t. z. 1*" klasse, benoemd kommandant van Zr. Ms. stooinsebip Soembiug. De heer .1. W-. Koeutze, districts-connnissaris [van het stadsdistrict, is benoemd tot advocaat- generaal in deze kolonie; terwijl, met opheffing van het districts-commissariaat van het 4d'-' dis trict, de heer W. M. B. Gravenhorst, districts com missaris van dat district, verplaatst is naar het glads-district, met bepaling, dat de heer H. A. S. Muller comm. van het 3de djstr., tevens belast zal zijn met de waarn. van den dienst in het opgeheven 4de distr.-commissariaat. De heer J. H. Schotborgh, fuugeerende notaris alhier, is definitief voor zijn leven tot notaris op dit eiland benoemd. Een schrijven uit St.-Eustatius, in de Curagao- Courant, komt op tegen een artikel in den Economist van Januari jl., en wel ten betooge, dat. in dit artikel maatregelen worden aangewezen, die teu opzichte van St.-Eustatius met recht en billijkheid zouden strijden. Dat dit eiland achteruitgegaan is, is onbetwistbaar. Dit is genoegzaam met alle bezittingen, ook van andere landen, het geval 'geweest na de emancipatie der slaven en door ongunstige tijdsomstandigheden. Doch het wacht woord is thans: beleid in het bestuur met de medewerking en den steun van het Moederland, om het eiland weder juit den vervallen toestand op te beuren Dit is, volgens den schrijver, zoo zeer mogelijk, dat hij het tijdstip in 't verschiet ziet, waarop St-Eustatius subsidiën van het Moe derland zal kunnen derven. Maar dat verschiet is niet te bereiken door de kolonie aan haar lot over te laten, maar door haar nu nog te steunen. En dat zij daarop wel aanspraak maken mag, leidt, sclir onder anderen af uit. de groote voordeelen die St.-Eustatius vroeger aan het Moederland afgeworpen heeftdie bedroegen mil joenen schats. Hij wijst op het veel onbeduiden der Engelsch eilandje Nevis, iu de nabijheid, dat voor de emancipatie bloeiend was, en daarna ook in vervallen toestand geraakte; doch nu weder aan het opkomen is, zoodat er reeds twee sui kerplantages in suikercultivatie zijn gebracht. Ondanks de felle droogte, die op St.-Eustatius geheerscht heeft, is daar ook reeds eene plantage in suikercultivatie en doet dit voor 't vervolg hopen. BUITENLAND. Duitschlaud. Eeu blad, dat omtrent het klooster te Moabit een en ander had medegedeeld, waaruit zou moeten blijken, dat de regeering dit klooster in bijzondere bescherming nam, heeft op last van den minister van eeredienst de mededeeling opge nomen, dat de genoemde min. aan het ontstaan, de inrichting en inwijdiug van het in denjongsten tijd veelvuldig besproken klooster van Dominicanen te Moabit niet het minste of geringste deel heeft gehad. Voor de oprichting werd door den staat geeue goedkeuring verleend; evenmin ontving het klooster van de zijde der regeering eenige ondersteuning hoe ook genaamd, hetzij in geld of op andere, wijze. De inrichting werd veeleer tot stand gebracht door de belanghebbenden, zelfs zonder medeweten of medewerking van den minister van eeredienst, en enkel op grond van het vrije recht van vereeniging. Als zoodanig is zij niet erkend als rechtspersoon en is zij onder worpen aan de bepalingen van het Vereinsgeseti van 11 Maart 1850, voor zoover het in de bedoe ling lag der medeleden, om invloed op de open bare aangelegenheden uit te oefenen. Ook zijn inrichtingen van dezen aard in ieder opzicht aan de staatswetten onderworpen. De minister van eeredienst heeft in het geheel geene kennis ge had van de inwijding van het bewuste klooster. De bewering van onderscheidene bladen, dat de ministerial-Direktor, Dr. Kratzig, de bedoelde kerkelijke plechtigheid en de daaraan verbonden processie hebben bijgewoond, is onjuist. De gees telijke Müller, die bij deze gelegenheid de inwij- dings-rede hield, is niet iu dienst van