dat de prijs van elke plaat met den daarbij be hoorenden tekst, op slechts 47% cent gesteld is; en de tekst, hij is meer dan popu/air-wetenschap- pelijk, en de naam van den bewerker bleef er ons reeds borg voor, dat het populaire aangenaam, onderhoudend en tevens belangwekkend zou zijn. Hij, die Wittes 't Groote en 1 Kleine, zijnt de Plant e. a. kent, is er van overtuigd hoe juist de schrij ver den volkstoon weet te treffen en te boeien. Zooveel mogelijk zijn technische namen en uit drukkingen vermeden; waar zij onmogelijk kon den achterwege blijven, zijn zij zoo verstaan baai- voor een ieder gemaakt, dat het eer eene aan beveling is, dan een hinderpaal voor den leek, om ook een dieper blik te werpen in de orga nische natuur, zonder nog te veel moeilijk te begrijpen bijzonderheden te willen kennen van die natuur, die hem dagelijks omringt, die hem naar buiten roept; voorzeker zal het genot groo- ter zijn, als hij de nuances, de combinatiën, de overeenkomsten kent in den appelboom en den meidoorn, in de nuttige aardappelplant en het sierlijke vingerhoedskruid, in den wilg en den populier. De eigenaars van groote tuinen vinden er de natuurgetrouwe afbeeldingen en beschrij vingen in van de meest aanbevelingswaardige sierplanten, zoodat vooral ook voor hen de ver schijning van dit prachtwerk niet alleen aange naam, maar tevens nuttig moet zijn. Wij wenschen, en vertrouwen ook, dat deze Flora, wat de verspreiding betreft, zich verheffen moge boven de vroegere werken vau dien aard; want mag bovengenoemde aanmerking al niet juist zijn dat de noodige sympathie er altijd bestaat, om èn bewerker èn uitgever de genoeg zame aansporing te geven, durven wij minder stellig verzekeren. Uitslag van den derden dag van den tweeden Nationalen Wedstrijd. B' 300 passen. 1° prijs. P. Visser, van Weer- baarheids-Vereeniging Schiedam, met 48 punten. 2» en 3» pr. A. Van Broekhuijzen, van de Zwij ger te Utrecht, met 45 puntenMulder, soldaat 5" reg. infanterie, met 45 punten. Over 2den en 3den pr. moet kamp geschoten worden. 4", 5», 6" en 7" prijs. Nauta, sergeant Grena diers en Jagers, met 44 punten; IJzerdraad, van Koninklijke Scherpschutters te 's-Gravenhage, met. 44 punten; S. Van Mens, luit.-adj. Weerbaarheids- vereeniging Rotterdam, met 44 puntenJ. J. Becht, serg. van de Koninkl. Scherpschutters te 's-Gra venhage, met 44 punten. Over 4dco, 5d"n, 6de" en 7d"n pr. moet kamp geschoten worden. 8" prijs. Niederbronner, scherpschutter, Grena diers en jagers, met 43 punten. 9e en 10" prijs. Haring, van Koninkl. Korps-schepschutters, met 42 punten; S. David, van Weerbaarheids-veree- niging 's-Hertogenbosch, met 42 punten; W. H. Becht, van Koninkl. scherpschutters le 's-Graven- hage, met 42 punten. Over de 9de" en 10de" prijs moet kaïnpgeschoten worden. Wedstrijd B, 600 passen. 1° prijs. Demmink, Adj.-vaandeldrager, Apel doorn, met 51 punten; 2e prijs. Blommensteijn, lid van Frederik Hendrik, Delft, met 50 punten; 3" prijs. Ewyk, 2" luit. der Kon. Haagsche scherp schutters, met 49 punten; 4" prijs. Koch, lid der Weerbaarheid van Arnhem, met 48 punten; 5* prijs. Hanckar, luit. bij de Grenadiers en Ja gers, met 47 punten. Prijs. Gijsberti Hodenpijl, lid van Frederik Hendrik, Delft, met 44 punten; Schippers, lid van de Koninkl. Haagsche scherpschutters, 43 punten; v. d Toom, sergeant bij het bat. mineurs en sappeurs, 43 punten; Heldring, 1« luit. Nor maal schietschool, 43 puuten. Zoodat door de 3 laatsten wordt kampgeschoten voor den 7dc", S"»n of 9d"° prijs. Zilveren bokaal in étui, voor deu schutter die in de wedstrijden op 300 en 600 passen de meeste punten behaald heeft, uitgeloofd door Z. K. H. Prins Hendrik, J. J. Becht, sergeant bij de Ko ninklijke scherpschutters van 's-Gravenhage, met 85 punten. Wedstrijd C. 1" prijs. H J. Doorman,\un Wirtz te Gorcum, met 55 punten; 2e pr. san Ittersum, van Koninkl. Scherpschutters te 's-Gravenhage, met 52 punten; 3" pr. H. Vreede, van Studenten- vereeniging te Utrecht, met 51 punten; 4°, 5" en 6" pr. E. P. C. Bosch, van de Zwjjger te Utrecht, met 50 punten; C. J. Loever, van Wirtz te Gorcum, met 50 punten; G. Ten Sanden, van Weerbaarheids vereeniging Leiden, met 50 punten. 