Kediri (Pari. Corr.) Den 25slen Mei had te Kediri het zoogenaamd klein ambtenaarsexamen plaats. Drie adspiranten namen daaraan deel, en drie werden toegelaten. Het ware te wensehen, dat de regeering een weinig nader omschreef, tot hoever de kennis der Nederlandsche taal, en die van het rekenen zich behoorde uit te strekken, dan kon het examen een weinig meer uniform worden, terwijl nu sommige jongelui indeeene residentie een voldoend examen alleggen, ofschoon zij in eene andere, wegens hoogere eischen der examinatoren, bepaald zouden gedropen zijn. Naar men mij uit een goede bron verzekert, was de stijl van een der geëxamineerden te Ke diri nonsens, en kon hij noch deelen met tien- deelige, noch aftrekken met gewone breuken. Toch legde hij een voldoend examen af. Het ongelukkige kasian-stelsel werd hier dus ook weer toegepast. Is dit in het belang van den dienst? Is dit in het belang van den geëxami neerde? Ik meen dat op beide vragen ieder neen zal antwoorden. Japara. Was de gezondheidstoestand der bevol king gedurende de maand April jl. in de afdee- lingen Pati, Koedoes en Joana bevredigend, in de afdeeling Japara bleef echter de koortsepidemie, hoezeer in minder mate, voortwoedenterwijl zich in deze residentie ook enkele gevallen van pokken voordeden, waarvan de lijders echter meestal herstelden. Soerabaya Den 26"™ Mei jl. is alhier met spring- getijde het nieuwe ijzeren dok uit den dokput, waarin het was ineengezet, met het beste gevolg in het bassin verhaald. ZulDEIi- EN OoSTER-AFUEELING van BORNEO. Blij kens een telegram van Bandjermasin van den 2den dezer was de algemeene toestand van dit gewest dezelfde en de rust ongestoord gebleven, terwijl de gezondheidstoestand der bevolking be vredigend was en in handel en scheepvaart leven digheid werd bespeurd. (Jav. Court.) Aangekomen en vertrokken personen. Van Singapore, Riouw en Muntok, de heer Morrison, Mevr. J. P. Ort en kind. Naar Muntok en Palembang, de heereu Du Cloux en familie, Hemler en dochter, Mevr. Van Waasdijk en 2 kinderen, Van Bosse, Bruinsma, Z. M. troepen en bannelingen. Grelcl- en Elïectenmarkt. Amsterdam, 26 Juli. De toestand der Beurs was gedurende de afge- loopen week kalm met tamelijken omzet en prij zen die voor vele soorten van fondsen slechts eene fractie hooger of lager waren dan voor 8 dagen. Andere soorten echter verloren of wonnen meer. Zoo b. v. de Aandeelen Handelmaatschappij, die, na een paar dagen een beteren prijs te hebben kunnen bedingen, heden weder op 116 a 116Vs pCt. sluiten, alzoo 1 pCt. minder dan den 19den dezer. Daarentegen wonnen Aandeelen Rijn spoorweg ƒ4, van ƒ284.50 op 28S.50, terwijl ook onze Nationale fondsen leden: de 2% pCt. van 56% tot 55lW», de 3 pCt. van 64 tot 63%, de 4 pCt. van 87 Hit tot 86 h pCt. Gevoeliger werden de Spanjaards getroffen: de 3 pCt. gingen van 30% terug tot 29%, de Bui- tenlandsche 1867 van 30 tot 29Kb, de Binnenland- sche groote stukken van 25% tot 25de kleinere stukken van 29% tot 2614 a 28» pCt. Portugal wordt iets beter genoteerd dan verleden week. In Russen, zoowel staats- als spoorweg-fondsen, was de stemming over het algemeen niet gunstig; enkele soorten uitgezonderd, als de 6dc Serie. 5 pCt, die van 78% tot SO pCt. klommen, schoon zij heden weder 79% pCt. blijven, en de oude 5 pCt. bij Hope en Comp. waarin de handel eenige levendigheid vertoonde, schoon ook de prijs niet hooger liep. Loten 1864 daalden van 256.50 tot 252, en die van 1866 van ƒ264 tot ƒ255.50. Groote Russische Sporen ondergingen een niet ongevoelig verlies ill. van 244 op ƒ240; Jelez Griasi van ƒ214.50 tot ƒ211.25, en zoo bijna alle spoorweg- aandeelen en obligatiën de een meer de ander minder. Oostenrijk als naar gewoonte stil en met niet noemenswaardige fluctuatie; alleen de zilver lee ningen, zoo