ding van zulke kinderen ook naar de begin selen der Armenwet, geen onderwerp van directe staatszorg is. Het tijdstip dier opheffing zal wel licht worden bepaald op den l"""1 October aan staande. (P. G. Ct.) Door het ministerie van binnenlandsche zaken wordt medegedeeld, dat. het tarief voor de ver zending van telegrammen naar Noord-Amerika langs den Iersch-Amerikaanschen kabel via Va- lentia, voor de kantoren op het eiland Cuba met twaalf gulden, voor die in de Vereenigde Staten met zes gulden per enkelvoudig telegram vermin derd is. Boven de seinkosten tot Londen, wordt dus voor een bericht, dat met inbegrip van adres en onderteekening slechts 10 woorden bevat, gehe ven, naar Boston en New-York f IS, Baltimore en Philadelphia f 19.50, San Francisco f 27 en de kantoren op Cuba f 37.50. In de Slaals-Courant wordt medegedeeld het Verslag betreffende den aanleg der Staatsspoor wegen van 1 Januari tot -:0 Juni 18G9. Bij Kon. besl. van den 7den dezer, is: 1°. G. J. Kelder ontslagen als secretaris van het polder district de Circul van de Ooy, prov. Gelderland 2°. ingetrokken de bij besl. van 19 Mei jl. plaats gehad hebbende benoeming van W. Bleijenberg als heemraad in het polderdistrict Culenborg, provincie Gelderland, die eerst in Mei 1872 aan de beurt van aftreding is, en in die betrekking benoemd W. C. Cranetot burgemeester der gemeente Ferwerderadeel benoemd: jhr. I. J. W. H. Van Andringa de Kempenaer. Bij Kon. besl. van den llden dezer, zijn be noemd tot burgemeesters der gemeenten: Lands meer, J. Van der Plaat; Woubrugge, P. De Ridder, secretaris dier gemeente; Rijusaterwoude, D. Van Schravendijk; bij het korps, gevormd uit de Ver eeniging tot bevordering van 's lands weerbaar heid te Dordrecht, tot kapit -komin. jhr. P. Repe- laer van Spijkenisse; tot officier van gezondheid der 3de klasse, met den personeelen rang van officier van gezondheid der 2de klasse, A. De Vogel; tot 2den luit. Mr. J. A. M. Van der Hardt Aberson. 's-Gravenhage, 12 Augustus. Ter herinnering aan de gebeurtenissen van 1830 en 1831, hebben de leden van de eerste afdeeling der Vereeniging het Metalen Kruis hedenmiddag in het hotel de Twee Steden een diner gehouden; de leden der tweede sectie hebben een rijtoer door het West- land gedaan, en die der derde sectie vermaak ten zich op audere gepaste wijze. Door de commissie van beheer en toezicht over de droogmaking der plassen in Sehieland beoosten Rotterdam, is heden in het lokaal van het Provinciaal bestuur van Zuid Holland aan besteed de levering van ten minste 4-0,000 en ten hoogste 72,000 hectoliters steenkolen, ten be hoeve van de droogmaking. Daarvoor waren zeven biljetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer A. Zelleheim te Venlo, voor f 0.52 per hectoliter. Korten tijd geleden verhaalde men vrij stellig, dat de vroegere zangeres bij de Fransche opera alhier, Mad. Gennetier, voor het aanstaande too- neeljaar door den heer Jahn aan den Koninkl. Franschen Schouwburg alhier zou verbonden worden. Thans deelt men ons van eene goed ingelichte zijde mede, dat, zoo daarvan al sprake mocht geweest zijn, deze artiste nu dezer dagen voor het jaar 1870 geëngageerd is door den heer Defreune, directeur van de Fransche opera te Antwerpen. Te gelijker tijd vernemen wij met genoegen dat onze voormalige gevierde tenor léger, de heer Genévois, voor het aanstaand seizoen aan de opera te Parijs is verbonden. Volgens de gewoonte in het Westland was een pas gehuwd paar te Poeldijk, met feestgenoo- ten in een rijtuig gezeten, druk in de weer om suikergoed te strooien, toen een kleine jongen viel, ten gevolge waarvan twee wielen van het zwaar geladen rijtuig hem over den buik gingen. Hij werd ingebracht bij den heer Van Mil, die hem genees kundige hulp toebracht. De zaak zal geen ern stige gevolgen