N°. 2909. Donderdag A°. 1869. 5 Augustus. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". LE1BSCH 9AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 4 Augustus. Bij de lieden plaats gehad hebbende herstemming voor vier leden van den Gemeenteraad alhier zijn van de 86-1 in geleverde billetten 4 van onwaarde verklaard. Gekozen zijn de Heeren .1. M. E. Dercksen met 458, F. A. Verster met 451, J. Van Heukelom Jr. met 489, en A. tl. Eigeman met 432 stemmen. De Heeren .1. C. Lezwijn, W. Pleijle, H. P. J. Van Wensen en N. J Sanders verkregen respec tievelijk 410, 39(5, 381 en 351 stemmen. Ter vervanging van den Heer Meerburg waren ingekomen S47 billetten, volstrekte meer derheid 424. Gekozen Mr. R. Th. Bijleveld met 451 stemmen. Op Dr. G. W. A. Plaat hadden zich 370 stemmen vereenigd. Uit het verslag van den staat der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, over het jaar 1868, uit gebracht in de algemeene vergadering der Ver eeniging tot instandhouding en bevordering van haren bloei, gehouden te Leiden den 13den April 1869, door Dr. A. Rutgers van der Loeff, voorzitter der commissie van oppertoezicht en beheer, blijkt dat het ledental der Vereeniging in het jaar 1868 weêr iets vermeerderd werd. De Hoofd commissie heeft - in hare leden geene verandering ondergaan, be halve de vervanging van den heer Wolfson als gewoon lid door Dr. K. A. Roinbach. In het werk en de zamenstelling der sub-commissiën heeft geene aanmerkelijke verandering plaats gegrepen, en de wederzijdsche correspondentie getuigt steeds van de beste verstandhouding; het getal sub-commis siën is met eene vermeerderd, en wel met die te Tholen. Van vier matrozen moest het bestuur achter eenvolgens de intrekking van het detachement aanvragen, omdat het oordeelde dat ze door man nen van beter allooi behoorden vervangen te worden. Bij de verwisseling van dit personeel werd in het kader instructeurs opgenomen een voormalig kweekeling der inrichting, wiens tijde lijke verplaatsing naar hier, hem zeiven als eene onderscheiding toegerekend, voor onze jongeling schap niet zonder heilzamen invloed blijven kon. Zóóveel reden van goedkeuring en tevredenheid als het Bestuur meent te hebben over de geschikt heid van sommige manschappen, en in volle mate van den waardigen opper-schipper-kouimandant, zooveel moeite en ergernis verwekt telkens de teleurstelling op 't gebied van 't gewone school onderwijs. Zoo de sergeant-schrijver Staneke, die zich zoo lang goed had gehouden, toch ten slotte zijne roeping verzaakt heeft. Hij is sedert eenige weken vervangen geworden door iemand van wien de ervaring ons betere dingen moge leeren. Tot nog toe mocht slechts een getal van 2U oud kweekelingen voor eenigen tijd bij de inrich ting gedetacheerd blijven; met toestemming van den minister is dat getal thans op 36 vastgesteld. Gedrag en applicatie der Kweekelingen zijn allezins lofwaardig. Zelden behoeven gestrenge straffen zoo spaarzaam toegepast te worden als hier het geval is. Door de afgevaardigden van Rotterdam waren zes zilveren horlogiën met kettingen beschikbaar gesteld ter beloo ning van buitengewone plichtsbetrachting; ver leden jaar viel die onderscheiding aan J. J. Dek ker ten deel. Verder wordt omtrent de kweekelingen nog gezegd, dat op de gewone keuringen zich 125 sollicitanten hebben laten vinden, waarvan 73 zijn goedgekeurd. Gedurende het geheele jaar zijn 72 in dienst getreden als scheepsjongen of lichtmatroos, terwijl 4 eene plaatsing ter koop vaardij hebben erlangd. Zoodat tol 1°. Januari dezes jaars 766 knapen hier tot hunne bestem ming zijn gebracht geworden720 bij marine en 46 bij de koopvaardijvloot. Tot heden toe is het geheele cijfer gestegen tot 7S8. Op last van het hooge Gouvernement, door tusschenkomst van de Amsterdamsche directie van marine, is thans op de kanonneerboot eene scheepsbrandspuit niet toe- behooren geplaatst. De geest, het karakter der kweekelingen doen hen kennen als van echt Hol- landsch ras, zegt de jverslaggever, en verder wie zou