KOLONIËN. BATAVIA, 19 Juni. Onder het opschrift H e t Vauxhallen Vuur werk, leest men in den Javabode het volgende: Of er eene natuurwet ol' een demonische in vloed bij in het spel is, zal ik de laatste zijn te beslissen, maar zeker is het, dat nooit en ner gens in deze wereld een leest wordt gevierd, zonder dat een stortbui ongevraagde en onge- wenschte afkoeling schenkt. Zoo ook hier met de Koenfeesten. Behalve bij het Vauxhall, werkte de natuur door het uitgezochtste weder mee, maar daarvoor moest het arme Vauxhall het dan ook ontgelden, 's Maandags, 31 Mei, regende al de olie uit de lampions, en de pret werd af- gekommandeerd. 's Woensdags daaraanvolgende, nadat er den vorigen dag eenige buien gevallen waren, en de lucht dien voormiddag stond als de vurigste regenminnaar in 't hartje van den westmousson haar niet dreigender kon wenschen, werd besloten het Vauxhall dien avond te doen plaats hebben; doch de vvaterstroomen, die 's namiddags bijna onafgebroken in den reeds door weekten Dierentuin neerplasten, dreven den spot met dit feestlustig voornemen, en het couranten- lezend publiek ontving 's namiddags bij zijn nieuwsblad eene mededeeling, dat „bij droog weder" het Vauxhall zou doorgaan, tegelijk met eene andere, waarbij het verwittigd werd, dat de feestelijkheid tot nader order werd uitgesteld. Vreemde tegenspraakWat te gelooven En om de verwarring nog grooter en onbegrijpelij ker te maken, nam de regen tegen halfzes 'sna middags voorloopig afscheid om gedurende den geheelen avond niet weder te verschijnen. Of nu aan het vertrek van den regen, in verband met de algémeen verspreide kennisgeving „bij droog weer," of wel aan het in niet genoegzaam aan tal rondgebracht uitstelbiljet de schuld moet ge weten worden, zeker is het, dat menigeen zich 's avonds nog heeft opgemaakt voor het feest, maar „een botje ving." Eindelijk was de 9de Juni aangebroken, de dag voor het Vauxhall bestemd, waarmee de rij der feesten besloten zou worden. En ziet, het was en bleef schoon weder. Te 8 uren en later zag men bijna alles, wat Batavia aan rijtuigen telt, op weg naar den Planten- en Dierentuin. De tuin was zeer smaakvol verlicht, hoewel, naar het sommigen voorkwam, in niet voldoende mate. Onder de boomen waren overal tafeltjes met stoelen geplaatst, die spoedig door de menigte bezet werden, eene verzameling Europeanen, waar- tusschen een enkele Maleier, Javaan of Chinees zich bewoog, zoo talrijk, als ik mij niet herinner hier bijeen gezien te hebben, 't Is mogelijk, dat ik mij bedrieg, maar de feestelijke stemming, die bij de Bloemententoonstelling viel op te mer ken, ontbrak ditmaal. Of de negen dagen, sedert de Koenfeesten verloopen, reeds weder in die mate hun vervelenden stempel hadden gedrukt op het onveranderlijk en altoosdurend eenerlei van Indië? Ik weet het niet, maar noch de reusachtige boomen, die met gekleurde lantaarns behangen waren en een zeer aardig effect maak ten, noch de lichtende pyrauiieden hier en daar, noch de muziek van Markus scheen in staat, eene soort van verveling te verdrijven, waaron der ik mij verbeelde, dat velen leden. Toch was er, dunkt mij, genoeg om zich recht op zijn ge mak, als thuis te gevoelen. Mijmerde men al niet over soortgelijke festiviteiten, in het Moe derland ol hier in vroeger jaren genoten, en liet men de breede rij van vriend en maag zijn geest voorbijzweven, van wie zoo velen reeds rusten onder de groene zode; verdreef men al datzoet- weemoedig gevoel, 't welk ons bij elke en alle feestvreugde verzelt, als een gedurig memento mori, toch bleef en lag voor de hand de aanleiding tot de feesten, en, onafscheidelijk daarvan de vergelijking met twee en een halve eeuw terug. Welk een verschilHoevele redenen tot blijd schap, maar ook, hoevele redenen tot ernstig na denken Gelukkig