Gemengde Berichten. Eeuige dagen geleden heeft te Berlijn een slimme diefstal plaats gehad; de dief, zekere Böhm, ver huurde zich als knecht bij een rijk heer, legde zich toe op het maken van valsche sleutels en verdween op zekeren dag met een som van 90,000 uit de brandkast, die hij zorgvuldig we der sloot. Het schijnt evenwel dat hij aan dit sommetje nog niet genoeg had; in Saksen wist hij zich bij een herbergierster nog meester te maken van 700. De politie heeft hem nog niet in handen. Te Gent heeft een wedstrijd met vélicopèdes plaats gehad. Op het programma was o. a. een koers voor dames aangekondigd. Drie Brussel- sche schoonen hebben daaraan deel genomen. Onder deze was er eene, zegt de Nouvelliste, die om hare zwierigheid en haar talent door de om standers bewonderd werd en reeds op vele plaat sen prijzen heeft behaald. De drie dames zijn met kransen en bloemen overladen, onder het spelen der Braban<;onne en de daverende toejuichingen van het volk. De beroemde Siameesche tweelingen zijn te Berlijn aangekomen met hunne 16 kinderen; de heer Ciniselli betaalt hun dagelijks 150 voor het recht om hen aan de Berlijners te laten zien. In de bergstreken van Zwitserland ronddolende, ontmoette op zekeren morgen een toerist een beer van een buitengewoon woest voorkomen, welks kennismaking onmogelijk vermeden kon worden. Goede raad was duur. Aan terugkeeren viel niet te denken en eene list schoot onzen man niet te binnen. Hij neemt derhalve snel zijn be sluit, trekt een revolver en legt op 't monster aan. Laat af! zeide de beer. Wat? Schiet niet! Een beer die spreekt! En die, parbleu! Fransch spreekt, sedert Lafontaine zijne beroemde fabelen schreef. De reiziger laat zijn wapen zakken, de beer treedt nader en geeft de volgende opheldering: Vroeger was ik her bergier; aangezien de zaken slecht gingen, keek ik naar iets anders om, kwam hier bij de boe ren, die mij liet voorstel deden aannemen, om de rol van beer in het gebergte te spelen, op bepaalde tijden de reizigers schrik aan te jagen en mij door de boeren te laten vervolgen. Ik heb vijf sous honorarium per dag en boven dien mijn aandeel in de fooien, die aan mijne patroons door de dankbare toeristen worden verstrekt. Geen kwaad baantje, mijnheer! maai er zijn ook wel eens kwade tijden. Uit Memel schrijft men, dat de hongersnood onder de Israëlieten aan de Russische grenzen nog altijd voortduurt. Het comité van bijstand heeft een nieuw beroep gedaan op de liefdadig heid, en daarin worden hartverscheurende tafe- reelen gegeven van de heerschende ellende; velen maakten een einde aan hun leven; een moeder is door het gebrek krankzinnig geworden en sneed zich op straat het lichaam open om te laten zien, dat zij werkelijk niets gegeten had. KOLONIËN. BATAVIA, 11 Juni. Samarang. Eenige gevallen van koorts uitge zonderd, liet de gezondheidstoestand der bevol king in de afdeelingen Kendal, Dernak, Grobo- gan en Salatiga niets te wenschen over. In de afdeeling Ambarawa deden zich echter eenige gevallen van pokken voor. De koortsepidemie was ter hoofdplaats Samarang aan het afnemen daarentegen hadden zich hier en daar sporadisch wederom choleragevallen voorgedaan, een ver schijnsel, dat in de maanden Mei en Juni meer is opgemerkt. Van bestuurswege zijn intusschen maatregelen genomen om deze ziekte zooveel mogelijk te keer te gaan. Samarang, 31 Mei. Men leest in de Locomotief Uit Solo wordt onder dagteekening van 30 Mei jl. geschreven, dat eenige ingezetenen toen het voornemen hadden, den gewezen resident Zoete lief een serenade te brengen. Djocja, 28 Mei. Morgenochtend te 7 uren zul len de vonnissen, tegen de moordenaars van den heer P. Dom geslagen, op de aloon-aloon alhier voltrokken worden. Zes belhamels zijn tot de straffe des