Texel, 4 Augustus. De in de vorige week op de Haaks gestrande Engelsche stoomboot Severn is, na de geheele lading te hebben gelost, j. 1. Zondag-morgen vlot- geraakt, naar binnen ge stroomd, doch weer aan den grond geraakt tegen den Texelschen lagerwal. Tot heden is het nog niet mogen gelukken, de boot af te brengen; zij zit echter buiten gevaar, maar moet bepaald een hoog getij afwachten om van den grond te wor den afgebracht. VARIA. In den zoölogischen tuin te Luik zal eene vé- locipède vertoond worden, op eene bijzondere wijze samengesteld, en waarmede men, na den tuin doorreden te hebben, te water kan gaan. Men verwacht dat dit schouwspel door een groot aantal nieuwsgierigen zal worden bijge woond. De herbouwing van een gedeelte van Parijs zal eerstdaags weder de slooping van een histo risch gebouw ten gevolge hebben. In de Rue d'Argenteuil namelijk, die tot het aanleggen van de Avenue-Napoleon moet worden geslecht, be vindt zich het huis, waarin P. Corneille den lslon October 16S4 is gestorven. Van Monsieur, Madame et Débé van Gust. Droz, waarvan hier te lande eene vertaling is uitge geven, ziet te. Parijs thans de 37*,<! druk het licht. De heer Henry Wadsworth Longfellow, de zoo zeer bekende Noord-Amerikaanschc dichter en letterkundige, is door den senaat der universiteit van Oxford, honoris causa, tot doctor -in het bur gerlijk recht bevorderd. De raad van bestuur der universiteit te Edin burgh heeft uitgemaakt, dat ook vrouwen als studenten in de medicijnen kunnen worden toe gelaten, mits er voor haar afzonderlijke colleges gegeven worden. Dit besluit moet echter nog door den kanselier der universiteit bekrachtigd worden. BUITENLAND. Spanje. Thans is de tekst bekend van de circulaire die door den minister van buitenlandsche zaken aan Spanjes vertegenwoordigers in het buitenland is gezonden en waarvan de telegraaf reeds met eenige woorden gewag heeft gemaakt. De minister zegt in dat stuk, dat de tegenwoor dige Constitutie de vrijzinnigste is van alle staats regelingen in de constitutioneele monarchieën en ook vrijzinniger dan die van vele republieken. De toestand, door de revolutie van September ontstaan, heeft een einde gemaakt aan de klach ten van de geheele beschaafde wereld, dat de godsdienstige onverdraagzaamheid haar laatste bolwerk in Spanje vond. Zonder dat het Katho lieke geloof, zoo levendig en zoo zuiver bij de Spanjaarden, gekwetst wordt, kunnen voortaan alle vreemdelingen in Spanje op bescherming rekenen, zoowel ter uitoefening van hunne ge loofsbelijdenis als van hunne industrie. De regee ring mag uit dien hoofde hopen, de levendigste sympathie bij alle beschaafde staten te zullen vinden; want hoezeer de instellingen van de landen ook onderling mogen verschillen, allen hebben eerbied voor het beginsel der godsdien stige vrijheid. De Regent aldus wordt verder gezegd is thans het Hoofd des Staats, terwijl de Volks vertegenwoordigers, gebruik makende van het reeds der Cortes, zich rechtstreeks in aanraking stellen met hunne kiezers en zich voorbereiden om voor goed hunne keuze omtrent een monarch te vestigen. Het is voor de welvaart en de groot heid der Spaansche natie van overwegend belang, dat de monarch, die, in vereeniging met de Cortes, het land zal besturen, een zoo groot mogelijk aantal stemmen bekome, dat hij de hooge eer waardig zij, welke hem ten deel valt, en met vreugde en liefde door alle Spanjaarden begroet wordt. In afwachting dat de constitueerende Cortes het gebouw, begonnen met het kiezen van den monarchalen regeeringsvorm, kronen, weet de regeering welke gewichtige plichten zij bij afwezigheid der Cortes te vervullen heeft. Vóór alles is zij voornemens, om de aanslagen tegen de nieuwe orde van zaken, de ongeregeld heden en den