I Au mi km, 13 September. Aan de hoogere bur gerschool alhier zijn thans ingeschreven 90 leer lingen, waarvan 22 in de laagste klasse, 21 in de 2de, 23 in de 3de, 16 in de 1de en 5 in de hoogste klasse. Ie voet onder godsdienstige gezangen over Goch paar Kevelaar. Voor de burgeravondschool hebben zich aan gegeven 12 jongelieden, waarvan 9 tot de lessen zijn toegelaten. Aan de burgeravondschool zijn thans ingeschre ven 39 leerlingen, waarvan 21 in de voorberei dingsklasse, 7 in de eerste en S in de tweede klasse. Gisterenmiddag tegen halfdrie zijn drie personen, van Oosterbeek komende,opden Utrecht sehen weg nabij Hnlkesteyn, door drie andere personen aangerand, die geld van hen vorderden, eerst centen en vervolgens zilvergeld. Op het weigerend antwoord hebben de aanvallers hen geslagen en een van hen, die gevlucht was, is nagezet en met een mes in den schouder gesto ken. Gelukkig waren de aanranders bekend, de gebroeders W. uit de Weerdjesstraat en zekere H. op het Spijker woonachtig. Zij zijn nog den- zeilden middag door de politie, bij wie onmid dellijk aangifte was gedaan,Uin hechtenis geno men. De gebroeders W. zijn in hun huis en H. in eene herberg gearresteerd. Gisteren zijn met den trein van half- tienongeveer vijfhonderd bedevaartgangers uit Arnhem en omstreken naar Kevelaar ver trokken. Wageningbn, 11 Sept. Heden is alhier de hoo gere burgerschool door den inspecteur van het middelbaar onderwijs, den heer Bosscha, met eene toepasselijke toespraak geopend, waarbij vele belangstellenden, daartoe door het gemeen tebestuur uilgenoodigd, tegenwoordig waren. In den loop dezer maand zal alhier eene tentoonstelling worden gehouden van boom vruchten. Kampen, 10 Sept. Op het Kampereiland, gem. Kampen, heeft zich bij een landbouwer het mond en klauwzeer onder het vee vertoond. Verschei den runderen zijn er aangetast, die dan ook van de overige zijn afgezonderd. Texel, 12 September. Gisterenmorgen had op de hoogte van Falga in de Noordzee, nabij de kust, een treurig ongeval plaats. Van een paar vletten, zich op die hoogte bevindende, ten einde aan binnenkumende schepen adsistentie te ver- leenen, had een het ongeluk van om te slaan. Dadelijk snelde de andere vlet ter redding toe; doch van de vier opvarenden mochten helaas slechts drie gered wordende vierde, een braaf en oppassend man, werd door de golven ver zwolgen en laat een diepbedroefde vrouw met een kind onverzorgd achter. Zeer wenschelijk is het, dat voor de hulpbehoevenden op voldoende wijze worde gezorgd. Gemengde Berichten. In het blad La voix du Luxembourg komt eene merkwaardige mededeeling voor van iemand, die zonder gedeerd te worden, zich te midden der vlammen begeeft. De heer Buvert, van Sedan, had namelijk te Luxemburg proeven afgelegd van zijn uitvinding om bij brand menschenlevens te redden. Men had ten dien einde des avonds een veer tigtal takkenbossen in twee rijen naast elkander opgestapeldtoen de hitte zoo hoog gestegen was dat de toeschouwers zich tot op een afstand van tien meters van het vuur moesten verwijderen, begaf de heer Buvert zich te midden van den gloed, waarin hij gedurende vijf minuten verbleef. Daarna nam hij de. brandende overblijfselen in zijne armen, wierp ze bij elkander op een hoop en vleide zich op het gloeiend kolenbed neder. Ten laatste werd hij door twee spuitgasten om hangen met een linnen kleed, dat vooraf in pe terolie was gedoopt. In een oogwenk was die ontstoken en lekten de vlammentongen zijn man tel, zonder dien te schroeien. De toerusting, welke de uitvinder aan had, is wel zeer de aandacht waard; maar zal die in de praclijk bruikbaar worden, dan dient ze uog te worden geperfectioneerd. De bewegingen zijn namelijk te zeer belemmerd, en de tijd, gedurende welken