KOFPutiois EIG1ZÖRS. MUZIEK PHOTOGRAPH!!", A D VEBTEMTIE N. H. VEEFKINB ZOON Vooreerst liet zuivere absolutisme. Ik zal u regeeren zonder eenige de minste conlrole, en gij zult verlost zijn van die plaag der moderne Sta ten, die men vertegenwoordigend stelsel noemt. Ik zelf zal de belastingen vaststellen zonder iemand daarvan rekenschap te geven. Ook de traditie der absolute monarchie eischt, dat de staatszaken behandeld worden in een ge heimen raad van den Koning, zijn biechtvader en zijne maitresse. Nu en dan wordt een der ministers toegelaten om het hondje der maitresse gedurende de zitting, op zijn schoot te houden en het lekkers te geven. Wij zullen niet nala ten deze oude traditie gestand te doen. Daar waar de monarchie sterk is, is de kerk ook sterk. Mijne eerste zorg zal dus zijn, de goe deren aan de kerk terug te geven. Het Spaansche volk, evenals elk volk, dat door de zon begunstigd wordt, is van nature geneigd tot eene aangename luiheid. De kerk heeft al tijd die aangeboren neiging beschermd. Als men niets doet heeft men den tijd om naar de kerk te gaan, zegt het spreekwoord. Men moet even wel leven en de goederen der kerk hebben al tijd gestrekt om de vromen te doen leven. De kerk heeft altijd soep gehad en brood en wijn om het volk in zijne nationale luiheid te onder houden. Daarom is Spanje onder onze voorvade ren altijd de eerste mogendheid der wereld ge weest in het rooken van cigarettes, de gitaar te bespelen en de cachuca te dansen. Spanjaarden, wij brengen u terug tot uwen toestand van vrome bedelaars. De wijsgeeren zullen om wraak schreeuwen, maar de bedelarij is Gode niet ongevallig, en het evangelie zegt, dat een kameel eer door het oog van een naald zal gaan dan dat een rijke zal ingaan in het koninkrijk der hemelen. Als de ketk weder In het bezit is gekomen van hare eigendommen, zal zij de kloosters her stellen. Wat de heilige inquisitie betreft, als er maar een middel op is, zullen wij haar van gan- scher harte weder invoeren. Al die voordeelen zijn wel der moeite waard dat men er een arm of been voor waagt. Wrijft dus de roest van uwe spaden, verlaat uwe wo ningen, laat uwe landen braak liggen Uwe vrouw en kinderen zullen het zonder u wel stellen; weest niet bezorgd voor hun onderhoud; de vo gelen des hemels zullen hen eiken morgen spij zen. Want gij moet niet vergeten, dat de hemel niet aarzelen zal, wonderen te doen voor hen die zich willen wijden aan het welslagen van hun wettigen vorst. De hemel stelt er bijzonder veel prijs op, dat ik weder den troon zou be stijgen. Het is voor mij en mijn geslacht, dat God Spanje geschapen heeft. Vraagt dat maar aan den eersten Kapucijner den besten. Maar niet alleen aan uwe armen heb ik be hoefte, Ook uw geld zou mij niet onwelkom zijn. Ik zou het kunnen eischen, aangezien Spanje mij volgens het goddelijk recht geheel toebehoorden ik dus uwe bezittingen evenals uwe personen kan vorderen. Maar liever doe ik een beroep op uwe edelmoedigheid. Ik onderstel, dat niemand twijfelt aan den goeden uitslag van mijne onderneming. Ik heb in mijn bezit den zegen des pausen en de goed keuring der legitimisten. Voorwaarts! de 'koninklijke marsch van Spanje. Ik de Koning Don caklos. De republikeinen van Barcelona hebben in navolging van hunne partijgenooten te Madrid, het besluit genomen, om aan de regeering in haren strijd met de Carlisten geen hulp te verleenen. De patriarch van Indië heeft de wijk naar Frankrijk genomen; sommige dagbladen eischten dagelijks van hem, dat hij de 1500 duizend realen zou teruggeven, welke in de eerste dagen dei- omwenteling zijn