geest van anarchie, die door de reactionairen in sommige gedeelten des lands opgewekt wordt, te keer te gaan. Zij heeft voorts het vertrouwen, dat de rust weldra op Cuba zal hersteld zijn en dat de afgevaardigden van dat eiland, alsmede die van Puerto Rico, in de Cor tes zitting zullen nemen om mede te werken tot samenstelling der nieuwe wetten, die door de openbare opinie nadrukkelijk voor deze verwij derde provinciën gevraagd worden. De herziening, in liberalen zin, van de han delstarieven, zal, zoo men daarbij te werk gaat gelijk het behoort, het middel verschaffen om voordeelige handelstractaten te sluiten met Frank rijk, Engeland, Italië, Portugal en andere Staten, waardoor Spanjes uitvoerhandel zal toenemen. De regeling der finantieele quaestie, het voorwerp der ernstigste zorg der regeering, die vast besloten heeft om 's lands verbintenissen na te komen, het ontwerpen der organieke wetten, die bij de weder-bijeen komst der Cortes het constitutioneele werk zullen voltooien, en andere niet mindere belangrijke werkzaamheden ten behoeve der reorganisatie en bevestiging van de veroveringen der Scptember-revolutie, zullen vóór alles de aan dacht bezig houden van het Kabinet, dat het vertrouwen van den Regenten de constitueerende. Cortes heeft, en voldoening wil geven aan de orde- en vrijheidlievende gevoelens der geheele Natie. Duitschlaud. Bij het onlangs te Dusseldorf gevierde jubel feest der academie hebben onderscheidene leden dier instellingeen protest openbaar gemaakt, waarin zij het bestuur der academie afkeuren. De onderteekenaars zijn daarop door den regee- rings-pres. Von Kiihlwetter ontboden, om nadere inlichting en rekenschap van hunne handelwijze te geven, en wel in dier voege, dat voor ieder hunner een afzonderlijk verhoor werd vastge steld. De leden der academie hebben aan die dagvaarding geen gehoor gegeven, maar den re- geerings-president een adres gezonden, waarin zij hem het recht, om hen voor zich te ontbie den, bestrijden, omdat alleen het college van on derwijzers de competente rechter is in alles wat de academie betreft. Van dagvaarding en adres is een afschrift aan het ministerie gezonden. Reeds gedurende vele maanden heeft men te Hamburg met ijver gearbeid aan de verwezen lijking van een grootsch plan: het houden van eene Internationale Tentoonstelling van Tuin bouw, in den meest uitgebreiden zin des woords. De medewerking, aan het plan in het buiten land geschonken, is buitengewoon en, wat Duitsch- land betreft, zoo algemeen, dat de cultuur des lands in zijne planten en bloemen er in de ruim ste mate zal vertegenwoordigd zijn. De opening der tentoonstelling, bepaald op 22 September, zal met buitengewone plechtigheid geschieden. Niets is verzuimd dat bijdragen kon, om de deel neming aan de Tentoonstelling zoo algemeen doenlijk te maken; elke poging, in dien zin ge daan, bevordert een nuttig werk. Vele parti culiere personen hebben daartoe de hand gebo den door het uitloven van premiën; spoorweg maatschappijen door het verminderen der vracht prijzen, enz. De duur der Tentoonstelling is bepaald op 10 dagen en gedurende dien tijd zal te Hamburg alles worden aangewend, om den bevorderaars van het plan en den bezoekers in het algemeen het verblijf aangenaam te maken. Oosteiii*ïjli-IIoug-ïiai\scIie Moiiai-eliie. De tekst der dépêche van Dr. Giskra, (ad in terim belast met het departement van eeredienst in plaats van Dr. Ilasner) aan den stedehouder te Lemberg, luidt woordelijk als volgt: z/De afgrijselijke gebeurtenissen in het Carme- lieter nonnen-klooster, te Krakau aan het dag licht gebracht, en de daardoor veroorzaakte recht matige verbolgenheid, tegen de bewoners van de plaats waar het misdrijf voorviel, leggen aan de Keizerlijke regeering