N°. 2933. A0. 1869. Donderdag 2 September. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". PRIJS DEZER COUKANT. Voor Leidenper 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIEN. Voor iederen regelJ 0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden1 September. Wij moeten hulde brengen aan den heer Cou- vée voor den aangenamen avond, dien hij gisteren aan de inteekenareu op zijne zomerconcerten ver schaft heeft. Het programma was voor dezen avond met bijzonderen zorg gekozen en werd uitnemend uitgevoerd. De verlichting van den tuin en vooral het Bengaalsch vuur, aan het slot van den avond ontstoken, maakte een zeer goed effect. En een ieder stemt zeker met ons in, wanneer wij den ijverigen ondernemer, bij zijne pogingen om onze stadgenooten eene aangename uitspauning te ver schaffen, het beste succes toewenschen." Wij deelden gisteren mede een bericht uit 's-Gravenhage, aan de Arnh. Cl. ontleend, omtrent eene concessie-aanvrage voor een spoorweg, waar door de residentie met den hoek van Holland zou verbonden worden. Thans is gemelde courant in staat mede te deelen, dat de bedoelde con cessie strekt, om eene spoorweglij n tot stand te brengen van Rotterdam, langs Delfshaven, Schie dam, Vlaavdingen en Maassluis naar den hoek van Holland, en van daar langs 's-Gravezande, Monster en Loosduinen naar Scheveningen. De aanvragers zijn de heeren Alfred Beeston te Londen, en Godefridus Samuel Pieters te Rotterdam. Voor de Tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden, zijn geschonken de volgende me dailles. Door Zijne Majesteit deu Koning 3 gou den, 3 zilveren en 3 bronzen; door Hare Majes teit de Koningin 2 gouden; door Z. K. H. de Prins van Oranje 1 gouden, 1 zilveren en 1 bron zen door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den 1 gouden, 4 zilveren en 6 bronzendoor Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden 1 gouden, 2 zilveren en 9 bronzen; door het gemeente-be stuur van 's-Gravenhage 1 gouden door mevrouw de douairière Van der Oudermeulen 1 gouden en 2 zilveren; door den vice-admiraal Jhr. Van Karnebeek 1 gouden, 2 zilveren en 8 bronzen; en verder zijn door vele belangstellende perso nen zoowel zilveren als bronzen medailles aan geboden. In de tweede Provinciale vergadering van on derwijzers en voorstanders van het onderwijs in Zuid-Holland, welke op Zaterdag 11 September a. s. in de zaal „de Maas," (hotel Leygraaf) te Rotterdam, zal worden gehouden, zal o. a. me- dedeeling geschieden omtrent de grondslagen der Provinciale vergaderingen en de aanwijzing plaats hebben van de plaats voor de Provinciale ver gadering. Daarna zullen de volgende onderwerpen be sproken worden la. Gewoonlijk zijn de kweekelingen van hun 14de tot hun 18de jaar in de school werkzaam is dit voor de practische opleiding noodig, of kan men van een jaar oefening in de school, bij meer studie even groole resultaten verwachten? Inge zonden en in te leiden door den heer W. De Vletter van Scheveningen. 16. Is de practische opleiding van kweekelin gen van 12- of 13-jarigen leeftijd aan een eigene afdeeling, verkieslijk boven de theoretische oplei ding tot den leeftijd van 15, 16 of 18 jaar? Inge zonden en in te leiden door den heer P. H. De- wald, van 's-Gravenhage. 2. Jaren achtereen is op de niet bevredigende uitkomsten der akte-examens, vooral op die voor de akte als hulp- en hoofdonderwijzer gewezen. In betrekking tot hetgeen de ervaring ten dien opzichte leert, vragen wij Welke zijn in het algemeen de oorzaken van die min bevredigende uitkomsten; 6. welke verauderingen zouden, niet het oog op onze school wet te maken zijn? 1°. In de programma's voor de examens; 2°. in de wijze van onderzoek; 3°. in de opleiding van aankomende onderwijzers? c. Zou een vereeniging van onderwijzers, werk zaam aan vormscholen en normaallessen, uit de verschillende provinciën, niet veel invloed kun nen hebben om voor het vervolg een gunstigen uitslag te verzekeren Ingezonden en in te lei den door den heer J. Deu Broeder, van Rotterdam. 