Gr e 111 e ii g tl e B erichten. Een zeer onbeduidende en toevallige omstan digheid heeft tot het excentriek plan geleid om op kermis-maandag te Tilburg een koeien-concours te doen plaats hebben De gedachte is zeker origi neel en belooft uit den aard der zaak een on schuldig verinaak voor onze anders zoo eento nige kermis. Vrijdag heeft eene eerste vergade ring plaats gehad, eene commissie is benoemd, belast met het organiseeren van het zonderling concours, en, zijn wij goed ingelicht, dan moe ten reeds een aantal liefhebbers de dorpen der Acht-Zaligheden rondgereisd hebben om er de oude boerenhoeden op te koopen. De historische hoeden moeten niet vergeten worden, en onder deze vooral niet de staatsiehoeden van den maire en de schepenen van Tilburg onder het Keizer rijk, noch de hoeden der trommelaars onzer gil den. Het is jammer dat de hoed van Nebukad- nesar, onlangs door een Engelschman aangekocht, er niet figureeren kan. Hij zou door zijn antiqui teit en zonderlingen vorm het voornaamste sieraad van den optocht zijn. De warmte is het element waarin alles gedijdt, evenals de koude allen wasdom belet. In de noordelijke streken van den aardbol, waar bijna een eeuwigdurende winter heerscht, kent men lente noch herfst, slechts buitengewone hitte of koude, en in den zomer gaat het met den was dom der planten ongehoord snel. In Siberië 6melt de sneeuw23 Juni de sneeuw geheel verdwenen 1 Juli de velden zijn geheel groen 9 de planten en kruiden in vollen wasdom 17 de planten en kruiden bloeien 27 de vruchten zijn rijp2 Aug. boomen en planten verliezen de bladeren 10 hierna sneeuw en ijs van den 18den Augustus tot 23 Juni van het volgende jaar. Te Milaan stierf onlangs de 77jarige B. Poletti, de architect der Basilica van St.-Paulus en een der beroemdste kunstenaars van Rome. De dood vervolgde hem op eene reis naar de steenrotsen van Baveno, waar hij roode zuilen graniet voor 't portaal van St.-Paulus wilde opsporen. Als be wijs van zijn groote kunde en kostbare biblio theek heeft hij onlangs zijn vaderstad Milaan verbouwd. De ex-koning van Napels zal dezen winter naar Rome terugkeeren, daar zijne gemalin ver langt dat hare bevalling aldaar zal plaats hebben. Die gebeurtenis zal met zeer veel luister worden gevierd. Voor het verlies hunner onderdanen, schijnen de Bourbons eene vergoeding te zoeken in een talrijk gezin. Te Dresden houdt een congres der homoeopa- then zittingen. De opkomst is bijzonder talrijk, vooral van den kant der Noord-Duitschers. Uit het buitenland waren tegenwoordig gasten uit Frankrijk (Cannes), Zweden, Rusland (Petersburg, Odessa), Gallicië, Bohemen, enz. Men herinnert zich, dat omstreeks anderhalve maand geleden, tien veroordeelden uit het bagno van Toulon ontsnapt zijn, van welke echter ne gen reeds spoedig weder in handen der justitie zijn gekomen. Thans is ook de tiende en laatste vluchteling, Testevuide, weder gevat. Men heeft hem te Dyon op heeterdaad bij het plegen van een diefstal betrapt. Het boevenpak, waarin hij Toulon verlaten had, was door hem tegen een behoorlijk burgergewaad verwisseld en het lint van het Legioen van Eer prijkte zelfs aan zijn knoopsgat. Dat hij zich den tijd, sedert zijne "ont vluchting verloopeu, ten nutte had gemaakt, is gebleken uit den voorraad kleedingstukken, fijn lijnwaad en voorwerpen van waarde, die men in zijne koffers in zijn logies gevonden heeft. Van het gebeurde met de non in het Karmeli- tessenklooster te Krakau is in Italië reeds gebruik gemaakt om tooneelstukken te vervaardigen. Men meldt namelijk, dat in een der schouwburgen te Florence eerstdaags een drama zal worden op gevoerd, waaraan de titel is gegeven: „De Non van Krakau", en dat voor een anderen schouw burg daar ter slede een stuk wordt gereed ge maakt, hetwelk dezelfde gebeurtenis tot onderwerp zal hebben. Twee