tot hoofd- en afdeelingsbesturen der in Nederland gevestigde maatschappijen, genootschappen, en vereenigingen voor landbouw, tuinbouw, veeteelt en aanverwante vakken. Daarin deelt het hun mede de benoeming van het bestuur van het congres, bestaande uit de heeren: Mr. J. J. A. A. baron Van Pallandt tot Westervoort, te Arn hem, eere-voorzitter; E. L. baron Van Voorst tot Voorst, te Elden, voorzitter; Mr. B. W. A. E. ba ron Sloet tot Oldhuis, te Zwolle, tweede voorzit ter; Dr. L. Mulder, te Arnhem, secretaris; J. Na gel Jr., te Arnhem, penningmeester; Mr. J. U. De Kempenaer, te Arnhem; B. F. baron Van Verschuer, te Arnhem; Mr. G. J. Van Hasselt, te Velp; K. G. W. baron Van Wassenaer, te Almen, allen leden, waaruit als comité van uit voering zijn aangewezen de voorzitter, secretaris en penningmeester. Het comité wijst er op dat, zal dat programma ook belangrijk wezen, het een eerste vereischte is, dat zeer velen daaraan medewerken. Bovendien is het noodig, dat de inhoud betrekking hebbe op den geheelen landbouw van ons vaderland, daar de landhuishoudkundige congressen niet zijn plaatselijke of provinciale, maar Nederlandsche. Het is daarom zeer gewenscht, zegt de circu laire, dat de besturen en leden der in Nederland bestaande maatschappijen, genootschappen en ver eenigingen voor landbouw, tuinbouw, veeteelt en aanverwante vakkeu bereid gevonden worden tot het inzenden van voor het programma be stemde vraagpunten. Op de naderende winter vergaderingen der verschillende afdeelingen b. v. zal meDig punt ter sprake worden gebracht, het welk in dat programma opgenomen, allicht met vrucht door het congres behandeld worden kan. Op die vergaderingen zullen onderwerpen aan de orde komen, bij welker bespreking telkens het noodzakelijke blijkt van de kennis der resul taten, verkregen in andere deelen van ons land. En omdat een congres daartoe zoo goede gele genheid aanbiedt, kan het opnemen van zulke vraagpunten in het programma waarschijnlijk in vele gevallen van groot nut wezen. Het genoemde comité, den hoogsten prijs stel lende op ondersteuning en hulp vanwege de ver eenigingen ten onzent, richt aan de besturen het verzoek, de leden dringend aan te sporen, er naar vermogen toe bij te dragen, dat het programma van het XXIY»'« Nederlandsch Landhuishoudkun- dig Congres zich onderscheide door belangrijkheid en degelijkheid, en de bewijzen met zich voere, dat heel de Nederlandsche landbouw tot de sa menstelling er van heeft medegewerkt. Dat is tevens, naar het comité meent, de beste wijze om het welslagen van het congres te verzekeren. Dooreenige geleerden te Berlijn en elders is in de laatste jaren voorgesteld geworden om den meter en het kilogram, die in de archieven van het Fransche gouvernement als de eenige en onveranderlijke basis van het metrieke stelsel van maten en gewichten bewaard werden, opnieuw te onderzoeken, ten einde zich te vergewissen, of zij de uitgestrektheid en zwaarte, indertijd door eene internationale commissie voor de een heid der lengtemaat en van het gewicht aange nomen, volkomen juist uitdrukken. Onlangs heeft de Fransche academie, op voorstel eener door haar benoemde commissie, verklaard, dat de bovenbe doelde meter en kilogram nauwkeurig en onvat baar voor wijziging zijn en als een gemeenschap pelijk, internationaal goed bewaard behooren te blijven; en heeft die instelling tegelijkertijd het Fransche gouvernement uitgenoodigd tot het vor men eener internationale commissie voor het ver strekken van juiste copieën van den ox-gineelen meter en van het origineele kilogram. Op voordracht van den Franschen minister van landbouw en koophandel, den heer Leroux, heeft keizer Napoleon thans zoodanige commissie be- lebei misschien