toch die kinderen, nietwaar, die rondkropen en zich volkstrekt niet aftobben met nadenken over dit of dat, maar die, het oogen- blik bij de hoornen vattende, het dwingen om hun af te staan al wat het aan genot bezit. Daar wandelt een groepje aankomende meisjes, die zich evenzeer vermaken, terwijl de verlichte ver blijfplaats der apen onophoudelijk door de jeugd wordt bezocht, 't Is bij halfelf, en wij begeven ons op zij van het lokaal in den tuin, waar het vuurwerk zal worden afgestoken. Drie ontplof fingen, op het programma van het vuurwerk met den nederigen naam Kanonnade gedoopt, kon digden het begin aan. liierop volgden eenige luchtballons en vuurpijlen, zwermpotten en der gelijke nesterijen, doch voor de rest mislukte allesglobes, die niet draaiden, een rad, dat niet wentelde, eene zon, die stil stond. Het programma ligt voor mij, doch of het nagekomen is, daarvan heeft niemand zich kunnen overtuigen. Het vuurwerk had sedert 29 Mei in de open lucht gestaan, blootgesteld aan zon, regen en nachtlucht, waardoor alles was bedorven. Dit was te voorzien, en om te herstellen wat be dorven was, of weg te werpen wat totaal on bruikbaar was geworden, daartoe haperde het, naar 't schijnt, aan geld of lust. Totaal misluktl was het algemeen oordeelen de vuurvverkmaker, hoewel men geenszins den regen buiten rekening liet, werd uitgelachen. Onder dezen onaangena- men indruk gingen de meesten huiswaarts, ik vergis mij, naar den uitgang van den tuin, om het rijtuig te zoeken. De groote massa echter be lette, dat dit zoo spoedig als men wel wenschte geschiedde, zoodat menigeen een uur en langer heeft gewacht, wat blijkbaar niet geschikt is, om iemands stemming te verbeteren. Teleurstelling is de indruk, dien men Woensdag-avond ont ving, en de Koenfeesten zijn daardoor in minder overdrachtelijken zin, dan men gewenscht zou hebben, met een sisser afgeloopen. P. Door den gouverneur-generaal van Nedérlandsch Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot derden subst.- griff. bij den raad van justitie te Batavia, de ambt. W. A. Brill; tot subst-griff. bij den raad van just, te Samarang, de ambt. Mr. H. Van Dissel Sz.; tot hoofdond. aan de op. lagere sch. te Serang de eerste huipond. te Amboina II. P. Julsing; tot eersten huipond. aan de openb. lagere sch. te Am boina, de tweede huipond. A. Den Hamer; tot tel. 2de kl. C. J. P. P. A. Musquetier; .tot ass.- res. van Soekapoera tevens vendum. de ass.-res. van Demak P. F. Woesthoff; tot ingen. derde kl. bij den waterst. en 's lands burg. werken, de asp.-ing. J. H. H. d'Arnaud Gerkens; tot eersten comm. bij het dep. van fin. voor het bijwerken der boeken de ambt. op wachtg. D. C. H. Voogt; tot tijd. 2den comm. voor de exam, en liquid, van verantwoordingstukken, de ambt. op non-act. II. W. F. Benier; tot Sden comm. bij het dep. van fin., de gewezen tel 3de kl. M. W. C. Prey; tot opz 1ste kl. bij den waterst. en 's lands werken W. Rust. Geplaatst: Bij de statist, opname van Java, de contr. 2de kl. Jhr. J. F. W. Von der Willige von .Schmidt auf Althensladt, met bepaling dat hij hij het kader der land. ink. en cult, zal wor den gevoerd a la suite. Ingetrokken: De aan W. S. Cramer ver leende adm. tot uiloef. der genees-en heelk. prak tijk in Celebes en onderh. Op verzoek, wegens ziekte, de benoeming van C. IJlstra, ambt. op wachtg., tot derden comm. bij het dep. der werken; met bep., dat bij in het genot van wachtgeld blijft. Machtiging verleend: Tot de uitreiking aan W. S. Cramer van eene akte van toel. lot uitoef, van de gen. en heelk. praktijk in Bezoeki. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., we gens ziekte, aan den res. van Kediri, G. M. W. Van der Kaa; aan den ontvang, der ink. en uitg. rechten te Batavia A. Brunting; aan den contr. F. G. A. Canter Visscher; buiten bezwaar van 's lands kas aan den klerk bij 's lands eerste al- gemeene pakhuizen te Batavia, H. W. Lijnis Huffenreuter; verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den landui. bij de stat. opname in Bagelen E. W. Kreutzwendedich von den Borne, aan den lsten kl. op het res.-bur. te Pontianak, thans op wachtg., Ch. E. Marchelinus, en aan den schout te Tanah-Abang (Batavia) B. Winters. Ontslagen: eervol, onder toek. van wachtg., de élève bij de tinm. in Baoka J. J. Gouijneerv., met behoud van recht op pens., de 1ste comm. bij de afd. voor het bijwerken der algem. boe ken bij het dep. van fin. G. W. Busscher. Greld- en EiTectenmarkt. Amsterdam, 2 Augustus. Gewoonlijk gaat het van na half Juli tot Sep tember stil toe op de Beurs; de handelsmannen zoeken dan op reis ontspanning en de zaken die er dus te doen zijn, beteekenen niet veel. Het kan dus geen verwondering baren, wanneer wij moeten constateeren dat er betrekkelijk weinig werd omgezet, maar wel dat er niettemin in som mige soorten fluctiatiën waren alsof er heel wat in omging, bijv. de Spanjaards 3 pCt. die van 30 pCt. op den 2Gsten Juli terugliepen op 29s/8, herwon nen tot 30» en heden 29% pCt. blijvendefipCt. Buiten- en Binnenlandschen volgden dezelfde be weging en blijven heden respectievelijk 29%, 28% en 26 tegen 29Mc, 25'4 en 26» voor acht dagen, Portugeezen (lauwer, evenals Turken en Egypie- naren; de laatsten verloren zelfs pCt, bij ver leden week, en blijven heden 76» pCt. Over het geheel had de Beurs in de afgeloopen week een gedrukt en lusteloos aanzien en bleef deze stemming ook niet zonder uitwerking op de Russische fondsen, die bijna allen lager genoteerd werden; de oude 5 pCt. den 26sten Juli 95%, heden 94%; Certif. Hamburg toen 70», liepen tot 71», doch verloren weder tot 7031- 6de Serie vóór acht dagen 79%, thans 77% pCt. Alleen de Lote- rijleeningen wonnen, die van 1864 van 250 tot 257 en die van 1366 van 255% tot ƒ260. Even als de staatsfondsen zijn de spoorwegwaarden da lende, de groote Sporen verloren ze'fs van 240% tot ƒ235». Oostenrijkers verlaten en stil De oudere nog niet geconverteerde soorten een zweem hooger genoteerd, de geconverteerde eerder lager dan beter, alle zonder noemenswaardigen omzet. Van de Amerikaansche spoorwegen kwamen de Ohio 7 pCt. van 55 tot 56 pCt., de Ohio S pCt. Debentures van 27» op 29 pCt. De overige soor ten hielden zich ten deele met moeite staande, terwijl andere verloren, zooals bijv. de Certif. Chicago N. W. die van 84» op 83» pCt daalden. En wat de Staatsfondsen betreft, niettegenstaande de gunstige berichten omtrent den toestand der schatkist en den ruimen oogst die verwacht wordt, bleten deze op nagenoeg deze'fde hoogte als voor acht dagen. Mochten wij nu ons tafereel maar sluiten met wat goeds omtrent onze Hollandsche fondsen, maar dat is het geval niet. Ook deze verloren bij ver leden week en hoezeer de stemming heden iets gunstiger was, blijven toch de prijzen heden van de 2% pCt. 55», 3 pCt. 63%, 4 pCt. 86Me tegen 55%, 63% en S6% pCt. op den 26sten. Handel maatschappij blijft nog steeds tot uiterst lagen prijs aan de markt en liep, na eenige dobberingen van 116% tot 115% pCt. terug. Gelukkig vindpn wij ten slotte toch nog éene aangename mededeeling te doen, dat n.l. de aandeelen IIoll. IJzeren Spoor weg-Maatschappij weder boven pari geklommen zijnHeden werd er in omgezet voor 100% pCt. dus 1% pCt. boven den laatstgenoteerden prijs. Het geld op prolongatie is van 5 pCt. terug- geloopen op 4% pCt., na slechts éen enkelen dag 4 pCt. genoteerd geweest te zijn. BUITENLAND. Oostem-yk-Horgaarschc AEouai-chie. De aangekondigde audiëntie van den bisschop van Linz bij keizer Franz heeft op 28 Juli plaats gehad. Te 11 uren was de prelaat bij den monarch tegenwoordig, om hem mondeling den dank te