i 7 gebouw van de gemeente der oud-bisschoppelijke klerezij. Door eenige gemeenteleden is te dier gelegen heid een fraaie, marmeren doopvont met zilveren deksel aangeboden. Dit stuk, dat nog in de maak is, belooft een sieraad van de kerk te worden. Haarlem, 9 Augustus. Op de naburige alge- meene begraafplaats werd heden het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den dezer dagen overleden achtenswaardigen grijsaard Martinu Nicolaas Beets, een man, niet slechts door allen, met wie hij in betrekking stond, wegens zijn inborst bemind en geëerd, maar ook door den arbeid in zijn werkzaam leveu onder de hoogst- verdienstelijke ingezetenen dezer stad te tellen. Behalve in verschillende stedelijke en kerkelijke betrekkingen, welke hij gedurende vele jaren met ijver en bekwaamheid bekleedde, gaf hij blijken van zijn arbeidzaamheid, kunde, en erva ring als lid en secretaris der Prov. Commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzicht ge durende 40 jaren (van 18181858), als lid der Plaatselijke Geneeskundige Commissie, van 1806—1S66, als lid der Commissie voor de Stads-apotheek, sedert 1818, als lector in de chemie aan de voormalige Clinische School van 1824— 1855. Voordat het lijk in tegenwoordigheid der bloed en aanverwanten en van verscheiden vrienden des ontslapenen in de groeve werd neergelaten, sprak 's mans oudste zoon, Ds. N. Beets, met diep gevoel een woord tot hulde en dank aan den geliefden vader, den vader, aan wien de zijnen zooveel verplicht waren, die een toon beeld was van vaderlandsche degelijkheid en deugd. Diep getroffen en tot navolging opge wekt, verlieten de aanwezigen de begraafplaats. HaarlCl.) Utrecht, 10 Augustus. Op de gister alhier ge houden paardenmarkt waren 499 paarden aan gebracht; eenige goede koetspaarden werden door Fransche kooplieden tegen hooge prijzen aangekocht; hoewel er weinig koopers waren was de markt nog al bezocht. Op die paardenmarkt deed zich 't volgende voorEen Pruisisch paardenkooper kocht van een boer een paard voor ƒ200, natuurlijk volgens den verkooper zonder gebreken; nauwelijks ech ter was de Pruis een half uur in het bezit van het dier, of hij begreep dat hij bedrogen was, daar het paard dampig was; hoe nu zijn geld terug te krijgen De slimme Pruis bedacht een list: na eenige oogenblikken den boer gezocht te hebben, vond hij hem en richtte de vraag tot hem, of hij hem niet een bankbiljet van ƒ100, in plaats van ƒ200 gegeven had. De boer, hier door verschrikt, haalde het biljet uit den zak, en gaf het den Pruis om het te zien; zoodra deze het in handen had, beschouwde hij het we der als zijn eigendom, en maakte den verbluften boer op den koop toe voor een bedrieger uit; laatstgenoemde riep de hulp der politie in, daar hij meende dat de handeling van den Pruis als diefstal kon worden beschouwdvan de toedracht der zaak zou proces-verbaal opgemaakt zijn. Nijmegen, 8 Augustus. In de zitting van den Gemeenteraad van Vrijdag jl. is ter tafel gebracht het antwoord van den heer Schretlen op de door den Raad hem gedaue voorstellen. De heer Schretlen is genegen het contract op dezelfde voorwaarden voor éen jaar te verlengen, ongenegen echter de verlichting voor onbepaalden tijd van jaar tot jaar voort te zetten; bij eeu verlenging wil hij 20 pCt. op de straatverlichting laten korten en dan een aanzienlijke verbetering in de geleiding der pijpen aanbrengen, bij ver lenging van het contract voor 5 jaren 25 pCt. rabat geven en door een nieuwe aanvoerpijp van geschikten diameter, gebracht uit een afzon derlijk geplaatsten gashouder, het benedendeel der stad, afgescheiden van de overige kanalisatie, daaruit verlichten, een en ander onder voorwaarde echter dat hij ontheven zal zijn van de verlich ting van vijf lantaarns aan de Waalzijde. Met