dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea, tot boekh. en offic. van just, enz., den resid. W. P. A. Le Jeune; tot resid., den ads. J. G. Schnerr; tot ads., de ambt. ter besch. van den gouv. aldaar W. C. Verwey en C. H. W. Boers; en tot ambt. ter besch. van den gouv., den adj.- onderof. bij de vaste bezetting J. Bramley en den serg. van het leger in Ned. Indië, gedet. bij het Afrik, werfdep. te St.-George d'Elmina, J. A. C. Hiel. Z. M. heeft aan den heer H. Rolff, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van ontv. der reg. en dom. te Bolsward, behoudens aanspraak op pensioen. Bij Kon. besluit is de benoeming van den heer F. H. Thorbecke, ontv. der dir. bel. en acc. te Bergeijk c. a. tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Bath c. a., op zijn verzoek, ingetrokken. 's-Gravenhage, 6 Sept. Uit de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente 's-Gra- venhage voor den dienst 1870 blijkt: dat de be volking bedraagt 90,058 zielen; dat de inkomsten zijn voorgedragen op een som van f 1,202,250.89' en de uitgaven op/"1,202,208.90s tegen/"1.097,159.82s in het vorig jaar. Rotterdam, 6 Sept. Hedenavond omstreeks halfelf is brand ontstaan in de Sleutelsteeg alhier, in de tabak- en sigaren-fabriek van den aan den Binnenweg wonenden fabrikant W. J. Schuwirth. De brand had al spoedig een ernstig aanzien. Een aantal spuiten, waaronder ook de stoom-brand- spuit, heeft gewerkt. Het brandpiket der schutterij, de brandweer, politie en een detachement mari niers zijn uitgerukt om den omtrek van den brand af te zetten. Eene groote volksmenigte was op de been. Te kwartier voor eenen was men den brand meester. De oorzaak is nog onbekend. Zevenhuizen, 5 September. Het koren is alhier voor het grootste gedeelte binnen. Vele landbou wers beklagen zich, te vlug te zijn geweest in het te huis halen, daar het door het regenachtige weer te nat was, ten gevolge waarvan zij, die hunnen oogst het eerst in de schuur hadden, thans stijf koren dorschen, dat veel in waarde verliest. Zij die hunnen tijd geduldig hebben afgewacht, hebben dus thans, bij dit goed weer, veel voor. Met het maaien der boonen is men begonnen. De tweede snede van het hooi wordt goed ge wonnen, en levert veel op. De winter-aardappelen, die men rooit, zijn klein van stuk; ook enkele zieke doen zich voor. Men verwacht een klein beschot. Een enkel geval van de varkensziekte heeft zich voorgedaan, doch van ziekte onder het rundvee hoort men tot heden niets. Heusden, 5 September. Gisteren heeft de stoom boot Stad Heusden in de Doode Maas of het zoo genaamde Heusdensgat, op 10 minuten afstands van hier, haar reis moeten staken, doordien een schip, dat voor haar uitvoer, bij het wijken aan den grond raakte en het vaarwater versperde. Dit vaarwater wordt vanwege de onderneming van gezegde stoomboot, met subsidie van de stad en vrijstelling van havengeld, jaarlijks uitgediept. Intusschen laat de diepte te wenschen over, en menigeen, vooral de beurt- en andere schippers, zien met belangstelling te gemoet de oplossing der quaestie door Ged. Staten van Noord-Brabant ten opzichte der bedoelde vrijstelling van haven geld, door hem als onwettig beschouwd, aanhangig gemaakt. De vrijstelling van havengeld stelt de schippers, tegenover de stoomboot-ondernemers, in een zeer nadeelige positie, en het ware dus te wenschen dat de pogingen van Ged. Staten triom feerden. Texel, 2 September. Men berekent het getal schapeD, hetwelk dezer dagen van hier gekocht en verzonden is, op p. m. 1Ü.000, welke gemid deld f 10 per stuk boven den prijs van verleden jaar opbrachten, en alzoo eene ontvangst van een ton gouds meer voor den veefokker ople verden. Assen, 6 September. Het zeer opmerkelijk feest dat Woensdag jl. alhier gevierd werd, en welde diamanten bruiloft vau den heer