.AjiisterUamselie Brieven. Amsterdam, 15 September 1869. I Ik weet niet hoe dikwijls ik de opmerking al geboord en gelezen heb (o. a. in David Copperfield), dat wanneer men na eene afwezigheid van eenige weken weer t'huis komt, veel veranderd schijnt, dat vroeger gedurende jaren onaangeroerd en onbeweeglijk voor des toeschouwers oog gestaan heeft. Het huis aau de overzij der straat, dat ik jaren lang met gebroken ruiten, ingezakte stoep en verweerde verf gekend heb is gedurende mijne afwezigheid plotseling éene verdieping hoo- ger geworden en ziet er nu met groote spie gelruiten en heerlijke bruine verw spiksplinter nieuw uit; de oude rheumatische buurman, die gedurende een halve eeuw voor zijn raam geze ten had en wiens uitgedroogd uiterlijk de onver gankelijkheid van een mummie of van een ge- droogden appel scheen te belooven, hij is thans verdwenen en de luikeu van zijn raam zijn half gesloten; mijn keukenmeid, die met haar om vangrijke taille en haar zindelijke kornet jaren lang de trots der buurt is geweest, zij zelfs is mager geworden, zij draagt een floddermuts, en wil gaan trouwen. Ook uw Amsterdamsche correspondent, 11. de Redacteur, ondervond iets dergelijks toen hij na een vrij langdurige afwezigheid weer Amstels boorden terug zag. In plaats van den heer Corver Hooft bekleedde de heer Vening Meinesz het ge wichtige ambt van wethouder voor financiën. En schoon die wijziging reeds tot l'histoire an- cienne begint te behooren, heeft zij mij zoozeer getroffen, dat ik mij veroorloof er U nog eens over te onderhouden. Zij heeft mij getroffen, zeg iken zie hier waarom. De heer Corver Hooft had sinds jaren de betrekking van wethouder be kleed telkens en telkens was hij in den raad en door den raad herkozen, er was slechts éene stem over zijne nauwgezetheid, eerlijkheid en bekwaamheid als financier, en zoo de poli tieke zienswijze van den heer Corver ontegen zeglijk zeer tot behoud overhelde, was dat in iemand die op de geldkist zat, juist niet zoo zeer te misprijzen; te meer daar in de eenige quaestie op gemeentelijk gebied, waar het onder scheid tusscheu politieke opinies voor den dag komen kan, in de schoolquaestie, de tegen woordige samenstelling van den gemeenteraad genoegzamen waarborg oplevert voor de fiksche en consequente toepassing der schoolwet, van 57 en der daarop gegronde verordeningen. Daarbij kwam nog, dat de l'aveu de tous, niemand onder de oudere of jongere raadsleden zoo vertrouwd •was met de Amsterdamsche gemeente-financiën, als juist de heer Corver. Bij de stembus mochten deze en dergelijke consideration niet baten: kie- zersvereenigingen zijn niet gewoon zeer fijn te distingueerenhet zijn knodsen waarmede de eene partij de andere slagen toebrengt, onver schillig wie daardoor getroffen wordt. Bij de verkiezing van leden der Tweede Kamer in Juni had het shibboleth der liberale partij op het punt der schoolwet goede diensten gedaanbij de ver kiezing van gemeenteraadsleden bediende men zich van hetzelfde wachtwoord, zonder juist zeer grondig te onderzoeken of de toepas sing der schoolwet door de verkiezing van den heer Corver wel zulk een groot gevaar liep, en of zich niet juist de behoefte aan een door en door kundig financier als wethouder voortdurend zou doen gevoelen. Hoe het zij, Corver werd niet herkozen, en in de raadszitting van den 7dm Sept. is de heer Vening Meinesz in diens plaats tot wethouder benoemd. Deze keuze op zich zelf genomen is ontegenzeglijk verstandig, daar de heer Vening Meinesz zeker het meest van alle tegenwoordige raadsleden met de gemeente-finan ciën vertrouwd is, waaraan hij reeds veel tijd en studie gewijd heeft, 't Is dan ook volstrekt geen ver onachtzaming van diens talent, zoo velen de niet herkiezing van den heer Corver betreuren; en echte, onvervalschte liberale kiezers hebben, gelijk