Op den 28'te" Augustus werden te Rome twee lijkdiensten gevierd. De eene in memorie van graaf Gabriel Mastai Terretti, den oudsten broeder van den Paus, die een paar weken geleden te Sini- gaglia stierf ten gevolge van een val. Deze lijkdienst werd gevierd in de kerk San Salvatore,in Lauro. De andere trok echter om zijn buitengewoon karak ter nog meer de aandacht. Hij werd gehouden in de kapel van de Madonna del Sassi, in de Rotonda, waar in 1833 de beenderen van Raphael, den wereldberoemden schilder, ontdekt werden. Deze dienst werd door alle in de nabijheid wo nende of vertoevende vereerders van den kun stenaar bijgewoond. Eene door Rossini nagelaten compositie werd bij deze gelegenheid uitgevoerd, hoewel zij niet voor orgel en zang alleen, maar voor een heel orkest bestemd was. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In de Singelstraat of Looijerstraat is eene fa briek waar vroeger alleen des nachts, maar te genwoordig reeds den geheelen dag wordt ge stookt, wat is mij onbekend (men zegt algemeen hondenmest), maar al te goed is het mij bekend dat het stoken, van wat het dan ook wezen moge, zulk een ondragelijken stank verspreidt, dat de belendende buurten die onder den wind liggen letterlijk worden verpest, zoodanig dat men op de straat komende wordt aangedaan door een gevoel van walging en neiging tot vomeeren. Is daaraan niets te doen Mag die stoking, die, naar ik meen om hare verpestende uitwerking, vroeger nooit mocht plaats hebben dan tusschen 11 uren des avonds en 5 uren des morgens, thans ook geregeld den geheelen dag geschieden? Mo gen daardoor de belendende buurten met een ver pestenden dampkring worden bezwangerd, welke nooit dan zeer schadelijk kan werkenjop den ge zondheidstoestand van die menschen die verplicht zijn in die omstreken te wonen? En is het dat steller dezes zich vergist, en dat er hoegenaamd geene bepalingen bestaan waarbij dat stoken in het belang der gezondheid wordt beperkt, dan is de vraag: of door het stedelijk Bestuur, dat reeds zooveel heeft gedaan en dagelijks nog doet om den gezondheidstoestand in de Gemeente te verbeteren, geene bepaling kan worden in het leven geroepen, waarbij het in het meergenoemd belang alleen is geoorloofd, die verpestende mas sa's te stoken tusschen des nachts 12 en des morgens 5 urende bewoners van het Oostelijk en N.-Oostelijk gedeelte der Gemeente zouden daarvoor recht dankbaar zijn. Leiden, 10 September 1869. P. BUITENLAND. Busland. De Universiteit te Warschau heeft thans het lot van alle Poolsche instellingen ondergaan, zij is, bij een onlangs uitgevaardigd decreet, geheel op Russischen leest geschoeid. De taal voor de colleges, zelfs voor dat van de Poolsche littera tuur, zal voortaan alleen de Russische zijn. De thans aanwezige professoren en docenten, die geene Russen zijn, en de Russische taal niet kunnen spreken, mogen nog drie jaren hunne betrekking blijven vervullen, en zich 't zij van de Poolsche of van de Duitsche taal bedienen, maar na dien tijd moeten zij in het Russisch doceeren; en binnen dien tijd moeten zij, om een bewijs van hunne bekwaamheid in die taal te geven, op een Russische Universiteit den doctorstitel verworven hebben. Hebben zij dezen titel verkregen, dan worden zij tot gewone Universiteitsprofessoren (tot nu toe was te Warschau nog eenvoudig eene zoogen. hoogeschool) bevorderd, en hun tractement wordt belangrijk verhoogd komen zij niet door het examen, dan worden zij afgezet. Docenten uit het buitenland zullen, wanneer het niet dringend noodzakelijk is, voortaan niet meer worden aangesteld. Voorts zullen belangrijke sommen worden beschikbaar gesteld voor