l''«" October a. s. bij hunne korpsen in activiteit optreden, ten einde gekleed en geoefend te worden. Door den Minister van Koloniën is eene com missie benoemd om een vergelijkend examen af te nemen van de candidaten, die solliciteeren naar de betrekking van hoofdonderwijzer in In- dië. De leden dier commissie zijn Dr. Lindo, in specteur van het lager onderwijs in Zuid-Hol land, de heer A. Moens, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en schoolopziener, de heer Humine, adsistent-resident, met verlof, de heer Van der Toorn, schoolopziener in Noord- Holland, en Dr. Dumortier, dirigeerend officier van gezondheid in West-Indië, thans met verlof. Het examen der 18 candidaten, die zich aange meld hebben, zal te 's-Gravenhage worden afge nomen op 81 dezer en volgende dagen. Z. M. heeft aan den heer R. C. Keun, consul der Nederlanden te Bender Bushir, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 2de kl. der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Shach van Perzië geschonken. Z. M. heeft aan M. Evers, gewezen bewaar der der 1ste kl. in het huis van arrest te Leiden, verleend een pensioen ten laste van den Staat van 176 'sjaars; aan den heer R. A. Mees, Nederl. vice-consul te Jeddo, is vergunning ver leend tot het aannemen der betrekking van con sulair agent van Italië aldaar. De audiëntie van den minister van Financiën zal op Donderdag 26 Augustus niet plaats hebben. Noordwijk, 24 Augustus. Aan het strand alhier is een flesch aangespoeld waarin zich het vol gende briefje bevond J. Slade and S. Sidders, aged 16 and 15, lost in the Atlantic June 15, 1868. Alone al sea in a little boat. Dying fast; from starvation. Help, Help! Het is geschreven op een oud stukje scheur papier. Noordwijkerhout, 22 Augustus. Hedennamiddag had alhier het volgende ongeluk plaats: A. v. d. B., een oppassend werkman had de onvoorzichtigheid een geladen geweer, dat aan den kant van een sloot lag, aan den loop naar zich toe te trekken; waarschijnlijk heeft de haan aan een tak gehaakt en is daardoor neergeslagen, althans het schot is afgegaan, en ging den onge- lukkigen A. v. d. B. van den pols tot den elleboog onder door den arm, terwijl eenige korrels hagel onder den arm in de zijde zijn gevlogen. Dank zij de menschlievende hulp van den landbouwer waar het geval plaats had, die hem eerst ver bonden en toen met rijtuig thuis gebracht heeft en met een ander rijtuig vliegend vlug genees kundige hulp heeft aangebracht, heeft men hoop dat hij zijn arm zal behouden. Een tijdlang even wel zal hij niet kunnen arbeiden. Moge het velen, die met vuurwapenen omgaan, tot leering strekken Haarlem, 23 Augustus. Gisteren te 1 uur des namiddags, zijn hier ter stede uit het scherpschut ters-kamp bij de Bildt teruggekomen de leden der alhier gevestigde Weerbaarheidsvereeniging, welke bij den wedstrijd der korpsen (wedstrijd A) den vierden prijs hebben verworven. Aan het station van den Hollandschen IJzeren Spoorweg werden zij door verscheidene, leden der Vereeniging in uniform en door het muziekkorps der stedelijke schutterij opgewacht. Onder den toeloop van eene groote volksmenigte is het korps, voorafgegaan door het genoemde muziekkorps, voorbij de wo ning van den president, den heer T. Muiier, en daarna langs de voornaamste straten der stad naar den Stads Doelen gemarcheerd, alwaar het bij door ongesteldheid veroorzaakte afwezigheid van den president, door den secretaris der ver eeniging, den heer G. C. Merens, werd ontvan gen, en met eene hartelijke toespraak met de behaalde overwinning geluk gewenscht. Utrecht, 23 Augustus. Naar men bericht, zijn op 16 Augustus jl., tijdens de scherpscliuttersfees- ten, door middel tan zakrollerij, 14 horlogies ontvreemd. Groningen, 21 Aug. HH. curatoren van het stedelijk gymnasium hebben ter vervulling van de