Heden, Woensdag 8 September, zal er op het kerkhof te Oosterbeek, bij Arnhem, eene een voudige, maar eigenaardige plechtigheid plaats hebben. Het gedenkteeken, op het graf van Mr. Jakob Van Lennep opgericht, en tot welks plaat sing de werkzaamheden den 25,te" Augustus jl., den verjaardag van's mans overlijden, waren aan gevangen, zal worden onthuld en aan de familie Van Lennep worden overgedragen. Die overdracht geschiedt door de commissie, welke zich te Am sterdam had geconstitueerd op uitnoodiging der commissie van uitvoering der besluiten van het Xde Ned. Taal- en Letterkundig Congres, ten vo- rigen jare elkeen toegezonden, welk Congres, op voorstel van de heeren Nijhofl', Sijthoff en Thieme tot oprichting van een gedenkteeken op het graf van Van Lennep had besloten Die commissie, bestaande uit de heeren Jhr. J. P. Six, voorzit ter, A. J. De Buil, secretaris, Mr. J. H. Burlage, penningmeester, J. A. Alberdingk Thym, H. Bin- ger, L. M. Beels van Heemstede, W. J. Hofdijk, Mr. A. Brugmans en W. Marten Westerman, le den, achtte zich door reeds voorafgegane schik kingen en door den wensch der familie Van LenDep gehouden om de oprichting van een een voudig gedenkteeken tot stand te brengen, door onderlinge mededeeling en persoonlijke werk zaamheid, en niet door het doen van openbare oproepingen of het vormen van subeommissiën. Door krachtige hulp, ook van de zijde der vor stelijke familie, gesteund, kan de commissie weldra aan haar plan, tot oprichting van een eenvoudig maar waardig gedenkteeken, uitvoering geven. Het bestaat uit een pyramiede van donkerblauw mar mer van 2'/j meter hoogte en van boven afge rond. In een diep uitgehouwen halfrond prijkt de buste des dichters in wit marmer, waaronder een zwaan, mede van wit marmer, met uitge spreide vleugelen. Op het voetstuk is de naam des dichters vermeld. Aan de eene zijde van het gedenkteeken zijn de ziunebeelden van kunst, letteren en wetenschap, aan de andere die der vrijmetselarij aangebracht. Op de achterzijde zijn de dagteekeningen van geboorte en overlijden geplaatst. Het geheel doet den vervaardiger, den verdienstelijken beeldhouwer F. Strackee, alle eer aan. De Prov. Gron. Cl. meldt, dat de Commissaris des Konings in Groningen pogingen zou hebben aangewend bij de hooge regeering, om, met het oog op het heerschen der runderpest in Pruisen, den invoer van rundvee uit Pruisen te verbieden. In afwachting van zoodanigen maatregel spoort het blad ieder aan, zooveel mogelijk mede te werken ter afwering van het dreigende gevaar. Sedert eenige weken is het veevervoer uit de provinciën Groningen en Friesland langs den Staatsspoorweg en over de lijn ArnhemEm merik zeer druk. De groote veemarkt even boven Emmerik wordt het meest van Hollandsch vee voorzien, en zulks tweemaal per week, waardoor zoowel Rijn- en Staatsspoorwegen als de Cen- traalspoorweg een druk veevervoer hebben. kunde zal plaats hebben op Dinsdag den 14den September, des voormiddags van tien tot twaalf en des namiddags van twee tot drie uren, in het lokaal der inrichting in de Kloksteeg alhier. Van Keuters Agentschap is heden de navolgende dépêche ontvangen Batavia, 20 Aug. Java-Koffie 33. Suiker n°. 14 16.50 a 16.75. Rijst 1ste qual. 160, 2de qual. 140 a ƒ150. Indigo 5% per kilo. Arak 122 (per legger). Stukgoederen in rijzende stem ming. Vrachten naar Nederland nominaal. Wis selkoers op Nederland 102 a 10314. Aangekomen schepen: Aegidia Pauline, kapit. P. P. Hoogland; Hollandia, H. Nieuwenhuys; Jacoba Christina, D. GaafOnrust, D. L. J. Weis senbach; Vier Gebroeders, C. v. d. Zee; Henriette Adriana, A. F. Schuchard; A. M. E., Mitchill. Vertrokken schepen: Laura Adèle, kapit. II. Pohlmeijer; Noach, J. C. F. Looijen. Z. M. heeft benoemd bij de dd. schutterijen te Rotterdam, tot lsten luit. S. P. Labouchère, C. Van Traa en L. A. Trenité, allen thans 2de luit.; tot 2den luit. A. C. Bartels, S. Taudin Cha- bot en J. Mees, allen thans serg.; te Leiden, tot 2den luit. a la suite J. P. Hyginus Van Wensen, thans schutter; te Zalt-Bommel tot kapit.