gelukkig kunnen worden.... O! wat is het hard wanneer men kiezen moet tus- schen zijn geweten en zijn hart! Geef mij raadl JANE. aan dezelfde. Een dag later. Ik wil mijn offer brengen tot- het uiterste toe, Aline. Men zal niet kunnen zeggen dat ik dat meisje blindelings in den afgrond, waaruit ik verbrijzeld ben teruggekeerd, heb laten storten zonder mijne uiterste pogingen te hebben aange wend om haar daarvoor te bewaren. Olivier zal haar misschien redden door haar liefde te leeren, terwijl, wanneer ik tegen geheel andere invloe den heb te worstelen, ik hoogstwaarschijnlijk altoos onvermogend zou zijn om haar tegen te houden op het hellend vlak, waarop zij voortrent. Wie kan het weten? Wanneer zij bemint, zal zij ook waardig zijn bemind te worden, en om hen heiden gelukkig te makendat zal mij niets kosten nicls! dan mijn eigen geluk altoos voorondersteld dat dit nog mogelijk zou heb ben kunnen zijn. Dewijl zij meent dat het geld noodzakelijk is noemd. Zij bestaat uit negen geleerden en heeft het lid van het instituut Mathieu tot president en den heer Tresca, onder-directeur van het keizer lijk conservatoire van kunsten en handwerken, tot secretaris. Onder de overige leden behoort de directeur van het Parijsche observatorium, de heer Leverrier. De minister Leroux zal tevens de bui- tenlandsche regeeringen uitnoodigen tot het be noemen van gedelegeerden, bestemd om aan de werkzaamheden dezer commissie deel te nemen. De jury, benoemd door de commissie voor de tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, verple ging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden te 's-Gravenhage, heeft de volgende prijzen toe gekend Gouden medailles: Mannen- en vrouwen-comité te 's-Hage (5); Th. A. A. Simonis te 's-Hage; mi nisterie van oorlog in België; C. De Mooy, offi cier van gezondheid te Maastricht. Zilveren medailles: Ministerie van oorlog in België; ministerie van marine (2); mannen- en vrouwen comité te 's-Hage (5); Collas, te Parijs; Fischer en Clomp., te Heidelberg; J. Broeker, apoth. 1ste kl„ te Utrecht; C. De Mooy, officier van gez., te Maastricht; J. Van Rijn van Alkemade, 1ste apoth. te 's-Gravenhage; N. Baltus, te idem; Dr. Niese, te Altona; R. Ruiter, te Rijp; H. Boude- wijns, te 's-Gravenhage; A. J. Van Zanten, te idem (2); Th. A. A. Simonis, te idem (3); J. H. Nieuwenhuys Jr. en Comp., te Amsterdam co mité te Bergen-op-Zooincomité te Utrecht (2); J. Pohl, te 's-Gravenhage. Bronzen medaillesMannen- en vrouwen-comité, te 's-Gravenhage (3); comité te Utrecht (4); Wed. Snijders, te AmsterdamDesnoy en Comp., te Parijs; J. Pohl, te 's-Gravenhage; Dr. Van de Loo, te Venlo; H. Beckmann, te Kiel; J. Mössin- ger, te Groningen; korps Koninklijke scherpschut ters, te 's-Gravenhage (2); A. Kayser, te Brussel; ministerie van oorlog; H. Tribart, te Deventer; D. Wakker, te Amsterdam; N. Baltus, te 's-Gra venhage; H. Boudewijns, te 's-Gravenhage; Th. A. A. Simonis, te 's-Gravenhage; comité te Am sterdam; W. Jenken, te Utrecht; Jan Scheffers, te 's-Herogenbosch. Boekwerken, enz. Zilveren medailles. Centraal- comité te Berlijn; Dr. Van Holsbeek, secretaris van het centraal-comité te Brusselmannen- en vrouwen comité, te 's-GravenhageC. T. Her- ckenrath, kapit.-kwartierm. te Utrecht; Dr. Bas ting, te 's-Gravenhage; W. J. Knoop, luit.-gen. te 's-HertogenboschDr. L. H. Verwey, secretaris van het hoofdcomité. Bronzen medailles. Comité te Amsterdamcomité te Utrecht (4); Mr. Suringar, te Eist. Wij vernemen van goederhand, dat de berich ten, in buitenlandsche bladen voorkomende aan gaande het uitbreken van de veepest in Luxem burg, ongegrond zijn. Evenals in Nederland ko men daar nu en dan gevallen van tongblaar voor. \ad.) Op het meteorologisch observatorium aan den Helder zijn Zondag waargenomen winddrukken van 69 kilo op de meter, en Maandag zijn die gestegen tot 74 kilo richting van den wind W.