Van Aelst. en tevens tot ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. Breiia, 8 September. Van de 22 adspiranten voor de Kon. Mil. Academie zijn er vijftien ge plaatst, welke tegen 15 Sept. hier verwacht wor den, nl. Vriesenkolk, Van Stein, Callenfëls, Roest van Limburg, Timmerman, Van Hoek, Buhlman, Queysen en Van der Merseh, inf. h.t.l.; Van Boet- selaer, Braams, Balbian van Doorn en Erzey, cav. h.t.lSoeters en Kuipers, inf. O-I. enOxenaer, cav. O-I. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de vier cadets van het vorige 3de studiejaar, welke wegens onvoldoende studiën nog een jaar, en de zes, die nog een half jaar aan de Academie moes ten blijven, voordat zij opnieuw het eind-examen zouden mogen doen, respectievelijk na zes en drie maanden in die vakken, waarin zij te kort geschoten zijn, dit zullen kunnen afleggen. Utrecht, 9 Sept. Door de Rijnspoorweg-Maat schappij alhier is een gedeelte van het personeel, dat daarvoor in aanmerking kwam, met hunne vrouwen in de gelegenheid gesteld om kosteloos de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam te bezoeken. Daarbij genieten zij toch hun dag geld. Groningen, 9 Sept. De feesten, deze maand door de leden van Vindicat atque Polit te geven,zijn: Woensdag 22 Sept., Maskerade. Donderdag 23, Matinée buiten de Heerepoort te Waterloo. Vrij dag 24, St uden ten-concer t. Zaterdag25, Stu denten - ba I. Gemengde Berichten. Jl. Zondag is er brand ontstaan in het gemeen tehuis te Berlijn, die wel spoedig gebluscht is, doch waarbij toch verschillende papieren, o. a. die der schoolcommissie, verbrand zijn. Men ver neemt thans dat die brand moedwillig is aange stoken, en dat de justitie den daderop het spooris. Onlangs overleed te Czernowitz een lid van een gezelschap Arabieren, die acrobatische kunst- toeren verrichtten. Het kerkhof te Czernowitz is eerst sedert kort aangelegd en verdeeld in vier afdeelingenvoor roomsch-katholieken, Grieksch- orthodoxen, Grieksche afgescheidenen en protes tanten. Elke dezer afdeelingen heeft ruimte genoeg voor graven, zelfs een hoekje voor misda digers en zelfmoordenaars. Voor dezulken echter, die het misdrijf hebben gepleegd, van in een anderen godsdienst te zijn geboren en opgevoed, was er geen plaats. Daarom werd het verzoek van het bestuur des hospitaals, om het lijk in eene dezer afdeelingen te mogen begraven, met een non possumus beantwoord. De verlegenheid, waarin men dus werd gebracht, was niet gering, want de ontbinding, die geen onderscheid in het geloof eerbiedigt, en het Turksche lijk evenmin verschoont als het Christelijke, had gedurende drie dagen groote vorderingen gemaakt. De direc teur van het hospitaal richtte zich in zijn wan hoop eindelijk tot het Israëlietische kerkbestuur, en hier werd hij aanstonds welwillend ontvan gen. Het lijk werd door de Joodsche gemeente afgehaald en ter aarde besteld. Van den Rijn wordt het volgende medegedeeld. Een in die streek wonend paar, wiens oudste zoon zich aan de Ruhr bevindt, ontvangt van dezen een brief, waarin de jonge man zijne ouders mededeelt, dat men hem niet alleen zijn geld, maar ook zijne verschillende kleedingstukken en reistasch ontstolen heeft. Terwijl vader en moeder met het lezen der treurmare bezig zijn, komt plotseling een jongere spruit der familie de kamer binnen, met den uitroep: „Daar gaat een man heen, die de reistasch van onzen Jozef draagt." En het was zoo, niet alleen de reistasch, maar ook broek en rok van den bestolene, versierden den juist op dat oogenblik voorbijstappenden vreemdeling, dien men natuurlijk terstond in hechtenis nam. In welke mate het lezend publiek onze bij herhaling aan den dag gelegde ingenomenheid met den onlaugs