prachtig getoileteerde dames, met dito heer, passeerden dezer dagen in den avond de Hoogstraat. Blonde, golvende, (waarschijnlijk kostbare) lokken stroomden in weelderige krul- len-overvloed langs de ruggen der schoonen en wapperden haar in de avondlucht na Een be jaard burgervrouwtje staat van het trottoir de prachtige verschijning met opmerkzaamheid gade te slaan. Zij zucht, schudt het hoofd en zegt hoogst ernstig tot een voorbijganger: „En nu zegt men nog, dat er geen menschen met staarten zijn!!" Een jaar of vijf geleden werd een ambachts man te Dyon vervolgd wegens oproerige redenen. Hij had namelijk gezegd, dat het budget in bank papier de hoogte bereikte van den toren van Saint-Benigne. Voor den rechter hield hij zijne bewering vol en de jury heeft hem vrijgespro ken, indirect hem in het gelijkstellende. 1000 bankbiljetten van 1000 franken hebben juist de hoogte van éen centimeter. Neemt men als glo baal cijfer voor het budget 2 millarden, dan komt men tot eene hoogte van 200 meters. Vol gens de oflicieele opgave nu is de toren van Saint Benigne 92 meters 9 centimeters hoog. De deelname in de Five Cents Saving Bank te Boston (eene spaarbank, welke inleg van 5 cent aanneemt), bedroeg op I Juli Ds. 8.185,658. Greld.- en Ellectenmarkt. Amsterdam, 16 Augustus. Bij niet zeer levendigen omzet van niet zeer belangrijke posten, had de Beurs gedurende de afgeloopen week een traag en lusteloos aanzien, dat slechts nu en dan werd afgebroken, wanneer er in een of ander fonds eenige vraag was, zoo als b. v. in Russische Loterij-aandeelen, die aan vankelijk tot hoogere prijzen gedaan werden doch heden slechts weinig boven den koers van ver leden week sluiten. Die van 1864 openden met 258, liepen tot (259.50, doch sloten heden weder op (258.50; die van 1866 stonden (261.50 en brachten het tot (263 om heden op dien prijs te sluiten. Russische sporen liepen van (239.50 op tot (244, doch verloren heden ten gevolge van vele - verkooporders tot (243. In de overige Rus sische fondsen en spoorwegwaarden ging wel wat om doch niet tot geanimeerde prijzen. Alle Oostenrijksche fondsen, zoowel de gecon verteerde als de andere, waren tot eenigszins ver laagde prijzen aangeboden. Er werden partijtjes verkocht, waarvan de opbrengst in andere effecten werd belegd. De Loten verloren nog het meest: die van ff. 500 van 1S39 vielen van 600 op (591, van tl. 250 1854 van (225 op (223, die van tl. 500 1860 van (494 op (491; alleen die van tl. 100 1864 behielden hun prijs van 119. Spanje en Portugal, onder den invloed van den alles behatven gunstigen politieken en ünantieelen toestand der beide landen sterk gedrukt, zonder dat echter de prijzen belangrijk hebben geleden. Ge voeliger zijn de Turken achteruit gegaan n.l. van 44Wt tot 437f« pCt., hetgeen niet te verwonderen is, daar de voorwaarden eener nieuwe 6 pCt. lee ning groot 12 millioen tegen 62 pCt. zijn ge- teekend en er dus binnenkort eene aanzienlijke hoeveelheid Turksche fondsen aan de markt zal komen terwijl er een zeer aanzienlijk deficit be staat. De Amerikaansche obligatiën winnen geen veld. De toevloed aan fondsen, die steeds van Ame rika naar Europa stroomen, belet aan den eenen kant den vooruitgang van den prijs, terwijl men nergens ingenomen is met de finantie-politiek van den minister Boswell, welke te avontuurlijk is om veel vertrouwen te winnen. Zooveel is zeker dat, indien hij de finantieele krachten des lands gebruikte om de Voluta op beteren voet te bren gen door op meer afdoende wijze de circulatie van edel metaal voor te bereiden en den omloop van papierengeld te verminderen, er meer reden zou zijn om op de toekomst te vertrouwen, dan nu hij zich uitsluitend toelegt op den inkoop van reutegevende schuld, waarvan de afiossings- termijn nog niet verschenen is. De prijzen hebben dan ook