-Z.-W., eergisterenavond zwaar onweer. N.R.C De Harlinger Courant, die sedert 1 Juli dagelijks verscheen, is weder tot den ouden toestand terug gekeerd en zal dus voortaan weder slechts een maal 's weeks uitkomen. Bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij be staat, naar men mededeelt, het stellige voorne men de spoorweglij n ZaandamUitgeest den l,t,n November a. s. in exploitatie te brengen. Hedenmorgen omstreeks halfnegen had de per soon van J. Fles, van beroep metselaarsknecht, bezig zijnde aan het opslaan van een steiger voor om elkaar lief te hebben, heb ik Renée aange boden om, wanneer zij met Olivier trouwt, bij hare huwelijksgitt de honderdduizend franken van mijn eigen weduwengoed te voegen, die ik ge zworen heb voor mij zelve nimmer te zullen aanroeren. Mocht die prijs van mijn martelaar schap mijne zuster loskoopen van een noodlot als het mijne, dan zou ik het mij zelve bijna kunnen vergeven van dien te hebben bezeten. Ondersteld dat de verdiensten van Olivier bin nen eenige jaren niet vermeerderen, dan hebben zij aldus nogjaltoos ongeveer twaalfduizend franken te verteren. Och, Alinel wij zouden zooveel niet noodig hebben, nietwaar? om de gelukkigste vrouwen ter wereld te zijn met hen, die wij liefhebbenDie wij liefhebben Helaashet zal mij zelfs niet meer geoorloofd zijn lief te hebben en dat zal het éenig offer wezen, dat ik te! bren gen heb. „Kijk, en ik dacht dat gij een beetje gierig waart, goede Janel" zei Renée tot mij, toen ik haar, zoo goed en zoo kwaad als ik kon, uitge legd had waarom ik dat geld niet wilde behou den; „en daar ben ik nu waarlijk gedwongen om te erkennen dat gij alleen maar gek zijt en allerliefst!" voegde zij er aanstonds bij, terwijl zij mij kuste: „Maar ik begrijp niet waarom gij dat neefje zelve niet huwt, in plaats van mij de fabriek van de IIH. Zuurdeeg aan de Oude Vest alhier, het ongeluk, door het losraken van een steigerhout, van een ladder te worden gesla gen. Zoo men verneemt, moet het heupbeen ge broken zijn. Ingevolgen achterstaande annonce maken wij de liefhebbers van degelijke muziek en zang opmerkzaam op de beide concerten die deze week op Zomerzorg zullen gegeven worden. De familie Praeger, die door hare kunstreis door Europa eene algemeene vermaardheid heeft verkregen en ook in de laatste dagen zich te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt met zooveel succes heeft doen hoo- ren, moge ook ondervinden, dat, hoe menigvuldig ook de musicale soirées dit jaar in Leiden geweest mogen zijn, zulke zeldzaam voorkomende gelegen heden steeds worden gewaardeerd. Aan A. A. Th. Waterreus Lzn. te 's-Graven hage is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hem door Z. H. den Paus geschonken. Bij beschikking van den min. van Marine, van 14 dezer, is aan den provoost in het vaste korps dek- en onderofficieren P. L. A. Kouwenberg, toegekend de gouden medaille ter geheele grootte voor 50 jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. Z. M. heeft benoemd in de prov. Utrecht tot maj.-comm. Mr. M. J. L. baron Taets van Ame- rongen van Renswoude, thans kapit. 4de comp.; in de prov. Groningen, 3de bat., tot kapit. F. Swaagman, thans 2den luit.; tot lsten luit. R. Willemsen, thans 2den luit.; tot 2den luit. J. Aalfs, thans sergeant. Tot 2den luit. bij het leger in Oost-Indië zijn benoemdbij het wapen der inf. de cadetten M. W. P. C. De Jonker en H. Bendienbij het korps der genie en sappeurs de cadet J. G. Ker- len, allen herkomstig van de Kon. Mil. Acad. Bij het wapen der art. van landm. in West- Indië is benoemd tot 2den luit. de cadet J. R. De Wolff, herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Bij het wapen der art. zijn benoemdbij den staf van het wapen, tot onder-dir. van het wa pendepot te Dordrecht, de kapit. 