hebben, daar boven verwachting geen inwendige kneuzing plaats had. Scheveningen, 12 Augustus. Dezen morgen on geveer te 0 uren vertoonde zich een schip, dat men gisterennamiddag met nog twee andere schepen op een verren afstand in zee had waargenomen, in de nabijheid van de kust. Te halfzeven strandde het reeds voor het Gemeentebadhuis. De redding boot van de N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaat schappij stond op het strand gereed en hare be manning beijverde zich het schip te naderen, hetgeen haar des te gemakkelijker was, omdat, nadat drie vuurpijlen waren afgestoken, de eerste reeds het schip bereikte; een bewijs dat het vuurpijltoestel, thans op de kust voorhanden en in gebruik, aan het doel uitmuntend beantwoordt. De heer burgemeester-strandvonder, Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot, de heer commissaris van po litie Van Schoonhoven, de strandvonder, de lieer J. F. Behr, de HH. P. De Kiet, L. De Jager en A. Pronk, leden van het plaatselijk bestuur van de Redding maatschappij, alsmede de heer C. Maas Jr., die de plaats van zijn vader vervulde, waren op het strand van den aanvang af tegenwoordig. De schipbreukelingen, 8 in getal, bevonden zich allen wel en werden in een daartoe bestemd lokaal der gemeente verpleegd. De gestrande brik heet Alfred, kapitein Andreas Olsen, reeder M. Hansen, komende van Frederikshall (Noor wegen). Zij was bestemd naar Hongfleur (Frank rijk) en was geladen met planken. Rotterdam, 12 Augustus. Hedennacht is alhier ingebroken in eene kraam, waarin parfumeriën en andere artikelen verkocht worden, staande aan de Gedempte Botersloot bij den hoek der Heerenstraat. De kraam was aan de voorzijde overdekt met een dubbel zeil, hetwelk met een scherp werktuig is doorgesneden, waarna het glazen deksel eener kast met portemonnaies blijkbaar aan stukken is gestompt, met het ge volg dat. een aantal uit een tweehonderdtal van die portemonnaies zijn gestolen. De eigenaar, die in de kraam zijn nachtverblijf hield, heeft er niets van bemerkt, voor hij des morgens werd gewekt door iemand, die zijne aandacht vestigde op de beschadiging van het zeildoek. Rotii-.roam, 13 Augustus. Men meldt onsDe toe stand alhier is voortdurend volkomen rustig; trou wens de spanning is dan ook zoo erg niet als men het buiten aflaat voorkomen. De haat van het volk was in den Iaatsten tijd bepaald gericht tegen éen persoon, nl.den bekenden Manders. Toen deze zich dan ook verleden week op straat vertoonde, was het klaar en verzamelde zich aanstonds een massa ontevredenen. Voorzichtigheidshalve heeft men hem later andere bezigheden gegeven, waar door hij zich niet meer onder de menigte mag vertoonen. Dei.pt, 12 Augustus. Dezer dagen heeft zich alhier eene vereeniging gevormd van ambtenaren, verbonden aan de onderscheiden artillerie-inrich tingen hier ter stede gevestigd. De vereeniging heeft zich tot naam gekozen De Ambtenaar en stelt zich ten doel den kameraadschappelijke!! band, die de leden onderling vereenigt, nauwer toe te halen en tevens om de weduwen en weezen, die zij mochten nalaten, te ondersteunen. Tot dat einde zullen de leden maandelijks eene contributie be talen om daaruit een fonds daar te stellen. Amb tenaren niet tot bovengenoemde inrichtingen be- hoorende, kunnen zich ook bij deze vereeniging aansluiten. Amsterdam, 12 Augustus. De Internationale tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt werd heden bezocht, door 11H. KK. HH. prins en prin ses Hendrik der Nederlanden, benevens HD. broeder Z. H. den hertog van Saxen-Weimar. Haarlem, 12 Aug. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van gisteren, na een besloten ver gadering, ontslag verleend aan den heer J. Van der Eist, als controleur der plaatselijke belastingen. Hoewel niet gebleken was, dat de heer Van der Eist zijne betrekking niet naar behooren had waargenomen, kon hem geen eervol ontslag wor den verleend, omdat hij zonder bekomen verlof zijn post verlaten en zonder op eenige wijze in de richtige waarneming zijner betrekking voorzien te hebben, zich naar buitenslands ver wijderd en dus in strijd met zijne instructie ge handeld heeft. Alkmaar, 10 Augustus. Gisteren werd de eerste steen gelegd van het schoollokaal met onderwij zerswoning voor het huis van verbetering en op voeding van jongens. Het daartoe benoodigd ter rein werd door het Gemeentebestuur aan het Rijk afgestaan. Utrecht, 12 Augustus. Maandag wordt Z. K. H. de prins van Oranje ook hier ter stede verwacht, en zal aan het diner bij Z. Exc. den commissaris des konings deelnemen. Arnhem, 12 Augustus. LI. Dingsdag heeft op den Galgenberg alhier een ernstig duel met de sabel plaats gefiad tusschen de kapiteins M., van de artillerie, en G., van de infanterie, waarbij aan laatstgenoemde niet onbelangrijke verwon dingen zijn toegebracht. De oorzaak van dat duel was een huiselijk verdriet door den een aan den anderen toegebracht. Driebergen, 11 Augustus. De vereeniging: z/Onze Club," samengesteld uit Leidsche oud studenten, hield heden alhier haar jaarlijksche reünie. Zwolle, 10 Augustus. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van heden Dr. S. A. Naber, tot heden prorector, benoemd tot rector der Latijnsche school, en den heer F. Goslings, candidaat in de letteren en student aan de hoo- geschool te Leiden, wonende te Harlingen, tot praeceptor. Doornspijk, 12 Augustus. De uitgestrekte heer lijkheden, de Groote en Kleine Schootbrugge, vóór een tiental jaren door de Graven van Rech- teren Limburg aan de firuia Gebr. Wollx te El- burg verkocht voor de aanzienlijke som van honderdzestig-duizeud gulden, zijn thans door een lid dier firma overgenomen voor de enorme som van driehonderd-vijfentwintigduizend gulden wel een bewijs dat de landerijen in deze streek aanzienlijk in waarde stijgen I Grein engde Berichten. Een vader wandelt met zijn dochtertje langs een weiland. „Papa," zegt de kleine, „wat is dat voor een groot dier, dat mij zoo aankijkt?" „Een koe, meisje! Hoe mooi wit is ze, niet?" „Waar toe dient die witte koe, pa?" „Om melk te geven." „En waarom is de andere dan zwart?" De vader was waarlijk verlegen meteen geschikt antwoord. „O!" roept de kleine, „ik weet het al! De witte koe geeft de melk en de zwarte de koffie!" Uit een proces, dat dezer, dagen voor de bur gerlijke rechtbank van de Seine gevoerd wordt, blijkt, dat de heer Chassepot, wiens naam zulk eene schrikkelijke vermaardheid heeft verkre gen, van 185357 nog als eenvoudig werk man in de fabrieken van den staat arbeidde te gen een loon van 4 fr. per dag. De Siècle, die dit mededeelt, zegt: „we nemen de vrijheid bo ven zijn roem dien van een ander werkman te stellen, namelijk dien van Jacquart, den uitvinder van het weefgetouw, dat aan het Lyonsch fabri kaat den voorrang deed verkrijgen en later alge meen werd ingevoerd." Figaro neemt voor zijne rekening het volgende pikante gezegde van graaf Von Beust, hoofd van onschuldige koketterie, die daarom des te meer betooverend waren, en die zij voor de eerste maal had ten toon gespreid. Zij scheen zoo vroolijk, zoo levendig, zoo gelukkig, dat ik mij niet weer houden kon van haar er op opmerkzaam te maken. „Waarom zou ik niet vroolijk zijn?" gaf zij mij ten antwoord. „Onze wandeling is overheer lijk; de markies de Coathuel heeft ons alleraar digst ontvangen, en „En hij heelt n allerlei complimenten gemaakt," voegde ik er glimlachend bij. „Nu, ja! zooals gij hebt kunnen hooren," her nam zij op denzelfden toon. „Gij houdt dus veel van complimenten, Renée?" „Juist niet meer dan iemand anders; maar toch ook niet minder." „En weet gij waarom