N°. 2915. Donderdag A°. 1869. 112 Augustus. Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post0 3-85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKHTENTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten, over de maand Juni 1869. gemeenten. Overleden op den leeftijd van: Amsterdam. Arnhem 1 Dordrecht '3-Gravenhage Groningen Haarlem 's-Hcrtogcnbo=ch Leeuwarden Leiden Maastricht. Rotterdam. Utrecht 271764 31792 24878 90068 37634 30916 25038 25048 39294 28679 118837 60999 157 Overleden ten gevolge van: aanmerkingen. 20 11 25 a. 3 verdr.; 5 gevallen1 vcrbr.; 1 verwond1 zelfm. b. 1 verdr. c. verdr. d. 1 verdr.; 1 zelfm. e. Te Utrecht stierf een man uit de beruchte Knelpoortde laatste der naar liet Ziekenhuis over- gebrachten, aldaar aan typhus. 1 verdr.; 2 zelfm. (Overgedrukt uit het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde. Jaargang 1869.) Lelden, 11 Augustus. De K ies vereen i gi n g Het Algemeen Belang heeft in hare op gisteren gehouden ver gadering den heer Jlr. P. C. Leiwijn tot haren candidaat voor het Lidmaat schap van den Gemeenteraad gekozen. Thans, nu de Fransche Senaat groote hervorming zal ondergaan, trekt Louis Jourdan in de Siècle eene parallel tusschen dat staatsli chaam en dezelfde corporatie in de Ver. Staten. Hij schrijft: Wij meenen de doorluchtige heeren, die in het Luxembourg zetelen, niet te beleedi- gen, wanneer we beweren, dat zij de natie niet ver tegenwoordigen. Door het hoofd van het uitvoerend gezag benoemd, wordt hun door dezen de vervulling van eenige functiën opgedragen, door de consti tutie aangewezen, maar ze danken hun oorsprong niet aan het land, dat hen niet kent, en ook niets met hen gemeen heeft. Wat we in hoofd zaak van hen weten, is dat elk hunner ons 30,000 fr. 'sjaars kost. En wat geven ze ons daarvoor in de plaats? Niets. Ondersteld, dat onze 150 Senatoren eensklaps verdwenen en niet weer vervangen werden zeker zou daardoor, van een humaan standpunt, eene smartelijke leegte het gevolg zijn, maar uit een politiek oogpunt zou men niets van hun gemis bemerken en de zaken zouden er noch slechter noch beter om gaan. En dat is te begrijpen. Daar, waar het beginsel der nationale souvereiniteit voorheerschend is, wordt alles, wat van dat beginsel niet rechtstreeks zijne levenswerkzaamheid ontvangt, van onder geschikt belang. In de publieke opinie staat een Senator op dezelfde lijn als een lid van den Raad van State, een president van het Hof, een gene raal of een prefect. Allen worden door den Kei zer benoemd even goed als de minste ambtenaar. De functiën en de traktementen verschillen, maar de oorsprong is dezelfde. Waarom heeft de Ge meenteraad van de kleinste gemeente in Frank rijk meer zedelijk gezag, meer invloed in zijne omgeving dan de gemeente commissie van Parijs in de hare? Omdat de eerste door het algemeen stemrecht wordt gekozen, terwijl de leden van de gemeente commissie door het hoofd van het uitvoerend gezag worden benoemd. De Amerikaansehe Senaat is niet het recht- streeksch voortbrengsel van het algemeen stem recht, maar ontleent er toch zijn oorsprong aan, en dat is voldoende om er al het indrukwek kende aan bij te zetten, dat hem noodzakelijk is. Elke staat der Unie bezit een provinciaal par lement, dat door de burgers is gekozen. Dit par lement kiest op zijne beurt twee Senatoren voor den tijd van zes jaren. In dat opzicht zijn al de staten volkomen gelijk. Rhode-Island bijv., een der minst bevolkte staten en dat slechts éen af gevaardigde verkiest, zendt evengoed twee ver tegenwoordigers naar den Senaat als New- York en Pennsylvanië, waarvan de eerste dertig en de tweede drieëntwintig afgevaardigden heeft. Om de twee jaren wordt een derde gedeelte van den Senaat hernieuwd, terwijl de rooster van aftreding zoo is ingericht, dat elk der staten steeds door minstens een zijner senatoren verte genwoordigd blijft. De vice-president van de republiek zit in den Senaat voor. Men voorkomt aldus eiken strijd om den voorrang tusschen de verschillende staten der Unie, en daar de Senatoren steeds een even getal uitmaken, beslist bij staking van stemmen de president. De senaat alleen oefent toezicht op de betrek kingen met bet buitenland, waaraan de Kamer van volksvertegenwoordigers geheel vreemd blijft. Een verdrag is dus geldig, wanneer het door den senaat en door den pres. der republiek is goed gekeurd. De benoemingen der ministers, der gezan ten, die de Amerikaansehe Unie in het buiten land vertegenwoordigen, moeten door den senaat