ik met zekerheid weet, niet alleen deel genomen aan de inteekening op eeu bewijs van hulde aan den heer Corver te vereeren, maar ook bij de stembus op dien heer hunne stein uitgebracht; namen te noemen, zou ik natuurlijk al uit eer bied voor de wet, die geheime stemming beveelt, niet durven doen: maar hoe veel te meer nog zal ik mij daarvoor wachten, nu ik weet dat ik daarmee velen ongelukkig zou maken, die in het oog der anti-Corveriaansche kiesvereeniging onbe vlekt en rein en heilig moeten blijven Behalve de verkiezingen heb ik ook de Amster damsche onlusten gemist, die nu onlangs gewoed hebben en door het regenachtige weer ten einde gebracht zijn. De aanleiding is u bekend: de kleine steentjes voor het Paleis op den Dam hebben aanleiding gegeven tot vrijheidsdemon- stratiën van den kaut dergenen, die door een bloeddorstige soldatenbende verhinderd werden over de steentjes heen te loopen. Twee opmer kingen veroorloof ik mij naar aanleiding van het geen ik omtrent de feiten weet. Vooreerst zou ui. i. van het geheele standje niets gekomen zijn zoo vooraf door Burgemeester en Wethouders behoorlijk ter algemeeue kennis gebracht was, dat de oude, sedert jaren in onbruik geraakte cousigne weergehandhaafd zou worden, terwijl eene proclamatie in dien zin eerst twee dagen na de eerste botsing tusschen de straatjongens en de wacht van 't Paleis is gedaan Ten tweede is de herhaling van den volksoploop op den Dam gedurende de laatste drie dagen voornamelijk aau de aanwezigheid van een detachement husaren, daarna aan het paradeeren van eenige compa gnieën schutterij te danken geweest. Opmerkelijk toch was het verschijnsel dat zich bijna niemand op den Dam bevond totdat de schitterende uni formen tal van bewonderaars aanlokten, en dat zoodra de evolutiën der rustbewaarders afgeloopen waren, de menigte stillekens naar huis ging. Op den tweeden regendag der vorige week ver schenen de schutters niet meer, en daarmede, was de rust hersteld. Mij ontbreekt tijd en lust om dezen brief nog met aanteekeningen over het tegenwoordige aan te vullen't is kermis en het regent, twee dingen die nooit een opwekkenden invloed op mijl gehad hebben. Tot na de kermis dus, en naar ik hoop tot na den regen t.t. Q. N. BUITENLAND. Vereenigde Staten. Ameiikaansche berichten melden, dat generaal Sickles, de Amerikaansche gezant te Madrid, wel dra gemachtigd zal worden om nieuwe voorstel len te doen, waarin de onafhankelijkheid van Cuba wordt opgegeven, doch de regeering der Vereenigde Staten aan SpaDje aanbiedt om mee te werken tot het herstel van den vrede op Cuba, op voorwaarde, dat Spanje aan de Cubanen volle rechten als Spaansche staatsburgers zal geven; dat eeu algeheele amnestie zal afgekondigd wor den, en dat de slavernij afgeschaft en de vrijge- maakten gedurende behoorlijken tijd behoorlijk beschermd zullen worden. Japan. Van den 23''"" Juli wordt gemeld, dat de troe pen van den Mikado bij Hakodadi in een land en zeeslag een schitterende zegepraal hebben be haald op de troepen onder het bevel van den opstandeling Enomoto. Laatstgenoemde heeft zich op genade of ongenade moeten overgeven en be vindt zich thans in gevangenschap te Yeddo. De Tycoon, wiens macht thans geheel geknakt is, blijft met zijn geheeleu familie vrijwillig in zijn eigen paleis gevangen. De vrede is in het ge heele laud weder hersteld. Bij den bovenvermelden zeeslag heeft het ram- torenschip Stonewall uitstekende diensten bewezen. Duit -u-lila 11<1. Een Sleeswijksch blad deelt de volgende ken nisgeving van den Landraad mede; zij leverteeD treurig bewijs van de houding der regeering in dezenDaar in de publieke bladen de vraag is behandeld, of de stemming, waarvan art. V des Prager-vredes melding maakt, door de bevolking op eigeue hand kan gehouden worden, terwijl er zelfs eene oproeping