algemeene stemmen is besloten slechts het eerste voorstel van den heer S. aan te nemen, en den Minister van Oorlog diligent-verklaring op zijn aanbod, oin voor 20,000 rijksgrond, tot het oprichten eener nieuwe gasfabriek af te staan, te verzoeken. Het door den Ilaad genomen besluit verblijdt I velen, omdat de heer S. wel concessiën doet in zake de straatverlichting, doch de belangen der particuliere gasverbruikers in het geheel niet schijnt te tellen. VARIA. Als een bewijs dat het meermalen gezegde „Berlijn wordt wereldstad" zijne verwezenlijking nadert, wordt aangevoerd dat onder de 1559 op de hoogescholen aldaar aanwezige studenten 403 vreemdelingen zich bevinden. Daaronder belmo ren ook twee Japanneezen, welke weldra door nog een twintigtal landgenooten gevolgd zullen worden, ruim zestig Amerikanen, meest uit de zuidelijke staten der Unie, en voorts Engelschen en Schotten. In Oostenrijk bestonden in 1S63: 720 monni kenkloosters met 9960 inwoners, en 298 nonnen kloosters met 5198 nonnen. BUITENLAND. Spauj e. Het Journal de Bruxelles zegt, dat Serrano zijn boezemvriend, den admiraal Topete, tot het denkbeeld heeft overgehaald om hem de kroon te doen verwerven en dat de reis, welke de admiraal onlangs deed, onder voorwendsel dat hij de vloot ging inspecteeren, werkelijk ten doel had om propaganda in dien zin te maken. Het zelfde blad zegt, dat Prim in deze eene andere meening is toegedaan, en een vreemden prins op den Spaanschen troon wenscht te plaatsen. Hij hoopt dien echter niet meer in Portugal, Italië, Engeland of Duitschland te vinden, maar wil dien aan Frankrijk vragen in den persoon van Prins Napoleon. De reis welke hij naar Vichy zal doen, oogenschijnlijk om redenen van gezondheid, heeft evenwel geen ander doel dan om onderhandelingen in dien zin aan te knoo- pén. Het Brusselsche blad meent, dat de eenige oplossing, welke alle aanhangers der constitutio- neele monarchie zou bevredigen, deze zou zijn, dat men den Prins der Asturiën op den Spaan schen troon plaatste. I?oi*tug;al. Graaf de Samosois, minister van financien, is vervangen door den heer Saracro de Carvalho, en den heer Pequito, minister van justitie, door den heer Cortez. De leening van 100 millioen, waarvan herhaal delijk gewag is gemaakt, is nog niet gesloten, gelijk sommigen hebben beweerd. De onderhan delingen met een Duitsch bankiershuis aangekoopt, hebben tot geen gunstigen uitslag geleid. Oosteuryk-Hougiaarsche Mouarehie. Te Sebenico in Dalmatië zijn de matrozen van een Italiaansch oorlogschip, dat aldaar was bin- nengeloopen, toen zij 's avonds aan wal waren, door de Slavonische bevolking aangevallen en mishandeld. De militie, die werd opgeroepen om de politie te ondersteunen, heeft gemeene zaak gemaakt met het volk; zeven matrozen zijn ge wond, waarvan een zeer ernstig. De Italiaansche consul te Sebenico heeft zijn beklag ingediend over het voorgevallene, en de Italiaansche regee ring zal zeer waarschijnlijk zich tot de Oosten- rijksche wenden om voldoening te vragen. De democratische vereeniging te Gratz heeft besloten tot de indiening van eene petitie bij het Ministerie tot opheffing van alle kloosters en van het Concordaat. Wat voorts de zaak der kloosters betreft, zoo wordt door een der Weener bladen gemeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken reeds aan de verschillende stadhouders en lands- presidenten eene aanschrijving heeft gericht, waarin eene periodieke visitatie der kloosters voor hen verplichtend wordt gesteld. Aan den Wanderer wordt uit Praag geschreven, dat graaf Trautmansdorf, Oostenrijksch gezant te Rome, zijne demissie zou hebben verlangd, omdat hij het onmogelijk achtte tusschen het Pauselijk Hof en de nieuwe richting in Oostenrijk eene verzoening tot stand te brengen. Ook