pore, het stoomschip Capitole, kapit, Champenois, medebrengende de brieven en dagbladen uit Europa, loopende tot 13 Wei jl. De staat der Nederlandsche Bank op 23 Juni ('s namiddags) was als volgt: Bankbiljetten in omloop 26,til 7,495, Rekening- Courant saldo's I 2,364,583.01, Munt en Muntma- ter (mutaties inbegrepen) f 22,863,953.50. Door den Gouverneur-Generaal van Neêrlandsch Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. BenoemdTot lid van het hoog militair-gerechtshof van NederlandschIndië, A. C. Ruighart, inspecteur van administratie bij Zr. Ms. zeemacht aldaar; tot advocaat en procu reur bij den raad van justitie te Samarang, Mr. P. P. Andreas; tot hoofdonderwijzer aan de open- bare eerste lagere school te Samarang, de hoofd onderwijzer aan de openbare lagere school te. Salatige J. A. Immink; tot commies-controleur tevens magazijnmeester der postzegels bij het al gemeen beheer der posterijen, de. ambtenaar op non-activiteit R. L. A. H. Bloem, laatstelijk eer ste commies bij het departement van Binnen- landsch bestuur; tot derden commies op het par ket van den procureur-generaal bij het hoogge rechtshof van Nederlandsch Indië, tevens advo caat-fiscaal voor de land- en zeemacht in Neder landsch Indie, de eerste klerk op dat parket Th. J. Van der Vlist. Belast: Met de waarneming der betrekking van binnen-regent van het oude-mannenhuis te. Samarang, J. A. Brumstede, gepensioneerd kapi tein der infanterie. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, on der toekenning van wachtgeld, de hoofdonder wijzer aan de openb. l,le lagere school te Padang J. O. Boulet. Bij den residentieraad te Riouw. O n tslagen op verzoek, eervol, als lid, J. De Bode, maj. der inf., mil. konim. van Riouw en onderh., onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Benoemd: Tot lid F. A. A. J. Valkenhoff, kapt. der inf. Militair Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den officier van gezondheid der derde klasse C. F. Erdbrink, bij den militair, geneeskundigen dienst. Overgeplaatst: Bij het groot militair-hospi taal te Soerabaya, de off. van gez. 3de kl. A. Fei- kema, van het garn. te Meester Cornelis; bij het garn. te Banjoewangi, de off. van gez. 2de kl. A. F. Heijl, van het groot mil.-hosp. te Soerabaya; bij den geneesk. dienst van Celebes en onderhoo- righeden, de off. van gez. 3dc kl. E. C. Van Win kelen, van het groot mil.-hosp. te Soerabaya. INGEZONDEN. Wegens het bedanken van den Hoogleeraar de Wal blijft er nog eene vacature over in den ge meenteraad- Wien zal men nu kiezen? Niettegenstaande wij gaarne gezien hadden, dat de Heer Dr. Plaat, een man van groote bekwaam heden en als geneesheer juist nu onmisbaar in den gemeenteraad, bij de vorige stemmingen ware gekozen geworden, meenen wij toch met het oog op den afloop der gehouden verkiezingen, dat hij nu moeilijk kans van slagen zal hebben en daarom ook de persoon niet meer is, die door eenige kiesvereeniging zal worden aanbevolen. Gelukkig zijn er in Leiden nog mannen te vinden, die op eene waardige wijze het mandaat, dat de burgerij hun mocht opdragen, kunnen vervullen Wij noemen als zoodanig den Heer Mr. P. C. Lezwijn. Gedurende een tijd van 20 jaren is hij in velerlei administrative betrekkingen belangloos werkzaam geweest en iedereen roemde als om strijd zijn ijver, zijne nauwkeurigheid en geschiktheid. Vragen wij dus niet, welke staatkundige rich ting is die heer toegedaan? zulks is in dit geval niet noodig. Neen, vragen wij liever: geeft die heer ons waarborgen voor een zuinig beheer der gemeente- financiën; zal hij in het waarachtig belang dei- burgerij werkzaam zijn? En dan zal ieder, die het genoegen heeft gehad met dien heer in aanraking te komen, of op grond eener veeljarige