daartoe is gedaan, zoo maak ik de inwoners van dit district er opiner- zaam op, dal de uitvoering van art. V, gelijk van den ganschen Prager-vrede, alleen de contractee- rende machten toekomt, en dat ieder der bewo ners van Noord-Sleeswijk, die met de andere onderdanen van den Pruisisclien staat volkomen gelijke rechten en verplichtingen hebben, door eigenmachtig ondernomen stappentot verwe zenlijking der afstand van een deel der Pruisische monarchie, in de termen der strafwet valt. De prelaten die te Fulda vergaderd zijn geweest, hebben een mandement uitgevaardigd dd. 6 Sept., waarin zij de beschuldigingen tegen het concilie en den paus wederleggen. Zij verklaren daarin dat. het concilie volstrekt niet van plan is beslui ten te nemen die den burgerstaat in gevaar brengen. Engeland. Zaterdag is op haar landgoed Brocket Hall bij Hatfield, na eene korte ongesteldheid, overleden lady Palmerstou. Zij was de dochter vau den eersten burggraaf Melbourne en in 1787 geboren. In 1805 huwde zij inet graaf Cowper, bij wien zij drie zoons en twee dochters had. Deze over leed in 1837 en ruim twee jaren later werd zij de gemalin van lord Palnicrston, op wien zij tot het laatst een grooten invloed uitoefende. Zij was de zuster van lord Melbourne, die de trouwe raadsman der Koningin in den aanvang harer regeering was. Haar stoffelijk overschot zal in de abdy van Westminster naast dat van haren gemaal worden teraardebesteld. Lord Palmerstou had den \v ensch te kennen gegeven om te worden begraven, in de kerk der parochie, waarin zijn kasteel lag. De koningin wilde den grooten staatsman echter in het Pantheon van Engeland, Westminster-abbey zien bijgezet, en Lady Palmerstou gaf daartoe hare toestemming, op voorwaarde evenwel, dat haar stoffelijk overschot eenuiaal naast dat van haren gemaal zou rusten. Fraalu'u li. Het publiek wil zich maar niet laten gerust stellen omtrent 's Keizers gezondheid door de officieele mededeelingeu, die daaromtrent geschie den; en toch verdienen die wel eeuig geloof, en schijnt Z. M. werkelijk beter te worden. De kei zer heeft ten minste den heer Forcade de la Ro- quette ten gehoore ontvangen, terwijl ook maar schalk Prim een audiëntie bij Z. M. zal beko men. Niet onwaarschijnlijk zou 't wezen zoo dit onderhoud de Spaansche aangelegenheid een stap verder bracht. Een ander bewijs dat de keizer werkelijk herstellende is, is te vinden in het feit, dat er nog geene verandering is gebracht in het reisplan der keizerin; 't blijft nog steeds bepaald, dat H. M. tegen het einde dezer of het begin der volgende maand die reis zal ondernemen. Haar weg loopt dan nog al uiteen met die van haren welbeminden neef prins Napoleon, die Dinsdag, zonder dat iemand zulks verwacht had te Brus sel is aangekomen. (Gisterenavond, toen het num mer van ons blad reeds bijna was afgedrukt, ontvingen we het bericht van die aankomst). Het telegram voegt er bij, dat de prins in gezel schap van de HH. De Laguéronnière en La- rontrière het slagveld van Waterloo heeft bezocht, zich van Brussel naar Leipzig zal begeven en ten slotte, dat 's prinsen reis volstrekt geen politieke beteekenis heeft. Waarschijnlijk is die opmerking aan het slot volkomen juist, want de verhouding tusschen de keizerlijke neven is waarschijnlijk wel niet zpo, dat aan prins Napoleon een diplo matieke zending zou zijn opgedragen en dat ge heele. onverwachte uitstapje, heeft allen schijn, dat het den prins te Parijs wat te eng was, na zijn zegepraal in den Senaat, alhoewel zijn neef hem daarmede toch geluk heeft gewenscht. Omtrent den op Zondag en Maandag gewoed heb benden storm leest men in de Fransche bladen de volgende, berichten: „Het platteland rond Parijs schijnt letterlijk ver woest, in de bosschen zijn de boomen bij hon derdtallen omgeworpen, de tuinen liggen bezaaid met