7e en 8e pr. Janssen, van Weerbaarheids-vereeni- ging Arnhem, met 49 puuten, Schilling, van Weer- baarheids-vereeniging Delft, met 49 punten; 9", 10», 11» en 12» prijs. Van Hoytema, van Studen ten Vereeniging te Utrecht, met 48 punten; G. W. Kemna, serg. van Koninkl. Scherpschutters te 's-Gravenhage, met 48 punten; C. Rutte, serg. van Koninkl. Scherpschutters te 's-Gravenhage, met 48 punten; M. A. Polvliet, van Wirtz te Gorcum, met 48 punten; L. Burgers, van Weer baarheids-Vereeniging te Gorcum, met 48 punten. Over den 4d«" tot 12den prijs moet kampgeschoten worden. NB. J. J Becht, serg. Koninkl. Scherpschtters te 's Gravenhage, behaalde 50 punten, doch kon voor geen prijs in aanmerking komen, aange zien hem in wedstrijd B 1 een prijs ten deel viel. Men meldt ons uit Utrecht: Eene onafzienbare menigte had zich gisteren avond op het Vreeburg alhier verzameld, ter bij woning van het vuurwerk, dat na aankomst van Z. M. den koning zou worden ontstoken. Nadat Z. M. een bezoek gebracht had aan het zoo fraai verlichte stadhuis en andere particuliere verlich tingen, arriveerde Z. M. ruim te halfelf, gezeten in een met 4 paarden bespannen open rijtuig, waarin ook gezeten waren Z. K. H. den prins vau Oranje, prins Alexander en prins Hendrik, voor afgegaan door den burgemeester en gevolgd door een talrijken stoet. Nadat Z. M. op de voor hem bestemde tribune had plaats genomen, waar zich ook H. K. H. prinses Hendrik bevond, naui het vuurwerk een aauvang. Het u as prachtig, en vooral de slotdecoratie, hulde aan het Iluis van Oranje, trok bijzonder de aandacht, terwijl de muziek korpsen der dd. schutterij en van het 7d" regirn. infanterie, het eerste onder directie van deu heer Coenen en het laatste onder directie van den heer Noot, zich bij afwisseling lieten hooi en. Vóór het vertrek van Z. M. uit het gebouw voor K. en Wetensch., om zich naar het Vreeburg te begeven, was de Domtoren in afwisselende- kleuren verlicht, en werden er nationale bou- quetten op den toren ontstoken; hetzelfde werd na den afloop van het vuurwerk herhaald. Naar wij vernemen/ zijn er vanwege de Fransche regeering ten onzent klachten ingediend omtrent de zonderlinge wijze waarop hier de hand wordt gehouden aan de overeenkomst op den letterkundigen eigendom. Inbreuken van allerlei aard hebben dagelijks plaats. Men ver moedt, dat de oulangs medegedeelde indiening van een wetsontwerp op het copierecht met deze klachten in betrekkiug staat. Het zou inderdaad van belang zijn, zoo deze zaak een afdoende regeling kon vinden. AlgDagbl.) In achterstaand telegram, gisterenavond door ons ontvangen, wordt gemeld dat Mej. Tinne door de Touaregs vermoord zou zijn. Bijzonder heden ontbreken natuurlijk geheel, maar aan de zekerheid van haren dood schijnt door de naast- bestaanden niet getwijfeld te worden, daar het hotel in het Voorhout te 's-Hage, dat door haar nog steeds in eigendom werd bezeten, nu geheel gesloten is. Aan dc Zwem- en Badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 187 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 117 tot 130 vol wassen per.