3. Wat kunnen en behooren onderwijzers te doen, om de gebruikelijke schoolbanken te doen vervangen door die met rugleuningen (Arneri- kaansch model)? Ingezonden en in te leiden door den heer P. H. Dewald, van 's-Gravenhage. 4a. Is de beschuldiging waar, dat de openbare ouderwijzers in 't algemeen le veel doen voor 't hoofd, te weinig voor 't hart der leerlingen Inge zonden en in te leiden door den heer C. Van den Ban, van Hellevoetsluis. 46. Wat kan de school doen ter ontwikkeling van het gemoedsleven der kinderen Ingezonden en in te leiden door den heer J. W. Regt, van Waddinxveen. 5. Iets over schoolbanken. Ingezonden en in te leiden door den heer C. Van Riet, van Ka- tendrecht. Is het wenschelijk dat de hoofdonderwijzers van tijd tot tijd wederkeerig elkanders scholen bezoeken? Ingezonden door den heer J.R. Hool- boom, schoolopziener in bet 9d« district van Z.-H. Thans ziet vanwege het Dep. van Financiën het licht het tweede stuk der statistiek van het Koninkrijk der Nederlanden, en wel bescheiden betreffende de geldmiddelen. Dit stuk is gesplitst in 4 afdeelingen, als: 1°. directe belastingen; 2°. indirecte belastingen; 3°. accijnzen; en 4°. over zicht van de opbrengst der belastingen enz. over de dienstjaren 18311868 en toelichtingen aan gaande dit onderwerp. Die toelichtingen betref fen de helling dezer middelen en de wijzigingen, die deze in gemeld tijdstip heeft ondergaan. De opgaven, voorkomende in de drie eerste afdee lingen, sluiten zich aan die, welke in 1861 in het licht zijn gegeven onder den titel van„Be scheiden voor de statistiek van het Koninkrijk der Nederlanden, n'. 1." Reeds vroeger hebben wij medegedeeld dat de Vereeniging voorde Statistiek in Nederland voor nemens was eene algemeene statistiek van ons land uit te geven. Thans ziet de eerste aflevering van dit werk het licht onder den titel: Algemeene Statis tiek van Nederland. Beschrijving van den maatschap- pelijken toestand van het Nederlandsche volk in het midden der 19de eeuw". Deze eerste aflevering bevat de 6 eerste hoofdstukken en een gedeelte van het 7de van Deel I, Afd. I„Over de natuur lijke geschiedenis van het land." De hoofdstuk ken bevatten: 1. Geographische plaatsbepaling, door den heer J. H. A. Kuiper; 2. De bodem; 3. Hoogtemetingen van den bodem; 4. De wa teren 5. De waterkeeringen6. De eilanden en 7. Geologie. De 6 laatsten allen bewerkt door Dr. H. Hartogh Heys van Zouteveen. Ook is dezer dagen verschenen het door de zelfde vereeniging uitgegeven Staatkundig en Staathuishoudkundig jaarboekje voor 1869. Blijkens het programma van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zijn door haar de volgende nieuwe prijsvragen uitge schreven. 1". In de binnenlanden van Java komen hout soorten voor, waarvan de structuur zoo veerkrachtig is, dat daaruit vervaardigde stoppen zeer goed de gewone kurken kunnen vervangen. De Maat schappij looft hare tweede gouden medaille uit aan hem, die nadere toelichting kan geven om trent genoemde stoffen, met opgave van groei plaats en wetenschappelijke benaming, benevens zooveel mogelijk van de namen in het Maleisch, Soendaneesch en Javaausch, onder toezending van gedroogde exemplaren van het gewas en van eene genoegzame hoeveelheid hout tot het nemen van proeven. Antwoorden in te zenden vóór 30 September 1872. 