Een jachthond is er bij omgekomen. Van den ivaggon is alleen het onderstel overgebleven. De oorzaak van dit ongeval is nog onbekend. Harlingen, 13 Sept. Een treurig voorval, waar van in een nieuwsblad reeds met een enkel woord melding werd gemaakt, maakte Zaterdag het onderwerp uit van aller gesprek. (Een jongmensch, ongeveer 25 jaar oud, voorzien van eene kaart van overtocht naar New-York via Huil, logeerde in „het Haagsche Wapen" daar de boot European eerst in den voormiddag van Zaterdag vertrok. In gemeld logement gedroeg zich het jongmensch zeer vreemd en was blijkbaar uiterst gejaagd, liep naar boven en weer naar beneden, gaf zijne laarzen af en vroeg ze terug, en ging eindelijk stilletjes weg, door uit het bovenraam te springen. Daarna zwierf hij den ganschen nacht bij de boot om, deed aan de werklieden allerlei vreemde voorslagen, als bijv. aan een hunner hem zijn matrozenpak af te koopen, aan een ander vroeg hij toestemming om zich tusschen de goederen in het ruim te verschuilen. Hoe meer de tijd ver streek, hoe onrustiger hij werd, ook blijkende uit het gedurig zien op zijn horloge. Na zes uren ver dween hij en pas een half uur later kwam een werkman vertellen, dat hij hem niet ver van het beeld van Casper de Robles, had verdronken ge vonden met het hoofd op de steenen liggende- Dadelijk ijlden sommigen naar de aangewezen plaats en vonden de toedracht daar alzoo. Men zegt, dat de ongelukkige toen nog leefde, maar zeker is het, dat hij kort daarna geenerlei teeken van leven gaf. Men weet niet, wie dit jong mensch geweest iszijn linnengoed is gemerkt J. H. J. C. Meppel, 13 Sept. Het beurtschip vau Amsterdam op Meppel, Zaterdag vertrokken, is Zondag door zwaren storm beloopen, tusschen Schokland en Blokzijl van 't anker weggeslagen en wegens bekomen lekken, met lading en al gezonken. De schipper met zijne beide knechts hebben zich van 's avonds 11 ure in den mast boven water gehou den, terwijl de passagier, die niet klimmen kon, in een boterkist mede in den mast is opgehe- schen. Tot halfacht in den morgen heeft men onder 't woeden van een orkaan in doodelijken angst doorgebracht, terwijl de krachten door de vreeselijke inspanning begonnen te bezwijken. Toen werd de beurtman van Steenwijk den vree- selijken toestand gewaar en had het geluk alle 4 mannen van een anders wissen dood te redden. 's-Hertoqen bosch, 13 Sept. Bij den gisteren ge woed hebbenden storm uit het zuidwesten, hebben alhier geene ernstige ongelukken plaatsgehad wel zijn een aantal glazen aan stuk geslagen en ver scheidene pannen van de daken gelicht, en eenige boomen, waarondereen kolossale aan den Kleinen Hekel, omgewaaid. Vooral het ooft zal veelgele den hebbenmen kon aan den aanvoer op de markt van heden zien dat de fruitboomen er duchtig van gehad hebben. Men spreekt ook van verschillende ongelukken buiten de stad, onder anderen van het verdrinken van drie personen aan den Moerdijk, van het zinken van een aantal schepen op de Maas, waar door eenige personen zouden omgekomen zijn. Wij willen hopen dat dit alles slechts geruchten zijn. Donderdag 11. zijn de lessen hervat aan de Hoogere Burgerschool alhier. De cursus eindigde met 60 en is begonnen met 77 leerlingen. Maastricht, 14- Sept. Door het garnizoen alhier zullen in het laatst dezer maand onder bevel van den kolonel Weitzel, kommandant van het 2de reg. inf., groote gecombineerde manoeuvres met drie wapens plaats hebben, waartoe den 25stel1 dezer uit Roermond alhier zal aankomen een eskadron van het 2de reg. huzaren en een bereden detachement van het reg. veld-art. uit Arnhem, die den 15dcn der volgende maand weder hunne garnizoenen zullen rejoigneeren. Gold- en EfTectenmarkt. Amsterdam, 613 September. Moesten wij verleden week mededeelen dat onze beurs krachtig gedeeld had in den schok welke bijna alle