De N. Rolt. Cl. keurt de benoeming af van den heer Nieuwenliuyzen tot vice-president van den Raad van Indië; niet om de persoonlijkheid van den nieuwen titularis, maar omdat daardoor den heer Van Rees, die in alle opzichten de eerste rechten had, die zich voor den dienst had be schikbaar gesteld, die den onbetwisten roem heeft van kennis, talent en engergie, onrecht is gedaan. Tevens vraagt het blad, waarom niet, gelijktijdig met de benoeming van den heer Nieuwenhuyzen, ook diens opvolger als lid van den Raad is aan gewezen. Met genoegen verwijzen we onze lezers naar achterstaande advertentie van de tooneelvoorstel- ling, die het Vlaamsch gezelschap van den heer Eloy Lemaire de eer zal hebben, op morgen avond hier te geven. Valérie van Scribe is een der best geslaagde comedies van dien beroemden schrijver en kan slechts door eene actrice van het talent van mej. Beersmans naar waarde wor den weer gegeven; vol van de fijnste schakee ringen, geeft het stuk een tafereel uit het dage- lijksch leven weer, aangrijpend door gevoel en natuur. Maar't is een tooneelproduct, dat een pu bliek vereischt, dat wenscht te toonen hoezeer het waarachtige kunst op prijs weet te stellen; we verwachten dus stellig een eivolle zaal, want Leidens publiek zal den naam van kunstminnend waarnaar het steeds streeft, voorzeker niet wil len logenstraffen. Tot aanbeveling van Siska van Roosen- maal kunnen we volstaan met te vermelden dat het een der meest geliefde rollen is, waarin onze Belgische naburen het talent van mej. Beersmans komen huldigen. En daarmede eindi gen we, in de hoop dat onze verwachtingen niet teleurgesteld mogen worden, en het verdien stelijk Vlaamsch Tooneelgezelschap op een eivolle zaal zal kunnen rekenen. Naar wij vernemen, heeft dezer dagen de stoom boot Stad Gouda, tot viermalen toe getracht éen van de Leidsclie stoombooten Volharding, opzettelijk aan te varen, hetgeen dan ook eindelijk gelukt is, ten gevolge waarvan het galjoen der Volhar ding N°. 1 kort en klein is. Van het gedrag der bemanning van de Stad Gouda is dadelijk proces verbaal opgemaakt aan boord der stoomboot Volharding N°. 1, en door eenige der aanwezige passagiers geteekend, waarna van een en ander kennis is gegeven aan de betrokken autoriteiten, 't Schijnt dat men in dit geval eene Yankee-con- currentie in het leven wil roepen, waarvan het reizend publiek zeker ongaarne het slachtoffer wordt. In de maand Juli zijn binnen deze gemeente geboren 102 kinderen, als 49 zoons en 53 doch ters, waaronder zijn begrepen 3 tweelinggeboor ten; overleden 78 personen, als 10 mannen, 13 vrouwen, 32 zoons en 23 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 10; gehuwd 31 paren. Z. M. heeft bewilliging verleend tot wijziging der statuten van de naamlooze vennootschap: de Rotterdamsche Bank, gevestigd te Rotterdam. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal op aanstaanden Zaterdag den 7de" dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meente Nieuwleusen C. W. A. baron van Haer- solte (van Zutfen); der gemeente Ransdorp J. E. T. Wijnveldt, secretaris dier gemeente; tot direc teur van een der rijkstelegraafkantoren den tele- g aphist 3de kl. \V. Bos; bij het korps, gevormd uit de Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Rotterdam, tot lsten luit.-adj. J. Van Mens, voormalig 2den luit. bij dat korps; tot lsten luit. C. P. A. Bar, thans lsten luit.