liet hooi reeds sterk broeide. In korten tijd was de brandspuit aanwezig, en terwijl sommigen aan het werk trokken om te spuiten, begonnen anderen het naar buiten te halen. Op enkele plaatsen kon men het hooi tot stof wrijven, zoo zeer was het reeds tot asch overgegaan. Het hou ten beschot was op enkele plaatsen zoo warm, dat men het met de hand niet kon aanraken. Zooveel mogelijk werd de inboedel uitgedragen; maar door de spoedige hulp en het ijverig wer ken kwam men ook dadelijk het gevaar te bo ven. Ware het ongeval in den nacht gebeurd, dan had de ramp groote gevolgen gehad. De eenige schade is nu het verlies van het hooi. Utrechr, 22 Aug. Een schoenmaker heeft bij de illuminatie op Vrijdag-avond een chassinet geplaatst met dit versje: Hij leve lang, die brave Vorst! Tot heil van Nederland! Ten spijt van eiken aterling, Die hier Hem strikken spant. Hij leve lang, zij onze beê, Gezegend zij zijn lot Die bee heft al, wat braaf is, aan Verhoor, verhoor haar, God! J. H. v. D. Utrecht, 24. Augustus. Naar men verzekert, zijn er in de afgeloopen week per Centraal spoor on geveer 40,000 personen vervoerd, en zou dit getal nog veel aanzienlijker zijn geweest, indien er geen wagens te kort gekomen waren; het personen vervoer geschiedde ook in goederenwagens. Leeuwarden, 23 Augustus. Zaterdag jl. ontdekte een particulier onder Rauwerd, dat hem een blik ken trommel met p. m. 1000 aan verschillende waarden was ontstolen. Het vermoeden viel op een stoelenwinder en zijn vrouw, die zich daar hadden bevonden en naar deze stad waren ver trokken. Zij werden hier door de politie onder zocht, maar zonder gevolg, zoodat men ze weder hun weg liet gaan. Het onderzoek werd intus- schen ook te Rauwerd voortgezet en dit heeft daar, naar ons wordt medegedeeld, geleid tot de ontdekking van zoodanige trommel met nog belangrijk meer waarde (men zegt van p. m. 5000) ineen hooiberg bij de woning, waar de diefstal is gepleegd. Er worden vermoedens geopperd, die wij voorzichtigheidshalve maar niet zullen mededeelen. Leeu« arden, 23 Augustus. In het tuchthuis heb ben twee gevangenen twist gekregen en heeft de een den ander met een soort priem uit een weeftoestel zulk een steek in den nek toegebracht, dat de verwonde in vrij gevaarlijken toestand verkeert. De dader heeft wegens soortgelijke misdaad eene tuchthuisstraf van tien jaren ten zijnen laste. Sneek, 23 Augustus. De kermis heeft ons thans voor goed vaarwel gezegd en alleen de herinne ring gelaten. Bij het weinige goede, dat zij op leverde, is het ons een waar genoegen te mogen vermelden, dat er ditmaal een kunstgenot is aan geboden, als ons zelden ten deel valt. 't Vlaain- sche tooneelgezelschap onder directie van Eloy Lemaire heeft door zijne voorstellingen alhier eenige genotvolle avonden verschaft, die we voor al danken aan mej. Beersmans, eene actrice, die het tot eene zeldzame hoogte in de kunst heeft gebracht en door haar indrukwekkend, gevoelvol spel hare hoorders menigmaal in verrukking bracht. Nijmegen, 21 Augustus. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Nijmeegsche Spoorweg-Maatschappij is door den thesaurier verslag uitgebracht van den toestand en de op brengst der Maatschappij over het afgeloopen jaar. Daaruit blijkt, dat als dividend kan worden uitgedeeld: per aandeel van 500 ƒ9.30 en per aandeel van 100 ƒ1.86. 