de redder in de vlammen kan vertoeven, is te kort. Doch hoe 't zij, den heer Buvert komt alle lof voor zijn vernuftige uitvinding toe. Zeker iemaud te Besanjon woonachtig werd eens door een ander aangevallen. De aanvaller vuurde driemaal een pistoolschot op hem af, waarop hij, die slechts licht gewond was, zich op den grond liet vallen. De moordenaar, zekere Caillet, die in het geloof verkeerde, dat hij dood was, maakte 'zich zoo spoedig hij kon uit de voeten. Het gerucht dat er iemand vermoord was verspreidde zich al spoedig en het duurde niet lang of Caillet kwam eenige vrienden van den aangerande tegen, die hem verzochten zijne hulp te willen verleenen bij het zoeken van deu moordenaar, üp hun tocht kwamen zij aan het huis waar de aangevallene binnengedragen was en, niets kwaads vermoedende, stapte Caillet uiet de overige binnen. Plotseling echter rees de gewonde op en riep: „daar is hij, die mij dooden wilde." Caillet verschrikte hevig, bekende schuld en werd dadelijk in hechtenis genomen. Te Ernst bij Epe werd op het erve Zuidburg bij het rooien van een boom het geraamte van een groot dier gevonden. De lengte van het ske let bedraagt ongeveer 414 meter; de kop in dwars doorsnede is 1 meter en de tanden daarin zijn on geveer meter lang. BUITENLAND. Ouitschland. De arbeidstaking in Hamburg door de werk lieden van den fabrikant Lauenstein heeft tot betreurenswaardige gevolgen aanleiding gegeven. In hunne plaats waren door den directeur Zweed- sche arbeiders in dienst genomen en tegen dezen heeft zich het wraakgevoel der Duitsche arbei ders, geprikkeld door het gebrek, dat ze vooral tijdens de jongste feesten te Hamburg ondervon den, lucht gegeven. De Zweden werden in hunne verblijfplaatsen aangevallen en alles in de woning van deu directeur vernield. De directeur zelf ont kwam niet, dan nadat hij, door een der belhamels te doorschieten, onder hen schrik had gebracht. Verscheidene personen werden ernstig gewond en de politie zag zich genoodzaakt van hare wa penen gebruik te maken. Naar aanleiding van een en ander weigerde de politie den volgenden dag hare toestemming tot het houden van eene verg. der arbeidersver- eeniging. Hierdoor ontstond nieuw verzet, ten ge volge waarvan een 70tal arbeiders zijn gearres teerd. Men vermoedt het bestaan van een uitge breid koinplot, dat ook elders zijne vertakkingen heeft en is dus zeer nieuwsgierig naar het in te stellen onderzoek. Te Munchen zal weldra eene Engelsche cou rant in het licht gegeven worden, onder den titel van The Munich Times. Er zijn reeds proefnommers in het licht gegeven en men onderstelt dat de zaak zal doorgaan. Het centraal-comité van onderstand voor de verongelukten in de Plauensche gronden, dat te Dresden gevestigd is, heeft aan giften ontvangen eene som van 241,000 thalers; bovendien wordt op de meest voorkomende wijze voorzien in de verzorging der kinderen van de ongelukkige bergwerkers. Vanwege de Saksische regeering is een enquête bevolen omtFent de oorzaken van den ramp. Te Berlijn is dezer dagen op het Moritz-plein eene deputatie van de Lassalle-arbeiders-vereeni- ging in de open lucht bijeengekomen Onder het geleide van den secretaris der vereeniging, den heer Tölcker, begaf de deputatie zich in eenige met groen en bloemen versierde rijtuigen naar de gevangenis te Rummelsburg, ten einde den president der vereeniging, den heer Schweitzer, die aldaar drie maanden gevangeu had gezeten, met grooten ophef af te halen. Ëugeland. Elk dagbladlezer herinnert zich zeker nog de aanvallen, waaraan het Huis der Lords in En geland gedurende den verkiezingsstrijden tijdens den jongsten parlementairen strijd, die met de opheffing van de lersche staatskerk eindigde, heeft blootgestaan. Hoewel de discussie