doods met den strop, en de elf anderen tot tepronkstelling en tot 20 jaren kettingstraf met verbanning gecondemneerd. Sumatra's Westkust. Op den 25,t™ Maart jl. hebben zich te Goenoeng-Sitoli (eiland Nias) eenige vrij hevige schokken van aardbeving doen gevoelen, die ongeveer tien seconden aanhielden. Kadoe. Op den 28,ten Mei jl. is alhier een vrij dichte aschregen gevallen. Wegens de volkomen windstilte kon men niet nagaan van waar die regen kwam. Kadoe (Part. Corr.), 28 Mei. De werking van den vuurspuwenden berg Merapi is sedert giste ren zeer toegenomen, zoodat thans de gloeiende inhoud overkookt en zich in stroomen door ver schillende kloven aan de zuidwestelijke helling ontlast, hetgeen des avonds een prachtig schouw spel oplevert. Over dag ziet men slechts dikke rookwolken uit den krater opstijgen. De uitbarsting gaat tot heden met slechts wei nig gedruisch vergezeld, en dreuningen worden in het geheel niet waargenomen. Evenals in 't laatst van 1S65 schijnt ook thans de voor naamste ontlasting in de Blongkeng-kloof plaats te hebben. Zooals uit geloofwaardige bron is medegedeeld, is in boedjangs-kampoug in de nabijheid der- theefabriek te Parak Salak (residentie Preanger- Regentschappen) opgevat een der hoofden van den Bekassischen opstand, genaamd Mardoek, ook ge naamd Sultan Banten. De Engelsche mail, met gewone berichten uit Nederland tot den 23>ten April en telegraphische dépêches tot den 15deQ Mei, werd in den middag van den 30»ten Mei alhier per stoomschip Baron Benlinck, gezagvoerder Van Koningsfeldt, aange bracht. Uit de res. Japara. De opiumaanhalingen in de afdeeling Joana schijnen over vele duizenden thails te moeten loopen. Een paar dagen geleden werd medegedeeld, dat er in die afdeeling op éen dag pl. m. 1280 thails waren aangehouden, en sedert zijn er weer pl. m. 180 katti's aange haald of 28S0 thails. Schat men', elke thail op f 6, dan vertegenwoordigt die hoeveelheid dus een waarde van ƒ17,280, en ƒ6 is waarlijk niet te hoog, zelfs niet voor een clandestinen verkoop; de pachter rekent ƒ10. De politie van Joana ver dient zeker om haar activiteit allen lof. (Loc.) De weersgesteldheid is sedert eenige dagen be ter geworden, zoodat er hoop bestaat, dat de suiker-campagne toch nog op den gewonen tijd (medio Juni) kan beginnen; in dat geval zullen de in April en Mei gevallen regens aan het jonge gewas nog zeer nuttig geweest zijn en kunnen de vooruitzichten op den suikeroogst gunstig ge noemd worden. Voor de indigo-cultuur is het nut der regens reeds gebleken; men schrijft uit de Vorsten landen, dat de productie over 1869 op den 15de" Mei reeds het cijfer van 70 pCt. der geheele pro ductie van 1S68 had bereikt- Of de koffie-oogst ook bij die regens gewonnen heeft, zouden wijniet durven bewerende berei ding, aflevering en afvoer worden er in elk geval door vertraagd, en deskundigen verzekeren dat de koffie van inferieure (ƒ6.50) qualiteit wel een derde van den geheelen oogst zal bedragen. Met het aanvullen der vacante residentsplaat sen op Java gaat het traag. Nu voor de waar neming niets meer dan gratificatie mag te goed gedaan worden, kunnen die vertragingen eene kleine bron van inkomsten worden; zoo de ver tragingen echter daaraan zijn te wijten, dan zal men moeten bekennen, dat dit eene povere be zuiniging, eene zuinigheid „des bouts de chan- delle" is, die toch nog niet eens vergoedt, wat verleden jaar bij de reis van den gouverneur- generaal door de enkele residentie Banjoeinas roekeloos is weggesmeten BUITENLAND. Duitscliland. Volgens een der Carlsruher dagbladen bestaat bij de Badensche regeering het plan den gewich- tigen stap te doen, welken het Westelijk Europa reeds een zestigtal jaren geleden deed, de invoe ring namelijk van registers van den