's-Hertogenbosch, 23 Augustus. LI. Donderdag heeft men op het buitengoed Sophias Burg te Wij passeerden den Pré-Catalan; wij hebben ijs gebruikt in den Chalet, en wij zijn naar Parijs teruggereden, beiden betooverd van een en het zelfde persoontje namelijk van mij. Want gij kunt wel begrijpen dat ik, gedurende den ge- heelen avond, geene enkele gelegenheid heb la ten voorbijgaan om den generaal te laten voe len dat hij eigenlijk heel verkeerd deed- met zoo maar ongetrouwd te blijven, wanneer er zoo een zeker alleraardigst jongejufvrouwtje bestond, die niet beter verlangde dan dengeen gelukkig maken, die het haar wilde doen. Hij is reeds zoover gekomen, geloof ik, dat hij ten halve die verblindheid begint in te zien; want toen hij mij de hand reikte om uit het rijtuig te stappen voor onze deur, bedankte hij mij allerlevendigst en allernaïefst voor het zoo allerliefste avondje, dat ik hem verschaft had, zonder hem te deran- geeren. Ik heb hem bedankt met eene buiging, die op allerwelsprekendste wijze te kennen gaf: dat het van hem slechts afhing om er alle dagen zulke te hebben, uitgezonderd de gapingen en veranderingen daarin met wijsheid aan te brengen 1 heb ik bij mij zei ven er bijgevoegd. „De generaal is allerliefst," zei mijn vader la ter, geheel en al zonder erg, toen wij thuis wa ren, waar het mij nog droeviger voorkwam, dan een uur of zes vroeger. Ik weet niet of het bij Vught gevangen 2 varkensdassen. Reeds lang werden planten enz. in den tuin aldaar des nachts beschadigd zonder den dader te kunnen ontdek ken. Na vele nasporingen heeft men eindelijk eene breede pijp ontdekt die aan den kanteener sloot uitkwam; men veronderstelde dat de"ver- woesters zich aldaar konden ophouden en na eenige opgravingen gelukte het dan ook boven genoemde dieren te vangen. Naar men verneemt zullen ze naar een der dierentuinen in Nederland worden opgezonden. Doesburg, 23 Augustus. De gemeenteraad heeft benoemd tot gemeente secretaris den heer A. F. Schattenkerk, met 7 van de 8 uitgebrachte stem men; de heer Mr. W. Tack bekwam 1 stem. Tilburg, 20 Augustus. Vrijdag-namiddag heeft een arbeider, in de bierbrouwerij van de kinde ren van Roessel, het ongeluk gehad op zijn hoofd in een brouwketel met kokend water te vallen, zoodat hij deerlijk gebrand daaruit te voorschijn kwam en daags daarna aan de gevol gen overleden is. De ongelukkige laat eene vrouw met twee kinderen na. Gr emengde Berichten. De vorige week verloor iemand uit de noor delijke provinciën, die de feesten aan de Bildt ging bijwonen, aan 't station Zwolle zijne por tefeuille met geldswaardig papier enz. Hij deelde 't verlies aan niemand mede. Te huis komende, vond hij tot zijne groote vreugde al het verlorene in een pakje aan zijn adres terug, met het bij schrift: „pas voortaan beter op uwe zakken." De beestentemmer Lucas, die onlangs zoo vree- selijk verwond is geworden, is aan de gevolgen overleden. De Russische Grootvorst-Troonopvolger en zijne gemalin (Prinses Dagmar) doen sedert eenigen tijd eene reis door verschillende gouvernementen van Rusland, en hebben bij die gelegenheid ook een bezoek gebracht aan de Donsche kozakken, van welke de Grootvorst de hetman is. Hier vooral is het vorstelijk echtpaar met buitenge wone geestdrift ontvangen geworden. Een Peters- burgsche correspondent vau l'Indépendance Beige deelt deswege eenige bijzonderheden mede. „In de rivier de Don (zegt hij) worden vele platen of banken aangetroffen, over welke vaartuigen van een geringen diepgang kunnen heenvaren, maar over welke grootere schepen slechts door paardenkracht heengesleept kunnen worden. Bij de eerste bank, die de stoomboot van den Groot vorst moest passeeren, stonden een aantal paarden in gereedheid om deze taak te vervullen, maar de Kozakken maakten de door het bestuur ge nomen voorzorg ten eenenmale overbodig. Op het oogenblik, toen de boot bij de plaat aankwam, wierpen honderden kozakken zich in den stroom, waarin zij tot aan hunne schouders nederzakten, en trokken de boot, onder aanhoudend gejuich, zeiven over de plaat heen. In de hoofdplaats van het gebied der Donsche kozakken zijn aanstalten gemaakt om den jeugdigen hetman en de Czarewna (die bij het betreden van dat gebied beiden de aldaar in zwang zijnde