Katwijk, 26 Juli Zondagj. 1. hielden Ds.Talma te Katwijk a,d. Rijn en Ds. Van Maasdijk te Katwijk a/Zee hunne afscheidsrede. De eerste is naar Harlingen, de tweede naar Haarlem be roepen. Velen, zoowel uit deze gemeente als van elders, gaven door hunne tegenwoordigheid blijken van genegenheid, achting en belangstel ling. Rijndorpen, 25 Juli. Door den heer Zaalberg, burgemeester der gemeente Aarlanderveen, en nog eeuige invloedrijke personen worden pogin gen in het werk gesteld tot het verkrijgen van een telegraafkantoor in deze streek. Warmond, 24 Juli. Tot leden van den gemeen teraad zijn gekozen de heerenJ. Van der Zon, J. Kouwenhoven en J. H. C. Machen, allen af tredende leden. Onder den boerenstand heerscht hier veel drukte. Bijna overal toch ts men genoodzaakt het hooi, dat in de bargeu sterk broeit, weder uit te halen, ten einde mogelijke ongelukken te voor komen. Het broeien is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat na het maaien van het eerste gras betrekkelijk veel regen is gevallen, waar door het hooi niet droog genoeg werd binnen gehaald. Over qualiteit en quantiteit kan men zeer tevreden zijn. Woubrugge, 23 Juli. Na een langdurig lijden overleed heden in den ouderdom van 58 jaren de heer D. Van Schravendijk, (burgemeester der gemeenten Woubrugge en Rijnsaterwoude. Wassenaar, 23 Juli. Iiedennamiddag barstte alhier een zwaar onweder los, dat zeer kort duurde en geene droevige ongelukken teweeg bracht; evenwel sloeg op het buitengoed Backers- hage van Z. K. H. Prins Frederik de bliksem in een te veld staanden hoop hooi, dat ras verbrandde, en in de nabijheid werd een hooge boom getrof fen, die van boven tot beneden open spleet. Amsterdam, 26 Juli. Het admissie-examen voor de kweekschool voor militaire geneeskundigen, Dinsdag jl. begonnen, zal heden eindigen. Voor de 60 vacaturen zijn slechts 26 adspiranten. Wan neer men echter in aanmerking neemt, dat in den loop van 't laatste jaar niet minder dan 11 studenten genoemde inrichting verlieten zonder hun doel bereikt te hebben, is het getal der ad- spiranten nog groot te noemen. Het getal mili taire studenten bedraagt thans 66. 's-Gravenhage, 26 Juli. Hedenmorgen had aan de fabriek van de firma Enthoven alhier een droevig ongeluk plaats. Een werkman, A. S. ge naamd, werd door het uitschieten eener schraal waarop een ijzeren plaat lag, ernstig aan het borstbeen en het ruggemerg gekneusd. De heer chirurgijn Vogel heeft de eerste heelkundige hulp verleend. De gekwetste werd vervolgens naar zijn woning vervoerd en schijnt gelukkig buiten levensgevaav te ziju. Als een bijzonderheid dient vermeld te wor den, dat in den tuin van een der ingezetenen alhier reeds rijpe druiven gevonden worden. In den laten avond van jl. Zaterdag heeft er tusschen buitengewone beambten vaD het ge meente-badhuis, die stadwaarts gingen, en eenige Scheveningers, die uit de stad kwamen, bij Klein Zorgvliet een kloppartij plaats gehad, waarmede zich een paar huzaren, die partij voor de bad huisbedienden namen, hebben bemoeid. Een huzaar moet zelfs zijn sabel hebben ge trokken en daarmede een der Scheveningers, die meer dan eens met_ de justitie in aanraking is geweest, een vrij belangrijken houw op zijn kaal hoofd hebben toegebracht. Van deze vechtpartij is door den commissaris van politie Van Schoon hoven procesverbaal opgemaakt. Niets wordt onbeproefd gelaten om den militair, die de ver wonding pleegde, te ontdekken. 