dit feest, hetwelk door vuurwerk en bal wordt opgeluisterd, namen ook een aantal militairen en leden van de dd. schutterij deel. Utrecht, 12 Sept. Eergisteren is een groot aan tal leerlingen van de gemeente-school aan de Lange Nieuwstraat alhier, onder geleide van den hoofdonderwijzer den heer Enderlé naar Amster dam gegaan, om de tentoonstelling aldaar te bezichtigen. Dezer dagen gaan in drie partijen achtereenvolgens telkens 50 werklieden derwaarts, iedere partij onder geleide van een lid der direc tie van de Vereeniging tot bevordering van fabr. en handwerksnijverheid. Groningen, tl Sept. Ter vervanging van Dr. J. D. Boeke, benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Kampen, is tot adsistent van den hoogleeraar in de chemie Dr. Tjaden Modderman, benoemd aan onze hoogeschool de heer J. A. Kap pers, candidaat in de wis- en natuurkunde. Leeuwarden, 10 Sept. De uitnoodiging tot op richting van een Frieschen Bond van rederijkers kamers, reciteergezelschappen, enz. heeft succes gehad; reeds hebben 12 vereenigingen zich tot voorloopige toetreding bereid verklaard. Aan deze wordt tegen 15 Sept. eene conceptwet enz. toe gezonden, die in eene algemeene vergadering, te houden op 3 Oct. e. k., in den schouwburg al hier in behandeling zal komen. Tevens zal als dan een definitief bestuur worden benoemd, 't Is te verwachten dat vóór dien tijd zich andere Friesche vereenigingen tot deelneming in die zaak zullen aanmelden. Heerenveen, 11 Sept. De rechtbank alhier heeft den 8,lon Sept. jl. voor de vacature van kanton rechter te Beesterzwaag de volgende aanbeve lingslijst opgemaakt: 1". Mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, plaatsvervangend kan tonrechter, tevens waarnemende liet Openb. Min. bij genoemd kantongerecht; 2°. Jhr. Mr. O. De Marees van Swinderen, griffier bij dat kanton gerecht, en 3°. Mr. S. L. Andreae, griffier bij het kantongerecht te Lemmer. 's-Hkutogenbosch, 10 Sept. Gisteren heeft de rechtbank alhier uitspraak gedaan in de bekende zaak van Mr. L. Ilaffmans en den uitgever van het Boxmeersche weekblad, de Maasbode, waarin tijdens den verkiezingsstrijd in Juni dezes jaars een voor den heer Hafïmans allesbehalve vleiend portret is opgenomen. De rechtbank, het getuigenbewijs, door den verdediger van den beklaagde aangeboden, afwij zende, heeft het feit, dat deze ten laste is gelegd, en waaraan hij bij het vonnis schuldig is ver klaard, gequalificeerd als hoon en hem veroordeeld in een geldboete van f 25 met de kosten van het geding en subsidiair tot eene cellulaire gevange nisstraf van 3 dageD. Het Vad. vraagt, of het niet ongerijmd is, dat de rechter in een constitutioneelen staat qualifi- ceert als hoon datgene, wat een staatsburger meent te moeten publiceeren, om zijn medeburgers bij hel kiezen van een volksvertegenwoordiger voor te lichten en wat bij met getuigen wil bewijzen. Maastricht, 10 September. Andermaal heeft men alhier een ongeluk, een arbeider aan het spoor weg-station van den Grand Central Beige over komen, te betreuren. Toen gisterenavond de trein, komende van Brussel, het station naderde, is, ten gevolge van de onachtzaamheid van een wisselwachter, eene locomotief tegen dien trein aangestoomd, waarbij een arbeider tusschen de beide machines is geraakt en ernstige kwetsuren heeft bekomen. Naar men zegt, is de ongelukkige reeds hedenmorgen aan de gevolgen der beko men wonden overleden. Vi.issingen, 12 Sept. Gisterenmiddag is alhier een machinist van eene voorbijgestoomde Fran- sche stoomboot aan den wal gebracht, die aan boord tusschen de machine geraakt en erg ver wond was. Bij het in de kaai komen stierf hij reeds. Zijn lijk is naar het gasthuis vervoerd. Gr e m engde Berichten. Het is thans zeker dat de oudste zoon van den Onderkoning van Egypte in October naar Oxford zal gaan om daar den cursus bij te wonen. Er is reeds een huis voor den jeugdigen