-kom- mandant J. F. Th. Bennebroek Gravenhorst; te Zeist tot 2den luit. Dr. J. W. C. Ermerins, thans schutter. Z. M. heeft opgeheven de ontvangkantoren der dir. bel. en accijnzen: te Eethen, voor de gemeenten Eethen, Meeuwen eu Drongelen; te Wijk, voor de gemeenten Wijk en Veen; de gemeenten Meeuwen en Drongelen gevoegd bij het ontvang kantoor der dir. bel. en acc. te Dussen c. a., on der voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis J. A. Van Hooft; de gemeenten Eethen, Wijk en Veen gevoegd bij het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Heusden c. a. Z. M. heeft op verzoek, aan de nagemelde officie ren bij de dd. schutterij eervol ontslag verleend: te Rotterdam aan J. J. M. Taudin Chabot, aan J. Bunge en aan H. J. Rooseboom, allen als lsten luit.; te Zalt-Bommel aan J. Macalester Loup, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen langdurige en goede diensten, als kapit.- kommandant; te Amsterdam, aan Jhr. Mr. B. De Bosch Kemper eu H. P. Wurfbain, beiden als lsten luit., en aan J. P. Mijnssen, als 2den luit.; te Alkmaar, aan Mr. A. F. L. Gregory, als 2den luit.; te Kampen, aan S. M. C. P. Breukel, als lsten luit. Z. M. heeft vergund aan A. H. Wijking, te Amsterdam, het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door Z. II. Pius IX geschonken. Z. M. heeft aan den eervol ontslagen referen daris bij het dep. van marine J. Z. Burnet, een pensioen verleend van ƒ1956; en den paardenarts 1ste kl. A. F. Van Ghert, van het 4de reg. hu zaren, op pensioen gesteld, eu het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ990. Het hooger beroep door den heer J. A. De la Vieter, Drukker van het Dagblad van Zuidh. en 's Grav., tegen het vonnis der Rechtbank te dezer stede aangeteekend, zal, naar men ons mede deelt, den l'ten October door het Provinciaal Ge rechtshof worden behandeld. (D. v. Z.) Op de Belgische spoorwegen zijn sommige wag gons zoo ingericht, dat de railraderen er afgeno men en gewone raderen er onder geplaatst kun nen worden. Deze verwisseling levert dit voordeel op, dat de waggons gewone wegen kunnen berij den en b. v. waggons met verhuisgoed vlak vóór de woning kunnen ontladen worden. De inschrijving voor de lessen aan de Rijksin stelling voor Indische taal-, land- en volken- Amstekdam, 7 September. In de heden gehou den zitting van den gemeenteraad zijn de nieuw benoemde leden toegelaten. Tot wethouder voor de financiën is benoemd met bijna algemeene stemmen Mr. S. A. Vening Meinesz; voorts zijn herbenoemd als wethouder voor de afdeeling onderwijs Mr. Berg van Dussen Muilkerk met 19 van de 36 stemmen, en als wethouder voor het armwezen eu den burgelijken stand Mr. Driessen met iets grooter meerderheid. Rotterdam, 6 Sept. Jl. Vrijdag-morgen verza melde zich nabij de Binnemvegbrug een menigte volks, dat voor een biljet, 't welk in den afge- loopen nacht scheen aangeplakt te zijn, uit nieuwsgierigheid stil stond. Het bedoelde biljet hield in „Zegt hel voort. „Jaeobus Spanjersberg, uitgever of redacteur, l'olkspest, is bij vonnis, van de arrondissements- regtbank aldaar, 26 April 1S56, veroordeeld tot zes maanden eenzame opsluiting, wegens be- driegelyke opligterij en diefstal." De verzamelde nieuwsgierigen waren zoo tal rijk dat de politie 't geraden heeft geoordeeld, het biljet van den muur te scheuren. Rotterdam, 7 September. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad hebben de twaalf onlangs gekozen leden, tot v ier toelating in de vorige zitting was besloten, als zoodanig de bij de wet gevorderde eeden afgelegd. Tevens zijn herbenoemd tot wethouders: de HH. Mr. A. Iloynck van Papendrecht en Mr. N. J. Hoffmann, die aan de beurt van aftreding waren Beide heeren verklaarden zich bereid deze her benoeming aan te nemen. Schiedam, 7 September. Tot wethouder dezer gemeente is, in de raadsvergadering van heden, herbenoemd, de heer J. A. Nolet Wz. Tot leeraar in de rekenkunde aan de burgeravondschool is door den raad benoemd de heer J. Rovers. In deze vergadering is ingekomen een drietal, ter aanbeveling voor de benoeming van een hoofd onderwijzer aan de school voor gewoon lager en meer uitgebreid lager onderwijs, tevens voorbe reidingsschool voor de hoogere burgersohool. Dit drietal bestaat uit de heeren: A. H. E. Tijl, J. Van der Hoeven en M. Ponter. Godda, 6 Sept. Hot prijsschieten van de leden der dd. schutterij, deelnemers aan den nationalen schietwetstrijd aan de Bilt, heeft gisteren plaats gehad; de afloop daarvan is als volgt: 1ste Prijs. Een berlijnsch zilver koffie theeservies, de sergeant A. Van der Kleyn met 44 punten-. 2de Prijs. Eene porseleinen peterolie-lamp, de fourier II. Jager met 38 punten. 3de Prijs. Een doosje met zes zilveren theelepeltjes, de sergeant-majoor ,M. Woerlee met 37 punten. 4de Prijs. Een porte- cigare, de muzikant J. Welter met 35 punten. De 1ste luitenant J. F. C. Prince had mede 35 punten behaald, doch heeft van den prijs afstand gedaan. 5de Prijs. Een sigarenkoker met zilver gemonteerd, den muziekant C. Luijnenburg met 32 punten. 6de Prijs. Een zilveren lucifersdoosje, de sergeant J. F. Jansen met 32 punten. 7de Prijs. Eene porte-cigare, den sergeant-majoor W. A. Bleziwski met 32 punten. De drie laatsten ge lijke punten behaald hebbende, zoo is door hen over de drie laatste prijzen kamp geschoten. De kapitein A. Nortier had mede 32 punten behaald, doch heeft afstand gedaan. Het schieten heeft plaats gehad op den afstand van 200 passen. TegeD den afloop van het schieten vereenigde zich het korps muzikanten geheel vrijwillig op het schietterrein en veraangenaamde dit feest aanmerkelijk door bij het uitreiken der prijzen eenige stukken uit te voeren. Bijna alle officieren der schutterij en velen van het garnizoen, alsmede vele particuliere belang stellenden waren tegenwoordig bij dit feest, dat in de beste orde en regel is afgeloopen en bij allen lang in herinnering zal blijven. Moerdijk, 7 Sept. LI. Zondag zouden de opzich ters der spoorwegbrug de heeren Elih en F. J. Frohn zich ter kerke begeven, vergezeld van het dochtertje van laatstgenoemde, en begaven zich daartoe, in een zeilschuitje, van Willemsdorp naar den Moerdijk. Door het overslaan van het zeil had de heer Elih het ongeluk overboord te vallen. Met groote krachtsinspanning, en terwijl hij zelf bijna het slachtoffer zijner menschlievendheid was geworden, mocht het den heer F. J. Frohn ge lukken, zijn vriend van een bijna gewisscn dood te redden. Assen, 5 Sept. De schade, aan de boekweit in deze provincie door de nachtvorsten toegebracht, wordt geschat op p. m. 69,000. Breda, 5 September. 