jonge Russen, die zich op vreemde Universiteiten voor een professoraat wenschen voor te bereiden, een maatregel die zonder twijfel goedkeuring verdient. - Duitschland. Onlangs deelden wij mede dat de Deensche bevolking in Noord-Sleeswijk het plan gevormd had, om door eene stemming, uit den boezem der bevolking uitgaande, de vraag te beslissen, welk deel van Sleeswijk tot Denemarken behoort, en alzoo eindelijk tot een uitvoering te geraken van het bewuste art. V van de Prager vrede. Thans heeft voor eenige dagen te Hadersleben eene vergadering van mannen uit alle deelen van Noord-Sleeswijk plaatsgehad, waarin deze verkla ring is vastgesteld, welke na genoegzame onder- teekeningen den koning van Pruisen zal aange boden worden. „Drie jaren zijn thans vervlogen, zoo vangt dit adres aan, sinds Uwe Majesteit dd. 23 Augustus 1866 te Praag met Z. M. den Keizer van Oosten rijk vrede sloot. In art. 5 van dit vredestractaat werd, op het initiatief van Z. M. den keizer van Frankrijk, de bepaling geschreven, dat de noor delijke districten van Sleeswijk aan Denemarken zullen teruggegeven worden, wanneer de bevol king door eene vrije stemming den wensch te kennen geeft, om met Denemarken vereenigd te worden. Deze stemming heeft nog niet plaatsge vonden, en art. 5 van dit tractaat wacht nog steeds op uitvoering. Wij smachten met innig zielsverlangen naar den dag, die ons met onze gescheiden broeders zal vereenigeu, en dit des te meer, daar het geheele land onder den thans voorloopigen toestand lijdt." Daarop zeggen de onderteekenaars, hoe zij zich reeds tweemaal tot den Koning gewend hebben, doch dat het hen niet is mogen gelukken toege laten te worden. Zoo spoedig mogelijk zal dit adres ter onder- teekening aan alle Deenschgezinde Sleeswij- kers worden voorgelegd, en zoodra alle on- derteekeningen zijn verkregen zal zich een deputatie tot den Koning begeven. Mocht deze ook thans bij den Koning geen gehoor vinden dan en zie hier eene soort van oorlogsverkla ring zal zij zich naar Weenen begeven, om van de Oostenrijksche regeering te vernemen, welke uitlegging deze aan het 5d" artikel van den Prager-vrede geeft. Graaf Von Bismarck blijft nog altijd, om re denen van gezondheid, op zijn landgoed Varzin. De feestelijkheden die den Koning te Stettin en omstreken bereid zijn, heeft hij niet bijgewoond. Over de Frankforter aangelegenheden heeft het gemeentebestuur van Frankfort zich tot den Ko ning gewendhet heeft getracht eene verzachting der maatregelen ten opzichte van de jonge de serteurs te erlangen. Doch te vergeefs en in haar afwijzend antwoord heeft de regeering hare verwondering te kennen gegeven, dat het ge meentebestuur in de bres sprong voor personen die niets anders gedaan hebben, dan de wet ont duiken. Oostenryk-Hong^aarsche Monarchie. De Cisleithaansche Landdag zal van 9 Sep tember tot 24 October vergaderen; den ]2d8n No vember komt de Rijksdag bijeen. De voorstellen voor zoover die van de regeering uitgaan, zijn reeds bij den Landdag ingekomen. De regeering zal het van het besluit des Landdags laten afhan gen, of zij den rijksraad een wetsontwerp tot her vorming van het kiesrecht al dan niet zal voor leggen. De Hongaarsche minister-president, graaf An- drassy, ontving onlangs een deputatie van Israë lieten, die hem een memorandum overreikte ten einde aan te dringen op het verleenen van be scherming aan hunne geloofsgenooten in Servië. De minister ontving de deputatie zeer welwil lend, en beloofde dat hij de noodige stappen zou doen tot handhaving der rechten van de onder drukte Israëlieten in Servië. Zwitserland. De heer Möltinger is van zijn leeraarsambt aan de school