nog al geledende 1881er op 9 dezer 88£ a pCt. blijven heden SSvfs, del882erdes- tijds SSjfe zijn heden 87% pCt., de 1885er toen S77i'e blijven heden 87 a 874f« pCt. Onze Nationale fondsen leden onder den alge- meenen druk en gingen min of meer terugde 2 pCt. van 55 op 54% pCt., de 3 pCt. behielden 63 'i pCt., de 4 pCt. liepen van 86 a S6he terug op 85'?i'o a 86 pCt. Aandeelen Handelmaatschappij konden de winstrealisatiëu en den invloed van de contramine niet wederstaannadat zij van 117* a 8, tot 119 pCt. geklommen waren, verloren zij weder en blijven heden zelfs zeer (lauw, op 11614 a 117 pCt. Geld op prolongatie 4% pCt. BUITENLAND. Duitscliland. Pruisen, dat ettelijke millioenen besteedt aan zijn leger, heelt lfc millioen beschikbaar gesteld tot verbetering van de traktementen der onder wijzers op de lagere scholen, misschien wel om dat beweerd werd, dat zij zooveel hadden bijge dragen tot den roemvollen veldtocht in 1866. Die som moet verdeeld worden over meer dan 36,000 personen, en derhalve zou elk onderwijzer, die in aanmerking komt voor traktementsverhooging, jaarlijks vooruitgaan met de enorme som van 4.De Norddeutsche Schulieitung bericht even wel, dat voor die verhooging alleen in aanmer king zijn gekomen die plaatsen, waar de jaar wedden zoo laag waren, dat bepaald niemand er van kon leven; de traktementen zijn daar nu gebracht op 260 tot 400, en wel om door deze schitterende vooruitzichten jongelieden aan te lok ken zich op het onderwijs toe tc leggen. Of dit helpen zal om het gebrek aan onderwijzers in Pruisen weg te nemen, zal de tijd moeten leeren. Het arbeiders-congres te Eisenach is rustig afgeloopen, zonder evenwel groote resultaten te hebben opgeleverd. Na de oneenigheid op den eersten dag, hebben de aanhangers van Bebel- Liebknecht en die van Schweitzer afzonderlijke vergaderingen gehouden, waarop het niet altoos even kalm en parlementair toeging. De arbeiders van verschillende richtingen hebben in het debat elkander niet gespaard. Ieder hield zich voor getrouw en den tegenstander voor verrader in de heilige zaak der sociaal-democratie. De hou ders van kroegen en lokalen, waar de fractiën bijeenkwamen, hebben bij het congres het meest geprofiteerd, want ongeloofelijke massa's bier, grog en andere sterke dranken werden op de vergaderingen gebruikt, hetgeen zeker niet bij gedragen heeft tot de instandhouding der wen- schelijke harmonie tusschen de heeren deelnemers. Ten gevolge eener overeenkomst tusschen de metselaarsbazen en hunne gezellen, is de werk staking voor goed tot een einde en tevens tot een gewenscht einde gebracht. Aan bekwame gezel len is nu een dagloon verzekerd van een thaler en aan de minder geoefenden een evenredig loon. Voor elk uur overwerk worden 3 silbergroscheu betaald, terwijl voor elk uur verzuim 2% silber- groschen worden gekort. Oostenrijk-Hong-aarsclie Monarchie. Uit Praag) schrijft men, dat cardinaal Schwar- zenberg in een herderlijken brief, op grond der uit Rome daartoe verkregen machtiging, aan de geestelijkheid en de leeken veroorlooft het lid maatschap te aanvaarden bij de lands-, provin ciale- en plaatselijke schoolraden en dus deel te nemen aan het schooltoezicht volgens de nieuwe regeling, voor zoover zij in die betrekking de rechten der Kerk en der Katholieke huisgezinnen met goed gevolg kunnen vertegenwoordigen. Te gelijk heeft de Vorst-Bisschop van Salzburg een herderlijken brief uitgevaardigd, waarin ten aan zien van ditzelfde onderwerp gezegd wordt „dat hierbij de invloed der Kerk op de School en het Schoolonderwijs met kracht behoort ge handhaafd te worden, en dat in geval zich bij de nieuwe regeling het gevaar voordoet, dat de wezenlijke waarborgen voor het onvervalscht Katholiek karakter aan het onderwijs ontvallen, dit voor de geestelijken eene reden te meer moet zijn om