De vierde algemeene vergadering van leden van de Onderwijzers-Vereeniging in het 6d' district van Zuid-Holland (district Schiedam) is te Rotterdam gehouden, in de zaal „de Maas", onder leiding van den schoolopziener en alge- meenen voorzitter Dr. C. J. Vaillant. Eene talrijke opkomst gaf blijk van den toe- nemenden bloei dezer Vereeniging. Onder de opgekomenen merkte men onder anderen op den inspecteur van het lager onder wijs, Dr. M. P. Lindo, den oud-schoolopzienr, eerelid S. G. Heringa, en den Rotterdamschen school opziener Dr. Mensing, benevens de eereleden M. J. Wuyster, van Alkmaar, en F. H. Drost, van Schiedam. Nadat de vergadering te halftien met een har- telijken welkomstgroet door den algemeenen voor zitter was geopend, werd na de gewone huis houdelijke werkzaamheden overgegaan tot de bekroning der antwoorden op de prijsvragen, die dit jaar waren uitgeschreven. De uitslag van het onderzoek van het Hoofd bestuur en de commissie van beoordeeling was, dat het opstel, uitgeschreven voor hulponderwij zers met akte voor hoofdonderwijzer, onder het motto: Niels is bestendiger dan de onbestendigheid, werd bekroond; daarvan bleek de schrijver te zijn de heer J. Gouda, vroeger hulponderwijzer te Schiedam, thans hoofdonderwijzer aan de Lier, terwijl een ander onder het motto: Vanitas Vanitatum, waarvan de sehrijver is de heer P. Van Meurs, hulponderwijzer te Schiedam, eene eervolle ver melding bekwam. Van de antwoorden over het opstel voor hulp onderwijzers werd niet een der bekroning waardig gekeurd; doch een accessit werd verleend aan dat met het motto: A. Höver, waarvan de schrijver bleek te zijn de heer H.Timiuers, te Heerjansdam. Van de ingezonden kaarten, vervaardigd door kweekelingen, werd eveneens geen bekroond doch een accessit verleend aan die, met het motto: Hoc age, waarvan de vervaardiger zich nog bekend moet maken. Van de schriften werd bekroond dat van den kweekeling H. Bakkers, te Pernis, met het motto: 1869. Vervolgens werden deze vraagpunten besproken: a. In hoeverre is de openbare onderwijzer rijks-amb tenaar en in hoeverre gemeente-ambtenaar 1 Ingeleid door de afdeeling Maassluis. b. De leesleerwijze van Bonman. Toegelicht van wege de afdeeling Schiedam. c. Wat zouden wij in het belang der weezen van onderwijzers kunnen doen Ingeleid door de afdeeling Schiedam (Vlaardingen). Na eene wandeling langs den Nieuwen Singel en in het Park vereenigde men zich aan een diner. De beste wenschen voor Koning en Vader land, en voor den bloei van het onderwijs in het algemeen en van deze Vereeniging in het bijzonder, benevens muzikale en andere voor drachten kruidden dezen maaltijd. Deze dag zal gewis eene aangename herinnering bij alle op gekomenen achtergelaten. Amsterdam, 7 Augustus. In den afgeloopen nacht is gestorven het jonge Nijlpaard, dat eer gisteren in Natura Artis Magislra alhier, misvormd en blijkbaar zonder voortdurende levensvatbaar heid, geboren werd. 's-Gravenhage, 9 Augustus. Men verneemt dat de gelukkige winner van den eersten prijs uit de loterij van landbouw, gereedschappen enz., na de tentoonstelling te Haarlem gehouden, is een inwoner dezer stad, de heer H. in de Eerste Wagenstraat. De prijs beslaat, zooals men weet, in een fraai rijtuig met een span prachtige paarden en toebehooren. Warmond, 8 Augustus. Hier en in de omstreken zijn vele varkens ongesteld. De beesten lijden aan benauwdheid en kunnen geen voedsel op nemen, waardoor de houders genoodzaakt zijn hen te slachten. Volgens sommigen wordt, deze ongesteldheid voorkomen, wanneer men Engelsch zout door de spoeling mengt. Gouda, 7 Augustus. De in het voorleden jaar zoo goed gelukte kinderkennis is Donderdag tot algemeen genoegen