wordt, maar ook Goudsche pijpen met zijn portret op den kop en decalqueer-portretten van den man, zoodat zijne vrienden en] bewonderaars gelegen heid hebben hun porselein- en aardewerk met zijn afbeeldsel te versieren. Wat de speculatie geest niet al weet uit te denkenMaar de speculatie bewijst tevens, dat De Vletter nog altijd bij een deel onzer bevolking de gevierde man is." (tl. C.) Naar wij vernemen, is dezer dagen in een bijeenkomst van den inspecteur van het lager onderwijs met HH. schoolopzieners in deze pro vincie eenparig besloten een brief van adhaesie te zenden aan Prof. Harting te Utrecht, waarbij de hooge ingenomenheid van deze leden van het schooltoezicht betoond wordt met het plan ter oprichting van een schoolverbond, van de HH. Harting uitgegaan. Den 28""" September zal te Amsterdam in het lokaal „de Brakke Grond" de collectie schilde rijen uit de oude en moderne school, van wijlen den heer H. G. Mulder, in het openbaar worden verkocht. Onder de stukken koint o. a. voor de welbekende schilderij van Ary Scheffer, „Chris tus het kvuis dragende," dat door Ds. J. J. Van Voorst werd nagelaten. Met genoegen vernemen wij dat onze landge- noote, de gevierde pianiste Mme. Johnson Graver van Londen, in den aanvang van het aanstaande seizoen in eene reeks van concerten in Neder land zal optreden. Dv. Z.) Elkeen die bij een vroeger bezoek door den heer Crosso aan onze stad gebracht, de voorstel lingen van zijn gezelschap bijwoonde, heeft den indruk daarvan voorzeker nog niet verloren. Iets tot lof of tot aanbeveling te zeggen van het Théatre-Crosso achten we volkomen overbodig, en we meenen dan ook te kunnen volstaan met de aandacht te vestigen op de voorstellingen, die Maandag, Dinsdag en Woensdag a. s. door voor meld gezelschap in den Leidschen schouwburg zullen gegeven worden. We hopen, dat de heer Crosso door een talrijk bezoek van Leidens in gezetenen zal zien, dat men ook hier iets weet te waardeeren, waarvan men alom niet dan met den grootsten lof gewaagt. De Amsterdamsche tentoonstelling mocht zich heden in een druk bezoek uit LeideD verheugen. Hedenmorgen zijn per spoor naar Amsterdam vertrokken70 werklieden van de heeren J. C. Zaalberg en Zn., 30 van de firma J. en A. Le Poole, een gedeelte der werklieden van de firma F. Van Lelijveld Wz. en C°., en 60 kleermakers gezellen van de heeren A. Jongmans en Zoon. Aan de Zwem- en Bad inrichting Rhynzigl zijn gedurende deze week 12 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 113 tot 130 vol wassen personen en van 46 tot 59 kinderen. Het Staatsblad n°. 152 bevat het besluit van den 15ds" September 1869, houdende intrekking van de Koninklijke besluiten van 18 April 1818, Staatsblad n°. 20), 29 Februari 1848 Staatsblad n°. 6) en 10 Januari 1S61 Staatsblad n°. 1), een en Eu ik laat haar maar begaan, en heb geen haast om te Parijs de minder onvolledige gemakken der beschaving wederom te komen opzoeken en daarbij tevens al de naarheden, waarvoor men ze koopen moet. Goeden nacht! Ik heb een weinig hoofdpijn, die ik denkelijk heb op gedaan doordien ik vandaag een paar uur lang onbeweeglijk ben blijven zitten op de zee te staren, te midden eener gloeiende zonnehitte. Maar het was zoo prachtig I olivier malet. aak den heer olivier malet. Parijs, den 10de° Juli 1858. Dat is nu alles goed en wel; maar als gij nu wezenlijk zoo goed genezen zijt als gij voorgeeft, dan zoudt gij, in plaats van midden in de bos- echen en aan het strand der zee een Neder-Bre- tanjischen Werther te spelen, bier, als een verstandige jongen, uwe werkzaamheden komen