Tot leejaar aan de Rijks hoogere burgerscliool te 's-IIertogenbosch is benoemd de heer H. Hey- nen, dusverre conrector aan bet gymnasium te Boxmeer. De stad Berlijn moet als vergoeding der schade door de Berlijnsche bevolking aan het Moabieter klooster aangericht, eene som van 3000 thalers aan dit klooster betalen. Deze verplichting tot schadevergoeding is uit drukkelijk bij de wet voorgeschreven. Elke ge meente in Pruisen-waar ten gevolge van een op stand of een oproer personen zijn gewond of eigen dommen ziju beschadigd, is verplicht de schade daarvoor te vergoeden. Gelijk men zich herinneren zal, heeft men hier, nog niet lang geleden, naar deze verplichting tot schadevergoeding ook gezocht, doch te vergeefs! In de meeste gevallen is deze wet ook eene groote onbillijkheid! Te Chalons bevinden zich dezer dagen ver scheidene officieren van vreemde legers, die hetzij in commissie, hetzij uit eigen ambitie deelnemen aan de practische oefeningen van een 30,000 man sterk kampeerend legerkorps. Het Nederlandsche leger wordt daar vertegenwoordigd door den ko lonel Verspeyk, adjudant des Konings in buiten gewonen dienst. Vad.) Door den Belgischen gezant is ter kennis ge bracht van onze regeering, dat van den 15dc" tot den 21"™ September te Luik, alsmede te Spa den 22"™ en 23sle" September een internationale wed strijd in het schieten naar de schijf zal plaats hebben. Hierbij zijn ook uitgenoodigd de leden van Nederlandsche schutterkorpsen en van ver- eenigingen tot vrijwillige oefening in den wa penhandel. Volgens mededeeling van het te Luik gevestigd comité voor dien wedstrijd, is eene som van omstreeks 20,000 franken voor uit te loven prijzen beschikbaar gesteld. Het vervoer op de spoortreinen van hen, die zich tot deelneming aan den wedstrijd naar Luik begeven, geschiedt tegen eene belangrijke prijsvermindering. Voor hen, die zich vooraf bij het comité doen inschrij ven, worden tot verschillende prijzen logementen besproken Het schijfschieten te Spa bepaalt zich tot een kleinen afstand, dat te Luik geschiedt op verren afstand. Wegens verandering van woonplaats naar eene andere provincie,-is eervol ontslag verleend aan Dr. P. Schut, als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland. Aan den heer Franjois P. L. Pollen, te Sche- veningen, is vergunning verleend tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder van de 2de klasse der orde vau den Zahringer Leeuw, hem door Z. K. H. den Groothertog van Baden geschonken. Aan J. P. Dudok van Heel, te Amsterdam, is vergunniug verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Medji- dié, hem door Z. M. den Sultan van Turkije ge schonken. Aan den heer L. C. J. Blanken is, opzijn ver zoek, eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuttersraad der dd. schutterij te Katwijk. Met ingang van 1 Sept. 1869, is aan J. Van Dam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van leeraar aan de Rijks hoo gere burgerschool te Helmonden zijn aan ge noemde school tot leeraren benoemd: A. Ilersch, te Vierssen (Pruisen), J. M. A. Kramps, J. A. Ze gelaar en J. H. Op de Coul; de drie laatstge noemden tot dusverre tijdelijke leeraren bij die school. Bij het wapen der cavalerie is benoemd tot ritmeester der 3de kl. (naar ouderdom van rang), beminnelijkheden uit te vinden, hetzij dat hij zich niet verwaardigde om zijne veronderstel lingen uit te strekken tot uwe onderdanige die nares, de markies liet zich niet zien op Garlan, waar hij vroeger nog al dikwijls buurt-visites maakte. Dewijl dus de berg niet tot mij wilde komen, moest ik er toe besluiten evenals wijlen Mahomet, om tot den berg te gaan, en zonder aarzelen begaf ik mij dun ook op weg, begeleid