ADVERTENTIES. Wij vernemen althans, dat door eenige ingeze tenen van Sneek bij het indertijd voor dien aan leg beslaan hebbend comité aanvrage is gedaan om de tot dat plan betrekkelijke stukken, waar aan met bereidvaardigheid is voldaan. Hoezeer ook het plan vroeger niet tot de uitvoering is kunnen komen, is het te verwachten, dat allen, die aanvankelijk ünantieele hulp voor deze zaak hadden toegezegd, haar ook bij een nieuw ver zoek daartoe niet zullen weigeren. Inzonderheid geldt dit de Besturen der gemeenten, waardoor men den spoorweg wenscht te doen loopen, om dat de verwezenlijking van het plan uit den aard der zaak voor die gemeenten van het hoogste belang is. Zwolle, 19 Augustus. De rechtbank heeft ten crimineele verwezen den alhier gedetineerden Jan Jongman, uit Vollenhove, en wel ter zake van feitelijkheid tegen de eerbaarheid met geweld ondernomen. Genoemde Jongman, dezelfde die in 1866 preventief gevangen zat als verdacht van den moord van Grietje Raasse te Vollenhove, is reeds viermaal wegens verschillende feiten cor rectioneel veroordeeld. Mefpel, 19 Aug. De gras-opbrengst is in deze environs zóo overvloedig, dat op een stuk land nabij deze stad, aan den heer H. Gomarus toe- behoorende, reeds ten derdenmale in dit jaar eene overvloedige inzameling van uitmuntend krachtig hooi plaats vindt; iets dat ongetwijfeld tot de groote zeldzaamheden behoort. Groningen, 18 Augustus. Door het departement Groningen van de Maatschappij tot Nut van't Al gemeen is eene leerschool opgericht., bestemd voor mannelijke en vrouwelijke kweekelingen bij het onderwijs. Het onderwijs wordt kosteloos gegeven, en is zoodanig ingericht, dat zij, die den cursus met vrucht tot den einde toe volgen, de noodige bekwaamheid voor eene akte van hulp onderwijzer of hulponderwijzeres kunnen er langen. Gokredijk, 15 Augustus. Gisteren ontving de brandmeester alhier het bericht, van den heer K. Velde, te Lippenhuizen, dat hij de brandspuit noodig achtte bij zijne boerderij, wegens het broeieu van het zich daarin bevindende hooi Dadelijk werd aan zijn verzoek voldaan. Toen men ter bestemder plaatse met de spuit arriveerde, bleek alras, dat deze wel noodig was; want toen het hooi werd losgemaakt, sloeg het onmiddellijk in brand, 't welk dadelijk door de brandweer werd gebluscht. Had de eigenaar 't vragen van de spuit een dag langer uitgesteld, dan was on getwijfeld de geheele boerderij een prooi dei- vlammen geworden. Een goede les voor ieder, om, als hij vreest voor braud wegens hooibroeien, alsdan niet te lang te wachten met het ontbie den van een brandspuit, zoo er zich een in de nabijheid bevindt.. Boxtel, 17 Augustus. Gisterenavond ontsloot zich ten huize van den heer J. J. R. Krekel al hier, een cactus grandiflorus (grootbloemige fakkeldistel of nacht cactus). De bloem had 6 duim in diameter en bloeit hoogstens slechts éen nacht per jaar. Rondom den kelk ontsproten geelkleu rige bladeren van een suialleu langwerpigen vorm als stralen der zon, terwijl de kelk zelf geheel wit en veel op eene prachtige lelie geleek. Door de vriendelijke uitnoodiging van den heer Krekel "namen vele ingezetenen de gelegenheid waar om bedoelden cactus te gaan zien, en ver klaarden eenparig nooit eene schoonere bloem en in grooteren luister te hebben bewonderd. Tilburg, 18 Augustus. Maandag had alhier een noodlottig voorval plaats. J. v. A., voor het mid dagmaal eene lichte ongesteldheid gewaar wor dende, ging na den maaltijd, waarvan hij slechts weinig gebruikt had, volgens gewoonte zijn mid dagslaapje doen; toen men 3 a 4 vier minuten later bij hem kwam om hem iets te vragen, was hij reeds een lijk. Hij was eeu braaf