prins ge huurd, en het ligt zoo wordt gemeld aan de rivier de Isis, een naam die voor een Egypte naar een goeden klank moet hebben. Berichten uit New-York maken melding van een vreeselijken storm die aldaar Woensdag den 8*'™ Sept. heeft gewoed. Te Boston waaiden van verscheidene huizen de daken af, en de gemeen schap per telegraaf was op vele plaatsen verbro ken; de schade wordt berekend op 1 millioen dollars. Groote mannen worden niet in éen dag ge vormd, zei Rochefoucald en de ondervinding leert het dagelijks. In het onlangs verschenen elfde deel van „Varnhagens Dagboek" .vindt men de volgende aanteekening van 13 Sept. 1854: „De gezant bij den boddsdag, de heer Von Bismarck-Schönhau- sen beklaagde zich, dat onze diplomatieke stuk ken zoo jammerlijk zamengeflanst waren, en ons overal tot schade strekten. De heer Von Manteuffel verzocht hem daarop, zelf eens de redactie van een stuk, dat men juist noodig had op zich te nemen. Bismarck moest zich tegen wil en dank er toe neerzetten en hij bracht de depêche van 3 Sept. voort, de slechtste onder de slechten en die men de Bismarcksche gedoopt heeft." In de kerk van St.-Nikolaas te Hamburg is voor den toonkunstenaar Handel een standbeeld opgericht, vervaardigd door den beeldhouwer Neubel. De gewezen kapitein bij de artillerie Andrew Noble heeft een chronoscoop uitgevonden, die het millioenste eener seconde met volkomen nauwkeurigheid aanduidt en dient tot het be palen der snelheid bij proeven met geschut. Dit vernuftig bedacht en zeer samengesteld werktuig wordt reeds sedert eenigen tijd te Woolwich, bij het beproeven van verschillende soorten van buskruit en zwaar geschut, gebruikt, en heeft zijne deugdelijkheid bewezen. De uitvinder is, na zijn vertrek uit het korps der artillerie, als ingenieur in de geschutfabriek van William Armstrong en Comp. werkzaam. BUITENLAND. Duitscliland. Eindelijk heeft graaf Von Bismarck zijn rustige leven vaarwel gezegd en zich naar het slot Panr sin, waar de koning van Pruisen zich voo- eenige dagen ophield, begeven. De revues en feestelijkheden in Pommeren duren nog voort, de Russische grootvorst Nico- laas, en vooral vele Engelsche officieren wonen geregeld de oefeningen bij. Naar men meldt waren hierbij vooral de proefnemingen met het Henry- Mactins-geweer, dat bij het Engelsche leger is ingevoerd, uitmuntend geslaagd zijn. Dit geweer geeft in 48 seconden 20 schoten, en treft tot op 1560 schreden. Tot het leggen van een overzeeschen telegraaf kabel tusschen Duitschland en Noord-Amerika is concessie verleend aan de heeren Oskar Reiclien- bach, Dr. Adolph Lasard uit Berlijn, James Lys- tre, O'Beirne en J. George Cook uit Londen. De kabel zal gelegd worden van een nader te bepalen punt aan de Duitsche Noordzeekust, tot de eene of andere plaats in Amerika, tusschen New-York en Boston. Aan de concessionarissen is de vrijheid gelaten, de lijn over Engeland en New-Foundland te doen loopen, dan wel haar, geheel buiten vreemd grondgebied om, als een uitsluitend onderzeesche te leggen. Het aantal kloosters in Pruisen is als volgt: 97 monnikenkloosters met 740 monniken en 236 novicen, onder 14 orden verdeeld. De Francisca nerorde heeft 30, de Jezuïeten 14, de Domini canerorde 4 kloosters. Er zijn 736 nonnenkloosters met 5086 nonnen en 861 novicen van 31 verschil lende orden. Turkije. Het antwoord van den Onderkoning van Egypte aan den Sultan is thans publiek gemaakt. Gelijk reeds gemeld is, onderscheidt zich de missive door een zeer eerbiedigen en onderdanigen toon. De Onderkoning verdedigt zich op alle punten. Wat de zending van Nubar-Pacha, den Minister van buitenlandsche zaken in Egypte, betreft, die met verschillende mogendheden in onderhan deling is getreden over de verdragen, waarbij de vreemdelingen in Egypte aan de gewone ju risdictieder rechtbanken zijn onttrokken, verklaart de Onderkoning, dat deze geheel met