door den trouwen „Ali" dat. wil zeggen: mijn oom Hector. Ik was natuurlijk niet onnoozel ge noeg om hem platweg voor te stellen naar Coa- thuel te gaan. Maar toen wij eens uitgingen om onze gewone wandeling te doen, klaagde ik er over dat de zee zoo vèr van ons verwij derd was, en dat men haar van 't kasteel zelfs niet zien kon. «Hoe jammer," voegde ik er met. gemaakte onverschilligheid bij, „dat wij niet op Coathuel zijn; vandaar zou men althans de zee kunnen zien." „Kijk, dat heb ik nooit gezien, en ik twijfel zelfs of dat mogelijk zou zijn," antwoordde hij. „Ik voor mij ben er zeker van." „En ik wil wedden van neen." „Laat ons dan wedden lieve oom en laat ons terstond gaan-zien wie van ons beiden ge lijk heeft." bij het 3de reg. huzaren, de 1ste luit. F. L. De Graeff, thans op non-activiteit. De majoor F. H. G. A Enderlein, van het 3de reg. inf., is op zijn aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1300. Z. M. heeft benoemd bij den grooten st. v. h. leger, tot maj., Z. M. adjudant den kapitein II. J. ba ron Taets van Amerongen, van dien staf; bij het wapen der iuf, bij het 1ste reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2deu luit. M. Zel- velder, van het korps; bij het 3de reg., tot maj., den kapil. W. A. F. G. De Hartilzsch, van het 5de reg.; bij het 5de reg., tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. A. James, van het reg. grenadiers en jagers. Aan den otlic. van gezondh. der 1ste kl. H. L. Verspijck, van het reg. grenadiers en jagers, is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst, met vergunning de activiteits-uniform te blijven dragen. De kapt.-luit. ter zee A. W. De Ruyter van Steveninck is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. a. s., op pensioen gesteld, uithoofde van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1500. Met ingang van 1 September zijn voorts be vorderd tot kapt.-luit. ter zee, de luit ter zee der 1ste klasse C. T. Hackstroh; tot luit. ter zee der 1ste kl. de luit. ter zee der 2de kl. L. J. E. Hajenius, en tot luit. ter zee der 2de kl. de adelb. der 1ste kl. B. Bakker en O. Kreet de Virieu. De adjunct-administrateur E. Fabius is, opzijn verzoek, met. den laatsten dezer maand eervol uit den zeedienst ontslagen. Met ingang van 1 Sept a. s. zijn bedoemd tot scheepsklerken bij de Nederlandsche zeemacht F. H. Verheggen, G. A. Zeegers, A. A. Pronk, J. E. De Visser, J. D. Ising en G. Marcella. Amsterdam, 26 Augustus. Gisterenavond stroomde eene groote menigte naar den Dam, om het nieuwe sigarenmagazijn van de firma Hajenius verlicht te zien gedurende den geheelen avond bewoog zich daarvoor een dichte massa, en de opgeto genheid over dit sieraad der stad, waarbij niets van dien aard halen kan, is werkelijk algemeen. 's-Gravenhage, 26 Augustus. Op zeventien No vember a. s. zal, gelijk bekend is, het nationaal gedenkteeken in het Willemspark worden ont huld. Hedenmiddag is in het lokaal Diligentia een bijeenkomst gehouden der leden van de plaatse lijke commissie, ter benoeming van drie leden, om die commissie bij de plechtige onthulling van het monument op 17 November e. k. te verte genwoordigen. Er waren zeer vele leden ter vergadering op gekomen. De uitslag der stemming was dat de heer J. A. Strieker bekwam 17 stemmen, Z. Exc. de heer J. J. Rochussen 12, de schout-bij-nacht Van Karnebeek 10, de heer Reynst 6, de heeren Van Reehteren en Jolles ieder 5, de heeren Noor dendorp en Spanjaard ieder 1, de heer Visser 3 stemmen. Onderscheidene heeren, die in andere hoedanigheid bij de plechtigheid zullen tegen woordig zijn, verzochten van de eer de Haag- sche afdeeling te vertegenwoordigen verschoond te zijn, ten gevolge waarvan de heeren Strieker, Van Karnebeek en Reynst tot afgevaardigden, en de heeren Noordendorp en Visser tot plaats vervangers zijn aangewezen. Voorts is besloten de benoeming der commissarissen van orde aan het bestuur over te laten. 