verdwenen en waarvan die prelaat slechts bewaarder was. Portugal. Berichten uit Portugal maken gewag van de groote moeilijkheden, waarop de samenstelling van een nieuw ministerie afstuit. De ministers van financiën en justicie hebben hun ontslag ge nomen, en men vreest, dat ook de overigen dat voorbeeld zullen volgen. Mocht dit het geval zijn, dan wordt graaf d'Avila als de persoon genoemd, die door den koning met de vorming van een nieuw kabinet zou worden belast, De tijdingen omtrent de gezondheid der koningin luiden niet gunstiger. Duitschland. Omtrent het ontwerp van B u r g e r 1 ij k e Rechtsvordering voor den Noord-Duit se hen Bond behelst de Staats-Anzeiger het vol gende. Het gaat uit van de vooronderstelling, dat in den ganschen Bond éen algemeene rechterlijke organisatie zal worden ingevoerd. De gewichtigste bepalingen er van zijn de volgende: Geen recht spraak komt meer toe aan particulieren, en nie mand heeft meer aanspraak voor een bijzonder aangewezen rechter te worden getrokken (forum priflegiatum). De rechtspraak wordt in eersten aanleg uitgeoefend door Amtsgerichten (zooveel als onze kantongerechten), Handelsgerichten en Landgerichten (onze arrond.-rechtbanken); in tweeden aanleg door Landgerichten en Ober- Landesgerichte (zooveel als onze Hoven); in hoog ste ressort door het opperste gerechtshof. De A mts- gerichte worden door éen rechter ingenomen, alle andere gerichten zijn collegies. De rechtbanken van koophandel bestaan uit éen rechtsgeleerden rechter, die het voorzitterschap bekleedt, en uit twee rechters, die tot den handelstand"belmoren. De Landgerichte beslissen in eersten aanleg met drie rechters, alle hoogere gerichten met meer dan drie rechters. Tot de bevoegdheid der Amtsgerichte belmoren alle zaken tot aan een bedrag van 100 thlr., verder alle rechtsvorderingen uit huur, vee handel en onderhoudsverplichting voortspruitende. Voor het handelsgericht komen alle handels- quaestiën, alle wisselzaken en alle quaestiën van zeerecht. Alle andere zaken komen in eersten aanleg voor de Landgerichten. Van de Ambtsge- richte is hooger beroep op de Landgerichte. Van deze is appèl op de Ober-Landesgerichte. De uitoefening van het beroep van advocaat en van procureur is vrij. Daartoe wordt alleen rechts studie en afgelegd examen gevorderd. In het ont werp is nog niet beslist of, bijstand van advo caat of procureur noodig is, n. 1. bij Landgerichte en hoogere collegiën, en of het vereischtzal worden, dat men zich bediene van een advocaat of pro cureur, die bij het betrokken rechtscollege is in geschreven, en in de plaats gedomicilieerd is. De procedure zal zijn openlijk en mondeling. Het mondeling voorgedragene vormt den grond slag van 's rechters beslissing. Waar bijstand van advocaat of procureur noodig is, wordt de mon delinge behandeling door schriftelijke stukken voorbereid. Over bewijsquaestiën oordeelt de rech- ter naar vrije overtuiging; de wettelijke bewijs- regelen zijn afgeschaft; het opleggen van den eed wordt tot weinige gevallen beperkt. Het proces wordt geleid door de partijen, niet door den rech ter. Partijen zijn bevoegd hun zaak terstond voor een hoogeren rechter dan in eersten aanleg te brengen. (Prorogatie.) De stukken worden onder medewerking van den griffier door de boden dei- rechtbank of door postboden beteekend; er kun nen ook bepaaldelijk daarvoor deurwaarders wor den aangesteld. In eene nota aan den Pruisischen gezant te Weenen, gedateerd 18 Juli, betuigt de. waarne mende Pruisische minister van buitenlandsche zaken, Von Thile, zijne verwondering over Von Beust's