ondervinding, volmondig „ja" kunnen antwoorden. Zetten wij dus alle partijschap ter zijde en kiezen wij tot lid van den Leidschen gemeenteraad den Heer Mr. P. C. LEZWIJN. In het Leidsch Dagblad van gisteren wordt on der den datum van 6 Augustus uit Rotterdam mededeeling gedaan van de aldaar voorgevallen ongeregeldheden, ten gevolge waarvan een de tachement hussaren uit 's Gravenhage naar eerst genoemde plaats zou zijn vertrokken. Het is zeer bevreemdend, dat de veelgelezen Nieuwe Rolterdamsche Courant omtrent deze zaak het stilzwijgen bewaard heeft en de komst der hussaren alleen als een voorzorgsmaatre gel gedureude de dezer dagen in gang zijnde kermis heeft voorgesteld, terwijl elk Rotterdam mer toch weet, dat de hussaren dagelijksch pa trouilleeren, een bewijs, dat hunne komst, die ook een dag vroeger plaats vond dan bepaald was, toch meer dan een voorzorgsmaatregel was. Het ken vijn nut hebben, dat de aandacht er op gevestigd wordt, dat een blad als de Nieuwe Rolterdamsche Courant slecht ingelicht is of m oed- willig nieuwstijdingen terughoudt, waarvan de mededeeling voor hare stad minder aangenaam is. Leiden, 10 Augustus. K. BUITENLAN 1 Spaiye. Circulaire van den Spaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken. De circulaire van den minister van Buiten landsche Zaken aan de Spaansche gezantschap pen buitenslands, gedagteekend 26 Juli, zegt, na de voornaamste stappen der voorloopige regee ring herinnerd te hebben „De nieuwe orde van zaken heeft volledige voldoening gegeven aan de algemeene klachten der beschaafde natiën over de onverdraagzaam heid in godsdienstzakendie in Spanje hare laatste wijkplaats had gevonden. Voorlaan zal het, zonder afbreuk voor het Katholieke gevoel en het loutere en levendige geloof der Span jaarden, aan de naar dit edele land strodmende buitenlanders vrijstaan niet alleen hun bedrijf alhier uit te oefenen, maar ook God vrijelijk naar hunne geloofsbegrippen te aanbidden. Dit feit geeft alleen reeds aan het Spaansche gou vernement aanspraak op de hartelijke en vverk- dadige. toegenegenheid van al de beschaafde staten, daar deze, bij alle-verschil van instellin gen, eenstemmig het groote beginsel van gods dienstvrijheid huldigen. z/De regent is thans het hoold des staats, ter wijl de volksvertegenwoordigers, de Cortes-ver- gadering geschorst zijnde, in rechtstreeksche aanraking met hunne kiezers komen, en zich voor definitieve keuze van den monarch berei den. Voor het welzijn, de grootheid en de toe komst der Spaansche natie is het van groot ge wicht, dat de monarch, die haar lot in gemeen overleg met de Cortes zal besturen, een zeer groot aantal stemmen op zich vereenige, de hooge eer die hem toegedacht wordt waardig zij, en, wan neer de roemrijke kroon van den heiligen Fer dinand en van Alphonsus den Edelmoedigen op zijn hoofd wordt geplaatst, door al de- Spanjaar den met vreugde en liefde worde begroet. z/In afwachting van het tijdstip dat de grond wetgevende Cortes door het verkiezen van den monarch (een hun uitsluitend voorbehouden recht) de kroon op het aangevangen gebouw zetten, heen het gouvernement, ontheven van de par lementaire werkzaamheden, evenwel gewichtige plichten te vervullen. //In de eerste plaats wil het een eind maken aan de aanslagen, de wanordelijkheden en den geest van regeeringloosheid, die in eenige oo y den zijn aangestookt, zekerlijk inzonderheid dooi de reactie, welke gelegenheid zoekt om haren wrevel bot te vieren door te zeggen dat de volks vrijheid onbestaanbaar is met de algemeene rust. //Insgelijks hoopt het gouvernement door snelle kastijding al de pogingen te fnuiken van eene hersenschimmige legitimiteit, die zich met ge weld zou willen meester maken van de kroon, welke alleen de grondwetgevende