Het Internationaal Statistisch Congres, dat op den 6d0° September aanstaande te 's-Gravenhage zal worden geopend, belooft luisterrijk te zullen worden door het bezoek van een groot aantal voorname buitenlandsche geleerden. Onder hen bekleeden de officieele gedelegeerden der gouver nementen eene eerste plaats. Voor zoover tot he den bekend is, zijn als zoodanig benoemd de heerenS. B. Ruggles, voor de Vereenigde Staten van Noord-Amerika; Dr. F. Hardeck, voor Baden Dr. G. Mayr, voor BeierenA. Quetelet, X. Heusch- ling en A. Visschers, voor België; Dr. C. N. Da vid, voor DenemarkenMazhar Pacha, voor Egypte; R. Valpy en Dr. W. Farr, voor Enge land; Legoyt, Wolowski en Worms, voor Frank rijk A. Mansola, voor Griekenland I. Versuiann, yoor Hamburg; Fabricius, voor Hessen; C. Keleti en 1. Hunfalvy, voor Hongarije; Dr. Maestri, Covrenti, Castiglioni en Anziani, voor Italië; Faull en Baron de Nettelbladt, voor Mecklenburg- öehwerïn; A. N. Kjaer, voor Noorwegen; Dr. A. FiCker, voor Oostenrijk; Dr. E. Engel, voor Prui sen; P. Semenow, Blaramberg, Weschniakow en Koumanine, voor Rusland; Vladimir Jakschitsch, voor Servië; Riecke en Kuil, voor Wurtemberg; F. T. Berg, voor Zweden, en Dr. Max Wirth en J. Wartmann, voor Zwitserland. Voor de stad Parijs is de heer Maurice Block afgevaardigd. Het Statistisch Genootschap te Londen zendt acht zijner leden, waaronder den voorzitter W. New- march. Uit Nederland zullen de Vereeniging voor Statistiek en de Maatschappij ter bevordering der geneeskunde op het Congres worden vertegen woordigd. - Men schrijft ons uit Utrecht: Aan het. diner in het kamp voerde Z. M. de koning herhaaldelijk het woord, en zeide o. a. dat H. D. het comité hartelijk dankte, dat het zijn beminden zoon den prins van Oranje waardig gekeurd had aan zijn hoofd te staan. „Slechts een ademtocht scheidt ons," zeide de koning, „en die ademtocht ligt alleen in Hooger hand. Mijn oudste zoon is echter ook de eerste zoon van Nederland, en ik kan aan het Nederlandsche volk geen beter onderpand geven van de liefde die het huis van Oranje altijd voor Nederland bezield heeft, dan de zorgen, die grondwettig mij zijn toevertrouwd, aan het welzijn van het vaderland te wijden, en er daarom ook voor te waken, dat mijn geliefde zoon, bij het klimmen zijner jaren, meer en meer zich vereenzelvige met het volk van Nederland. Gedurende mijne regeering heb ik dat Nederl. volk recht hoog leeren waardeerenzoowel in oogenblikken van geluk, als in oogenblikken van ramp, heb ik het gezien altijd groot, altijd edel, en dat zal het voorzeker altijd blijven." Z. M. sloot met een dronk te wijden aan het Nederlandsche volk, en stelde zelf voor om thans het Wien Neêr lands bloed aan te heffen, 't welk met vuur en opgewondenheid door de aanwezigen gezongen werd. Uitslag van den eersten dag van den tweeden Nationalen Wedstrijd. N°. 1. le prijs. Koninklijke Scherpschutters te 's-Gravenhage met 519 punten; 2e pr. Weerbaar- heidsvereeniging te Delft met 202 punten; 3« pr. Weerbaarheidsvereeniging Wirtz te Gorcum met 193 punten; 4" pr. Weerbaarheidsvereeniging te Haarlem met 193 punten; pr. o. Mr. Aberson van Weerbaarheid te Dordrecht, met 48 punten; pr. b. A. Hasebroek van de Koninklijke Scherpschut ters met 46 punten; pr. c. v. d. Poll van Weerbaar heid te Dordrecht, met 45 punten; pr. d. Gijsbert Hodepeil te Delft met 45 punten; pr. e. J. J. Becht te 's-Gravenhage, met 45 punten; pr. f. H. A. De Lang Evertsen te Haarlem, met 45 punten; pr. g. Van Leeuwen te Beesterzwaag met 45 punten; pr. li. Ten Zande te Utrecht, met 45 punten; pr. i. Buschbroek te Zeist, met 44 punten; pr. k. om u te verlaten, zulks alleen maar geschiedt om des te spoediger te kunnen terugkeeren, en u, in tegenwoordigheid uwer moeder, het ant woord te vragen op het verzoek, dat ik thans tot u alleen richt. Dat ik mij thans niet tot haar