vruchten. De Seine was in hevige beweging, hare golven geleken op die der zee. Het schip Celestin, liggende aan de quai d'Orsay met eeu lading zand en gevoerd door den schipper Lebon, die daar met vrouw en kinderen huisvestte, is op eenige meters afstand van den pont d'Alma gezonken. Niettegenstaande alle pogingen door den schipper in vereeniging met anderen .aange wend is het hem niet. mogen gelukken iemand der zijnen te redden. In de departementen heeft de storm de grootste verwoesting aangericht in die welke aan het kanaal gelegen zijn. Uit Trouville wordt bericht dat de bewoners des nachts plotseling door een verschrikkelijk geweld uit den slaap gewekt werden. De luiken werden uit hunne hengsels gerukt; de ramen der aan de kust gelegen hui zen werden verbrijzeldde schoorsteenen regen den in de straten, gansche daken werden opge nomen. Zoodra het daglicht aanbrak waren allen op de been om de aangebrachte schade op te nemen; velen snelden naar de kust en hadden het droevig schouwspel schepen in éen oogenblik door de woedende zee verzwolgen te zien. De opgezweepte wateren bereikten de tuinen van het hotel des Roches-noires en deden de daar verzamelde nieuwsgierigen hun heil in de vlucht zoeken. De zee was bedekt met overblijfselen van masten en andere voorwerpen. Het Journal du Hdvre bevat een groote reeks namen van sche pen die gezonken zijn of averij bekomen hebben. Eene te Sanvic, bij Havre, gehouden wordende tentoonstelling heeft zeer veel geleden; vlaggen zijn verscheurd, masten en palen omgeworpen, muren ingestort, doch de voorwerpen zijn niet beschadigd. Van Dieppe, van Rouaan en vele andere plaatsen zijn eveneens berichten van ver woesting ontvangen." TJ5LEGRA3IMEN. Philadelphia, 14 Sept. De stoomboot Hornet, bestemd tot het overbrengen van vijbuiters naar Cuba, is door de autoriteiten te llallifax aange houden, doch vervolgens Maandag-nacht, na in lading vau steenkolen, in zee gegaan. Denzelfden nacht zijn 90 man uit New-Bedford naar Cuba in zee gegaan, en daar er nu vermoeden bestond dat die manschappen op zee aan boord der Hor net zouden overgaan, heeft het gouvernement der Vereenigde Staten een schip ter vervolging uit gezonden. Madrid, 15 Sept. Prim heeft gisteren naar hier getelegrapheerd, dat er geene opofferingen gespaard moeten worden tot handhaving der eer van Spanje, in de onderdrukking der insurrectie op Cuba. Dientengevolge heeft hij last gegeven om, in afwachting zijner terugkomst hier te lande, in middels de wapeningen ten krachtigste door te zetten. St.-Cloud, 15 Sept. De keizer heeft den mi nisterraad gepresideerd. Zijn toestand verbetert op den duur, zóo zelfs, dat hij geheel tot zijn gewone werkzaamheden is teruggekeerd. Marktberichten. Amsterdam, 15 September. Tarwe en Rogge onveranderd, levering flauwer. Tarwe per 2400 kilo, B. Poolsch /354. Rogge per zlOU kilo, Ga- latz 220, 223 c. z/k., dito 220 op tijd. Petersburg 220 c. z/k. N. Pruis. 223 c. z/k., p. October 209, 208, 207, p. Maart 206, 205, p. Mei 206, 205, 204. Koolzaad p Nov. 78^. Raapolie onveranderd, Mei 4354, Najaar 41 livliegend 41X. Lijnolie slap, vliegend 3354, Najaar 33, Voorjaar 33H. 16 September. Rogge op leveriDg, p. Oct. 205, p. Maart 204, 203, 202, Mei 202, stemming lager. STATEN-GENERAAL, Vereenigde zitting der beide Kamers. Op Donderdag den 16de° September 1869. Tot sluiting van de gewone vergadering der Staten- Generaal. (Geopend te 2 uren). De heer Philipse, voorzitter der Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De voorzitter laat door den griffier der Eer ste Kamer voorlezen een besluit des Konings, waarbij aan den minister van binnenlandsche zaken wordt opgedragen, om de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal te sluiten. De voorzitter benoemd eene commissie, om den minister in- en uitgeleide te doen. De