Op Dinsdag den 14d*° September (morgen) zal de gewone vergadering der leden van het Kon. In stituut van ingenieurs gehouden worden te Delft in het hoofdgebouw der Polytechnische School. De voornaamste punten, die in behandeling zullen komen, zijn: 1". brief van den minister van bin- neulandsche zaken over den toestand der Wes- ter-Schelde bij Bath; 2". mededeeling van het lid Van der Hoeven over de verbetering der bestra ting te Breda; 3°. mededeeling van het lid J. Van der Toorn betreffende den waterafvoer van den Gelderschen IJscl, en 4°. brief van het lid Van Diesen, hoofdingenieur bij den aanleg der staatsspoorwegen, over de gasfabriek te Utrecht. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij (lijn Amsterdam-Rotterdam-Helder) zijn gedurende de maand Aug. 1869 223,263 reizigers vervoerd; opbrengst van reizigers ƒ214,921.35 opbr. van goederen ƒ33,916.30; totaal ƒ248,838.15; sedert primo Jan. was het aantal reizigers 1,264,562; opbr. van reizigers en goederen 1,413,385.02. De gemeenteraad van Vlissingen heeft op aan vrage van het comité voor de Trans-atlantische stoomvaart bepaald, dat een gebouw tot tijdelijke huisvesting van landverhuizers zal worden aan gewezen, of, zoo het niet aanwezig is, zal worden gesticht, in geval de bedoelde stoomvaart-dienst mocht tot stand komen. Hedennamiddag te 2 uren heeft in de Stads- Gehoorzaal plaats gehad de openbare promotie en prijsuitdeeling onder de leerlingen van het Gymnasium. Tot opening dezer plechtigheid ver melde de rector hetgeen tot de geschiedenis be hoorde van den afgeloopen jaar-cursus. Daarna werden de prijzen uitgereikt aan de volgende leerlingen, die tevens tot eene hoogere klasse bevorderd werden, t. w., in de 1ste klasse aan J. C. Van Schill'gaarde, C. J. Veth en P. Vermeulen; in de 2de klasse M. W. Pijnappel, A. Nijkamp, H. Scholten en L. J. Van Rhijn; in de 3de klasse J. M. Van Benten, J. P. Van Outeren, J. Visser en C. C. Sepp; in de 4de klasse Fr. Nann. Maclaine Pont en J. H. Abenda- non, en in de vijfde klasse A. H. Garrer en F. E. Van Goens. Buitendien werden nog bevorderd: uit de 1ste naar de 2de klasse J. H. Simon Thomas, H. J. Van Rhijn, J. J. Ter Laag, H. Benjamins, F. W. M. Sicherer, A. J. A. Kollmann, H. R. Goudsmit, F. W. Van Erp Taalman Kip. De beide laatst genoemden hebben, met voorkennis hunner ouders, verzocht nog een jaar in dezelfde klasse te mo gen blijven. Uit de tweede naar de 3de klasse H. O. W. Prijn en G. B. Slothouwer. Uit de 3de naar de 4de klasse J. H. A. Niermeijeren H. J. Simons. Uit de 4de naar de 5de klasse P. A. Van Buttingha Wichers. Bij het ontvangen der prijzen, door den heer President-Curator uitgereikt, werd telkens een kort woord van dankbetuiging uitgesproken: in de 1ste klasse door J. C. Van Schilfgaarde, in 't Hollandscb; in de 2de M. W. Pijuappel, in 't Engelsch, en A. Nijkamp, in 't Hollandsch; beide leerlingen konden op deze onderscheiding even veel aanspraak maken; in de 3de J. M. Van Benten, in 't Hoogduitsch, en in de 4de klasse Fr. Nann. Maclaine Pont, in 't Latijn. Vervolgens hebben de beide leerlingen, die naar de Academie bevorderd waren, A. H. Garrer en F. E. Van Goens, hunne Oratiunculae voor gedragen tot afscheid aan het Gymnasium. De eerste sprak in 't Latijn: Over de grieven tegen Cicero's wispelturigheid, zoowel in zijne gevoe lens en uitspraken ais in zijn politiek levens-ge drag en handelingen. (De inconstanlia Ciceronis). De andere deelde in 't Fransch de indrukken mede, die hij verkregen had door de herhaalde lectuur van een der meesterstukken van Racine Sur l'Athalie de Jean Iiacinc). Ten slotte wenschte de Rector deze beide, leer lingen van harte geluk met hunne bevordering naar de Academie, deelde hun als zijn welmee- nenden raad mede wat hun bij de intrede der nieuwe loopbaan zou kunnen dienstig zijn, en spoorde hen