BUITENLAND. DuitscHland. De Weser-Zeilung deelt in haar jongste nommer een brief mede uit Weenen, waarin de volgende opmerkelijke, maar onwaarschijnlijke bijzonder heden worden gemeld, betreffende de totale ver andering in de staatkundige houding van den ex-keurvorst. De brief luidt aldus: ^Zonder vrees van mij te vergissen, kan ik berichten, dat de tijd eindelijk zijn verzachtenden invloed heeft doen gelden en dat, naar het schijnt, alle bitterheid is verdwenen uit het hart van een der in 1866 onttroonde heeren. De voorma lige Keurvorst van Hessen doet sikkels smeden van het oorlogszwaard. Hij laat alle denkbeelden van vorstelijke grootheid varen en wordt een gewoon sterveling, een vergeten, maar gelukkig burger. Had hij nog voor weinig tijds het voor nemen om zijne uitgestrekte heerlijkheid Horzo- witz te verzilveren, ten einde des te beter talrijke legerbenden althans op het papier tegen Pruisen in het veld te doen trekken, de oude kuiperijen met meer ijver door te zetten, dit alles is plot seling veranderd. Aan Horzowitz is de eer be schoren, om de landelijke zetel te zijn van hem, die nog voor weinige dagen de aartsvijand was van den koning van Pruisen, en thans diens vriend en broeder is. Dewijl hij voortaan rustig toeschou wer der groote wereldgebeurtenissen wil blijven, heeft hij het voornemen zijn omgeving op den nederigen voet in te richten, dien een eenvoudig burger betaamt. Zijne paarden de heer van Horzowitz heeft een vorstelijken stal zullen op een paar na, weldra in het openbaar worden verkocht; het personeel zijner huishouding wordt verminderd; zijn militair kabinet met den heer Schimmelpfenning aan het hoofd krijgt zijn ontslag. Het is jammer, dat de voormalige keurvorst ooit een zoo gevaarlijk speeltuig heeft bezeten, maar berouw komt niet altijd te laat en het is zeer wel mogelijk dat Pruisen nu genade voor recht zal doen en de afdanking van de ex-keurvorste lij ke legerscharen, op het papier, met welwil lendheid zal bejegenen. Deze omkeer wordt toegeschreven aan den invloed der prinses van Hazau, die veel helderder begrip van zaken en toestanden heeft dan haar ex-keurvorstelij ke echtgenoot. Men weet, dat zij sedert lang in nauwe vriendschapsbetrekking staat tot iemand in Pruisen, die grooten invloed bezit en men acht liet derhalve zeer waarschijn lijk, dat deze gewichtige verandering, die aan de genoemde dame veel moeite en hoofdbrekens heeft gekost, tot eene volledige verzoening met Pruisen zal voeren Mochten de andere onttroonde heeren spoedig dit voorbeeld volgen. Als een bewijs van de eenvoudigheid, welke voortaan in de woning van den heer van Hor zowitz zal heerschen, haalt men o. a. aan, dat de lijfarts van den ex-keurvorst zijn ontslag heeft erlangdbij voorkomende ongesteldheid of ziekte zal |de geneesheer, te Horzowitz gevestigd, den dienst bij den heer dier plaats verrichten op ge lijke wijze als hij dit reeds sedert lang doet bij de overige gewone meuschenkinderen, te Horzo witz en omstreken woonachtig." Te Straussberg (bij Berlijn) heerscht de veepest op eene geduchte wijze. De ziekte is nog veel heviger in Oost-Pruisen en in Posen, hetgeen de zaak nog bedenkelijker maakt. Intusschen doet de regeering al het mogelijke om de vreeselijke kwaal zooveel mogelijk te bedwingen. Te Embden is eene tentoonstelling van nijver heid geopend. Het aantal inzenders is lol vol gens den catalogus. Van buitenslands heeft men alleen uit Groningen, maar van daar eene groote hoeveelheid, voorwerpen ontvangen. Engeland. Dinsdag diende Lord Elcho bij het Lagerhuis eene petitie in, onderteekend door of namens 30,000 mijnwerkers. In deze petitie worden de klachten gemotiveerd, dat er van regeeringswege geen voldoend