vacature, ontstaan door het eervol ontslag ver leend aan Dr. L. Beins, benoemd tot conrector aan het gymnasium te Brielle, eene nominatie opgemaakt bestaande uit de HH. H. Hermans, candidaat in de letteren aan de hoogeschool al hier, en A. D. Hagedoorn, candidaat in de lette ren aan de hoogeschool te Utrecht. Leeuwarden, 22 Augustus. In de jongste ver gadering van het Friesch Genootschap voor ge schied-, oudheid- en taalkunde zijn tot buitenge wone leden benoemd de heeren D. Van der Keilen Jr., conservator van het Koniuklijk oud heidkundig genootschap te Amsterdam, en N. Nissen, onderwijzer te Stedezand (Noord-Fries land). In die vergadering werd o. a. ter tafel gebracht het voltooide afschrift van het vijfde boek der Kronieken van Worp van Thabor, gereed voor de uitgave, waarmede in het volgend jaar een aanvang zal worden gemaakt. Texel, 22 Augustus. Eene moedige daad die wel der vermelding waard is, werd voor een paar dagen door het zoontje van schipper P. De Waard, een lljarigen knaap, verricht. Het jongste zoontje van dien schipper viel spelende van de loopplank in de haven alhier en liep groot gevaar om te verdrinken, te meer daar niemand in den om trek van het ongeval getuige was. De knaap merkt nauwelijks op in welke hachelijke positie zijn zinkend broertje verkeert, of hij stort zich zonder lang beraad in het water en grijpt den drenkeling vast; doch niet kunnende zwemmen en zijn dierbaren last niet willende loslaten, loopt hij insgelijks groot gevaar het leven te verliezen. Op zijn hulpgeroep echter verschijnen anderen aan den waterkant en hebben het geluk den drenkeling met zijn jeugdigen redder, aan de gelukkige ouders ongedeerd terug te geven. Deventer, z3 Augustus. Het alhier in garnizoen zijnde 4e regiment huzaren zal deze week in de legerplaats bij Milligen, ouder bevel van den kolonel-kom mandant Boreel de Hauregnault, een oefenings-bivouac betrekken en Zaterdag a. s. weder hier retourneeren. Men verneemt dat ook eene batterij rijdende artillerie uit Amersfoort aan die oefeningen zal deelnemen. Brf.da, 23 Augustus. Heden ziju alhier aan de Konink. Militaire Academie aangevangen de ver- eischte examina voor officieren tot toelating van de stafschool. De Commissie is samengesteld uit de heerengen.-maj. Van den Bosch, chef van den generalen staf, voorzitter; en leden: kolonel Jackson, kommandant van het le regiment huza ren kolonel Booms, kommandant van het 4e reg. huzaren; majoor Van der Star, van den genera len staf, kommandant der stafschool; kapitein Pompe en de ritmeester De Fremery, van de Koninkl. Militaire Academie; kapiteiu Ilojel, van het le reg. vesting artillerie, en den kapitein der genie F. Ermerins. Gemengde Berichten. De Internationale Tentoonstelling te Amster dam werd jl Zondag o. a. bezocht door een eerwaardig moedertje, dat den 12do» September a. s. honderd jaar oud zal worden, en als de beste jonge deern door de zaal flaneerde, aan den arm van haren kleinzoon, die zelf reeds grootvader is. De levenslustige en zoo zeldzaam krasse bezoekster trok dan ook aller aandacht. Bij de en/He aiguille gekomen, nam zij, die nog dagelijks zonder bril zooveel naadjes breidt, de naald en den draad, en, met de woorden: „die dingen heb ik niet noodig," stak zij, ten aanzien der omstanders, zonder bril te gebruiken, den draad door het oog van de naald. Zij heeft be loofd op haar hondersten verjaardag weder het Paleis voor Volksvlijt te komen bezoeken. (A. C.) Een Zondags-striie. De boekdrukkers en letter zetters te Weenen hebben 11. Zondag op de werk plaatsen der couranten, die des Zondags verschij nen, geweigerd te werken. Te Praag dreigt on der dezelfde werklieden een grève; daar echter niet tot verkrijging van de Zondagsrust, maar van meer loon. Uit Lyon wordt geschreven, dat aldaar een groote hoeveelheid trekvogels