veel gematig der geworden en niets meer is overgebleven van de heftigheid, waarmede de strijd werd gevoerd, wordt het toch eiken dag duidelijker, dat die strijd het Hoogerhuis in zijne grondslagen heeft geschokt, en men moet het noodwendig als een teeken des tijds beschouwen, dat de strijders voor het oude Engelsche pairschap naar argu menten zoeken, om die instelling te verdedigen. Wel had men gezegd: „zoo deze Kamer nog moest ingesteld worden, zouden we haar niet instellen: zij bestaat, omdat ze er eenmaal is." Haar, zelfs in een gunstigen zin, te bediscussiee- ren, staat op zich zelf reeds gelijk met pogingen om haar omver te werpen. De Pall Mali Gazelle, wiens vrijzinnigheid volstrekt met verdacht is, acht het Hoogerhuis zeer nuttig, omdat het „Huis der Gemeenten vol zit met directeurs van spoor weg- of veizekering-maatschappijen, bankiers, fabrikanten enz." De Pall Mall Gazelle ziet er ge vaar in, het welzijn van het land aan het egoïs me dier kooplieden op te otfereu. Op die vrij zon derlinge bewijsvoering antwoordt de Star, dat, zoo het Lagerhuis neigingen koestert, die het land schadelijk zijn, het geneesmiddel daartegen dan in de verkiezingen is gelegen. Overigens telt ook het Huis der Lords directeurs van spoorweg- en assurantie maatschappijen en vele lieden van die zelfde soort onder zijne leden. En bovendien be zit die Kamer niet het previlegie belangen voor te staan, die in strijd zijn met het algemeen wel zijn, en heeft ze niet vele bewijzen geleverd, dat ze in strijd was met de vvenschen en belangen des lands? „In een woord, zegt de Slar tenslotte, 't is er ver van af, dat het Lagerhuis volmaakt zou zijn, maar om het kwaad te verminderen, dat het kan stichten, heeft inen liet slechts te wijzigen. Het Huis der Lords is, door den geest die het bezielt, een hinderpaal, door zijne ge- previlegieerde samenstelling [een voorwerp van haat, en zijn macht in den bestaanden vorm kan niet langer verdragen worden." De storui, welke in Londen gewoed heeft, schijnt buitengewoon hevig te zijn geweest. De eerste donderslagen werden te tien uren des avonds gehoord, doch te vier uren in den ochtend was de storm het hevigst. De straten werden in rivie ren herschapen, en waar de afvoer van het water op eene of andere wijze verhinderd werd, stond het eeu voet hoog. Eene menigte boomen werd door den bliksem getroffenschapen en paarden werden gedood, en de ijzeren hekken van vele huizen zijn geheel vernietigd. Menschenlevens heeft de storm echter in Londen niet gekost, Frankrjj li. De Keizer is Zaterdag niet te Parijs geweest, zooals een telegram meldde, maar heeft zich tot een uitstapje naar Villeneuve l'Etang bepaald. Evenwel houdt de beterschap aan. 't ls nagenoeg zeker, dat de Keizerin zich naar Konstantiuopel zal begeven, maar tevens dat hare reis zich niet verder zal uitstrekken. Misschien zal H. M. over Oostenrijk terugkeeren. Prins Napoleon zal op zijne reis door den ad miraal De la Roncière de Noury worden verge zeld en Brest en Cherbourg bezoeken. De vraag of Frankrijk zich op het concilie speciaal zal doen vertegenwoordigen, is nog niet beslist. Mocht daartoe besloten worden, dan zal men er zich waarschijnlijk toe bepalen, den heer de Banneville voor die gelegenheid bijzondere instructiën te geven. Ouder de on-dits, die tegenwoordig omtrent de buitenlandsche politiek verspreid zijn, behoort ook een, dat zijn ontstaan heeft te danken aan een artikel van de Presse, waarin betoogd wordt, dat Rusland eene geheele verandering zou trachten te brengen in zijne staatkunde tegenover Prui sen, door namelijk de Zuid-Duitsche Staten ge zamenlijk tegen Pruisen op te zetten. Eeu der gelijk gerucht verdient natuurlijk alleszins be vestiging. Te Parijs heeft eene brochure het