geconverteerde als niet geconverteer de, een zweem hooger. Hongaarsche spoorwegen hebben merkelijk gewonnen, die van 1868 van 102% tot 105, die van 1869 van 93% tot 98 pCt. Turken en Granada hetzelfde genoteerd; Egypte en Brazilië lager, de eersten gingen van 78?f«op 77 pCt., de anderen, leening 1865, van S3Ke op 82%. In Noord-Amerikaansche waarden gaat weinig omde lust is er uit en daarbij is de toevoer van fonds uit Amerika steeds ruim, zoodra er voor de arbitrage voordeel te behalen is, 5 pCt. 1874 worden genoteerd op 86% tegen 86h'6 voor 8 dagen, 6 pCt. 1881 87% tegen 87%, 1S82 87% tegen 87%, 1SS5 86K5 evenals den 19d™. Illinois- Spoonveg-Certificaten liepen van 105% tot 106% pCt. op; Ohio verloor 1 pCt. en blijft heden 55 pCt; 2dc Serie St.-Paul en Pacific was van 6714 op 6814 pCt., dus 1 pCt.; de overige soorten bijna onveranderd. Het geld op prolongatie blijft overvloedig en kwam heden op 4 pCt. De Nederlandsche Bank houdt nog steeds de oude geldprijzen, ofschoon de Bank van Engeland het diconto andermaal verlaagd en nu op 3 pCt. gebracht heeft. BUITENLAND. Span j e. De Carlistische samenzwering, den 22"™ in de hoofdstad ontdekt, had een vrij ernstig karakter. Niet slechts bij den priester Roig in de straat Jacometrezo, maar ook bij eene dame in de straat Lemus heeft de" politie huiszoeking gedaan. Roig is een gewaande republikein. Deze ijverige agent van de Carlisten was tot aalmoezenier bij een der republikeinsche korpsen vrijwilli gers benoemd en wel bij het bataljon der zouaven. Hij leefde daar met de officieren, wier vertrouwen hij genoot. Behalve een aantal man daten, heeft men bij hem ook een vaandel ge vonden, wit en rood met het portret van don Carlos. De dame in de straat Lemus staat in betrek king tot Aparici en generaal Cabrera. Men heeft bij haar vele brieven en eene groote menigte Baskische mutsen gevonden. Een der brieven uit Parijs dd. 17 Juli bevat de woorden: „waarschuw de vrienden dat zij gereed zijn op den 23"™. Dien dag zal de opstand overal uitbreken." Te Chambri, eene voorstad van Madrid, heeft men vele kisten met geweren en grooten krijgs voorraad ontdekt. Behalve de arrestaties in den vroegen morgen van den 21"™, zijn er den 22"™ twee pastoors, eene vrouw en twee burgers naar de gevangenis overgebracht. Eene tallooze menigte volgde hen. Deze. nam eene dreigende houding aan en riep voortdurend: Matartos! Malar tos(sla hen dood). Vooral tegen de pastoors was het volk zeer ver bitterd en de politie had groote moeite hen te beschermen. De regeeriug heeft eene langdurige samenkomst gehad met de permanente commissie uit de Cor tes en besloten de krijgswet van 17 April 1S21 weder in toepassing te brengen; ieder die met de wapenen in de hand gevat wordt, zal voor een krijgsraad te recht staan. Men beweerde zelfs ten onrechte, dat het gouvernement voornemens was geweest de constitutioneele waarborgen voor de individueele vrijheid tijdelijk te schorsen. Terwijl verscheidene bladen verzekeren, dat er zeer compromitteerende bescheiden ten laste van generaal de la Vega Inclan zijn gevonden, komen anderen met nadruk daartegen op. Het eerlijk karakter van dien krijgsman is te alge meen bekend, om hem te kunnen verdenken van medeplichtigheid aan den aanslag tegen Serrano Prim en Rivero Hij moet dan ook geheel vrij willig zich naar Cadix begeven hebben om bij den militairen gouverneur zich aan te melden. Nogtaus vertrekt hij met de eerstvolgende paket- boot- naar de Canarische eilanden, want zoo hij al onschuldig is aan dien beraamden moordaan slag, dat hij een der leiders is der Isabellisten scli ij ut zeker te zijn. Duitschland. Om het kostbaar materiaal der militaire Wil helmshaven tegen een onverhoedschen vijande lijken aanval te beveiligen, is de plaats omgeven met aarden wallen en zijn aan