afkeuring alleen geschied is omdat het bedrag der kosten op circa f 50,000 geraamd is, en deze som te hoog wordt geacht. Hardingen, 16 Augustus. Sedert eergisteren- middag zijn hier 16 schepen binnengeloopen, al len met hout uit Noorwegen, zoodat er in de ha vens op dit oogenblik vrij wat drukte heerscht. Gisteren lag de Noorderhaven vol met tjalken, welke voor Zuid-Holland geladen waren met vlas, zoodat bij het uitvaren schier eene verstop ping ontstond. Steenwijk, 16 Augustus. Bij 't groote jaarlijk- sche volksfeest tijdens de kermis, zal alhier op den 26"ea dezer een harddraverij om een prijs van f 200 aan geld plaats hebben; te gelijk met een wedloop van vélocipèdes, om een gouden ketting tot prijs; premies naar evenredigheid. Des avonds zal een brillant vuurwerk worden afgestoken. Wonseradeel, 16 Augustus. Bij den bouw van de nieuwe openbare school te Schraard onder vond de aannemer, die toch niet per se een te genstander van de confessioneele begrippen be hoeft te zijn, een vreemd bewijs van anti-revo lutionairen ijver. Voor den aanvoer van steen had hij een paar karren noodig; daartoe ver voegde hij zich tot zekeren huisman. Deze, een blind volger der Christelijk-historischen, vroeg waartoe ze moesten dienen. Toen hij vernam, dat er openbare- of staatssteenen mede moesten vervoerd worden, kreeg hij ten antwoord' „Dan niet." Oosthuizen, 16 Augustus. Gisteren hebben on der geleide van de heeren D. De Wolff Peere: boom en D. Dekker, 57 personen van verschil lende ambachten de InternationaleTentoonstelling te Amsterdam bezocht. De kosten zijn gedekt door vrijwillige bijdragen der ingezetenen. Bergschenhoek,. 16 Augustus. Het hooibouweu is alhier afgeloopen; de oogst is zeer gunstig ge weest en heeft in ruime mate de hoop van den landman bevredigd. Het koolzaad, dat in deze streek over 't algemeen reeds gedorscht is, heel't een tamelijk beschot opgeleverd. Daarentegen voldoet het vlas niet aan de verwachting, die de landbouwer steeds koesterde. Gelukkig echter verneemt men nog niets van ziekte onder de winteraardappelen, hoewel het loof vóór den tijd sterft. Van de varkensziekte hebben zich alhier, voor zoover bekend is, nog geene gevallen voor gedaan. De in de laatste dagen zoo overtollig ge vallen regen is wel van eenigen nadeeligen in vloed geweest op de nog te veld staande gewassen. GS- e m engde Berichten. De Athenaeum deelt mede, dat het particuliere dagboek van lord Palmerston is gevonden. Al zijne voorname tijdgenooten zijn er meesterlijk in geschetst. Voor Sir Henry Bulwer, die bezig is met het schrijven van eene levensgeschiede nis van den lord, zal deze ontdekking uitmuntend te stade komen. üeber Land uni Meer bevat eene mededeeling van een driejarig kind, Augusta Lehmans, dat te Zu rich een concert op de piano gegeven heeft. Zij speelde de sonatine van Diabelli en eene reeks van andere stukken, waaronder ook die ze zelve had gecomponeerd. Toen het publiek luide haar toejuichte, klapte zij zelve mede in de handen, en haar geheele houding en spel is nog dat van een kind, niet van een met geweld kunstmatig ontwikkeld talent. Te Kopenhagen is groot bal geweest ter eere van de vorstelijke jonggehuwden. Er waren in het koninklijk paleis meer dan tweeduizend gas ten. Met blijdschap zag men in een en dezelfde quadrille de gezanten van Zweden, Pruisen, Frankrijk en Rusland dansen, en leidde daaruit allerhande gunstige gevolgtrekkingen voor Euro pa's bloei en welvaart af. De gezanten van En geland, Oostenrijk en Turkije legden een kaartje, waarbij de vertegenwoordigers van België en Griekenland toezagen. Zaterdag heeft Offenbach op zijn buitengoed Orpheus te Etretat zijn zilveren