worden goedgekeurd. „Op die wijze," zegt Labou- laye, „zijn de Ver. Staten er in geslaagd, zich als een groote mogendheid te doen beschouwen, ter wijl, tijdens de omwenteling, met die voortdurend vernieuwde congressen, Amerika met niemand onderhandelen kon, en zwak en veracht bleef." De vereischten waaraan men moet voldoen, om tot senator verkozen te kunnen worden, verschil len niet veel van die welke vereischt worden om volksvertegenwoordiger te zijn. Oin afgevaar digde te zijn, is 't voldoende dat men sinds zeven jaar burger van de Ver. Staten ia en den leeftijd van vijfentwintig jaren bereikt hebbe. Om tot senator verkozen te worden moet men negen jaar burger van de Ver. Staten, dertig jaren oud zijn, en in den Staat wonen waardoor men be noemd wordt. Laat ons nu voor een oogenblik aannemen, dat in Frankrijk de Staat tot zijn waren werkkring wordt teruggebracht, tot wachter van de alge- meene belangen en tot uitvoerder van den volks wil; dat de prefecten eenvoudige administrateurs zijn en geen keizers in klein formaat; dat al de maires door het algemeen stemrecht worden ge kozen; dat het stelsel der oilicieele caudidaturen geheel achterwege (worde gelaten. Dat aange nomen, zouden wij, wanneer de kiesraden van elk departement bijeen werden geroepen om twee senatoren voor zes jaar te verkiezen, een hooger- huis hebben, dat, in zijn oorsprong, met den Aine- rikaausclien seDaat zou overeenkomenmaar de attributen van dien Fransehen senaat zouden waarschijnlijk zeer verschillend zijn; het wetg. lichaam toch zou slechts noode aan den senaat het uitsluitend toezicht op de betrekkingen met het buitenland overlaten, en het zou daarin gelijk hebben. Van die betrekkingen hangen oorlog en vrede af; en is 't niet billijk dat al de ele menten der volksvertegenwoordiging samenwer ken, waar het hare leiding, liet voorkomen van den krijg of het behoud van den vrede geldt? De Amerikaansehe senaat is niet slechts een groot staatkundig lichaam, maar constitueert zich ook als rechtbank om de ministers en al de amb tenaren te beoordeelen, die door de Kamer van representanten naar zijne jurisdictie worden ver wezen. De eenige straf die hij echter kan uit spreken, is de degradatie, - of - wat juister is - de ongeschiktheid om voortaan eenige openbare betrekking te bekleeden. Dat is een straf, die slechts den ambtenaar, niet den man treft. Zoo de man zich, in de uitoefening zijner functiën, heeft schuldig gemaakt aati eenig misdrijf of aan eene misdaad van gemeen recht, dan wordt hij niet naar den senaat, maar naar de gewond recht banken verwezen. Alleen politieke rechtbank, oor deelt de Amerikaansehe senaat slechts over het gedrag van den man als ambtenaar van den staat en niets meer. Deze organisatie strekt den staatkundigen geest van de landgenooten van Washington en Frank lin tot groote eer. Wij zijn er verre van af, die volmaking te hebben verkregen en ons gouver nementeel mecanisme laat nog veel te wenschen over. 't Is thans zeker niet ondienstig er op te wij zen, dat de Amerikanen begrepen hebben, dat een lichaam als de senaat, waar het op het stemrecht steunt, oneindig beter kan werken dan wanneer het zijne macht ontleent aan het uitvoerend ge zag, welk dit ook zij. Inde Menisten-Kerk te Amsterdam had gisteren morgen te 10 uren de opening plaats van de 81"° Aigemeene Vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. 220 Departementen waren opgekomen. De heer Dr. J. Bosscha Jr. nam als Voorzitter het woord. Hij wijst op het. besef, dat alle opgekomenen geestverwanten zijn en strijdgenooten op't gebied van 't ouderwijs. De leden waren soldaten in een uitgebreid leger, die hunne blikken naar 't hoofdkwartier richten. Deze vergadering heeft een bijzondere betee- kenis. Het herdenken van het verledene zal een waardeering zijn van het tegenwoordige en een les voor de toekomst. Hij herinnert het gebeurde in't afgeloopen jaar. In de vorige vergadering was opgewekt om voorde volksschool te waken, voor welke de maat schappij haar tachtigjarigen strijd gestreden had. Die opwekking was met daverende toejuiching begroet, omdat het gesprokene de gevoelige snaar der Maatschappij aanroerde, haar dochter, de volks school, betrof. De Maatschappij had van haar stichting af door haar scholen het voorbeeld ge geven. Haar wet gebood verspreiding van volks- ROMANESKE JONGEJUFYROUWEN. NAAR HET FRANSCII VAN JULES KERGOMARD. Vervolg.) Dewijl er ons intnsschen een kostbaar oog is overgebleven, dat en face is, beeft zij er nog een bij geschetst