herhaald. De ruime lokalen en het gunstig terrein der sociëteit „Ons Ge noegen" leenen zich uitstekend daartoe; het is de van vele fouten gezuiverde duodecimo editie der oude kermis, waarin de kleinen leeren hoe zij gemanierd kermis moeten houden. Maar gis teren is de representatie in belangwekkenden vorm herhaald; nu was het eene geïnviteerde partij. Nu waren het niet de kinderen der leden door hunne ouders onthaald, neen, het waren aangename, vriendelijk genoodigde gasten, die wij in plechtigen optocht, feestelijk uitgedost, naar de kinderkermis zagen opgaan; het was de schaar onzer stadsscholieren, de bevolking onzer armen- en tusschenschool. Het was een lust, die vreugde te aanschouwen, maar het was ons aanschouwers eene vreugde, in de voorbeeldige houding en in de gulle, betame lijke blijdschap der kinderen, ook de vrucht te zien van het onderwijs, den minderen stand in onze gemeente zoo ruimschoots aangeboden. {G: et.) Maassluis, 6 Augustus. Eene der vrouwelijke verpleegden in het diaconie oude mannen- en vrouwenhuis alhier, met name Adriana De Raaf, viert heden haren 100sten verjaardag. Zij is door heeren diakenen in de gelegenheid gesteld, hare kinderen, waarvan het. oudste 75 jaren telt, klein kinderen en achter-kleinkinderen en verdere be trekkingen feestelijk te ontvangen. Toen zij, in Januari 1858, in het gesticht werd opgenomen, heeft een toenmalig ingezetene dezer stad, die echter sedert naar elders vertrokken is, haar een feestdag toegezegd, indien zij den dag van heden mocht beleven, en hij heeft thans aan die belofte voldaan, en door het schenken van eene ruime gift de verpleegden in het gesticht in staat gesteld, den dag feestelijk door te brengen. Gorcum, 4 Augustus. De gemeenteraad van Vianen heeft, in zijne jongste zitting, een niet onbelangrijk voorstel aangenomen, namelijk het indienen van een adres aan den minister van financiën tot afschaffing der rijkstollen op den straatweg van Vianen naar Gorcum. Men hoopt dat de raad van Gorcum zich bij die handeling zal aansluiten. Haarlem, 7 Augustus. De commissie, welke 'zich gevormd heeft met het doel, om te Zand- voort een badhuis voor minvermogenden op te richten, heeft thans eene circulaire rondgezpn- den, waarin zij bijdragen ter bevordering van het door haar beoogde doel aanvraagt. Voor het oprichten van het badhuis volgens een reeds op gemaakt plan, wordt eene som van ongev. 718,000 gevorderd; reeds zijn giften ten bedrage van 76000 a 7 7000 toegezegd. Bij de circulaire is gevoegd de volgende ver klaring van prof. C. B. Tilanus te Amsterdam: „De ondergeteekende, overtuigd van het groote nut der zeebadkuur tegen vele kwalen, aan ons land eigen, bij lijders van eiken stand en leeftijd, rekent zich verplicht, zijne instemming uit te spreken met bovenstaand plan. Meermalen moest hij het gemis betreuren van de gelegenheid om de weldaad dier kuur voor behoeftigen toegan kelijk te maken, zooals die in het buitenland, te Kiel en elders aan de kust der Oostzee, open staat. Hij aarzelt niet, bij zijne landgenooten aan te dringen op medewerking tot een plan, dat vroeger meermalen zonder vrucht is opgevat, maar thans reeds op menige toegezegde bijdrage zijner stadgenooten rekenen mag." De bovengenoemde commissie bestaat uit de heeren Mr. H. S. Van Lennep en Mr. C. A. Crommelin, te Amsterdam; Jhr. H. G. Barnaart, C. J. G. De Booy en H. A. Crommelin, te Haarlem; C. Smit, C. Swalue en C. H. Enschedé, te Zand- voort. Alkmaar, 6 Augustus. Sedert eenige dagen liep hier het gerucht dat zekere J. N., stalhouders knecht, zich schuldig zou hebben gemaakt aan aanslag op de eerbaarheid van een negenjarig kind. Men hoopte dat het ingestelde onderzoek de geruchten zoude