1-Iet nieuwe studiejaar van de Koninkl. Milit. Academie zal morgen een aanvang nemen. Al de cadetten, ook de nieuwe, zijn bereids binnen het gebouw vereenigd. Eer gisteren en gisteren is nog examen gehouden over een 22tal adspiranten, die bij het in Juni 11. ge houden examen in enkele vakken te kort waren geschoten en aan wie, op bijzondere vergunning van Z. Exc. den minister van oorlog, de gelegen heid gegund werd, oin in die vakken nog nader examen af te leggen. De mutatie op 1 September bij het onderwijzend personeel is als volgt: De academie hebben verlaten de kapits. der art. Van Haeften, Meursingeen GoudriaaD, terwijl in hunne plaats zijn gekomen de kapit. der art. Hojel, de luits. Boele en Van Pesch, en tevens nog werk zaam gesteld de luits. Van Riemsdijk, Staringen Blaauw. Het onderwijzend en toeziend personeel aau de academie bestaat thans uit p. in. 50 officie ren, hoogleeraren en docenten. Tilburg, 5 Sept. Gisteren tegen den avond, ter wijl men beneden in de herberg volop met dansen bezig was, stond eensklaps het bovenste gedeelte der huizing van J. De Kort in lichtelaaie vlam door spoedige hulp der aanwezigen is men erin mogen gelukken, het woedend element te stuiten, na het linkerdeel van het huis en het achterge bouw te hebben in asch gelegd. De schade is nog al aanzienlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was tegen brandschade verze kerd. Lemmer, 6 Sept. Als voorbeeld, dat navolging verdient, kan dienen, dat door kapitein v. d. Wal, van do stoomboot varende tusschen deze plaats en Amsterdam, aan werklieden uit deze gemeente vrije, overtocht is verleend naar Amsterdam en terug, ter bezichtiging der tentoonstelling aldaar, van welke gelegenheid door verscheidene ambachts lieden is gebruik gemaakt. Oosthahorn, 2 September. Ternauwernood aan den Buffel ontkomen, grijnst reeds de Tijger ons tegen. Inderdaad, Zijner Majesteits oorlog schepen schijnen het op onze eenzame reede te hebben gemunt. lederen kijkbegeerigen raden wij ten zeerste aan, vooral zoo zij van het niet ver verwijderde Zoutkamp komen, ter dege op wind en weer te letten. Tooneelen als die, welke op den j.l. dag des Heeren voorvielen, waarbij lieve jonge dames zoowel als ehrentfeste heeren hun sympathie voor Neerlands vloot met pleng- offeren aan Neptunus bewezen, gaan ons aan het harte en geven den vromen - en van dat volkje krioelt het hier in den omtrek stoffe tot hoofd schuddend gezucht. Gold- en EflEectemnai-kt. Amsterdam, 31 Augustus tot 6 September. Wanneer ous wekelijksch overzicht van Zaterdag tot Zaterdag liep, in plaats van Maandag tot Maandag, dan zouden we een minder donker tafereel van de gesteldheid der beurs hebben op te hangen dan thans het geval is. Wij zouden dan alleen maar te constateeren hebben gehad dat de stemming onder den invloed der lagere noteeringen van de buitenlandsche beurzen over het geheel flauw was, maar nu moeten wij daarbij voegen dat er heden eene soort paniek heerschte, naar aanleiding van ongunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand van Napoleon en zeer gedaalde merken van buitenslands. Hoezeer onze Nationale Fondsen gevoelig leden onder den algemeenen druk en de 214 pCt. van 54U op den 31sten tot 54 op heden, de 3 pCt. van 63 op 62'H6 en de 4 pCt. van S6H» op 8514 pCt. vielen, werden de meeste buitenlandsche fondsen erger getroffen. De oude 5 pCt. Russen giDgen van 9514 terug op 94S, 6de serie van 77% op 7614, de leeniug 1864 van 9114 op 914» pCt. De Groote Russische Sporen vielen van ƒ240.25 op 236.25, Jelez Griasi van 207 op ƒ202.50. lijksvoorwaarde zullen verzekerd worden. Gij hebt dus niet veel tijd om op reis te gaan, en ik schrijf daarover met deze zelfde post aau uwe moeder. Want de heer Bonnet vraagde een spoedig antwoord. Ik heb mij gehaast om aan te nemen, en daar mijn vader hem terstond de tijding van zijn geluk is gaan brengen, kwam «mijn aanstaande" met hem terug om mij daar voor te bedanken, 't Was een uur na midder nacht toen hij vertrok, en het kwam mij voor dat, daar mijn brief toch niet eer vertrekken kon dan met de post van 's avonds, ik tijds ge noeg zou hebben om u te schrijven bij mijn ont waken. Ik droomde veel van mijn bruidskorf, een weinig van de verfraaiingen, die noodwen dig zouden moeten plaats hebben in de