Cortes, krach tens de van ons volk ontvangen machtiging, be voegd zijn aan hem, dien zij den waardigsten achten zullen, op te zetten. //Het is eindelijk de vaste verwachting des gouvernements, dat de vrede op Cuba eerlang hersteld zal zijn, en dat de vertegenwoordigers van dat eiland, alsmede die van Porto-Rico, in onze Cortes-vergadering zullen komen zitting ne men, om mede te werken tot het maken dei- nieuwe wetten, welke door de publieke opinie dringeiid voor die afgelegen provinciën worden verlangd. z/De vrijgevige hervorming onzer tariefwetge ving zal, indien zij behoorlijk wordt ten nutte gemaakt, middelen opleveren om voordeelige handelsverdragen met Frankrijk, Engeland, Italië, Portugal en andere landen te sluiten en alzoo onzen uitvoerhandel te bevorderen. z/De oplossing van het finantieel vraagstuk, een ontwerp van zeer ernstige zorg voor het gouvernement, hetwelk de door Spanje aangegane verbintenissen wil gestand doen, verder het ontwerpen der organieke wetten, die de Cortes in hunne eerstvolgende zitting zullen hebben te behandelen ter voltooiing hunner grondwetge vende taak, alsmede andere werkzaamheden van niet minder gewicht, als strekkende om den lande eene nieuwe organisatie te geven en om de vruchten der September revolutie te besten digen, zullen voornamelijk de gedachten bezig houden van het kabinet, hetwelk het vertrouwen van den regent des rijks en van de grondwet gevende Cortes is waardig gekeurd, en hetwelk het voornemen heeft om aan de levendige zucht der gansche natie naar orde en na:>'- vrijheid te voldoen zooveel het kan. „Thans alzoo, nu de staat een bepaalden en definitieven regeeringsvorm heeft, alsmede een hoofd wiens gezag wordt gewettigd door gronden welke onwraakbaar en thans in het oog der be schaafde natiën de geldigste zijn, is het ongetwij feld tijd om onze betrekkingen met de buiten landsche mogendh' Jen op den regelmatigen voet te brengen „Met dit doel heeft de regent reeds aan al de vertegenwoordigers van Spanje geloofsbrieven in zijnen naam doen zenden. Wat betreft de ge stremde betrekkingen met eenige staten van Amerika, is het gouvernement geneigd om ze te hervatten in geval die staten zulks wenschen, zonder eischen daarbij te voegen die met. onze belangen of waardigheid strijden.' Duitschland. Uit Munchen schrijft menHet blijkt dat de Regeering voornemens is met alle energie aan de bewegingen der clericalen paal en perk te stellen. Nadat de bekende rede van den Regens burger Bisschop, von Senestrey, bij haar eene hoogst ontevreden stemming tegen de onverzoen- lijken onder de geestelijkheid had gaande gemaakt, is zij den 3dcn dezer tot een bepaalden stap over gegaan, door de opheffing der Regensburger Jt- zuïetensehool tot opleiding van jeugdige geestelij ken. Deze maatregel was noodzakelijk geworden, doordien de aldaar gevestigde orde, onder bescher ming van den bisschop eri de prinses weduwe van Thurn en Taxis, een waar terrorismus had tot stand gebracht, terwijl door hare leden de kansel herhaaldelijk op eene ergerlijke wijze werd misbruikt. JEiig-elancl. In Londen is het gerucht verspreid dat de Engelsche Regeering aan het Parijsche kabinet in overweging heeft gegeven of het niet wen- schelijk zou zijn om gezamenlijk te trachten het tusschen den Sultan en den Khedive gerezen geschil te vereffenen. Velen zijn van gevoelen dat het antwoord van het kabinet der Tuileriën in toestemmenden zin zal luiden. Frankrijk. De commissie van den Senaat heeft Zaterdag hare tweede zitting gehouden. Uitvoerig was het debat, dat werd gevoerd over het eerste artikel der voordracht, hetwelk bepaalt, dat het initiatief voor de wetten bij den Keizer en het Wetgevend Lichaam berust. Volgens de France zou de heer Rouher hebben verklaard