herhalen, vroeger reeds schriftelijk te kennen gegeven, voor de keizerlijke akte van gratie. De audiëntie duurde slechts weinige minuten. Daarna bezocht de bisschop den rijkskanselieren later den graaf Taaffe, alsook kardinaal Rauscher. Het bericht, als zou de keizer den bisschop ter audiëntie hebben uitgenoodigd, is ongegrond. Over de klooster-quaestie in Oostenrijk deelt de Pester Llyod mede, dat het Cis-Leithaansche ministerie de bisschoppen zal uitnoodigen al de kloosters in Oostenrijk aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen en verslag uit te brengen aan de regeering, welke maatregelen genomen kunnen worden om misbruiken te voorkomen. De regeering zou zwarigheid maken om zelf dat onderzoek te doen, op grond vau de wet, die de huiszoeking alleen toestaat bij gerechtelijk von nis. Weigeren evenwel de bisschoppen aan het verzoek der regeering te voldoen, dan eerst zou deze genoegzamen grond vinden om zelve hande lend op te treden. De N. Freie Presse deelt mede, dat de regeering de subsidie aan het klooster der Carmelieten- nonnen te Ivrakau zal intrekken, en den bisschop van Iirakau, Galecky, voorstellen het klooster op te heffen, daar het voortbestaan daarvan, vooral in het belang der kerk, niet wenschelijk is na het gebeurde. Overal brengt het verhaal van Barbara Ubrik groote sensatie teweeg; te Triest heeft het aan leiding gegeven tot een oploop, en wilde het volk het Capucijner-klooster aanvallen onder den kreet: weg met de monniken. Frar'ii jk. Bij de voorlezing van het ontwerp-senatus-con- sult waren de Senatoren in grooten getale opge komen. Prins Napoleon woonde de zitting bij. Men zegt dat verscheidene amendementen op het Senaatsbesluit zullen ingediend worden. De heer Raspail heeft een manifest tot zijne kiezers gericht, waarin hij o. a. zegt: „De Con stitutie van 1852 bestaat nog slechts voorloopig. Zij moet heizien worden, en het recht daartoe komt der Kamer toe, aan de Kamer, die door het volk gekozen wordt. Doch nu het persoonlijk gouvernement er anders over heeft gedacht, is het zaak zooveel mogelijk van den tegenwoor- digen toestand partij te trekken." Vervolgens geeft hij in zeer beleefde vormen eenige goede wenken aan de senatoren en deelt de hoofdtrekken van een nieuw ontwerp van Constitutie mede. Het is gebazeerd op de staatsregeling van 1789, die door de Nationale Vergadering werd aangenomen en door Lodewijk XVI werd bezworen. Men beweert dat in het laatst dezer maand koning Victor Emanuel te Parijs verwacht wordt. Zijn bezoek zou echter volstrekt niet met de po litiek in verband staan. De heer Eugène Drouart de Lezey, zoon van den raadsheer in het keizerl;jke gerechtshof te Douai, oud-kweekeling van de school van St.- Cyr, en thans luitenant, heeft zijn ontslag inge diend en zich in het trappisten-klooster begeven. Men verzekert, dat de heer Mirès het volkomen bestuur van al zijne zaken weder zal aanvaar den. Belgie. Eveuals de Indépendance, schijnen ook sommige Nederlandsche nieuwsbladen nog al ophef van het voorval te V';ssingen met het vaartuig Pa- quelle de la Habana te hebben gemaakt. Een hun ner moet zelfs bij die gelegenheid een zeer mooie tirade over Michiel Adriaansz. De Ruyter, diens standbeeld en de Nederlandsche marine ten beste hebben gegeven. En dat alles, 't is inderdaad jammer, en pure perte.] Uit eene mededeeling van den Précurseur van Antwerpen toch vloeit voort, dat, indien zelfs De Ruyter in persoon van zijn voetstuk ware afgedaald, om het Nederlandsche gepantserde eskader te gaan kommandeeren, hij, krachtens het vonnis der Middelburgsche recht bank, niets had kunnen doen om den deurwaar der bij te staan, die het Spaansche vaartuig moest nazetten. Immers, de rechtbank had alleen verlof gegeven om beslag te leggen op het schip, wanneer het ankerde onder het