der prov. Overijsel W. Snel; tot heemr. van het 7de dijkdistrict der prov. Overijsel B. H. W. T. Werudly en Mr. E. F. baron De Vos van Steen- wijk van Essen; tot dijkgr. van het Sstedijkdistr. der prov. Overijsel W. Ruitenberg; tot heemr. van het 9de dijkdistr. der prov. Overijsel H. Koers en J. Van 't Veen; tot gecommitt. van den binnenpolder het bedijkte Rondebroek (.Over ijsel) A. Belt; tot commiss. van den polder van Windesheim en Herxen (Overijsel) Mr. E. F. baron De Vos van Steenwijk van Essen; tot lid van het best. van den Reiderwolder-polder (Gro ningen) J. F. Oosthoff. De punten van beschrijving voor de bijeen komst van leeraren in de staatswetenschappen bij het middelbaar onderwijs, die op Donderdag 2 September a. s., des voormiddags te 11 uren, in het gebouw van kunsten en wetenschappen te Utrecht zal worden gehouden, zijn de volgende: I. Wat moet het onderwijs in de Statistiek op de Hoogere Burgerscholen zijn (van Mr. L. De Hartog.) II. Op welke wijze behoort Statistiek aan de Hoogere Burgerscholen te worden onderwezen, ook gelet op het ontwerpprogramma voor de eind examens „Het examen in de Statistiek bepale zich tot hare hulpbronnen, inzonderheid voor de Statis tiek van Nederland, en tot een beknopt overzicht van den toestand van landbouw, nijverheid, han del en liuanciën in ons vaderland en in Neder- landsch Indië; veel kennis van cijfers is niet daarbij te vorderen," en in hoeverre is uitvoering van het laatste mogelijk? (Mr. E. J. Kiehl.) III. Hoever moet men bij het onderwijs op. de Hoogere Burgerscholen gaan met het behandelen der koloniale staatsinstellingen? (van denzelfdeu.) IV. Welke zijn tot nog toe de uitkomsten van het ouderwijs in de Staathuishoudkunde aan de burger-dag- en avondscholen? (van denzelfden).j V. Sommigen wenschen herziening der ver- eischten tot kiesrecht. Als zoodanig kome echter noch Grondwetsherziening, (noch eenvoudige al- gemeene Censusverlaging in aanmerking. Uitbrei ding van het Kiesrecht kan plaats hebben door ook de directe gemeentelasten voor den Census mede te rekenen, hetgeen eenvoudig door wijziging van Art. 2 der Kieswet kan worden toegestaan, (van denzelfden.) VI. Bij de Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus behoort het onderwijs iu de gronden der Staatsinrichting vooraf te gaan aan dat in de Staathuishoudkunde; laatstgenoemd leervak be hoort eerst in de vijfde klasse onderwezen te worden, (van Mr. E. Van Lier.) VII. Hoewel het onderwijs iu de gronden on zer Staatsinrichting riet voorkomt op het leer plan der Hoogere Burgerscholen met driejarigen cursus, noch op dat der burger-dag- en avond scholen, is het toch wenschelijk, dat de leeraar iu de Staathuishoudkunde aan zijne leerlingen een kort overzicht onzer staatsinstellingen geve, alvorens tot het eigenlijk onderwijs in de Staat huishoudkunde over te gaan. (van denzelfden.) 's-Gravenhage, 22 Juli. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is heden aanbesteedhet leveren van vierkant beslagen eikenhout voor -10 wissels en van 200 eikenhouten dwarsliggers voor de staatsspoorwegen. Daarvoor waren acht inschrijvingsbiljeten inge- komeu. Minste inschrijver was de heer J. J. Van der Eerde Pz., te Boxel, voor f 10872. Schiedam, 23 Juli. Dinsdag-middag is een vijf jarig knaapje in de Kreupelstraat achterwaarts in een emmer met kokend distilleerwater ge vallen en ten gevolge van de bij dit ongeval bekomen verschrikkelijke brandwonden overleden. Gouda, 23 Juli. Een gedeelte der schutterij al hier