toezicht wordt uitgeoefend op oor zaken der dikwijls herhaalde ontploffingen in de mijnen. De minister Bruce deelde daarop mede, dat het onderzoek door de regeering was toever trouwd aan een wetenschappelijk man. Het gouvernement zou wel eene wet kunnen voorstellen, houdende maatregelen om voor eene betere ventilatie te zorgen, doch er bestonden meerdere oorzaken, waartegen de regeering niets vermocht te doen, aangezien zij zich meermalen plotseling voordeden. Hiertegen moesten de mijn werkers of de eigenaars der mijnen dus zelf wa ken. De minister beloofde ten slotte, dat hij aan deze zaak zijn speciale aandacht zou wijden. De Times deelt een brief mede van Sir Francis Goldsmid uit Moldavië betreffende de vervolging van de Joden in dat vorstendom. De minister van binnenlandsche zaken aldaar heeft bevolen, dat al de Joden uit de dorpen zouden worden ver dreven. Men heeft hen zelfs geen tijd gelaten om hunne roerende goederen mede te nemen. Vrou wen heeft men van het kraambed weggevoerd, en om de zaak nog grievender te maken, heeft men met die vervolging op Pinksteren een aan vang gemaakt. In Lancashire is de nood onder de fabriekar beiders weder zeer groot, en een officieel rap port, Zaterdag uitgekomen, meldt, dat te Preston nog slechts 34 fabrieken aan het werk zijn, welke echter slechts met een klein gedeelte van het werkvolk, dat zij in vorige jaren gebruik ten, werken; zestien fabrieken zijn gesloten en te Preston alleen zijn 1400 wevers zonder werk. Frankrijk- Bij de discussiën over het senatus-consult is nog steeds geen voortgang te bespeuren, of men moest het voortgang noemen, dat men de discussiën verdaagt over die artikelen, die moeilijkheden aanbieden en dan tot de behandeling van een vol gend overgaat. Bovendien regent het amendemen ten. Zoo wordt in een van den heer Bonjean voor gesteld den senaat even goed als den keizer en het Wetg. Lichaam het recht van initiatief toe te kennen. Waarschijnlijk zal dit amendement evenmin als een der anderen worden aangeno men; maar dienen ze ook ai nergens toe, ze strek ken zeker ook niet om de discussiën te bekorten. De heer Delangle zal geen rapporteur worden; hij lijdt aan eene oogziekte, misschien wel een gevolg van het strak turen om den rechten weg te vinden in den doolhof, die ontwerp-senaats- besluit heet. Men noemt thans voor de taak van rapporteurs in de eerste plaats de HH. Béhic, De Maupas en De Laguèronnière, maar voegt er ook bij, dat de heer Rouher op zijne weigering om die betrekking te aanvaarden zou terugkomen. Prins Napoleon zal ook een amendement in dienen en een ijverig aandeel nemen aan de dis cussiën. De prins, die naar Villers-sur-Mer terug keert, heeft den keizer den raad gegeven de libe rale hervormingen in zoo ruimen zin als mogelijk is, toe te passen. De keizer moet zich daartoe zeer bereid heb ben getoond; maar dat zijn van die beloften, waarmede keizer Napoleon nimmer schaarsch was. Een andere vraag is het, of hij werkelijk aan zijne staatkunde eene liberale wending wil geven en dit zal toonen door het verleenen van eene amnestie voor drukpers-delicten en staatkun dige veroordeelden op ruime schaal. Zooals men weet, bestaat in den raad des keizers verschil van meening en is er eene partij, die die amnes tie niet te ver wil zien uitgestrekt; een man ais Napoleon laat zich echter slechts leiden door die partij, wier bedoelingen het meest met zijne inzichten strooken; van een blindelings volgen eener coterie kan bij den Fransclien keizer wel geen sprake zijn. De berichten omtrent die am nestie zijn te tegenstrijdig, om er eenig gevolg aan te hechten men doet dus het best daarom trent de mededeelingen van het officieel orgaan af te wachten. Het Journal