woning van den generaal, ingeval wij daar zouden blijven wonen, en in 't geheel niet van meerge- melden generaal. Vrijdags, ongeluksdag! kwam mijnheer Bonnet, onder voorwendsel van mij zijn hof te maken, reeds bijtijds dejeuneeren, en nam ons toen, mijn vader en mij, mee om in eene restauratie te dineeren, waarna hij ons eerst over midder nacht verliet. Dat is lang, veertien uur tête-i- têtel eu ik zal mij maar zooveel mogelijk haas ten om te trouwen, want wanneer zulke vrijages lang moesten duren, zou het zijn om er de nacht merrie van te krijgen. Och, kindlief, wat de liefde toch de verstandigste meuschen, en juist die, dom maakt! Maar, enfin! verder! Gisteren eindelijk, als ter vergoeding, kreeg ik een bezoek van mevrouw de echtgenoote van kolonel Maan wie mijnheer Bonnet der tigduizend franken had ter hand gesteld voordeD bruidskorf, eu die mij kwam afhalen ten einde de inkoopen geheel en al naar mijn smaak te doen. Wij hebben den ganschen dag de winkels afgeloopen, en wij hebben nog niet afgedaan! Ik beu nog geheel en al verbijsterd van al het fraais dal wij gezien hebben, en als ik er aan denk dat een gedeelte daarvan mij weldra zal toebehooren, is het mij alsof ik droom! Heden, Zondag, kunnen wij onze razzia niet voortzetten, en daardoor heb ik een oogenblik vrij om u te schrijven. Ik zal u intusschen inaar niet schrijven over mijn bruidskorf voordat ik dien in zijn geheel zie en voordat ik wel goed verzekerd ben dat hij mij niet zal ontsnappen. Ik wil enkel en alleen u maar herhalen mijn referein„Trouw den markies 1 trouw den mar kies!" Nooit heb ik meer dan gisteren de vol strekte noodzakelijkheid ingezien van rijk te zijn, en gij moet het volstrekt worden. Ik ben vrijwel tevreden over uw kleine expeditie te water naar Coathuel. Ga zoo voort, en zie zekerheid te hebben vóórdat gij van Garlau afreist. Dat zou het meest welkome huwelijksgeschenk zijn, dat gij mij kondet meebrengen. marcelle de gury. aan mevrouw aline bernard. Garlan, den 20"en Juni 1858. Gij zult zeggen, lieve Aline, dat ik lieg of dat ik droom, maar ik heb zelve moeite om te gelooven dat ik wakker ben! Gij zult zeggen dat het verschrikkelijk, onmogelijk, ongeloofelijk is, en ik vind het evenzoo als gij ookl eu toch kan ik er niet meer aan twijfelen; het feit ligt daar, klaarblijkelijk, als waar erkend, tast baar en hartbrekend, helaas 1 voor al wie zou willen dat het anders ware, ten einde niet ge noodzaakt te wezen om degenen te beklagen, zoo dan al niet te haten, die men zou willen liefhebben. Wij moeten wel heel oud zijn, Aline, dat de dingen zóo ontzettend veranderd zijn se dert onzen tijd. Gij hebt, in weerwil van alles, dengeen gehuwd, dien uw hart had gekozen; ik en ik ben eenvoudig genoeg geweest om te gelooven dat ik daardoor een weinig laag gezonken wast ik „heb mij laten trouwen", met meer droefheid dan blijdschap, dat durf ik verzekeren, met een mar, die, tot den laatsten dag toe, van mij niet anders gevorderd heeft dan eene kinderlijke teederheid Wordt vervolgd.) In de puinen van het oude kasteel van Beau - fort (Luik) zijn nazoekingen gedaan, die belang rijke voorwerpen aan den dag gebracht hebben. Dit kasteel verheft zich op den top eens bergs aan den rechteroever van den stroom. Reeds heeft men het verschrikkelijke oubliette ontdekt, gekapt in de rots tot eene diepte van 126 voet. Dit hol, waarin zooveel gevangenen omgekomen zijn, be vatte menschenbeenderen en een roodkoperen ketel, goed bewaard, dagteekenende van vóór 1442. Andere voorwerpen zijn nog ontdekt, zoo als een Romaansch wijwatervat, ijzeren voor werpen, enz. Men zoekt thans naar de groote kelders, die, beweert men, onder de Maas door- loopen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2