heer Fock, minister van binnenlandsche zaken, binnengeleid zijnde, houdt de volgende aanspraak: „Mijne Heeren „Ik heb van den Koning den last ontvangen, mij in Uw midden te begeven, en deze vergade ring der Staten Generaal te sluiten. Gewichtig boven de zittingen der laatste jaren was de zitting, die thans is geëindigdop wet gevend gebied toch is veel tot stand gebracht. Behalve de wetten, die jaarlijks door de Grond wet gevorderd worden tot verzekering der verschillende takken van 's Rijks beheer, noem ik onder anderen de goedkeuring |van de her ziene acte omtrent de Rijnvaart, de verdragen met Pruisen en met België om grensschei ding te bepalende wetgeving omtrent den ijk der maten, gewichten en weegwerktuigen, die omtrent het begraven van lijken, de begraaf plaatsen en de begrafenisrechten, die omtrent het recht van successie, die omtrent de stoom- toes tellen. De afschaffing zoowel van het zegelrecht op de gedrukte stukken en op de adverteutiën in de nieuwspapieren, als van het verleenen van uit sluitende rechten op uitvindingen en verbeteringen van voorwerpen van kunst en volksvlijt, met uwe medewerking tot stand gekomen, zal gewis op de volksontwikkeling en op de uitbreiding van nijverheid een heilzamen invloed uitoefenen. Door u werden op ruime schaal de middelen verleend, om groote werken van algemeen nut mogelijk te'maken en de voortzetting van den aan leg van spoorlijnen zoowel hier te lande als op Java te verzekeren. Gij hebt, door te helpen bepalen hoe de ver binding van onze twee groote koopsteden met het spoorwegnet zal plaats hebben, den spoedigen voortgang en de voltooiing der spoorwegen zeer bevorderd. Het onderwijs bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda is, dank zij uwe medewer king, in overeenstemming met de eischen van onzen tijd, op voldoenden voet geregeld. „De Koning draagt mij op, aan de Staten-Ge neraal bij het sluiten hunner vergadering dank te zeggen voor de ijverige zorg, die zij in dit ge wichtige jaar aan de publieke zaak hebben gewijd. „In naam des Konings verklaar ik deze ver gadering der Staten-Generaal te zijn gesloten." De minister van binnenlandsche zaken wordt, na het uitspreken dezer sluitingsrede, door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de ver eenigde zitting door den voorzitter wordt gesloten. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhaqe, 16 September. Heden zijn de miliciens der lichting van 1865, behoorende tot het wapen der infanterie, bij hunne corpsen in activiteit opgetreden, om 30 dagen onder de wa penen te verblijven. Scheveningen, 16 September. Arie Schaap, stuur man op de bomschuit AnDa Serena van de firma J. Draijton Lee en C°. deelt mede, dat hij den 14d»n dezer des middags te 4 uren, op drie uren afstand, in zee een Engelsche Schooner heeft ge praaid met gekapte masten de noodvlag hijschende en te Londen thuis behoorende. Stuurman Schaap, de noodkreten vernemende van vier op het dek zich vertoonende matrozen, welke druk bezig wa ren met pompen, was dadelijk gereed, door het verscheidene malen toewerpeu eener lijn, hulp te bieden en de bemanning aan boord zijner pink op te nemen; zijn menschlievend hulpbetoon werd echter door den kapitein, die inmiddels op het dek was gekomen, afgewezen, te kennen gevende dat hij zijn schip niet wilde eu zijn volk het niet mocht verlaten. Op den duur komen nog haringschuiten aau. De visscherij schijnt een' gunstigen keer te hebben genomen, liet weder blijft steeds storm achtig. De wind is meestal Zuid-Zuidwest. De schade door den storm van verleden Zondag aan de badkoetsen van het gemeente badhuis toegebracht wordt op ruim twee duizend gulden begroot. Bucharest. 15 Sept. In den senaat zijn benoemd tot president Plagino, tot vice-presidenteu Costaforu,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3