licht gezien van den heer Jansé tegen de huussmanisatie der hoofdstad. De schrijver, oud-gedeputeerde, werd bij de laatste verkiezingen niet verkozen tenge volge van de heftige bestrijding, die hij van de zijde der administratie ondervond. Den heer Jules Favre, die zich thans in Algerië beyiudt, is aldaar een banket aangeboden. Zijn discours is eene staatkundige geloofsbelijdenis, waarin o. a. voorkomt: „Ik heb mij reeds vóór de onderneming van 185L (den coup d'état) aan de staatkunde gewijd, en sedert is het inijne overtuiging ge bleven, dat, wat ook de toekomst van Frankrijk zij, geen eerlijk man de hand kan reiken aan hen, die mei dezen aanslag hun voordeel hebben gedaan." Ik heb altijd geloofd, dal het keizerrijk onvereeuigbaar is met de vrijheid, en ik geloot het nog." Belg-ië. De Belgische regeering heeft op eene nota der Beiersche regeering, waarbij deze de houding van België ten opzichte van het te houden oeco- nomisch concilie wenschte te kennen, ten ant woord gegeven, dat zij eene strikte onzijdigheid in acht wenscht te nemen, en zij in geen geval, evenmin als indertijd naar het Mechelsche con gres, officieele afgevaardigden zou zenden. TELEGfRAMMEN- Madrid, 12 September ('s avonds). Een telegra- phisch bericht meldt dat de opstand gedempt is, en twee opperhoofden der insurgenten zich onder worpen hebben. Parfjs, 13 September. Prim en Silvella zullen heden te Parijs arriveeren. Morgen te 3 uren zal de keizer Prim officieel ontvangen. Lord Clarendon komt morgen hier, en zal aan de Engelsche ambassade afstappen. Krakau, 13 September. Alhier is de vergade ring van Poolsche geneeskundigen en natuuron derzoekers door den voorzitter, den heer Meijer, geopend; ook Gallicië, Posen en de Universiteit van Warschau waren vertegenwoordigd. De heer Meijer heette de vergaderden in naam der weten schap en als landslieden welkom. Tot vice-presi dent werd gekozen de heer Galenzowski, uit Pa rijs. Ook heeft er eeu tentoonstelling van natuur historische en medische voorwerpen plaats. Wccncn, 13 September De Oesterr. Corresp. deelt mede dat de keizer heden prins Karei, vorst van Rnmenië, heelt begiftigd met het groot kruis der Leopoldsorde. Prins Karei heeft een langdurig bezoek bij graaf Von Bcust afgelegd, hetwelk deze met een tegenbezoek heeft beant woord. Ook heeft prins Karei de beide pres id en ten van den Israël, eeredienst alhier ten gehoore ontvangen. In deze langdurige bijeenkomst werd over den toestand der Israëlieten in Rumenië gesproken. De prins vertrekt morgen naar Zwit serland. Marktberichten. Rotterdam, 13 Sept Jarige tarwe 20 ets. hooger. Nieuwe tarwe als voren. Boekweit 10, Koolzaad of I en Blauwe erwten 25 ets. hooger. Meekrap. Bij vrij ruime aanbiedingen was he den weder zeer weinig kooplustde handel was dan ook zeer klein. Amsterdam, 14 September. Rogge loco p. Oct. 203, 209 vast; p. Maart 206, 205; p. Mei 205, 204 flauw. Koolzaad p. Sept., Oct. 78. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld den 24"e» October 1867 Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, is benoemd tot Raad der ge buurte n°. 24, of n°. 6 van wijk VI, de heer JAN ROODENBURG, in de plaats van den heerDis- derik Hendrik Reivkilo, die deze gebuurte ver laten heeft. Leyden, 13 September 1869. Rechtzakea In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Dinsdag 14 September 1869 zijn ver oordeeld J. P. v. B. zonder vaste woonplaats, wegens diefstal, tot eene cell. gev. van 5 m. Z. v. R. en A. v. R. te Katwijk aan Zee, wegens diefstal, ieder tot eene cell. gev. van lm. K. W. te Nieuwkoop, wegens diefstal, tot eene gev. van 6 d. J. V. en C. K. te Oude-Wetering, wegens beleediging van bed. beambten en bedreiging met woorden, ieder tot eene geldboete van f 25 of subs gev. van 5 dagen. LAATSTE BERICHTEN. Leiden, 14 September. Met uitzondering van eenige vertraging voor de verzending van be richten naar en over Friesland, Groningen, Frank fort a. Main en Belgie was de telegrafische ge meenschap heden weder hersteld. De bataljons van het 4d" reg. inf. alhier zullen geen deel nemen aan de groote manoeuvres in het vuur te Waalsdorp; maar zullen op de heide nabij Katwijk onder bevel van den kolonel Booms krijgsoefeningen uitvoeren. Bij Kon. besluit van 12 September 1869, n°. 