's-Gravknbage, 27 Juli. Gisterenavond had bij het naar de schijf schieten van de tirailleur-kom- paguie der dienstdoende schutterij alhier, in het duin nabij deze stad, een treurig ongeluk plaats. Een jong gezel uit den arbeidersstand, die zich gewoonlijk daarbij bevindt met het doel, de ko gels weder op te sporen, had, door het menig vuldig bijwonen van de schietoefeningen zekere onverschrokkenheid verkregen die in roekeloos heid en veronachtzaming van het gevaar ontaard was. Hij plaatste zich wel in de observatiekuil, maar had de vermetelheid nu en dan zijn hoofd op te richten om er overheen te zien. Dikwijls is dit goed afgeloopen, maar toen hij die han delwijs gisterenavond omstreeks 8 uren weder deed, trof hem bij ongeluk een schot. Dadelijk snelden Dr. Zandvliet, officier van gezondheid, en de verder aanwezige officieren en manschappen toe, bij onderzoek bleek het, dat de kogel door het linker oog in en door het rechter oog uit gegaan was. Dadelijk werd de getroffene opge nomen, verbonden en verpleegd, eerst in het Zwitsersche huisje van den heer Norpershoek, van waar hij naar het gemeentegasthuis alhier is overgebracht. Het mag wel verwondering baren, dat de man niet dadelijk doodelijk werd getroffen; dat hij integendeel zijne geestvermogens heeft behouden; maar dit neemt niet weg dat hij in gevaarvollen toestand verkeert en mocht hij her stellen, beide oogen zal verloren hebben. Rotterdam, 26 Juli. Op de hoogte van het Kra- lingsche veer ruim een uur van de stad had Zon dag-morgen een groot ongeluk plaats. Door een schip, gesleept door de sleepboot Rhenus, werd aldaar een boveulandsche aak overvaren, waarin zich de schipper met zijn vrouw en kind bevon den. De schipper werd met moeite gered, maar de vrouw en het kind zijn jammerlijk verdron ken; de aak is geheel gezonken. Dordrecht, 26 Juli. Jl. Vrijdag had in de Har monie alhier de jaarlijksche vergadering plaats van de onderwijzers uit het achtste schooldistrict in deze provincie. De schoolopziener leidde de vergadering, die door ongeveer 50 onderwijzers werd bijgewoond. Er werd besloten een adres tot de hooge regeering te richten om ook voor onderwijzers-weduwen pensioen te verkrijgen. Al gemeen werd het wenschelijk geoordeeld om in de hoogste klasse op de scholen in het belang van het onderwijs de jongens en meisjes te schei den. Ook over het tweede punt, het schoolverzuim, werden geanimeerde discussiën gevoerd. V laardingen, 26 Juli. De twee laatste haring jagers zijn met slechts enkele tonnen aangeko men, die van 140 tot f 180 de maatjes, van f 90 tot f 120 de volle per ton verkocht zijn. De berichten van de Hollaudsche zoowel als van de Schotsche haringvisscherij zijn ongunstig. Gorcum, 25 Juli. Naar men verneemt, zijn in den omtrek van Vianen eeuige eigenaars en pachters van landerijen, bezwaard met tienden, gedagvaard, omdat zij geweigerd hebben den van ouds bestaanden tiendplicht te voldoen. Zierikzee, 26 Juli. De eind-examens voor de leerlingen der hoogere burgerscholen zijn op den 2]*"" en twee volgende dagen te Goes gehouden en met den besten uitslag bekroond. Er had den zich vier leerlingen aangemeld, die allen het diploma hebben verworven. De examens getuigden van grondige studie bij de jongelui en van even grondig onderricht van de leeraars. Utrecht, 26 Juli. Hedenochtend heeft alhier in de Catharijne kerk eene buitengewone plech tigheid plaats gehad. Mgr. H. J. A. Van Ewijk, benoemd tot bisschop in pari, van Curasao en ouderhoorigheden, werd door Mgr. den bisschop Schaepman, Mgr. VVilmer, bisschop van Haarlem, en Mgr. Kistemaker, vroeger bisschop van Curasao, gewijd. Nadat de nuntius van 's-Hage, bij monde van den geueraal der predikheereri, Mgr. Jandel, de Pauselijke bull had voorgelezen, waarbij Mgr. van Ewijk tot bisschop was benoemd, begon de plech tigheid, die werd geleid door .Mgr. Schaepman, geadsisleerd door de beide ooms van den nieuwen bisschop. Op plechtige wijze werd den te wijden bisschop de gouden ring, de staf en de mijter overhandigd, waarna hij, begeleid door de bis schoppen Wilmer en Kistemaker, een omgang in de kerk