burgerlijken stand. In verband daarmede wordt het burger lijk huwelijk verplichtend gesteld, de kerkelijke inzegening (natuurlijk) geheel overgelaten aan den wil der partijen, terwijl kerkelijke plechtig heden niet zullen mogen plaats hebben, voordat het huwelijk burgerlijk voltrokken is. Te Stettin hebben de arbeiders in de suiker raffinaderij den SI""1 dezer het werk gestaakt. Zij eischten dat de werktijd per dag met twee uren verminderd en het loon per maand met 4 tha- lers verhoogd zou worden. Aan hunne eischen heeft de directeur echter niet toegegeven, maar velen daarentegen, na voorafgaande waarschu wing, voor goed ontslagen; ten gevolge van dien bevinden velen hunner zich thans zonder werk. Oosteni'ük-Hongaarsche AXouai-cliie. In de zitting der Oostenrijksche delegatie heeft de heer Sturm bij de behandeling der buiten- landsche aangelegenheden aan graaf von Beust verweten, dat hij tegenover den Noord-Duitschen Bond eene geheel andere houding heeft aange nomen dan tegenover de Pauselijke. Curie. De heer Sturm meende, dat wanneer de Minister i) Men verhaalt ongeloofelijke (en toch ware) dingen van die reis, o. a. van de iokoopeD, door den resident van Baojoeraas ge daan (natuurlijk voor staatsrekening) ter voorziening in de be hoeften van den gouverneur-generaal gedurende een verblijf van zes dagen. Voor tweeduizend gulden champagne (30 kn. a 60 en de vracht). Voor zeshonderd gulden sigareo. Driehonderd gulden voor een dozijn diamantpennen, waar van een aan elk poststation gedeponeerd was, opdat Z. Exc. zoo zij een harer verhevene gedachten (uitdrukking van dien resident, die lïte gouvts. secretaris geweest is en dus Jden hofstijl kent) op papier wilde brengen, dit met geen onwaardige peu mocht geschie den en duizend gultjen voor een vloerkleed. In alle residenticn nieuwe tuigen voor de paarden. De maker heeft heden zijne vordering van ƒ7000 nog niet ontvangen, ge- lijk een Tokofirma te Batavia npg ƒ10,000 te goed heeft voor geleverde provision. ten opzichte van den Bond zoo vriendschappelijk was als jegens Rome, de houding tusschen Oos tenrijk en Duitschland zeker veel gunstiger zou zijn dan zij nu is. Een voorstel om de Oosten rijksche gezantschapsposteD te Rome, Brussel, 's-Gravenhage, Kopenhagen, Stockholm, Dresden, Stuttgartt, Athene en Bern op te heffen en de vertegenwoordiging der Oostenrijksche belangen aldaar op te dragen aan een zaakgelastigde, wist Van Beust te niet te doen even als een voorstel om de gezantschappen bij de Staten van den Noord-Duitschen Bond gezamenlijk te vereenigen in de legatie te Berlijn. Alleen werd besloten tot opheffing van het gezantschap voor de Hanzeste den, Oldenburg en Brunswijk, waarbij hij de bepalingen voegde dat de daaraan geattacheerde secretaris zal benoemd worden tot consul-gene raal te Hamburg. Op dezelfde wijze ging het bij de Hongaarsche delegatie. De gezant van Oostenrijk bij het hof te Rome, graaf Trauttmansdorff, heeft drie maanden verlof en is reeds naar zijn landgoederen in Bohemen vertrokken. De Allg. Zeit. twijfelt zeer, of hij wel weer naar Rome zal terugkeeren. Volgens de N. Freie Presse zullen de landdagen in Oostenrijk in September bijeengeroepen wor den. De bijeenkomst van den rijksraad zal in No vember plaats hebben. Op de feesten, die te Weenen gegeven zijn bij gelegenheid van het spoorwegen-congres en dat der Duitsche journalisten, heeft het natuurlijk niet ontbroken aan toasten, waarin er op gewe zen werd, dat de grenzen van Duitschland bij Oostenrijk niet ophielden. De Pruisische bladen verbergen noode hun wrevel over die voortdu rende blijken van sympathie uit Noord- en Zuid- Duitschland voor de Oostenrijksche broeders. Engeland. De Iersche kerkwet is Maandag door de Ko ningin bekrachtigd. De Koningin had hare vol macht daartoe geschonken aan eene commissie, bestaande uit den Kroonprins, de hertogen van Edinburgh en Cambridge, Prinsen van den bloede, den aartsbisschop van Canterbury, den Lord-kan- selier, den hertog van St.