den staat en bevindt zich in geene betrekking hoegenaamd tot het ministerie van eeredienst. Wanneer dus in het bedoelde artikel de stichting van het Dominicaner klooster aan de Spree als eene daad des heeren Von Müller wordt gekenmerkt en tevens beweerd, dat hij in Berlijn een klooster met buitengewone praal en met eene feestelijke toespraak, deed inwijden, zijn deze beweringen eenvoudig onwaar en vervallen natuurlijk alle gevolgtrekkingen, ten nadeele van den genoem den minister gemaakt. Een acteur te Berlijn, die zich op het tooneel in 'en blijspel eenige toespelingen op de quaes- ti( Ier kloosters had veroorloofd, is daarvoor door de algemeenen intendant der schouwburgen ge straft met eene boete van 40 thalers. Bij de vaststelling van het uniform briefport van 1 groschen, is in den Rijksdag en in den Landdag door de bestrijders van het ontwerp de vrees te kennen gegeven, dat de ontvangsten bij het Noord-Duitsche postwezen daaronder te veel zouden lijden. In eene correspondentie uit Ber lijn wordt evenwel thans, en wel op grond der mededeelingen van een goed onderrichte zijde, gemeld, dat die ontvangsten over de eerste helft van het tegenwoordige jaar, ten gevolge van het toegenomen brievenvervoer, aanmerkelijk geste gen zijn. De Pruisische regeering heeft het voornemen, eene statistiek te doen opmaken van kinderen tusschen de 6 en 16 jaren oud, die beperkt van geestvermogens zijn. De gemeentebesturen zullen moeten opgevende namen, de woonplaats en den ouderdom van deze kinderen waarmede zij zich bezighouden; den stand, den naam en de woonplaats van ouders of voogden, en tevens moet de vraag beantwoord worden, in hoeverre het kind vatbaar geacht wordt voor ontwikkeling. Engelaud. De Iersche berichtgever der Times meldt iu zijn schrijven van den 29"™ Augustus, dat den vorigen dag weder, ditmaal op de marktplaats van Mullingar (de hoofdstad van het graafschap Westmeath), eene bijeenkomst is gehouden, ten einde zich te verklaren ten gunste van het op vrije voeten stellen der gevangen Fenians. De vergadering was door 15Ü0 of 2000 personen bij gewoond. In het Iersche graafschap Mayo is, niet ver van de stad Newport, zekere Hunter, een land bouwer aldaar, door twee pistoolschoten van het leven beroofd. Men heeft twee personen op ver denking in hechtenis genomen, en men vermoedt, dat de moord onder de agrarische misdaden moet gerekend worden. De Times meldt in hare Beurs- en Gity-berich- ten, dat de heer Varley, een werktuigkundige, vooral ervaren op het gebied van electrische werktuigen, zich op dit oogenblik te Brest bevindt, „ten einde de fout inden Franschen trans-at.lant.i- schen kabel te herstellen. Die fout bevindt zich op een afstand van ÏOUO mijlen van de Eransche kust; doch de heer Varley hoopt haar „door middel van eene vernuftige electrische manipu- lati," zonder den kabel op te halen, te herstellen Frankrijk. Het onderzoek, ingesteld om de verspreiders van de verontrustende geruchten, in de jongste dagen in omloop gebracht, te ontdekken, is ge staakt, Men heeft ingezien, dat de ziekte van den keizer ernstig geuoeg was, om bezorgdheid te verwekken, en men geeft thans toe, dat de paniek, welke aan de beurs uitbarstte, niet alleen volko men gerechtvaardigd was, maar dat de koersen zich beter hebben gehouden dan men eigenlijk had kunnen verwachten. De Regent van Spanje heeft uit naam der Spaansche regeering aan den heer Piétri, prefect van politie, het grootkruis der orde van Karei III gezonden. Deze onderscheiding is den heer Piétri te beurt gevallen wegens zijne pogingen om de intriges der Carlisten in Frankrijk tot omverwerping der bestaande orde van zaken in Spanje, te verijdelen. m Te Rheims is de groote wollenspinnerij van Villeininot.