oppassend man, 61 jaren oud. Hij laat eene diepbedroefde weduwe en kinderen na. BUITENLAND. Duitschland. De bewering van de Prov. Corr., dat er thans een zeer verzoenende geest jegens Oostenrijk bestaat, is juist. Niet slecl)ts heeft men daarvan langs diplouiatieken weg te Weenen keunis ont vangen, maar men heeft er mededeeling gedaan van de persoonlijke gevoelens van den Koning in bewoordingen, welke ongetwijfeld een guu- stigen indruk zullen maken. De Zvvitsersche bladen bespreken de verdrij ving uit Frankfort van de Pruisische burgers, die het Zvvitsersche burgerrecht gekocht hebben om zich aan de militaire dienstplichtigheid in Pruisen te onttrekken. De Bund, het Zvvitsersche regeeringsorgaan, geeft zijne bevreemding te ken nen over de regeering, daar het in hare macht stond om het verkrijgen van het Zvvitsersche bur gerrecht te beletten, maar zij voegt er onmid dellijk bij, dat de zaak geheel verandert, wan neer zij zich heeft laten misleiden door valsche opgaven en voorgewende verhuizingsplannen. Is dit het geval, dan zou het de vraag zijn, of Zwit serland de op die wijze verkregen burgerrechtten niet moet intrekken. De Tagespost beschouwt de zaak als een onge oorloofde speculatie van enkele cantons, en stelt de Pruisische regeering geheel in 't gelijk. De onderhandelingen over de eigendommen van den gewezen Duitschen Bond, te Miinchen gevoerd, zijn afgeloopen en de schikking door de betrokken regeeriugen goedgekeurd. De beweeg bare eigendommen in de voormalige Duitsche bondsvestingen Mainz, Ulm, Rastadt en Landau blijven het eigendom der verschillende Duitsche staten en worden in het algemeen belang van Duitschland gemeenschappelijk'onderhouden. De Prov. Correspondent beschouwt dien afloop als een nieuw en heuglijk bewijs van den uationalen zin van Duitschland. De veepest is in Pruisen overgebracht uit Polen door een koopman, die aldaar 36 ossen had op gekocht en op verschillende plaatsen in Pruisen weder omgezet. Door de strenge maatregelen, die de regeering genomen heeft, hoopt men de ziekte te stuiten; in het geheel zijn er in de besmette streken S50 stuks vee terstond afgemaakt, en de besmette plaatsen door militairen afgezet- De verbittering, te Berlijn door de onverstan dige inwijdingsrede van het Moabiter kloostertje teweeggebracht, heeft zich Maandag jl. wederom door betreurenswaardige ongeregeldheden doen kennen. Bij het aanbreken van den nacht drong eene groote menigte volks door den voortuin tot de kloostermuren door, en verbrijzelde door een bombardement met keisteenen al de vensters. Een der steenen, die in een cel te recht kwam, vloog rakelings langs het hoofd van een der monniken, die in woede ontstoken, een razenden uitval deed en met opgeheven bijl de menigte te lijf ging. Een der aanvallers werd door den toornigen Dominicaner ernstig aan de hand ge wond. De Moabiter politie had dadelijk bij den aanvang der buitensporigheden naar Berlijn om hulp getelegrapheerd. De. Berlijnsche politie kwam spoedig opdagen, en met de blanke sabel werden de oproermakers uiteengedreven; drie belhamels werden gearresteerd en eene wacht bleef den ganschen nacht ter plaatse stationneeren. IDngeland. Met het doel om het publiek goed in te lichten omtrent de Iersche landquaestie en het Gouver nement krachtig te ondersteunen, zal er eene Vereeniging in het leven worden geroepen onder de leiding van Stuart Mill, Jakob Bright, Sir H. Hoare, Prof. Fawcett en Sir Charles Dilke. Het is meer dan waarschijnlijk dat het plan, om een monsterbond op te richten tot bevorde ring van het Onderwijs (the Nation Education League) met een gunstig gevolg zal bekroond worden. In alle deelen des