geen rapporteur te willen zijn van het Senaatsbesluit. De graaf van Palikao, zoomede de heeren Baroche, Haussmann, Rouland, Ségur d'Augues- seau, Charles Dupin, Larabit en Brenier zijn de bepaalde tegenstanders van de voordracht. Zij werden echter bestreden door de heeren De Sar- tiges, Bonjean, De Jlarnas en De la Sizeranne, die ijverig ondersteund werden door de Ministers, die deel genomen hebben aan het samenstellen van het Senaatsbesluit. Het amendement van den heer Brenier zal door een van den heer De Sartiges gevolgd worden, ten doel hebbende om aan de beide Kamers het recht van adres terug te geven De ontvangst van keizerin Eugénie te Konstan- tinopel wordt met kracht voorbereid. Een geheel nieuwe weg wordt van de landingplaats te Peru naar het paleis van Beylerbey, en van daar naar verschillende publieke gebouwen aangelegd. Een enkel bezoek van een vreemden vorst, zeggende Turken, brengt meer verbetering aan dan anders tientallen jaren. Een Parijsche correspondent schreef van een gezant te Parijs tot het inkoopen van tafelgereedschap. Die persoon is de heer Marco Vido, die mailre d'Hotel geweest is van het paleis, waar de prins en de prinses van Wales gelogeerd zijn geweest. Hij moet tevens een der groote restaurateurs van het Palais Royal bewegen, om de Keizerlijke tafel te Konstantinopel aan te nemen. De direc teur van de opera te Konstantinopel, de heer Naum, heeft 2000 pd.st. buitengewone subsidie om het seizoen een maand vroeger te openen en heeft reeds een Italiaansch gezelschap geëngageerd. Arme belastingschuldigen in Turkije! eerst de prins van Wales, nu de Keizerin vanFrankrijk, dan de feesten voor de besnijdenis van den zoon des Sultansindien ten minste de oorlog met den Onderkoning achterwege blijft! TELEGRAMMEN. Madrid, 9 Augustus. De Imparcial zegt dat in September eene versterking van 20,000 man naar Cuba zal vertrekken. De eerste quaestie, waarmede de Cortes zich zullen bezig houden, zal zijn de verkiezing van een monarch. Twee sergeanten der gendarmerie zijn gear resteerd. Men vond bij hen twintig brevetten van officiers bij het Carlistische leger. Een hunner gaf voor kapitein-generaal van Nieuw Castilië te wezen en de ander kommandant van Madrid. Wccnen, 9 Augustus. In het algemeen debat bij de delegatie van den rijksraad over de bui tenlandsche aangelegenheden, is het rapport dei- commissie uitgebracht De heer Spiegel sprak over het Roode Boek en heeft eene vriendschappelijke betrekking met Pruisen en geheel Duitschland aanbevolen. De heer Wickenburg verdedigde de politiek van Von Beust. Ook hij verklaarde zich voor vriendschap met Pruisen, wanneer die mogend heid daartoe oprecht de. hand biedt. De heer Weichs critiseerde den verzoenlijkeu toon van Oostenrijk tegenover Rome. Hij wenschte eene waakzame en tevens tegenover Duitschland verzoenende politiek. De heer Rechbauer verlangde eene strikte uit voering van het tractaat van Praag en verklaarde zich tegen een Zuid-Duitschen Bond. Hij wenschte dat Oostenrijk met een vereenigd Duitschland hand aan hand zou gaan. De heer Ziemialkowski zeide, dat hij niet voor eene alliantie met Pruisen was, omdat Pruisen macht boven recht stelt, terwijl Oostenrijk alleen door recht den vrede behoort te handhaven en geene al'iantie moet aangaan, die den vrede in het binnenland zou storen. De heer Arnuth beschouwde Pruisen als on verzoenlijk. Hij wees op de houding van den baron Von Werther en de dépêche van den heer Von Usedom, in antwoord op de verzoenende nota van graaf Von Beust ter zake van de Prui sische dépêche, die door den militairen staf open baar is gemaakt. Graaf Rechberg verdedigde zijne politiek ten opzichte van Sleeswijk-Holste'n. De heer S.urm wees op de identiteit der be langen van de