1ste kl. G. N. Ninaber, van het korps pontonniers; bij het 1ste reg. vesting-art., tot kapit. 3de kl. (naar ouderdom van rang) de 1ste luit. H. W. Van Hasselt, van het korps. Rotterdam, 14 Aug. Het eindcijfer der voor- gedragene begrooting bedraagt 2,165,220.07s. De plaatselijke directe belasting zal geheven worden voor eene som van 7374,000, terwijl de opcenten op het personeel en de grondbelasting op 7474,211.03 worden geraamd. Tot bestrijding der buitengewone uitgaven a 72-35,000 wordt voor gesteld inschrijvingen op het grootboek te ver- koopen voor eene som van 7200,931.65. De be volking bedraagt thans 118,8-37 zielen. Gouda, 14 September. Gisterenavond werd in de Sociëteit Ons Genoegen eene vergadering gehou den van de Afdeeling Gouda der liberale kies- vereeniging, die door ongeveer 20 leden werd bijgewoond. Daarin is het rapport behandeld van de com missie, in de vorige vergadering benoemd, om onderzoek in te stellen naar de werking der ste delijke belasting-verordeningen en om advies uit te brengen of het wenschelijk is de bezwaren daartegen te brengen ter kennis van den raad. De commissie, bestaande uit de heeren C. Mes- semaker en G. C. Van der Want, bracht een be langrijk verslag uit, dat aanleiding gaf tot lang durige discussie, waaraan, behalve door de rap porteurs, door vele aanwezigen werd deelgeno men. De belasting op het gemaal vond algemeene afkeuring, terwijl ook de gebreken, die de heffing met hem te laten trouwen, terwijl gij hem toch zoo aardig vindt." „Dat komtomdat ik hem niet bemin I" heb ik haar daarop geantwoord, terwijl ik mijn hart op allerafgrijselijkste wijze voelde dichtgekne pen. „En ik ook niet, zooals gij weet." „Maar gij zult hem beminnen, omdat hij u bemint." „Onze lieve Heer mag het geven want de ver meerdering van mijn huwelijksgift zal mij niet beletten mevrouw Malet te moeten heeten, en ik had altoos zoo'n hoop gehad van nooit ons zoo zeer betwist partikeltje de te zullen behoeven terugwenschen." „Wat moet ik aan Olivier antwoorden?" heb ik haar daarop gevraagd, ten einde die tegen werpingen af te breken, waarbij iemand het ge duld zou hebben verloren. „Nog niets! alleen maar dat hij voortga met werken, totdat ik genoegzaam over uwen voor slag zal hebben nagedacht." Is het niet treurig wanneer men een meisje van zeventien jaren ziet aarzelen bij zulk eene keuze? Ik wil aaD Olivier nog niets berich ten, totdat ik hem zekerheid zal kunnen ge ven, hetzij dan eene goede of eene slechte; j maar, ach! waarom moet ik hem te veel lief van de stedelijke inkomsten-belasting aankleven, werden besproken. De begroot:ng kwam ook ter sprake. Sommige leden wenschten grondiger discussie daarover in den raad, zoodat er lichi' kome in de finantieele behoeften der gemeent- en geene uitgaven toegestaan worden, die nie hoogst noodzakelijk zijn. Afschaffing der gemaal belasting, gepaard met bezuiniging, welke bij he; steeds toenemend cijfer van het budget noodza kelijk is, zou een eerste stap kunnen zijn tot eet gezonden toestand der stedelijke, financiën. De discussie, die hoofdzakelijk over de boven genoemde punten werd gevoerd, leidde tot he resultaat dat aangenomen werden de volgend- resolutiën 1. De vergadering, eenstemmig in de afkeurin, van de stedelijke belasting op het gemaal, dit onzedelijk is en ongelijkmatig drukt, acht he wenschelijk, dat er bij de regeering verder geei aanvraag tot heffing van de belasting worde gedaan 2. Erkennende, dat de plaatselijke verordening op het heffen van een directe belasting op de in komsten groote gebreken heeft, drukt de vergade ring den wensch uit, dat er onderzoek gedaan worde of verbetering mogelijk is. 3. De vergadering acht het wenschelijk, dat bovengenoemde punten door ingezetenen bij adre- gebracht worden ter kennis van den raad. Amersfoort, 14 Sept. De 1ste luitenant C. De Wit is van het reg. veld-art. in rang overgeplaatsi bij het reg. rijd.