medeweten van den Sultan heeft plaats gehad, en dat hij zelfs indertijd van de Porte aanbevelingsbrieven aan de regeeringen te Parijs en te Londen heeft gehad. Nu was dit een der voornaamste beschul digingen tegen den Onderkoning, en de Groot vizier had uit dit feit vooral diens streven naar zelfstandigheid geconstateerd. Over den binnen- landschen toestand van Egypte geeft de missive verder de meest geruststellende verzekeringen en de welvaart neemt, zoo wordt hierbij ver klaard, jaarlijks belangrijk toe. Naar men zegt, heeft de Fransche consul in Egypte, de heer Poujade, dezen brief opgesteld. Als ultimatum heeft de Porte nu den volgenden eisch aan den Onderkoning gedaan1°. Het Egyptisch leger moet op 18000 man teruggebracht worden; 2°. de nog in Europa bestelde achter laders, evenals de reeds geleverde, en zoo ook de nieuwe gepantserde schepen moeten aan de Porte worden overgegeven-3°. de Egyptische, be grooting moet jaarlijks aan den Sultan ter be krachtiging worden opgezonden4°. de onder koning mag geene onderhandelingen met de Eu- ropee-sche mogendheden voeren, zelfs niet door middel van gezanten des Sultans; 5°. de Onder koning mag zonder toestemming van den Sultan geen leening sluiten6°. de Tansimat (de alge meene wetten voorliet Turksche rijk) moeten in Egypte ernstig uitgevoerd worden7°. de Onder koning moet de belastingen op dezelfde hoogte brengen als bij den aanvang zijner regeering; 8°. de Onderkoning mag niemand ter dood ver- oordeelen, verbannen of zijne goederen eonfiskeeren zonder toestemming van den Sultan; 9°. de uni form van het Egyptische leger zal geheel de zelfde zijn als die van het Turksche leger. Terwijl van eenige zijden wordt beweerd, dat de Onderkoning die voorwaarden heeft aan genomen, wordt dit door anderen betwijfeld. Aan de N. Fr. Presse wordt uit Parijs geschre ven, dat het geschil tusschen den Onderkoning en den Sultan op eene conferentie der groote mo gendheden zal worden beslecht. Engeland. De Times bevatte dezer dagen een verhaal van de afschuwelijke wreedheid, waarmede hel vee be handeld wordt op reis tusschen Rotterdam en Londen. Ieder reiziger, die soms van de boo ten gebruik maakt, welke levend vee vervoeren, zal de verdiende kastijding toejuichen, welke de mannen ontvangen, die zich aan deze wreedhe den schuldig maken. Een correspondent van de Times is verleden Zaterdag met een der booten van de General Steam Navigation naar Londen gereisd. Het bovendek was voor de passagiers, maar het beneden- en tusschendek moesten plaats ruimte hebben voor 1400 schapen, 400 varkens en groote kooien met vogels. De schapen waren zoo dicht op elkander gezet, dat de matrozeu over hunne ruggen wandelden als over een tapijt. De ellendige, hulpelooze toestand van het on gelukkige vee wekte een boozen geest van wreed heid op onder de bemanning en de veedrijvers. De dieren werden 24 uren zonder eenig voedsel gelaten, geschopt, geslagen en gemartelden de ontscheping te Blackwall was eene schande voor de menschheid. De Times merkt op, dat zulke wreedheid onverdraaglijk is. Als de directeuren der stoomboot-maatschappijen er niets aan kun nen doen, moet de wetgeving hen dwingen te handelen. Het komt bovendien zeer slecht met zuinigheid overeen, om levend vee met zulke wreedheid en met groote onzindelijkheid te ver voeren. Indien wij niet den naam willen verlie zen van beschaafde wezens, moeten staats inspec- teuren zorgen, dat slechts een beperkt aantal die ren te gelijk vervoerd mag worden en het noo- dige voedsel worde gegeven. Het publiek, zegt de Times, moet de zaak in handen nemen, of schoon het de plicht van het Privy Council is, te zorgen dat zulke schandalen niet kunnen ge beuren. Het is misschien onwaarschijnlijk, dat aan de roepstem der Times ook worde gehoor gegeven door de openbare meening in Nederland, waar politie en publiek toestaan, dat men de ongeluk kige kalveren, op