De te Vlissingen gearresteerde, te Rotterdam vrijgelatene en van daar vervolgens geweldadig weggevoerde Lamb is thans weder in vrijheid en in den afgeloopen nacht, omstreeks te 8 uren, te Vlissingen aangekomen. Hij heeft Woensdag terechtgestaan voor de ci viele rechtbank te Bristol. Daar de aanklagers afzagen van de vervolging, wat aangaat de oplich ting van 945 pd. st. ten nadeele der firma Mor ris Lamb, zou hij onmiddellijk op vrije voeten gesteld zijn ware hij niet ook gevangengenomen op een bevelschrift van het Bankruptcy Court. Ook deze heeft hem, volgens de Daily News van 5 dezer, in vrijheid doen stellen. Midd Cl. Het Augustus-nommer van de Gids vangt aan met eene keurig geschreven biographie van Martinus des Amorie van der Hoeven van de hand van Prof. Quack, terwijl in dezelfde aflevering Charles Boissevain een hoogst belangwekkend artikel levert over Longfellow's populariteit en Dr. J. Rutgers zijne beschouwingen over de Antieke Beeldhouwwerken in het Vatikaan voortzet. De Tijdspiegel bevat onder meer Kijkjes in het regecrings-verslag van den staat der Lagere scholen over 1*66/1867, van G. B. Lalleman, een artikel over den geest in onze natuurkundige leerboekjes, Kolo niale studiën, vooral over de denkbeelden door den min. Hasselman voorgestaan, en hoogstbelangrijke bijdragen van Dr. A. De Jager tot het woorden boek der Nerlandsche taal. De Wetenschappelijke Bladen zettende levensbeschrijvingen van Garrich voort en behel zen verder een artikel, over Savonarola, en een menigte lettervruchten, op buitenlandschen bo dem gegaard, waaronder een hoogstbelangrijk over Lavoisier, den schepper der tegenwoordige scheikunde. De Vad. Letteroefeningen bevatten het vervolg en slot van De Troubadours, door M. A. Perk, terwijl onder de rubriek bibliographie vooral opmerking verdienen de beschouwingen van Dr. G. J. Dozy, over Phs. Boissevain's Ierland en de oorzaken van het Fenianisme, die van Mr. M C. De Witt Hamer over de Geschiedenis der staathuishoud kunde in Nederland, van Mr. O. Van Rees, en die van Prof. Bierens de Haan over de Archives du Musée Teyler. Amsterdam, 5 Augustus. De Jury der Interna tionale Tentoonstelling alhier heeft zich voor de verschillende klassen als volgt geconstitueerd: Klasse 1. Woningen. De HH. Cohen, pres kapit. Dash wood, vice pres.Mondron, rapporteur; Ber ger, seer.; David; Smidt Van Gelder; Veth; ridder Vou Wertheim; plaatsvervangers de HH. Chapon; Worlizek. Klasse II. Meubelen. De HH. Tetterode, pres.; Aimé Girard, vice-pres.; Dr. Rose, rapporteur; O. De Kerchove de Denterghem, seer.; Hermans; Johnson; ridder Von Liebig; Stopwasser; plaats vervangers de HH. Ed. Kanitz; Mourceau; Ser- rurier. Klasse III. Kleederen. De HH. Grön, pres.; Kru- seman Aretz, vice pres.; Carcenac, rapporteur; Al. Wolff, secretaris; L. d'Adrimont; Eigeman; Sim- monds; Strakosch; plaatsvervangers de HH. Gras veld; Duvelleroy; Worlizek. Klasse IV. Voeding. Raeyinaeckers, pres.; Gilka, vice-pres Dr. Mouton, rapporteur; Dr. Vrolik, seer.; Dr. Gunning; Halphen; Simmonds; Stra kosch; plaatsvervanger de heer Ed. Kanitz. Klasse V Werktuigen. De HH. De Chevalier de Wertheim, pres.; Martelet, vice-pres.; J. Gillon, rapporteur; J. Van den Wall Bake, secret.; Bud ding; Dr. Grothe; IlartsenJensenplaatsvervan ger de heer M. Ed. Kanitz. Klasse VI Onderwijs. Baron de Watteville, pres.; A. v. Camp, vice-pres.; Dr. Kreenen, rapporteur; Dr. v. Oven, seer.; Hodgson Pratt; Dr. Rive; Strackee; ridder Von Wertheim; plaatsvervangers waarin men mij dwong eene rol te spelen, had 1 mij doch, helaas! te laat de jeugdige, de reine, de heilige, de waarachtige liefde geopen baard, die liefde, waarvan men de kiem bij mij niet zóo verstikt had, of hij zou mijn gansche hart overmeesteren bij de eerste smart, die