op drie kwart. Zoowat tusschen beiden in heeft zij een arendsneus en profil geteekend, en daaronder een mond, waarvan ik geene beschrijving kan geven. Het overige is naar rato. Maar zij verzekert dat het geheel frappant gelijkt, en zij verbiedt mij om er iets aan te veranderen. Ik weet niet wat voor be proevingen Renée mij nog zal laten doorstaan, alvorens zij mij hare liefde schenkt; er bestaat geene enkele, die ik niet bereid ben door te staan maar hoe grillig zij ook moge wezen, zou ik wel eens willen zien dat zij mij er eene meer heroïque konde opleggen, dan mijne tegenwoor dige medeplichtigheid aan soortgelijke misdaden. Ik zou dan ook onvermijdelijk reeds idioot of dol zijn geworden van walging van dien arbeid en van schaamte over inij zeiven, indien het pa viljoen, waar ik dien arbeid verricht, niet nu en dan werd opgeluisterd door de tegenwoor digheid van Renée. Zij kent al te goed de ge strengheid waarmee hare moeder vasthoudt aan de welvoeglijkheid en aan hetgeen naar hare begiippen al of niet past, dan dat zij zich alléén in het paviljoentje zou durven wagen; mejuf- vroinv de Gury en zij weten echter eiken dag den chevalier over te halen om haar daarheen te vergezellen; maar de meistreel die een al lerbest en erg verstrooid mensch is, gaat dan al spoedig, zonder dat hij 't zelf weet, heen en dwaalt rond in bosschages, om naar eenige pastorale rijmpjes te zoeken, die hij niet vinden kan, en die bestemd zijn voor de schoone Mar- celle, van wie de goede oude heer, erger en ernstiger, geloof ik dan hij zelf wel weet, zich als den getrouwen patito heelt opgeworpen, en dan blijven de beide meisjes met mij alleen, al- zoo mijne tante gewoonlijk te zeer bezig is met liet beheer harer bezittingen dan dat zij iets zou merken van dien inbreuk op de regelen der welvoeglijkheid. Eu ik kan u verklaren dat ik, die, zooals gij weet, nog al vrij wat ongegeneerd omspring met de schepsels, waaraan gij daar ginds bij u dom genoeg zijt den naam van vrouwen te geven, mij tegenover die onschuld- jes veel erger verlegen gevoel dan zij het zijn tegenover mij. Ik weet soms het stilzwijgen met haar niet anders af te breken, dan door ze aan 't lachen te maken, die ondeugende meisjes, met onze ateliers-grappen wel te verstaan met die, welke baar onschuldige ooren mogen hoo- ren. Gij ziet dus, dat, wanneer ik ook ai houd van tiet rom-aneske in 't leven, de voorzichtige moeders toch niet van mij te vreezen hebben, dat ik de jeugdige hartjes zal trachten in te palmen door middel van verdraaide airs of on gepaste praatjes. Al was dus Renée niet van nature te degelijk en ferm om erg toegankelijk te zijn voor eene zuchtende en smachtende liefde, dan zou het mij nog onmogelijk zijn om te trach ten haar in te pakken door middelen, die geheel en al buiten den kring mijner gaven liggen. Ik wil mij zeiven intusschen niet belangeloozer afschilderen dan ik ben, door u te verbergen dat ik geene enkele gelegenheid ongebruikt laat voorbijgaan, zonder te doen uitkomen, niet door hoogdravende betoogen, maar door voorbeelden, dat de kunst in onzen tijd in evenzoo hooge achting staat als alle andere soort van aanzien, en welk een benijdenswaardig aandeel eene vrouw, die men liefheeft, hebben kan aan liet. ontstaan in de schepping van een meesterstuk! Daar ik zeker genoeg ben van door mijn talent fatsoenlijk te kunnen leven, geloof ik niet te handelen tegen de wetten der kiesclilieid, wan neer ik poog eene vrouw te verbinden aan een loopbaan, die, al zou zij dan ook nimmer roem vol worden, toch altoos ten minste eervol zal zijn zoowel voor haar als voor mij. Renée schijiit nog met meer smaak naar dat onderwerp te luisteren dan haar vriendinnetje. Zij luistert naar mij met eene naïeve verwondering, ter wijl zij hare groote blauwe oogen op mij ves tigt, wier volslagen gebrek aan schroomvallig heid mij in verwarring brengt, welke moeite ik ook aanwend om mij daartegen te verzetten. En als zij dan van mij zijn weggegaan, zie ik ze na door het open vensier, hoe zij daar ge armd door de lanen van liet park wandelen, en dikwijls blijkt het uit hare blikken, als zij zich omkeeren en naar mij kijken, dat zij het over mij hebben. Over mij en over iemand anders; want ik zie wel iederen dag, zonder dat ik het laat merken, opnieuw hoe mejufvronw Marcelle getrouwelijk op den brievenbesteller wacht, en ik moet tot hare eer zeggen, dat zij wei al haar best doet om tot een goed resultaat te komen, maar dat

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1