-adj. hierboven geschreven stond dat ik mijneintredezou doen in de residentie mijner doorluchtige voorva deren op eene wijze, die niet te voorzien is in het wetboek der étiquette. Ik volgde dus, zonder iets args te vermoeden, een nauw voetpad, dat tusschen de landelijke omheiuing en den zoom der korenvelden langs liep, als op eens vlak bij mij en boven mijn hoofd, van den kant van het park, eene jeugdige en welluidende stem zich liet hooren, die zeer dui delijk sprak „11a 1 zijt gij daar eindelijk! ik sta al sedert een uur te wachten. Hebt gij iets voor mij?" En daar ik natuurlijk niet antwoordde op eene vraag die klaarblijkelijk niet tot mij gericht was, vernam ik voordat ik nog tijd gehad had mijne oogen op te slaan, een kleinen schreeuw van schrik, gevolgd door het geluid, dat veroorzaakt wordt door den loop van een licht voetje over het gras. Ik beklom halverwege den „wal" en wierp, verscholen achter een dicht struikgewas, een blik binnen de omheining. Aan het uiteinde der binnenste laan, die evenwijdig loopt met het pad waarop ik mij bevond, en in de richting van het „kasteel", waren twee vrouwen blijven stil staan, die in eene levendige woordenwisseling verdiept schenen, terwijl zij gedurig heenzagen naar den kant waar ik mij bevond. Uit harege- Katwijk, 1 Augustus. Bij de plaats gehad heb bende herstemming zijn tot leden van den ge meenteraad gekozen de aftredende leden de HH. J. Schaddé van Dooren met 54 en J. Van Rhijn met 43 stemmen. De HH. L. C. J. Blanken en G. Verdoes hadden respectievelijk 38 en 29 stem men. Amsterdam, 2 Augustus. Het bestuur der Maat schappij tot beoefening en bevordering der Toon kunst heeft in zijne jongst gehouden vergadering besloten, eene normaalschool op te richten, welke voorloopig op de Wasmoesgracht, bij de Heeren gracht alhier, zal gevestigd zijn. Haarlem, 2 Aug. Er is hier verschillend treurig nieuws. Een ritmeester der huzaren heeft zich met een pistool door het hart geschoten en gedood. Zijn lijk is naar de infirmerie vervoerd. Evenals in de vorige week is weder een kind door ver branding omgekomen, thans insgelijks in kokend water op een bleek. Eindelijk is de man, die in drift in de vorige week zijn makker zoo onge lukkig trof, dat de dood er na volgde, in het huis van arrest ten gevolge van schrik en over spanning zelf overleden. Haarlem, 3 Augustus. In den afgeloopen nacht is brand uitgebarsten in een schoorsteen van de banketbakkerij van den heer Adelbert, firma Pilger, in de Korte Veerstraat alhier. De brand weer was spoedig ter plaatse aanwezig, doch hare hulp was overbodig, dewijl het vuur reeds door een paar schoorsteenvegers gebluscht was. 's-Gravenhage, 3 Augustus. De Russische Prins Metchersky, vergezeld van den hem toegevoeg- den adjudant, heeft hedenochtend de manoeuvres in het vuur van de koiripagnieën artillerie in de vlakte bij Waalsdorp bijgewoond. Schiedam, 2 Aug. Dezer dagen was Jan Ning- sen, arbeider, wonende op het erf achter de Hee renstraat, uitkomende aan de Kreupelstraat alhier, bezig met zijn huisraad op een wagen te plaat sen, daar hij voornemens was naar Haarlem te verhuizen. Een der vrouwen, die daarbij stonden te kijken, maakte de aanmerking dat op dien wagen een bezem gekomen was, die Ningsen niet toebehoorde, hetgeen tot een woordenstrijd tus schen zijn vrouw en de andere aanleiding gaf, waardoor al spoedig een oploop van nieuwsgie rigen plaats had. Terwijl de twist gaande was, scheen dit Ningsen te vervelen, althans )nj riep dat hij daar wel spoedig een einde aan zou ma ken, waarop hij in huis ging, een mes haalde en een inmiddels daarbij gekomen vrouw, die van het geval niets wist, (Lijdia Krommenhoek, huisvrouw van Jan Denisse, een steek toebracht in den linkerschouder. De politie van een en ander verwittigd, heeft Ningsen in hechtenis ge nomen. De wonde schijnt niet gevaarlijk. Woerden, 2 Aug. Alhier is in de Haarl. loterij de break met merrie gevallen. Tot dusverre is de houder van 't. nommer 8052 onbekend; niemand heeft er zich nog voor don prijs opgedaan. Woudiuchem, 29 Juli. Werden de landbouwers in deze streek voor eenigen tijd verontrust door de mare, dat op een stal alhier de kwade droes onder de paarden was uitgebroken, hunne be zorgdheid begint weer langzamerhand te wijken aangezien het, voor zooverre bekend, nog bij éen geval gebleven is. Door het dagelijksch bestuur zijn spoedige en krachtdadige maatregelen genomen tot beteuge ling dier gevreesde ziekte, door onteigening, désinfectatie als anderszins. Delfshaven, 3 Aug. Door den heer A. Van Nie- rop, behoorende tot de R.