te Solothurn ontzet en op pensioen gesteld, omdat zijne godsdienstige gevoelens te vrijzinnig waren. Het besluit is door den raad genomen met 14 van de 15 stemmen. Het feit heeft natuurlijk veel sensatie verwekt en de cantonnale raad wordt hard gevallen om zijn onverdraagzaamheid. De Buni heeft eerst de han delwijze met den heer Möllinger goedgekeurd, op grond dat deze zijne betrekking als onder wijzer misbruikt had om zijn materialistisch ge loof op de school te propageeren; bij een over wegend katholieke bevolking, merkt hij met andere bladen aan, is zulk een onderwijzer een onmogelijkheid. Of de Bund sedert andere en meer nauwkeurige berichten heeft ontvangen, blijkt niet, maar wel dat hij in een tweede ar tikel een geheel anderen toon aanslaat en het op pensioen stellen van Möllinger ten sterkste afkeurt. Frankry lt. 't Schijnt nu werkelijk dat de Keizerin beter schap toeneemt, te oordeelen ten minste naar 't geen de telegraaf komt melden, 't Is te hopen, dat men in staat blijve, het publiek gerust te stellen, de berichten te geven omtrent den sou- verein, en dat het blijke, dat die berichten wer kelijk vertrouwbaar zijn. Omtrent de bijeenkomst van het Wetgevend Li chaam is nog niets met zekerheid bekendthans spreekt men weder van 15 Nov. als van den datum dier vergadering. De heer Magne en verscheidene andere mi nisters zijn voor eenige dagen naar hunne goe deren vertrokken. Het departement van eerstge noemde wordt tijdelijk door den heer Le Roux waargenomen. De Keizer moet in den jougsten ministerraad zich verklaard hebben tegen eenige kleine vermin deringen in het leger: als dit waar is, is Z. M. -zeker aan de betere haDd. De wijzigingen in het personeel der prefecten ondervinden ook vertraging ten gevolge van de oneenigheid, die daaromtrent in het Kabinet bestaat. Prins Napoleon zal met zijn jacht gedurende een dag of tien een tochtje langs de Italiaansche kust maken, België. Het vorig (tiende) Nederlandsche taal- en let terkundig congres had aan het tegenwoordige verscheidene quaestiën overgelaten, die thans be slist zijn. De belangrijkste was voorzeker die der afschaffing van het zegel op de dagbladen, en, zooals men weet, hebben de voorstanders van die hervorming de zegepraal behaalddie maat regel werd door het congres luide toegejuicht, evenals de mededeeling, dat het plan, om onzen Van Lennep een monument op te richten, het tijdperk zijner voltooiing genaderd was. Tevens is met algemeene stemmen het rapport goedge keurd, dat concludeerde tot toelating van dames als leden van. het congres. Thans heeft de vergadering hare werkzaam heden geëindigd, die voorzeker niet onbelangrijk mogen genoemd worden. In de eerste plaats heeft het congres zich vereenigd met het denkbeeld tot oprichting eener Vlaamsche academie, en ten dien einde tot de benoeming eener commissie be sloten, die op het volgende congres de middelen zal aanwijzen, om tot voormeld doel te geraken; in de tweede plaats heeft de vergadering het plan goedgekeurd tot eene aaneensluiting der Vlaam sche en Hollandsche tooneelgezelschappen, ter be vordering en volmaking van de dramatische kunst. Om dat doel te bereiken is eveneens eene com missie benoemd, zoomede eene andere, aan welke de samenstelling van eeD Nederlandschen histo- rischen atlas is opgedragen, op de leest van hetgeen op dat gebied in Frankrijk bestaat. Ten slotte moest beslist worden, welke Neder landsche stad het 12d0 Ned. taal- en letterkundig congres binnen hare muren zou zien vergaderen. Utrecht, Maastricht en Middelburg dongen naar die eer, welke, bij het lot, aan laatstgenoemde plaats te beurt viel. Het volgend jaar zal dus