ojjiciel heeft een begin gemaakt met de vermelding der decoratiën, den 15de° Au gustus verleend. De nu openbaar gemaakte benoemingen zijn geschiedt op voordracht van den minister van binnenlandsche zaken. Daar onder komen voor de heer Aylie Langlé, direc teur der afdeeling drukpers, bij het ministerie van binnenl. zaken, schrijver van la jeunesse de Mirabeau, l'Homme de bien en andere dramatische werken, tot officier; de heeren Gaches, redacteur van den Mémorial de la Loire-, Rabinel, directeur van den Mémorial de Lille; Jouve, redacteur van den Courrier de Lyon-, Denné, administrateur van de Patrie; Chauveau, redacteur van den Peuple Francais -, Chauveau, publicist en schrijver van wer ken over Algerië; Michel, secretaris der redactie van het Journal o/fidel. In den Toestand van maarschalk Niel is eenige verbetering merkbaar. Maar mocht hij herstellen, dan zal hij in den eersten tijd nog wel niet de leiding van zijn departement kunnen aanvaar den men noemt den generaal Leboeuf als den geen, die het meest kans heeft hem op te volgen. Maar naast dezen wordt ook nog van anderen gewaagd, om het dept. van oorlog te beheeren, en wel van den graaf Van Palikao, den generaal Fleury en de maarschalken Bazaine en Mac-Mahon. De eventueele aftreding van den maarschalk Niel zou het seiu wezen voor gewichtige hervormin gen, o. a. tot de ontbinding der nationale garde, waardoor het budget van Oorlog aanzienlijk ver minderd zou worden. Het vertrek van den hertog van Magenta uit Algerië zou aldaar de vervanging van het mili taire element door het civiele ten gevolge hebben. 't Zijn echter allen van die geruchten, die in alle landen als paddestoelen uit den grond ver rijzen, zoodra men het aftreden van een of ander groot-dignitaris verwacht. Maandag had in de zaal der Sorbonne de plech tige uitreiking plaats der prijzen, aan de leerlin gen van de gymnasiën en lyceën van Parijs en Versailles te beurt gevallen. De minister Bourbeau nam het voorzitterschap waar en opende de plechtigheid met de langver wachte redevoering, die tot onderwerp had: de Universiteit is de Staat. De indruk dien de nieuwe minister heeft gemaakt is helaas niet zeer gunstig; en zijn redevoering heeft niemand vol daan de hommes de lettres zeggen dat hij geen smaak heeft en slecht styleert; de staatslieden en politieke tinnegieters beklagen zich dat niets omtrent zijne politiek is gebleken. De minister heeft geheel overeenkomstig het napoleontisch systeem de rol van orakel aangenomenhij om hult zich met nevelen en vermeldt niets ondub belzinnigshij wil noch met de universiteit noch met de geestelijkheid in onmin geraken. Men weet op het oogenblik nog niet tot welke rich ting hij behoortalleen dit is zeker, dat hij blij ken van hooge ingenomenheid heeft gegeven met den toestand van het onderwijs in Frankrijk; de scholen namen aanmerkelijk toe in dorpen en gehuchten zelfs, en de universiteit was zoo uitmuntend ingericht en de leerlingen van de gymnasiën en lyceën waren zoo knap; maar geen wonder, want zij hadden dan ook zulke goede leermeestersZoo ongeveer is de hoofdin houd van zijn betoog. Ook de baron Haussman, de prefect der Seine bij wïen men het bekende je pense, done je suis van Cartesius verandert in je dépense, done je suis is volstrekt niet ingenomen met het senaatsbe sluit. Dezer dagen met den keizer sprekende over den naam te geven aan de verlenging van de straat Réaumur tot aan de opera als ver antwoordelijk keizer, moet Napoleon zich overal mede bemoeien wenschte hij een naam, welke aan een groot feit zijner regeering herinneren zou. De heer Haussman stelde den keizer daarop eenigszins ironisch voor om de nieuwe straat: rue du Senatus Consulte, of anders, indien