niet nog in sommige andere trekken aanstonds bij de meesten hunner de type onder scheiden van den echten zeeman? Men lette b. v. op dien trouwhartigen oogopslag en die rondbor stigheid in 't spreken. Ja, zelfs van onverstoor bare kalmte tegenover hooggeplaatste personen zou ik een tafereeltje kunnen ophangen. Toen in de maand September 1.1. onze geëerbiedigde koningin, nadat zij het voornemen had te ken nen gegeven om vergezeld van Prins Alexander deze inrichting met een bezoek te vereeren, op den bepaalden dag zich genoodzaakt zag uithoofde van het ongunstige herfstweder van dit plan af te zien, werd de teleurstelling, die dat verwekte, ook diep gevoeld door het jeugdige volkje, dat er zich op gespitst had bij die gelegenheid eens bijzonder goed parade te maken, en tegelijk aan de vereerde Landsmoeder een bloemruiker aan te bieden. En zou dan nu helaas, dat fraaie stuk zijne kleuren en geuren nutteloos moeten verspil len Of kon hier misschien nog iets tegen ge daan worden? Wel zeker, 't Was ten minste wel de moeite waard een stoute coup te wagen. Uit de jongens wordt een tweetal onder geleide van den matroos-oudkweekeling afgevaardigd naar het landgoed van den Hoog-Welgeb. heer, Jhr. Mr. Gevers van Endegeest, waar H. M. dien dag het middagmaal gebruikte. Deze deputatie genoot waarlijk het voorrecht onmiddellijk tot de vorstin te worden toegelaten en wat zag men nu ge beuren? De aanblik van de schitterende zaal en het diner, waaraan de aanzienlijke gasten gezeten waren noch het een noch het ander niets ter wereld maakte eenigen inbreuk op de naïvi teit waarmede het bouquet met eene toespraak van eigen vinding gepresenteerd, en iedere vraag beantwoord werd, die door de koninklijke Vrouw en haar doorluchtigen Zoon aan de matroosjes werden gericht. Eene belangrijke gift, kort daarop ten behoeve der kweekschool van wege H. M. toegezonden, gaf ons de volle overtuiging, dat dit j geïmproviseerde onderhoud een gunstigen indruk had achtergelaten. Met het oog op het grooter aantal, hetwelk nu voortaan hier zal vereenigd blijven, stelde de commissie zich de vraag of niet aan het kweek schoolgebouw insgelijks eene uitbreiding zou moe ten gegeven wordenmen besloot echter om die kostbare ouderneming waartoe 3000 vereischt wordt, nog uit te stellen tot tijd en wijle, dat de grootmoedigheid van sub commission, leden en be gunstigers dezer stichting, tot zulk eene buiten gewone vertimmering zou hebben in staat gesteld. De kas sloot ten vorigeu jare met een batig saldo van pl. m. 7900, waarover ecliter voor een goed deel later weer moest beschikt worden Niettemin staan op dit oogenblik de geldelijke zaken vrij goed. Een geschriftje van de hand des heeren Harte- velt is door het bestuur uitgegeven en ad 25 cents verkrijgbaar gesteld, om liet publiek met de in richting meer bekend te maken. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, op nieuw een blijk van HDs. ingenomenheid wil lende schenken met het streven van den Neder- landschen weerbaarheidsbond, heeft aan het Cen- traal-comitté het bericht doen toekomen dat bij den ten vorigen jare door Z. K. II. uitgeloofden korpsprijs (een prachtige zilveren bokaal), onder voorwaarde dat die zou uitgereikt worden aan dat scherpschutters-gezelschap, dat in twee op volgende wedstrijden de meeste punten zou be halen, en toen door de Utrechtsche studenten is behaald, opnieuw aan de beide schutters van dat gezelschap, die de meeste punten zullen geschoten en dus het meest zullen bijgedragen hebben tot het welslagen van die vereeniging, ieder een achterlader wordt aangeboden. Voorts heeft Z. K. II. voor wedstrijd B' voor alle mededingers met het geweer op 300 en 600 passen een prijs toegezegd voor dien schutter, die op beide afstanden te zamen liet hoogst ge tal punten behaalt. Bij het cenlraal-comitté voor den Ned. Weer baarheidsbond zijn weder de volgende prijzen voor den aanstaanden wedstrijd ingekomen Van Z. K. H. den Prins van Oranje en eenige heeren, een fraaie met zilver beeldwerk voor ziene