's-Gravenhage, 27 Augustus. Gisterenavond werd de 18de verjaardag van Z. K. II. Prins Alexander, eergisteren gevierd, op het gemeen- tebadhuis te Scheveningen feestelijk herdacht. Na de uitvoering van heerlijke muziek, onder Hij ging eventjes weer in huis om een verre kijker te halen, en wij begaven ons onmid dellijk op weg, langs het zijpad coupeerende. Ik onderstreep dit woord, omdat hij, dien ik in zijn huis wilde gaan opzoeken, tien minuten daarna op Garlan aankwam langs den grooten weg. Indien wij ons dus slechts een weinig hadden opgehouden, zouden wij den markies hebben ontmoet; wij zouden wederom naar huis hebben moeten gaan om hem te ontvangenwij zouden dan niet naar Coathuel gegaan zijn, en.... in plaats van de schitterende opening van den veldtocht, die ik u heb te verhalen, zou alles zich bepaald hebben tot een bezoek, waarbij ik, zelfs in weerwil van mijne" beste pogingen, zeer waarschijnlijk niet veel terrein zou gewonnen hebben. Wanneer ik er aan denk dat, indien ik geweten had hoe de markies daar zat in een tête-a-tête met mijne zuster, ik alsdan ongetwijfeld de domheid zou gehad hebben om terstond naar huis te zijn teruggekeerd, al zon ik daartoe mijn oom ter halverwegen hebben moeten laten staan, dan schrik ik er van hoe men zijn doel kan missen, juist terwijl uien er op af gaat langs de wegen, die men de natuurlijkste en beste acht. Gelukkig wist ik van niets, en arriveerden wij zonder ver hindering na een uur wandelens langs het de leiding van den heer Fr. Bolgorschek, wiens muziektempel met een gekroonde, en verlichte A (naamcijfer van den Prins) prijkte, en na de uitvoering van een notionaal stuk, werd een schitterend vuurwerk afgestoken, terwijl de mu ziek zich nu en dan deed hooren. Het vuurwerk, dat zeer voldeed, was vervaardigd door den heer Van der Brugh van Amsterdam. Het fraaiste we der begunstigde deze feestviering. Z. K. II. Prins Alexander, vergezeld van IIDs. gouverneur, ver eerde haar met zijn bezoek. Ontelbaar was de menigte, die zich op het terras en in den om trek van het Badhuis bevond. Alle middelen van vervoer waren ontoereikend, zoodat duizenden wandelaars den terugtocht wandelende moesten ondernemen. Niettegenstaande de groote drukte liep alles in de beste orde af. Rotterdam, 27 Aug. In den gemeenteraad van gisteren werd behandeld het voorstel van Burg. en Weth. om aan de hoofdonderwijzers der open bare armenscholen, bijeen traktement van f 1300, het vrije gebruik van steenkolen gedurende de wintermaanden, en ook het gebruik van gas te verschaffen. Nadat hierbij het door een der leden aange voerde denkbeeld was besproken, oin bij het trak tement liever eene geldelijke en zelfs zoo noodig eene ruime toelage te verleenen, werd het voor stel van Burgem. en Weth. in omvraag gebracht, waarbij bleek dat de stemmen staakten, zoodat op dit punt de beslissing tot eene volgende ver gadering moest worden aangehouden. In diezelfdé zitting is-ingekomen een voordracht van de commissie van administratie over het Zie kenhuis aan den Coolsingel tot de benoeming van een heelmeester, voor den tijd van vijf jaren, op een traktement van f 1600 'sjaars. Op die voor dracht zijn geplaatst de heeren Dr. Jan Van dei- Hoeven alhier, Dr. A. II. Schoemaker te Almelo, en Dr. J. L. Van Praag te Leiden. Gouda, 26 Augustus. Dinsdag-avond, ten hall- elf, zijn vier jongelieden, die onnadenkend en baldadig bezig waren met het oprapen en pluk ken van peren in een boomgaard aan den kat- tensingel alhier, overvallen door twee agenten van politie. Het moge strekken ter waarschuwing van velen die zoodanig vergrijp als onbeduidend beschou wen en niet bedenken, dat het werkelijk diefstal is en treurige gevolgen kan na zich slepen. Utrecht, 26 Augustus. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden tot. praeceptor aan het gymnasium benoemd Dr. L. I. Morell. Edam, 25 Augustus. Het kiescollege der Herv. gemeente alhier, heeft ter voorziening in de be staande vacature, het volgende twaalftal van pre dikanten opgemaakt: Dr. J. G. R. Acquoy, te Z.-Bommel; J. C. Boon, te Beverwijk; Dr. G. J. Van der Flier, te Eemnes BinnenO. Geert, te de Rijp; R. J. Jungius, te Drempt; A. Rutgers van der Loeff, te 's-Heerenberg; L. Mees, te Uit geest; J. E. Moltzer, te Warder; D. C. Nijhotf, te Drimmelen; H. Rost, te Gellicum c. a.Dr. J. Wiarda, te O.- en W.-Blokker; N. A. Van Wijk, te Wijk aan Zee. Hakun'gen, 23 Augustus. De dagbladen vermeld den onlangs, dat een machinist, die van hier met den trein naar Leeuwarden vertrok, van de lo comotief is gevallen. Thans vernemen wij, dat door de rechtbank te Leeuwarden een onderzoek naar de oorzaak van dit geval wordt ingesteld. 's-IIertogenbosch, 2-t Augustus. De gemeente raad dezer stad heeft hedenavond besloten tot wijziging der verordening op het lager onderwijs binnen de stad; door die wijziging is het veran derlijk inkomen voor het onderwijzend personeel afgeschaft, en zijn dientengevolge de jaarwedden verhoogd als volgt: van den hoofdonderwijzer aan de openbare gemeenteschool van meer uit gebreid lager onderwijs tot. 1500, voor den hoofd onderwijzer v-oor gewoon lager onderwijs 1300 heerlijk en slingerend pad, dat u wel bekend is, bij het leger van" het' wild, dat ik vervolg de. Hoezeer ik wel vooruit wist dat ik mijne weddenschap verloren had, hield ik mij zeer goed bij de zorgvuldige en nauwkeurige pogin gen van mijn goeden oom om die fabelachtige en phastastische zee te ontdekken, die ik hem had verzekerd te zullen zien Ik hoopte, dat, wanneer- wij ronddwaalden in al de omstreken van het kasteel, wij zouden opgemerkt worden door den markies, en dat hij met zijne gewone hoffelijk heid, zich van zelf zon komen blootgeven aan de „slagen", die ik mij gereed maakte hem toe te brengen. Wij dwaalden dus, ten minste een uur lang, van de laan naar den straatweg, van de vijvers eu hel plein naar de hoogstgelegene bos- schen, terwijl de chevalier op alle punten zijn verrekijker naar den gezichteinder richtte, ter wijl ik slechts met bloote oogen, maar vooral met geen mindere belangstelling, de toegangen tot het kasteel onderzocht. Maar mijnheer de Coathuel was even zoo onzichtbaar als de zee, en de afwezigheid van eerstgenoemden ergerde mij natuurlijk veel meer dan het zeer wel voorziene niet verschijnen van laatstgenoemde. Dewijl ik er dus niet zoo gemakkelijk in berustte om mijn tijd te verliezen dan mijne weddenschap, deed ik alsof ik hardnekkig koppig werd, en hield ik en van den hoofdonderwijzer voor gewoon kos I teloos lager onderwijs f 1260, alle drie met vrijeI woning en tuin of schadeloosstelling voor dezen I Geektruidenberg,1 23 Aug. Verleden Zaterdag I namiddag ontstond er twist t.usschen eenige on-l dei-officieren van het alhier in garnizoen liggendI lde bataillon 5d0 regement infanterie, waarbij aanI den sergeant M eenige voor hem beleedigendi I uitdrukkingen werden toegevoegd. Men zegt dail de sergeant M. daarvan rapport heeft gemaaklf althans toen des avonds de sergeant majoor R j dronken in dé kazerne kwam, schold hij M. uitI voor een verrader, enz mishandelde hem en riep: „Wie heeft er dobbelsteenen, dan zullen wij zien wie er