aan om op den ingeslagen weg vlijtig te blijven voortwerkeu. Ook de. overige leerlingen werden daartoe opgewekt, en uitge- noodigd om op aanstaanden Donderdag de lessen van den nieuwen Cursus te komen bijwonen. Zaterdag-morgen te 5 uren verzamelden zich de werklieden der K. N. Grofsmederij, 125 in ge tal, op de haven, alsmede de 5 meesters en de 5 geemploijeerden, die met de leiding van den tocht waren belast. Ouder gunstig weder vertrok de boot, nadat de nationale driekleur waarop prijkte „De li. N. Grofsmids" ten top was geheschen, onder het lossen van eenige saluutschoten. Ter bevordering der goede orde haddeD de ge emploijeerden besloten den troep in vijf afdeelingen, ieder van 25 man te splitsen, en aan liet hoofd van elke afdeeling een meester te plaatsen; tot ouderscheidingsteeken werd een afzonderlijk in signe van lint uitgereikt, zoodat elke afdeeling kenbaar was aan hare afzonderlijke kleur. Na atloop daarvan werd aan elke afdeeling afzonderlijk een zeer goed ontbijt aangeboden, alsmede de noodige sigaren. Onder de luiddruchtigste vreugdekreten arri veerde de boot te halfnegen aan den Overtoom, en werden de werklieden in hunne afdeelingen geschaard en marcheerdenze onder geleide van hunne meesters en geemploijeerden naar Amster dam. Verrassend was het gezicht van dien bonten troep, die onder het aanheffen van verschillepde zangstukken Neêrlands hoofdstad binnentrok, en zeer populair weergalmde het, langs Amstels straaten „Ik heb gaten in mijn laarzen, Wij zijne jongens van de Grofsmederij enz. enz. Te 10 uren verzamelden zich de afdeelingen op het voorplein van het Paleis en werd aan eiken meester een catalogus der tentoonstelling uitge reikt en hen tevens verzocht de werklieden zoo veel mogelijk inlichtingen te geven, van hetgeen hunne aandacht mocht trekken, en de last ge geven dat zij te 1 uren voor de werkmansre stauratie op het voorplein aanwezig moesten zijn. Te 1 uren werd het middagmaal gehouden; uithoofde van plaatsgebrek, konden de werklie den niet allen ten gelijk daaraan deelnemen, en werden in twee partijen verdeeld voor de mees ters was in hetzelfde gebouw een afzonderlijke tafel aangericht, gedurende de maaltijd werd hun bier geschonken, en hielden enkele geamploijeer- den een toespraak. Na afloop van den maaltijd ging men naar de diergaarde en werd de orde gegeven om te half zeven aan den ingang present te zijn. Om dien tijd vertrok men langs den buitenkant weer naar den Overtoom, en na gehouden appel had de inscheping in goede orde plaats en ver trok de boot onder een luid Hoezee het afsteken van vuurwerk, het lossen van saluutschoten enz. enz. Halfweg werden de werklieden onthaald op een zeer smakelijk souper, daarna ontvingen zij bier en sigaren. Even voor de aankomst te Leiden werd het door de werklieden daartoe vervaardigde chasi- net, hetwelk geheel verlicht was en waarop prijkte Hulde aan de Directie der K. N. Grofsmederij geheschen en onder het afsteken van verschillend vuurwerk bereikte de net geïllumineerde boot de haven. Aan wal gekomen zijnde gingen zij, met het verlichte ehasinet hetwelk als een banier voor uitgedragen werd en geheel met vlaggen omge ven was, onder geleide van hun muziek en het aanheffen van luide Hoezée's voorbij de woning van den directeur, daarna begaven zij zich naar de heeren Leenders en Plemp alwaar een depu tatie uit hun midden binnen ging om hunne dank te betuigen en werd hun door genoemde heeren wijn aangeboden. Over het geheel is alles in goede orde afge loopen en groot was de vreugde en sympathie door de werklieden aan den dag gelegd. Door den storm, die gister woedde en ook nog heden aanhoudt biedt de stad op verscheidene plaatsen een treurigen aanblik aan. Op vele pun ten liggen booinen ontworteld, waarvan sommi gen in hun val de nabijzijnde huizen schade toe brachten, met name had