voorbijgevlogen zijn, die naar het Zuiden trokken. Men ziet ook aldaar hierin een teeken dat de winter vroeg zal beginnen. De temperatuur is daarbij reeds bij zonder koel in Frankrijk. Te Florence heeft zich een commissie gevormd met het doel om een gedenkteeken op te richten voor Savonarola, den monnik die in het laatst der vijftiende eeuw in Italië een strijd tegen den heiligen stoel ondernam en daarin bezweek. De commissie heeft den generaal Garibaldi tot haren voorzitter gekozen. Te Bordeaux zal in het begin der volgende maand eene nieuwe transatlantische stoomboot- dienst naar Zuid-Amerika worden geopend. De maatschappij stelt zich voor, de thans zeer hooge vrachtprijzen naar die landen met ruim een derde te verminderen, en alzoo het handelsverkeer te verlevendigen. De HH. Gebrs. Waring, te Londen, hebben aan de Fransche regeering concessie gevraagd voor het aanleggen eener haven op Kaap Gris-nez, tegenover Dungeness, op het smalste gedeelte van het kanaal. In Frankrijk en Engeland wordt de verbetering der communicatie over het kanaal zeer gewenscht. Te Anteuil neemt zekere heer Erlanger sinds 15 Augustus proeven met eene machine, die eene geheele omkeering in de wijze van landbebou- wing kan veroorzaken. Het is een ploeg, die door den wind in beweging wordt gebracht, en met groote regelmatigheid, in zeer korten tijd, diepe voren snijdt, zonder dat iemand hem be hoeft te besturen. Dagelijks komen talrijke land bouwers uit de provinciën om het werktuig in oogenschouw te nemen. De heer Erlanger heeft zijn uitvinding gedoopt als de Napoléonienne. KOLONIËN. BATAVIA, 9 Juli. Door den Gouverneur-Generaal van Neerlandsch Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel departement: Benoemd: Tot dir. van het op te richten dep. van just., de proc. gen. bij het hoog ger., tevens adv.-fisk. voor de land- en zee macht, Mr. T. H. Der Kinderen; tot res. van Rembang, de ass.-res. van Koedoes W.G.Meijer; tot hoofdonderwijzer: aan de openb. 1ste lagere school te Padang, de hoofdond. aan de openb. lag. school te Neira J. A. P. De Visser; aan de openb. lag. school te Salatiga, de 1ste huipond. aan de openb. 1ste lag. school te Soerakarta J. De Quant; aan de openb. lag. school te Banjoe- uias, de 1ste hulpond. aan de openb. 1ste lag. school te Bat. M. A. Terwen; aan de openb. lag. school te Rembang, de vvaarn. hoofdond. aan die school L. H. Kramer; tot 1ste hulpond. aan de openb. 1ste lag. school te Batavia, A. J. Gouka; aan de openb. 2de lag. school te Batavia P. In klaar; aan de openb. 3de lag. school te Sama- rang, H. R. A. Vechtman. Tot tweeden komm. bij het dep. van binu. best., de ambt. op non- act. L. Van den Bor Jr.; tot posthouder te Soeka- dana de ambteuaar op non-act. K. M. Swart; tot posthouder der Karimou-Java-eilanden, de 3de kommies op het residentie kantoor te öamarang F. Brouwer; tot 3den komm. bij de alg. rekenk. de klerk bij het dep van binnenl. best. G. A. L. W. Sol; tot adj.-kassier bij het, vendu-dep. te Ba tavia, de 2de komm. bij dat dep. L. F. Koch tot 2den komm. de ambten, op wachtg. A. F. Brouwer; tot proc.-gen. bij het hoogger., tevens adv.-fiskaal voor de land- en zeemacht, de pres. van den raad van just, te Soerabaya, Mr. M. P. A. Coster; tot hulppr. bij de Prot. gem. te Bont- hain,de benoemde hulppr. bij deProt. gem. in Indië M. Van der Wal; tot komm. bij den contr. der ink. en uitg. rechten te Batavia, de 3de komm. de ambtr. op non-act. A. L. Th. Berrettij; tot conlr. 3de kl. bij het binn. best. in de res. Me- nado, de ambt. ter besch. van den res. van Ara- boina H. Van Heuckelum; tot ambt. ter besch. van den res. van Amboina, de ambt. voor den burg. dienst G. A. Wilken; tot ambt. ter besch. van den gouv. van Celebes en onderh., de ambt. voor den burg. dienst G. W. W. C. baron Van Hoëvell en J. F. Schultz; tot komui.