-K. gemeente, is in de voorgaande week, bij gelegenheid van zijn 25ja- rig huwelijksfeest, een prachtige en smaakvol bewerkte preekstoel, uit de werkplaatsen van den heer Venema te 's-Hertogenbosch, aan de kerk zijner gezindte alhier ten geschenke ge geven. Brielle, 1 Aug. Alhier heeft in de laatstver- baren (want ik kon niet verstaan wat zij zeiden, noch ook zelfs hare aangezichten onderscheiden) meende ik te mogen opmaken, dat de eene zich moeite gaf om de andere gerust te stellen en zelfs om haar terug te voeren naar de plaats waar ik mij bevond. De andere aarzelde, maar gaf ten laatste toch toe, en beiden kwamen langzaam en behoedzaam nader, evenwel niet zonder dikwerf te blijven stilstaan ten einde in 't rond te zien en te luisteren, alsof zij voor verrassing vreesden. Ik be hoefde juist geen Oedipus te zijn om te raden dat die twee daar terugkwamen om te wachten op den brievenbesteller, voor wien zij mij in 'teersteen weinig lichtvaardiglijk hadden gehouden. En daar ik nu een weinig nieuwsgierig was om wat dieper in te dringen in het kleine vrouwelijke geheim, waarin ik zoo toevallig den voet gezet had, en bedenkende dat mijne tegenwoordigheid, bijaldien zij werd opgemerkt, daarin vrijwat verhindering zou brengen en mij beletten zou om iets te ver nemen, verliet ik mijn post, liet mij dus zak ken in eene naastbijzijnde greppel, waarin ik mij verbergde tusschen het reeds vrij hoog op geschoten graan. Ik zat daar nog nauwelijks vijf minuten, of ik vernam een zwaren en haastigen tred op het voetpad. Op dat geluid kwam er be weging in de takken op den wal, en het bruin gelokt hoofdje van een jong en zeer schoon loopen 14 dagen eene groote levendigheid ge- heerscht ten gevolge van duizenden bedevaartgan gers, die de plaatsen kwamen bezoeken, waar de martelaars van Gorcum hun geloof met hun bloed bezegelden. Het aantal bedroeg ruim 4700. Uit verwijderde dorpen zag men gansche scharen van landlieden naar de plek der marteling snel len, om er in vrome ingetogenheid eenigen tijd door te brengen. Ook uit Rotterdam, Delfshaven en Schiedam zijn velen derwaarts getogen. Het getal van hen, die uit Rotterdam jl. Zondag naar den Briel gingen, bedroeg ruim 700, waaronder een groot aantal leden van de vereeniging van den H. Willebrordus, terwijl de op dien dag aan wezige vreemdelingen een menigte vormden van meer dan duizend personen. De goede orde is geen oogenblik gestoord: en zelfs de Protestant- sche Briellenaren zijn, zegt men, gesticht gewor den door den godsdienstigen geest, die onder de bedevaartgangers opgemerkt werd. Zwolle, 2 Augustus. De Nederlandsche Ento mologische Vereeniging hield jl. Zaterdag alhier hare 24,te zomervergadering, begunstigd door uit muntend weder. Ofschoon een groot gedeelte van den beschikbaren tijd noodzakelijk besteed moest worden aan huishoudelijke belangen, daar eene herziening der wet, dringend gevorderd, door het bestuur tot hoofdopgave was gesteld, onderscheidde zich deze vergadering bovendien nog door ver scheidene mededeelingen van zeer belangrijke waarnemingen, door verscheiden leden op het gebied van insectenkunde, van metamorphose en levenswijze gedaan. De leiding dezer vergadering was opgedragen aan den heer Mr. H. Albarda, die zich van dezen post op uitmuntende wijze kweet. Tot voorzitter van de volgende vergade ring, te Leiden te houden, waarbij het feest van het vijfentwintigjarig bestaan der vereeniging zal worden gevierd, werd verkozen de voorzitter van het bestuur, de heer Snellen van Vollenhoven, die in zijn verslag omtrent den toestand der ver eeniging ruimschoots gelegenheid gevonden had, om aan te toonen in welk een uitnernenden