wend, geschiedt daarom, dewijl ik vrees koester voor het wantrouwen in de toekomst, zoo na tuurlijk bij menschen van haren leeftijd, terwijl gij, die nog geen verleden hebt, beter vertrou wen kunt hebben op hetgeen komen zal. Ik wil op dit oogenblik van u, Renée, geene bekentenis noch beloften vorderen. Ik zou vreezen het een of ander te danken te hebben aan eene over rompeling. Maar gij kent mij; gij weet dat ik u beminonderzoek uw hart in mijne afwe zigheid, en ik ben zeker gedurende dien tijd datgene te zullen verkrijgen, wat er noodig is om u aan uwe moeder te durven vragen, wanneer ik zoo gelukkig zijn zal om u eerst van uzelve te verkrijgen. Laat mij alleenlijk tot zoolang u aanbidden, en leven met de gedachte dat gij van uit de verte deel neemt aan mijn hopen, mijn streven en aan mijn geluk in dien ik wel zal slagen Zij hoorde mij aan zonder iets te zeggen, ter wijl zij ternauwernood den blik harer schoone oogon ophief, en dien terstond weer neersloeg als zij den mijnen ontmoette; zij poogde nu en Goedhard, Koninklijk Scherpschutter van de Ve- luwe te Apeldoorn met 44 punten; pr. I. Van de Bunt van Eendragt maakt magt, met 44 punten; pr. m. L. Hellenboorn van Wirtz te Gorcum, met 44 punten; pr. n. Roosendaal van Weerbaarheid te Hoorn, met 44 punten; pr. o. M. Wierling, Ko ninklijk Scherpschutter te 's-Gravenhage met 43 punten; pr p. Simonis, Koninklijk Scherpschutter te 's-Gravenhage met 4-3 punten; pr. g. G. Dem- mink, Koninklijk Scherpschutter van de Veluwe met 43 punten; pr. r. G. Meulenwerf van Wirtz te Gorcum, met 43 punten; pr. s. J. J. Bechers van Artillerie Vrijwilligerkorps Helder, met 43 pun ten pr. t. Collard van Weerbaarheid Utrecht, met 42 punten; pr. u. Hakkenbroek van Weerbaarheid te LTtrecht, met 42 punten; pr. v. J. J. Schippers, Koninklijk Scherpschutter te 's-Gravenhage, met 42 punten. Over de prijzen t, u en v moet nog een kampstrijd gehouden worden. Prijs a. Mr. Aberson van Wirtz te Dordrecht, met 48 punten; pr. b. B. Hasebroek, Koninklijk Scherpschutter te 's-Gravenhage, met 46 punten; pr. c. Gijsbert Hodenpeil, van Weerbaarheid te Delft, met 45 punten; pr. d. De Lang Evertsen, van Voor Vader land en Vorst, met 45 punten; pr. e. Stellenboorn, van Wirtz te Gorcum, met 44 punten pr. f. Goed hard, Koninklijk Scherpschutter van de Veluwe, met 44 punten; pr. g. Van Hakkenbroek, van Weerbaarheid te Utrecht, met 42 punten; pr. h. Van Houten, van Weerbaarheid te Rotterdam, met 40 punten; pr. i. Smit, van Arena te Schiedam, met 40 punten; pr. k. Hazenberg, van Scherp- schutters-vereeniging te Leiden met 39 punten. Gouden medaille van de Zwijger. Mr. Aberson te Dordrecht met 48 punten. Zilveren inktkoker van Jhr. Mr. P. De Beaufort, van Hoytema te Utrecht, met 41 punten. N°. 2. le prijs. Utrechtsche Schutterij met 265 punten2e pr. 1« Bataijon Jagers te 's-Hage, met 258 punten de pendule van Voorwaarts, Lietze te Utrecht, met 44 puntenDoos met zilveren theelepels van gemeenteraad Zeist, Mansveld, schut ter te 's-Gravenhage, met 45 punten Achterlader van Baron de Constant Rebecque, Groeuendaal, schutter te Gouda, met 47 punten; N°. 3. le prijs. 2® Regiment Infanterie met 521 punten; 2° pr. 7e Regiment Infanterie met 514 punten; Bronzen pendule van Mr. Du Marchie van Voorthuijzen, Scheltus, kapit. 6e Reg. Infan terie, 49 punten; Telescope van Raballioen Zoon, F. M. Baron van Eek, lc luit.-adj. der mineurs en sappeurs, met 48 punten. N°. 