-ontv. der ink. en uitg. rechten te Anjer, tevens fung. ha venmeester aldaar, de op verzoek eervol ontsla gen luit. ter zee Jhr. J. C. H. Clifford Kocq van Breugel, thaus met de waarneming dier betrek king belast; tot gezagv. van het recherche-vaar tuig te Samarang, de klerk bij het dep. van fin. W. Ter Haar; tot res. van Pekalongan, de res. van Kadoe R. J. W. Mac Gillavry; tot contr. 2de kl. bij het binn. best. in de res. Palembang, de contr. 8de kl. bij het binn. best. in Menado J. H. Deibert; tot contr. 8de kl. bij het binn. best. in de res. Palembang, de ambt. ter besch. van den res. aldaar R. W. Tadematot ambt. ter besch. van den res. van Palembang, de ambt. voor den burg. dienst W. C. Hoogkamer; tot contr. lste kl. bij het binn. best. in de res. Wester-afd. van Borneo, de contr. 2de kl. bij het binn. best. aldaar W. De Val; tot contr. 2de kl. bij het binnenl. best. in de res. Wester-afd. van Borneo, de contr. 3de kl. bij het binnenl. best. aldaar A. H. Gijsberts en N. Klausz; tot contr. 3de kl. bij het binnenl. best. in de res. Wester- afdeeling van Borneo, de ambt. ter beschikking van den gouv. van Celebes en onderh. G. Van Gelder en F. Von Faber, en de ambt. ter besch. van den res. der Wester-afd. van Borneo W. H. Sen van Basel; tot ambt. ter besch. van den res. der Wester afd. van Borneo, de ambt. voor den burg. dienst A. H. Fabius; tot lsten hulponderw. van de openb. 2de lagere school te Soerabaya, de ondervv. 2de kl. voor den dienst in Ned.-Indië M. Valk Lzn.; tot lsten comm. bij het dep. van ond., eered. en nijv., de lste comm. bij het dep. van binn. best. Dr. J. J. Van Limburg Brouwer tot comm. op het res.-kant. te Cheribon, de ambt. op non-act. G. F. L. Van Beusekom; tot tolk voor de Chineesche taal te Padang, de tolk voor die taal te Muntok J. A. Buddingh; bij de pi. schoolc. te Serang, tot lid F. P. Cavaljé, kapt., milit.-komm. aldaar. Goedgekeurd: dat door den landraad te La- mongan is benoemd: Tot buit. subst.-griff. bij die rechtbank, buiten bezwaar van den lande, Mr. Ch. W. Kist, ambt. ter beschikking bij de landel. ink. en cult. Dat door den residentieraad te Riouw is ben.: Tot buiteng. subst.-griff. bij dien raad, buiten bezwaar van den lande, W. Greve, contr. eerste kl. bij het binnenl. best. inderesid. Riouw en onderh. Ontheven: Eervol, van het gewoon beheer van zaken van het dep. van oorlog in Ned.-Ind., de kol. chef van den gen. staf jhr. F. W. R, Flugi van Aspennont, zijnde hem de bijzondere tevre denheid der Regeering betuigd over het door hem gevoerd beheer. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ambt. op wachtg. J. C. Van Schuylenburch; een tweej. verlof naar Ne derland, wegens ziekte, aan den pred. bij de prot. gem. te Padang Dr. J. J. Diest Lorgion, en aan binnen drie maanden, zijn naam, zijn fortuin en ziju persoon aan mijne voeten komen leggen, terwijl ik al die dingen dan maar bij elkaar zal oprapen, uit vrees van misschien laatstge noemde dier drie perceelen opzettelijk te verge ten, immers wanneer ik er goed over giDg na denken. Nu Olivier vertrokkeu is, laat men mij meer tijd, en ik zal er alle mogelijke misbruik van maken om het beleg van Coathuel met kracht en geweld door te zetten. De chevalier zal mijn bondgenoot en medeplichtige zijn, zon der dat hij het zelf weet, evenals altoos. Dat zal hem minder doen denken aan „de on dankbare en trouwelooze Iris, die onze da len ontvlood", en dat nog wel om met een medeminnaar heen te gaan! Die arme cheva lier 1 Zou het niet noodig zijn om ook aan den ge neraal en den markies toe te roepen„Zijt op uwe hoede!" Kom, koml alles wel beschouwd, zullen zij niet zoo erg te beklagen zijn, wan neer zij met zulke vrouwtjes als wij zijn zullen voor den dag komen. Ik zou er nog wel ge noeg anderen kunnen noemen, die aan de zelfde gevaren zouden wenschen