te Weenen liep een dergelijk gerucht, doch het vond nog weinig ingang. Engeland. Er is een Nationale Bond tot stand gebracht, waarmede men beoogt om zoodanige maatregelen te beramen en toe te passen, dat aan elk kind in het vereenigd koninkrijk voortaan onderwijs wordt verstrekt. Een der aandeelhouders van de Amerikaansche telegraaf-maatschappij (Engelsche kabel) komt er tegen op, dat de concurrentie met de Fransche maatschappij zóo ver gedreven wordt, dat de kosten voor het seinen belachelijk gering worden. De Engelsche maatschappij is langzamerhand ge komen op den prijs van 4U shillings voor elk enkelvoudig bericht. Dit scheen als minimum bestemd te wezen. De Fransche maatschappij heeft evenwel dien prijs verminderd tot op 32 shillings, waarop de Engelsche compagnie den prijs op 31) shillings heeft vastgesteld. Men ver wacht nu dat de Fransche compagnie eene ver mindering zal aankondigen, en terecht wordt er op gewezen dat als het zoo voort gaat, de aan deelhouders weldra zullen kunnen bijpassen in plaats dat zij eenige reuten zullen trekken. De Engelsche dagbladen klagen over de toene mende hevigheid en verbittering, met welke car- dinaal Cullen over protestanten spreekt. Hij heeft een nieuwen herderlijken brief uitgevaardigd, waarin hij zijne oude beschuldigingen herhaalt tegen de ongodsdienstigheid en ongeloovigheid der protestanten. „Het geloof wordt lederen dag aangevallen," zegt de kardinaal. „Van alle zijden worden po gingen gedaan, om het geloof van het aanko mende geslacht te ondermijnen, door neutrale scholen te stichten, door de katholieke jeugd te verleiden prolestantsche of godsdienstlooze scho len te bezoeken, en haar dat kostbare „aroma" van den godsdienst te onthouden,-hetwelk de we tenschap vrijwaart van aardsch, zinnelijk en dui- velsch te worden." Een der Engelsche bladen merkt niet onaar dig op, dat de cardinaal alleen vergeet aan te toonen, hoeveel kwaad aan het geloof wordt ge daan, door zijne onrechtvaardige beschuldiging, dat protestanten en ongeloovigen éen zijn. Men herinnert zich dat voor eenigen tijd de Engelsche familie Powell, die zich in Abessinië op reis bevond, vermoord is geworden. Thans wordt uit Aden door den Engelschen Minister- Resident gemeld, dat op bevel van den Vorst Kassa alle dorpen van den Abessinischen stam, tot welken de moordenaars behoorden, geplun derd en verbrand zijn. Frankrijk. De commissie van den Senaat heeft in hare zitting van Maandag de artt. 25 van de regee- ringsvoordracht en art. 2 over de ministerieele verantwoordelijkheid behandeld. De heeren De- langle en DeMaupas hebben gewezen op de on duidelijkheid van het artikel en het tegenstrij dige tusschen de eerste en derde alinea, daar in de eerste gezegd wordt dat de ministers van den keizer afhangen en in de laatste dat zij ver antwoordelijk zijn. Beide senatoren hebben, naar men zegt, zich voor eene wijziging van het ar tikel in liberalen zin verklaard. De andere leden der commissie hebben in 't algemeen erkend, dat het artikel ten aanzien van de duidelijkheid wel wat te wenschen overlaat. Om hieraan een einde te maken, hebben eenigen zelfs niet geaarzeld het voorstel te doen tot het schrappen der alinea, welke bepaalt dat de ministers verantwoordelijk zijn. De heer Delangle zal als rapporteur worden gekozen. De heer Rouher zal dus zijn zin krijgen. Er wordt beweerd dat eenige Senatoren het initiatief zullen nemen tot een voorstel, volgens hetwelk de bezoldiging als Senator niet kan sa mengaan met die van een ander openbaar ambt. Een voorstel van dien aard zou zeker door de publieke opinie zeer gunstig worden opgenomen maar stellig niet door de Senatoren, die zich om de publieke opinie weinig bekommeren. Van veel belang is het oordeel, dat Zaterdag in een der Fransche bladen door