de wreedste wijze gebonden, met de koppen tegen de wielen hangende, op handkarren vervoert Maar misschien is het niet te veel gevergd, dat de autoriteiten in Rotterdam zorgen, dat slechts een beperkt getal vee in de Engelsche stoombooten worde geladen, zoodat de passagiers niet gedwongen zijn gruwelen te zien, die hun onaangenamer zijn dan de gevreesde zeeziekte zelfs. De Morning Post deelt mede, dat de toestand der geëmancipeerde negers in de Vereenigde Staten de aandacht heeft getrokken van de Rootn- sche curie, en dat niet minder dan 200 negers op bet oogenblik te Rome worden opgeleid tot priesters. De Roomsche kerk, zegt het aristocratische dag blad, is juist geschikt voor negers; hare ceremo niën en eeredienst moeten voor de levendige ver beelding van de Afrikanen aantrekkelijk zijn, en het is zeer waarschijnlijk, dat een groot aantal der gewezen negerslaven tot de Roomsche kerk zal overgaan. Dit noemt het blad een zegen. „De Proteslansche geestelijken, welke de eman cipatie. predikten, schijnen volstrekt niet in staat te zijn, om eenigen invloed ten goede te hebben op die half waanzinnige, ongelukkige wezens, welke plotseling zijn overgelaten aan hun instinct, en zijn blootgesteld aan elke soort van verleiding. De spoedige uitsterving van het geheele negerras wordt met vertrouwen voorspeld. De mannen drinken zich dood, en de vrouwen vermoorden hare kinderen, die zij beweren niet in staat te zijn te onderhouden. Het gezag van een Room- schen priester, ofschoon niet het beste ter wereld, is beter dan in het geheel geen gezag, en hij kan hen van zoude en misdaad terughouden en een zedelijke wet leeren gehoorzamen. De zendelin gen van Rome zijn juist geschikt tot het bekee- ren der negers. De H. Vader heeft niet wegens wereldsche belangen voor het onderwijs dier 200 neger priesters gezorgd, maar het lijdt geen twij fel, dat Z. H. daardoor tevens voor de belangen van den Roomschen godsdienst in Ameri ka gezorgd heeft." Vrijdag hebben in het Langham-hotel te Lon den een aantal Amerikanen, te Londen wo nende, een adres van gelukwenschiug aan prins Napoleon geteekend wegens zijne in den senaat gehoudene rede. Dit adres luidt als volgt: „Overwegende dat de vrije natiën, en Amerika vooral, een groot belang hebben bij het welsla gen van den vreedzamen ommekeer in Frankrijk, bij de verandering van het persoonlijk gauvei nement in een meer populair gouvernement „Overwegende dat prins Napoleon Bonaparte, als eerste prins van den bloede in het keizerlijke Frankrijk, en als eerste burger zijns lands, in weer wil van de moeilijkheden, aan eene zeer aan zienlijke en zeer delicate positie verbonden, in zijne laatste manmoedige en welsprekende rede op even edele als openhartige wijze voor den Fran- schen senaat de zaak der vrijheid heeft verdedigd, en voor het Fransche volk de volledige terug gave zijner burgerrechten heeft gecischt; „Overwegende dat zulk een echt moedige daad in de tegenwoordige omstandigheden alleszins den prins waardig is, die gedurende zijne reis in Amerika in 1861, kort na het bombardement van het fort Sumter en in het begin van onzen burgeroorlog, openlijk zijne sympathie voor de zaak van het Noorden heeft betuigd, en alzoo een voorgevoel heeft gehad van de zegepraal der vaan, die in hare plooien de afschaffing der sla vernij en hel herstel van het meest democratische en beste gouvernement der wereld droeg; den prins die, later, zich krachtig verklaard heeft tegen de Fransche interventie in Mexico, en die, ten laatste toe, de voorvechter is gebleven van de Italiaansche eenheid en de kampioen van de vrij heden der volken; „Zoo hebben wij, burgers der Vereenigde Sta ten van Amerika, ook uit naam onzer medebur gers, besloten prins Napoleon onzen hartelijken gelukwensch aan te bieden met zijne laatste manmoedige rede in den Franschen senaat, en vooral met dal gedeelte zijner rede, hetwelk