bruilofsfeest ge- ■vierd, te midden van een kring broeders in de kunst, schilders en letterkundigen De held van den avond was als dorpsburgemeester vermomd en had vooral veel bijval met de uitvoering van Heen onuitgegeven polka op de mirliton. Bij een openbaar examen vroeg onlangs een heer, die door de zonderlingste en ongerijmdste ■vragen de leerlingen wilde vastzetten, aan een 1-tjarigen knaap: „Hoeveel el zomerstof zijn er wel noodig om een ezel geheel in 't nieuw te kleeden?" „Dat weet ik niet," antwoordde onmiddellijk de leerling, „doch zoo gij het gaarne zoudt weten, zal ik 't bij uw kleerma ker gaan vragen." Dit antwoord werd door 't publiek met, een luid gelach begroet, en de heer zette zijne zonderlinge vragen niet voort. Het aanbod dat miss Burdett Coutts aan het Turksche gouvernement heeft gedaan, om de werken, waardoor Jerusalem van water wordt voorzien, op hare kosten te doen herstellen, is van de hand gewezen. Het Turksch gouverne- Iment zal zelf hiervoor zorgen. INGEZONDEN. Hedenmorgen kwam mij het nommer van he den van het Dagblad van Z. H. en 's-Gr. in handen. De wenk gisteren in het Leidsch Dagblad door M* aan M. gegeven, kwam zeker te laat, en na dat het bericht reeds naar 's-Hage was opgezonden. Ongetwijfeld zal M. dit verzuim wel herstellen. Men zou anders waarijk aan zijne onpartijdigheid als correspondent gaan twijfelen. SI2. BUITENLAND. Oostenrjjk.Hongaarsclie Monarchie. Uit Triëst wordt het volgende gemeld: Voor eenige maanden heeft de onderkoning van Egypte eene overeenkomst gesloten met het Stabilimento technico, betreffende het bouwen van een oorlog schip. Die bodem, dezer dagen afgetimmerd, zou door de maatschappij voornoemd worden gezon den naar Alexandrië, toen de Sultan daarop be slag deed leggen. Het blijkt, dat de maritieme autoriteiten van regeeringswege zijn aangeschre ven om te verhinderen, dat gemeld oorlogsvaar tuig de. haven van Triëst verlaat. Het Tagblatt zegt, dat graaf Von Beust reeds op de bekende dépêche van den Pruisischen Minister van Buitenlandsche Zaken heeft geant woord. Volgens dat blad zou hij de daarin ver vatte bewering omtrent zijne houding tegenover Pruisen ontkend en het verlangen te kennen gegeven hebben om met Pruisen in eene goede verstandhouding te staan, mits daartoe van Oos tenrijk geene opofferingen worden gevorderd, die met de waardigheid en positie des rijks niet zijn overeen te brengen. Italië. Volgens den correspondent van het Journal des Débats zal het Italiaansche parlement denkelijk tegen October weder worden samengeroepen, om de begrooting van 1870 en de vroeger ingediende plannen des ministers van financiën te behan delen; daarna zou deze wetgevende zitting ge sloten en de nieuwe in November met een troon rede geopend worden. De hertog van Aosta, tweede zoon van den koning van Italië, zal de plech tige openstelling van het Suez kanaal bijwonen en vervolgens, in gezelschap van eenige geleer den, eenen tocht door Palestina doeu. Engeland. De Standard behelst eenige beschouwingen naar aanleiding van het eeuwfeest der geboorte van Napoleon I. Het. blad besluit die volgenderwijze „Napoleon III heeft zich zeiven een naam en roem verworven; doch had hij zijnen oom niet gehad, nimmer voorzeker zou hij kans gehad heb ben, daarin te slagen. Wij verheugen ons, dat hij uit het lot van zijn voorganger eene les heeft getrokken. De thans beloofde hervormingen der Fransche Constitutie hebben veel overeenkomst met die der acte additionnel, door den eersten Na poleon, op aandrang van Benjamin Constant, uit gevaardigd. Het berouw van Napoleon I kwam te laat; de concessiën van Napoleon III daaren tegen schijnen bijtijds te ziju gedaan." De passiva