kleedij hebben aangenomen) eene schitte rende ontvangst te bereiden. De Czarewitz moet, naar de oude kozakken traditie, in eene bijeen komst der kozakken-hoofden voorzitten, welke onder den blooten hemel in een door lansen en andere wapenen omheiud en met vlaggen en andere insigniën versierd perk wordt gehouden. Volgens het bestaande gebruik mag dit perk door geene vrouwen betreden wordenmaar ten behoeve van de vrouw des hetmans is eene gun stige uitzondering gemaakt, en deze zal in het geheimzinnige perk aan de zijde van haren ge maal plaats nemen." De totale zonsverduistering, die deu 7de° Aug. 11. in Noord-Amerika zichtbaar is geweest, le- mijn vader onnadenkendheid of opzet is; maar hij schijnt volstrekt niets te merken van mijne manoeuvres tegenden generaal, 't Zou mij in 't geheel niet verwonderen dat hij zich met opzet wat meer kortzichtig en doof hield, als anders de vaders en zelfs ook de moeders gewoon zijn te doen, daar zij in den regel onze min of meer ernstig gemeende minnehandeltjes eerst merken, wanneer het reeds te laat is om ze te verhin deren. Mijn vader zou er niet om treuren, wan neer hij mij een rijk huwelijk zag doen, en ik nog veel minder! zoodat ik geheel en al be reid ben om daarin zijne wenschen te vervullen. En wie zou dan nog durven beweren dat ik geen gehoorzame dochter ben!.... Eenige dagen na dat diner zei mijn vader, toen hij van het ministerie thuis kwam, op een schertsenden toon tot mij: „Nu, gij hebt stellig den generaal Bonnet veroverd, dochtertje Mar- celle." Ik had wel lust gehad om te antwoorden dat zulks wel precies mijne bedoeling was; maar ik heb maar liever gedaan alsof ik er ook om lachte. „Vandaag," vervolgde mijn vader, „is hij op mijn bureau komen loopen, en heeft er wel ten minste een uur over u zitten pra ten." Ik heb er niets op geantwoord maar ik heb miju voordeel gedaan met het bericht. En dientengevolge ben ik, toen ik hem den ande- vert stof tot uitgebreide berichten in de Ameri- kaansche couranten. Op verscheiden punten, vooral te Springfield in Illinois, waar een soort van observatorium opgericht was, is de eclips onder de gunstigste omstandigheden waargeno men. De bijzonderheden, die de bladen meedee- len, zijn geheel dezelfde als alle totale zonsver duisteringen opleveren. De horizont half licht, de duisternis naar het zenith toe al klimmende, de helderste planeten en sterren zichtbaar, rondom de zon, de bekende rood lichtende wolk-uitstor tingen, verbazende verkoeling van de atmosfeer, welke in Westelijk Virginia zelfs na de verduis tering aanhield en nachtvorst veroorzaakte, zijn de voornaamste trekken van het schouwspel. Omtrent nieuwe wetenschappelijke observatiën vindt men een tijding, die zeker haar waarde heeft, zoo zij juist is, waarbij professor Winlock te Stubbville in Kentucky elf lichte strepen in het spectrum van de lichtende wolk-uitstortingen heeft waargenomen, terwijl vroeger slechts van vijf de plaats bepaald was. Dezelfde professor zegt, dat hij een vlucht meteoren, tusschen de maan en de aarde, het glas van zijn telescoop heeft zien voorbijtrekken. Alles wat tot heden vernomen is van de bui tensporigheden die uit dweeperij ontstaan kun nen, wordt overtroffen door hetgeen nu uit de Russische provincie Saratow gemeld wordt. Daar hebben de profeten eener nieuwe leer verkon digd dat de eenige weg ter zaligheid bestaat in zelfverbranding, en zulk eene geestdrift onder de domme boeren opgewekt, dat in éen dorp meer dan 1700 menscheD zich in houten huizen ver- eenigden, en na deuren en vensters dichtgestopt te hebben, de gebouwen in brand staken en zoo in de vlammen omkwamen. De autoriteiten doen alles wat zij kunnen om deze enormiteiten tegen te gaan, doch zonder veel gevolg. In het ontworpen strafwetboek voor den Noord Duitschen