bokaal; van den heer C. Th. baron Van den Boetze- laar, burgemeester van de Bildt, een uitmun tend fraai bewerkte zilveren bokaal. Beide deze stukken uit de ziiverfabriek van den heer J. M. Van Kempen. Van den lieer baron Van Hardenbroek van Bergambacht, kommandant van de Koninklijke Haagsche scherpschutters, twee prachtige kris tallen met zilver gemonteerde fruitschalen; van den heer J. C. Clotterbooke Patijn, kapit. der Utr. Schutterij, een zeer fraai tafelmilieu van kristal, rijk met zilver bewerkt, en met inschrift. Beide deze laatste stukken uit de Utrechtsche ziiverfabriek, directeur de heer Begeer. Van Mr. II. C. Van Diggelen, kommandant der Zeister Schutterij eu weerbaarheid, een marscli- etui; van den heer van Gulick, komm. der ver eeniging „Eendracht maakt Macht" te 's-Bosch, een keurig bewerkte fruitdrager met 12 messen;van de Leidsche Scherpschutters-vereeniging een toi let-necessaire; van eenige heeren leden der Utr. buks-vereeniging een reis-necessaire. (17. D.) Hetzelfde blad is gemachtigd, het volgend pro gramma van de feesten bij gelegenheid van den tweeden nationalen schiet-wedstrijd mede te deelen Maandag 16 Augustus. Te 3 uren, plech tige ontvangst der deelnemers aan den wedstrijd op de Neude. Aanbieding van den eerewijn door den burgemeester der stad Utrecht ten stadhnize. Te halfvijf, vertrek naar het kamp aan de Bildt per extra trein Te halfzeven, bijeenkomst der scherpschutters in het kamp; voordracht over de zaak der volksweerbaarheid. Te 8 uren, muziek uitvoering. Dinsdag 17 Augustus. Te 8 uren, aantre ding der deelnemers aan den wedstrijd A.. Te 9 uren, aanvang van den wedstrijd. De aanvang en het einde van eiken wedstrijd zal elke.n mor gen en middag door een kanonschot worden aan gekondigd. Vail 1 tot 4 uren muziek uitvoering. Te 5 uren, militaire manoeuvre, uit te voeren door deelnemers. Te 7 uren, concert. Te 8 uren, diner, Z. M. den Koning aangeboden door de Regelings commissie en de deelnemers aan den wedstrijd. Woensdag IS Augustus. Des morgens, aan treding der mededingers en aanvang van den wedstrijd B als boven. Van'.l tot 4 uren, muziek uitvoering. Ten 4 ure, onlsteking van mijnen, volgens het stelsel van den heer J. E. Cornelis- sen. Des avonds te 6 uren, concert. Donderdag 19 Augustus. Des morgens, aantreding der mededingers en aanvang van den wedstrijd C als boven. Van 1 tot 4 uren, muziek uitvoering. Te 2 uren nationale seherm-wedstrijd op alle wapens. Des avonds te 7 uren, concert. Vrijdag 20 Augustus. Des morgens, aan treding der mededingers en aanvang van den wed strijd D als boven. Van 1 tot 4 uren muziek-uit- voering. Diner, door de stad Utrecht aan Z. M. aangeboden. Des avonds, illuminatie en vuur werk te Utrecht, van stadswege. Zaterdag 21 Augustus. Des morgens, ont ruiming van liet kamp, en verzameling der mede dingers te 1 uur 's namiddags te Utrecht op het Janskerkhof. Te 2 uren, prijs-uitdeeling door Z. M den Koning op het Vreeburg. Diner, door de Prov. Staten aan Z. M. aangeboden. Des avonds te 9 uren, Vauxhall in het Park Tivoli, waartoe alle mededingers vrijen toegang hebben. Het bestuur der provinciale Groninger verga dering van de Nederlandsche vereeniging tot af schaffing van sterken drank, heeft den 13de° Juli jl. het besluit genomen tot het houden eener al gemeene vergadering in de maand October te Iloogezand, waar sedert vele jaren eene afdee- ling der vereeniging is gevestigd. De juiste dag zal nader worden bepaald. ROMANESKE JONGEJU F VROUWEN. NAAR HBT FRANSCH VAN JULES KERGOMARD. Vervolg.) Toen zij tot een meisje was opgegroeid, was ik zoo'n beetje op haar verliefd geworden, zooals dat hoort tusschen neefje en nichtje, en, hoewel ik haar nooit ronduit „mijne vlam" geopenbaard had, had ik mij zeiven zeer ernstig beschouwd en als een slachtoffer en als door haar „verraden;" op zestien jarigen leeftijd huwde zij een zekeren mijnheer de Meslay, raadsheer in het hof van appèl te Rennes, die mij natuurlijk toescheen niets anders boven mij vooruit te hebben, en dan ook