het eerst aan moet jij of ik." De sergeant M. weigerde, waarna de sergeant- majoor door eenige onderofficieren naar zijne kamer en te bed werd gebracht. In den vroegen morgen is de sergeant M. met twee geladen ge weren naar beueden gegaan en heeft die, men weet niet met welk doel, nabij de kamer van den sergeant-majoor R. afgeschoten. Onmiddellijk daarop is hij in arrest gesteld en, naar men thans verneemt, is ook na onderzoek aan den sergeant- majoor straf opgelegd. (iV. B. C.) Venlo, 2-t Augustus. Eergisteren- en gisteren avond hebben weder ernstige vechtpartijen tus- schen militairen en burgers plaats gehad. Zondag avond werd een wachtmeester van dit garnizoen door burgers omsingeld en mishandeldmen bracht hem eene groote menigte slagen en kneuzingen op het lijf en in het aangezicht toe, waarna hij door een beet in het linkeroor verwond werd. Gisterenavond wilden de militairen de mishan deling van hun makker wreken; verscheidene korporaals trokken op straat hunne sabels,-waar mede zij eenige burgers slagen en een hunner zelfs eene ernstige verwonding toebrachten. Gr emengde Berichten. Het standbeeld voor Göthe te Munchen zal mor gen den 28"™ Augustus (Güthe's geboortedag), worden onthuld. De koning van Beieren zal het gedenkteeken aan de stad Munchen ten geschenke aanbiedeu, en Z. M. heeft de nakomelingen van Göthe uitgenoodigd, de plechtigheid bij te wo nen en hun verblijf te houden in het koninklijk paleis. Aan vvien moet de dood van den leeuwen temmer Lucas geweten worden? wordt gevraagd. Aan de leeuwen, die men opsluit? of aan een gouvernement, dat zulke voorstellingen toelaat en de opvoering van een stuk als de Ruy-Blas verbiedt? Een correspondent van de Engelsche Kerkelijke Courant geeft een verslag van drie door hem op denzelfden Zondag bezochte kerken. In de eerste bestond het gansche gehoor uit een oude vrouw en de weeskinderen; in de tweede werd in'tge heel geen dienst gehouden, en de derde verliet hij, na geruimen tijd vergeefs op een geestelijke gewacht te hebben. Op een meeting te Wolverhampton, door on geveer 2000 menschen bijgewoond, is besloten om aan het. parlement een petitie in te dienen, met het verzoek dat de kloosters aan een gere geld onderzoek zullen onderworpen worden. Een exemplaar van de eerste uitgave van Sha- kespeares werken, van het jaar 1623, is onlangs op eene publieke veiling te Londen voor 338 pd. st. verkocht. In Brussel zal een internationaal congres van hoedenmakers gehouden worden, waarop de be langrijke quaestie van den aanstaanden vorm der mannenhoeden vastgesteld zal moeten worden. Vooral zal de vraag behandeld worden, door welke middelen de meer en meer in diskrediet gekomen hooge zwarte hoed zal kunnen behou- ken worden. tegen den chevalier staande dat de hoornen ons alleen maar beletteden om het voorwerp in quaestie te kunnen aanschouwen, en dat men uit de vensters van het kasteel zeer zeker geluk kiger moest zijn. „Nu," zei hij, „dat wil ik dan toch wel eens gaan zien „Hoe dan?" vraagde ik. „Wel, door als het noodig is, op het dak te klimmen!" „Maar," wierp ik tegen, „mijnheer de Coa thuel is zeker te huis, en het zou niet passen dat ik hem een bezoek bracht zonder mijne zuster of mijne moeder." „Kom, kom! de markies is de beleefdheid zelve." „Dat doet er niet toe; thuis zouden wij stellig knorren krijgen." Gij weet hoe bang de chevalier voor mijne moeder is. Hij scheen dus van ziju voornemen af te zien; maar dewijl dat juist in 't geheel niet in mijn plan lag, hervatte ik „Er zou toch nog wel een middeltje op zijn, oom. Ga gij alléén in 't kasteel binnen, en ik zal u daar ergens in 't bosch opwachten. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2