Bond komt o. a. deze bepaling voor, dat aan het verlies der burgerschapsrechten ook is verbonden het verlies van adellijke titels, iets wat tot nu toe slechts in Pruisen, Brunswijk, Waldeck en Lippe-Detmold het geval was. Het bondsministerie van Justitie is van meening dat, hoewel er geene bevoorrechte standen meer be staan krachtens de grondwet, de adel toch nog kenbaar is aan titels en orden, en dat hij dus in eene strafwet bij titels en orden ter sprake kan komen. Dientengevolge wil het ontwerp, dat voortaan ook in Anhalt, Mecklenburg, Lippe- Schaumberg en Reusz jongere en oudere linie, een schurk, die tot den adelstand behoort, niet meer van uit zijne gevangenis visitekaartjes kan zenden met een adellijk kroontje en het devies „Noblesse oblige" verrijkt. KOLONIËN. BATAVIA, 9 Juli. Door den Gouverneur-Generaal van Neerlandsch Indië zijn nog de volgende beschikkingen ge nomen Civiel Departement. Benoemd: Tot administr. van het klein zegel te Batavia, C. Noordhoorn; tot lid bij den raad van justitie te Padang, G.M. Schuurman. Verleend: Een tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den l"le° comm. bij het dep. van financiën, H. Le Congé. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de admi nistr. van het klein zegel te Batavia, P. G. Wes tenberg; op verzoek, eervol, wegens vertrek, als lid bij den raad van justitie te Padang, Jhr. W. H. Teding van Berkhout. Militair Departement. Bevorderd: Tot off. van gez. le kl. bij den geneesk. dienst van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden, G. A. P. Van Steenvelt; tot id. le kl. J. F. P. Ermerins, P. C Van Goens en J. A. Einthoven. ren dag in een salon ontmoette, ontzettend lief geweest tegen den heer Raoul Saulnier, die mij gedecideerd het hof maakt. Als die goede mijn heer mijne aanhaligheden voor klinkende munt heeft aangenomen, loopt hij gevaar van zich geweldig te misrekenen, want ik had daarmee geen ander doel dan om den generaal aan te prikkelen, die op een paar schreden afstands van ons met iemand stond te praten, doch meer aandacht scheen te wijden aan ons gesprek dan aan dat, hetwelk hij zelf voerde. Ik ben dan ook uitnemend geslaagd, want een kwartiertje daarna kwam de generaal tot mij, terwijl ik op dat oogenblik toe vallig alleen stond hij vraagde mij met eene meer dan verdachte onverschilligheid en vroolijkheid „Wie was toch dat knappe jongmensch, dat u daareven zoo heeft aan 't lachen gemaakt, me- jufvrouw Marcelle?" En toen ik hem den naam had genoemd zei hij„Dat is zeker een van uwe gelukkige aanbidders?" „Helaas!" antwoordde ik hem daarop, „wij zijn geen van beiden rijk genoeg om ons de dwaasheid te kunnen veroorloven van elkaar te beminnen, al zouden wij zelfs daaraan den ken. Twee armoedjes samen dat geeft onfeil baar ellende, en dat is een akelig nakroost, nietwaar generaal? Maar daarvan weet gij, als geboren millionair, natuurlijk niets." Marine Departement. Benoemd: Tot 1"" com mies J. W. F. Lutter, en tot 2den comm. F. De Bie. Onder het opschrift Koffiepraatjes leest men in het Bat. Band. Een zonderling verschijnsel. Men deelt ons mede, dat bij de „grondenquête" in de Preanger in het district Radja-Maudala bleek, dat de bevolking aldaar zoo weinig is ingenomen met de, voor den welstand dezer bevolking zoo zegenrijke koffiecultuur dat zij verklaarde niet vrijwillig tot den pluk der koffietuinen te willen overgaan; zij wilde dus niet eens het genot hebben van den prijs voor haren arbeid; waarschijnlijk beschouwt zij het gewennen aan den arbeid reeds als een zoo grooten zegen, dat zij geldelijke belooning daarvoor over bodig acht. In andere districten gebeurde het, dat men nieuwe regelingen maakte in de verdeeliDg der koffietuinen, waardoor sommige dessa's enkele fraaie vruchtdragende tuinen aan andere dessa's