een in de po litiek grijs geworden man werd geveld, daar het beknopt en duidelijk de grieven en bedenkingen opsomt, die in het algemeen tegen het senatus- consult worden ingebracht. „Het senatus-consult, dit staat vast, is de ver oordeeling van de geschiedenis des keizerrijks. Zal het ook het punt van uitgang zijn van eene oprechte staatkunde? Hoe gaarne zouden wij dat gelooven, maar daar is in den vorm van het staatsstuk meer dan éen punt, dat onzen twijfel gaande maakt. Vooreerst toch vragen wij, of art. 2 de minis terieele verantwoordelijkheid wel klaar en dui delijk behelst? „De ministers hangen slechts van den Keizer af." Niets is natuurlijker, voor zoover hunne be noeming aangaat, maar legt die paragraaf naast de woorden, waardoor aan den senaat alleen de macht wordt verleend, hen in staat van beschul diging te stellen, en de bedenking rijst, of met die bepaling niet aan de ministerieele verant woordelijkheid haar waar karakter wordt ont nomen. Belg;ie. De Nouvelliste de Gand, de aanstaande Septem berfeesten te Brussel besprekende, zegt o. a.: „Die feesten hadden sedert lang afgeschaft moeten worden, omdat zij niet de minste beteekenis meer hebben en eene beleedigmg zijn voor eene natie, met welke wij behoefte hebben in vrede te leven. Zoodra het decreet tot uitsluiting van het Huis van Oranje van elk gezag in België was opge heven, hadden die feesten geen grond van be staan meer. De betrekkingen van vriendschap en goede nabuurschap met het Nedertandsche volk vorderden deze daad van beleefdheid." Te Rupelmonde in Oost-Vlaanderen is men voornemens, een standbeeld op te richten ter eere van den bekenden en vermaarden aardrijks kundige Mercator, dien België onder zijne kinde ren rekent en als in die plaats geboren beschouwt. Een Duitsch dagblad meldt evenwel, dat men den 3dcn dezer maand den eersten steen heeft ge legd van een gedenkteeken voor den Duitscheu aardrijkskundige Mercator, zoodat thans de vraag rijst of hier dezelfde persoon wordt bedoeld? TELEUIRAAIMEIV. Parijs, 10 Augustus. De Corresp. Ualienne zegt, dat de eenstemmige houding der mogendheden in de zaak tusschen den sultan en den onderko ning van Egypte zal leiden tot eene afdoende vereffening der moeilijkheden; de mogendheden zullen toonen bij de verhindering van een con flict rechtstreeks belang te hebben. De berichten betreffende het geschil tusschen den sultan en den Khedive luiden gunstiger. Maarschalk Niel is nog steeds ernstig ongesteld. Madrifl, 10 Augustus.' Zestien gevangenen, waaronder vijf priesters, zijn te Madrid aangeko men en door de menigte aangevallen. Ondanks het militair excorte werden twee der gevange nen gewond. Er bestaat thans in geheel Spanje geene enkele Carlistische bende meer. Die in de pro vincie Sovia heeft zich aan het bestuur onderwor pen. Geen enkel soldaat is tot de Carlistische benden overgegaan. De gouverneur van Catalonië heeft gemeld dat er eene Carlistische bende in die provincie verschenen is. Er zijn maatregelen genomen om haar te vervolgen. Hamburg, 10 Augustus. De Börsenhalle heeft eene kabel-dépêche ontvangen, meldende, dat het te Hamburg te huisbehoorende stoomschip Gcr- mania op de reis van New-York naar Europa nabij Cape Race totaal is verongelukt- De passa giers en de manschappen zijn gered. Weenen, 10 Augustus. Bij de voortzetting der discussiën in de delegatiën over de buitenlandsche aangelegenheden werd door eenige gedelegeer den aangedrongen op de opheffing van de ge- zantschapsposten bij verschillende kleine Duitsche Staten, en om in Rome een chargé d'affaire aan te stellen in plaats van een gezant. De heerVon Beust betoogde de noodzakelijkheid om gezanten aan kleinere hoven te handhaven. Hij verklaarde voorts dat hein niets bekend was van het be- weeren dat Saksen het gezantschap in Weenen zou opheffen. Het voorstel betreffende het ge zantschap te Rome werd door den minister be streden. Hij voerde aan, dat de Protestantsche regeeringen hetzelfde standpunt innemen tegen over Rome als de Katholieke Staten, en 's lands waardigheid in geen enkel opzicht uit het oog wordt verloren. Ten slotte verklaarde de heer Von Beust dat het vacant blijven der gezantschapsposten te Weenen en te St.