BUITÉNLAND. Spanje. De candidatuur van den hertog van Montpen- sier verliest meer en meer kans van slagen. Men beweert nu, dat de Cortes terstond na hunne samenkomst tot de verkiezing van een ko- nincr zullen overgaan, en dat met het oog hierop, de prinsen uit het huis van Orleans eene alge- meene samenkomst hebben gehouden, om te be raadslagen over' de bonding door hen aan te nemen. KcrkclijliO Staat. Een correspondent uit Rome schrijft aan de Morning Posf, dat de paus over het resultaat der uitgravingen op het Emporium zeer voldaan is. liet marmer, dat reeds uit deze oude werf is te voorschijn gekomen, wordt geschat op 2 millioen franks, en naar de opgaven van den Baron Visconti, schijnt de hoeveelheid marmer die nog te vinden is, onuitputtelijk. In het midden van Augustus werden 16 groote blokken uitgegraven, waaron der een van bijzonder precieus, rozékleurig, Oos- tersch albast. Het Emporium heeft alles geleverd wat voor de wederopbouwing van het Agrippi- nisch Pantheon noodig was, en 21 kerken te Rome zijn met het marmer, daar opgegraven, gerestaureerd. De Pieterskerk heeft twee groote zuilen van Afrikaansch marmer; in het Empori um zijn er 15 zulke gevonden, waarvan de groot ste op den Janiculum zal opgericht worden tot her innering aan het oecumenisch concilie. Duit si-lit: i int. De Norddeutsche Allgcmeine Zeitung zegt naar aan leidingder maatregelen tegen de gedenaturaliseerde Frankforters, dat deze wel het formeele recht vóór zich hebben om in Frankfort te blijven, maar dat de vergunning om van hun Pruisisch burgerrecht ontslagen te worden, verkregen is door valsche opgaven. Het blad deelt hierbij mede de circulaire van een Zwitsersch agent, ook in sommige Ne- derlandsche bladen overgenomen, waarbij een tarief is vastgesteld, waarnaar men in de verschil lende cantons het burgerrecht kan verkrijgen. Be taalt men de vastgestelde som dan zorgt de agent verder voor alles. Gelijk men zich herinneren zal, is de genoem de verklaring van Pruisens zijde juist datgene wat de Zwitsersche Bund verlangde. Volgens dit blad zou de Bondsraad na zulk eene verklaring zich verschoond rekenen van het nemen van maatregelen in het belang van hen, die door bedrog het Zwitsersche burgerrecht hadden ver kregen. Hierdoor zou dus aan dit opgerezen geschil een einde gemaakt zijn. Engeland. De Times geeft Dr. Cumming die naar inen weet den paus heeft geschreven, dat hij het Con cilie zou bijwonen, indien hij vrij was om te zeggen wat hem op het hart lag den raad om, zelfs als zijne gestelde voorwaarden worden ingewilligd, geen gevolg te geven aan het plan om naar Rome te gaan en deel te nemen aan het debat op het concilie, aangezien dit met geene mogelijkheid iets goeds zou kunnen ople veren. Al hetgeen Dr. Cumming zou kunnen zeggen, is reeds duizendmaal gezegd, en aan een practised gevolg van een woordenstrijd tusschen partijen, die geen haar breedte van haar stand punt willen wijken, kan zelfs niet gedacht wor den. In Glasgow is een einde gekomen aan de werkstaking der katoenververs; ten minste 1200 hunner hebben het werk hervat. Zij eisehten 2 shillings per week meer loon en minder werk uren. Geen dezer cischen is toegestaan, en na al hunne spaarpenningen opgeteerd te hebben, moe ten de ververs thans het werk hervatten. Terwijl zoovele fabrieken en industrieele ondernemingen door werkstakingen getroffen zijn, zijn de steen kolenmijnen der heeren Brihggs steeds geëxploi teerd kunnen worden. Deze firma heelt het coöperatieve systeem ingevoerd en de winsten worden tusschen de meesters en de werklieden verdeeld. Volgens het verslag van het laatste half jaar, werd aan do aandeelhouders 5 pCt. uitge deeld