bij Gebr. Binger verschenen po- litieken roman Zoo wordt men lid van de Tweede Kamer, door Henry Van Meerbeke, deelt, bewijst de groote aftrek, dien het genoemde werk onder vindt. De eerste druk is reeds geruimeu tijd uit verkocht, en een tweede, herziene druk is eerst daags te wachten. (Vad.) BUITENLAND. Spanje. Volgens berichten uit Madrid heeft de minister van justitie en eeredienst, de heer Zorilla, een stap gedaan tot uitvoering van zijn voornemen om de hiërarchie der katholieke kerk in Spanje in te krimpen en haar zeer talrijk personeel als mede zijne bezoldiging te besnoeien. Naar zijne voordracht zouden er in Spanje voortaan slechts vijf in plaats van negen aartsbisschoppen, en twee endertig in plaats van negenenvijftig bisschop pen zijn. Hoewel er een concordaat tusschen Spanje en den Heiligen Stoel bestaat, schijnt het in des ministers plan te liggen om die verandering in te voeren zonder vooropgaand overleg met Rome. Oosteuryk-Hougaarsche Monarchie. De Huszfeesten te Praag zijn afgeloopen, maar voor een groot deel zijn zij mislukt. De jong Czechische partij had het er wel op toegelegd, om er een politieke kleur aan te geven, en de deel neming er van tot eene Czechische demonstratie voor de zelfstandigheid van Boheme te maken, maar zoowel de geestelijkheid als deoud-Czechi- sche partij dacht hier anders over, en wilde van dezen ouden ketter niets weten. Het gevolg er van is geweest dat het aantal feestgenooten be trekkelijk zeer gering is geweest, en dat er, be halve eenige opgewonden redevoeringen over Czechische zelfstandigheid en vrijheid, niets heeft plaats gehad. Het Carmelieter-nonnen-klooster te Krakau heeft aanzegging ontvangen, dat de subsidie van staatswege, welke 1800 fl. bedroeg, met 1 Oct. a. s. ophoudt. De anti-clericale partij in Oostenrijk zal zich zonder twijfel daarover verheugen, maar de tegenpartij zal wellicht, en niet zonder grond, aanmerken, dat deze handelwijze op dit oogen blik voor 't minst zeer onrechtvaardig is, daar de rechtbank te Krakau geen termen heeft kun nen vinden om de nonnen te vervolgen. De beweging tegen de kloosters houdt overi gens in Oostenrijk nog altijd aan. De gemeente raad der stad Graz heeft een petitie ingezonden bij het ministerie, waarin krachtig wordt aan gedrongen de kloosters te brengen onder toezicht van den staat en het artikel van de wet op de vereenigingen, waarbij de kloosters aan dat toe zicht onttrokken worden, op te heffen. Z-witserlancl. Aan de verschillende commissarissen van po litie in de Kantons is een aanschrijving van het departement van justitie ontvangen, waarin wordt- te kennen gegeven, dat zij de wervingen van manschappen voor den onderkoning van Egypte niet langer mogen toelaten. Deze wervingen hebben in den laatsten tijd plaats gevonden, zonder dat men geheel op de hoogte is van het doel, hetwelk de Egyptische regeering hiermede beoogt: sommige zeggen dat de aangeworvenen als eerewacht voor den onder koning, anderen dat zij als politie-agenten bij het Suez-kanaal moeten dienen. Het engagement wordt aangegaan voor 3 jaren. Frankrjjk. De laatste berichten omtrent 's keizers toestand luiden alleszins bevredigend. Z. M. heeft een wandeling gemaakt door het park, en een zeer rus- tigen nacht doorgebrachtnatuurlijk zijn de gemoe deren daardoor weer eenigermate gerust gesteld, wel een bewijs dat men weinig vertrouwen heeft in de toekomst als de keizer onverwachts mocht komen te vallen en hoezeer de rust van Frank rijk samenhangt met en afhankelijk is van een persoon: wel heeft Napoleon gedurende achttien jaren Frankrijk in een staat van kalmte weten te houden en heeft dat land in vele opzichten groote vorderingen gemaakt, maar tevens