zal onder bevel van den kapitein Nortier geeft, dat is zoo zeker als tweemaal twee vier." Zou er niet een middel te verzinnen zijn, dacht Grietje, waardoor Stuifhemel te bewegen was de zaak niet aan te geven? Als zij haren vader eens te voet viel, en hem bad en smeekte, geen aanklacht in te dienen. Haar vader kon toch wel iets van dien man gedaan krijgen, daar hij hem het leven had gered. Uren lang peinsde Grietje nog over dit of een ander middel ter redding, en de grauwe morgenstond drong reeds door, eer zij in slaap viel. Zoodra haar vader den volgenden morgen naar Stoppelbeek uitgegaan was, snelde Grietje naar het schuurtje om Jan een stuk brood te brengen, en hem vooral het vertroostende bericht mede te deelen, dat de heer Stuifhemel door haren vader van den dood gered was. XIX. de heer stuifhemel kan geen gehoor vinden. Bij zijne komst op den Geuzenburg, werd Stuifhemel den volgenden morgen met hartelijk heid ontvangen. Wat er eigenlijk gebeurd was, wist Schellinga nog niet, want de dokter had den vorigen avond een brielje geschreven, waarin hij alleen gemeld had, hoe de heer Stuifhemel in bet water gevallen was. Bij zijne tehuiskomst, deelnemen aan het te houden concours van scherpschutters nabij Utrecht. Woubrugge, 22 Juli. De laatste heipaal voor de te bouwen brug over de Woud watering alhier, waarvan de ijzeren bovenbouw gegoten wordt in de fabriek van de firma D. A. Schretlen en C°. te Leiden, werd gisterenavond, netjes versierd, onder luide hoezees in den grond geslagen. Gorcum, 21 Juli. Dezer dagen ontstond in de Fonteinstraat alhier een groote oploop van volk, door het geroep: „er is een kind van den majoor in het water gevallen en verdronken". Echter kon niemand zeggen het gezien te hebben, noch met zekerheid bepalen waar, doch allen bleven op éen punt staan kijken, hetgeen ten gevolge had, dat de sergeant-majoor, wiens kind bedoeld werd, uit de kazerne kwam vliegen en op aanwijzing van het algemeen gerucht zich plomp in het water stortte, gevolgd door een tweetal soldaten, terwijl er nog een vijftal bezig was zich spoedig te ontkleeden om eveneens te water te gaau. Op dat oogenblik werd er geroe pen, dat ze op de verkeerde plaats aan het zoeken waren, hetgeen ook bleek, daar het herhaalde dompelen der soldaten niets dan modder boven bracht, hetgeen hen besluiteloos maakte; plotse ling komt daarop uit de kazerne een bericht, dat de kleine gezond en wel in huis speelde, hetgeen zich bij onmiddellijk ingesteld onderzoek beves tigde, zoodat het treurspel in een blijspel met comieke scènes eindigde. Hoorn, 22 Juli. Het heeft Z. M. behaagd, om aan 37 gevangenen, die zoo manmoedig hulp verleend hebben bij den brand in het huis van correctie op 19 Mei 11., vermindering van straf te verleenen van éen tot drie maanden. Arnhem, 22 Juli. Een ernstig ongeluk had gis terenmorgen plaats. Een rijtuig waarin Mr. Huyssen van Kattendijke met den heer Rut gers gezeten w as, kwam nabij den tweeden viaduct in aanraking met het wiel van een mest kar. Ten gevolge daarvan kantelde het rijtuig, beide heeren vielen er uit, de heer Rutgers brak zijn been en zijn metgezel viel met het hoofd op de steenen. De schedelbreuk en inwendige uitstorting was oorzaak, dat hij hedennacht aan de gevolgen is overleden. Uit het thans verschenen programma blijkt, dat het zesde Algemeen, Evangelisch Natio naal Zendingsfeest Woensdag 4 Augustus aan staande in het M:ddachter-heuvelwoud zal wor den gevierd. Zutfen, 23 Juli. Jl. Maandag was een 72jarig