H. J. Oosting en mevrouw M. Hofstede, geeft ons nog aanleiding om op iets anders te wijzen, dat voorzeker zeer zeld zaam mag worden genoemd. De jubilaris die thans 82 jaren telt, is nu 65 jaren ambtenaar. De eerste van de 32 aanstel lingen, in zijn bezit, dagteekent van 31 Augustus 180-1. Toen werd hij bij besluit van het staats bewind der Bataafsche republiek, benoemd tot ordinair clercq ten comptoire generaal der ad ministratie te Lande en legde als zoodanig op 11 Sept. van genoemd jaar den eed af in handen van „thesaurier-generaaleu raden der Bataafsche republiek." In 1S04 in fuuctie getreden en in 1869 nog in dienst hoe weinigen viel zulk een voorrecht ten deel! (Zaanl. Cour.) Mefpel, 6 September. Het honiggewin heeft in de laatste weken, op onze uitgestrekte Drentsche heidevelden, vrij wat goede resultaten opgeleverd; een aantal korven zijn van „opzetters" voorzien moeten worden. Jammer, dat de jongste nacht vorsten de werkzaamheid der nijvere diertjes be lemmerd hebben. Hengelo, 6 Sept. Eenige dagen geleden had aan het station het volgende droevig ongeluk plaats. Een jonkman, pas drie dagen getrouwd en bezig met het rangeeren der goederenwagens, strui kelde en de opvolgende wagen scheidde hem beide beenen en een arm van het lichaam. Hij was onmiddellijk een lijk. Winschoten, 1 September. Door de. arrondisse- ments-rechtbank alhier werd in hare zitting van heden van alle rechtsvervolging ontslagen zekere spoorwegwachter, te Nieuwe Schans gestation- neerd; het was geen spoorwegzaak, maar eene schoolzaak, die den man op de bank der beschul digden plaatste. Hij, gehuwd en vader van drie kinderen, werd eenigen tijd geleden vervolgd wegens het niet betalen van schoolgeld; de man beweerde daartoe niet in staat te zijn en beriep zich op zijne geringe bezoldiging. De gemeentelijke fiscus begreep het anders en liet een krijgsman bij den belasting- (schoolgeld-) schuldige inlegeren, ten einde hem tot belasting te dwingen; aan dezen werd al datgene toege diend, wat ook het deel was van de overige leden des gezins. Bij het naderen van den avond maakte men het den logé duidelijk, dat hij op den grond zou moeten overnachten, omdat het getal slaapplaatsen niet meer dan twee be droeg en het hoofd des gezins vermeende, niet verplicht te zijn vrouw of kroost tot dat einde van den vloer gebruik te doen maken. Het hoofd des bestuurs, hiervan onderricht, beschouwde zulks als eene weigering, in strijd met de wet, waarbij o. a. de inlegering van een krijgsman wordt geregeld, en verbaliseerde des wege. Het openbaar ministerie eischte veroor deeling tot eene geldboete van tien gulden of een dag gevangenisstraf; de rechtbank sprak evenwel den beklaagde vrij tot niet geringe vol doening van hen, die berekenen kunnen dat met eene verdienste van negentig cents 's daags mis schien in de lichamelijke behoeften van een gezin, uit vijf personen bestaande, kan worden voorzien, maar niet in die van lichaam en geest beide. Balk, 2 September. Onze algemeene armvoogdij heeft dezer dagen onder hare zorg opgenomen een twaalfjarigen knaap, die door een gezelschap kermis-muzikanten hier is achtergelaten. Ouder loos thans, had het jongmensch vroeger ook met zijne ouders België, Frankrijk enz. doorgezwalkt, doch was later na onderscheidene lotswisselin gen in genade aangenomen bij bovenbedoeld ge zelschap, dat op zijne doorreize van hier op Bols ward hem onbarmhartig verstiet. De jonge Pierre Martron gaat thans hier school en ofschoon hij even vlug zijn Fransch en Duitsch als Hollandsch spreekt, legt hij zich toe op de allereerste letter kennis en geeft blijk binnenkort, althans bij verblijf van eenigen duur, goede vorderingen te zullen maken. Erratum. In het nummer van gisteren is de zinsnede op de eerste kolom aldus te lezen „Aan een leiband te loopen van de groote staten