daarin werd opgewekt Ach! met wat wanhoop zag ik dat heerlijke visioen voor mijn oog ver rijzen, dat eenige dagen vroeger mij zou terug gehouden hebben aan den rand des afgronds. Maar ook, met wat vervoering verplaatste ik mij met mijne gedachten in dat verloren para dijs van 't verleden, waarin het mij zoo aange naam en zoo wèl was om voor eenige oogen- blikken de bitterheden te vergeten der hel van het heden 1 Hoe meer van nu aan de verwezen lijking van dien zoeten droom onmogelijk was, des te meer gaf ik er mij geheel aan over met vreugde en vertrouwen. Indien ik er aan ware blootgesteld geweest om Olivier te ontmoeten, zou ik bang voor hem zijn geweest, en meer nog voor mij zelve. Maar hij bevond zich toen maals in Italië, waarheen hij had kunnen gaan ter voortzetting van zijne studiën, en waartoe een groote prijs in de schilderkunst hem de middelen had geschonken. Gij moest eens weten hoe mijn hart daar met hem is meegegaan op den weg, en hem dag voor dag, en als het ware J de IIH. Bauernschmidt; Braet v. Ueberfeldt; Armand Desmaresq. Klasse VII. Arbeiders-Vereeniging. De HH. Hovell Thurlow, president; Donnat, vice-president; Cler- feyt, rapporteur; PI'aff, secretaris; David; baron Mackay; Muller; ridder Von Wertheim; plaats vervangers de HH. Morillot; Pareau; Pierson en Dr. Sax. 's-Grtvenhac,k, 5 Augustus. Heden werd alhier met gebruike'ijke plechtigheden gevierd de4d,u> verjaardag van H. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen, prinses Louisa der Nederlanden, oudste dochter van HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden. De parade, tegen den middag in het Malie veld gehouden, werd geïnspecteerd door den ko lonel van het regiment huzaren, Jackson, die de functiën voor den generaal-majoor Van Wicke voort Crommelin, door ongesteldheid daarin ver hinderd, waarnam. In tegenwoordigheid van den Russischen prins Mertchersky werd gisteren het reg. Gren. en Jag. in het Malieveld, door den minister van oorlog en den inspecteur der infanterie, luite nant-generaal Engelbregt, geïnspecteerd. De kerk van den H. Antonius en Lodewijk alhier, zal van een nieuw orgel worden voorzien, dat in eene beroemde Duilsche fabriek naar al de bronnen der nieuwere kunst op dit gebied vervaardigd, belooft zoo door vorm als gehalte een sieraad van het schoone kerkgebouw te zullen worden. Uit goede bron vernemen wij, dat behalve de gemeenteraad en het bestuur van het koninklijk korps scherpschutters, ook door Z. M. den Koning een gouden medaille is uitgeloofd voor de ten toonstelling van voorwerpen, betrekking hebbende op het verleenen van hulp aan zieken en gekwet sten, welke 1 Sept. alhier zal gehouden worden. Ook H. M. de Koningin gaf van HD. bijzondere belangstelling blijk, door twee gouden medailles voor dat doel te schenken. Verscheiden particulieren hebben tevens be looningen uitgeloofd. 's-Gravenhage, 6 Augustus. Hedenmorgen te zeven uren verliet een detachement van het 1'" eskadron huzaren de kazerne en marcheerde naar Rotterdam om, luidens vroeger bericht, gedurende de aanstaande kermis aldaar garnizoen te houden. Men verzekert dat de manschappen bij de bur gers ingekwartierd zullen worden. Rotterdam, 6 Augustus. Reeds eenige avonden waven de jongens bijzonder onrustig; gisteren avond verzamelden zij zich ten getale van ruim 300 aan de Delftsche poort, en trokken luid schreeu wende met een hoorn voorop, de stad door. Hei waren weder de oude kreten van jatohoed' weg met Mandersl" Op dezen schijnt men hei bijzonder gemunt te hebben. De menigte groeide steeds aan; ook waren er volwassen menschen bij en moet men zelf op de Beestenmarkt met steenen geworpen hebben. De politie gedroeg zich zeer bedaard en men ging eindelijk tegen 11 uren rustig naar huis. Naar men zegt, wordt reeds