en de overblijvende 6600 p. st. werden tusschen de werklieden en de directeuren ver deeld De aandeelhouders hebben in het gehcele afgeloopene jaar 1314 pCt. ontvangen, en onder het werkvolk is 3162 p. st. verdeeld. Eenigen tijd geleden is het schip Blue Jacket op zee verbrand. Toen de kapitein zag, dat het schip niet te rédden was, gelastte hij de beman- I ning het schip met de booten te verlaten. Nadat I de man aan het roer reeds vertrokken was, I gingen twee der manschappen op eigen verant- I woording naar beneden en redden ieder een kist I met goud, welke zij, zonder medeweten van den I eersten stuurman, in de boot, op welke deze I bevel voerde, ncderlieten. Toen de booten in I veiligheid kwamen, bleek het dat 12,000 p. st. I aan goud gered was, en de vraag ontstond, of I de mannen deze waarde uil het brandende schip I gered hadden in het vervullen hunner gewone plichten, of dat zij bergloon konden eischen. Geen I parlementsacte zegt iets aangaande dit geval, dat I moet beslist worden volgens gewoonte en de wet 1 op het bergen van goederen. W' De météorologie zal weder een stap verder komen door een voorstel van het „Norske Mete- orologiske Institut" te Noorwegen aan het Brit- sche gouvernement, om nl. voortaan dagelijks weerkundige telegrammen te wisselen. Dit is mogelijk geworden door het leggen van den tele- gitiaf kabel tusschen Peterhead in Schotland en Lister op rle kust van Noorwegen; voorts zullen er telegraafkantoren geplaatst worden te Tette rden, te Bröno, te TrÓmsö en te Vardü. Vevecnig-cle Staten. In de New-York Times van 12 Aug. komt eene beschrijving voor van een veldslag, welke tus schen de Erie- en Albany-spoor weg-mautschap pij heeft plaats gehad: Het aantal der werklieden, welke in dienst zijn van de Albany- en Susque- hanna-spoorwegen, is van 1200 tot 1100 man. Gisteren heeft tusschen een groot gedeelte dezer lieden een gevecht plaats gehad met pistolen, knodsen, enz. De Erie-maalschappij had des na middags te vier uren S00 man bij de tunnel verzameld, welke tusschen tusschen Tunnel-sta tion en Harpersvelt ligt. De Albany-werklieden, aan het andere einde van den tunnel vereenigd, telden aanvankelijk slechts 35 man, doch te zes uren kregen zij eene versterking van ongeveer 400 man. Op dat oogeublik besloot de directeur van den Erie-spoorweg den grond, welke betwist werd, met geweld te veroveren, en een trein met 250 man werd de tunnel ingezonden. Men ont moette geen tegenstand, voordat men weder de tunnel verliet; toen echter bemerkte de Erie-partij dat men de rails had opgenomen. Deze werden herplaatst en de trein stoomde voorwaarts. Bij het omgaan van eene bocht zag men de tegen partij in een trein aankomen. Van weerszijden naderde men het „full speed," en met een ver schrikkelijk geweld stootten de treinen op elk ander. De Albany-maniien werden handgemeen met het Erie-leger en dit laatste werd door en over de tuunel op de vlucht gedreven. De Erie- locomotief was zwaar beschadigd en van de rails geworpen, waarop de Albany-mauuen besloten partij te trekken van de overwinning. Zij vonden de mannen van Erie aan de andere zijde van de tunnel gereed, om hen te ontvangen. Een hardnekkig gevecht werd begonnen en tot 8 uren voortgezet, toen het 44"te regiment aankwam en den strijd deed eindigen. De lijst der dooden en gewonden is nog niet bekend. De gouverneur van den staat heeft beslag gelegd op den weg en heeft een supef-intendeut aangesteld, om detreinen te laten loopeu, totdat het verschil door de ge rechtshoven beslist zal zijn. Franki-yii. Het ontwerp Senatus-soncult, gelijk het gewij zigd is door de commissie uit den Senaat, luidt aldus: Art. 1. De keizer en het