heeft de laatste ongesteldheid des keizers scherp doen uitkomen de nadeelen van een zuiver persoonlijk regime, terwijl de nu in te voeren liberale her vormingen nog niet genoegzaam in het volk zijn ingeweven, dat het vertrouwen stelt voor de toe komst of bij onverhoopte gebeurtenissen in zijn parlement. Wijselijk heeft de schrandere Napo leon dat alles voorzien en een deel van zijne persoonlijke rechten opgeofferd aan de toekom stige belangen zijner dynastie, maar 18 jaren waren noodig om het Fransche volk eenigermate aan de voor- en nadeelen van het persoonlijk regime te gewennen, hoe lang zal het nu duren eer het éen is met den nieuwen toestand en zich daarop durft verlaten? Wederom is een gerucht in omloop, dat de prefecten in eene vertrouwe lijke circulaire zouden gepolst zijn over den in druk die op de publieke opinie zou worden te weeg gebracht door de instelling van een tijdelijk regentschap of door de abdicatie des keizers, zoo zijn toestand mocht verergeren. De waarheid van dit gerucht geheel voor rekening latende van de verspreiders er van, zou het toch niet geheel onmogelijk zijn, dat Napoleon de wereld een of andermaal met eene abdicatie verbaasde, om zelfs eens te zien, hoe een regentschap zou werken. De keizerin zal zich naar het oosten begeven, zoo de beterschap van den keizer voortduurt; den 2fl"en zal omtrent die reis worden besloten. 't Schijnt, dat in den jongsten ministerraad nog geene beslissing is genomen omtrent de bijeen komst van het wetg. Lichaam. Zooals men weet bestaan in den boezem van het kabinet twee- partijen, aan wier hoofd de HH. Magne en For- cade staan; 't is ook niet onwaarschijnlijk dat het kabinet-Bourbeau weldra uit elkander spat, zoodra de quaestie van de bijeenroeping van het wetg. Lichaam en die van de toepassing der jongste hervormingen in den ministerraad ter sprake komt. Maarschalk Prim zal, naar gemeld wordt, nog voor zijn vertrek naar Spanje door den keizer ten gehoore worden ontvangen. De Figaro, die noch officieel, noch hulf-oflicieel is, maar dikwijls zeer goed is iugelicht, geeft het volgende verhaal van den gezondheidstoestand des keizers. „In den toestand des keizers heeft geene groote verandering plaats gehad, en dat kan ook niet. De zieke is niet ernstig genoeg krank geweest, om van hem te kunnen zeggen, dat hij is begonnen te herstellen, doch tevens is zijne gezondheid nog niet 'in zulk een goeden staat, dat men hoop kan geven, dat hij reeds spoedig weder zal wandelen en paardrijden. De keizer gevoelt zich onwel (il est sous l'empire d'un état maladif général); hij is aan een streng diëet onderworpen. Weinig voedsel tegelijk, doch dikwijls iets gebruiken. Coteletten die niet al te gaar zijn, en welke hij uitzuigt, en Bordeaux wijn vermengd met Vichywater, uit de bron de la"Grande Grille." TELEGRAMMEN. Bucharest, 8 Sept. De ministers van justitie en van oorlog vergezellen prins Karei naar Weenen. De heer Kogalniegeano is ad interim met de portefeuille van buitenlandsche zaken belast. Madrid, 9 Sept. De vrijwilligers, de bedoelingen der regeering wantrouwende, hebben geweigerd aan het bevel, om zich van de wachtpost aan het ministerie van binnenlandsche zaken terug te trekken, te voldoen. De vrijwilligers bleven den nacht onder de wapens. De republikeinsche afgevaardigden hebben hen tot gehoorzaamheid aan de bevelen der regeering aangemaand. Woensdag-avond was het kalm. De orde was geheel hersteld. Op de straat bevonden zich evenwel veel nieuwsgierigen De kommandant der vrijwilligers heeft aan Rivero verklaard, dat de overgroote meerderheid der vrijwilligers be sloten was om de orde te handhaven en zoo 't noodig was haar te herstellen. Het stierengevecht is