hedenmorgen het eskadron huzaren uit 's-llage hier verwacht. Maassluis, 6 Augustus. De eerste haringvanger van hier, de Goede Verwachting, schipper D. Van Rossen, behoorende aan de reeders Overvoorde en Poortman, arriveerde heden met 61 tonnen haring. De berichten omtrent de vangst luiden ongunstig. Utrecht, 6 Aug. Naar men verneemt, is de tweede prijs van de tentoonstelling der Holland- sche Maatschappij van Landbouw, onlangs te Haar lem gehouden, welke prijs bestaat uit een nieuwe Engelsche break en inl. merrie-paard, hier ter stede getrokken en wel op N". 8052. Winner is de heer Van Rooijen, buiten Katharijnen. Het lot is dus wel te Woerden verkocht, maar aan een onzer stadgenooten. (U- D.) voet voor voet volgde! hoe ik deel nam in zijne verwachtingen voor de toekomst, en vooral niet minder in zijne tijdelijke en voorbijgaande teleurstellingen! hoe ik, zonder dat hij er iets van heeft geweten, steeds en getrouwelijk als tegenwoordig was bij zijn leven, en hoe ik hein dan weer eens als met mij meenam om ons samen te verschuilen in onze genoeglijke een zaamheid op Garlan, om daar onze gelukkige jaartjes van broederlijke en zusterlijke vriend schap nog eens weer te doen herleven, maar herboren van nu voortaan door het heerlijke le ven der liefde! Gij hebt het gekend, Aline, dat prachtige dichtstuk van een wederkeerige tee- derheid, en gij leest daarvan, om zoo te zeggen, nog iederen dag een bladzijdje. En ik heb er slechts enkele kostelijkheden van kunnen ver moeden; maar de akeligheden der werkelijk heid, van waaruit ik ternauwernood vermocht een blik te werpen op het ideaal, dat had kun nen verwezenlijkt geweest zijn, deden er mij, meer nog misschien dan u, de onbereikbare geneugten van verstaan. Wederkeerige teeder- hcid, heb ik gezegd nietwaar? Beminde hij mij dan? Och! wat doet er dat toel lk wist, ik gevoelde dat hij mij bemind had, misschien wel zonder dat hij 't zelf wist, evengoed als ik, en daar de toe- Meppel, 5 Aug. Hedenmorgen ontstond erdoor J het broeien van het hooi brand in de schuur achter het woonhuis van den heer Dr. J. L Kijnmell te Havelte. De schuur is met het hoed de prooi der vlammen geworden; het woonhuis zelf heeft men kunnen behouden. De hoeveelheid hooi, geschat op ruim 100,000 pond, was niet verzekerd. Eene der brandspuiten die van hier gehaald is, heeft goede diensten bewezen. Overigens is van de meubelen der behuizing veel gebroken en vernield wat bij overleg behouden had kunnen blijven. Appelscha, 4 Augustus. Hier en elders houden zich een aantal vossen op, die veel nadeel aan 't wild (hazen, konijnen, enz.) veroorzaken en niet alleen vele dezer dieren verslinden, maar ook oorzaak worden dat ze door het aanhoudend achtervolgen verdreven worden en onze contreien verlaten. Naar men verneemt, vereenigen heeren jagers zich van wijd en zijd, om hieraan door 't houden van gezamenlijke vossenjachten een einde te maken, daar hunne zaken anders een ongun stig aanzien bekomen, 't Aantal jonge wildsoorten in de Friesche en Drentsche duinen en heide velden is belangrijk. Maastricht, 3 Augustus. Men heeft eene belang rijke ontdekking gedaan in de oude kerk der récollets in de St.-Pieterstraat, welke thans als kazerne der infanterie gebruikt wordt. Bij het wegnemen eener dunne kalklaag heeft men op den muur van het jubé, aan de koorzijde, eene fraaie muurschildering gevonden, de aankondiging aan Maria voorstellende. Links van de deur van het jubé ziet men den engel die de groetenis uitspreekt; rechts de H. Maagd, geknield voor een kleinen lessenaar, in een purperen kleed, waarover een blauwe mantel; de H. Geest in de gedaante van een duif, zweeft boven de figuren, die aan de gewone opvatting de middeleeuwen herinneren. Deze muurschildering, uit het begin der