deed, en den zegen aan de tegenwoor dige leeken gaf. Bij de plechtigheid waren behalve genoemde hooge prelaten, eenige dominikaners, en verder eene groote menigte van geestelijken tegenwoordig. UD.) Utrecht, 27 Juli. Door den Nederlandschen Weerbaaiheidsbond is, bij gelegenheid van het scherpschuttersconcours in de maand Augustus alhier te houden, een buitengewone nationale wedstrijd op de wapens uitgeschreven voor scherp- schuttersvereenigingen, schutterijen en korpsen der zee- en landmacht. Er zal getrokken worden op degen, sabel, stok en geweer, alsmede door infanterist tegen cavallerist te paard. Er is voor elk wapen eene prijs en premie uitgeloofd. Ieder die aan dezen wedstrijd wenscht deel te nemen kan zich vóór den 9d™ Augustus bij hetcentraal- comité aanmelden met aanduiding der wapens, waarmede hij wenscht deel te nemen. Arnhem, 26 Juli. Het eind-examen der hoogere burgerscholen in deze provincie is heden afge loopen. Van de zeven candidaten zijn zes ge slaagd. Daarvan waren drie leerlingen van de hoogere burgerschool te Arnhem en drie van die te Zutfen. De afgewezene had een tweetal ja ren doorgebracht aan de hoogere burgerschool te Nijmegen. Zwolle, 26 Juli. Alhier is des nachts omstreeks een uur een politie-beambte, die in dienst en geheel gewapend was, in eene-even buiten de Kamperpoort gelegen steeg moorddadig aange vallen en zoude, indien niet op zijn moordge schreeuw een zijner makkers toegeschoten ware, hoogstwaarschijnlijk om het leven zijn gebracht. De vermoedelijke dader, iemand van buitenge wone lichaamskrachten, die te Z. bij de politie zeer slecht aangeteekend staat, is met behulp van 4 man terstond in arrest gebracht. Wat hem tot het plegen der vermelde euveldaad bewogen heeft, is nog niet bekend. Leeuwarden, 24 Juli. Toen de sneltrein van Heerenveen gisterenavond het station Wirdum naderde, stiet hij, door het niet verplaatsen van een wissel, op een met kolen geladen wagen, die op het doode spoor was geplaatst. Die wagen is verbrijzeld, de stoker heeft den arm gebroken en enkele passagiers hebben lichte kneuzingen bekomenoverigens liep alles goed af. De machine is door dit geval ouklaar geraakt en een hulp locomotief van Leeuwarden moest hulp bewijzen. Franeker, 24 Juli. Van 4 tot 21 Juli had in deze gemeente van ruim 6000 ingezetenen geen sterfgeval plaats dan alleen dat een kind van 3 jaren in de laatste dagen is verdronken. Dronrijp, 26 Juli. Een slager, tevens koopman in vee, is den ÏO^" Juli van hier met de Har- linger stoomboot naar Londen vertrokken, bij zich hebbende 35 stuks vette schapen. De personen, van wie de schapen gekocht zijn, wachtten te vergeefs op zijne terugkomst en ook zijne vrouw zat in angst, daar de reiziger niets van zich liet hooren. Thans heeft de vrouw een uitnoodiging ontvangen met haar kind naar Londen over te komen, en alzoo blijkt het dat deze handelaar besloten heeft den Frieschen bodem niet weder te betreden. Oosterwolde, 22 Juli. Als een verblijdend tee- ken des tijds kan vermeld worden, dat gepas- seerden Maandag de afgescheiden predikant te Appelscha per vélocipède een reisje is gaan ma ken naar den kant van Drenthe, bij zich hebbende een zijner catechisanten. Het scheen al zonderling, een orthodoxen dominé op een zoodanig modern rijtuig te zien. Borger, 25 Juli. Onlangs is in het naburige Grollo een eikeboom geveld, waaronder een pol met een 50-tal geldstukken, ter grootte van ruin een rijksdaalder, voorzien met het jaartal 161; en 1623, gevonden is, terwijl men op eene andere plaats bij het uitroeien van eiken boomstammet daaronder urnen vond, die gevuld waren me: bijna tot stof vergane beenderen. V A B I A. Rome telt op dit oogenblik 220,532 inwoners waaronder 4682 Israëlieten. Het aantal priesters monniken en' nonnen beloopt 