uitgesteld. Men verzekert dat er plan bestaat om het re gentschap van Serrano drie jaren in duur te ver lengen. Invloedrijke leden van de verschillende partijen, waaronder zelfs de republikeinsche, zou den dit plan ondersteunen. Parijs, 9 Sept. De keizer maakte gisteren een lange wandeling in het park. Hij heeft een goe den nacht doorgebracht en rustig geslapen. De trapsgewijze verbetering in zijn toestand is in het oog loopend. De keizer heeft heden in het park Ville- neuve getoerd. Ofschoon het de eerste keer was dat hij weder uitging, is het hem goed bekomen. Volgens de wekelijksche opgave der Bank is vermeerderd de voorraad edel metaal met -i'/io. de portefeuille met l'/„ de voorschotten op be leeningen met 1 en de rekening-courant met par ticulieren met 29(f, millioen; daarentegen is ver minderd de circulatie van bankbiljetten met 18 en de rekening-courant met de schatkist met 10 millioen. De Opinion Nationale dringt aan op de vol tooiing vau het Senatus-consult, uit vrees voor een terugkeer der ziekte van den keizer. De groote waarschijnlijkheid van eene herhalingeischt een constitutie en eene regeering, die Frankrijk thans niet bezit. Eene revolutie is zeker wanneer eene veran dering van souverein in den tegenwoordigen toestand noodzakelijk wordt. Parijs, 10 Sept. De beurs is vaster. In het Journal Officiel wordt het Senatus-consult afge kondigd. St.-Petersburg, 9 Sept. De Regierungsbote meldt uit Livadia, dat de keizer zich gedurende eenige dagen onwel heeft gevoeld, doch nu geheel her steld is. De keizerin gevoelt zich ten gevolge van eene verkoudheid eenigszins onpasselijk. Duxbury, 9 Sept. Een orkaan, die in den om trek van Boston heeft gewoed, heeft de telegra- phische gemeenschap verbroken. Londen, 9 Sept. Blijkens den weekstaat der Bank is vermeerderd de rekening-courant met de schatkist met 660,148 pd.st.; daarentegen is ver minderd: de portefeuille met 21,818 pd.st., de re keningcourant met particulieren met 859,736 pd.st., de circuleerendejbankbiljetten met 198,S85 pd.st. en de voorraad edel metaal met 359,876 pd.st. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 10 Sept. Koffie. Dit artikel verkeerde deze week in eene vaste stemming; dé omgang was echter zeer gering. Sr'Icer. Ruw en geraffineerd. In eene zeer vaste stemming; alles wat aangeboden wordt, vindt coulant koopers. Thee. Vast, doch stil. Er werd niets dan voor behoeften gekocht. Rijst. Zonder omgang; prijzen nominaal. Specerijen. Deze week vrij kalmenkele vaten Noot werden met een klein avans gekocht. Tegen 30 dezer zijn 188 farcelen en 1027 balen kaneel in veiling aangeslagen. Vruchten. Krenten met levendigen handel. Goede Zantische met f 13 betaald. -De berichten van den oogst zijn zeer onvoldoende, w aarom men nog hoogere prijzen verwacht. Meekrap. Zeer flauw, en niettegenstaande la gere prijzen weinig handel. Indigo. Willig. Potasschen. Petersburger loco moeilijk tot f 14 te koopen. Katoen. In flauwe gedrukte stemming, met eenige omzettingen, tot verlaagde prijzen. Wol. Vast, zonder omzet. Tin. In het begin der week gunstig gestemd, met afdoeningen van Banca f 79.50 a f 80. Na aankondiging der veiling (te Rotterdam op 1 Oct. a. s.) flauw en tot f 78 verhandeld. Petroleum. Lager afgegeven, nadat er twee la dingen binnen ziju gekomen. Disponible 26.60, f 26.75 te koop. Oliën. Raapolie cont. f46; Mei f48.50; Dec. f47.25. Lijnolie cont. f37; Mei f87.50;Dec. f87. Patentolie cont. f50.50; Najaar 51.25. Mei 1870 f 53. Granen. Slap, bij zeer stillen handel. Meel. l,u qual. f 17.50 a f 18.25; 2d« qual. f 15 a f 15.50; 8d' qual. f 12.50 a f13; Kei- zersmeel f 24 a f 27. Marktberichten. Gouda, 10 September. Kaas. Aangevoerd 70 partijen 1'" qualiteit; Gras kaas. Prijzen van f 25 f 28 de 50 kilogram (pond). Boter. Prijzeu der wij boter van f0.525 f 0.57*; grasboter van f0.62' f0.67', de 5 hectogram (ons). De veemarkt met geringen aanvoer en handel; vette schapen vlug, varkens ofschoon de prijzen hoog waren, niet allen verkocht. Gemeenteraad. Kort verslag der zitting van den Gemeente raad van Aarlanderveen van den 7dc" Septem ber 1869. 