de verplichting op, om ernstig te overwegen, wat met dit klooster te doen staat. Vooreerst doet zich de vraag voor of het gedachte klooster de, ten gevolge van het allerhoogste be sluit van 5 Juni 1867, wegens het achterblijven der geldelijke ondersteuning, die het uit Polen gewoon was te erlangen, bij wijze van voorschot uit de schatkist verleende jaarlijksche subsidie van 1800 tl. nog verder mag behouden. Doch de Keizerlijke regeering kan niet stilstaan bij deze vraag alleen; zij moet ook overwegen of, bij de gegronde opgewondenheid, door het voorgeval lene allerwege opgewekt het voortbestaan des kloosters, waarvan geene gunstige gevolgen kun nen worden verwacht, in het openbaar belang kan worden toegestaan. In verband hiermede verzoek ik Uwe Excellentie, onverwijld met het hoofd van het Krakauer bisdom, bisschop Galeski, in overleg te treden, en zijn gevoelen te verne men of het voortbestaan des kloosters der Car- melieter nonnen te Krakau ook wel in het be lang der kerk wenschelijk kan worden geoor deeld. „De meening van den genoemden bisschop hieromtrent zal Uwe Excellentie mij, met uw advies, zoo spoedig mogelijk doen geworden. Doch eerst wensch ik zonder uitstel de meening van Uwe Excellentie hierover te vernemen, of tegen de onmiddellijke intrekking der bovengemelde, als voorschot verleende, staatssubsidie eenige grond kan worden aangevoerd, vermits, bij af wezigheid van zoodanige gronden, de Keizerlijke regeering zich genoodzaakt zal zien tot de op heffing daarvan dadelijk over te gaan." Uit Krakau wordt gemeld, dat de gevangen abdis tot hare verantwoording de opsluiting van Barbara heeft geweten aan den generaal der Carmelieter-orde te Rome, die haar bepaaldelijk verboden zou hebben om de gekerkerde naar een krankzinnigengesticht over te brengen. Italië. Aan de Ao/n. Zeitung wordt uit Florence ge schreven Het ministerie stuit steeds op nieuwe moeilijkhe den. De laatste gemeentelijke verkiezingen zijn niet gunstig voor het kabinet uitgevallen, Te Napels, Messina, Bologna, Verona enz. hebben de radicale candidaten de zege behaald; het kan voor de regeering niet troostrijk zijn, dat die uitkomst waarschijnlijk alleen verkregen is, doordien de gematigde partij totaal gebrek aan ijver heeft betoond en dat een buitengewoon groot aantal zich van deelneming aan de stemming heeft ont houden. Gemiddeld is slechts een 10de der kiezers ter stembus opgekomen. Daarbij komt dat de rechtbanken zich voortdurend niet gewillig betoo- nen; zelfs de procureur-generaal te Florence, de heer Nolli, is wegens zijne jegens der regeering vijandige gezindheid naar Aquila, in de Abruz- zen verplaatst. Velen gelooven daarom, dat de Koning, dezen stand van zaken inoede, eene proef zal nemen met een ministerie Rattazzimen ver zekert evenwel, dat in de laatste zittingen van den kabinetsraad het besluit is genomen, om bij den tegenstand te volharden en eventueel de Kamer te ontbinden. De Koning is lichtelijk on gesteld en wordt eerst Zaterdag te Florence terug verwacht. Engelaud. De stenografen van het Huis der Gemeenten hebben zich van eene nieuwe en zeer gunstige zijde doen kennen. Sinds lang bewondert men hunne onbegrijpelijke nauwkeurigheid cn het ta lent waarmede zij in ongeloofelijk korten tijd uittreksels van lange redevoeringen geven, die het niet der moeite waard is in haar geheel te lezen, doch verleden week hebben zij getoond, dat het hun gegeven is een der grootste bezwa ren van het parlementaire regeeringstelsel uit den weg te ruimen. Vervelende, langwijlige spre kers, die de jaarlijksche pretentielijst teekenen om, tot stichting hunner kiezers, een nuttelooze redevoering over een onbeteekenend onderwerp te houden, kunnen (de ondervinding heeft het geleerd) niet tot zwijgen