XVD° eeuw, is zeer merkwaardig om de zui verheid van teekening, de levendigheid en frisch- heid van het koloriet en de uitvoerigheid der bewerking. Het gelaat der H. Maagd is vol uit drukking. Men hoopt dat er maatregelen zullen genomen worden om deze kostbare vondst te bewaren. Gemengde Berichten. Geheel Madrid was dezer dagen in opschud ding over een schandaal in het nonnenklooster de la Latina, niettegenstaande men aldaar aau dergelijke voorvallen reeds lang gewend is geraakt. De kapelaan n. 1. van het klooster, Diego Navairo Alonso, vertoornd over het ont slag, dat hij ontvangen had, wreekte zich door aan de burgerlijke overheid een geheimen gang te toonen, waardoor des nachts de geestelijke zusters bezoeken van buiten ontvingen. Maar niet tevreden niet het gerechtelijk onderzoek, waar toe zijne aanwijzing aanleiding gegeven heeft, maakte hij nog in de dagbladen eene mededeeling openbaar, waarin o. a. het volgende voorkomt: Lang vóór dat ik bevel ontving, om mijne woning te verlaten,bespeurde ik met schrik en verbazing,dat de nieuwe kapellaan Antonio Mellan in de woning der nonnen wist binnen te dringen door een verborgen poortje, waarvan ik nooit eenige ken nis had gehad Tevens ontdekte ik, dat de heer Mellan bij voorkeur voor zijne bezoeken de nach telijke uren uitkoos, ja eenmaal zelfs gebeurde het, dat hij onverwachts voor mij stond, hoewel hij op dat uur in het klooster geene priesterlijke bedieningen had waar te nemen. Het is alge meen bekend, welke slaappartijen don Francisco d'Assisi, gemaal van koningin Isabella, met zijne vrienden in het nonnenklooster in de Alcalastraat placht te vieren. Mannen- en vrouwenkloosters zijn in Spanje schier overal door onderaardsche gangen verbonden, en die gewoonte is reeds komst voor ons voor altoos gesloten was, moest het verleden genoeg zijn. Toen de dood van den heer de Meslay mij eene vrijheid hergaf, die ik voor altoos verloren gewaand had, viel die twijfel, of die onzeker heid met betrekking tot de gevoelens van Olivier te mijwaart, mij minder gemakkelijk te dragen. Terwijl de hoop was teruggekeerd, had zij in haar gevolg de vrees meegebracht, en ik berustte niet meer zoo goed in eene afwezigheid, door welke een onzekerheid \erlengd werd, die ik evenwel toch vreezen inoest van te zien ophou den. Ik wist dat Olivier in Frankrijk was terug gekeerd, en ik verweet hem in alle stilte dat hij niet eens op het denkbeeld was gekomen om terug te komen, daar hij, naar mij dacht, weten moest dat hij met zooveel ongeduld ver wacht werd. Maar toen ik de dagen, de maan den, de jaren zag voorbijgaan, kwam ik ten laatste tot de overtuiging dat, indien hij mij ooit bemind had, hij alsdan wel met volle recht moest zijn onttooverd geworden door mijn huwelijk, en niet veel moest ophebben met een hart, dat het zijne niet had kunnen waardeeren. Wanneer de twijfel lang duurt, neigt hij meer tot wan hoop dan tot hoop. Zonder dat ik dan ook mijne liefde had verloochend, was ik er dan zoowat lang zamerhand toegekomen, om voor haar alle goede zoo oud, dat niemand er zich meer aan ergert, behalve eenige republikeinsche heethoofden, die3 het wat ernstig met de reinheid van zeden nemen, i Gréve onder de Keukenmeiden. Al de keukenmeiden van Alais hebben haai werk gestaakt. Dit duurt reeds vijf dagen en zal nog langer duren, indien men hare voorwaarden niet wil aannemen, welke hierin bestaanmeei huur, vermindering van werk en het recht... oin hare vrijers te mogen ontvangenDe rijke dames te Alais moeien thans zelve het keuken werk verrichten. Men dineert er dan ook zeei slecht. In de stad Bishop-Aukland (Nieuw Zeeland wonen 4 boekhandelaars en drukkers, die aller eigenaardigst schijnen te sympathiseereu. De in die stad uitkomende couranten van 8 Mei, ver melden vier