der failliet verklaarde Londensche Albert Life Assurance Company beliepen gezamen lijk voor acht jaren reeds de som van 7,219,92+ p. st. Dit bedrag moet sedert aanzienlijk zijn toe genomen. Er schijnt uitzicht te bestaan dat de maatschappij zal worden gereconstrueerd, om de belangen der verzekerden zooveel mogelijk te be hartigen. Uit Dublin schrijft men aan de Times: „Het vraagstuk der Kerk is, als onderwerp van open baar debat, schielijk vervangen door een ander vraagstuk, namelijk de quaestie van den grond eigendom, en naar het zich laat aanzien zal deze vraag veel meer beweging der gemoederen onder de bevolking teweegbrengen dan het kerkelijke vraagstuk; immers zij betreft het bezit en gebruik van den grond, de betrekking der pachters tot den grondeigenaar en den door velen gevvensch- ten overgang van den grondeigendom uit de han den der Engelsche en Protestantsche heeren in de handen der Iersche eu meestal Katholieke boerenzij is dus eene vraag voor het volk, ter wijl het andere vraagstuk eene vraag voor de geestelijkheid was. De bevolking zal alzoo in de behandeling der landquaestie treden met al de belangstelling en ijver, die het besef van recht streeks eigenbelang haar kan inboezemen en be ter kan gaande houden dan iets wat enkel eene krenking voor het gevoel is. „De zich nationaal noemende dagbladen van Ierland zullen alle moeite doen om invloed op de behandeling en beslissing der landquaestie uit te oefenen; en zij zijn daarbij reeds begonnen zekere gevaarlijke begrippen en leerstellingen te prediken. Zoo behelst de Irishman, onder het op schrift „de plaag der Landocratie," een artikel, hetwelk kennelijk de strékking heeft om den staat van den grondeigendom in Ierland op re volutionaire wijze te veranderen. De poot- en mondziekte onder het vee neemt in Surrey en Keut op schrikbarende wijze toe. Fi-ankrljk. De regeering kan met de commissie niet tot overeenstemming geraken over de artt. 2 eu 5. Vooral is dit het geval met art. 2, dat over de ministerieele verantwoordelijkheid handelt, en, zooals men weet, twee alinea's bevat, die met elkander in strijd zijn. De Ministers hebben wel eenige ophelderingen gegeven, maar deze schij nen de commissie niet voldaan te hebben, en de Ministers zeiven weten niet hoe hunne verant woordelijkheid overeen is te brengen met de be paling, dat zij van den Keizer afhangen. - Onder voorzitterschap van het Hoofd des Staats is gisteren een Kabinetsraad te St-.CIoud gehouden, waar deze quaestie ongetwijfeld besproken is geworden. In de bijeenkomst der commissie van Woensdag is de noodzakelijkheid erkend om de begin selen van het senaatsbesluit, gelijk die in de kei zerlijke boodschap van 12 Juli geformuleerd zijn, zonder eenige beperking aan te nemen. Het amendement van den heer Michel Cheva lier tot onmiddellijke invoering van de openbaar heid der debatten iu den Senaat, is verworpen, hoewel het niet ongunstig is ontvangen. Het voorstel van dien staathuishoudkundige strekte, om die openbaarheid bij een afzonderlijk senaats besluit vast te stellen. De commissie was van oordeel, dat het ontwerp in zijn geheel moest blijven. Naar men zegt, is echter liet, amendement van den heer Ségur d'Aguesseau aangenomen, het welk bepaalt dat de betrekkingen tusschen de groote staatslichamen niet bij keizerlijk decreet, maar bij een senaatsbesluit geregeld worden. Het voorstel van den heer De Laguéronnière, om art. 7 der Constitutie, betreffende de benoe ming der maires, te wijzigen, is in overweging genomen. De heer Jules Favre heeft te Augers eene rede gehouden, waarin hij hulde brengt aan het se naatsbesluit en aan de amnestie. Dinsdag is de commissie van den Senaat