de zeezijde ver schillende forten aangelegd, in verband met een stelsel van onderzeesche verdedigingsmiddelen, geschikt om het binnenvaren der Jahde te belet ten. Aan den mond der Weser zal nog in den loop van dezen zomer een begin worden gemaakt met den aanleg van twee forten op Langlütjen- sand ten westeD van het hoofdvaarwater in de rivier. Het eene zal worden aangelegd tegenover de batterij bij Brinkaniahoff en het andere onge veer 4009 passen verder naar beneden. Oostenrgk-Hongaai-selie iVIoiiai-vli ie Bij gelegenheid van he feestmaal, na atloop van het spoorwegcongres te Weenen, heeft .graat' Von Beust een toast uitgesproken, waarin hij onder anderen zeide: „Mijne heeren, ik geloof uwe gedachten te kunnen raden. De een of an der in uw midden zal althans wel denkenkom aan, graaf Von Beust heeft zeker voor de zoo veel en zooveelste maal weer iets omtrent den Europeesthen vrede te zeggen (Gelach). Nu, mijne heeren, daartoe heb ik hier aanleiding genoeg. Of zijn het niet de spoorwegen, die voortdurend nieuwe waarden doen ontstaan, nieuwe onder nemingen in het leven roepen, de opbrengsten van grond en land doen vermeerderenvoor han del en nijverheid nieuwe débouché's openen en dus allerwege de behoefte aan vrede doen toene men? En het zij mij vergund vooral hierop te wijzen is er een krachtiger waarborg voor den vrede dan de rentewaarborg der spoorweg ondernemingen? (Gelach). Welnu, in de Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie hebben wij daar aan geen gebrek, en gij kunt dus in dat opzicht de meest geruststellende beschouwingen mede naar huis nemen. (Gelach en toejuiching). En toch, mijne heeren, zal ik niet over vrede spreken. Ik zie niet dat de vrede op eenigerwijze bedreigd wordt, en waartoe zouden wij hier dan de vre despijp rookeu? Laten wij die gerust ter zijde leggen. Zij doet ons trouwens te. veel denken aan wilde volken. Laten wij ons liever houden aan die groote moderne pijp, die ook wel rook uitdampt, maar die de bazuin van het verjongde volksleven is geworden! ToejuichingMijne hee ren, ik zie in de voortdurende verbetering en uitbreiding van het spoorwegnet nog iets anders dan een waarborg des vredes. Hoe menigmaal heeft men bij den aanleg der eerste spoorwegen het -weegeklag gehoord over eene daarmede nood wendig gepaard gaande verbreiding van revolu tionaire denkbeelden. Wie nu met een onbevan gen blik den gang van zaken nagaat, zal er zeker wel anders over denken. Men zal dan erkennen dat het spoorwegwezen een element van behoud is, namelijk voor zoover het medewerkt om aan den vooruitgang het karakter van gestadigheid en gematigdheid bij te zetten. Wel zijn de spoor wegen ook ten dienste der partijen van geweld dadige omverwerping; maar toch van meer, zelfs van alles overwegenden aard is de macht, die voor het bedaard en denkend gedeelte des lands ontstaat uit het feit dat een volk, door het ge stadig en levendig verkeer met andere natiën, tot werkzaamheid aangespoord en voor de wel daden van een rustig ontwikkelend constitutioneel leven meer en meer ontvankelijk gemaakt wordt.. Levendige bijval). En zoo ik het mag wagen, mij op het gebied der vergelijkingen te begeven, dan zie ik in den spoorwegtrein het beeld des open baren levens. Met gestadige kracht beweegt de trein zich voorwaarts en bereikt op het juiste uur de plaats zijner bestemming, omdat zijne be wegende kracht goed berekend is en zeker werkt. Zoo ook bereikt de openbare meening ter rech ter tijd haar doel, wanneer zij zich binnen de constitutioneele grenzen en naar den strengen regel der wet beweegt. (Toejuiching.) Het is waar, men kan soms te laat komen, maar dat behoort tot die dingen, welke ook met den besten wil niet te vermijden zijn." Na deze laatste woorden bracht de minister zijn toast uit op den