beweren, alsof het kabinet van Berlijn zijne dépêche aangaande de Fransch-Belgische spoor weg quaestie eene onvriendschappelijke handeling had genoemd. De heer Von Thile is daarom zoo verwonderd, daar de Pruisische regeering, gelijk bekend is, ten opzichte van die zaak alle moge lijke reserve in acht genomen en die ook aan hare vertegenwoordigers in het buitenland voor geschreven heeft. De minister kan ten deze dus alleen aan een misverstand denken, te meer omdat de regeering ook geene enkele aanleiding heeft gevonden om hare zienswijze bekend te maken omtrent eene dépêche van Von Beust, die niet aan Pruisen was medegedeeld. Oostenrijk-Hongaarsehe Monarchie. In de delegatiën is men het nog niet eens; de min. van financiën ligt met die vergadering over hoop; evenzoo de min. van oorlog. Baron Kuhn wil namelijk de zaak der traktements-verhooging voor stafofficieren tot eene kabinets-quaestie ma ken, terwijl de beide delegatiën daarin overeen stemmen, dat zij alleen gelden kunnen toestaan voor de verhooging der traktementen van officie ren tot en met den rang van majoor. Eene tweede lastige quaestie betreft de 82,000 gulden, die de Oostenrijksche Lloyd als inkomsten-belasting moet storten, ter voldoening aan de voorwaarde waarop zij eene subsidie van een paar millioen geniet. Die subsidie wordt genomen uit de gemeenschap pelijke middelen van Oostenrijk en Hongarije, en nu acht men het dus meer rationeel, dat die 82,000 gulden ook in de gemeenschappelijke kas vloeien, terwijl de minister van financiën een voudig dat bedrag ten bate van Oostenrijk wil doen komen. Inmiddels hebben de commissiën van onderzoek uit de delegatiën op het budget vele posten ge schrapt. De aanleiding van de nieuwe spanning welke volgens de laatste telegrammen tusschen den sul tan en den onderkoning bestaat, zou volgens de N. Preie Presse gelegen zijn in een brief, die door den Khedive onderteekend naar Petersburg ge zonden zou zijn, waarvan de inhoud aan het hof te Constantinopel bekend is geworden en waarin de geheime bedoelingen van den onderkoning aan den dag zouden zijn gekomen. Er komt meer en meer sprake van verande ringen in het Hongaarsch ministerie. De aanval len der oppositie zijn inzonderheid gericht tegen baron Wenckheim, minister van binnenl. zaken, die bij de oppositie geen enkel voorstander en vooral bij de Deak partij niets dan vijanden heeft, ingeland. De Morning Post meldt, dat een aanzienlijk han delaar uit Boston, de heer Forbes, zich te Madrid bevindt, om onderhandelingen aan te knoopen over den aankoop van het eiland Cuba, ten be hoeve van de Vereenigde Staten. Het door de regeering der Vereenigde Staten gedane bod be draagt, naar men zegt, 100 milioen dollars. Fi-aulti-yit. De hervormingen, door den keizer toegestaan, zijn zoo liberaal, als men slechts reden had te hopen. Frankrijk wordt nu weder in het bezit gesteld van eene parlementaire regeering; slechts het éene noodige ontbreekt, namelijk eene ware volksvertegenwoordiging. Zoolang het onwaardige stelsel van regeerings- candidaten blijft bestaan, is het Fransche volk niet vertegenwoordigd in het Wetgevend Lichaam. Ministeriëele verantwoordelijkheid is een klank en niets meer, zoolang de grootste helft der wel- gevende macht uit personen bestaat, die door de ministers als het ware benoemd worden en op den geduldigen rug eener slaal'sche bureaucratie gedragen worden naar hunne plaats in het Par lement. Het onderzoek van het Senaatsbesluit heeft in de afdeelingen reeds tot zeer levendige discussiën aanleiding gegeven. De heer Rouher doet al het mogelijke om den heer