geboorteberichten, waarin de vier vrouwen van die vier drukkers als de vier geluk kige moeders worden bekend gemaakt. In het departement Vienne heeft, eenige dagen geleden, een zeer pikant godsdienstig feest plaats gehad. Eene zeer wereldschgezinde dame had al hare vrienden en bekenden, benevens alle geestelijken uit de nabuurschap verzocht, om eene godsdienstoefening bij te wonen, die zij op haar landgoed door een beroemd prediker zou doen houden. Alle uitgenoodigden kwamen vol belang stelling. Zij werden naar een boschje geleid, waarin de schoone gastvrouw, naar de booze tongen beweerden, vroeger aan eene geheel an dere godheid hare offers had gebracht, en vonden: daar op een grasperk een altaar opgericht. Toen de plechtigheid zou beginnen, was de dame ver dwenen. Reeds begon men zich ongerust te ma ken, toen het onderste gedeelte des altaars zich opende en de gastvrouw zich vertoonde in het gewaad en de houding Ier boetende Magdalena van Correggio. In die verleidelijke houding en dat nog verleidelijker gewaad, deed zij luide belij denis van hare zonden en smeekte om vergiffe nis. Daarna werd de opening weder gesloten en hield de prediker zijne rede over den tekst: Ei is meer vreugde in den hemel over éen zondaar die zich bekeert, dan over honderd rechtvaardi gen. De toehoorders gingen zeer gesticht uiteen, minder over 't geen zij hadden gehoord, dan over 't geen zij hadden gezien. Het onderscheid tusscheu Napoleon en den heer Darimon, onlangs benoemd tot Fransch consul te Rotterdam, is hierin gelegen, dat Napoleon tot het Keizerrijk is gekomen door het Consulaat, terwijl de lieer Darimon tot het consulaat is ge komen door het Keizerrijk. Dv. Z-H.) In de nabijheid van Genua hebben twee non netjes inet elkander geduelleerd. Gelukkig is er geen bloed vergoten. De oorzaak van den twist tusschen de beide hemelsche bruiden ligt in het donker. BUITENLAND. Spaivjc. Manifest van don Carlos. Don Carlos heeft de volgende proclamatie aan de Spanjaarden gericht volgens de Charivari: Spanjaarden Ik heb Parijs en het bosch van Boulogne in deze hitte verlaten om inij tot u te begeven. Ik vertegenwoordig, zooals gij wel weten zult, bij uitnemendheid het anti-revolutionaire begin sel. Daarom roep ik u op om eene revolutie te maken. Verstoor de orde, kom in opstand; daar steekt volstrekt geen kwaad in, zoodra het ten mijnen behoeve is, dat gij in opstand komt. Gij vraagt misschienwat gij daarbij winnen zult? SpanjaardenGij wint daardoor het oude re gime met al zijn aanhang, en dat heeft wat te beteekenen. kansen op te geven, toen gisteren, bij mijne aankomst alhier, de eerste persoon, dien ik ont moette, juist hij moest zijn, dien ik, niet zonder groote smart, toch bijna geheel had opgegeven Er bestaat eene soort van blijdschap, die zoo scherp en doordringend is, dat zij in het eerst hetzelfde vlijmende- gevoel voortbrengt als de le vendigste smart Zoo voelde ik dan ook mijne bee- nen onder mij en mijn hart in mij te gelijk bezwij ken, toen ik, pas uit het rijtuig gestegen, bij het hek Olivier herkende, die dwars over hei bloemperk naar mij toe kwam loopenhij was in zijn werkpakje, dat hem voor ieder ander onkenbaar zou hebben gemaakt; ik zou stellig in onmacht zijn gevallen, indien zijne armen, die mij ondersteunden, mij niet hadden onder steund en doen herleven. Ik weet niet of hij mijne verwarring opmerkte, noch ook of hij er de oorzaak van vermoedde; ik herinner mij zoo min hetgeen hij mij eerst zei, als hetgeen ik hem antwoordde; ik begreep maar éen ding dat hij eindelijk was teruggekomen, en dat het leven, dat zoolang als het ware in mij had stil gestaan, onder zijne omhelzing en onder den kus, dien hij mij gaf, opnieuw mij het hart deed zwellen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2