gestadi- gen vooruitgang en allen die hiertoe medewerken. In de zitting van het finantieel comité der Oostenrijkschedelegatie heeft de heer Brestel eenige mededeelingen gedaan, die in alle kringen een zeer ongunstigen indruk hebben gemaakt, zoo danig dat zelfs de ministerieele organen tegen over hunne lezers niet durven nalaten, de beide delegation een streng onderzoek der begrootingen aan te bevelen. Het blijkt namelijk dat de alge meene uitgaven des rijks afgescheiden van de verhoogde kosten voor ieder van de beide dee len der monarchie van 90 tot op 97, en dus met 7 millioeu vermeerderd zijn, zoodat het her haald beroep op de noodzakelijkheid van bezui nigingen, tot herstelling van het finantieel even wicht, tot nu toe niets anders blijkt te zijn ge weest dan hoogklinkende woorden, zonder dat daaraan in werkelijkheid eenig gevolg werd ge geven. Men meldt uit het nabij Salzburg gelegen Reichenhall, de aankomst van Prins Frederik der Nederlanden, met zijne dochter, Prinses Maria. De Prins zal gedurende een paar maanden aldaar vertoeven om de baden te gebruiken hij bewoont de prachtige villa Puchner, gelegen in de nabij heid dier badplaats. Fi-aiUürjjli. Het belangrijkste waarvan hier melding valt te maken is een gerucht, volgens hetwelk bij het senaatsbesluit zeer belangrijke concessiën zou den worden gedaan, zooals de gemotiveerde orde van den dag, de verkiezing der maires en de benoeming van de presidenten der algemeene raden, hetzij rechtstreeks door de leden, of dooi den keizer uit eene voordracht door de leden. Prins Napoleon begeeft zich niet naar Duitsch land noch naar Villers bij Trouville, waar zijne familie zich bevindt; vervolgens komt hij weer deelnemen aan de beraadslagingen over het se- natus-consult, waarin hij zich aan de liberale oppositie aansluit. Het ontwerp-Senaatsbesluit zal niet bij den Staatsraad inkomen; de minister van justitie zal het bij den Senaat indienen. Men berekent dat de discussiën in dat Lichaam den 9d™ Augustus kunnen beginnen, en dat vijf zittingen voldoende zullen zijn voor de algemeene beraadslagingen en de stemming over de artikelen. De protesten van de afgevaardigden der linker zijde, bij wijze van brieven aan hunne kiezers, volgen elkander op. Nu de linkerzijde als partij niet tot een besluit heeft kunnen komen omtrent een collectief manifest of protest, acht men het een gelukkig denkbeeld, dat de afgevaardigden indi vidueel zich tot de kiezers wenden, ten einde hunne inzichten kenbaar te maken. 'tls zeker, dat op dit oogenblik eene algeheele hervorming in de voormalige tiers-parti plaats vindt, en de heer Ollivier heeft veel kans geheel alleen te blijven staan, daar hij zich te ver van het gros van het linkercentrum heeft verwijderd. Men spreekt van eene groote beweging in het Fransche corps diplomatique. De legatiën te Ber lijn, St.-Petersburg, 's-Hage en Athene zouden in de eerste plaats verandering ondergaan. De baron De Tayllerand, de gezant aan het Russi sche hof, zou tot senator benoemd en vervangen worden door den heer Benedetti, die op zijne beurt te Berlijn een opvolger zou bekomen in den heer Baudin, gezant te 's-Hage. Ook is er sprake van de vervanging des heeren Bourrée, gezant te Konstantinopel. De France betwijfelt echter de gegrondheid dier geruchten. Onder den titel van „Les trois crises de Gouver nement personnel en France" heeft de heer Saint- Marc Girardin, in de Revue des Deux Mandes van 15 Juli, een belangrijk opstel geleverd, waarin hij uit de beschouwing van de drie keerpunten van het persoonlijk gouvernement in 1814, 1830 en 1848, die omwentelingen geweest zijn, de hoop schept, dat juist de vierde crisis, welker begin wij thans beleven, eene hervorming en geene omwenteling zal zijn. Ter gelegenheid van den Napoleonsdag zullen verscheidene