waarden op bijna alleEuropee- sche markten hadden ondervonden, deels als ge volg van den slechten toestand der Weenerbeurs en den geheele Cnantieelen staat van Oostenrijk, deels naar aanleiding van verbreide geruchten omtrent den verergden ziekelijken toestand van keizer Napoleon, die intusschen gebleken zijn zeer overdreven te zijn geweest, - thans, nu die redenen niet meer gelden en er dus een werkelijke be terschap behoorde te zijn ingetreden, zien wij ons echter weder genoodzaakt te constateeren dat de beurs de geheele week mat en lusteloos bleef en de prijzen over het geheel slechts weinig van het geleden verlies hebben herwonnen. Onze Integralen b. v. zijn niet weder boven den hoogsten prijs van den 6de" geklommen, ter wijl de openingsprijs heden zelfs nog 54 pCt. lager was en de slotprijs 5454 pCt.; die van de 3 pCt. 627üs, van de 4 pCt. 847a pCt. Handelmaat schappij staat nu 11754 pCt. genoteerd tegen 116 als hoogsten prijs op den 6dc°. Met de buitenlandsche fondsen ging het niet beter. Spanje 2354 pCt. den 6d"> 2754 a 28 zijn heden 27% a 2854 pCt., 3 pCt. buitenlandsche 1869 wonnen 54 pCt. tot 27%, binnenlandsche van 6250 liepen van 23% terug op 23%e pCt. Nieuwe leening 25% pCt. Oude Russen 5 pCt. bij Hope en C. verloren nog pCt. en staan thans op 94 pCt., 6de Serie 54 pCt. van 76% op 76%, 1S61" van 91% op 9154 pCt. Loten 1864 gingen van ƒ255.50 a ƒ257.50 terug op ƒ254.50 a ƒ255. Groote Sporen zijn het zelfde gebleven: 237 a ƒ237.50, Jelez-Griasi ver loren nog van ƒ204 op ƒ203. Piti Tiflis van 8354 op 83 pCt., Kurck Charkow van 83% op 8254 pCt. enz. Hoezeer de Oostenrijkers, die trouwens den sterksten teruggang hadden ondergaan, iets terug wonnen, althans wat de geconverteerden betreft, was er toch weinig kooplust en- slechts gerin ge omzet. De in zilver betaalbare met Januari- coupons kwamen van 54% op tot 55516 pCt., met April-coupons van 54 tot 54% pCt., de papieren met Mei-coupons van 4754 tot -47 'We pCt., doch de 1864er loten verloren nog ƒ1.50 a ƒ2, en blij ven ƒ109 a ƒ110. Hongaarsche spoorwegleening 1S68, welke zich bij de crisis goed gehouden had, was heden merkelijk lager: n. 1. 10354 tegen 106 pCt. voor 8 dagen; de leening 1869 verloor pCt. van 95 op 94% pCt. Italianen herwonnen pCt. en blijven 50% pCt.; Turken ?f8, van 4054 op 40016, Egypte van 74% op 74%. Noord-Amerika, hoofdzakelijk naar aanleiding van de goudkoersen, is niet williger dan voor acht dagen, al hebben de prijzen zich iets verbeterd, zooals van de 5 pCt. 1904 van 80% op SI54, 6 pCt. 1882 van 8754 tot 87%; de 1885" zijn daar entegen iets lager, van 87 op SB'h'e, evenals de Illinois spoorweg-certificaten van 102 op 10154, en de Rochfort Roch-Island-spoorweg van 71% op 70% pCt., de Union-Pacific van 7254 op 71% pCt. Daarentegen won de St.-Paul 2de Serie van 70 tot 71, de Erie van 24 zelfs tot 28% pCt., zonder dat daartoe redelijke, grond is. In den loop der week werd het geld op Pro longatie op 5 pCt. gebracht. BUITENLAND. Spanj e. De ongeregeldheden te Madrid, waarvan de telegraaf voor eenige dagen melding maakte, hebben een vrij ernstig karakter gehad, en zijn niet zonder bloedvergieten afgeloopen. Reeds eenige malen had men moeite gedaan om de vrij willigers, die sedert den aanvang der revolutie de wacht aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken hadden, door de troepen van het garnizoen te doen vervangen, maar altijd was dit plan afge stuit op hunne weigering, terwijl zij dreigden bij aankomst der soldaten van hunne wapenen gebruik te zullen maken. De regeering achtte thans evenwel de tijd ge komen, om voor goed de vrijwilligers hunnen wachtpost jte doen ontruimen. Dinsdag 7 Sept. was hiervoor vastgesteld, en op bevel van Rivero, den burgemeester van Madrid, had de verwisseling in alle orde plaats. Doch 's nachts kwamen vele der