hadden moeten afstaan. Door oningewijden zal het nu een vreemd verschijnsel genoemd worden, wan neer zij vernemen, dat de eigenaren dier fraaie tuinen lekker waren met deD afstand, terwijl de nieuwe rechtverkrijgenden op die tuinen (dat wil zeggendie ze voortaan onderhouden en het product aan het Gouvernement zouden moeten leveren) met dat geschenk volstrekt niet waren ingenomen en er voor wenschten te bedanken. Wat zegenrijke, wat wezenlijke volkscultuur Men had met bevreemding opgemerkt, dat de koffietuinen in Garoet veel minder produceerden dan de veel onvoordeeliger uitziende tuinen in Sumedang. Een nauwkeurig onderzoek bracht aan het licht, dat o. a. in een tuin, die volgens de staten uit 100,000 boomen bestond, slechts 7000 boomen present warenzoodoende helderde zich het verschil in productie op. Het streven van sommige ambtenaren is, om de tabellen tout prix te doen kloppen. Wij wezen er echter reeds op, welke mate van vertrouwen mag wor den gesteld op de statistieken van allerlei soort, die in Indië onder de oogen der regeering en ten gevolge daarvan onder die van de Wetgeving in Nederland komen. Dat doet er niet toe! moet niet in de allereerste plaats de gouvts. koffiecul tuur behouden worden? en zal dat mogelijk zijn, wanneer de ware waarheid bekend wordt? Greld- en Eflectenmarlrt. Amsterdam, 23 Augustus. Alles in aanmerking genomen, mogen wij te vreden zijn met de sïuitingsprijzen vau onze Hol- landsche fondsen, welke voor de 2% pet. gelijk was met die van vóór acht dagen, en voor de 3 en 4 pet. zelfs iets hooger. De eerstgenoemden werden den 16d™ genoteerd op 54% en heden op 55 pet., de 3 pet. 63% tegen 63?f», de 4 pet. 86 tegen 86% heden. Niettemin is de strijd in den loop der week vrij hevig geweest, en daalden zij respec tievelijk tot 54%, 63i£c en 85% pet. In aandeelen Handelmaatschappij was heden de handel zeer levendig, terwijl de sluitingsprijs circa 1 pet. hoo ger is dan verleden week, toen-zij op 116Ü ge noteerd werden. Van de buitenlandsche fondsen verloren de Spanjaards 2% pet. van 29% op 29Ms, de 3 pet. buitenlandsche 1867 van 29 op 29, de binnen- landsche 3 pet., groote stukken, van 25% op 25H«, de kleinere stukken van 25% op 255t pet. Veel moge het verlies niet bedragen, het beteekent toch eene slechte verwachting. Portugal tamelijk prijshoudend evenals de meeste Russische staats fondsen. Van de Spoorwegen in Rusland onder gingen de oude Groote Sporen een niet onbe langrijk verlies, waarvan zij echter een gedeelte weder hebben ingehaald: van 24-3.75 vielen zij nl. op ƒ239.50, doch blijven heden ƒ241.50. Jelez Griasi viel mede van ƒ213 terug op 211.50, doch blijft nu zelfs nog iets hooger dan den 16d«», op „Dat helpt mij ook veel! 't Ware misschien beter een dertig of veertig jaartjes later te zijn geboren." „Och, kom 1 dat is eene gemeenplaats, die iedereen in den mond heeft en waaraan nie mand geloof slaat, vooral niet de jongelieden die het moeten aanzien en datgene begeeren, wat de ouderen meer dan zij bezitten. Is men rijk wanneer men jong is? Is men vermaard? Heeft men het recht om verliefd te worden? Zie, daar hebt gij, bijvoorbeeld, den heer Saulnier. Hij is vijfentwintig jaar; hij is schilder en heeft talent. Welnu! al zou hij op mij verliefd worden, op een meisje zonder geld, dat zou toch immers tot geen huwelijk kunnen leiden; terwijl gij daarentegen generaal, met opene armen zoudt worden ont- vangeu door de edelste en rijkste erfgenamen, indien gij maar niet zoo'n onverbeterlijk oud vrijer waart." „Onverbeterlijk? misschien omdat niemand het zou willen ondernemen om mijne genezing te beproeven." „En dat waarom niet?" „Waarom niet? waarom niet? zoudt gij het dan willen „Och, ik! ik kom daarbij immers niet te pas." [Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2