te ziju bloot gesteld als zij. Wij willen ons dus haasten om hen gelukkig te maken en ons zelve op den koop toe! En hiermede, Mevrouw de aanstaande inaar- schalkin, heb ik de eer te zijn, van Uwe aanstaande Excel lentie, de zeer getrouwe vrien din, aanstaande markiezin de Coathuel, Voor alsnog: re.née de keraven. aan mejufvrouw 11enee de keraven. Parijs, den 18de11 Juni 1858. Och, mijn hemel, lieve Renée, wat maakt gij mij ongeduldig met uwe eeuwigdurende idyllen. Ik had nooit gedacht dat gij zoo provincie-ach- tig en zoo burgerlijk zoudt wezen. Verliefd worden op een neelje! Maar dat doet men thans iu 't geheel niet meer! Het is volstrekt uit de mode, net als de nauwe mouwtjes en de kapsels a la Ninon. Ik vrees dat de doedelzak-poëzie van den chevalier nog op den duur eene heillooze uit werking op u zal hebben, omdat gij. aan u zelve overgelaten, schijut te hiuken op twee gedach ten, en niet weet te kiezen tusschen kinderach tigheden van een kostschoolmeisje, dat vacantie heeft, en ernstige kostelijke werkelijkheden. Ge lukkig dat de schoone Olivier vertrokken is, an ders kon ik mij zoo voorstellen, hoe gij bei de, als een paar tortelduifjes, de blauwe „noc turnes" van eeuwige liefde en trouw zit te kir ren. 't Is wat moois om in zulk een droom te kunnen leven, gedurende zes maanden, misschien een jaar, of ook wel een paar jaren, in dat rijk der toovergodinnen, dat min of meer werke lijkheid zou kunnen worden, waarin de weder- zijdsche teederheid de alledaagsche noodeu van onze ellendige en grove natuur doet verdragen of liever supprimeeren, en aan het hart veroor looft om in hoogere sfeeren te wonen; zoodat als dan het onontwijkbaar ontwaken uit dat rijk der droomen is: een allersoberst en bekrom pen leven, een heele boel kinderen uit- en aan te kleeden, den vloer schoon te houden, kousen te stoppen, enz.; daarbij: voor feestelijke gele genheden een kleedje van meriuos, en eindelijk op een goeien dag een man, die u komt verwij ten dat gij de schoonheid niet meer bezit, die verwelkt is door het leven, waartoe hij zelf u veroordeeld had!„'t Is jammer", zegt gij? Nu ja! 't is ook jammer dat men niet in de maan kan wandelendat men de nachtegalen niet kan leeren aria's van Rossini zingen, en dat men zich niet kan tooien met de sterreu van het firmament als edelgesteenten I 't is zeer zeker erg jammer; maar dewijl gij, noch ik, noch iemand anders daar nu iets tegen kan doen, is het verstandiger om, in plaats van te treuren over de onvolkomenheid van dit aardsche leven, zijn uiterste best te doen om het te verbeteren en op te luisteren, door al de middelen, die de goede Voorzienigheid ouder ons bereik heeft ge steld. Want zie, indien de hemel, die ons arm heeft doen geboren worden, ons, als tot vergoeding, schoonheid en verstand gegeveD heeft, dan heeft hij daarvoor hoogstwaarschijnlijk zijne goede redenen gehad. Er is geen gebrek aan leelijke en domme vrouwen om goede huis houdsters te worden, om knoopen aan te zetten en om arme duivels van uitverkorenen te ster ken en op te beuren, aan wie de hemel de roe ping tot roem en hongerlijden heeft beschoren. Wat behoeven wij ons daarmee te bemoeien? 1 Wij zouden die bescheidene rollen even slecht vervullen, als die achtingswaardige schepsels onze schitterende rollen zouden spelen. Waarom zouden wij dan van rollen verwisselen? Daarom kan ik u niet genoeg en niet te dikwerf herlia len: Trouw den markies! trouw den markies! Volgt gij uiijn raad niet, dan zult gij toch ter uwer verontschuldiging, mij niet kunnen verwij ten, dat ik u niet zelve het voorbeeld heb gege- - ven. Terwijl gij, met uw treuren om eene hut, den tijd zit te verbeuzelen, dien gij moest gR' bruiken om een kasteel machtig te worden, heb ik - reeds bijna mijn doel bereikt. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2