vrijwilligers op hunnen post terug; dadelijk hield de ministerraad eene vergadering met de burgerlijke en militaire autoriteiten; Rivero was hier ook tegenwoordig. Er werd bevel gegeven om alle straten in de omgeving van het ministerie door de troepen te doen bezetten, en] aan de vrij willigers te doen waarschuwen, dat, zoo zij de wacht niet bij het aanbreken van den dag hadden verlaten, de vijandelijkheden zouden beginnen. Den ganschen nacht bleven de vrijwilligers de wacht bezetten; de troepen wilden niet wijken, en een vrij ernstige strijd had plaats. Op het bepaalde uur had Rivero echter de voldoening dat de weerspannigen zich terugtrokken. Het is vooral aan zijne krachtige houding, dat men deze uitkomst te danken heeft. Duitschland. Gisteren (14 September) heeft te Berlijn het Humboldlsfeest plaats gehad. Verschillende auto riteiten waren tegenwoordig. De eerste burge meester hield de feestrede, waarin hij over Hum- boldts verdiensten voor de wetenschap en de volkswelvaart uitweidde; hij deed mededeeling van een telegram van den kroonprins en de kroonprinses, uit Koningsbergen, waarin gezegd wordt, dat Berlijn door dit feest, waarbij het den grooten medeburger met eerbied gedenkt, zich een eerezuil sticht. Het huis waar Humboldt gestorven is, was versierd. Sedert Vrijdag jl., zoo schrijft men uit Heidel- berg, wordt bier een congres van oogartsen ge houden, waarvan bijna niemand iets bespeurt. Er hebben geene oilicieele receptiën plaats gehad, er is geen eerewijn met volle bekers gedronken, de ledeu van het congres zijn zelfs niet eens en corps naar de vergaderzaal getogen. En toch, welk vreemd verschijnsel! Terwijl het publiek van de aanwezigheid der leden van het congres niets bespeurt, waren zij ijverig aan den arbeid; van 9 tot 12 uren in den morgen en van 1 tot 4 uren in den namiddag, werd met ernst en ijver gewerkt. Het aantal leden is ruim 60niet slechts uit Europa's meest verwijderde staten, maar zelfs uit Amerika zijn mannen van het vak ter ver gadering tegenwoordig. De stichter van de ver- eeniging en haar vaste president, de heer Griife, was door ziekte verhinderd daarbij tegenwoordig te zijn. Oostenvijli-Hoiig-aavsohe Monarchie. Het is nu 9 maanden geleden, dat het water in het steenzoutwerk te Wieliczka doorbrak. Men berekent dat er door deze overstrooming thans reeds zijn gesmolten 2'/. millioen centenaars zout. Men denkt het water met de eindelijk goed ar beidende machines binnen zes maanden meester te zijn. Te Semlin (gelegen in de Slavonische militaire grenzen, wordt thans eene conferentie gehouden tusschen de afgevaardigden van Oostenrijk, Servië, Rumenië en Turkije, ten einde de telegraphische gemeenschap in het oosten zoo gemakkelijk moge lijk te maken. Turkjje. De vraag over de neutraliteit van het Suez- kanaal houdt thans de verschillende mogend heden bezig. Oostenrijk is voor de neutraliteit, Pruisen en Engeland evenzeer, terwijl Italië te veel belang heeft om door dit kanaal een zekeren en veiligen weg voor zijn opkomenden handel te verkrijgen om er tegen te zijn. Frankrijk en Rusland zijn er niet voor: Frankrijk hoopt om exceptioneel gunstige bepalingen voor zich te ver langen, wegens het groote aandeel dat het aan de totstandkoming van dit werk heeft gehad. Rusland ziet met wantrouwen op iederen weg naar het Oosten, die niet over den Ural gaat, en zou, als het kanaal ook voor grootere stoom boo ten bleek bruikbaar te zijn, op een verandering der verdragen .betreffende de vaart door den Bosporus en de Dardanellen aandringen. Uit Port Said wordt per telegraaf gemeld, dat den 12d™ September een Egyptische stoomboot voor het eerst het Suez-kanaal is doorgevaren. Met eene snelheid van 10 mijl (kilometer) in het uur werd de afstand tusschen Port Said tot Kan tara afgelegd. Engeland. Aan Bright is een boekje