is niet goed; maar bij de vele aanrakin gen met andere staten, die dagelijks toenemen, stokstijf altijd .een eigen opinie over een dé- tailquaestie te willen (volhouden, is evenzeer verkeerd." KOLONIËN. BATAVIA, 23 Juli. De nieuw benoemde kommandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch Indië, de luitenant-generaal "VV. E. Kroesen, die den 17den dezer per Fransche mail alhier aangekomen en met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen is, heeft het bevel over het leger aanvaard. Thans vernemen wij met zekerheid dat de pro curatiehouder van de firma Von Hemert Co., J. F. Arnold, Maandagavond in hechtenis is ge nomen. (B- H.) Palembang, (Juni). Aan het klein-ambtenaars- examen, dat hier jl. Vrijdag is gehouden, hebben 52 aspiranten deelgenomen. De uitslag is geweest als volgt: 1 candidaat uitmuntend, 19 dito goed, 17 dito voldoende, 16 dito onvoldoende. Over 't geheel was bij de aspiranten het rekenen veel beter dan de Hollandsche taal. Door den Gouverneur-Generaal vanNeerlandsch Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. ver lof naar Europa, wegens ziekte, aanden ads.-res. van Blitar L. K. J. Gey van Pittius; wegens ziekte, aan den letterzetter tevens machinedrijver bij 's lands drukkerij VV. Grashuis. Benoemd: Tot pres. van den raad van just, te Soerabaya, de offic. van jus. bij den raad van jus. te Sauiarang Mr. L. Hovij; tot hoofdonderw. aan de openb. eerste lagere school te Padang, de hoofdond. aan de openb. eerste lagere school te Samarang J. A. Immink; tot hoofdond. aan de openb. eerste lag. school te Samarang, de ben. hoofdond. aan de openb. eerste lag. school te Padang J. A. P. De Visser; tot adj.-griff. bij den landr. te Samarang, de griff. bij den landr. te Bangkallan F. G. C. Mooijaart; tot vice-pres. van het hoogg. van Ned.-Indië, de pres. van den raad van just, te Batavia Mr. H. W. Du Perron; tot res. van Kadoe, de ambtenaar op non-activiteit P. L. Van Bloemen Waanders, laatst, res. van Palembang; tot res. van Kedirie, de ads.-res. van Bodjonegoro R. C. Van Prehn Wiese; tot lsten comm. bij het op te richten dep. van just., de substituut griffier bij den raad van just, te Soe rabaya Mr. J. D. Peereboom Voller; tot élève bij de tinin. in de res. Banka, V. M. J. Van der Mark, laatst, kl. bij den adminis. der tinmijnen te Merawang, thans op Don-act.; op het res.- kantoor te Palembang tot komm.-boekh. de 3de komni. O. K. Van der Meer Mohr; tot 3den komm. F. M. Smets, laatst, klerk op het ads.-res.-kantoor te Tjiamis, thans op non-activiteit. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, onder toek. van wachtg., de adj.-grif. bij den landr. te Samarang H. Bout; op verzoek, eervol, de klerk bij het dep. der burg. openb. werken W. F. D. Benjamins; eervol, wegens ziekte, met behoud van recht op pens., de ambt. J. "VV. A. Abbink, laatst, ben. adm. der tinm. op Banka. Ingetrokken: Op verzoek, de aan G. A. Magnin verl. adm. tot uitoef, der gen.- en heelk. px-aktijk in de resid. Madioen, en de aan W. H. Van Waesberge verl. adnn tot uitoef, der gen.- en heelk. praktijk in de afdeeling Indramayoe. Ontheven: Op verzoek, eervol, van de waar neming v. d. civieleu gen. dienst en het opzicht over de vaccine, resp. in Madioen en in de afd. Indramayoe, de civ. geneesh. G. A. Magnin en W. H. Van Waesberge. Machtiging verleend: Tot het uitreiken aan G. A. Magnin van eene akte van toel. tot de uitoef, van de genees- en heelk. praktijk in de resid. Krawang; tot het uitreiken aan W. H. Van Waesbei-ge, van eene akte van toel. tot de uitoef, van de gen.- en heelk. praktijk in de resid. Madioen, zijnde hij tevens belast met de waar neming v. d. civ. gen. dienst en het opzicht over de vacc.' in die residentie. Goedgekeurd: dat door den Res. van Pa lembang zijn opgedragen: de funct. van gezworen gouv. landm. en tax. van vaste goederen in gen. res., aan den adsp.