inderdaad niets anders boven mij vooruit bezat, dan dat hij rijk en ik arm was, en dat hij naar zijn vijftigste jaar liep op het tijdstip toen ik nog vrij wat vèr van mijne meerderjarigheid verwijderd was. Gij begrijpt dus dat ik verlangend was om, na een tijdsverloop van vijf jaren, de vrouw weer te zien, „Haar, die het eerst mijn jeugdig hart deed [kloppen," al zou het maar zijn om eens te zien of de liefde onzer jeugd dezelfde verschijnselen en bedrieg lijkheden had als die, welke ik ontdekt had met betrekking tot de vriendschap der jonge jaren. Ik vertrok dus op een goeden morgen te voet. Rijden is mij altoos voorgekomen te zijn een middel van vervoer, ternauwernood goed genoeg voor menschen die niet gaan kunnen of die haast hebben, en de huurpaarden van Morlaix zijn van dien aard, dat zij de gevoelige reizigers zooals ik de pretentie heb er een te zijn blootstellen aan den lust om eene der meest bekende en fraaie fabelen van den ouden Lafontaine nog eens weer te vertoonen, namelijk die van: De molenaar, zijn zoon en de ezel. Bovendien wist ik hoe schoon de streek is tusschen Morlaix eu Garlan, hetzij men gaat langs den weg, die naar Lannion leidt, en waar de verbazende af wisselingen van den grond zoo vele heerlijke en verrassende gezichtspunten openen; hetzij men het dwarspad neemt, een weg vol van allerlei grillige en vreemdsoortige sporen, in den zomer beschaduwd, en in den winter met moddergrep- pels doorsneden, in alle jaargetijden zich slinge rende als eene groene hagedis, tusschen de vel den, de bosschen, de heiden, de weilanden, nu eens hoog opgaande, dan laag afdalende, hier rechts, daar links, zelden effen en nooit rechtuit, maar altoos prachtig van kleur, van geheel en van bijzonderheden. Ik kwam op de goede ge dachte oui dien weg te nemen en ik had daarbij liet geluk door niemand verwacht te worden; want ik had niet minder dan vier uren noo- dig om een afstand af te leggen, dien men des noods in éen uur gaan kan. Maar wat heb ik ook in vol en fijn gra-s rondgestapt! wat heb ik eene menigte wonderlijke, bouwvallige, verval len eu schier onbewoonbare hutten gezien, be schut door wanstaltig gevormde dwergeiken wat heldere beekjes heb ik liooren murmelen tus schen insecten en waterplanten! door wat tun nels met wanden van mos en dakgewelf van boomgebladerte ben ik heengeworsteld, tot groo- ten schrik der meerlen en der hagedissen! wat menigte van toonschalen en wat kaleideskopen met licht-effectenO, beste vieud, wat is de natuur schoon, vooral waar zij een gering voor komen schijnt hebben! wat hebben wij toch goed gedaan met haar als leermeesteres te nemen! maai wat hebben wij nog veel aan haar te zien, om eerst de helft barer schoonheidsschatten te kunnen waardeeren Maar al flaneert men nog zoo langs den weg, wanneer men ergens heen gaat, arriveert men eindelijk toch. Ik zag dus ongeveer te drie uren in den namiddag mij zelven onverwachts staande gehouden door de nog al uitgestrekte omtuining van het park van Garlan. Wanneer ik zeg staande gehouden, dan is dat alleen maar om mij niet de moeite te geven van naar een minder preten tieus woord te zoekenwant die afsluiting of omtuining bestaat slechts uit een met gras be groeiden niet zeer hoogen wal, beplant met knot wilgen en hazelaars, en is volstrekt niet meer dan een denkbeeldig beletsel, dat nagenoeg in 't geheel niet geëerbiedigd wordt door de stroo- pers, zooals blijkt uit de menigvuldige sporen van gedurige overklimmingen. Het zou mij dus gemakkelijk geweest zijn om tien minuten gaans uit ,te winnen, door over de heg te springen en schuins door het bosch te coupeeren, zooals ik vroeger steeds placht te doen, in plaats van het „oflicieele" hek bij den ingang van liet dorp bin nen te gaan. Daar ik intusschen vanouds wist hoe erg mijne tante gesteld was op de uiterlijk heden en vormen, en daar ik hoegenaamd geen reden had om haar opzettelijk te plagen, besloot ik toch maar tot het luutste. Muar't was alsof liet

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1