dit plaats met Pax- Intrantibus, waar, door de invallende takken, ruiten werden verbrijzeld. Het in aanbouw zijnde ziekenhuis werd voor een deel van zijne zinken dakbekleeding beroofd, terwijl men, blijkens on derstaand bericht, ook het verlies van een men- schenleven heeft te betreuren. Zaterdag is aan de Heerengracht alhier een jongen in het water gevallen, doch door spoedig aangebrachte hulp gelukkig gered. Gisterenmiddag omstreeks 12 uren is door het omwaaien van een boom aan de Ruïne, een meisje, genaamd Anna Zaudvliet, zoodanig verwond dat zij hedenmorgen omstreeks halfnegen is overleden. Naar wij vernemen, was zij de verzorgster van eene behoeftige moeder. herkomstig van de Kon. Mil Acad.; bij het 2de reg. vesting-art., tot 2den luit., den cadet C. R. Van Steenis, mede herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Hedenmiddag te 2 uren had een knaapje van ongeveer 1Ü jaar, die trachtte zijn van het hoofd gewaaide pet uit het water te halen, het ongeluk van den wal in de Zijdgracht te vallen. Door de spoedig aangebrachte hulp van den timmerman Van Weeren, die zich te water begaf, mocht het gelukken hem behouden aau wal te krijgen. De audiëntie vau ilerr min. van oorlog zal op Donderdag 16 Sept. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan den heer J. W. Kaiser, dir. hoofdond. aau de Kou. Acad. vau Beeldende Kun sten en lid van den raad van bestuur over's Rijks Museum van schilderijen en prenten te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Legi oen van Eer, hem door den Keizer der Franschen geschonken. Bij Kon. besluit is tot. schoolopz. in het derde schoold der prov. Overijsel benoemd de heer Mr. R. C. Nieuwenliuis, te Deventer. Z. M. heeft benoemd bij het pers. van den gen. dienst der landmacht: tot oflic. van gez. 1ste kl. (naar ouderdom van rang) den oiïic. van gez.2de kl. L. J. Uussem, van gemeld person.; bij het 2de reg. inf. tot 2den luit., den cadet C. A. Kuipers, Amsterdam, 10 Sept. De eerste verjaardag der nieuwe exploitatie van het Paleis voor Volksvlijt werd Dinsdag jl. feestelijk herdacht. De commis sarissen gaven bij deze gelegenheid een diner aan den directeur, den heer J. Ed. De Vries, waarbij ook de burgemeester, Mr. C. J. A. Den Tex, aanwezig was, die den eersten toast bracht aan den heer De Vries. Gisterenavond werd het25jarig bestaan van het tooneelgezelschap der HH. Boas Judels alhier feestelijk herdacht. De Salon was smaakvol gede coreerd en de voorgevel fraai geïllumineerd. Voor den burgemeester dezer gemeente was eene loge ingericht, waarin deze de representatie bijwoonde. De zaal was overvol. Na het voordragen eener feestcantate, werden aan de 11H. Boas, Judels en Van Biene door het tooneelgezelschap fraaie ge schenken in zilver aangeboden. Na alloop der voorstelling werd aan de directeuren door hun gezelschap eene serenade gebracht, waartoe de heer Stumpff welwillend zijn muziekcorps had afgestaan. Amsterdam, 11 Sept. Gisteren is hier onder staande kennisgeving aangeplakt: „De burgemees ter van Amsterdam, in ervaring gekomen, dat gedurende den dag en voornamelijk des avonds vele nieuwsgierigen, waaronder vooral jongens, door zich vóór de steenen van het Koninklijk paleis te stellen, de schildwacht in de handha ving harer consignes belemmeren, en somtijds daarbij uitroepingen en geschreeuw uiten, aan leiding geven dat zelfs het vrije verkeer over den Dam belet wordt, verzoekt de ingezetenen van Amsterdam zich te onthouden van die uit roepingen, en op den Dam en de toegangen daartoe niet te blijven stilstaan; en waarschuwt dat de gewapende macht belast is met het hand haven der orde, zoodat hij, die de gegeven beve len niet mocht opvolgen, zich zeiven de onaan gename gevolgen daarvan te wijten zal hebben." De inhoud van dit stuk stemt niet overeen met onze eigene waarnemingen, die wij