Delangle tot rapporteur der commissie te doen benoemen. Ook de heer De Persigny zal in den senaat over de regeeringsvoordracht het woord voeren. Ter gelegenheid van den Napoleonsdag zullen eenige. journalisten, o. a. een paar redacteurs van de Presse enden Moniteur Universal, decoratiën ont vangen. De Opinion Nationale heeft gemeld, dat de Keizer eene som van 8 millioen ter beschikking van de Keizerin heeft gesteld voor hare reis naar het Oosten. De Patrie' zegt, dat dit bericht, wegens zijne in het oog loopende overdrijving, geen we derlegging behoeft. Het blad begrijpt niet, hoe de Opinion Nationale de tolk kan zijn van zoodanige geruchten. De Liberie' zegt uit een goede bron vernomen te hebben, dat de Keizer eene volkomene reor ganisatie van de nationale garde wenscht, en dat dit vraagstuk in overweging zal worden genomen, zoodra maarschalk Niel van zijne, ziekte hersteld zal zijn. De heer, Benedetti, onze gezant te Berlijn, is te Parijs aangekomen. Het drama la Patrie van Sardou, vindt te Brussel weinig of geen bijval. Le Rappel zegt, dat men dit kon verwachten en voegt er de volgende voor België zeer vleiende opmerking bij: „Die groote neiging naar vrijheid, waarmede het stuk ver vuld is, treft de Belgen slechts in geringe mate, omdat zij die vrijheid zoo volledig en zoo volko men mogelijk bezitten. Dat anathema tegen het despotismus, hetwelk ons zoo hevig in beweging brengt, wordt door hen niet begrepen. Het des potismus, zeggen zij, wat is dat?.... Gelukkige Belgen! Zij zijn, gelijk onze vriend Blum terecht in de Rappel heeft doen opmerken, gelijk men schen, .die in hunne hemdsmouwen zitten en aan wie men zou komen zeggenZet u toch in Gods naam op uw gemak." De burgerwacht van Antwerpen heeft het voornemen opgevat, de Engelsche riflemen, die in de maand September aanstaande een groot internationaal feest te Luik komen bijwonen, bij hunne komst hier te. lande plechtig te ontvangen en hen uit te noodigen een dag te Antwerpen door te brengen, om aan een ter hunner eere aan te leggen banket en daarop te volgen fees telijkheden deel te nemen. Te Luik worden voor het bedoelde feest groote toebereidselen gemaakt. De burgemeester dier stad heeft zich in persoon naar Brussel begeven om Zijne Majesteit uit te noodigen, daarbij tegenwoordig te zijn, en bij telegraphisch bericht aan de ingezetenen bekend gemaakt, dat deze uitnoodiging is aangenomen. Geene moeite en kosten schijnen gespaard te worden, om vreemdelingen derwaarts te lokken en hun het verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. TELEGRAMMEN. Ncw-York, 5 Augustus. De Spaansche gezant heeft tegen de gisteren gemelde inbeslagneming van stoomschepen protest ingediend. Londen, (i Augustus. In het Hougerhuis heelt lord Granville medegedeeld dat de zitting van het parlement is geprorogeerd tot 12 dezer. Parys, 6 Augustus. Gisteren heeft er een duel plaats gehad tusschen Paul De Cassagnac en Flourens. De Figaro zegt, dat deze laatste drie wonden in de borst gekregen heeft, waarvan de derde van zeer ernstigen aard is. Volgens tijdingen per Fransche Transat lantische telegraaf, heeft de junta van Cuba op het bericht aangaande onderhandelingen over den verkoop van het eiland daartegen geprotesteerd Madrid, 6 Augustus. De heer Topete is alhier teruggekomen. De hnpareical acht het dringend noodig dat er aanzienlijke, versterkingen naar Cuba worden gezonden, om de insurreetie ge heel ten onder te. brengen. A c a d e ill i e ii i e u. w s. Te Luik zal met het aanstaande schooljaar aan de hoogeschool aldaar ook de Nederlandsche let terkunde gedoceerd worden. Reeds