hun ijver te verdubbelen'', omdat „de opleiding der jeugd tot Christelijke kennis en heilige tucht onder alle omstandigheden eene der voornaamste voorschriften voor den Katho lieken priester is." Italië. Blijkens brieven uit Rome bij het Journal des Débals, de Augsburgsche Allgemeine Zeitung en an dere voorname bladen ontvangen, was te dier stede algemeen het gerucht in omloop, dat de paus voornemens was belangrijke hervormingen in te voeren in het binnenlandsch bestuur, in de rechtsplegingen de wetgeving. Deze hervormingen zouden, volgens dat gerucht, nog voor de opening van het concilie in werking worden gebracht. Eug-elaud. De Economist wijst op de zwakheid van 't Egyp tisch gouvernement in geval de verwikkeling met Turkije tot een conflict mocht aanleiding geven, en zegt: „Wij zijn er zeker van dat bij 't eerste gewapend treffen, zelfs met Turkije, Egypte 't onderspit zou delven. Wat toch kan men verwachten van 't gezag eens vreemden vazals, en van een volk zonder eenheid of na tion aliteitsgevoelr1 Een geniaal man als Mehemet- Ali kon uit zulke onvoldoende gegevens een kracht van eenig belang putten; doch slechts een sterke arm en een ijzeren wil als de zijne was daartoe in staat; zooals 't nu daar ligt, zou bijna elke Europeesche macht Egypte in eene week kunnen ten onder brengen." Het blad waarschuwt voorts de houders van obligatiën. „Egypte," vervolgt 't, „staat dagelijks bloot aan 't gevaar van omwenteling of anarchie, en, welke ook de uitslag voor Turkije zijn mag, eene vijandelijke botsing zou aan Egypte den genadeslag toebrengen." Franki-yk. De Amnestie. Het decreet, waarbij de amnestie wordt afge kondigd, is den 15dc" Augustus in het Journal O/ficiel verschenen, door al de ministers gecon trasigneerd; die onderteekening is de toepassing van het beginsel der ministerieele solidariteit en verantwoordelijkheid. De amnestie zelve is buiten kijf zoo volkomen mogelijk en geheel in over eenstemming met de liberale hervormingen, die thans in discussie zijn. Die amnestie is dus een natuurlijk gevolg van den tegenwoordigen toe stand in Frankrijk, maar wat te betreuren is, 't is dat de vroegere handelingen der regeering haar noodzakelijk maakten. Het tegenwoordige genadebewijs bevat toch de bekentenis in zich, dat men zich te ijverig betoond heeft in het ver volgen, veroordeelen en gevangenzetten. De re geering was te ver gegaan op den weg der ver drukking en ziet dit thans zelve in; ze toont met het terugkomen op hare dwalingen den toe stand te begrijpen. Maar 't is dan ook thans noodzakelijker dan ooit, dat ze alles nalate, wat een amnestie nogmaals zou noodzakelijk maken; het gouvernement moge thans inzien, hoezeer zij zijne vijanden zijn, die het aansporen tot het nemen van al die strenge maatregelen. De amnestie kan in hare gevolgen Frankrijk ten zegen worden, want ze zal den indruk maken, dat de regeering werkelijk den liberalen weg wil bewandelen en de publieke opinie niet langer wil trotseeren. De regeering toont thans de over tuiging te bezitten, dat het noodzakelijk was, dat ze aldus handelde, maar 't is niet voldoende daarvan voor heden overtuigd te zijn dat bewust zijn moet haar ook niet weder verlaten. Waar men erkent, dat men gisteren gedwaald heeft, moet men ook het mogelijke doen, om morgen niet weer in dezelfde dwaling te vervallen. Door hare handelingen moet de regeering voortaan toonen, zoo ze waarlijk krachtig wil heeten, dat ze kan bestaau in weerwil dat hare daden in vrije taal worden besprokendat zij zich aan de vrijheid kan gewennen en geen willekeurig gezag, door bajonetten gesteund, behoeft uit te oefenen om zich staande te houden. De Peuple Fr an f ais, het erkende orgaan des Keizers, schrijft: De zending die Napoleon I vervuld heeft strekt, gelijk men weet, vóór alles om verzoening te weeg te brengen. De