19, is benoemd tot commies bij het departement van financiën de heer J. J. Doffegnies, thans di recteur van het postkantoor te Zevenaar, tijdelijk werkzaam in de bureaux van gemeld departe ment. Breda, 13 September. Aan het onlangs alhier gehouden examen ter toelating aan de stafschool hebben voldaan de 1ste luit. R. J. Van Moock, van de genie, de 1ste luit. K. A. Pfeiffer, van het 5de reg. inf., en de 1ste luit. R. H. Eysso- nius de Waal, van het 3de reg. vest.-art., die den lsten November a. s. aan gemelde school zullen gedetacheerd worden. Koningsbergen, 13 Sept. Bij het feest, dat ter gelegenheid van 's ltonings aanwezigheid te dezer stede is gegeven, heeft een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad. De leuning van eene brug is door den grooten aandrang der menigte ge broken. Tot 10 ure des avonds had men reeds 24 dooden, tot verschillende standen behoorende, opgevischt. St.-Cloud, 13 Sept. De keizer bevindt zich wel; zijne wandeling heeft hem niet vermoeid. Hij heeft goed geslapen en heden ochtend het ontbijt genuttigd. Binnen drie dagen zal hij zijne gewone bezigheden hervatten. Het gerucht dat de kroon prins een reis naar de departementen der Nièvrc en van den Allier zal doen, is onjuist, gelijk ook het bericht, dat het hof zich naar Biarritz zal begoven. HUWELIJKEN, GEE00RTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke Stand van Aarlanderveen. Aug. OKHUWD. 27. W. Houweling jra. en C. Koenekoop jd. Aug. bevallen. .24. Herraina Hillebrand, geb. Van der Velden, I). 24. Johanna Elisabeth L)e Vos, geb. Sjoerds, Z. 25. Alida Rodenburg, geb. Van Leeuwen, Z. 27. Hillegonda Didcrica Van der Zwaan, geb. Kraan, D. 29. Cornelia Zaal, geb. Schippers, Z. 31. Lena Margaretha Jongenburger, geb. Lindcnburg, Z. Sept. 11 Anna Eva Steinvoort, geb. Jongenburger, I). 11. Maria Stapper, geb. Huge, I). 13. Trijntje Zny-lam, geb. Maa9, I). Aug. OVERLEDEN. 22. A. Sprnyt 5 m. 28. M. Kop 4 id. 28. T. Spruyt 4 w. Sept. 8. C. Verhoog 67 J. Uit de verschillende Dagbladen. Sept. o Kil uw d. 9. B. Smits en M. E. Worst. Haarlem 10. J. Dassie en M. Heilbron. Enschedé. Sept. BEVALLEN. 8. S. L. Dond van Troostwijk, geb. Luzac, L). Nieuwcrsluii. 10. C. J. C. Van der Eist, geb. Jongkindt Coninck, D. De- demsvaart. 10. M. A. J. Roellnard, geb. Van Swiften, Z. Weesp. 10. A. J. Sauveur, geb. Hulstkamp, Rotterdam. 11. S. S. Siebel, geb. Schade, I). Rotterdam. 11. I). S'nart, geb. Van der Heuvel, Z. Kralingen. 11. A. Dirkes, geb. Verschoor, I). Rotterdam. 11. A. M. Brinkmau, geb. Fjlk, I). Amsterdam. 11. A Van Rijn, geb. Brandcs, I). Amsterdam. 11. J. P. Muller, goh. Krab Henning, Z Texel. 11. R. J. Deen, geb Mcndes da Cnsta, Z. Amsterdam. 11 H. C. Zinsmeister," geb. Penteris, Z. Rotterdam. Sept. OVERLEDEN. 7. C Voller», V. 21 j. Wccsp. 9. B. G Kloppenburg, Z. 4 in. AmsterJain. 0. J Van Zandijk, V. 73 j. Zierikzce 9 G F F. A Mol linger, M. 36 j. Breda. 10. M. M. Witmondt, geb. Van der Land, wede. 70 j. Am sterdam 10. H. Hartman, geb. Mathijssen, wede. 61 j. Amsterdam. 10. W. Drost, M. 42 j Amsterdam. 10 L Krnnn, geb. HoogcrwerfT, V. 51 j. Rotterdam. 11. G. P. Domhoff, Z. 7 j Rotterdam. 11. C. A Vcrcul, M. 66 j. Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3