letterkundigen gedecoreerd worden. Men noemt 0. a. de heeren O. Feuillet, Sardou en Cadol, schrijver des Inutiles, die bevorderd of benoemd zullen worden in het Legioen van Eer. TELEGBAAIMEN. Madrid, 26 Juli. De Gaceta maakt telegram men openbaar, die aan de regeering gezonden zijn, om haar geluk te wensehen met het aau- vankelijk succes op de Carlisten en waarin haar tevens de hulp tegen hen wordt aangeboden. Het decreet betreffende het tarief der douane zal den l"len Augustus in werking treden. Marlrlrl, 27 Juli. De Imparcial zegt, dat don Car los zich Zondagnacht te Mendavia bevondhet blad verzekert, dat 250 man van de benden van generaal Tristany de grenzen zijn overgetrokken, maar dat Tristany zelf in Frankrijk is gebleven. Eene samenzwering is ontdekt, welke ten doel had de citadel van Pampeluna aan de Car listen in handen te spelen. Priesters en officieren, die agenten waren, zijn gearresteerd. Weenen, 27 Juli. In de commissie van de Hongaarsche delegatie voor het budget van bui- tenlandsche zaken heeft de heer Von Beust het roode boek verdedigd, en zijne zienswijze mede gedeeld over Oostenrijks politiek tegenover Frank rijk, Pruisen en het Oosten. De denkbeelden van den rijkskanselier werden door de commissie met genoegen aangehoord. Het budget voor buiten- landsche zaken werd bijna onveranderd aange nomen. (Tweede dépêche). De heer Von Beust zeide in de redevoering, door hem in de commissie voor het budget van buitenlandsche zaken gehouden, dat de betrekkingen van Oostenrijk tot Frankrijk uitmuntend zijn. Sedert Oostenrijk van zijne Ita- liaausche provinciën had afgezieD, zijn de belan gen en voornemens van beide Staten omtrent de Oostersche politiek dezelfde. De rijkskanselier deed tevens opmerken, 'dat hij niet hardnekkig vasthoudt aan zijn programma van 1867; dat hij het aan Turkije overlaat of het zijne raadgevin gen om toegevend te ziju jegens de Christelijke inwoners wil opvolgen of niet, maar dat hij niet op de naleving er van zal aandringen. Ten op zichte van Pruisen verklaarde de heer V011 Beust, dat het steeds zijn streven is om innige betrekkingen in het leven te roepen, maar dat dit tot nu toe niet mocht gelukken, omdat Prui sen dit streven niet te gemoet kwam. O fficieele 13 erichte 11. i'vrivvnti, im;v. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeen- bestuur van Leyden, doet te weten dat de in gevulde patentbladen, over het dienstjaar 1S69 en 1870, voor al «1e Wijken, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des vooriniddags tien tot des namiddags te een uur, en wel tot en met den luatsten Julij eerstkomende, terwijl 11a het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen aan de deur waarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden algegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. 'Leïden, 24 Julij 1869. V cademienieuws. Een docent, die 30 jaren aan de universiteit van Oxford verbonden is geweest, heeft aan de Daily Telegraph een brief geschreven, in welken hij het tegenwoordige zedebederf der academie betreurt. Uitstekende studenten bezit Oxford niet langer; want wedrennen en weddenschappen leiden de jongelingen van hunne studie af, zegt de docent. Men leert te Oxford op welke wijze men het spoedigst geruïneerd kan worden. Stu denten bezitten renpaarden, welke zij voor de Derby inschrijven, en hunne vrienden gaan groote weddenschappen aan, dat deze paarden zullen winnen. De markies van Hastings, de hertog van Newcastle, en zoovele andere edellieden, die door de wedrennen geruïneerd zijn, leerden te Oxford dit gevaarlijke tijdverdrijf kennen, en de docent hoopt dat weldra op straf van verwijdering van de universiteit, het bezit van een renpaard aan alle studenten zal worden verboden.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3