tegen het vrijhandel stelsel gezonden. Hij heeft daarop geantwoord Mijn waarde Heer! Ik dank u voor uw boekske. Er zijn boeven in de wereld en er zijn onnoozele halzen: de eene partij teert op de andere en plundert haar. De conservatieven nemen altijd den schijn aan alsof zij de verongelijkte partij zijn; ze kunnen op geen andere wijze een beroep op bet publiek doen. Indien zij zich beklagen dat er te veel in komende rechten zijn afgeschaft, dan zullen zij waarschijnlijk wel zoo goed zijn aan den arbei denden stand te vertellen, welke rechten zij we der in het leven wenschen te roepen. Zijn het de rechten op het graan en het vee, of wenschen zij weder een recht te heffen op den invoer van katoen'? Als een buitenlander niet goedkoop van ons wil koopen, zal dan de zaak worden verbe terd, indien wij weigeren goedkoop van hem te koopen, of van een anderen buitenlander? Kan men het feit, dat de looueu sedert 1840 met 20 tot 30 procent zijn gerezen, op rekening stellen van een slechte handelspolitiek. De brochure is eene verwarde cijfergroepeering, en ten eenenmale onlogisch en zonder gezonden zin. De goede oogst zal den handel des lands in het algemeen ver beteren, en wanneer wij een voldoenden aanvoer van katoen hebben, dan zal de gedrukte toestaud in Lancashire wel eindigen. We hebben meer katoen noodig en geen meerdere rechten van invoer. Ik verwacht, dat het volk van Lancashire niet in gebreke zal blijven, dit te begrijpen. „Ik heb de eer te zijnJohn Bright." Franlti'ü lt. Te midden van de discussien, door de dagbla den gevoerd over eene mogelijke abdicatie van den Keizer, over het regentschap en meer der gelijke netelige vraagstukken, deelt de Avenir Na tional mede dat Prins Napoleon te Florence wordt gewacht, daar hij het bevel heeft gekregen om Frankrijk te verlaten. Dit bericht, door verscheidene Fransche bla den overgenomen, heeft nog nadere bevestiging noodig; maar is het waar, dan geeft dit voorze ker stof tot de meest onheilspellende vermoedens, betrekkelijk de gezondheidstoestand van den kei zer. De tegenwoordigheid van Prins Napoleon in Frankrijk kan toch dan eerst gevaarlijk wor den wanneeer de troon komt te vaceeren. Zoo groot is zijne populariteit niet, en zoo slecht is op dit oogenblik de positie van den Keizer even min, dat deze voor zich de tegenwoordigheid van zijnen neef behoeft te vreezen. De Keizerin en de heer Rouher hebben ge triomfeerd. Maar vreezen zij niet de populariteit van den Prins te verhoogen, door van hem een mar telaar, een balling te maken? Want heeft de Fran sche natie, met haar ver gedreven gevoel van eer, voor dezen niet steeds bijzondere sympathie? Victor Hugo althans verkiest zijn ballingschap boven een terugkeer in het vaderland. Op de uitnoodigiug om in Fraukrijk terug te keeren, heeft hij geantwoord, dat hij zich nog. houdt aan de regel eenmaal door hem geschreven Et s'il n'en reste qu'un, je serai celui-Ik. Zijn eerst alle ballingen terug, dan volgt hij. Na de plichten der ballingschap volbracht te hebben, zoo schrijft hij, zal hij zijne andere plichten waarnemen. De diepe beteekenis hiervan, vinde een ieder zelf! Het kamp te Chalous is opgebrokende kom mandant heeft aan de trrepen een telegram voor gelezen, waarin de keizer zijn leedwezen uit drukt, dat hij niet is mogen komen om zijne troepen de verzekering te geven van zijne tevre denheid en van zijne sympathie. De geruchten omtrent het vertrek van den keizer naar Biarritz en omtrent de reizen van den jongen prins worden door de Patrie tegen gesproken. Men leest in den Moniteur UniverselSedert drie dagen hebben wij noch de Indépendance Beige, noch een enkel Duitsch blad ontvangen. Deze buiten landsche bladen zijn ongetwijfeld door den minis ter van binnenl. zaken aangehouden, wegens de verontrustende berichten nopens den toestand des