toe stand van bloei en vooruitgang, zoowel materieel als wetenschappelijk, het genootschap verkeerde, waarvan bovendien het toetreden van een der geachtste ingezetenen uit deze stad als begun stiger op dezen dag nog het bewijs gaf. (iV. R. Cl.) Zutfen, 2 Augustus. De 4de batterij van het Reg. Rijd. Art., die tijdelijk alhier onder bevel van den kapitein Jhr. Van Rappard in garnizoen is, zal den l5tc" der volgende maand naar Amers foort retourneeren. Andel, 28 Juli. Weder een bewijs hoe gevaar lijk het is, kinderen zonder toezicht bij paarden te laten In de afgeloopen week werd het zes jarig zoontje van den heer J. Kalis alhier, in den stal spelende, door een der paarden een slag toegebracht, ten gevolge waarvan het kind den volgenden dag is overleden. Snebk, 31 Juli. De alhier gevestigde rederijkers kamer Gijsberl Japicx, heeft in hare zomerverga dering van Woensdag j.l. een besluit genomen, dat zeker nog al eenige bevreemding in onze stad, misschien ook elders we', zal opwekken. Zij hceff nl. na rijp beraad met algemeene stem men besloten voor het vervolg zonder kunstlie vende leden te blijven voortbestaan, en heeft daarom per annonce in de Snceker Courant van heden, allen, die als zoodanig tot de kamer in be trekking staan, van hunne verplichtingen ont heven. Nuland, 30 Juli. Als eene bijzonderheid mag worden vermeld, dat op de Molengraafsche hoeve alhier van den heer C. H. Borzo, bewoond door den landbouwer T. Van Gerven, eene zeug in het begin dezer week heeft geworpen 18 big gen, die alle nog in leven zijn. Te meer is zulks opmerkelijk, omdat dezelfde zeug nu omtrent een jaar geleden heeft geworpen 22 biggen en latei- meisje (dat mij evenwel ten eenenmale onbekend was) kwam daartusschen uitkijken. Ik had trou wens niet veel tijd om die allerliefste verschij ning meer op mijn gemak te beschouwen, want de nieuwe voorbijganger, wiens rol ik ongetwij feld eenige oogenblikken te voren geüsurpeerd had, bereikte het plekje, waar men hem op wachtte, en ik herkende de nog al povere uni form van een voetpostbode van het platteland. Hem werd dezelfde vraag gedaan, die men tot mij gericht had, waarop hij ontkennend ant woordde en, zonder zich verder op te houden, zijn weg voortzette, terwijl het jonge, meisje ins gelijks verdween, evenwel niet zonder eerst hare levendige ontevredenheid te hebben te kennen gegeven door een veelbeteekend gebaar. Ik kon daarop mijn schuilhoek verlaten, en al voortwandelende begon ik te overdenken. Het tooneeltje, waarvan ik getuige geweest was, had, in weerwil van het weinig ingewikkelde, toch een zekeren vrij wat verleidelijken geur van een roman, en ik moet bekennen dat ik verdui veld romanesk ben uitgevallen. Ik weet wel dat zulks tegenwoordig in 't geheel geen mode meel ismaar heden ten dage zijn er zoovele ge- meene, domme en misselijke dingen, die met voornaamheid en aanmatiging optreden, in het volle daglicht en onder de toejuiching der nog eens 15, zoodat zij binnen het tijdsverloop van éen jaar 55 jonge varkens heeft ter wereld gebracht. Zoltkamp, 1 Augustus. Dezer dagen is door den visscherman J. Loots alhier in de Noordzee op de hoogte van Borkum gevangen een zalm, die de zwaarte had van 00 halve Ned. ponden. Vlissingen, 31 Juli. Het is ons aangenaam eene edele daad van menschenliefde en zelfopoffering te mogen vermelden, waarvan wij gisterenavond omstreeks 8 uren getuigen waren. Een knaapje van 8 jaren liep dartelende over den dekbalk der beschoeiing van de Pottekade; éen misstap, en de arme knaap viel in het water. De eb was pas ingetreden, zoodat het kind al dadelijk den dood nabij was, te meer nog, wijl het ongeval plaats vond bij eene kromming van de haven, op het punt. waar de zoogenaamde Roode brug ligt, waa:- altijd ineer stroom heerscht dan-op andere plaatsen. De kade is zeer hoog geen sloep of boot nabij. Maar de heer Erdtsieck, kapi tein bij