betrekking heeft op de onvergelijkelijke voordeelen van den demo- cratischen regeeringsvorm der Vereenigde Staten. „Wij hebben tevens besloten, om door tusschen- komst van prins Napoleon aan Frankrijk, den oudsten bondgenoot en vriend van Amerika, onze beste wenschen te doen toekomen, die daarin bestaan dat het op vreedzame wijze weer in het bezit gesteld worde van al zijne vrijheden en zijne plaats herneme m de rij der meest vrije natiën der wereld." Frankrij U. „De Keizer is hersteld" ziedaar het groote feit, dat allen bezig houdt en de zorgen doet verdwij nen, die men zich over Frankrijks toekomst had in het hoofd gezet. Maar toch is men niet zoo gerustgesteld dat men niet het gevaar inziet, dat Frankrijk loopt bij een onverhoopten val van den man, in wiens persoon geheel het gezag ge concentreerd is. Bladen van alle kleur hebben in deze dagen de quaestie van het regentschap behandeld, terwijl eveneens de geruchten omtrent eene mogelijke abdicatie des Keizers toch niet op zoo losse gronden blijke gesteund te hebben, want zelfs in officieuse organen, zooals de Presse bijv., word dat vraagstuk besproken. Dat blad schreef o. a. „De oprechtste vrienden van de kei zerlijke familie ontveinzen zich het voordeel niet, dat er in gelegen zou zijn, zoo het soeverein gezag op den keizerlijken prins overging. Vol gens hen zou dat een middel wezen om de over gang zonder schok te doen plaats vinden door eene vrijwillige handeling des Keizers, in over eenstemming met het volksbesluit van 21 en 22 Nov. De Keizerin zou dan regentes zijn met een president van den staatsraad en verantwoorde lijke ministers nevens zichMen doet opmerken, dat de keizerlijke prins a. s. Maart den leeftijd van 14 jaren zal bereikt hebben en dat een senaatsbesluit hem meerderjarig zou kunnen verklaren, wat op dien leeftijd ook met andere soevereinen is geschied. De minisieriële verantwoordelijkheid is thans gevestigd, het Wetgevend Lichaam neemt een ruimer aandeel in het beheer van de zaken van Frankrijk: er zouden zich dus minder moeielijk- heden voordoen voor den Keizer, om van het gezag te abdieeeren, om uit te rusten en zich geheel met de zorg voor zijne gezondheid bezig te houdeD." De spanniug tusschen de Keizerin en Prins Napoleon duurt echter voort en dit zal misschien bij eene eventueele regeling van de quaestie van het regentschap nog groote moeielijkheden ople veren. De Keizer moet er zich over beklaagd hebben, dat zijne pogingen, om die gewenschte verzoening tot stand te brengen, mislukt zijn. Intusschen blijft Rouher het rechte middel bezi gen, om invloed te blijveu oefenen, en steunt hij de Keizerin; zijn orgaan, le Public, bevat een heftig artikel tegen Prins Napoleon. Voor het oogenblik is het gevaar wel geweken, maar morgen ,)a elk oogenblik kan het weder doen verschijnen't is dus meer dan wenschelijk dat men de quaestie én van troonsopvolging en regent schap én van de vertegenwoordiging zoo regele, dat men op alles voorbereid zij. Van de bijeen- roepiug van het Wetg. Lichaam is evenwel no» niets bekend en de ministers, die op reis zijn of op het punt staan zich te verwijderen, toonen door dat niet bijeenroepen de belangen van hun land niet. te begrijpen en er een lichtvaardig spel uice te spelen. he Temps wenscht, dat een constitueerende ver gadering bijeengeroepen worde, om de zaak der reorganisatie van het regentschap te behandelen. Datzelfde verlaugt ook de heer Picard in l'Elec- teur libre. Luxeiub ui-g-. L'Echo du Luiembourg meldt, dat de veepest uit gebroken is in eenige stallen te Redange, gelegen in het groothertogdom Luxemburg. ÏJE LEGRAMMEN" St.-Goud, 11 Sept. De keizer is door de wan deling niet vermoeid. Z M. heeft in den afgeloo- pen nacht goed geslapen. Te 10 uren heeft Z. M. een licht collation gebruikt, en daarna den mi nisterraad gepresideerd.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3