den gullen Zeeuwen gelegenheid geven bewijs te le veren van hunne vermaarde gastvrijheid bij de ontvangst onzer Vlaamsche broeders. Nadat de debatten geëindigd waren, nam Con science het woord, om in schitterende taal er op te wijzen wat men nu reeds verkregen had en wat men in de toekomst ongetwijfeld verkrijgen zal. Luide werd de talentvolle redenaar toege juicht en de vergadering ging uiteen onder de kreten van Leve Conscience, leve onze voor zitter!" TJELEGrRAAlftlEN. Madrid, 8 September. Eenige groepen waren hedenochtend op het plein Mayor vereenigd, zoo men verzekerde met het doel om maatrege len te beramen, ten einde hedenavond weer de wacht voor het hotel van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken te betrekken. De Regeering heeft echter voorzorgsmaatregelen genomen. Naar men verzekert, zal generaal Prim den Keizer der Franschen bezoeken, alvorens naar Madrid terug te keeren. Konstantlnopel. 9 September. Daoud Pacha's nieuwe voorstellen betreffende de spoorwegen in Rumenië werden heden in den Ministerraad besproken. Men verwacht dat zij zullen worden aangenomen. De Sultan verlangt ten zeerste, dat spoorwegen zullen worden aangelegd. In de geld markt heerschte eene betere stemming. Londen, 10 September. De Times beveelt Keizer Napoleon dringend aan, om het decreet, krach tens hetwelk de familie van het Huis Orleans verbannen is, op te heffen. üalnt-CIoud, 10 September. De Keizer heeft een goeden nacht doorgebracht. De wandeling, gisteren ondernomen, heeft Z. M. niet vermoeid. Heden zou de Keizer uitgaan, doch waarschijnlijk zal het slechte weder zulks beletten. Kaïro, 9 September. De berichten, als zou het Egyptische leger zijn geconcentreerd en dat Alexandrie zou versterkt worden, zijn van allen grond ontbloot. Bremen, 10 September. De W'eser Zlg. meldt, dat de raad van bestuur van de Noord-Duitsche Loyds heden besloten heeft tot oprichting van een stoombootdienst van Bremen op West-Indië. Voor- loopig zullen drie stoombooten gebouwd worden. Parijs, 10 September. Ondanks het regenach tige weer is de Keizer heden tegen 4 uren naar Parijs gekomen met de Keizerin. HH. MM. hebben een wandelrit gemaakt door de Champs Elysées, de Boulevards, de Rue de la Paix en de Rue Rivoli, en zijn vervolgens naar St.-Cloud terug gekeerd. Het keizerlijk rijtuig was van geen escorte vergezeld, 41 arkt berichten. Amsterdam, 10 September. Rogge op levering p. October 206, 205, p. Maart 205, 204, p. Mei 203, 202. Rogge loco lager. Rogge op levering flauw. Rogge per 2100 kilo. Nieuwe Pruisische 228 c. z/k. Petersburger 222 c. z/k. Galatz 223, 220 c. z/k. Taganrog 210 c. z/k. Raapolie traag; vliegend 4114, Najaar 4254. Voorjaar 44. Lijnolie onveranderd; Vliegend 34, Najaar 33ü, Voorjaar 3454. Koolzaad onveranderd, p. Sept. 79, p. Nov. 80. Ive rlie 1 ij lx Nieuws. Nederl. Hervormde Kerk. Beroepen: te Kuilenburg: H. Vrendenberg te Varseveld. Aangenomen: naar Haarlodoor F. C. Stoop, cand. Christelijke Gerep. Kerk, Beroepen: te Schiedam W. G. Smitt te's-Gra- venhage; te Zwartsluis: J. H. Schoenmakers te Pernis; te Giesendam en te Zierikzee: V. II. Wiersma te Amersfoort. Bedankt: voor Noordeloos: J. W. A. Notten te Middelharnis; voor Maassluis: Bruininks te 's-Gravenzande. Aangenomen: naar Landsmeer: door G. A. De Jong, cand. Toegelaten tot de bediening des Evange lies: J. B. Van Meclielcn. LAATSTE BERICHTEN. De adtnissie-examens der hoogere burgerschool alhier zijn op 9, 10 en 11 September afgenomen. Van de 22 jongelingen, die zich voor de 1ste, 2de en 3de klasse hadden aangegeven, zijn toe gelaten 2 voor de derde, 5 voor de tweede en 14 voor de eerste klassete zameu 21 leerlingen. Daarenboven hebben zich nog 7 jongelingen voor enkele vakken als toehoorders laten inschrijven. Twee der ingeschrevenen hebben zich voor het examen teruggetrokken. 