logenstraffen; doch het feit schijnt zich te bevestigen, althans gisteren is ge noemde persoon in verzekerde bewaring genomen. De schooner Raphael, die hier gisteren, van Amsterdam komende, passeerde, ontmoette vóór deze stad twee diep geladen tjalkschepen, die met weinig tusschenruimte naast elkander voeren. Met angst verwachtten de vele toeschouwers, die op den wal stonden, de schier onvermijdelijke botsing, waardoor de opvarenden der schuiten met levensgevaar werden bedreigd. De sleepboot, was reeds tusschen de schuiten. Een der schip pers was reeds in zijne boot en borg wat hem het dierbaarst is, zijne kinderen. Eene akelige stilte heerschte alom. Op dat oogenblik zag men den schooner eene wending maken, die wel het allerminst verwacht werd en waardoor de schui ten wel eene aanraking en kleine averij bekwa men, doch hun ondergang was, als door een wonder, voorkomen. Van den wal ging het ge juich op: leve de loods Swart! Wij moeten hier bijvoegen dat genoemde Swart hier bekend staat als een voorbeeld in zijn vak. D.v.Z.-H Meppel, 4 Augustus. De werken van de spoor- weglijn van deze stad op Groningen zijn thans in zooverre voltooid, dat de opening der genoemde lijn weldra kan te gemoet gezien worden. Men verzekert dat de dienst voor het publiekverkeer tegen het a. s. winterseizoen in werking treedt. Blokzijl, 8 Augustus. In de afgeloopen week heeft een Engelsche ingenieur aan de zeekust alhier opmetingen gedaan. Naar men met zekerheid verneemt, staat de komst van dezen heer in verband met een vóór ruim 20 jaren door wijlen den heer B. P. G. Van Diggelen verkregen eigendomsrecht op een vrij aanzienlijk gedeelte der zee. Eene Engelsche Maatschappij, zoo zegt men, zou dezen eigendom van de erfgenamen gekocht en 't plan hebben, om dat gedeelte zee in te dij ken, door het leggen van een zwaren dijk in de richting van Kuinre op de Voorst bij Vollenhove, waardoor ruim 200 bunder lands zou worden aangewonnen. Sedert eenige dagen heeft zich in naburige bouwstreken de ziekte in de aardappelen ver toond. Het loof sterft spoedig, doch in den knol heeft men Dog geen ziekte opgemerkt. 's-Bosch, 6 Augustus. Gisterenavond is hier ver loren een portefeuille, waarin voor eene waarde van 7 450 aan bank- en muntpapier. De verliezer wordt door dit ongeluk, wanneer hij zijn geld niet terug krijgt, geheel in armoedigen toestand gedompeld. Breda, 6 Augustus. Een treurig ongeval vond hedenvoormiddag alhier plaats. De soldaten van het 6d8 reg. inf., alhier in garnizoen, op de Tete- riDgsche heide nabij deze stad bezig zijnde met schijfschieten, had een hunner het ongeluk dan korporaal van den observatie-post in de borst te schieten, met dit gevolg, dat hij aan de wond is overleden. Genemuiden, 5 Augustus. Onze stad, voor on geveer anderhalf jaar bijna voor de helft ver brand, is door de voltooiing van het stadhuis en de schoolgebouwen, die voor eenige dagen heeft plaats gehad, gelijk zulks met de woonhuizen reeds vroeger het geval was, thans weder op den ouden voet. In sierlijkheid en aanzien heeft zij gewonnendank zij de ruime giften, ons door den liefdadigheidszin onzer landgenooten in zoo groote mate geworden. De schoolinrichting heeft hem; hij is vol van allerlei beleefdheden, veel meer dan noodig is voor haar. Zulke jonge hoofdjes zijn zoo gauw in de war „Zou hij van een harer meer bijzonder werk maken.?" vraagde ik met een vreeselijken angst. „Ik weet het niet! misschien! Met zulke be ginselen, als waarin hij is opgevoed, is men tot alles in staat; en daarom, mijn kind, moet ik u verzoeken er met allen ernst op te letten." Niettegenstaande de zonderlinge en pijnlijke twijfelingen, die door de woorden mijner moeder in mijn hart