1°. Alvorens tot de aan de orde gestelde werk zaamheden over te gaan, wordt besloten tot het beëedigen van de opnieuw gekozen raadsleden, de heeren H. Kop, L. Zeyerveld en D. Van Leeu wen Dz. en van den heer D. Binnendijk, welke in plaats van den heer Mr. A. Jongkindt Coninck, die bedankt heeft, verkozen is. De vereischte eeden door hen in handen van den Voorzitter afgelegd zijnde, worden gen. hee ren door ZEd. Achtb. onder eene hartelijke toe spraak, met het door de kiezers in hen gestelde vertrouwen geluk gewenscht, waarna zij verzocht worden zitting te nemen. 2°. Wordt overgegaan tot de benoeming van een Wethouder; met algemeene stemmen op 1 na wordt de aftredende wethouder, de heer H. Kop, als zoodanig herbenoemd, alsmede met ge lijke stemmen tot ambtenaar van den Burgerlij ken Stand. 3°. Wordt met eenparige stemmen aangenomen het tarief van de te heffen begrafenisrechten. 4°. Wordt een goedkeurend verslag uitgebracht van de commissie in wier handen gesteld is de gemeeutebegrooting over 1870, en daarna met eenparige stemmen vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op f 14033.37; hiervan bedraagt het hoofd stuk Armwezen f 5643.67, terwijl voor het on derwijs is geraamd f 2124.en 5°. Worden eenparig goedgekeurd de armen- rekeningen over 1868 en dito begrooting 1870, waarna de vergadering tot nadere bijeenroeping wordt gesloten. Rechtzaken. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 10 Sept. 1869 zijn veroordeeld W. T. F., J. v. d. V. en R. L. de B, allen te Leiden, wegens diefstal bij nacht en medeplichtig heid daaraan, de l,to en 2de ieder tot eene gevan genisstraf van twee jaren, en de 3dt vrijgesproken. LAATSTE BERICHTEN. 's Gravenhaoe, 10 Sept. Gisterenmiddag heeft op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen, het gemeenschappelijk diner der congresleden plaats gehad. Het werd zeer talrijk bezocht en was zeer geanimeerd, o. a. werd het bijgewoond door alle ministers, uitgenomen den heer Fock, die wegens ambtsbezigheden afwezig was. Ook vele dames namen aan het diner deel. Een tal van feestdronken werd ingesteld, de eerste door den heer Vissering op Z. M. den Koning; lord Houghton op H. M. de Koningin; de heer Wo- lowski op Z. K. H. den Prins van Oranje, de heeren Visschers en Legoyt op den burgemees ter; de heer Semenou van Rusland op de wel vaart van Nederland; Mr. Farr op den voorspoed van Holland en zijne koloniën de heer Van Bosse op de stichters der statistieke congressen; de bur gemeester op de gedelegeerden en de geleerden uit het buitenland de heer Bachiene op de pers en op allen die medegewerkt hadden om open baarheid te geven aan de handelingen van het congres. De zaal was smaakvol gedecoreerd Ge durende den avond deed zich het muziekkorps onder directie van den heer Botgorschek, op het terras hooren dat lot verhooging der feestvreugde bijdroeg. Om halftien werd aldaar van het badhuis, een schitterend vuurwerk van gemeentewege afgesto ken ter eere van het congres. Verschillende stuk ken, vooral het eerste en het laatste, aan het congres gewijd, muntten bijzonder uit en strekten den vervaardiger, den heer Van der Burgh van Amsterdam, allezins tot eer Dat vuurwerk werd begunstigd door ongemeen fraai weder, vele dui-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3