-art. Arnhem, 10 September. De door Burgemeestei en Wethouders aan den raad ingediende begroo ting voor 1870 bedraagt, met inbegrip eener voor de exploitatie der gasfabriek op te nemen geld som van 7 350,000, f 747,761.62 in ontvang en!, gelijke som in uitgaaf. Onder de ontvangsten komt voor7128,216.64 wegens l/s gedeelten der opbrengst van de rijksbelasting en opcenten op het perso neel; 7 17,293.91 voor 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen 7 100,000 wegens directe plaatselijke belasting Bij de uitgaven merkt men op een voorstel tot het maken van verschillende riolen door de stad voor 7 19,396, en het aanbouwen eener nieuwe school voor lager onderwijs voor f 28,000, enz. Hengelo, 10 September. De politie heeft hier de handen vol werk, daar zij den geheelen dag in de weer is om de daders te ontdekken van ver schillende diefstallen die hier gepleegd zijn. Hoe wel deze op zich zelf niet zeer belangrijk zijn, (de dieven vergenoegen zich op eene enkele uit zondering na, met te veld staande vruchten) worden zij toch zoo brutaal en herhaaldelijk ge pleegd, dat er waarlijk wel paaien perk aan gesteld mag worden. In den loop dezer week is trsV ter een belangrijke diefstal gepleegd. Van Maan dag op Dinsdagnacht is bij den winkelier W., door middel van inbraak, een lessenaar ontvreemd, die, behalve eenige brieven, circa f 90 inhield. De lessenaar is op het land teruggevonden, maar dat is ook alles wat men tot nu toe er van heeft ontdekt. Leeuwarden, 13 September. Op den spoorweg tusschen hier en Harlingen had jl. Zondag het volgende plaats. Een der goederenwagens van den trein, die te 9 uren van Leeuwarden vertrok, is in de nabijheid van Franeker in brand geraakt, zoodat, toen men daar aankwam, alles in laaie vlam stond. Aan blusschen viel niet te denken De hitte was zoo hevig, dat zelfs een bordje aan den weg mede in brand sloeg. Slechts weinig heeft men kunnen redden en dat nog geheel en al beschadigd. De schade is vooralsnog niet te berekenen, maar is zeker nog al aanzienlijk Gesmolten zilver heeft men op den weg ondei de waggons gevonden, zonder dat men kan na gaan waarvan dit afkomstig is. Onder andere goederen is gevonden een zakje met 25 bijkans zwart gebrande rijksdaalders, benevens 3 half verbrande bankbiljetten, ieder van 25 gulden hebben om hem te waarschuwen en hem d< oogen te openen? dezelfde. aan mejufvrouw marcelle de gury. Kasteel Garlan, den 22"'"1 Juni 1858- De blijdschap, die uw laatste brief mij ver oorzaakt heeft, is niet lang van duur geweest, lieve Marcelle. Het is dientengevolge tusschen Jane en mij tweemaal tot eene verklaring gekomen, zoodat ik bijkans niet eens weet waar ik moei beginnen met u heden te antwoorden. Ach! iva' zijt gij gelukkig het doel te hebben bereikl, waarnaar gij streefdet, en dat gij niet meer be hoeft te aarzelen of er op terug te komen. Ik heb de onvoorzichtigheid gehad mij door mijne zuster in 't verhoor te laten nemen op het pun' van mijne geheimpjes, en, ik moet het tot mijne schande bekennen, ook een weinig op dat van de uwen. Daarop is zij uitgevaren over de ge- drochtelijkheid dat was, zoo dan al niet de uitdrukking, door haar gebezigd, dan toch hare meening van uw huwelijk en van mijne plannen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2