ik u nooit complimen ten maak?" zei ik, terwijl ik mijn stem verzachtte en den stap eenigszins langzamer deed gaan. Zij keek mij sterk aan met hare naïeve en ondervragende oogen; daarop, toen zij bij het hek van Garlan mijn arm losliet, riep zij mij, te midden van een schaterend lachen, deze woor den toe, die veel van een uitdaging hadden „Zeer waarschijnlijk omdat gij er niet op ge steld zijt om mij genoegen te doen." Wat heeft zij daarmee bedoeld? Vindt zij dat ik te lang wacht met eene rondborstige verkla- het Oostenrijksche kabinet. Men vroeg aan den eersten minister van Frans Jozef«Gaat gij dan dit jaar volstrekt niet naar buiten of de baden gebrui ken „Helaas!" antwoordde de graaf met eene mengeling van droefgeestigheid en jokkernij, „weet gij dan niet dat de heer Von Bismarck en ik tot dwangarbeid veroordeeld zijn tot aan den dood van een van beiden?" Twee schuw geworden paarden renden, na verscheidene straten van Keulen doorgeloopen te hebben, op een klein huisje aan. Het eene paard drukte met het geheele gewicht zijns lichaams tegen de deur, waardoor deze opensprong en het paard in den bijzonder nauwen gang nederstortte, waar het geen ruimte vond om zich op te heffen Het andere paard stoot) over het andere heen, de trap op naar boven. Slechts na ontzaglijk veel iuspanning gelukte het om het op den grond liggend paard met behulp van strikken uit de woning te verwijderen. Het andere paard werd daarna, langs denzelfdeh weg waarop het geko- meu was, omlaag en op de straat gebracht. Geen van beiden heeft letsel bekomen. Te Havre is overleden graaf d'Houdetot, de uitvinder van een mortier, waaruit, vau de kust af, reddingslijnen aan gestrande schepen toege worpen worden. Hij is op verre na niet zoo be roemd geworden als Chassepot! Te Wurzburg in Duitschland bevinden zich thans verscheiden jonge dames uit verschillende oorden van Rusland, met het doel om aan de uni versiteit aldaar de geneeskunst te beoefenen. Een priester wilde in zijne prediking de on feilbaarheid van den paus aan zijne hoorders duidelijk maken en zeide: de wijzer van de groote klok zegt, dat het vier uren isals de hei lige vader mij zeide: 't is twaalf uren, ik zou het kinderlijk gelooven. Het Engelsche Lagerhuis heeft in de avond zitting van 8 Augustus eene som van 10,500 pd.st beschikbaar gesteld om astronomische waarne miugeu te doen omtrent het verschijnsel dat de planeet Venus in 1S74 zal aanbieden. De eerste prijs op het Noord-Duitsche schaak congres, dezer dagen te Hamburg gehouden, is behaald door den heer Auderssen uit Berlijn. De stad Londen is voornemens hare verschil lende schulden in eene uniforme schuld te con verteeren. Zij verwacht daarvan niet, alleen eene vermindering van administratie-kosten, maar te vens eene bevestiging van haar krediet. Het daar toe betrekkelijke wetsontwerp is bij het Lager huis ingediend. „Dokter," zeide een vadsige en rijke burger, „schaf mij toch raad om die drommelsche jicht kwijt te raken 1" „Leef van zes stuivers per dag en verdien ze INGEZONDEN. Men deelt den ondergeteekende mede, dat, in een deze week gehouden bestuursvergadering van de vereeniging „Voorwaarts", de voorzitter heelt medegedeeld dat hij voornemens is in de eerste gewone vergadering het voorstel te doen om M. tot lid van verdienste der vereeniging „Voor waarts" te doen benoemen, als huldeblijk aar M. voor de gewichtige diensten door hem aan dt vereeniging bewezen, om haar meer bekend tf doen worden; bij name door plaatsing van eenige stukjes in de Leydsche Courant betreffende de ver eeniging „Voorwaarts," welke stukjes veel tot de vermeerdering van haar ledental hebben bijge dragen. De voorzitter hoopte dat dit, hoewel niet tastbaar huldeblijk, voor M., reden zou zijn voor te gaan, en dat de vereeniging de haar bewe zen diensten verder