gebracht worden, al laat men hen voor ledige banken spreken, door hen en den voorzitter alleen in de zaal te laten, doch verleden Vrijdag is gebleken dat zoodra de stenografen de zaal verlaten, de stroom van wel sprekendheid, die aan de lippen van den eens per jaar bezielden redenaar ontsnapt, plotseling gestuit wordt. De verslaggevers zijn een kleine, wellevende, //Strike" aangevangen tegen de. late zittingen van het IIuïs. Nadat het Huis verleden week eenige keeren achtereen den geheelen nacht tot den morgen toe vergaderd had, begon hun ingespannen werk den stenografen eindelijk te zwaar te vallen ën verleden Vrijdag-nacht staakten de stenografen te middernacht hun werk, om protest aan te tee kenen tegen dezen overmatigen ijver. Ontslagen van het oog van hun dwingeland, de dagblad pers, schijnen de volksvertegenwoordigers alle re devoeringen overbodig geacht te hebben, cn in twee uren werd eene menigte werks gedaan, dat in gewone tijden twee dagen geëischt zou heb ben. In deze omstandigheid ligt een beharti genswaardige wenk voor alle parlementen. Zoo dra een der vervelende redenaars het Huis zijn tijd begint te ontrooven, heeft de voorzitter slechts een wenk te geven aan de stenografendeze vertrekken, en de redenaar zwijgt. Sedert eenige dagen is in Surrey eene ziekte onder het vee uitgebarsten, die ernstige bekom mering baart. Het meest woedt zij onder de melkkoeien. De epidemie is bekend onder den naam van //de poot-en inondziekte"; zij heerschte ook even voor dat de vreeselijke veeziekte uit brak. In Brixton, Clapham en Camberwal! zijn ontelbare koeien aangetast, en steeds neemt de besmetting toe. Gelukkig evenwel sterven er weinig beesten ten gevolge van die ziekte. Het eerste verschijnsel is dat de dieren pijn krij gen in de pooten en in den mond, zoodat zij niet in staat zijn te staan of te eten. Deze verschijnselen duren ongeveer veertien dagen. De melk gaat weg en het vleesch wordt week, terwijl het dier aan de grootste uitputting lijdt. Algemeen onderstelt men, dat de ziekte is over gebracht door buitenlandsch vee. Frankryk. De senaat heeft zijne afdeelingen geconstitueerd en aller aandacht is gevestigd; elkeen is in span ning over hetgeen van daar uit over Frankrijk zal worden besloten. Naar men zegt, zal de senaat met spoed de be raadslagingen over het senatus-consult voeren en Maandag, bij monde van den lieer Delangle, reeds het rapport worden uitgebracht. Onder de sena toren, die geacht worden gunstig voor het ont werp te zijn, worden genoemd de heeren: Bon- jean, Brenier, De Sartiges, Michel Chevalier, Monnier de la Sizeranne en prins Napoleon, zoo mede de heer Leroy de St.-Arnaud, schoonbroeder van den minister Forcade. Over het algemeen wordt met leedwezen nog steeds de geest des heeren Rouher bespeurd in al hetgeen het. gouvernement onderneemt, en schijnt er geen einde te komen aan die politiek, die met de eene hand terugneemt wat ze met de andere heeft geschonken. Het schijnt dat eene amnestie wordt gereed gemaakt aan het ministerie van justitie vooralle drukpers-veroordeelingen, en dat alle processen wegens drukpersdelicten zullen worden ingetrok ken. De amnestio zou ook worden verleend voor veroordeelingen wegens alle politieke overtredin gen, mits men er eene aanvrage voor doet. De heer de Sainte Beuve, die nog lijdende is, woonde Maandag de zitting van den Senaat niet bij. Zeven nieuwe leden hebben in deze verga dering zitting genomen, nl. de oud-ministers Vuitry en Duruy, de generaal Mesliu, de hertog van Tarente, de baron Taylor en de IIH. Larrabure en Claude Bernard. Van de 167 leden van den senaat waren er ruim 120 aanwezig. De heer Pic, ex-gérant van den Etendard, bij ar- rest van het hof van assises der Seine veroordeeld tot 12 