niet vergaderd geweest, ten gevolge van de begrafe nis van den maarschalk Niel, die door alle te Parijs aanwezige Senatoren is bijgewoond. De Keizer had verlangd dat het stoffelijk over schot van den maarschalk Niel in het Hotel der Invalieden bijgezet zou worden. Maar de maar schalk heeft, kort vóór zijn overlijden, uitdruk kelijk den wenscli te kennen gegeven, dat zijn stoffelijk overschot naar Muret, zijne geboorte plaats, gebracht wordt. Omtrent Niels opvolger zijn de meeningen nog zeer verschillend. TELEGRAMMEN. IVew-York, 17 Augustus. De opbrengst der binnenlaudsche inkomsten over het jaar van 1 Juli 1868 tot 30 Juni 1869 bedraagt 158 millioen dollars. Parijs, 18 Augustus. De keizer heeft heden voormiddag den ministerraad gepresideerd. Constantinopel, 18 Augustus Meii verzekert dat het antwoord van den onderkoning op de nota van den sultan is ontvangen en dat het als geheel bevredigend wordt beschouwd. Madrid, 18 Augustus. De kapitein-generaal van Valencia heeft bericht, dat heden aldaar 58 ge vangen genomen Carlisten zullen aankomen, waar onder drie priesters. Er zijn geene berichten om trent de bende van Poli, die elke ontmoeting met de troepen vermijdt. Londen, 18 Augustus. Uit Teheran is bericht ontvangen, dat aldaar eene bende der Babi-secte was gevangen genomen, die uit Constantinopel was aangekomen, om een aanslag op het leven van Schach te ondernemen. Men zegt dat vele hooggeplaatste personen in dit komplot gewik keld zijn. Voorts wordt nog gemeld, dat de Perzische troepen eene overwinning op de Turcomannen behaald en de vesting Gariecele op 400 wer sten afstand van Astrabail hebben ingenomen. Brussel, 18 Augustus. De Echo du Parlement meldt: De koning en de koningin zijn heden ochtend naar Zwitserland vertrokken. Zij zullen hedenavond dineeren te Coblentz, bij de koningin van Pruisjen. Bucharest, 18 Augustus. De verkiezingen van Senaatsleden zijn ten gunste van het gouverne ment uitgevallen. Onder de gekozenen behoort de minister president prins Demeter Ghika. Calcutta, 17 Augustus. Het bericht als zou Shere Ali gewond zijn wordt tegengesproken. Xew-York, 18 Augustus. Volgens berichten uit Virginia en Noord-Carolina heeft het graan veel geleden door de droogte. M arktberichten. AQoop der groote Kaasmarkt gehouden te Gouda den 18den Augustus. Kaas. Aangevoerd 180 partijen l'1" qual. Gras kaas. Prijzen van fib—f 23 de 50 kilo. Zwaarder gewicht f 28f 31 de 50 kilo. Zeer vlug in handel. Amsterdam, 18 Augustus. Tarwe f 2 hooger per 2+00 kilo. Bonte Poolsche '162. Rogge onveranderd, Galatz 228, Petersburger 228, Taganrog 222 z,k.; op levering Rogge iets flauwer, p. Oct. 218, 217, 216, p. Maart 213, 212, p. Mei 212, 211. Koolzaad p. April 8014. Raapolie vliegend 4014, Najaar +1%, Voorjaar 4211 a +2li. Lijnolie vliegend 3414, Na jaar 34W a 3+14, Voorjaar 3114 a 3+51. Galatz op 2/md. f233. Gemeenteraad. Zitting van heden. Voorzitter de heer burgemeester Dr. Van den Brandeler. Tegenwoordig de HH. Van den Bra n- deler, Stoffels, Le Poole, Tollens, Goudsmit, Har- tevelt, Du Rieu, Scheltema, Cock, Van Heukelom, Krantz, Tieleman, Driessen en later de heer Van Wensen. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Daarna wordt mededeeling gedaan van eene missive van den heer Tichler, bij zijn aftreden zijne erkentelijkheid betuigende voor de toegenegenheid, die hij als raadslid steeds van de overige leden mocht ondervinden. Onder de ingekomen stukken behoort eene missive van den Minister van Binnel. Zaken, daarbij op het wenschelijke wijzende dat de groote Ruïne onbebouwd blijve, met het oog op eventueel op te richten academische gebouwen. De Voorz. zegt, dat deze missive later zal ter sprake komen, wanneer de quaestie der Ruïne zal in behandeling komen, en dat de HH. Boogaard c. s. hiervan voorloopig in kennis zullen worden gesteld. Verder ingekomen eene missive van den heer C. Van der Paauw, als executeur in de nalaten schap van wijlen zijn broeder, genoegen nemende met de som van f 1000, door de stad geboden, voor de stukken de stad Leiden betreffende, met inbegrip van die over de gasfabriek. Op voorstel van den Voorz. zal deze som uit de onvoorziene uitgaven worden betaald. Eene missive van mevr. Menzel, daarbij ver klarende den post van regentes van het Wees huis aan te nemen. Het procesverbaal van de opneming van de kas en de boeken van den gem.-ontvanger. Het procesverbaal zal 14 dagen ter leeskamer ter in zage voor de leden worden gelegd. De voorz. deelt mede, dat de begrooting voor 1870 zal worden gedrukt en aan de leden rond gezonden, en stelt tevens voor of die begrooting iu de afdeelingen zal worden onderzocht. Is alsnog ingekomen een adres van de Co mm van de Leidsche Schouwburg-vereeniging, daarbij subsidie verzoekende; dit adres wordt aangehou den tot de begrooting. Daarna worden benoemd: mejufvrouw Vlaan- dere tot 1° hulponderwijzeres der 2» klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager on derwijs der 1» klasse, voor meisjes; mejufvrouw Werst tot T hulponderwijzeres der 2, klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2» klasse, voor meisjes, en J. Don- dorp lot 2eD hulponderwijzer der 4° klasse aan de openbare lagere school n°. 1 voor onvermogen- den. Wordt besloten op de requesten van Ds. H C. Rogge en Dr. H. J. Polak, overeenkomstig het rapport te beslissen, en hen mitsdien het gevraagd eervolontslag te verleenen. Aan de orde is verder de rekening van de ontvangsten en uitgaven der ge meente over 1868. In het rapport der commissie van fin. wordt de opmerking gemaakt, dat B. en W. niet tot den verkoop van obligatiën zijn overgegaan zooals bepaald was. De Voorz. zegt dat er wel gelegen heid zal bestaan op dat punt terug te komen. De heer Le Poole maakt de aanmerking, dat de data van eenige raadsbesluiten, waarnaar in de rek. verwezen wordt niet juist zijn en wenscht dat daarop beter gelet worde. De conclusie van het rapport wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Op het adres van J. H. Zitman, tot onderhand- sche continuatie der aanneming van de leveran- cie der schoolbehoeften ten dienste der openbare lagere scholen wordt met algemeene stemmen op éen na, die van den heer Goudsmit, gunstig beschikt. Alsnu wordt overgegaan tot het onderzoek van de geloofsbrieven der ingekomen raadsleden. Door de commissie, bestaande uit de HH. Du Rieu, Cock en Hartevelt, wordt geadviseerd tot toe lating. Daarna wordt besloten overeenkomstig het voor stel van B. en W., aan J. M. Secreve gedeeltelijke, en aan eenige anderen teruggave of afschrijving toe te staan van pi. dir. bel., dienst 1869. Op voorstel van den heer Hartevelt wordt die gunstige beschikking echter niet verleend op liet adres van mej. La Rivière, die, ten gevolge van haar huwelijk, voor eene afschrijving van acht maauden was voorgedragen en trekken B. en W. die voordracht in. Het verzoek van P. Dingjan Pz., om vergun ning tot het leggen van een stoep, wordt toege staan. De rekening over 1868 van de Gemeente apotheek en de Vereenigde Gast- en Leprooshui zen kan niet behandeld worden, daar de heer Stoffels niet tegenwoordig mag zijn, en bij zijne verwijdering geen voldoend aantal leden zou aan wezig zijn. Die van Vrouwen-Kraammoeders wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering door den Voorz. gesloten.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3