lands, en wat meer zegt door alle klassen wordt het levendig toegejuicht en ondersteund. Volgens het programma is het doel „om een stelsel in te voeren, waardoor aan ieder kind in Engeland en Wales schoolonderwijs ver zekerd wordt." De Bond bepaalt zich vooreerst bij Engeland en Wales, omdat in Ierland en Schotland vereenigingen bestaao, die hetzelfde doel trachten te bevorderen en die, naar men onderstelt, zich bij den Boud zullen aansluiten. Onder de maatregelen die de Bond wensclielijk acht, komen de navolgende voor: 1°. Elke ge meente zal door de wet verplicht worden om voldoende lokalen aan te schaffen en te onder houden, waarin genoegzame ruimte is om on derwijs te geven aan alle kinderen, die in de gemeente verblijf houden. 2°. De kosten voor den aankoop en het onderhoud moeten bestreden worden uit de middelen der gemeente en door staatssubsidiën. 3°. Al deze scholen worden door de gemeente beheerd en staan onder oppertoe zicht van den Staat. 4°. Gedwongen godsdienst onderwijs mag niet worden gegeven. 5°. Het onderwijs wordt kosteloos verstrekt. 6". Het school gaan der kinderen wordt verplichtend gemaakt bij de wet. Reeds heeft een groot aantal aanzienlijke man nen zich bij den Bond aangesloten, welks pro gramma ten opzichte van vrijzinnigheid weinig te wenschen overlaat. Frankrij It. Keizer Napoleon neemt steeds in beterschap toe; hij had den 18de" verlof gekregen om in eene open calèche over de boulevards te rijden, doch het slechte weder heeft dit plan tegengehouden. De Keizer vertrekt waarschijnlijk den 25"eo naar Chalons, alzoo op denzelfden dag waarop de Keizerin de reis naar Corsica aanvaardt. Prins Napoleon zal zich inet zijn jacht naar Egypte begeven, om de inwijding van het Suez- kauaal bij te wonen; hij zal vervolgens met het jacht door de Roode Zee over Aden de reis naar Bombay voortzetten. Alhier is het gerucht in omloop dat de minis ter van binnenlaudsche zaken, Forcade, dezer da gen blijken heeft gegeven van verstandsverbijste ring, waardoor hij zijn ontslag zal moeten nemen. In den Ministerraad is beraadslaagd over de voorstellen der Senaats commissie. Men verzekert dat de Regeering besloten heeft concessiën te doen aan de liberale meerderheid der commissie; dat wil zeggen, om elke dubbelzinnigheid in art. 2 van het Senaatsbesluit, dat de grondslag der hervormingen is, te verwijderen en eene andere redactie vast te stellen De grens tusschen de tweeledige verantwoordelijkheid der Ministers, die jegens den Keizer eu de staatkundige, tegen over de. Vertegenwoordiging, zou nauwkeurig bepaald worden. De tweede alinea van art. 2, bepalende dat de Ministers in rade vergaderen onder voorzitterschap des Keizers, zou ook eene verandering ondergaan. Aan den Keizer zal na melijk de bevoegdheid worden gegeven, om, als hij het noodig acht, het voorzitterschap over te dragen aan een der Ministers. Alle Ministers hebben Donderdag de zitting van de Senaatscommissie bijgewoond. Vermoedelijk is daarin voor goed over het lot van het Senaats besluit beslist. Rouher kan liet den heer Schneider niet ver geven, dat deze zoo ijverig gewerkt heeft ten gunste der politieke veranderingen, die Frankrijk zal ondergaan, die den tegenwoordigen president van den Senaat diens ambt van Minister van Staat, of liever vice-keizer hebben doen verliezen. Uit rancune doet hij thans het mogelijke, opdat de heer Schneider niet tot president van het Wetg. Lichaam zal herkozen worden, en door den heer Ségris te doen vervangen, die echter verklaard moet hebben het presidentschap, zoo het hem eventueel werd aangeboden, niet te willen aanvaarden. De Voorzitters van de departementale Raden, die zich