edelaardige gedachte van zijn neef, onzen tegenwoordigen Keizer, kan dus niet genoeg geprezen worden; want hij heeft het eeuwfeest der geboorte van den stichter zijner dynastie door apaisement en vergiffenis ver heerlijkt. Over het algemeen laten zich de bladen zeer gunstig uit over de amnestie. De taal, die echter de Reveil en de Rappel voeren, getuigt nog niet van geheele tevredenheid. De Rappel geeft te kennen, dat zoolang amnes- tiën uitgevaardigd worden onder dezelfde wetten en onder dezelfde mannen; zoolang de onschend bare ambtenaren, die de vervolging instellen, niet plaats maken voor andere, voor onafhanke lijke en verantwoordelijke magistraatspersonen; zoolang de ambtenaren die veroordeelen, hunne plaats niet ruimen voor eene jury, zoolang zal het in vrijheid stellen van personen, op de wijze als thans plaats heeft, slechts voorloopig zijn. De Reveil is van meening dat zoolang het recht niet erkend is en zijne sanctie ontvangen heeft, de plicht der democraten dezelfde blijft. Zij weten dan wat zij te doen hebben, want hunne taak wordt gewijzigd noch door amnestiën, noch door concessiën, die uit den drang der omstandigheden voortvloeien. De Keizer lijdt nog zeer aan rheumatische pij nen en 't zou zeer goed mogelijk zijn, dat Z. M. zich niet naar Chalons kan begeven. Hoewel de toestand van Z. M. volstrekt niet zorgwekkend is, wordt er een onaangename indruk door teweeggebracht. Ten gevolge van de verzoening, die tusschen de keizerlijke familie en prins Napoleon heeft plaats gegrepen, beweert men, dat laatstgenoemde de Keizerin op hare reis naar het Oosten zou ver gezellen. Dit gerucht eischt echter alleszins be vestiging. TELEGRAMMEN. Wecncn, 17 Augustus. Alle ochtendbladen, zon der onderscheid van partij of kleur, zijn eenstem mig in de krachtige betuiging dat de dépêche van den Pruisischen minister van buitenlandsche zaken van 4 Augustus in het diplomatiek verkeer iets ongehoords is. De delegatie van den Rijksraad heeft de gewone en buitengewone budgets voor de marine aangenomen, overeenkomstig de voorstellen der commissie voor het budget. Te Triëst is het Ame- rikaansch fregat Franklinde admiraalsvlag voe rende, aangekomen. Parijs, 17 Augustus. Bij keizerlijk decreet is bepaald, dat de kosten der begrafenis van maar schalk Niel komen voor rekening van het Rijk. Odessa, 17 Augustus. De vorst van Rumenië is alhier aangekomen en zet van hier zijne reis naar Livadië voort. Madrid, 17 Augustus. De Imparcial zegt dat eene Carlistische bende van 500 man te voet en 50 te paard door de troepen bij Andilla is aangevallen. Al de bagage dezer bende is in handen der mi litairen gevallen. De minister van justitie gelastte voor eenige dagen de bisschoppen een pastoraal edict in hunne diocesen rond te zenden, waarin de gemeente tot gehoorzaamheid aan de ingestelde autoriteit zou worden aangemaand. De bisschop van Jaen heeft nu der regeering het récht ontkend om hem lot het schrijven van een herderlijken brief te ver plichten. - De Imparcial spreekt het gerucht tegen, dat eene gedwongen reductie van 50 pCt. op de interesten van de publieke schuld zou worden voorgesteld. - Te Barcelona hebben de werklieden in de katoenfabrieken het werk gestaakt. Berlijn, 17 Augustus. Een, naar den schijn te oordeelen officieus, artikel van de Norddeutsche Allgemeine Zeitung komt op tegen de aanvallen der correspondenties uil Rome tegen den minis ter-president van Beieren, den prins van llohen- lohe; het verklaart, dal alle regeeringen van Noord-Duitschland evenals die van Zweden hier omtrent eensgezind zijn, dat zij gezamenlijk en stellig tegenstand zullen bieden, wanneer de be sluiten van het concilie soms den vrede mochten aanranden, welke tusschen de wereldlijke en de geestelijke machten bestaat,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3