's Gravenhage, 11 September. Naar wij verne men is de behandeling voor den Hoogen Raad der Nederlanden, der zaak van Jacob de Vletter, die op Woensdag 15 dezer bepaald was, uitge steld tot Woensdag 22 dezer. In de heden gehouden slotzitting van het sta tistisch congres, onder voorzitterschap van Prof. Vissering, zijn de verschillende conclusiën der sectie-rapporten in behandeling genomen. Morgen, Zondag 12 dezer, zulleu de buiten- landsche leden van het Internationaal Congres met hunne dames een bezoek brengen aan de hoofdstad des Rijks en bij die gelegenheid de Tentoonstelling bezoeken, die thans in het Paleis voor Volksvlijt wordt gehouden. Tevens zullen zij een bezoek brengen aan den tuin van het genootschap Natura Artis Magistra. In de zaal van dat genootschap zal aan de atgevaardigden eeu dejeuner-diuatoir worden gegeven. De extra- trein zal moi'geu ochtend ten 9 ure van 's Hage naar Amsterdam vertrekken, en morgen avond ten 7 ure van daar hier terugkeeren. Maandag den 13den dezer, vergadering der ge delegeerden in de Hofzaal. In den vroegen morgen van den 23st0" Aug. jl., is met buitenbraak en inklimming ten nadeele van den commissionair Pieter Bongaardt te Zaan dam ontvreemd: 1 bankbiljet-van 1002 idem van ƒ60; 2 idem van ƒ40; 3 idem van 25; 2 muntbiljetten ieder vau ƒ10; en 1 Oostenrijksche coupon, ad I 28.41, n°. 8514. De officier van jus titie te Haarlem verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Sept. GEHUWD. 7. J. P. Smith en C. Schoualbanser. Maastricht. 8. P. S. Van der Staal en A. Bloed. Gouda. 9. JB. L. Kramer en F. Van den Andel. Amsterdam. 9. A. J. C. Fideldey en A. C. H. Fidcldij. Amsterdam. 9. I. T. Hoyer en C. Saint Martin. Rotterdam. 9. H. T. Kalvelagc en J. M. Van Geest. Vlaardingcn. 9. H. F. Smith en A. F. A. Noelle. Osnabriick. 9. II. Malcomcsius en E. W. Verloop. Utrecht. 9. L. Breebaart en T. Nagtcgaal. Buiksloot. 9. P. N. L. Frauchiraont en S. M. E. Niermeijer. Amsterdam. Sopt. BEVALLEN. 3. VV. Kocb, geb. Korter, Z. Looward. 6. Y. L. Vis, geb. Spruitenburg, Z. Haarlemmermeer. 7. VV. Matblener, geb. Vermeulen, D. Beverwijk. 7. R. Kalker, geb. Polack, L). Amsterdam. 8. A. A. A. W. U. Van Lcersum, geb. Van Tuerenbout, Z. Antwerpen. 8. A. Toucken3, geb. Blom, L). Elburg. 8. G. Oud, geb. Schoenmaker, I). Veohuizen. 8. C. Beets, geb. De Vries Robbc, Z. Nieuwcdiep. 8. Verroeu, geb. Uen Ouden, Z Rotterdam. Sept. OVf.KLKDKN. 4. G. H. Kok, D. 3 j. Amsterdam. 4. E. Lion, geb. Machiclse, V. 28 j. Tilburg. G. Y. A. Smit, wede. 59 j. Amsterdam. 7- M. Dekker, geb. Bakker, V. 74 j. Valkoog. 8. A. Kuipers, M. 43 j. Asceusion. 8. S. C. J. De Koning, geb. VoQte, V. Amsterdam. 8. B. Schaap Az., M. 39 j. Amsterdam. 9. A. J. C. Nolet, Z 11 ra. Schiedam. 10. K. E. Jager, M. 27 j. Nieuwer-Amstel. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond 5 u. 8 n. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. Vrijdag. 64° 60° Zaterdag. 58° 62° 64° 64J Wind: Vrijdag uiidd. 5 uren Z. O. Zaterdag midd. 4 uren Z. VV. ADVERT EMTIEftl. Getrouwd J. A. VAN HENGST, Burgemeester van IJsselstein, EN Jonkvrouwe J. B. C. C. Baronnesse VAN HEEMSTRA. Leiden, den 9 September 1869. In eene TABAKS- en SIGAJREAFABRIFK te dezer stede bestaat gelegenheid tot plaatsing van een fatsoenlijk JO.ALMJL.VSCH Ler opleiding in liet vak. Rellecterendeu adresseren zich niet franco brie ven bij den Roekhandelaar J. VAN DERSCHOUW( Breêstraat.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3