-Petersburg volstrekt geene politieke beteekenis had. De door de commissie voorgestelde opheffing vau de gezantschapsposten te Hamburg, Lubeck, Bremen, Oldenburg, Bruns- wijk, werd goedgekeurd. Alle overige voorstellen werden verworpen. Het aangevraagde krediet voor de diplomatie en de post der buitengewone uitgaven werd vervolgens goedgekeurd. NT.-il.) Parijs, 10 Augustus Middernacht Maarschalk Prim is heden hier aangekomen en onmiddellijk naar Vichy vertrokken. Men verzekert, dat alle Carlistische benden ver strooid zijn en vele arrestatiën hebben plaats gehad. (N. T.-il.) Berlijn, 11 Augustus. De Provincial Correspondenz meldt, dat Pruisen van het Oosten- rijksche kabinet de openbaarmaking der bewijzen heeft opgevorderd voor de bewering van Von Beust, dat Pruisen de pogingen tot toenadering door Oostenrijk gedaan heeft verijdeld. Grelcl- en Efleetenmarlrt. Amsterdam, 9 Augustus. Ons overzicht van de geld- en fondsenmarkt kan deze week niet veel merkwaardigs opleve ren de houding van de beurs was over bet ge heel niet ongunstig, doch de prijzen kwamen niets op. Onze Nationale fondsen liepen eerst terug, doch herstelden zich later weder, zoodat zij ten slotte nagenoeg op de prijzen van verleden week blij ven, nl. de 214 pCt. b5Ht, de 3 pCt. 63>/4 en de 4 pCt. 86K« pCt. Aandeelen Handelmaatschappij beginnen zich aan den druk der contramine te onttrekken en kwamen van 115%, op den 2d,n heden tot 117 a 14 pCt. In Aandeelen Holland- sche Spoorwegmaatschappij hadden levendige om zettingen plaats tot zéér verhoogden prijs: den 2d,n waren zij tot even boven pari geklommen, welken weg zij bleven vervolgen tot zij 105 pCt. bereikt hadden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op dit soliede fonds. Russische fondsen bleven vrij ongevoelig voor de finantieele maatregelen, welke in dat land geno men zijn, de uitgifte nl. van 15 millioen Z.-R. 5 pCt. Bankbiljetten tegen 83 pCt. en van 18 mil lioen Z.-R. Schatkistbiljetten. De Aandeelen Groote Sporen hebben echter nieuwe vorderingen ge maakt, en klommen van 23544 tot 240; de Jelez Griasi van ƒ209 tot ƒ214; de overige Sporen eene fractie lager of moeilijk prijshoudend evenals de overige Staatsfondsen. In Spanje was de handel vrij levendig, schoon de omzet geene groote kapitalen beliep en de prijzen er niet veel bij wonnen. Portugal gedrukt, wegens verkoopen voor Engelsche rekening. Oostenrijk steeds in dezelfde neerslachtige stemming. Noch het fraais dat de minister van) financiën weet te verhalen van den toestand des lands, noch de bezuinigingen welke de delegatiën op de alge meene begrooting weten door te drijven, is in staat om de prijzen vooruit te brengen; integen deel zijn zij een zweem lager dan voor acht dagen. Op de meeste overige buitenlandsche fondsen is van toepassing wat wij omtrent de bovenge- noemden zeidenmet meer of minder handel, bleven zij tamelijk stationair, alleen Amerika wou van tot "4 pCt. zonder dat er echter veel in omging. Het geld op prolongatie is steeds in 414 pCt. grif te bekomen. Correspondentie. Het ingezonden stuk van den heer W. v. E. kunnen we niet plaatsen, daar die heer ons on bekend is. Zoo hij zich persoonlijk bij de redactie vervoegt, zullen hem volledig de bezwaren wor den medegedeeld, die tegen de opname van zijn artikeltje bestaan,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3