rechtsgebied van de stad Middelburg, maar zie nu nam de Paquette de la Habana een Belgischen loods en zeilde eenvoudig door. De Précurseur geeft daarbij nog hare ver wondering te kennen, dat aan de Paquette een Hollandsche loods geweigerd is; maar dit heeft de reis van het schip volstrekt niet vertraagd, daar het Belgische loodswezen order had ont vangen zich aan dat verbod niet te storen. Te Gent had de luitenant der jagers D zich na den eten te bed gelegd. Men weet dat, wanneer men aanstonds na het eten gaal slapen, dit voor de gezondheid nadeelige gevol gen kan hebben. Gemelde luitenant moet een bloedopdrang naar de hersens hebben gekre gen, die hem met schielijke waanzinnigheid sloeg, want eensklaps is hij uit zijn bed gerezen, naar het venster geloopen, dat op de straat uit komt en heeft het hoofd door eene der onderste ruiten gestooten, als wilde hij langs daar op de steeneu springen. Deerlijk door de glasscherven gekwetst en hevig bloedende begon hijjte kermen. Men snelde hem ter hulp en redde hem uit ziju gevaarlijken toestand. Aanstonds ging men ge neeskundige hulp inroepen. Men hoopt dat de wonden niet doodelijk zullen zijn. TELEGRAiMMEN. Parijs, 3 Augustus. De Senaat zal Donderdag bijeenkomen om eene commissie van tien leden te henoemen tot het onderzoeken van het Sena- tus-Consult. Volgens de France is de ex-koningin Isabella geneigd, om ten gunste van haren zoon te abdi- queereD. Mailt ld, 3 Augustus. De lmparcial zegt dut don Carlos van zijne planneu heett afgezien en zijne aanhangers heeft bevolen zich terug te trekken, aaugezien het land met aan ziju roepstem heelt gehoor gegeven. Het gerucht betreffende pourparlers tusschen Spanje en de Vereeuigde Staten, tot erkenning van de onafhankelijkheid van Cuba, wordt cate gorisch tegengesproken. De vervolgingen der Carlistische benden wor den met goed gevolg voortgezet. Londen, 3 Augustus. Volgens den Times vindt het gerucht meer en meer geloof, dat er een voorloopig traciaat met Spanje en Amerika is gesloten. Eerstgenoemde staat schijnt geneigd de onafhankelijkheid van Cuba te erkennen tegen ontvangst van 100 millioen dollars in honds van het nieuwe gouvernement van Cuba, gewaarborgd door Amerika. Lissabon, 3 Augustus. De heer Carvalho is benoemd tot minister van financiën en Dr. Men doza tot minister van justitie. Marseille, 3 Augustus In de zaak, betreffende de schipbreuk der Abaltucci, is de kapitein Nicolai tot eene maand, de stuurman Giacobini lol twee jaren en Alexandriui tot 15 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Horenee, 3 Augustus. De geruchten aangaande een verbond of eene geheime verstandhouding tusschen Italië en andere mogendheden worden opnieuw tegengesproken. Caïro, 3 Augustus. Het blad l'Eggple zegt ge machtigd te zijn, om het bericht betreffende de veranderingen in het ministerie, dat het zeil heeft medegedeeld, tegen te spreken. Alleen de portefeuille van openbare werken is in andere handen overgegaan. Washington. 2 Augustus. Het in de schatkist aanwezige goud bedraagt 66% millioen. Volgens tijdingen uit Cuba, hebben den 28 Juli een groot aantal negers Puerto Principe aangevallen, maar zij werden teruggeslagen. Officieele Berichten. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vzx LEY DEN, Gezien art. 18 der Wet van den 14dcn Septem ber 1866 (Staatsblad n°. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leveran- ciën, voor 's Konings legers of vestingen gevor derd Doen te weten, dat de lijst, bevattende de na men der inwoners, die door het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking ko men, is opgemaakt, op de kleine pers van het Raadhuis aangeplakt en van lieden gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Leyden, 3 Augustus 1869.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3