-Huard-Rogelet en C°. door brand totaal vernield. Zij was voor 2 millioen tegen brand-, schade verzekerd. Op het Amerikaansch fregat Sabine, dat zich te Cherbourg in de haven bevond, is een komplot ontdekt. Tweeëntwintig matrozen, die zich op den kapitein wilden wreken, hadden het voor nemen om de kruitkamer in de lucht te doen springen. De lont, welke met de kruitkamer in verbinding stond, was reeds aangestoken, toen een kajuitsjongen haar ontdekte. De kapitein deed de 22 samenzweerders in hechtenis nemen en wilde 7 hunner, die door den krijgsraad ter dood waren veroordeeld, onmiddellijk op de reede zelve aan de ra's van zijn schip doen ophangen. De Fransche autoriteiten lieten dit echter niet toe, waarop de kapitein het anker lichtte en naar de open zee voer. Nauwelijks echter had de fre gat de reede verlaten, of men zag de 7 matrozen aan de ra's hangen. Men schrijft uit Perpignon aan Le Siècle: Het liberale keizerrijk gaat in de oostelijke Pyreneën al zonderling te werk. De politie doet hier won deren. Willekeurige arrestatiën, onder de nietig ste voorwendsels, nemen met den dag toe Eeu hier verschijnend blad vult zijne kolommen met. het verhaal van de gevangenneming van weer- looze jongelieden, alleen omdat zij liederen heb ben gezongen die nooit, verboden zijn. Zelfs een maire acht zich verplicht een commissaris van politie te desavoueeren en diens gedrag in een openbaar schrijven te laken. België. Men kent thans het programma van het groote muziekfeest, 't welk op den 28"" September en op de twee volgende dagen te Brussel in de nieuwe zaal van het station van den zuiderspoor weg zal gegeven worden. Op den eersten dag zullen ten gehoore worden gebracht: de symphonie n°. 7 (Ia majeur), van Beethoveu, en de Messias van Handel; op den tweeden dag de concert ouverture (la mineur), van Fétis; het Ave verum, van Etienne Soubre; de Ruïnen van Athene, vau Beethoven; de Sabbath, van Gh. L Hanssens, en de Lucifer, van Pierre Benoit; op den derden dag zullen solo's voor zang en instrumenten wor den voorgedragen, en zullen o. a. de violist H. Vieuxtemps en de pianist Aug. Dupont, benevens de zanger Agnesi en de zangeressen Wertheim- ber en Marie Sass zich doen hooren. De toegangs prijs voor de drie dagen is op 10 fr. bepaald. Te Antwerpen had Dinsdag met groote plech tigheid de begrafenis plaats van den diep betreur den Henri Leys. Het. lijk bevond zich in een opzettelijk daartoe vervaardigden en prachtig ver sierden wagen, met de ridderorden van den over ledene en een zeer grooten lauwer- en bloemen krans. De koning, die uit Interlaken een tele gram aan den gouverneur had gezonden, om na mens hem aan de weduwe zijne deelneming te betuigen, was door een zijner adjudanten verte genwoordigd. De zoon des overledenen, de stede lijke en andere autoriteiten en eene talrijke schare van vrienden, vereerders en belangstellen den, volgden het lijk, terwijl sterke detache menten infanterie den stoet, die buitengewoon lang was, voorafgingen en sloten. Naden lijkdienst in de kerk werd het stoffelijk overschot van Leys naar de gemeente Berchem gebracht, en aldaar ter aarde besteld, nadat onderscheidene redevoe ringen voor de opene groeve waren uitgesproken Algemeen was de deelneming. Vereeuigde Staten. Het schijnt dat president Grant niet beant- woort aan de groote verwachtingen, welke men algemeen koesterde van den uitstekenden gene raal, aan wiens ki-ijgsmanstalent de Unie zooveel verplicht is. De Spectator maakt de opmerking, dat het dalen van president Grant in de openbare meening merkwaardig is, omdat er geen over wegende staatkundige reden voor bestaat. Hij is zeer verdraagzaam en lankmoedig jegens de con servatieven, doch dat kan zeer verstandig zijn hij is er niet in geslaagd om politieke tinnegie ters van beroep uit vele posten te ontzetten, doch dit is misschien