opkwamen, kon ik mij toch niet onthouden van te glimlachen, wanneer ik be dacht dat zij iemand bij zich in huis hield, die haar zoo weinig vertrouwen inboezemde, en dat alleen om goedkoop iets gedaan te krijgen, dat eene gril van hare ijdelheid streelde. Ik ging daarop naar mijne kamer, naar ik voorgaf om mij te verkleeden, doch eigenlijk meer om eeni- germate te bekomen van de geweldige en on derscheidene gemoedsaandoeningen, die ik daar zoo achtereenvolgens gevoeld had. Tegen etenstijd vond ik Olivier in het salon, en toen hebben wij veel gekeuveld. Wat bezit hij een frisch en boeiend verstand! Welk een adel in gevoelens en manierenWelk een op rechtheid en natuurlijkheid! Wat is hij volko men vrij van al wat zweemt naar gemaaktheid en alledaagschheid! Ik begrijp heel goed dat mijne moeder, die, bij hare blinde voorliefde voor alles wat maar adellijk is, gemakkelijk den eer sten den besten getitelden landjonker uit de buurt aanziet voor den type élegance, en die Olivier zoo ontzettend verschillend daarvan moet vinden, hem er nu eene. grieve van maakt, dat hij niet is zooals iedereen; maar wat heb ik er hem te liever om, dat hij niet ongemanierd is, zooals een zekere baron, noch onwetend, zooals een zekere graaf, noch belachelijk, zooals een ze kere markies die ik allen zou kunnen noe men, indien ik niet bang was mij dood te ver velen, alleen maar door mij die trotsclie repre sentanten der gezonde en ware aristocratische overleveringen voor den geest te halen. En bovendien, als mijne moeder 't eens hoorde! Ik word naar het venster gelokt door een vroolijk gelach in het park. Het is Olivier, die met Renée en Marcelle aan 't snappen is. Kom aan, ik moet dus maar een begin maken met de rol van duenna, die mijne moeder mij heeft opgedragen. Maar, zal ik die taak slechts vervul len, eeniglijk en alleen om aan haar te gehoor zamen O neen 1 ik voel het, want thans staat mijn geheele levenslot op het spel; alles is thans voor mij vervat in het vreeselijke gezegde van Hamlet: „Te zijn of niet te zijn.... bemind". Adieu jane. P. S. Alvorens mijn brief aan den postbode te geven, open ik hem nog eens om aan uwen echtgenoot een antwoord te geven, dat ik ge meend had hem mondeling te kunnen doen. Hij mag over de honderdduizend franken van mijn weduwengeld, die ik hem in bewaring heb ge geven, beschikken zooals 't hem goeddunkt, op voorwaarde dat hij er mij nooit over spreekt. Ik zal nooit kunnen besluiten om voor mij zelve van dat geld gebruik te maken. Mijne huwelijks gift is mij genoeg, en ik wil van dien man niets overhouden, zelfs niet zijn naam, als ik het vermijden kan. Ik denk soms met eene ril ling, dat, als ik moeder ware geworden, het mij zelfs misschien onmogelijk zou geweest zijn om zijn kind lief te hebben. aan den heer raoul saunier. Kasteel Garlan, den lSdeD Mei 1858. O! gij kleinmoedig mensch! gij antwoordt mij niet! Zoudt gij ook misschien u de hoop willen voorspiegelen dat, wanneer gij maar geen taal thans in doelmatigheid en schoonheid nauwelijks haar gelijke ten plattenlande in ons vaderland. VARIA. Als een bewijs der reusachtige omzettingen op de Weener beurs dient, dat op den 5den Juli jl. niet minder dan 96 millioen 11. effecten op tijd werden verhandeld, ongerekend de posten, die direct zijn afgeleverd en ontvangen. Te Heidelberg verschijnt thans een „internatio naal orgaan" der democratie, onder den titel: La Fraternilé. In de maand Mei kwamen van Europa aan het postkantoor te New-York 391,662 brieven, terwijl 420,553 stuks van daar naar Europa wer den verzonden. In een der kerken van Cremona, de stad der violen in noordelijk Italië, is het graf ontdekt van den beroemden Stradivarius, die daar in 1644 