74S0. Volgens officieele opgave komt in Saksen, voo: elke 2 vierkante mijlen des lands, eene mijl spoorweg. Er zijn 12 staatsspoorwegen, ter geza menlijke lengte van 100 mijlen, met 127 stations de 6 particuliere spoorwegen zijn lang -10 mijiet met 52 stations; op de eerstgemelde wegen loo pen dagelijks 135 gewone en 14 sneltreinenop de particuliere spoorwegen dagelijks 71 gewone en 5 sneltreinen voor het vervoer van reizigers, zijnde een totaal van 225 treinen 's daags. De gemeenteraad van Berlijn heeft besloten, een feest te organiseeren bij gelegenheid van den 100"™ verjaardag van A. Von Humboldts geboorte. In het noordelijk deel der stad zal een park ge maakt worden, dat den naam des beroemden geleerden zal dragen. Ook zal er eeu museum opgericht worden, waar natuurkundige verzame lingen ten behoeve van den werkenden stand zullen geplaatst worden. Breslau en nog vele andere plaatsen zullen dien dag ook feestelijk herdenken. De tentoonstelling van schoone kunsten van Munchen is door prins Adalbert, in naam des konings van Beieren, geopend. Men telt er twee duizend kunststukken van levende meesters. Door het engelsche ministerie van Koloniën wordt eerstdaags, bij opbod, voor 20 jaar verhuurd het eiland Auckland (180 mijlen van Nieuw-Zee- land), dat geheel onbewoond, maar zeer vrucht baar en tweemaal zoo groot als Wight is. De huurder, die vorstelijke rechten zal hebben, moet er minstens een 50tal landbouwers en werklieden doen wonen en in het bezit zijn van een stoomboot. Te Manchester is dezer dagen de jaarlijksche tentoonstelling van de koninklijke maatschappij van landbouw geopend. De tentoonstelling werd dit jaar vereerd met de tegenwoordigheid van HH. KK. HH. den prinsen de prinses van Wallis. KOLONIËN. BATAVIA, 11 Juli. In het algemeen overzicht van het Bat. Han delsblad leest men na eenige bijzonderheden om trent de gevierde feesten. Reeds den S,le° Mei wisten wij, dat door den „Algemeenen Secretaris" namens den Gouver neur-Generaal een missieve gericht was aan het plaatselijk Bestuur, in substantie nederkomende op de vraag„of het niet geraden zijn mocht, de Koenfeesten, met exceptie der steenleggingte supprimeeren. Voegt men hier nog bij, dat zelfs eeu buiten gewone „Vergadering van den Raad van Indië" belegd is, om over het al of niet houden der feesten te delibereeren en dat die brief, evenmin als de vergadering, een „raison d'être" vond in het voorgevallene, dat integendeel zelfs geene aanleiding kon geven tot buitengewone maatre gelen van voorzorg; ziet men heden proefonder vindelijk, hoe gelijk wij hadden met de bewe ring „dat niets te vreezen was, dan de vrees!" dan zal men ook met ons beamen, dat het noo- dig is, dat het Opperbestuur wete, wat hier is voorgevallen en welke windmolens men hier voor vijanden aangezien en bestreden heeft. De feestelijkheden ter herinnering aan de stich- vangen en verpleegd te hebben, maar veel meer, dat hier afdoende was, had ook de dokter niet verklaard. Nog meer werd Schellinga versterkt in zijn geloof, dat zijn gast aan tijdelijke vlagen van verstandsverbijstering leed, daar hij ook in den voormiddag zijn voornemen had te kennen gegeveD visites te gaan maken bij personen, die in het geheel niet bestonden. Nu zou zeker, in andere omstandigheden, veel gewicht moeten ge hecht worden aan het feit dat de beschuldigde op dat oogenblik niet tehuis was. Maar dat Jan Stakkers voortvluchtig was kon evenmin bewezen worden. De jongen was uit ziju dienst, van werk beroofd, en van een zeer oploopend karakter. Wat lag dus meer voor de hand, dan dat zoo iemand op den loop gegaan was, om elders zijn fortuin te zoeken? Dit alles overwe gende, had de burgemeester voor zich het besluit genomen zijnen gast met een Jantje van Leiden af te zouten. Hij zou