-one n en \an 59 tot 67 kinderen. Gisterenavond geraakte een paard, voor een bleekerswagen gespannen, door het schrikken van de stoomfluit van den spoortrein, op de Morsch- weg nabij Wiyniigl onder de gemeente Oegst- geest, in de aan den weg gelegen sloot. Door spoedige hulp werd echter zoowel de zich op den wagen bevindende vrouw, alsmede paard en wagen tijdig uit de sloot gehaald. De minister van biniienlandsche zaken heeft aan de commissarissen des Konings medegedeeld, dat het ontstaan der veepest in Pruisen enkele voorzorgen noodig maakt tegen het overbrengen van besmetting Het zou kunnen gebeureu, dat van die ziekte verdacht of daaraan lijdend vee op schepen of stoom booten over boord werd ge worpen en aan onze kusten aanspoelde. Onver wijlde begraving is in die gevallen noodzakelijk. De burgemeesters van kustplaatsen zijn mits dien aangeschreven, wanneer een runderlijk mocht aanspoelen, de begraving onmiddellijk onder politietoezicht ter behoorlijke diepte en onder aanwending van een genoegzame hoeveel heid chloorkalk te doen plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven vau schooi en van huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag den 6den October, voor Zeeland den 27«en October aanstaande en volgende dagen dat zij, die een dezer examens wenschen af te leg gen, zich uiterlijk op den 22,l»n September e. k., voor Zeeland den 13J"° October, behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij woneu, of, van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met de opgave van de akte die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zede lijk gedrag en van hunne geboorte-akte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Z M. heeft aan den heer Mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, referendaris bij het departement van financiën, vergunning verleend tot het aanne men en dragen der onderscheidiugsteekenen van koinniandeur der orde van den Heiligen Michael, hem door Z. M. den koning van Beieren geschonken. Z. M. heeft den kolonel-kommandant van het 7d» reg. inf., den heer Schünstedt, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. De heer Dr. Steenstra Toussaint, chef van den geneeskundigen dienst op Java, is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is aan J. Knijff Az., te Soeterwoude, concessie ver leend voor een dagelijkschen stooinbootdienst van Bodegraven en Alphen naar Rotterdam. Amsterdam, 19 Augustus. Naar men met zeker heid weet, zal er met 1 October een groote mu tatie plaats hebben onder de Rijksambtenaren of kommiezen bij het entrepotdok alhier. Aller waarschijnlijkst zal het aantal hunner worden verminderd, en zullen slechts de meest geschikten in functie blijven, terwijl de overigen zullen wor den verplaatst of gepensioneerd. 's-Gravemiaüe, 20 Aug. De prins van Olden burg is gisterenavond in deze residentie aan gekomen. H. M. de Koningin, gezeten in een rijtuig bespannen met 4 paarden, begaf zich vóór de aankomst van den treiu naar het station, om den prins te ontvangen. De vorstelijke personen begaven zich daarna naar het Huis ten Bosch. Z IÉ. II Prins Frederik wordt hedei Zaterdag, ia» HD. buitenlandsclie reis terugveB wacht Gisterennamiddag is aan den Boschkai alhier een paard, gespannen voor een steenei wagen, door schrikking aan het hollen geraat Na een eindweegs te zijn voortgehold, werd h< eindelijk tegengehouden en aangegrepen. Bij In afspannen van het paard, kreeg een löjarit knaap een slag aan het dijbeen, waardoor h eene kneuzing bekwam, die gelukkig van gee ernstigen aard is. Door de heeren chirurgijns Swi sar en De Pintsjwerd de knaap spoedig verbondei en daarna door de politie te huis gebracht. Eene 50jarige vrouw, schoonmaakster i het Renswoude-huis, ging gisterenavond na vo bracht werk naar'huis, doch werd eensklap door eene beroerte getroffen. Nadat deze vrouyl in gemeld huis door den heer Dr. Kappeyne va: de Coppelo