hervatten, die gij niet liadt moeten in den steek laten. Lord H... heeft u de eer aangedaan van tweemaal uw atelier te bezoeken, en gij zult zelf moeten bekennen dat de geringe ijver, dien gij aan den dag legt om zijne eerste en vrij wat voordeelige bestelling af te werken, niet zeerge schikt is om hem voortaan erg aan te moedigen tot het beschermen van de kunst en de kunste naars. Wat drommel, beste vriend! als er toch niets in staat is geweest om u dat lesje te doen ontgaan, tracht dan nu ten minste er uw voordeel mee te doen, en herinner u dan toch dat de hemel u zoo'n goed talent niet heeft gegeven om het maar zoo voor de Eva's docliteren te grabbelen te gooien. Het minste stukje goed geslepen stras, of de meestgewoue karafstop zal haar altoos aangenamer zijn dan de diamant van het zui verste water, voordat zij geslepen is. Ik voor mij heb de pretentie niet van een diamant te wezenmaar ik zou toch ook niet kunnen besluiten om nnj te laten gebruiken als een spiegel van een paar dubbeltjes waarmee men leeuwerikken vangt. Daarvoor zijn er heertjes genoeg en vooral oudjes. Ik ben dus van ge voelen dat, wanneer eene liefde, zooals die door drie vierde gedeelte door de vrouwen verstaan wordt, dood is, men niets beter te doen heeft, dan hem zoo netjes als mogelijk is ergens te begraven; daarna wat bloemen op het graf te planten, die met zijne tranen te besproeien als men nog al gemakkelijk huilen kan, en.... voorls aan de ernstige diDgeu te denken. Kom, is het uit? Ja? Welnu dan! tot spoedig, niet waar? Gij pakt gauw uwe koffers, en komt in mijne armen, ondankbare! en wij gaan ferm aan 't borstelen, hè? om den verloren tijd weer in te halenen oin u nog eens weer onge lukkig te doen worden! Domoor, kijk! en op uwe jaren raoul saulnier. AAN DKNZELFDIiN. Parijs, den 12de» Juli 1858. Wordt niet bangl Indien ik zoo spoedig de peu weer opneem, dan is het niet om ook weer de vervelende en schoolvosachtige rol op te vatten van koopman in zedepreeken, waarin ik mij nooit verbeeld heb erg te schitteren, wa rempel niet! Die rol zou mij bovendien minder dan ooit voegen, op het oogenblik dat ik zelf een veldtocht ga ondernemen, die mij, naar ik vrees, niet de minste aanspraak geven zal op den prijs-Monthyon. Raad eens als gij kunt; maar ik wil u thans niets zeggen, want daarover wilde ik u juist niet schrijven. Ik heb nader bedacht dat, aaugezien gij u op uw kasteeltje zoo wel bevindt, gij misschien beter doen zoudt daar ginds te blijven, en er de schilderijen voor koetsier van dat rijtuig wel geweten hebben, wat er gebeurde, en gearresteerd zijn. De Gazette des Tribunaux hield Woensdag-avond den zoon voor den eenigen schuldige, en dacht dat de vader ook vermoord was, en de zoon ten doel had gehad, zich de gelden der familie, die hij onder zich had, toe te eigenen. Na In tgeen de Figaro echter Woensdag te Roubaix ge oord heeft, is het waarschijnlijk, dat de vader mede plichtig is en dat hij met zijn zoon uit winstbejag en om ongestoord te zijn in zijn plannen, bij hun vestiging in den Elsas zijn zwaar huisge zin en zijn onwillige echtgenoote heeft willet) uit den weg ruimen. Te Roubaix is Dinsdag een persoon gezien, die tot aan het huis van Kinck ging, doch, toen hij het gesloten vond, niet aan schelde. Die persoon was tijdens de afwezigheid van den man bij vrouw Kinck geweest; en zij die in den laatsten tijd bezorgd was voor de plannen van haar man, had aan haar kennissen verklaard goede tijding van den vreemdeling te hebben gekregen. Wellicht heeft haar echtgenoot haar door onware tijdingen doen gelooven, dat