-Albans en Lord de Tabley. Deze commissie nam plaats in het IIoo- gerhuis en de voorzitter van het Huis der Gemeen ten werd verzocht met de volksvertegenwoordi gers in het Hoogerhuis te komen. De wet werd voorgelezen en de woorden „la Reine le veut" werden met grooten klem uitgesproken. Hierop verlieten de volksvertegenwoordigers het Hooger huis en, in hunne eigene vergaderzaal terugge keerd, gaven zij lucht aan hun gevoel door luide toejuichingen. De Dublin Mail, het meest conservatief-protestant- sclie orgaan dat Ierland bezit, schrijft boven het eerste hoofdartikel met groote lettersVerkocht". „Lord Cairns heeft de Iersche kerk verkocht, en wij begroeten met vreugde zijne verachtelijke handelwijs. Zij zal, voor eeuwig hopen wij, een einde maken aan die zinsbegoocheling, welke de Protestantsche Ieren heeft doen medeslepen door eene partij Engelsche Tories en Jacobieten. De natuurlijke bond tusschen de Engelsche kolonis ten in Ierland en de Engelsche whigs moet her steld wórdenhet vervloekte heulen met Engel sche Tories is altijd noodlottig geweest voor het Protestantsche Ierland. De Ritualisten, de heer Disraeli en lord Cairns dragen de grootste schuld van het verbeurd verklaren onzer kerk." De Pall Mall Gazette meldt, dat tusschen Frank rijk, Oostenrijk en Italië een formeel verdrag is gesloten, volgens hetwelk Frankrijk Italië met 50,000 man zal ter hulpe snellen, indien laatst genoemde staat in een oorlog wordt gewikkeld. Italië zal dan tevens gehouden zijn de provincie Viterbo te. bezetten. Van een anderen kant wordt verzekerd, dat Pruisen den Paus, indien Frank rijk zijne troepen terugtrekt, de beschikking over 12,000 man troepen heeft aangeboden. De Pau selijke regeering rekent echter nog altijd op de hulp van Frankrijk, daar er thans werklieden bezig zijn om de barricaden weg te ruimen, die vroeger tegen de Garibaldianen werden opge worpen. De krachtige houding besprekende, welke den president Grant aannam tegenover de Ameri- kaansche vrijwilligers, die de opstandelingen op Cuba wenschten ter hulpe te komen, zegt de Daily Telegraph: President Grant heeft voor Spanje gedaan wat president Johnson geweigerd heeft voor Engeland te doen. Indien men tegenover de Fenians gelijke maatregelen genomen had als thans tegenover de Amerikaansche vrijwilligers worden genomen, dan zou aan beide zijden van den Oceaan veel geld en bloed zijn gespaard geworden. De twee Egyptische ambtenaren, die, blijkens een vroeger bericht, in Turksche dienst zijn over gegaan, heeten Khurschid Pacha en Hassan Pacha. De eerste was generaal directeur der Egyptische spoorwegen, de tweede divisie generaal. Vooral was Kurschid bij den onderkoning gezien; hij nam gedurende een geruimen tijd de meest ver trouwelijke gezantschapsposten waar. Hij is nu Musclür geworden en inspecteur tevens der Turk sche spoorwegen in spe. De Levant Herald, die evenmin als de Turquie in zijne beschouwingen den onderkoning spaart, zegt van de beide ov'er- loopers, dat zij „ratten zijn, die het zinkende schip bij tijds verlaten." Japan. De Japan Times meldt dat ten gevolge der on langs vermelde beleediging, den Engelschen con sul Robertra en den kapitein Stanhope, op den grooten weg naar Jeddo aangedaan, de gezan ten het Japansch gouvernement hebben bedreigd met eene afbreking der diplomatieke betrekkin gen, waarop echter spoedig de noodige voldoe ning wegens die beleediging werd toegezegd. De werkzaamheden tot centralisatie en ver sterken der macht van den Mikado worden ijve rig voortgezet. Men