ook niet onbeloond zou laten A. Z. ring, en heeft zij gepoogd mij vandaag daartö' te dwingen door mijne jaloerschheid op te wek ken? Van avond scheen zij ernstiger en gevoe liger. Een paar malen heb ik opgemerkt da haar blik met een zonderlinge uitdrukking oj mij rustte. Zij wisselde met mejufvrouw de Gut; glimlachjes van verstandhouding. Ha! ik zt spreken, spreken zal ik! Als ik dat tot dit: verre niet heb gedaan, heb ik zulks gelaten zee: tegen mijn zin, en heb ik mij zeiven geweld moe ten aandoen om hare heilige onschuld niet it verlegenheid te brengen; maar nu zij mijn stil zwijgen heeft begrepen, zullen mijne lippe: haar de zalige woorden doen hooren, die reet sedert zoo langen tijd in mijn hart luide worde: en verlangend zijn om daaruit te ontsnappen. olivier malet. aan den heer olivier malet. Parijs, den 25,tt" Mei 1S5S Hoor eene geschiedenis, o brave jongeling! In ouden tijd, 't is zoo wat zes jaren geleden en ik was zoowat negentien jaren of daaromtrent kwam het aan uwen onnoozelen vriend een: over van verliefd te worden met de zuiverst' vlatn, op een meisje, neen, op een engel, die 'r ons slijk was verdwaald geraakt. Sylvie w»> haar naam onder de stervelingen. Wordt vervolgd.) kwartier over nietigheden gepraat had, ging men over tot het bezichtigen der collectie. Ik heb er te weinig aandacht aan gewijd om er veel van te kunnen zeggenmaar het is mij voorgekomen dat zij bestond in eene nog al vrij alledaagsche prullekraam van bric-é-brac, waar onder enkele wezenlijk zeldzame voorwerpen voorkwamen, onder anderen Limousijnsch glas schilderwerk, waarmee de markies evenwel niet veel meer schijnt op te hebben, noch ook er beter de waarde van te kennen, dan van al het andere. Maar ik herhaal het, ik sloeg op dat alles slechts een verstrooiden blik, alzoo ik alles zins verwonderd was door de geheel en al on gewone houding van Rcnée. Toen wij uit het salon traden om naar de galerij der kunstverza meling te gaan, nam zij, hetzij uit vergissing, hetzij met opzet, den arm, dien de markies aan bood aan Jane, zooals- het behoorde, overmits zij de eenige vrouw was van het gezelschap. Marcelle had den mijnen genomen, en terwijl zij met mij achterbleef om ik-weet-niet-welke nog al weinig beteekenende dingen te bekijken, hoorde ik met verbazing Renée met eene zekere uitdagende koketterie antwoorden op de compli mentjes, die de markies haar maakte. Ik betrapte haar gedurig dat zij haren blik toewendde naar mij, wiens tamelijk groote verwondering haar niet ontgaan kon. Wie hield zij toch voor den gek? lieni of mij? In 't eerst begreep ik er niets van; haar manier van doen geleek te zeer op die van Marcelle met den chevalier, eene handel wijze die mejufvrouw de Gury in 't geheel niet belette om iemand anders te. beminnen, zooals hare tochtjes om den brievenbesteller te ontmoe ten genoegzaam bewezen, dan dat ik mij verder eenigszins zou hebben ongerust gemaakt. Was Renée ook juist niet alle dagen zoo schit terend, als zij zich thaDS toonde met den mar kies, dan kwam dat doordien zij met mij niet zoozeer op haar gemak was, aangezien ik voor haar reeds niet meer iedereen was. Ik zelf leg ook veel meer geest en vernuft aan den dag, wan neer ik met Jane in gesprek ben dan wanneer ik met haar praat. Zij wilde dus alleen maar zich bedienen van een ander om mij te bedui den dat zij niet het onnoozele landmeisje was, waarvoor men haar zou kunnen houden, en ik kon niet anders dan mij gelukkig gevoelen door datgene, wat mij een oogenblik had ongerust gemaakt. Zoodra de markies ons verlaten had, na ons beleefdelijk te hebben uitgeleide gedaan tot aan de grens zijner bosschen, nam Renée weer mijn arnt, en behield zij, tot onze aankomst op Garlan, die overmaat van vroolijk vuur en van

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2