jaren dwangarbeid, wegens medeplichtig heid aan de valschheden in geschrift en de ver duistering van gelden van den heer Taillefer, heeft zich tegen dit arrest in cassatie voorzien. TELEGRAMMEN New-York, 4 Augustus. Vijftien kanonneer- booten, die gebouwd zijn voor rekening van Spanje, zijn gisteren op klacht van den Peruaan- schen gezant, die verklaarde dat die schepen bestemd waren om Peru aan te vallen, door den regeeringsmaarschalk in beslag genomen wegens schending der neutraliteitswetten. Omtrent de beweerde onderhandelingen met Spanje tot aankoop van Cuba is niets officieel bekend. Parijs, 5 Augustus. De commissie van Senaats leden belast met het onderzoek van het Senatus- consult, is samengesteld uit de heerenDevienne, Delangle, Boudet, Maupas, Lagueronnière, Bou chard, Lacaze, Béhic, Casabianca en Suin. Blijkens den weekstaat der Bank is vermeer derd: de voorraad edel metaal met 6V5 millioen, voorschotten op openbare fondsen met J/5, en de circulatie van bankbiljetten met 471. Verminderd: de portefeuille met 15% millioen; de rekening courant met de schatkist met 7 idem met par ticulieren met 3y millioen. Madrid, 5 Augustus. De Gaceta zegt dat in La Mancha slechts eene enkele weinig talrijke bende onder aanvoering van Colo is overgebleven. Het hoofd der bende die te Tglesciela is verslagen, heeft bij den alcade aanzoek gedaan om amnestie voor zich en zijne manschappen. Londen, 5 Augustus. Blijkens den weekstaat der Bank is vermeerderd: do circuleerende bank biljetten met 724,530 pd.st., de voorraad edel metaal met 185,S54 pd.st.; verminderd: de porte feuille met 900,909 pd.st., do rekening-courant met particulieren met 1,505,075 pd.st., die met de schatkist met 530,196 pd.st. W eciien, 5 Augustus. De Presse spreekt de me- dedeeling der Independence Beige tegen, dat de mi nister Von Beust eene circulaire heeft uitgevaar digd, om zijne, in de bijeenkomst der Hongaar sche delegatie, ontwikkelde ideeën in praktijk te brengen en om aan te toonen dat het YVeener Kabinet zich eene algeheele vrijheid van hande len voorbehoudt. De Presse zegt, dat er volstrekt geene diplo matieke correspondentie bestaat ten opzichte van verklaringen, die in de bijeenkomst der gedele geerden zijn afgelegd. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast hoewel de omgang zeer gering is. Met gespannen verwachting wordt de veiling op 25 dezer tegemoet gezien. Snlkcr. De markt verkeert in eene vaste stem ming met eenige verkoopen tot 50 a 75 ets. be neden Juli. - Geraffineerd. Kalmvoor gereed goed blijft hier en daar nog eenige vraag, terwijl op verderen termijn lager koopbaar is. Tlicc. Vast; de omgang bepaalde zich geheel voor behoeften. Rijst. Van Rangoon werden 6000 balen zei lende tot 5.25 afgedaan. In gepeld was de om gang zeer gering. Specerijen. Voor dit artikel was deze week veel vraag op den aanslag der veiling, waarvan de quantiteit zeer klein is, vooral van Foelie; voor Noot N°. 1 werd grif 90 ets. bedongen en was veel vraag voor Noot N°. 4, waarvan eenige ceelen verkocht werden. Nagelen N°. 2 werden tot 29 ets. entrepot gedaan. Meekrap. Vast, doch de hooge vorderingen be lemmeren de zaken. Indigo. Steeds met goede vraag. De volgende week komen weder diverse partijen aan de markt, Potnsschen. Petersburger loco/'14.50, zeilende 713.50. Katoen. In geanimeerde stemming vooral voor zeilende partijen tot verhoogde prijzen. Wol. Vast, zonder omzettingen. Tin. Vast, doch kalm. Banca tot f79.50. Billiton tot [II omgezet, waartoe te koop blijft. Banca najaarsveiling 777. Pcterolie. Vaster, disponibel met f26 bij klei nigheden betaald, en, ruim 2000 Vn. Augustus aflading tot 725.25 gedaan, waartoe thans niet meer te koop is.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3