-ing. bij den waterst. en 's lands burg. openb. werken aldaar R. H. J. Spanjaard; dat door den res. van Ternate is belast: met de waarn. der betr. van gouv. rooim. in die res., de opz. 3de kl. bij den waterst. en 's lands burg. openb. werken aldaar J. C. Prins. Militair Departement. Verleend: een tweej verl. naar Ned., weg. ziekte, aan den lsten luit. der inf. C. F. Engelhard. Ontheven: eerv., van de waarn. der betr. van komm. van het leger en chef van het dep. van oorlog in Ned.-Ind., de gen.-maj. N. H. W. S. Whitton, komm. der 1ste mil. afd. op Java. Benoemd: Tot magazijnm. der art. 3de klasse (2de luit.), de magazijnm. éde kl. (adjud.-onderofï.) J. J. H. A Schenau. Marine Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ing. 1ste kl. bij het mar.-établ. te Onrust B. L. W. Eibach; aan den luit. ter zee 1ste kl. bij het sedent. zee wezen J. P. M. Willinck, equipagem. bij het mar.-établ. te Onrust. BUITENLAND. Duitschland. Het antwoord van de Münchener theologische faculteit op de door de Beiersche regeering ge stelde vragen over de gevolgen die het oecume nisch eoncfic kan hebben, is thans bekend ge worden. Het zijn vooral de twee eerste vragen, die hier gewichtig zijn. De eerste vraag is deze: Wanneer de stellingen van den Syllabus en de pauselijke onfeilbaarheid op dit concilie tot geloofswaarheden worden ver heven, welke veranderingen zouden dan hierdoor in de leer van de betrekking tusscben den staat en de kerk, gelijk deze tot nu toe in Duitschland zoowel practised als theoretisch bestaat, gebracht worden De faculteit maakt in de eerste plaats de op merking, dat de beteekenis van den Syllabus veel nader op het concilie zal moeten worden inge licht. Tot hoever de stellingen van den Syllabus zich uitstrekken, is nog niet juist bepaald. Als richtsnoer daarvoor meent de faculteit evenwel reeds nu te mogen aannemen een werk van een dergenen, die met de regeling van het concilie belast is, van den Jezuïet P. Clemens Schroder, ge titeld: De Paus en de moderne ideeën. En nu meent de genoemde faculteit, dat, wanneer wer kelijk de stellingen van den Syllabus in dien zin opgevat worden als door Schroder wordt gedaan, dit tot groote verwarringen kan aanleiding geven, daar de tegenovergestelde beginselen in alle Euro- peesche constitutiën zijn opgenomen. a. luidt een der stellingen„Het is niet goed, dat in zekere katholieke landen den vreemdelingen wet telijk de vrije uitoefening van hunne eeredienst wordt gewaarborgd". En hierop teekent Scho- der aan: want het is een waarheid dat de vrij heid van iedere kerk en de aan allen gegevene vergunning om allerlei meeningen openlijk be kend te maken, lichtelijk tot bederf der zeden en der overtuigingen van de volkeren, en tot verbreiding van de pest van het indifferentisme kan leiden.) Het antwoord op het tweede gedeelte der vraag geeft de faculteit bij haar antwoord op de tweede vraag, welke luidt: Zouden in het geval, dat boven ondersteld is, de publieke leeraars der dogmatiek en van het kerkrecht zich verplicht rekenen, om de leer van de door God geordende heerschappij des pausen over de koningen en regeeringen, hetzij als po- tistas directa hetzij als indirecta in temporalia, als voor eiken Christen verbindend aan te ne men? En het antwoord van de faculteit nu is dit: Er is vroeger wel gestreden over de vraag of de heerschappij van den paus over de koningen en regeeringen zich uitstrekte over het geestelijke alleen, of ook over het wereldlijke. Dit laatste is nu de leer der kerk. Wordt alzoo de pause lijke onfeilbaarheid aangenomen, dan is er geen twijfel aan of die heerschappij strekt zich ook uit over het wereldlijke, en de toepassing van dit beginsel] zal alleen afhankelijk zijn van bijzondere omstandigheden; maar de beste theolo