gisteren en eergisteren hebbeu medegedeeld en werwaarts wij verwijzen. Gisterenavond tegen 6 uren rukten twee com pagnieën dienstdoende schutterij naar den Dam, hetgeen natuurlijk den toeloop van nieuwsgieri gen deed toenemen en nu en dan oorzaak werd, dat de passage eenigermate wierd gestremd. Niettegenstaande hevige plasregens, bleef eene talrijke menigte toeschouwers op de been, die iutusschen, zoodra zij groepen vormden, werden uiteengedreven. Van bepaalde ongeregeldheden onder het publiek hebben wij niet vernomen. Een twaalftal personen is, naar men zegt, gear resteerd. (Hbl.) Morgen wordt in het Park de bazar geopend, waarvan de opbrengst gedeeltelijk zal strekken teu behoeve van een der nuttigste instellingen dezer stadhet Kinder-Ziekenhuis. Een groote schare van bezoekers en koopers zal, naar wij hopen, deze loffelijke onderneming haar doel doen be reiken en Amsterdam niet doen achterblijven bij hetgeen de residentie onlangs voor de Seheve- ningsche visschers gedaan heeft. 's-Gravenhage, 13 Sept. Gisterenmorgen stak een storm uit het zuidwesten op, die omstreeks elf uren in hevigheid toenam en soms tot de felheid van een orkaan oversloeg; eerst op den namiddag bedaarde het geweld van den wind eenigermate, ofschoon het bij tusschenpoozen nog tot 's avonds aanhield. Onwillekeurig bracht men dezen zwaren storm in verband met de schokken van aardbeving, die den vorigen dag in sommige streken van Frankrijk waren gevoeld, en men herinnert zich, dat verleden jaar een nog hevi ger orkaan in Europa woedde juist na de aller- geduchtste aardbevingen, die Zuid-Amerika heb ben geteisterd. De gevolgen van dit stormweder lieten zich spoedig ontwaren in het Bosch, langs den Sche- veningschen straatweg en in de stadop vele plaatsen zijn tal van boomen omgewaaid; in de tuinen veel ooft neergeslagen en heiningen vernield; pannen en lood van de daken geslin gerd, en aaD den Boschkant eene schuit, met hooi geladen, door het afknakken van een boom ge deeltelijk gezonken. Voor zooveel men weet, heeft gelukkig niemand persoonlijk letsel van eenig aanbelang geleden. Voor de uitgegane pin ken van Scheveningen is men echter nog beducht wanneer deze zich niet nog in tijds hebben kun nen bergen. De zee bood gisteren op de kust een verheven schouwspel: zij liep hoog het strand op en de branding was geweldig, zoodat de zee een breede kuif van schuim vertoonde, waarvan de vlokken wijd wegstoven. Tal van belangstellen den ook van hier was hoog op 't strand bijeen gekomen, ten einde het ontzettend grootsch na tuurverschijnsel te aanschouwen. H. M. de Koningin woonde gisterenmorgen de godsdienstoefening in de Groote Kerk bij, on der het gehoor van Ds. Bryce, maar werd door eene lichte ongesteldheid verplicht de kerk te verlaten en naar het paleis terug te keeren. Heden werd alhier ten raadhuize aan; steed: het maken en stellen van een ijzeren om het monument in het Willemspark. Eei inschrijver daarvoor was de heer D. N. Schrei en C°. te Leiden, voor ƒ2560. Scheveningen, 13 Sept. Van af des midd; twaalf uren heeft gisteren een hevige storm, aan den Pinksterstorm van 1860 herinnerde, het zuid, zuid-westen, westen en hoogwesi gewoed. Van ongelukken van belang heeft n echter niet gehoord. Schepen waren niet in gezicht geweest. Een vijftiental boomen, vva van de meeste nog al jaren tellen, werden opt ouden Scheveningschen straatweg ontworteld door midden gebroken en andere van hut takken beroofd. Was de storm des nachts ui. broken, dan waren wellicht evenals in de mat September 1853 de meeste badkoetsen verbrijzt daar het zich immers Zaterdag-avond volstr niet liet aanzien dat er een orkaan te wacht was; thans hebben de badkoetsen wel veel den, maar niet in vergelijking van destijds. 