die naam te lang was, rue de la Liberté te noemen. De keizer antwoordde daarop vrij kortaf dat de straat rue du Dix-Décembre zou heeten. TELEGRAMMEN. Calcutta, 10 Augustus. Volgens een telegram uit Peshawur is er een aanslag gepleegd op het leven van Shere Ali, en is hij daarbij gewond. Washington, 11 Augustus. Gisteren heeft het Kabinet beraadslaagd over de quaestie betreffende Cuba. De beslissing is 14 dagen uitgesteld, aan gezien gewichtige dépêches verwacht worden van den gezant te Madrid. Naar New-York is last gezonden om bonds te verkoopen. Southampton, 12 Augustns. Per Copernicus is het bericht ontvangen, dat de opstand in de Oriëntijnsche Confederatie geëindigd is, en dat de insurgenten geslagen zijn. Madrid, 12 Augustus. Het bericht dat Cabe- cilla over de Fransche grenzen in Spanje is ge komen, heeft zich nog niet bevestigd. De hierbij bedoelde bende in Catalonië kon niet de sterkte van 400 man bereiken. De bisschoppen beginnen gunstige antwoorden in te zenden op de ministerieele circulaire tegen de priesters, die aan insurrectioneele bewegingen deelnemen. Parijs, 12 Augustus. De Keizer lijdt aan eene lichte ongesteldheid, maar heeft evenwel giste renavond de Senatoren ontvangen. Zijn vertrek naar het kamp van Chalons is uitgesteld tot Zaterdag. De toestand van den maarschalk Niel is ver ergerd. De Commissie van den Senaat onderzoekt een amendement van den heer Sartiges, waarin wordt voorgesteld, om iugeval de Senaat een door het Wetgevend Lichaam aangenomen wet verwerpt, eene gemengde commissie uit beide vergaderin gen te benoemen, ten einde eene vereffening der bij den Senaat bestaande bezwaren te verkrijgen. Blijkens den bankstaat zijn vermeerderd de voorraad edel metaal G9/10, voorschotten op open bare fondsen rekening-courant met de schat kist 2'/j en rekening-courant met particulieren 7'/i0 millioen. Verminderdde portefeuille 7VS en de circulatie van bankbiljetten 47/,0 millioen. Lissabon, 12 Augustus. Het nieuwe kabinet is als volgt samengesteld: De hertog Loulé, pre sident en Minister van Buitenl. Zaken; Generaal Maldonado, Minister van Oorlog; Braancamp, Fi nanciën; Lucciano de Costro, Justitie; Labrouilla, Openbare Werken; Mendez Leal, Binnenlandsche Zaken; Rebelledo da Silva, Marine. Londen, 12 Augustus. Blijkens den weekstaat der bank is vermeerderd de voorraad edel me taal met 192,614 p. st. en de rekening-courant met particulieren met 488,689 p. st.; verminderd circuleerende bankbiljetten met 476,050 p. st., de portefeuille met 280,1.37 p. st. en de rekening courant met de schatkist met 499,014 p. st. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koflle. Vast, doch zonder omgang; prijzen no minaal. Suiker. Ruwe. De markt verkeert in eene on veranderde stemming; eenige partijtjes zijn afge daan in de verh. van ƒ6.50 a ƒ1. beneden Juli. Geraffineerd. Met weinig kooplust. Vrij belang rijke partijen zijn op verren termijn gedaan tot verlaagde prijzen. Thee. Zonder handel dan voor dadelijke be hoeften; prijzen vast. Rijst. De houders waren niet genegen tot vo rige prijzen af te geven. Zij hielden 25 ets. hoo- ger, waardoor de handel zeer gering was. Specerijen. Stil in afwachting der veiling op 31 dezer. Meekrap- Vast, doch door te hooge vorderingen met minder handel. Indigo. Tot vaste prijzen werden 30 kisten Java afgedaan. Potassclien- Petersburger zeilend 18 gedaan. Katoen- In gunstige stemming met talrijke omzettingen tot iets verhoogde prijzen. Wol. Zonder omzettingen; prijzen vast. Tin- In vaste doch zeer kalme stemming. Banca 179.50, Billiton f 77.50. Banca Najaarsveiling 7S, Voorjaar 1870 f 70. Petcrolle. Niet alleen weder vaster maar ook hooger. Disponibel werd bij partij met f 26.25 betaald en circa 1100 vaten Augustusaflading be dongen f 25.50 a f 25.75. Depositie van het artikel blijft zeer gunstig. Machineolie. Merk Phoenix, met geregelden af trek. Oliën. Raapolie cont. f 43.25; Mei 45; Oct.