Wetgevend Lichaam heb ben het recht om voorstellen van wet te doen. Art. 2. De ministers zijn alleen af hankelijk van den keizer. Zij beraadslagen in den ministerraad onder zijn voorzitterschap. Zij zijn verantwoordelijk. Zij kunnen niet in staat van beschuldigmg ge steld worden dan door den Senaat. Art. 3. De ministers kunnen leden van den Senaat of van het Wetgevend Lichaam zijn. Zij hebben toegang tot de zittingen van beiden, en zij moeten gehoord worden zoo dikwijls zij dit verzoeken. Art. 4. De zittingen van den Senaat zijn pu blick. Op verlangen van 5 leden worden de deu ren gesloten. De Senaat maakt zijn reglement van orde. Art. 5. De Senaat kan, met opgave der wijzi gingen die er in een wetsontwerp behooren ge bracht te worden, besluiten dat liet aan een nieuw onderzoek in het Wetgevend Lichaam zal onderworpen worden. De Senaat kan zich in elk geval verzetten te gen de uitvaardiging van wetten. De wet, tegen welker uitvaardiging de Senaat zich heeft verzet, kan in dezelfde zitting niet weder opnieuw bij het Wetgevend Lichaam in gediend worden. Art. 6. Het Wetgevend Lichaam maakt zijn reglement van orde. Bij de opening van elke zitting, benoemt het zijn president, zijne vice-presideuten en zijn griffiers. Het benoemd zijn quaestors. Art. 7. Elk lid van den Senaat of van het Wet gevend Lichaam heeft het recht om eene inter pellatie aan de regeering te richten. Gemotiveerde motiën van orde kunnen aan genomen worden. Op verlangen der regeering moet de gemoti veerde motie van orde naar de afdeelingen ver zonden worden. De afdeelingen benoemen eene commissie, op wier rapport uitspraak wordt gedaan. Art, S. Geen amendement kan in behandeling komen, dat niet verzonden is geweest naar de commissie belast met het onderzoek van het wets ontwerp, en dat niet aan de regeering is me degedeeld. Wanneer de regeering en de commissie niet eenstemmig zijn, geeft de Raad van State zijn advies- het Wetgevend Lichaam beslist. Art. 9. De begrooting van uitgaven wordt aan het Wetgevend Lichaam bij hoofdstukken en ar tikelen" aangeboden. De begrooting van elk ministerie wordt hoofd- stuksgewijze in stemming gebracht, overeen komstig den staat, die bij het tegenwoordige se- natus-consult is gevoegd. Art. 10. De wijzigingen die in het vervolg door internationale tractaten zullen gebracht worden in de tarieven der in-ol uitgaande rechten, of in die der post zullen slechts verbindend worden krachtens eene wet. Art. 11. De bijzondere betrekkingen van den Senaat en het Wetgevend Lichaam onderling en van dezen met de regeering des keizers wor den bij keizerlijk decreet vastgesteld. De betrekkingen van dezen, voor zooverre het de uitoefening van constitutioneele rechten be treft, worden bij Senatus-consult geregeld. Slechts geringe wijzigingen zijn in het keizer lijk ontwerp gebracht, Over Art. 2 zegt de com missie, dat hoewel aanvankelijk vele leden op wijzigingen aandrongen en de commissie zich de moeite gegeven heelt om eene betere redactie voor dit art. te zoeken, zij evenwel tot de con clusie is gekomen, dat de woorden van het ont werp moesten behouden worden. Liet men toch de eerste paragraaf vallen dan zou men uit het art. kunnen afleiden, dat de keizer niet meer verantwoordelijk was, hetgeen in strijd met de constitutie zou wezen. Een nieuwe paragraaf bij art. 5 en bij art. 7, eene kleine wijziging in art. 8 geen van allen van groote beteekenis en voorts de be paling dat de constitutioneele betrekkingen tus schen de staatsmachten bij Senatus-consult zullen geregeld worden, zijn de wijzigingen door de commissie aangebracht. Het telegram gisterenavond door ons mede gedeeld maakt een einde aan de