is de heer Stecher, leeraar in de Fransche, Engelsche en Latijnsche letterkunde, voor dit onderricht aan gewezen. Kerkelijk Nieuws. Nbdkrl. Hervormde Kerk. Beroepen: te Wezep- W. M. Langenberg, te Geldermalsente Giesen-OudkerkE. A. La- zonder, te Berkel; te Kootwijk: J. Kraijenbelt, te Heemstede; te Oud-Vossemeer D. 11. Teljer, te Oostburg; te Engelnm: M. Wijt, te Goënga; te Woudsend: N. Osti, te Hattem; te Paesens: J. Appel, te Makkum; te Nieuw Stads-kanaal F. H. Germs, te Ter Apel; te Loon op Zand M. J. Wentink, te Willemstad; tot predikant in Oost-Indië: J. De Jong, te Nieuwe Niedorp. Bedankt: te Lellens- door H Kannegieler, te Nieuweschans; te Hellevoetsluisdoor E. Jan sen-Schoonhoven, te Moerdijk; te Sprang en Ne derhemert: door J. Kromsigt, te Wijk bij Heosden. Overleden: J. Boele, te Oosterwijlwerd. Christelijk Gereformeerde Kerk. Beroepen: te Zaamslag A. Steketev, euud te Uithoorn: C. S. Boss, cand.; te Ureter;.: G A. De Jong, cand. Aangenomen, te Beekbergen, door J. P Van der Maas, te Nijkerk; le Holten doorJ. B, Van Meehelen, cand. Bedankt: te Bergum: door J. Smit, te Zuid broek; te Heemse: door J. H. Vos, te Katwijk aan Zee. LAATSTE BERICHTEN. Van de vijfendertig adspiranten, die hebben deelgenomen aan het eind-examen der Hoogere Burgerscholen in de provincie Zuid Holland, gehouden te Leiden van den 29>'cn Juli tot den ;<ien Augustus, zijn toegelaten de volgende hee- ren: Uit 's-GravenhageW. H. J. Dates, T A. F. Delprat, J. Doorman, G. A. M. Groenevehl, T. Van Reenen, F. G.Schill, J. J. Weve, F. S. C SI. Wijs. Uit Delft: B. R. De Bruyn, H. A. Hartogh Ileys, L. P. C. Luyten, N. A. Schelling, A. Zaaijer. Uit LeidenJ. P. Hengeveld, J. G. Kramers Voor schoten). Uit Dordrecht: A. N. Bouvy en A. J Le bret Uit Rotterdam: A. J. P. Cardinaal, J. Car- dinaal (Polytechnische School), C. C. Dutilh, J. A. Van 't Huff, A. A. W, Hubrecht, E. A Huygen, G. J. Mees, B. Van der Pol, II. VV. Schalkwijk en H. C. T. Van de Wall. Parijs, 7 Augustus. De France zegt: In een gisteren door de voornaamste legerhoofden der Carlisten gehouden conferentie in een dorp in de bergen van Navarre, is besloten zonder verwijl op voet van oorlog te komen en een beroep op de bevolking te doen. Londen, 7 Aug. De Engelsche kabel heeft haar tarief verlaagd tot 30 shillings voor de 10 woorden Gevoelig voor de menigvuldige bewijzen van deelneming bij het overlijden onzer Moeder, Me vrouw de Wed. J. VAN 1IEUKELOM Sr., ge boren LUZAC, betuigen wij daarvoor onzen op- regten dank. J. VAN HEUKELOM Jr., uit aller naam. Leiden, 7 Augustus 1869. Aan de Ijzergieterij de Prins oan Oranje te 's Gra- venhage worden gevraagd BANKWKRkltlti, bekend met kap- en brugwerken. Eene JUFVROUW van de P. G., de avond uren ter harer beschikking hebbende, wenschte die te besteden tot het geven van Ondcrwy, in de Handwerken van nut en smaak, aan een beperkt aantal jonge jufvrouwen uit den deftigen stand. Franco brieven worden ingewacht onder Lett 9. bij den Boekhandelaar Jacs. HAZENBERG CornsZ, alhier. vragen een /linken BERGERJONGEN, c° 15 jaar oud, die goed leest, schrijft en rekent, eerst hoofd zakelijk voor de boodschappen en om lal er voor den winket le worden opgeleid. Aanmelding in persoon bij den Heer (J. L DE HEGER, aan hel Magazijn up de Anima/kt. Zondag 8 Augustus 1869 des namiddags ten vyf ure Entréc vi-y. J. X. SELJÉE. naast l'AX IftmWTiltlS le Leiden. 12 ALBUM-PORTRETTEN ƒ3.50 6 ID. ID. „2.00 3 ID. ID. „l.OO. Men bekomt eerst 1 of 2 proeven om de ge lijkenis en afwerking le beoordeelen. J. B. HI£K,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3