4. Prijs. Veld-Artillerie met 100 punten. Wij melden met ingenomenheid, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft het grootkruis van de Eikenkroon aan onzen geachten burgemeester N. P. J. Kien te schenken. UtrDagbl.) Voor eenige dagen heeft de Kroonprins van Pruisen met zijn stoomjacht en in gezelschap van eenige heeren incognito het eiland Rottu- meroog bezocht. (Gr. Ct.) Naar wij vernemen, zullen de werklieden, zoowel mannen als jongens, uit de fabriek van de heeren J. J. Krautz en Zoon Woensdag a. s. de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam bezoeken. Wij hopen dat dit voorbeeld door vele patroons zal worden gevolgd. Gisterennamiddag ongeveer te 6 uren heeft een persoon, Zantvliet genaamd, bij Van den Hoek op de Zijdgracht bezig met boomsnoeien, door het uitschieten van een ladder, die in den vijver terecht kwam, den arm gebroken. De heer Grasstek verleende hem geneeskundige hulp. Hedeunamiddag tusschen 2 uren en halfdrie hadden twee personen, werkzaam aan het in aan bouw zijnde Nosocomium, nabij de Rijnsburgsche poort alhier, het ongeluk van len steiger te val- dan op te staan, maar werd teruggehouden door de magnetische kracht die van mij uitging en die haar geheel en al omstroomde. Ik vatte hare lieve hand, die nog vochtig was, en die eerst tegenstreefde terwijl ik ze drukte, doch die zij mij ten laatste liet behouden. Het arme kind keek in het rond met een verschrikt ge baar, waarmee zij mij scheen te vragen om haar te sparen. Ik had medelijden met eene verlegen heid, die mij al te gelukkig maakte om ze niet te begrijpen. Ik kuste hare bevende hand, en fluisterde haar toe; „Dank! daar gij niet neen zegt, vraag ik u niets meer om gelukkig te zijn „Pas op I" riep zij, terwijl zij plotseling hare vingers uit mijue hand loswikkelde; en met drift opstaande, liep zij Jane te gemoet, die op eenigen afstand wederom zichtbaar werd. Ik bleef eenige oogenblikken verrast en onze ker, maar daarna opgetogen door de blijdschap, die mij het hart deed zwellen. Renée zei aan Jane niets van hetgeen zooëven tusschen ons beiden was voorgevallen. In 't eerst speet mij dat, en eerst later begreep ik dat zij zulks niet zou hebben durven doen in mijne tegen woordigheid. Op een oogenblikje dat Renée een weinig onderweg achterbleef, vatte ik de hand van Jane. len, ten gevolge waarvan een hunner het sleutel been heeft gebroken en de andere minder ernstige kneuzingen bekwam. Z. M. heeft den heer C. De Wijs, contr. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., thans werk zaam ter directie Eindhoven, tijdelijk geplaatst bij het dep. van financiën. Z. M. heeft benoemd op zijn verz., tot contr. der dir. belast, te Amsterdam (1ste afd.) den heer J. Kuyper Hzn., thans hoofd-controleur der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. te Amster dam en hem verleend den personeelen titel van hoofd controleur; voorts zijn de onderstaande con troleurs der dir. belast., in- en uitg. recht, en acc. verplaatst of op hunne standplaats met eene an dere controle of betrekking belast, te weten; J. R. Ruyters, van Valkenburg naar Maastricht, 2de afd.; B. Van Eek, van Delfshaven naar Rotter dam, d. b. 1ste afd.; J. D. Bichon van IJselmonde, van Rotterdam, 3de afd., naar Rotterdam, d. b. lste afd.; J. H. Waleson, van Amsterdam, ter dir., naar Rotterdam, in- en uitg. recht, en acc.; W. F. L. baron van Reede van Outshoorn, van Rotterdam, 4de afd., naar Leiden; J. Neiszen, van Groningen, ter directie, naar Hellevoetsluis; J. J. F. Evers, van Amsterdam, 5de afd., naar Delfshaven; G. T. Van Vladeracken, van Rotter dam, 4de afd., naar HoornC. M. Visser, van Lei den, 2de afd., naar Weesp; T. D. Abbing, van Sneek naar Amersfoort; A. Keck, van Hoogezand naar SneekE. L. Bogaert, van Goes naar Heerenveen Jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot, van Amers foort naar Groningen; L. C. A. J. Niehot, van Zutfen, ter directie, naar HoogezandW. E baron Von Till, van Meppel naar Delfzijl; L. P. A. Boellaard, van Weesp naar Zutfen; H. J. Moll, van Amsterdam, 5de afd., naar Middelburg; C. J. C. Van de Ven, van Axel naar Hansweert; E. A. Tissot van Patot, van Hansweert naar Axel; C. Van der Schroot, van 's-Hertogenbosch naar 's-Herlogenbosch, lste afd.; Jhr. N. J. Mar tini