zijne schuld niet; hij schrijft on verstandige, ontijdige brieven, doch die brieven berusten op gezonde beginselen. Niettemin is het zeker, dat om de eene of andere reden, welke het onmogelijk is hier op te sporen, beide par tijen met een soort van geringschatting van den president beginnen te spreken. Het algemeene gevoelen schijnt te zijn, dat. hij gekweld wordt door verveling; dat hij zich volstrekt niet bekom mert om de staatkunde, maar verstrooid wil worden en dat het hem weinig bevalt voortdu rend de bezoeken te moeten ontvangen van solli citanten en geraadpleegd te worden door finan ciers over quaestiëu, waarvan hij geen verstand heeft. Het is best mogelijk, zich een dergelijken geestes-toestand voor te stellen, zooals die, waarin Napoleon bij voorbeeld steeds verkeerde, maai er schijnt nog iets anders te zijn. Is het mogelijk, vraagt de Spectatorhoe dwaas dit ook moge schijnen en hoe weinig het moge overeenkomen met zijn vorigen levensloop, dat generaal Grant, wanneer hij niet tot erustigen arbeid geroepen wordt,, ietwat beuzelachtig en kinderachtig is 1 Dit wordt ten minste geloofd door personen, die niet tot spotten geneigd zijn. Ter herinnering aan den honderdsten geboor tedag van Alexander Humboldt zal in Amerika eene plechtige feestviering plaats hebben. Som migen beweren, dat ter eere der nagedachtenis van dezen grooten geleerde, in Washington een standbeeld zal verrijzen anderen zeggen dat met deze bedoeling een hoogeschool zal worden op gericht, die den naam van den schrijver der „Cosmos" zal dragen. 'J'ldl .i x; IJVNINLHV- Berlijn, 1 September. De Prov. Corr. verklaart, dat het bevel aan de zoogenaamde Frankfor ten Zwitsers om het Pruisisch grondgebied te ver laten, geen afbreuk kan doen aan de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Pruisen en Zwit serland, welke van beide zijden op hoogen prijs worden gesteld. Jladrid, 1 September. De minister van koloniën vertegenwoordigt den afwezigen minister van buitenlandsche zaken. De Imparcial zegt, dat de candidatuur van den hertog van Genua steeds veld wint. Het blad geeft den raad, dat de Cortes de meerderjarigheid vaststelle op 16 jaren. Londen, 1 September. De Times zegt, dat de onderhandelingen tusschen de Turksche regeering en de Ottomanische Bank over het sluiten eener leening tot geen resultaat hebben geleid. Parijs, 1 September. De Palrie zegt, dat heden morgen een ministerraad is gehouden, en dat de keizer, wiens gezondheid uitmuntend is, een zeer werkzaam deel heeft genomen aan den arbeid van dien raad. Weenen, 1 Sept. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende trekking der Oost, Aand. a fl 100, leening 1S64, zijn- de volgende 9 seriën uitgetrok ken: Serie 3570, 745, 3729, 1242, 3175, 1671, 2778, 2154, 1096. Bij de onmiddellijk daarop gevolgde premiëntrekking zijn de volgende nummers met de daarnevensstaande hoogste prijzen uitgeloot: Serie 3570 N°. 37 tl. 200,000, serie 745 N». 100 fl. 25,000, serie 3729 N°. 66 fl 15,000, serie 1242 N°. 9 tl. 10,000, serie 3729 N°. 92 en serie 3175 N'. 80, ieder fl. 5000. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LETDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29""° Junij 1851 (Staatsblad n°. 85); Gelet op art. 7 der Verordening van den 3dön Februarij 1S68 (Gemeenteblad N°. 6 van 1S68), regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den 14d™ Maart 1868, n°. 