keizers, welke zij bevatten. Maar waarom? Men weet thans toch, dat de keizer geheel is hersteld. De verkeerde en overdreven berichten der buitenlandsche bladen zouden integendeel ten gevolge hebben gehad, dat men aan hunne mede- deelingen in de toekomst minder geloof zou heb ben geschonken. TELEGRAM3IEN. Parijs, 14 Sept. De Koningin der Belgen is gis teren te Annecy gearriveerd, van waar zij naar Genève is vertrokken. Madrid, 14 Sept. De dagbladen melden dat de regeering een gunstig antwoord van Engeland, Frankrijk en Oostenrijk heeft ontvangen op de mededeeling der nota van den Amerikaanschen gezant. Ncw-Tork, 14 Sept. Uit San Francisco wordt gemeld, dat te San Buena Ventura papieren zijn gevonden, welke berichten bevatten, betreffende de expeditie van Franklin. Zij melden o. a. dat de manschap den winter van 18461847 op Bee- chy Island heeft doorgebracht, en dat Franklin op 11 Julij 1847 is overleden. Kerlzelijlü Nieuws. Nederl. Hervormde Kerk. Beroepen: te Leiderdorp: W. Koelman, te Nieuwerkerk a/IJ.; te Kockengen: H. T. Weste- rouen van Meeteren, te Aalburg; te Dedemsvaart: J. Kool, te Bunschoten; te Dubbeldam: G. J. Naa- men, te Austerlitz; te Driebergen: H. V. Hooger- zeil, te Veenendaal; te EngelumW. Zaalberg, te Bergum; te Monnikendam: J. W. Van Troos- tenburg de Bruyn, te Oudeschans; te Oost- en West-Grafdijk: W. Mulder, te Nieuwleusen; te Loon-op-ZandJ. G. Ormel, te Zaamslag. Bedankt: voor Lienden: A. Verkouw, te Voorthuizen; voor Hoevelaken en Urk: A. F. Simons; voor Nederhemert: A. J. Kan, te Nieuw en St.-Joostlandvoor Stavenisse: A. Scholte, te Zegveldvoor SchaarsbergenG. J. Noomen, te Austerlitzvoor LeimuidenS. G. Knottnerus, te Exmorra. Aangenomen: te Eibergen: door A. Ver- kouw, te Voorthuizen; te Giesen: door H. J. Den Boer, te Oosterwoldete 's-Gravelanddoor J. Montagne, te Ter Aar; te Ilellevoetsluisdoor Van Tooren, te Opheusden; te Bieselinge: door G. Doedes, cand. Eervol emeritaat: aan W. II. Stoffels, te St.-Anthony-polder en aan B. P. Westerhoff te Tinallinge. Doopsgezinde Kerk. Aangenomen: te Broek-op-Langendijkdoor J. Schippers Jr., cand.; te Wormer en Jispdoor E. M. Mulder, cand. Bedankt: voor Den lip: J. Schippers Jr. en E. M. Mulder. LAATSTE BERICHTEN. 's Hagb, 15 September. Bij Kon. besl. van 14 dezer, n°. 5, is de heer W. Van Bochove, thans commies ter Directie der dir. belast., in- en uitgaande rechten en acc. te Rotterdam, benoemd tot ontv. der dir. belast, en acc. te Noordwolde c. a. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad, Kamer van strafzaken, is door den Adv. Gen. Romer conclusie genomen in de zaak van L. S. De Heer en A. J. Rueb, tegen een arrest van het Hof in Zuid-Holland, het vierde der Rot- terdamsc'ne rechtsgedingen, waarvan reeds de vorige week werd melding gemaakt; Adv. Gen. achtte de voorgestelde middelen van cassatie onge grond en concludeerde mitsdien tot verwerping. De uitspraak is bepaald op Dingsdag 28 Sept. a. s. Scheveningen, 15 Sept. Sedert gisterenochtend zijn niet minder dan 24 haringschuiten van den Engelschen wal, met ruime vangsten van schoone haring, en zonder noemenswaardige schade, al hier aangekomen. De visschers verhalen, dat de storm van jl. Maandag op zee dien van Zondag in hevigheid nog overtroffen heeft. De steur- haring van de beste soort gold gisteren nog 32. De stuurman Cornelis Ziere lloeleveldt, rapporteert, dat hij gisterenmiddag te 12 uren, Noordwest ten Noorden van Goedereede, vijf uren van den wal, gezien heefl een schooner- schip, in haveloozen toestand en zonder masten, liggende voor anker. De bemanning, bestaande uit vier personen, vertoonde de Engelsche vlag en riep hulp in, die Roeleveldt niet kon verlee- nen wegens het stormachtige weder. Op de eene zijde van het schip las men „London".

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3