gen, die den pausen deze macht toeschreven, heb ben altijd het gebruik er van geheel aan de wijsheid van den paus overgelaten. Turlijjc. Het antwoord van den Sultan aan den Khedive luidt, naar hetgeen men thans verneemt, niet zoo streng, als voor eenige dagen werd gemeld. De eisch zou alleen zijn, dat de onderkoning zijne nieuwe geweren en zijnegepantserde schepen zou verkoopen, en 's jaarlijks, als eenvoudige me- dedeeling, een staat van het Egyptisch budget aan de Porte zou opzenden. De onderkoning zou zich aan deze voorwaar den onderworpen hebben. De strijd tusschen de Bulgaarsche en Griek- sclie kerk, van welke de eerste, gesteund door Rusland, zich vrij wil maken van de laatste, blijft aanhouden. De patriarch van Konstantino- pel had voorgesteld den strijd op een algemeen concilie der Oostersche kerk te beslechten. De Synode der Russische kerk te Petersburg heeft echter verklaard niet op die algemeene synode te willen verschijnen. Het was nog onzeker of de kerk van Griekenland er genoegen mee zou nemen en haar rechten tegenover de Bulgaarsche kerk, welke volgeus haar ontwijfelbaar zijn, aan een synode zou willen onderwerpen. Thans heeft echter de kerk van Griekenland zich voor het plan van den patriarch van Konstantinopel ver klaard en men verwacht, dat nu ook de Russi sche kerk wellicht niet langer tegenstand zal bieden. Engeland. Sir Charles Young, grootmeester der orde van den Kouseband, en ridder grootkruis van ver schillende buitenlandsche orden, is overleden. Hij was de overbrenger der insigniën van eerst genoemde orde aan verscheidene vorsten. Naar aanleiding van het schrijven tegen Byron door Mevr. Harriet Beecher-Stowe schrijft een zekere H. M. M. in de Times „Dat 45 jaren na zijn vroegtijdig afsterven in een vér verwijderd land de nagedachtenis van een onzer grootste dichters aan de willekeur van deze Amerikaansche romanschrijfster wordt prijs gegeven, dat is voorzekgr hoe zich de feiten dan ook mogen verhouden een harde en on edele speling van het noodlot. En bovendien, de weduwe van lord Byron, aan wie niemand ooit een harder verwijt zou kunnen toevoegen dan dat ze een koel en bekrompen gemoed be zat, leeft niet meer, om een verhaal, dat zij zelve zeker steeds zou weerhouden hebben, te wijzigen of te bevestigen. Is het billijk, is het waardig, dat eene vrouw van een zeker aanzien op letterkundig gebied zoo de rust des grafs ver stoort en een grooten, on beschermden naam schand vlekt, en dat nog wel in het belang eener over ledene, wier eenig belang thans ook slechts de rust zijn kan?Dat een man in hetjaar 1815 de schurk zou geweest zijn, hoedanig By ron hier wordt geschilderd, en dat diezelfde By ron dan van 1815 tot 1824 dat kon voortbrengen wat hij heeft voortgebracht, dit te willen doen gelooven onderstelt een psychologisch wonder, tot welks bevestiging grooter gezag wordt ver- eischt dan dat van eene Beecher-Stowe." (Dichters en kunstenaars zijn in hun privaat- leven somtijds zeer lichtzinnig geweest, maar dat een werkelijk groot dichter of kunstenaar een zedelijk verdorven mensch was, zou inderdaad moeilijk zijn te bewijzen De Morning Post vraagt, waarom deze dame dan eerst vier jaren na den dood van Lady By ron dat groot geheim aan het licht bracht, en betwijfelt dat laatstgenoemde, wanneer ze al deze mededeeliugen over haren gemaal gedaan heeft, waarbij hare eer op het spel stond, tot de open baarmaking verlof heeft gegeven. Genoemd blad vermoedt dat men hier te doen heeft met een nouvelle a sensation en met eene speculatie, waarbij honorarium gemoeid is, iets wat zich mtt de „vroomheid" dikwijls zeer goed laat vereenigen. De Economist vraagt, of het voor Napoleon niet geraden zou zijn, om, in stede van het regent schap der Keizerin te bepalen, zoo hij zelf

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2