van Geffen, van Waalwijk naar 's-Hertogen bosch, 2de afd.; P. H. W. Ligtenberg, van Rot terdam (ter directie) naar Eindhoven; E. L. A. H. Ariëns, van Delfzijl naar Geertruidenberg; W. C. F. J. Eerens, van Hellevoetsluis naar Roer mond; P. J. A. Clavareau, van Heerlen naar Sittard. Voorts heeft Z. M. eervol ontslag verleend aan S. J. Hoffman, als outv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Vlaardingen c. a. behoudens aanspraak op pensioen; aan A. Hoogeveeu, als ontv. der dir. bel. te Zwolle, behoudens aan spraak op pensioen; aan E. Jochim, op zijn verz., beh. aanspr. op pens., als ontv. der dir. bel. te Leeuwarden, met dankbetuiging voor de diensten door hem den lande bewezen, gedurende een tijdvak van 51 jaren, en zijn ben. tot ontv. der dir. bel.: te Leeuwarden, P. A. F. J. Sassen, thans contr. der dir. bel., in- en uitg. recht, en acc. te Roermondlot ontv. der dir. bel., in- en uitg. recht, en acc. te Vlaardingen c. a., de heer J. Indewey, thans contr. derzelfde middelen in de vierde afd. te Amsterdam; tot ontv. der dir. bel. te Zwolle, de heer H. Bijleveld, thans contr. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Hoorn. 's-Gravenhage, 19 Augustus. Het heeft Z. M onzen geëerbiedigden koning-groothertog behaagd den heer J. A. F. "Seelking, griffier ter gemeente secretarie alhier, die heden meer dan 40 jaren de gemeente eervol, ijverig en trouw heeft ge diend, tot algemeen genoegen van de ingezetenen, te benoemen tot ridder der orde van de Eiken kroon. Rotterdam, 18 Aug. Hedenochtend heeft de trein van den Rijnspoorweg, te S uren 55 m. van hier vertrokken, ten gevolge van het springen van een stoompijp, bij het vertrek van Nieuwer- kerk een oponthoud gehad van circa 45 minuten. „Zij bemint mij! zij bemint mij!" zeii k tot haar, geheel en al dronken van blijdschap. „Jane, blijf over mijn geluk waken, en duld niet dat men het mij ontroove of het verwoeste." Jane beantwoordde mijn hartelijken handdruk, en daar Renée ons weer ingehaald had, werd er verder niets meer tusschen ons gesproken. Dezen avond heb ik, in tegenwoordigheid harer moeder, op het voorhoofd mijner schoone ver loofde den kus gedrukt, van afscheiden van hoop. Morgenochtend vertrek ik voordat nog de bewoners van 't kasteel opgestaan zijnmaar waarom hebben wij, zij zoowel als ik, noodig elkaar nog weer te zien, tot op den dag wan neer wij dat zullen doen om elkaar niet weer te verlaten? Renée weet wel dat ik haar be koorlijk beeld met mij mede draag, en ik voor mij hoop dat de herinnering aan mij nu en dan haar in hare droomerijen moge voor den geest zweven. OLlVlER MALET. P. S. Ik ga morgenochtend met de paket- boot van Morlaix. Indien gij niets beters te doen hebt, kom mij dan tot Havre te gemoet, waar ik een dag deuk te blijven, 't Is wel der moeite waard al zou 't maar zijn om een gelukkig mensch te zien. De machine was buiten staat de reis te vervol gen, zoodat om een andere machine naar Rot terdam moest worden geseind. Gisterenavond te circa tien uren is een meisje in de Jonker-Frausstraat, terwijl zij, zooals op de kermis meermalen is geschied, door jongelie den omhelsd wordende, bij die gelegenheid een gouden oorbel en koralen halsketting met gou den slot, kwijt geraakt; de burgerij heeft daarop een persoon voor den dader der ontvreemding beet gepakt, en aan de politie overgeleverd; het is echter bij onderzoek niet gebleken, dat de aangehoudene de schuldige was, waarop deze weder op vrije voeten is gesteld. Schoonhoven, 17 Augustus. Betreffende de veld gewassen in dezen omtrek kan gemeld worden, dat de hennep vooral op den zwaren grond, zeer gunstig staat en dat de winteraardappelen veel beter beschot beloven dan de vroege hebben opgeleverd. Appelen zijn er weinig, maar over peren valt niet te klagen. De noten staan in lang zoo voordeelig niet als in het vorige jaar. Breukei.en, 