plannen, van Ledru Rollin om in Frankrijk terug te komen. Het Journal Ofpciel tochverklaart dat de amnestie niet geldt voor veroordeelden wegens aanslagen op het leven des keizers. TELEGRAMMEN. Madrid, 26 Augustus. De generaal Prim is naar Vichy vertrokken. Gedurende zijne afwe zigheid is de adndraal Topete ad interim melde portefeuille van oorlog en met het presidentschap van den ministerraad belast. Munchen, 26 Augustus. De commissie voor de Zuid Duitsche vestingen, welke bestaat uit afge vaardigden uit Beieren, Wurtemberg en Baden, heeft zich geconstitueerd en werd door een ver tegenwoordiger van den minister van oorlog ge opend. Antwerpen, 26 Augustus. De schilder Henri Leys is hedenmorgen overleden. Weenen, 26 Augustus. De Amtszeilung meldt dat veldmaarschalk Moering benoemd is tot stad houder van Triëst. De keizer heeft het exequatur verleend aan den te Praag benoemden Noord - Amerikaanschen consul Royce. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 27 Aug. Koffle. Vast op den coulanten afloop der veiling bij de N. jH.-M., waarin geel Prcanger, Tjilatjap en Padang a ct. boven taxatie liepen, geel 1 ct., blank en bleek 1% a Ui et. en de overige soorten K a 2 ets. Alleen bruin en hooggeel bleven 14 a 14 ct. beneden taxatie. De afloop werd goed opgenomen en werd R. n°. 12 met 1 ct. boven veilingsprijs genomen. gulkc.Ruwe. De markt verkeert in eene vaste stemming; eenige partijen loco zijn gedaan tot 0.75 a 0.50 beneden Juli. Geraffineerd. Met goeden kooplust zoowel voor spoedige levering als op verre termijnen. Bij ver schillende raffinadeurs werden aanzienlijke par tijen verhandeld. Thee. Vast doch zonder omgang. Rijst. In dit. artikel ging niets om dan voor dadelijke behoeften. Gepeld Rangoon blijft tot f 7.50 en Java tot f 8 a f9 te koop. Specerijen. Vooral Noot N°. 1 en N°. 2 en Foelie vonden veel attentie NJ. 1 werd met 1N°. 2 met ƒ0.94 betaald in entrepot. Foelie vond tot ƒ1.68 grif nemers, doch de voorraad van ceelen is uitgeput. Meekrap. Met weinig handel door de te hooge vorderingen. Indigo. Vast gestemd; 31 dezer komen 150 kisten Java bij inschrijving aan de markt. Potassclien. Iets beter. Petersburger loco ƒ14, zeilend ƒ13.75. Katoen. In kalme doch tamelijk vaste stemming met eenige omzettingen tot iets verlaagde prijzen. Wol. Vast, zonder omzettingen. Tin. Banca 79, 79.25 betaald. Billiton to 77.25 te koop. Pcterolle. Vast maar stil. Van disponibele zijn circa 400 vaten voor dadelijke behoeften tot ƒ26.50 genomen; er is voor zeilend ƒ26.25 besteed per Rhia Silvia. Oliën. Raapolie cont. 44.75; Mei 47.25; Oct.-Dec. ƒ45.25,,ƒ45.75. Lijnolie cont. 88; Mei 38, 37.75 Oct.-Dec. 37.50. Patentolie cont. 49; Najaar 50. Granen. Door het sehoone weder in achter uitgaande stemming. Meel. I"» qual. 18 a 18.50; 2d" qual 15 a ƒ15.50; 3d* qual. ƒ12.50 a ƒ13; Keizersmeel 25 a 27. M arktberichten. Amsterdam, 25 Augustus. Tarwe niets en Rogge stil, Galatz 224, Petersb. 225, op lever. Oct. 213, 214, 213, p. Maart 210, p. Mei 209, 208, 207. Raap olie vliegend 40k, Najaar 4H4, Voorjaar 43. Lijn olie vliegend 34K, Najaar 3414, Voorjaar 34* Gouda, 26 Augustus. Kaas. Aangevoerd 60 partijen, lequaliteit; Gras kaas, prijzen van 25 - 28 de 50 kilogram (pond), zeer vlug in handel. Boter. Prijzen der Wijboter ƒ0 50 ƒ0.55, prijzen der Grasboter van 0.62' 0.67' de 5 hectogram (ons). De veemarkt bijna zonder aanvoer en met ge lingen handel; schapen vlug, varkens en biggen mede vlug te verkoopen. LAATSTE BER1CHTEIV. 