2". De Maatschappij looft hare Gouden Medaille en driehonderd gulden uit aan hem, die het beste en voor de toepassing geschikt gebleken middel aangeeft tot het lichtend maken van ton nen in de vaarwaters op onze kusten. Antwoorden in te zenden vóór 30 September 1871. In de zitting van den gemeenteraad van 's-Hage is gisteren het voorstel van B. en W.om het onderwijzend personeel bij het gymnasium te vermeerderen met een leeraar der Latijnsche taal- en letterkunde, tevens belast met het on derwijs der aardrijkskunde en op eene wedde van f 2500 's jaars, aangenomen; en is benoemd tot leeraar in de Latijnsche taal- en letter kunde bij het gymnasium de heer Dr. J. VV. G. Van Oordt, thans leeraar aan de eerste afdee ling van het gymnasium voor de aardrijkskunde en de geschiedenis. Ten slotte is nog een voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van eene som van f 2500 voor een eenvoudig ijzeren hek om het nationaal gedenkteeken voor 1813, met 24 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Van Reuters Agentschap ontvingen wij heden de navolgende dépêche: Batavia, 14 Augustus. Verkocht 30,000 picols Suiker N°. 14 a f 17K f lö(« Wisselkoers en vrachten op Nederland onveranderd. Aangekomen Schepen: Gijsbert Karet Graaf Van Hogendorp, kapt. E. W. FabritiusJohanna Maria, VV. Van Aalburg; Mary en Hillegonda, P. Walters; Regina Maris, S. Ouwehand; Sumatra, J. Buijser, Walcheren, G. v. d. BordenDjawa, R. P. Bakker. Den 8"" Augustus is de spoorweg in zoover afgewerkt, dat de locomotief te Solo is gekomen. Nota. Reuter's Agentschap alhier doet opmer ken, dat achter de prijzen van Suiker een vraag- teeken is geplaatst, omdat het telegram weder blijkbaar verminkt is overgeseind; intusscheu zouden die prijzen ook kunnen zijn: lult a 16Ü. Overigens bevat het telegram nog een sein- woord van een aangekomen schip, waarvan echter nog niets te maken is. (iV. R. C.) Op den 31"'" Aug. 1869 heeft te 's-Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der acten van be krachtiging op de overeenkomst door de Neder- landscne en Belgische Comm. den 15d«,, Maart 1869 te Sluis geteekeud, omtrent Uo grensschei ding iu het Zwin. Bij Kon. besluit van 13 Aug. jl., n°. 14, is gooi- gekeurd de door de Prov. Staten van Zuid Hol land vastgestelde wijzigingen van de bijzondere reglementen voor de groote, kleine en kalkoven- sche polders (gem. Oudshoorn); deu Vosse- en Weeslauerpolder (gem. Hilleguin) en den Kooi- polder (gein. Warmond). Aan den kap. t. z. J. Van der Meersch, dir. en comm. der marine te Hellevoetsluis, is ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van oflicier der Leopolds-orde, hem geschonken door Z. M. den Koning der Belgen. Benoemd tot directeur van een der Rijkstele- graafkantoren de telegraphisteu der derde klasse A. Ohbes, J. E. Schmitz Jr., J. A. Dorrenboom Jr. en L. F. Smeltzer. Bij beschikking van den Min. v. Kol. van den 30 Ang. 1869. litt. Apz n°. 2, zijn de heeren B. M. H. Heuveldop, Mr, L. W. C. Van den Berg, E. J. Jellesma, M. C. Dannenbargh, J. P. T. Van Nunen, G. J. Bluuie, A. J. Pluygers, A. M. Joekes, W. De Vogel, P. D. Vreede, J. J. H. Van Hall, P. J. Koreman, P. N. Van Doorninck, J. v. Olden- burgh, J. H. Hisgen, H. J. Altman, J. Boers, J. M. Esche, A. A. Van Delden en H. J. A. Van Maarseveen, gesteld ter beschikking van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij den burger lijken dienst daar te lande. Amsterdam, 31 Aug. In de gisterenavond ge houden vergadering der afdeeling Amsterdam, van de maatschappij „tot Nut vau den Javaan," is door de afdeeling benoemd tot buitengewoon lid van het hoofdbestuur de heer A. C. Joosten. LEIDEN of LEYDEN? MEDEDEELING IN DE VERGADERING DER MAATSCHAPPIJ VAN NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE GEDAAN Prof. M. DE VREES, Vervolg.) Vreemd is het inderdaad, dat men, de spelling van Siegenheek in haar geheel aannemende, al leen in dit éene punt bleef afwijken. Die afwij king is door niets gerechtvaardigd. Voor onze Hooge Regeering, die het besluit van het Staats bewind Dog altijd handhaaft') en de spelling van Siegenheek aan hare ambtenaren voorschrijft, is het schrijven van Leiden bepaald verbin- W5 behoeveu nauwelijks te zeggen, dat deze verhandeling la geboudeo voordat