het 3do reg. infant., is daar. Zonder aar zelen springt hij, slechts van zijn uniformjas ont daan, in de haven, grijpt met moeite het reeds zinkende kind, en slaagt er in met ongeloofelijke inspanning van moed, kracht en behendigheid, om den bewusteloozen knaap in handen te stellen van den kapitein Mulder, die zich langs de be schoeiing had laten afzakken om den heer Erdt sieck behulpzaam te wezen. De geredde knaap komt spoedig weer bij, en is aan den dood ont rukt; maar nu is het de redder, die zich in levens gevaar bevindt. Eene aanzienlijke menigte is inmiddels bijeengekomen; afgemat als hij is, be reikt hij met inspanning van zijne laatste krachten al zwemmende eene vaste ladder, in de beschoei ing aangebracht ten dienste der schepelingen. Aan den dood onttogen, die hem reeds tegen- grijnsde, is hij zoo gelukkig nu ook de voldoening te mogen smaken voor zijne met zooveel cordaat- heid en verachting van alle doodsgevaar volbrachte redding. (N. R. Cl.) ~V -A- -R I A.. Een onderwijs-beweging is te New-York op touw gezet door de aldaar verblijf houdende Duitschers. Vooral het allerlaagste en het hooger onderwijs behoort volgens hen beter verzorgd te worden. Met het allerlaagste onderwijs bedoelen zij de bewaarscholen, die de New-Yorker Duit schers vooral in den vorm van kindertuinen ver langen. Ook behoort een zekere mate van onder- wijs-verplichting tot de wenschen van deze in het geheel niet politiseerende onderwijs-agita- teurs. Het aantal ingezonden stukken op de tentoon stelling van kunstwerken van levende meesters te Munchen bedraagt ruim 2443. Uit Berlijn al leen telt men ongeveer 200 nummers; uit Dus- seldorf 100; België een honderdtal en Nederland ruim 60. Onder de Neuerlaudsche schilders treft men de namen aan van Rochussen, AlmaTadema, Mari Ten Kate, Springer, De Haas en anderen. Bij keizerlijke ukase zijn 452 Poolsche steden aangewezen, om in dorpen te worden veranderd. Aan de commissie tot regeling dezer zaak blijft evenwel voorbehouden, om ten aanzien van som mige steden hierop een uitzondering te maken. De Koln. Zeilung deelt mede, dat het plan is opgevat om, uitgaande van Milford Haven in Wallis, graafschap Pembroke, eene nieuwe tele- graphische gemeenschap met Noord-Amerika tot stand te brengen. Om verschillende redenen, zooals besparing op de kosten van fabricatie, zullen de kosten van aanleg zóo veel minder zijn dan vroeger, dat de nieuwe maatschappij voor een enkelvoudig telegram van 20 woorden, niet meer zal behoeven te vorderen dan 20 sh., de helft van den tegenwoordigen prijs. schare, dat ik er nog al van houd om niet te zijn zooals iedereen. De groote grieve, die men tegen de arme romans laat hooren, namelijk dat zij niet naar de werkelijkheid gelijken maakt er in mijne oogen juist het aantrekkelijke van uit. De werkelijkheid van het dagelijksch leven is waarlijk zoo betooverend en bekorend niet, dat ik het bovenmatig betreur wanneer er zich eene gelegenheid opdoet om er eens een oogenblik aan te ontsnappen, al is het dan ook maar in den droom, en de romans ik meen natuurlijk de goeden hebben het vermogen om mij dat genot te schenken; daarom houd ik er zooveel van. En wanneer ik dus in plaats van genoodzaakt te zijn van ze in de boeken te zoeken, het geluk heb ze in het leven aan te treffen, nu ja! ik kom er voor uit: daarin, even als in alle dingen, heb ik den moed mijner over tuiging. De romaneske vrouwen, dat wil zeggen zij die op het punt van gevoel eenigermate op gewonden zijn, behooren heden ten dage genoeg tot de zeldzaamheden, dan dat het niet vreemd zou zijn er te ontmoeten, en zij die wel dwaas heden zou willen begaan om mijnentwil, kan er gerust op zijn dat ik al te weinig nederig van mij zeiven denk, om) het er dwaselijk voor te houden, dat zij zulks ook zou kunnen doen voor den eersten den besten. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2