- Dec. ƒ43.50. Lijnolie cont. 37; Mei f 37.25; Oct.- Dec. 37. Pat.olie cont. 47.50, 47.25. Naj. 47.75. Granen. Ten gevolge van den velen regen voort durend stijgend met vrij uitgebreiden handel op buitenlandsche orders. Meel. I- qual. ƒ17.50, ƒ18.50; 2d« qual. ƒ15, ƒ15.50; 3d" qual. 12.50, 13. Keizersmeel 25, ƒ26. Marktberichten. Gouda, 12 Augustus. Kaas. Aangevoerd 40 partijen eerste qualiteit graskaas. Vlug in handel. Prijzen van 22ƒ24.50 de 50 kilo. Woensdag aanst. Kaasmarkt. Boter. Prijzen der wij boter van 0.47 Miƒ0.52111 en grasboter van 0.60—ƒ0.65 de 5 ons. De aanvoer ter veemarkt was gering, en de handel, ten gevolge der heerschende longblaar, zeer lusteloos; varkens en biggen gingen ook moeilijk weg; schapen vlug in handel. Oflicieele Berichten. De BURGEMEESTER, Hoofd van bet Gemeen tebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie, opden 27"-" der vorige maand, in vorderbaar verklaarde kohieren, als twee van het patentregt, 4° en 6" gedeelte, houdende aanslagen voor de Wijken 4, 7, 8 en 9 en een voor de belas ting op het personeel, N°. 5, houdende aanslagen voor wijk 6, alles over het dienstjaar 1869 en 1870, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Leyden, 11 Augustus 1869. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente KATWIJK, maken bij deze aan de ingezetenen bekend, dat de heer K. PLANTENGA, geneeskundige, wonende te Katwijk aan den Itijn, naar aanleiding van het 4dc punt van artikel 4 der wet van den 10do" April 1869 Staatsblad n°. 65) door hun is aangewezen en beëedigd, tot het verrichten van de bij dat artikel bedoelde dood- schouw; en, brengen hen in herinnering dat, wanneer bij het vragen van verlof tot begraving, de verklaring, bedoeld in art. 5 der Wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 60), houdende vermelding der ziekte waaraan de als overleden aan te ge ven persoon is overleden, ontbreekt, er alsdan eene verklaring van den in deze genoemden ge neeskundige behoort te worden overgelegd. Afgekondigd en aangeplakt te Katwijk, den lZim Augustus 1S69. Burgemeester en Wethouders voornoemd: L. C. J. BLANKEN, Burgemeester. W. VAN DER VLIES, Secretaris. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 13 Augustus. Men deelt ons mede dat van den terugkeer van Z. M. den Ko ning in de residentie op 24 dezer niets bekend is. Tot dusver wordt Z. M. dan ook eerst in het begin van September terugverwacht, daar de verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander den 25'ten dezer hoogstwaarschijnlijk op het Loo zal gevierd worden. Aan het diplomatiek diner, eergisteren bij Z. Exc. den Minister van Buitenl. Zaken, den heer Roest van Limburg, gegeven, namen, be halve onderscheidene gezanten, ook deel de baron Van Zuylen van Nyevelt, Nederlandse!) gezant te Parijs, de heer Rochussen, oud-lid van de Tweede Kamer en de prins Mertchersky met gevolg. Madrid, 12 Aug. De Imparcial meldt, dat te Malaga gisting heerscht en men er voor eene re- publikeinsche beweging beducht is. Parijs, 13 Augustus. De heer Devienne is tot rapporteur benoemd voor het senatus-consult- De Constitutionnel beweert, dat het voorstel, om de senatoren door de algemeene raden te doen verkiezen, door de meerderheid niet is aange nomen. De Zitting der algemeene raden zal niet ver daagd worden. De Keizer heeft gisteren verscheiden decreten onderteekend, waarbij amnestie wordt verleend wegens staatkundige misdrijven en drukpers delicten.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3