bg koninklijk besluit van 23 Juli 1.1. de verordening van het etaatebewlnd op de spelling voor de offlcleele stukken ie opgeheven. Rsd. dend. Toch is zij daarin verre van consequent. Het eene departement schrijft ei, het andere ey. Ook de verschillende afdeelingen van een zelfde departement handelen niet gelijk. In de brieven der Vijfde afdeeling van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken heb ik nooit anders dan Leiden gevonden; in andere afdeelingen wordt niet zelden Leyden geschreven. Ook het Gemeentebestuur onzer stad heeft de spelling van Siegenheek aangenomen en blijft die getrouw volgen. Nooit is, óf door het dage- lijksch bestuur, óf door den Gemeenteraad, een besluit genomen of zelfs een voorstel gedaan, om in dit éene punt, de schrijfwijze van den naam onzer stad betreffende, de voorschriften van Siegenheek te verloochenen. Ook voor ons Gemeentebestuur is dus het schrijven van Lei den eene verplichting, dat van Leyden een misbruik, alleen aan oude sleur te wijten, maar in strijd met de spelregeling, die officieel is aangenomen. Maar al wilde het Lands- of Gemeentebestuur (om de pogingen, ter verbetering der nationale spelling aangewend, door hun voorbeeld te on dersteunen) zich met de herziene spelregelen van het Woordenboek vereenigen, ook dan zou de spelling van Leiden dezelfde blijven. Beide regelingen, de oude en de nieuwe, zijn hierin eenstemmig. Wie dus éene vau beide volgen wil, en geen gebruik wenscht te maken van de vrijheid om in enkele punten af te wijken, kan niet anders dan Leiden schrijven. Op het standpunt der Regeering is geene andere keuze mogelijk. 2°. Het behoud der ey zou alleen dan te ver dedigen zijn, wanneer die spelling op weten schappelijke gronden als de ware moest worden aangemerkt. Het Gemeentebestuur zou kunnen zeggen: „Ja, wij volgen de spelling van Siegen heek, maar in dit éene punt niet, want in dit punt heeft Siegenheek zich vergist; en den naam onzer eigen stad willen wij niet schrijven op iemands gezag, maar zooals die werkelijk be hoort geschreven te worden." Is er dan eenige reden om de spelling Ley den als de ware aan te merken? Die vraag staat gelijk met eene andere, aldus luidende: Is er eene reden, om voor een naam eener stad of gemeente eene oude spelling te behouden, die anders in de taal verouderd is? Buiten twijfel moet die vraag ontkennend be antwoord worden. De regelen der aangenomen i spelling zijn ook van toepassing op de eigenna men van plaatsen ,Dat beginsel ligt in den aard der zaak en is in de practijk altijd er kend. Eene bijzondere en afwijkende schrijfwijze van eigennamen heeft geen grond dan hij persoons namen, vooral bij geslachtsnamen. Daar is eene eenvormige spelling, naar het algemeene orlliogra- phische stelsel, noch wenschelijk noch mogelijk. Het is ik herhaal hier met enkele wijzigingen de woorden, die ik elders schreef het is een onvervreemdbaar recht van elk geslacht, de spel ling van zijnen naam zoodanig le behouden, als die bij de invoering van den burgerlijken stand in ons vaderland voorgoed bepaald is geworden; waar eene ouderwetsche spelling van de oud heid van een geslacht getuigt, mag zij niet wil lekeurig worden uitgewischt; en het verschil van spelling zelf levert hier een uitstekend hulp middel ter onderscheiding van verschillende ge slachten met gelijkluidende namen, als van Huydecoper en Huidekooper, Coster en Koster, of van Hofman of Smit, op 4 of 6 verschillende wijzen geschreven. Het is waar, ook hier blijven zekere algemeene regelen gel den, in den aard der taal gegrond, en is het nimmer te verschoonen, als men eene bepaalde wanspelling aanneemt. De hoofdregel is deze, dat de spelling van een geslachtsnaam in over eenstemming moet zijn met de schrijfwijze, die Verslapen en Meded. der Kon. Acid. van IFeteneeA. IV, 3,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1