was onderzocht, bleek het, dat df ongelukkige reeds overleden was. Het lijk weri. daarna naar hare woning gebracht. Gisterennamiddag had op de Kalvermark alhier een ongeluk plaats. Een jongen van 12 s 14 jaren had zich nedergezet achter op een wa gen met een paard bespannen en bestemd tot vervoer van goederen en vee, toen hij waar schijn 1 ijk door dat hij zich niet stevig genoec vast hield er af viel, met het gevolg dat een wiel van den zwaar beladen wagen hem over het hoofd ging. Hij werd deerlijk verwond bij Dr Hoven ingebracht, die hem met de meeste zorg de eerste verpleging toebracht. Rotterdam, 20 Augustus. Hedenvoormiddag omstreeks 10 uren had de schippersknecht Bas tiaan De K., oud 22 jaar, geboren en wonende te Gouda, het ongeluk van bij het doorvaren onder door de vlasmarkt, tusschen andere schui ten in het water te vallen en te verdrinken. Alle pogingen om hem te redden mislukten. Het lijk is naar de loods voor drenkelingen overgebracht. Dordrecht, 17 Augustus. Op de rijksstapelplaats van materieel onder Dubbeldam houdt men zich onledig met het uitvoeren van werken tot uit breiding noodig. De meerder te verkrijgen ruimte wordt vereischt tot oplegging van den belangrij ken voorraad materieel, dat voor de groote, eer lang uit te voeren werken zal moeten worden aangewend. Velsen, 19 Augustus. Dezen morgen is de mi nister van binnenlandsche zaken per eersten spoortrein alhier aangekomen, en heeft, na het bezichtigen der binnen- en buitenwerken van het Noordzee-kanaal, een bezoek gebracht op den huize Scheijbeek bij den heer C. F. Quien, en is vervolgens per stoomboot teruggekeerd. Utrecht, 19 Aug. Gisterenmorgen kreeg de machine van den sneltrein tusschen Rotterdam en Gouda een klein defect, waardoor een half uur oponthoud ontstond; onmiddellijk kwam eene reservemachine van Rotterdam, die den trein naar Utrecht voerde. De Bildt, 20 Augustus. Honderd zesendertig man invalieden van het Koloniaal Invaliedenhuis te Bronbeek hebben heden, onder kommando van den kolonel Smits, het kamp bezocht, waar zij door Z. M. den Koning zijn ontvangen en voor HD. teut hartelijk toegesproken. Ook HH. KK. H H. de Prins van Oranje en Prins Hendrik wa ren tegenwoordig. Z. M. heeft deel aan den prijs kamp genomen, en behaalde op de schietbaan van 600 passen 54 punten, evenveel als de luite nant Wenzel en de korporaal Van der Leeuw, van de Koninklijke 's Graven haagsche Scherp- schuttersvereeiiiging, aan wie dus de hooge eer zal te beurt vallen van nader met Z. M. om den prijs over te schieten. Leeuwarden, 19 Augustus. Het schijnt, dat het vroegere plan van den aanleg eens spoorwegs van Harlingen over Bolsward, Sneek en Joure naar Heerenveen, weder zal worden opgevat. verliefd, en de liefde is eene besmettelijke ziekte-, hij ziet er zeer goed uit, hij is beminnenswaar dig en hij heeft talent. lk heb hier gisteren een zijner vrienden en kameraden ontmoet, een zekeren mijnheer Ilaoul Saulnier, die om mij heen gedraaid heeft alsof hij mij naar zijn smaak vond. Hij ziet er niet kwaad uit, en als hij zich zeer goed gedraagt, laat ik hem misschien „la ter" den goeden chevalier opvolgen! Datjong- mensch heeft mij verzekerd dat uw neef bestemd is om eeu onzer eerste landschapsschilders te worden, 't Is zeer mogelijk, ik wil hel zelfs wel geloovenmaar het is eene reden te meer om u toe te roepen: Neein u in acht! Indien gij een oogenblik ophoudt van op uwe verdediging bedacht te zijn, zult gij op een goeden dag zeer verwonderd staan te kijken, van u zelve verloofd te zien aan iemand, die, altoos wachtende op roem en vermaardheid, de tien beste jaren van uw leven zal veroordeelen om, evenals mijn va der en ik dat thans doen, armzaliglijk te zitten knabbelen op een inkomen