verwachtte dat nu alle damios genoodzaakt zouden zijn om in dat opzicht het voorbeeld hunner mede-leenvorsten te volgen en alzoo tot den nieuwen staat van zaken mede te werken. Franla-yk. De Keizer en de Keizerin hebben, uit aanmer king van den onrustigen toestand, afgezien vau het voornemen om zich naar Corsica te begeven, ter bijwoning van de feesten ter gelegenheid van den honderdsten geboortedag van Napoleon I. De keizer wil het senaatsbesluit vóór den 15d" Augustus aangenomen zien. De senatoren, die hunne benoeming rechtstreeks aan den keizer te danken hebben, zullen aan dien wensch wel gehoor geven. Naar men zegt zal de heer de Maupas ook zonder den heer de Sartiges eene interpellatie op het bureau van den senaat depo- ueeren en alsdan gesteund worden, door den heer De Persigny en anderen. Ook zegt men dat prins Napoleon aan het verzoek zijner vrienden ge hoor heeft gegeven en het woord zal voeren. De Patrie blijft beweren, dat het programma der regeering liberaal, zeer liberaal zal zijn, en verder zal gaan dan men uit de Keizerlijke boodschap mocht opmaken, en geeft als reden daarvan aan, dat de Kamer het recht van ini tiatief erlangen en over gemotiveerde orden van den dag zal beslissen. Ten gevolge der hervormingen zal het recht van amendement van den Staatsraad op de Ka mer overgaan. De maarschalk Niel is ernstig ongesteld, zoo zelfs dat Dr. Nélaton hem alle ernstige werk zaamheden heeft verboden. Naar men zegt, zal voor de oostelijke grenzen het passtelsel weder worden ingevoerd. De heer De Sainte-Beuve is hersteld en zal in den senaat eene rede houden, waarin hij een liberaal programma zal ontwikkelen. Jules Amiques, vroeger republikein, vervolgens correspondent van het ministerie van buitenl. zaken in Italië en laatstelijk redacteur van den Moniteur (het voormalig officieele blad), heeft ver gunning erlangd om onder den titel la République een dagblad uit te geven. Amiques behoort tot de aanhangers van Ollivier. TELEGRAMMEN. Hongkong, 2 Juli. Volgens berichten uit Japan verkeeren de financiën in een zeer verwarden toestand. De regeering is gedwongen papieren geld uit te geven. De handel staat geheel stil. Suez, 25 Juli. De Fransche mailboot uit Java, China en Mauritius is alhier hedenmorgen aan gekomen. Brussel, 28 Juli. De prins en prinses van Wa les zijn gisteren alhier aangekomen en door den koning ontvangen, die de vorstelijke personen naar het paleis heeft begeleid. Madrid, 28 Juli. Er zijn geruststellende be richten uit la Mancha ontvangen! De benden zijn uit elkander; althans de talrijkste is slechts vijf tig man sterk. De beweging wordt als totaal mislukt beschouwd. Parijs, 28 Juli. Heden is de ministerraad ver gaderd geweest met den bijzonderen raad des keizers. De keizer heeft heden het eerste telegram per Fransche transatlantische telegraaf aan den pre sident Grant gezonden. Petersburg, 28 Juli. De vorst van Rnmenië wordt tegen den 14dcn Augustus te Livadia (Krim) verwacht. Invloedrijke Joden te Petersburg over handigden aan den minister van binnenlandsche zaken petities, welke het verzoek behelsden om aan Joden van eene zekere ontwikkeling meer dere rechten te geven. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, op Zaturdag 31 Julij 1869, 's namiddags te drie uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van eene l-1" hulp onderwijzeres der 2de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1"° klasse voor meisjes. 2°. Benoeming van eene l«le hulp onderwijzeres der 2d« klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2do klasse, voor meisjes. 3°. Adres van Ds. II. C. Rogge, waarbij deze tegen den l"»" September dezes jaars het ontslag verzoekt uit zijne betrekkingen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3