beide helften des Rijks tegenover het buitenland. Hij verdedigde de houding der Duitsche Oostenrijkers, die wel vrede maar geene aansluiting met Duitschland verlangen. De heer Kaiser wees op de onverzoenlijkheid van Pruisen, alsook op het verschil van belangen voor Pruisen en Oostenrijk en sprak verder ten gunste van een Zuid-Duitschen Bond in overeen stemming met de strikte uitvoering van het Pla ger tractaat. De heer llelferstorfer gaf daarna als zijne mee- ning te kennen dat Oostenrijk lankmoedig jegens Rome behoort te zijn. Pruisen heeft, volgens hem, nimmer eene eerlijke politiek ten aanzien van Oostenrijk gevoerd. De Oostenrijksche staat nu moet zich vreedzaam ontwikkelen en dan den prijs voor zijne alliantie stellen. De heer Von Beust verklaarde, dat hij zich zijner verantwoordelijkheid bewust was, en be streed de meening dat sommige stukken, in het Roode Boek voorkomende, onrust moesten wekken. De verzameling stukken is veeleer geschikt om veel misverstand uit den weg te ruimen. Vele onaangename aanrakingen met Pruisen zijn ook voorkomen door het Roode Boek, en de Pruisische gezant te Weenen is geen hinderpaal tot het voor bereiden van eene betere verstandhouding met Pruisen. De minister moet dit ter eere van den gezaut erkennen. Verder ontkende de minister dat hij zich in Duitsche aangelegenheden heeft gemengd of eenige pressie heeft willen uitoefenen tot vorming van een Zuid-Duitschen Bond. Tusschen Oostenrijk en andere landen bestaat geene alliantie. Oostenrijk heeft in Frankrijk een goeden vriend. Ook kan men de vraag stellen, of Duitschland niet Oostenrijk zou helpen, als laatstgenoemde hulp noodig had. Doch dit daar gelaten, de Fransche regeering heelt zich tot nu toe steeds vriendschappelijk jegens Oostenrijk gedragen. Frankrijk heeft veel sympathie voor alle Oostenrijksche volken. De minister eindigde zijne rede met te zeggen, dat Oostenrijks politiek bestaat iu eene alliantie met zijne eigen volken. In de zitting der Hongaarsche delegatie is op de begrooting van buitenlandsche zaken de post. voor de consulaten in China en Japan geschrapt. De regeering heeft op eene interpellatie geant woord, dat zij de Hongaarsche Protestanten in Rumenië zal beschermen. St--Etlenne, 8 Augustus. De correctioneele rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak der mijnwerkers van de Loire; 62 personen zijn veroordeeld tot eene gevangenisstraf, varieerende van 1 tot 15 maanden. Laatstgenoemde straf is slechts op éen persoon toegepast. Tien der be klaagden zijn. vrijgesproken. Parjjs, 9 Augustus. Dc toestand van den maarschalk Niel is zorgbarend Madrid, 9 Augustus. Vele Carlistische samen zweerders zijn te Madrid en te Burgos gearres teerd. De Gacela bericht, dat Delanzatequi, het hoofd eener Carlistische bende, den 6den dezer te Val- cobeno gefusilleerd is. De Carlistische benden in de provincie Leon zijn geheel ontbonden. Marktberichten. Rottekuam, 9 Augustus. Tarwe 50 ets., Jarige Rogge 30 ets hooger. Nieuwe Rogge [1 a fi.ln. Haver 20 ets. hooger. Overige artikelen als voren. Koolzaad aangevoerd 360 Last. Meekrap Tot vorige prijzen werd weder een en ander aangeboden doch alteen kooplust voor de beste soorten zijnde bleef de omzet beperkt. Amsterdam, 9 Augustus. Tarwe f 5 hooger; B. Poolsche 335, 337. Rogge belangrijk hooger, Ga- latz 230, Petersb. 240 op 2/m. Galatz 224, 225 cont. d°. 223 bij partij. Petersburger 224, 225 z/k. Taganrogge 220 z k. Taganrogge 216, 217 z/k. aan de Zaan. Rogge p. Oct. 218, 221, Maart 212, ,214; Mei 212, 213. Koolzaad p. Sept. 75, p. Oct, 7514, Nov. 76%, April 77%. Raapolie vliegend 39, 39K, najaar 394439%, voorjaar 40». Lijnolie vlie gend 34, 3454najaar 34, voorjaar 34.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3