geboren werd. Op last van den gemeente raad zullen de beenderen van den grooten viool fabrikant bijeenverzameld en naar het kerkhof van de stad overgebracht worden, waar zij voor- loopig tot de voltooiing van het Pantheon van Cremona zullen worden bijgezet, waar zij voor goed eene waardige plaats zullen erlangen. In de kunstwereld zal de naam Stradivarius steeds met eere worden genoemd. De gemiddelde prijs zijner violen is 3,000 francs; zijne violoncels zijn uiterst zeldzaam en menige liefhebber zou 20- a 30,000 francs geven, zoo hij hierdoor in 't bezit kon komen van een der twaalf violoncels, die Stradivarius in zijn leven vervaardigd heeft. Te Parijs is dezer dagen van de hand des heeren Jousselin, raadsheer bij het Keizerlijke Hof van Parijs, eene uitmuntend geslaagde ver taling verschenen van de Melodies Irlandaises van Thomas Moore. KOLONIËN. BATAVIA, 23 Juni. Het Algemeen Overzicht van het Bat. Handels blad is van den volgenden inhoud: Gedurende de laatste 14 dagen heeft hier bo venal de aandacht getrokken de komst van den gouverneur van Singapore, den generaal-majoor Sir Harry St.-George Ord. Eerst had men verhaald, dat hij kwam om de Koenfeesten bij te wonen, hoezeer moeilijk was aan te nemen, dat een Engelsch gouverneur hier heen zou komen, om een feest te helpen vieren, dat ook een herinneringsfeest was aan de ver drijving der Engelschen van Java. Thans weet men echter, dat hij met een politiek doel komt, namelijk met reclames over de politieke en fiskafe regelingen der Ned.-Indische regeering op de Oostkust van Sumatra, waarover o. a. de handel van Poeloe Penang steeds klaagt, en gelijk in dit blad herhaaldelijk is aangewezen, steeds ten onrechte. Men begrijpt hier niet, waartoe die onderhan deling eigenlijk moet dienen en waarom de gou verneur-generaal zich daarop inlaat. Een van bei den toch is waar: onze regelingen zijn conform aan het tractaat van 1S24 of zij zijn het niet. In beide gevallen moet het verschil van gevoelen besproken en de quaestie uitgemaakt worden door de ministers van Engeland en Nederland, in Europa; eene onderhandeling daarover in Indië gaat boven de competentie van den gou verneur van Singapore, zoowel als boven die der Ned.-Indische regeering, en kan tot niets leiden, dan eventueel tot misverstand en onaangenaam heden, in welk geval van den heer Mijer een ferme houding moeilijk te verwachten is. Zijn antecedenten als minister en gouverneur-generaal geven aanleiding tot die vrees. Men zal zich nog wel het gebeurde in 1857 met de Cocos-eilanden herinneren, en dat de zwakheid van den minister of teeken van u gaaft, het u alsdan zou mogen ge lukken om mijne vertrouwelijke mededeelingen geheel en al te ontkomen, of voor het minst ze mij te doen bekorten? Wat kent gij toch wei nig het menschelijk hart in het algemeen, en dat van uwen vriend in het bijzonder, wanneer gij dat ooit hebt kunnen geloovenwaar hebt gij ooit gezien dat het mogelijk was te ontko men aan de confidenties van een dichter of van een verliefde?Want ik bemin haar, de schoone, blonde, naïeve, openhartige en eenigs- zins schuwe Renée, en laat hare moeder vrij haar voorhoofd op olympusachtige manier fron sen, en laat Jane die wel wat spoedig en wel wat te onpas is terugkomen om ons heen- draaien met gebaren als van eene zwaarmoedige Minerva, zij zullen mij, evenmin als gij, beletten haar te aanbidden, noch ook haar te dwingen om mij weder te beminnen, nu ik eindelijk haar heb gevonden, die voor mij bestemd is, immers daar ben ik zeker van. De waarachtige liefde bezit eene kracht, die door geene hinder palen, van waar of van welken aard ook, kan worden ontmoedigd. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2