hem echter niet te hard aanspreken, want, zooals tante Titia zei, als het waar is, dat de stumper soms niet wel bij het hoofd is, dan is hij ongelukkig genoeg, en moet niet te hard behandeld worden. „Nu goed," had mevrouw Schellinga gezegd, „ik wil aannemen, dat de man tusschenbeide met molentjes loopt; 'k heb het trouwens, den eersten dag den besten, gezegd, toen Schellinga mij met dat perceel op mijn dak kwam. Ik vind het ook heel goed, dat wij hem niet te hard vallen, maar verzoek tevens vriendelijk, dat er ernstig werk van gemaakt worde, dien sinjeur aan het verstand te brengen, dat hij nu wel kan opkrassen. Laat hem dus den dag van het diner hier overblijven, maar dan gaat hij ook subiet naar huis." „Ja, ja, hij kan nu mijnentwege wel eens ver kassen," zei de burgemeester. „Maar wees nu zoo goed, en help mij, als ik straks beproef Stuif hemel van het chapitre te brengen, en van het indienen eener aanklacht te doen afzien. Ik zal toch mijn best doen de zaak in uwe tegen woordigheid te behandelen." „Ja, zeer zeker, wij zullen u helpen," zei tante Titia, „want dat die arme Jan nu ook nog on der verdenking zou moeten liggen, een moord gepleegd te hebben, dat is toch wel wat al te erg." Toen derhalve Stuifhemel bij zijoe tehuiskomst andermaal op de zaak van den moordaanslag te rugkwam, zeide de heer Schellinga aanstonds: „Ja, mijnheer Stuifhemel, wij hebben elkander daar straks niet goed begrepen, maar ik wil thans wel eens met u over de zaak spreken. Gij hebt er toch zeker niet tegen, dat wij die zaak behandelen in tegenwoordigheid der dames?" „Dat is te zeggen," zei Stuifhemel, en wilde daarop de opmerking maken, dat hem dit min der gewenscht voorkwam, maar hij bedacht zich bijtijds, daar hij immers reeds in het morgen uur bedacht had, dat mevrouw Schellinga hem wellicht nog behulpzaam kon zijn, en zijne rede neeringen zou willen steunen. Zijn antwoord luidde dus: „O neen, daar heb ik niet tegen. Voor dat gij nu nadere inlichtingen mij vraagt, wil ik zelf nog een noodige rectificatie geven van mijne schriftelijke aanklacht. Ik heb daarin toch gesproken van Marie Blankhart. Het was niet Marie, maar het was Mieke, niet de dochter dus, maar de jufvrouw van gezelschap, de huisgenoot, de logee, enfin, gij kent natuurlijk allen mejuf- vrouw Mieke." De burgemeester wist zijn fatsoen te houden, en zei, zonder dat de plooi in zijn gelaat veran derde: „Ge vergist u mijnheer Stuifhemel." Tante Titia echter moest opstaan, want zij dreigde te stikken van lachen en mevrouw Schel linga had het ook kwaad genoeg. Beiden ken den immers Mieke, de groote witte kat van den notaris zeer van nabij, en het idéé, dat die oude poes als getuige zou moeten optreden in een zeer ernstige crimineele zaak, dat maakte, dat zij niet ernstig konden blijven, hoe bedenkelijk zij het overigens ook mochten vinden, weer eeD nieuwe afdoende proeve te ontvangen, dat Stuif hemel in zijne vermogens moest gekrenkt zijn. „Gij vergist u, mijnheer Stuifhemel; de heer Blankhart heeft geen logee, en ook geen jufvrouw van gezelschap." „Nu, dat doet er ook niets toe, laat het dan een pupil wezen, maar er is toch iemand in huis, Mieke geheeten." „Ik vraag wel verschooning, mijnheer Stuif hemel." „Maar mijnheer, wat moet ik hier van den ken „Daar komt bij, mijnheer Stuifhemel, dat de persoon van Kees Simpel nergens in den omtrek bekend is." „Kom, gij schertst; de tuinman of arbeider, die bij den notaris en den dominé komt wer ken, zou die niet bekend zijn?" „Neen mijnheer, gij zult u in den naam ver gist hebben, en in den persoon ook, maar ik zal, voor zoover dit mogelijk is, mij toch verder de zaak aantrekken." „En dus bevel tot inhechtenisneming geven, en het signalement verspreiden?" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2