's-Guavenhage, 27 Aug. Bij Kon. besluit dd. 25 Aug. 1869, zijn benoemd: tot directeurs van het postkantoor: te Alkmaar, de heer W. F. K. Gouwe, thans directeur van het postkantoor te Almelo; te Almelo, de heer W. P. Nagel, thans te Hoo gezand; tot commies der posterijen van de 2e kl., de heer A. Rijser, thans van de 3e kl.; van de 3e k'. de heer L. H. Balfour van Burleigh, thans surnumerai- der posterijen; tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaaude rechten en accijnzen te Purmerend c. a., de heer A. H. Jansen, thans ontvanger derzelfde middelen te Epe c. a.; der dir. bel. en ace. te Epe c. a. (Gel derland), de heer J. P. Van Bugteren, thans con trol, der dir. bel., in- en uitg. recht, en acc. te Oost burg; tot contr. der dir. belast., in- en uitg. recht, en acc. te Coevorden, de heer H. A. Toe Water, thans adj.-contr. derzelfde middelen te Dordrecht te Oostburg, de heer A. O. J. Schindler, thans adj.-contr. derzelfde middelen te Amsterdam (voor den dienst in het entrepot aldaar); verplaatst de navolgende adjunct-contr. der dir. bel., in- en uitg. recht, en ace., de heer J. H. De Bruijn van Schie dam naar Rotterdam (om werkzaam te zijn in de contr. der in- en uitg. recht, en acc. aldaar); de heer A. Merens, van Zutfen naar Schiedamde heer W. F. J. Pastoors, van Eindhoven naar Nij megen (om werkzaam te zijn in de contr. der afd. aldaar); de lieer B. H. J. F. Endsz, van Am sterdam naar Leidende lieer F. W. Thorbecke, van Nijmegen naar Amsterdam (0111 werkzaam te zijn in de controle der in- en uitgaande rechten en accijnzen aldaar); en de heer S. N. Hoek, van Rotterdam naar Dordrecht; de heer J. W. Van der Noordaa, thans contro leur der directe belastingen, in- en uitg. rechten en accijnzen te Middelbands, benoemd tot ont vanger derzelfde middelen te Monnikendam c. a de heer J. Hempelnian, thans adjunct-commies ter directie van de directe belastingen, in-en uit gaande rechten en accijnzen, te Rotterdam be noemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Ilardinxveld c. a.; de lieer G. J. Miadelbergh, thans adjunct-commies ter directie der directe belastingen, in- en uitg. rechten en accijnzen te Zutfen, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Brake! c. a (Gelderland). De arrondissements-rechtbairk, kamer van vacanlie, alhier, deed heden uitspraak op het in cident in de zaak van de firma M. Schooneveld en Zoon te Amsterdam en den heer L. Van Woudrichem van Vliet. De zaak ten principale betreft eene vordering van genoemde firma op den heer Van Vliet tot betaling eener som van ƒ1142.90, wegens door dien heer uitgegeven bro chures enz., ten gevolge waarvan door de firma Schooneveld onder de heeren üudok van Heel en Paul van Vlissingen te Amsterdam beslag werd gelegd op gelden door hen aan den heer Van Vliet verschuldigd en is door hen aan de recht bank gevraagd van-waarde-verklaritig van dat beslag. De heer Van Vliet echter eischte, zonder op de hoofdzaak te antwoorden, de opheffing vau dat beslage De rechtbank evenwel, alvorens ten principale recht te doen, ontzegde heden de dooi den heer Van Vliet gedane vordering tot nietig verklaring en dus opheffing van dat beslag. Madrid, 20 Aug. De priester Milla en zijne makkers, die ter dood veroordeeld waren, heb ben gratie erlangd. De heer Rivero, die door eene beroerte was aangetast, is iets beter. De Nacioii en andere dagbladen sporen de regeering aan 0111 strengel ijk te handelen ten aanzien dei- schuldige priesters. Lissabon, 26 Aug. Bij het sluiten der zitting van de kamer, heeft de Koning gezegd, dat de regeering zich onledig zal houden met admiuis trative hervorming. De Koningin is iels beter. Parijs, 27 Aug. Het Journal officiel meldt dat de Keizerin te Toulou met geestdrift is ontvangen. Zij heel'i zich op het jagt l'Aigle ingescheept.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3