42 Doen te weten, dat het l,,e suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1869 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 31"™ Augustus tot en met den 13d™ September aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (afdee- ling financiën), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. Leyden, 30 Augustus 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AARLANDERVEENhiertoe van hooger hand uitgenoodigd, brengen ter kennis van de belang hebbende grondbezitters in hunne gemeente, dat gedurende de loopende maand September op de Secretarie aldaar, van 9 tot 12 ure des morgens van eiken werkdag, ter visie ligt een exemplaar van het bij de gemeenschappelijke Staten der ge westen Zuid- en Noord-Holland aanhangig ont- werp-besluit tot opheffing van de Ambachten in Rijnland met den daarbij behoorenden Staat, en dat van deze tervisieligging op de daartoe gebruikelijke plaats openbare afkondiging is ge schied. De tegen dat ontwerp te rijzen bezwaren moe ten, om te kunnen gelden, uiterlijk op den laat- sten dezer maand schriftelijk en in duplo worden ingeleverd bij Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Aaelandervben, 1 September 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. P. ZAALBERG. De Secretaris, J. VAN DER BEN. LAATSTE BERICHTEN. Heden namiddag te drie uur is H. M. de Koningin alhier aangekomen en, na èen bezoek aan de Kweekschool voor Zeevaart te hebben gebracht, weder ten halfvijf vertrokken. 's-Gkavenhage, 2 Sept. De gisteren alhier ge houden tweeëndertigste Algemeene Vergadering der Vereeniging van- en voor Nederlandsche Industrieelen werd geopend met eene beschou wing van den Voorzitter betreffende de Tentoon stelling voor den werkman, waarin hulde werd gebracht aan den ijver der ontwerpers, aan de Tentoonstelling op zich zelve, doch waarin tevens werd aangetooud, dat er van het oor spronkelijke plan der Tentoonstelling was afge weken en zij dientengevolge, hoe verdienste lijk overigens, niet mocht gezegd worden haar doel te hebben bereikt. Wat was haar doel? Den werkman voor te lichten omtrent hetgeen hier of elders voor zijn bedrijf en huishouding van nuttige toepassing zoude zijn. Maar z. o. is er geen ander middel te zoeken noch te vinden om onzen werkmansstand langzaam en zeker te verheffen, dan de middelen van onderwijs, die steeds op breeder schaal worden aangewend, en een gemoedelijker streven bij regeering en bij wetgeving om het kapitaal van den werk man te beveiligen, d. i. den nationalen arbeid in eere te houden, niet slechts door hem voor oneerlij ken afbreuk te behoeden, maar ook en meer nog door hem steeds nieuwe uitwegen te openen. Het driemaandelijksch verslag van den secretaris gaf een overzicht van de voornaamste bemoeie nissen der vereeniging en van haar bewind in het afgeloopen tijdvak. Eindelijk had de discussie plaats over de punten van behandeling: a. Gemeen lebesturengasfabrieken. Werd besl. tot een krachtig beroep op de tusschenk. der wetgev. macht ten einde de Reg. van haar dwaalspoor af tejjrengen, hetwelk de vrije nijverheid met eene oneerlijke mededinging en onberekenbare verliezen be dreigt; b. over de middelen tot uitbreiding van de markten voor onze voortbrengselen in den vreemde. Deze vraag werd tweeledig beschouwdeerste- lijk in betrekking tot Europa's vastelandvervol gens in betrekking tot nieuwe markten daarbui ten, inzonderheid "met het oog op den eerlang te openen nieuwen handelsweg door het kanaal van Suez; de bespreking leidde tot eene nadere be handeling wat het eerste punt aangaat, en ten aanzien van het tweede tot een voorstel om voor gezamenlijke rekening door de leden der Ver eeniging eene zending van goederen naar zekere nieuwe haven uit te rusten, waaromtrent eerlang eene buitengewone vergadering zal gehouden wor den. Eindelijk werd, naar aanleiding van het pro gramma voor het eerstdaags te houden Slatislisch Congres de waarde der Handelsstatistiek en van de zoogenaamde handelscijfers besproken. De vergade ring was zeer geanimeerd. VERBETER-ING. Het admissie-examen aan de hoogeschool te Utrecht zal den 22"™ September plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3