hij zijn plan opgegeven had en haar daarna naar Parijs gelokt- In de huizen op eenigen afstand van het moord- veld heeft niemand den geheelen nacht iets ge hoord. Le Public vermoedt, dat de moordenaars de familie eerst slaapgoed, waarschijnlijk bij het avondeten te Raincy, hebben ingegeven. Woensdag avond te 10 uren, schreef de Gazelle des Tribunaux, was nog niets bekend omtrent de plaats, waar Jan of Gustaaf Kinck zich ophiel den. Le Temps schreef Donderdag te 3 uren, dat betreffende de misdaad wel zeer veel opgehel derd was, maar nog niets de spoedige arrestatie der schuldigen deed vermoeden. Intusschen ontvingen wij een telegram uit Parijs (gisteren nog opgenomen), dat de zoon te Havre inhanden der justitie is gevallen, en dat de vader te Rouaan zou gearresteerd zijn. Men zal zich herinneren, dat de onderstelling vau medeplichtigen vooral steunde op het aantal spoorwegkaartjes te Parijs genomen. Nu het blijkt, dat de familie per rijtuig is gegaan valt die onderstelling weg. Alleen de mysterieuze verschijning van den onbekende te Roubaix ver- eischt weder opheldering. De lijken der ongelukkige slachtoffers zijn, zooals men weet in de Morgue neergelegd. Dat der moedervooral biedt een hartverscheurend schouw spel aan :jie ongelukkige vrouw droeg een kind van het vrouwelijk geslacht van vijf maanden onder het harte. Naast lieur ligt haar oudste zoon: zijn lang hoofdhaar omlijst een kalm gelaat, waarop thans een olijfkleurige tint ligt. De trekken van den tweeden zoon toonen dat hij zwaar en lang geleden heeft. Het gelaat van den derden zoon is krampachtig samengetrokken en letterlijk ge kerfd. De twee jongste kinderen liggen naast elkaar; de wijze waarop het meisje hare wonden ontvangen heeft, toont duidelijk, dat de kleine, lieftallige blondine eene wijkplaats gezocht heeft in de armen harer moeder tegen de woede harer beulen. BUITENLAND. Het Byron-seliandaal. Over het bekende Byron-seliandaal, door de vriendelijke pen van mevr. Beecher-Stowe aan de wereld medegedeeld, komt thans iets voor in een Amerikaansch blad de New-York Herald. Het is een artikel van een zich noemenden Georges, graaf Johannes van het Hoog-gerechtshof vau New- York. De schrijver geeft een geschiedenis van lord Byrons scheiding, die geheel in tegenspraak is met de verhalen van mevr. Stowe, en die daarom waar de heeft omdat de schrijver verklaart goed bekend te zijn met mevr. Leigh (de bewuste halve zus ter van Byron), en met Byrons boezemvriend, Leicester Stanhope, later lord Harrington. lord 11..., te midden van de volle natuur af te werken. Parijs is waarlijk zoo pleizierig niet in de maand, die wij thans genieten, en als ik er niet wegens belangrijke bezigheden werd teruggehouden, zou ik u wel haastig ko men opzoeken. Misschien is het toch maar uit gesteld; want indien de bezigheden, boven gemeld, niet binnen een paar dagen naar wensch gaan, ziet gij mij opdagenmet de volgende bootWat zegt gij daarvan? Maar in allen ernst, gij doet beter daar te blijven. Ik zal u zeg gen waarom maar later. dezelfde. (Wordt vervolgd). Volgens de laatste statistiek van het brieven vervoer in Europa bedroeg dit ruim 1707% mil- lioen. Daar de meeste cijfers van 1865 en 1S66 zijn, kan men het thans, de toeneming van het verkeer in aanmerking nemende, wel op 2000 millioen stellen. Het vervoer in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika bedroeg in 1865 467,591,600 stuks. In de beide werelddeelen bezorgt de post tegen woordig eiken dag gemiddeld ongeveer 7 millioen brieven,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2