van een duizend of tien franken, in een achter-af-hoekje van Parijs. Dat zou nog al aangenaam voor u zijn, als gij het bezoek ontvingt van de vrouw van den maar schalk Bonnet de Gury want mijn man moet volstrekt maarschalk zijn en mijn naam bij den zijnen aannemen, opdat men niet kome in de allernatuurlijkste aller verzoekingen van mij te noemen: mevrouw Bonnet de Coton - het zou, zeg ik, nog al aangenaam voor u zijn om mij te moeten ontvangen in een ongelukkig klein salonnetje, met een sitsen behangseltje, of zelve mij te komen bezoeken in een huurrij tuig! Daarom, geloof mij, kindlief! maak u zoo gauw mogelijk los van dat mijnheertje, en geef hem toch vooral hoegenaamd geen hoop. Heeft hij voor zich zeiven zulke verhevene verwachtin gen, welnu, laat hij daar dan maar mee tevre den zijn. Trouw, als gij kunt, den markies De Coalhuel. Ik hoor dat hij vijftigduizend franken inkomen heeft, zoowat evenveel als ik zal heb ben. Gij zult markiezin zijn en ik maarschalks vrouw. Wij kunneu elkander zien zonder eeni- gen nijd van weerskanten, en wij zullen onze oude vriendinnen van Rennes laten mager worden van spijt, zij, van wie sommigen tegen mij zoo trotsch waren op haar geld, en anderen tegen u op haren echten adel, wanneer zij komen om „de wonderen der hoofdstad" te be zien, en zij in hare rampzalige fiacres gezeten, ons. zullen aangapen, zooals wij daar voorbij- De woordspeling is onvertaalbaar; Bonnet de Coton be- teekeDt: katoenen slaapmuts. Vert, vliegen in schitterende equipages om naar „'t Bosch" te gaan, of wel uit hare derde gaande rijen ons zullen lorgueeren in ons groot toilet in onze geslotene loge der Italiaansche opera. Daar deze brief uitsluitend voor u bestemd is, doe ik maar geene groele aan uwe moeder of zuster. Wat scheelde laatslgemelde toch den laatsten dag, dien ik bij u heb doorgebracht? Zij scheen zóo bedroefd dat men zou hebben kunnen nieenen dat zij ontroostbaar was over haar weduwschap. Ik zal aan beiden een „ofiiciee- len" brief van dankbetuiging schrijven. En wat u betreft, denk in allen ernst aan mijne verma ningen aangaande uwe belangen, en hoop het beste voor mij. Het zou ons beiden nooit te ver geven zijn, indien wij liet geluk ons lieten voorbij slippen, zonder het te grijpen. Ik voor mij geef u de verzekering dat, indien zulks mocht ge schieden, het waarlijk niet mijne schuld zal zijn. Tot spoedig nietwaar? marcei.i.k de gury. aan mevrouw aline bernard. Garlan, den 3d"" Juni 1868. Ja, eindelijk ben ik vrij, alzoo al oiize gasten vertrokken zijn; maar, lieve Aline, ik ben wan hopend, en ik zal u iu dezen tijd niet kunneu komen bezoeken. Ik maak er mij zelve reeds ge noeg een verwijt over, dat ik uw stil geluk kom bedroeven door het verhaal inijner rampen, zon der dat ik nog noodig heb om aan de uwen de ongelijkheden van humeur op te dringen, die, wat ik ook doen zou om ze te verbergen, huu mijn verdriet uiaar al te zeer zouden doen opmer ken. Wanneer ik u veroorloof, of liever u vraag om mij van verre te beklagen, ben ik minder trotsch dan gij het voormaals jegens uiij zijt geweest. Toen gij de dagen der beproevingen van uwe eerste huwelijksjaren had door te worstelen, hebt gij nooit aan mijne genegenheid willeu veroorloven u te hulp te komen, en wanneer ik de ontberingen raadde, die gij met zooveel heldenmoedige standvastigheid verdroegt, hebt gij zelfs tot mijn medelijden toe van u gestooten. Welnu 1 gij hadt gelijk; want dat medelijden was niet oprecht. Het was ijverzucht, die ik, te midden vau mijne schitterende omgeving, ge voelde wegens de bezwaren waarmede gij en uw man haddeu te kampen, terwijl gij elkanders hand vasthieldt en tot elkanders harte spraakt. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2