te Parijs bevinden, maken reeds toebe reidselen voor hun vertrek. De heer Schneider is reeds vertrokken. De Rappel meldt, dat de heer Rochefort niet naar Frankrijk zal terugkeeren, alvorens zijne kiezers hem terugroepen. Belgie. Men schrijft uit Brussel, dat in die stad de toevloed van vreemdelingen nimmer zoo groot is geweest als in den aanvang dezer maand. Onder de hooge personages, die de hoofdstad bezochten, merkt men op Lord Clarendon, de familie van den Engelschen minister van Buitenlandsche Za ken, den prins van Mecklenburg-Schwerin met gevolg, den prins Hugo von Hohenlohe uit Silezië; den prins van Schwarzburg met gevolg, van Ems komende; een groot aantal pairs van Engeland, vele adellijke familiën uit Duitschland en Frankrijk, vreemde hoofdofficieren, hooge amb tenaren, enz. Te Luik is men ijverig in de weer om alles te regelen voor het groot internationaal feest, dat aldaar in de maand September aanstaande moet plaats hebben. Onder de bijdragen, uit den vreemde gezonden, merkt men die op van den verdienstelijken industrieel, den heer Regout van Maastricht, die voor eene som van 500 heeftin- geschreven en daarenboven aan de regelingscom missie het fraaie album zijner eigendommen en onderscheidene prachtige porseleinen en kristal len inktkokers heeft gezonden, om als prijzen te worden uitgedeeld. Maandag is te Luik het aldaar ter eere van Joseph Lebeau opgerichte standbeeld onthuld ge worden, 't welk, door Guillaume Geefs vervaar digd, dien staatsman in eene staande houding voorstelt en zijne trekken, gelijk verzekerd wordt, zeer getrouw wedergeeft. Bij deze plechtigheid is, behalve door den burgemeester van Hoey, door den tegenwoordigen minister Pirmez en den gewezen minister Rogier met vuur en welspre kendheid in den lof van Lebeau uitgeweid. De heer Pirmez gaf hem de eer, dat hij niet slechts had weten af te breken, maar ook had weten op te bouwen en rusteloos aan de opgestane natie gematigdheid als de eenige haven liaars heils had aangeprezen. Hij roemde voorts, behalve zijne groote staatsmanstalenten, zijne rechtschapenheid, zijne vaderlandsliefde, zijne standvastigheid en zijne belangeloosheid. De heer Rogier deed in zonderheid deze laatste deugd van Lebeau uit komen. „Nooit was eigenbelang (zeide hij), maar steeds de zucht tot bevordering van het algemeen belang zijne drijfveer." Die redenaar verklaarde voorts, dat onder de schijnbare hardheid van vorm en taal, die men Lebeau wel eens te last had gelegd, inderdaad niets dan goedhartigheid, wezenlijke beminnelijkheid en verzoeningsgezind heid verborgen lag. De Koning heeft zich door den generaal-majoor Guillaume bij deze plech tigheid doen vertegenwoordigen. TELiE&RAMMEN. Tripoli, 18 Augustus. De Hollandsche reizigster freule Alexandrine Tinne is door het volk van den stam der Touaregs gedood. Madrid, 20 Augustus. De patroons en de werk lieden te Barcelona zijn overeengekomen om hun geschil te onderwerpen aau de beoordeeling eener commissie uit beide partijen. Perplgnan, 20 Augustus. De prefect alhier heelt Trislany en tien andere Carlistische opper hoofden, die zich gereed maakten om Spanje binnen te dringen, in arrest doen nemen. Parys, 20 Augustus.^De keizer is gisteren op het kasteel te St.-Cloud den keizerlijken prins tot aau het parkhek te gemoet gekomen. Z. M. scheen van zijue ongesteldheid geheel bekomen te zijn. De keizer en de keizerlijke prins zullen den 24s1™ naar Corsica vertrekken en den 2dcn September op St.