0 aan de tenten op het strand is veel schade h gebracht. Het cigarenhuisje op het terras aau f landzijde van het badhuis werd uiteen geslagc en dit zou met de bazar ook waarschijnlijk I geval zijn geweest, als de eigenaar niet nog 1 tijds voor het behoorlijk schoren had gezorgd Het wrak van de Alfred, met de slooping wag van men wilde wachten tot na sluiting van l badsaisoen, geraakte vlot en men zag stukken h» er van in de zee drijven. Het bevindt zich tin voor de eerste villa, naast het badhuis. Bij i verlengde gedeelte van het Marcellisslop stortl twee in aanbouw zijnde visscherswoningen, wel bijna voltooid waren, in. Gedurende het lievig van den storm zijn drie pinken, van de har in visscherij terugkeerende, op gevaar af van te w gaan, gebruid. Een van den reeder P. De Niet het Paveljoen. een van den reeder A. De U voorbij het Wassenaarsche slag en een van veeder E. Dijkhuizen te Katwijk. In de Keizi straat is een schoorsteen en van sommige huizi zijn pannen afgewaaid. Met de haringvisscherij is 't nog al gunst gesteld. Met de drie welke gisteren zijn aan» komen zijn nu 13 schuiten aangeweest. Oudewater, 12 Sept. Op den 21slen dezer z; alhier eene tentoonstelling van paarden en worden gehouden, welke besloten wordt doif n festiviteiten, bestaande in ringrijden enz. De' volgenden-dag wordt er plechtig de onlangs nieu gebouwde gasfabriek geopend. Nieüwerkerk a/d. IJsel, 10 September. Hedf namiddag te omstreeks 4 uren sloeg de bliksd in de bouwmanswoning, behoorende aan de: bouwman Willem Hoogendijk binnen deze get'1.' meente, en veroorzaakte op twee verschillend plaatsen brand; door spoedig aangebrachte hul was men den brand weldra meester, zoodat d twee spuiten der gemeente, die onmiddellijk aa: gerukt waren, geen water hebben behoeven i geven. Berg Ambacht, 10 Sept. Bij de op gisteren plas gehad hebbende stemming der manslidmaten, b treffende de vraag of het beheer der kerkelijk goederen zoude geschieden door de gemeente zeh of door het hooger bestuur, is met 116 van c,| 188 uitgebrachte stemmen beslist, dat de kerk lijke goederen door de gemeente zelve zullen ba heerd worden. Gouderak, 8 September. Het was heden ed waar feest voor de schooljeugd en met deze OM voor de ouders, dankbaar als zij waren in li genot hunner kinderen. Evenals in het vorig ja verschafte de heer v. d. Dussen te Rotterda aan de kinderen zijner geboorteplaats de kosl looze gelegenheid tot het bezoek van de Die gaarde te Rotterdam. De directie der stoombo d'IJsel, kapitein v. d. Garde, gaf kosteloos ove tocht, waarvan door meer dan 150 leerlinge1 begeleid door den hoofdonderwijzer, den he' W. Smits, en zijn hulponderwijzer, den heer He; koop, dankbaar gebruik gemaakt werd. Vele b langstellende ouders gingen ook nog mede. Int Diergaarde werd alles nauwkeurig bezichtigde door de zorg van den heer v. d. Dussen en b: gemeentebestuur van Gouderak den kindert koffie met broodjes aangeboden. Vroolijke zangej werden er aangeheven, en met blijdschap in ht hart en op het gelaat werd de tocht gemaal die een allergunstigsten indruk heeft verwekte waarvoor zij, die er aan medegewerkt hebbet warmen dauk verdienen. Deltt, 13 Sept. Gisteren is een driejarig knaap; van den arbeider Heldenman, dat reeds sedei eenige uren vermist was, levenloos uit het walt aau den Nieuwen Langen Dijk opgehaald. Alhier zijn ten gevolge van den storm a de muren van de op te richten schietbaa» en eenig muurwerk van de in aanbouw zijn* gist- en spiritus-fabriek ingestort. Hier en daa' zijn boomen omgewaaid en de veerschuiten railroute-maatschappij op 's-Gravenhage hebb« haren dienst niet geregeld kunnen voortzetten- Utrecht, 1) September. De burgerij gaf heden avond in het park Tivoli een luisterrijk feest te' eere van de winners der prijzen bij den laatste- schietwedstrijd. Zij zijn in optocht met de schut terijmuziek aan het hoofd derwaarts geleid. Aa

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2