17 Augustus. Heden had in de na bijheid dezer gemeente het navolgende ongeluk plaats. Een zekere O. uit Bodegraven reed met zijn zoon, een veertienjarige knaap, in eene til bury naar Breukelen. Kockengen gepasseerd zijnde, schrikte het paard en stortte hals over kop in den vrij diepen en breeden boezem waar langs de weg loopt, het rijtuig met de beide zich daarin bevindende personen medesleépende. Op het hulpgeroep kwamen vele menschen, doch hunne vereende krachten konden slechts den vader redden, daar de zoon dood uit het water werd opgehaald. Ook het paard is verdronken en het rijtuig met veel moeite op 't droge ge bracht. Nijmegen, 16 Augustus. Wij vernemen dat de firma Schretlen en Comp. van de ministers van Biunenlandsche Zaken, Oorlog en Justitie, in ant woord op haar adres, betreffende de daarstelling eener door den Raad te exploiteeren tweede gasfabriek, naast de hare, de kennisgeving heeft ontvangen, dat de gemeenteraad, ingevolge de artt. 134 en 141 der gemeentewet, alleszins be voegd is ook zoodanige inrichting, als een gasfa briek vanwege de gemeente, waar hij dit in haar belang acht, tot stand te brengen en te drijven. Zalt-Bommel, 15 Aug. Aan de spoorwegbaan van hier naar Hedel heeft eene belangrijke ver zakking plaats, en wel in het gedeelte tusschen het station alhier en de brug. De groote massa aarde en zand aan deze helling gebruikt, schijnt te zwaar te zijn voor den ondergrond. Het is te hopen, dat men deze verzakking spoedig zal weten te stuiten. Gelukkig dat men langs een noodweg nog zand naar de baan kan voeren. Er loopt hier een gerucht, dat Z. M. de koning deze week een bezoek zal brengen aan de spoorbrug, welke hare voltooiing met rassche schreden nadert. (Dagbl. v. Nedl.) Leeuwarden, 18 Augustus. Hedenvoormiddag had alhier bij de Roomsch-Katholieke gemeente eene bijzondere kerkelijke plechtigheid plaats. De voor eenige jaren nieuw gebouwde kerk van de H. Dominicus-Parochie, in de Speelmanstraat, werd plechtig geconsacreed door Z D. H. Msgr. K. Van Ewijk, van de orde der preekheeren, onlangs door den paus verheven tot bisschop van Camaco in parlibus infidelium en, onder goedkeu ring van de Nederlandsche regeering, benoemd tot vicaris apostolicus van Curafao, waarheen hij zich binnen eenige weken zal begeven. De belang stelling in dit ook door vele Roomsch Katholieke geestelijken van elders bijgewoond kerkelijk feest was te grooter, daar de nieuwe prelaat vroeger van 18571862, kapelaan van bovengenoemde parochie is geweest. Leeuwarden, 19 Augustus. Het bestek voor een te bouwen post- en telegraafkantoor alhier is door het Ministerie afgekeurd. Men gist dat deze Tweede P. S. Men heeft toch inderdaad wel gelijk wanneer men zegt dat het geluk zelf zuchtig maakt. Ik zou bijna vergeten hebben u te vertellen, dat ik ongeveer het geheim der minnarijen van mejufvrouw de Gury ontdekt heb of ten minste den held van meergemelde minnarijen. Het is een jeugdig kapitein bij den staf, die, evenals de heer de Gury, den generaal Bonnet vergezelt op zijne inspectie-reis. Het is een zeer knap mensch, in 't bezit van een gra ventitel iets, wat, naar ik meen, aan de fiere Marcelle niet onverschillig is en hij heeft, in dezen tijd van oorlog, eene schoone toekomst voor zich. Ik houd reeds zeer veel van hem, dien bevalligen harten veroveraar, en het zal van mij niet afhangen dat wij goede vrienden wor den, evenals zij, die wij beiden hebben uitver koren, reeds vriendinnen zijn. Den dag, dien die gasten op Garlan hebben doorgebracht, was ik in 't geheel; niet verwon derd van kapitein de Xin den boomgaard aan te treffen in een onderhoud met Christophe, den oppasser van generaal Bonnet. „Dienstzaken", sprak ik bij mij zelveu, terwijl ik bescheidenlijk van verre den groet van den jongen officier be antwoordde. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2