-Cloud terugkeeren. M arktbericliteii. Amsterdam, 20 Augustus. Rogge loco 3 lager. Nieuwe Pruisische 235, 236, Taganrog 219, Galatz 225, Petersburg 225 Rogge op levering iets lager, p. Oct. 212, 213, p. Maart 208, 209, p. Mei 205, 206. Koolzaad p. Oct. 78. Raapolie vliegend 40%, Najaar 41, Voorjaar 42Ü, 42k. Lijnolie vliegend 34ü, Najaar 34fc, 3414, Voorjaar 3414. I C e r k: e 1 ij Is Nieuws. Nederl. Hervormde Kerk. Beroepen: te Leimuiden: J G. Kotnerus, te Exmorra; te Uitwijk: L. Kau de Beer, te Vrouwepolder; te Herbayum G. M. Braak, cand.; te Engwierum: W. Klercq, cand.; te Anjum L. Kijlstra, te Scharnegoutum; te Wierden: W. J. Immink, te Lent. Aangenomen: te Hedel: door J. Van der Meulen, te Losdorp; te Wezep: door W. M.Lan- genberg, te Geldermalsente Enschedé: door A. Keers, te Koudekerke; te Nieuwe Stads-Kanaal door F. H. Geruis, te Ter Apel. Bedankt: te Loon-op-Zauddoor M. J. Wen- tink, te Willemstad; te Paesens: door J. Appel, te Makkum; te Engelum door M. Wijt, te Loënga; te Doesburg: door G. Boer, te Ouderkerk aan den IJsel; te Monnikendam: door W. M. Lan genberg, te Geldermalsen; te Woudsend: door N. Osti, te Hattem; te Yerseke: door A. Van Griethuisen, te Oud-Alblas; te Kootwijk: door J. Kraijenbelt, te Heemstede. Christelijk Gereformeerde Kerk. Beroepen: te Schildwoude: A. Koppe, cand.; te Ten Post: W. M. Bakker, te Emdeu. Aangenomen: te Uithoorn: C. S. Boss, cand. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 21 Augustus. Aan de militaireu van de Israëlitische godsdienst, dienende bij de verschillende corpsen des legers, zal in de vol gende maand verlof verleend worden voor de in dat tijdvak invallende feesten Uit eenen brief op 4 Aug. jl. des namiddags te halftwee ure, te Gent in de postbus gestoken en op den 6d«" Aug. daaraanvolgende besteld te Eg- mond aan Zee aan den geadresseerde F. Van Schinkel, vischkooper aldaar, is vermist: i bank biljet, lit. F. n°. 2214, groot ƒ100 1 muntbiljet, litt. Y. G. n». 251, groot ƒ10; 1 dito, E. N., n*. 401, groot ƒ10. De officier te Alkmaar verzoekt opsporing, aanhouding en bericht Breda, 21 Augustus. Maandag a. s. zullen aau de Kon. Mil. Akademie alhier de Examines voor officieren aanvangen tot toelating voor de stafschool. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg aam. nam. nam. avond avond 6 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 Q. 10 u. Vryd. 62° 56° 54° Zaterd. 54° 57° 64° 64" Wind: Zaterdag midd. 5 uren N. Voor de vele bewijzen van belangstelling on dervonden bij de voltrekking van hun huwelijk betuigen de ondergeteekenden, mede uit naam der wederzijdsche familiën, hun hurlelijken dank. A. MODDERMAN. M. C. MODDERMAN, Hartevklt. Leiden, 20 Augustus 1869. Gevraagd een KINDERMEISJE, niet boven de 20 jaar. Brieven franco aan het Bureau van het Leidsch Dagblad, letters S. II. D. Door het geheele Rijk worden solide en ijverige AGENTEN gevraagd voor Genootschappen van geldelijke uitkeeringen. Brieven franco bij de Directeuren KOOY en VERMAAS te Rotterdam. De ondergeteekende maakt bij deze bekend dat zijne Schilders- eu (ilazeimiakcrs-Allaire verplaatst is van den Vliet naar de GAREN- MARKT, W(jk 2, N°. 241. J. MIEREMET. Hoooheemraatlschap van Kijnland. De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt bij deze ter kennisse van de Besturen en Ingelan den in het Hoogheemraadschap: dat de Vereenigde Vergadering in hare bijeen komst van den SI"™ Julij 11. heeft benoemd: tot Hoofdopzlgter van Rijnland, den Heer P. MAAS GEESTERANUS, Civiel Ingenieur, in plaats van wijlen den Heer J. KROS; dat de nieuw benoemde op lieden is beëedigd eu geïnstalleerd, en zijne betrekking heeft aan vaard, in welke hij te spreken is in het Gemeen- landshuis van Rijnland te Leiden. De Dijkgraaf voornoemd, H. C. J HOOG. Lkibkn, 21 Augustus 1869.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3