bruidegom bijna het slachtoffer geworden van het vuur, dat in zijn schijnbaar uitgedoofde pijp was achtergebleven. Hij had die in de achterzak ken van zijn jas geborgen en bemerkte het gevaar eerst, toen hij een plotselinge hitte op den rug gevoelde. Eenige landlieden op 't veld hoorden 's mans klaaglijk geroep om hulp en kwamen nog juist ter rechter tijd toeschieten om hem den jas van 't lijf te scheuren en het vuur verder te blusschen, 't welk reeds de onderkleederen had aangetast. De oude man is nog met den schrik vrijgekomen. Groningen, 21 Juli. De Vereeniging van indus- trieelen en werkbazen te dezer stede heeft eene prijsvraag uitgeschreven. Het onderwerp is eene duidelijke beschrijving van de doelmatige inrich ting eener practische ambachtsschool. De uitge loofde prijs is 25. Hoewel deze gering schijnt, is de geheele maatregel een verblijdend verschijn sel van bloei en werkzaamheid der Vereeniging. Heerenveen, 23 Juli. Jl. Dinsdag was hier in den omtrek een jongeling van de Bontebok bezig met maaien voor een boer. Na 't boterham eten stoeide hij met een anderen jongen maaier, met dat ongelukkig gevolg, dat hij op de zeis trapte, die hem in de kuit sloeg. Eenige uren later is hij ten gevolge van het geweldig bloedverlies bezweken. en zoolang hij met de dames sprak, deed Stuif hemel zelf het dan ook voorkomen, alsof hij, door de duisternis misleid, de brug was misge- loopen. Doch na het ontbijt vroeg hij den heer Schellinga, om een onderhoud op zijn bureau. Daar de heer Schellinga eigenlijk liever de cou rant gelezen had, antwoordde hij, op Stuifhe- mels vraag: „Ja amice; maar ik heb eerst nog enkele stukken na te zien en te teekenen; er zal ook zooveel haast niet bij zijn, niet waar?" „Evenveel haast, als bij die stukken," zei Stuifhemel. „ik geloof mijnheer," riep Schellinga geraakt, „dat het mij alleen voegt, over het pressante dier missieves te oordeelen." „Dat is ook zoo," zei Stuifhemel, maar ik zeg nog eens, dat mijne zaak zeker veel dringender is, dan alle missieves, die gij ooit te beantwoor den hebt gehad." „Hoor eens, heerschap," zei Schellinga, „ik heb u dat nog eens gezegd: die hooge toon, waarop ge u uitlaat over de personen, en hunne amb ten en betrekkingen, voegt u volstrekt niet, en wat mij persoonlijk betreft, ik duld volstrekt niet, dat ge u eenig oordeel aanmatigt over het geen ik als burgemeester heb te doen." „Och ja, mijn waarde burgemeester, dat kunt go nu wel zeggen, maar, enfin, ik raakte u Maastricht, 22 Juli. Den 19d™ dezer kwamen alhier verscheidene passagiers aan het station van den Grand Central Beige, om met den trein van 5.38 naar Diest te vertrekken. Of de beamb ten laat kermis gehouden hadden, dan wel of iets anders de oorzaak was, het kaartjesbureau bleef dicht. Of men schreeuwde en trapte en rumoer maakte, geen mogelijkheid om een kaartje machtig te worden. Eindelijk besloten de passa giers maar zonder kaartjes in te stappen. De conducteur ofschoon van den loop der zaken ingelicht, eischte niettemin van allen de ver hooging, bepaald voor het plaatsnemen zonder van kaartjes voorzien te zijn, zoodat de Maat schappij 25 pCt. profiteert bij de slaperigheid barer ambtenaren! VARIA. De meeste der New-Yorker dagbladen in 4°. worden dagelijks van de pers op daarnaast staande vouw-machines gebracht, welke eene groote massa exemplaren met ongeloofelijke snelheid bewer ken. Alleen de weekuitgaven van deze bladen worden meestentijds nog met de hand gevouwen, en de daarmee belaste werklieden hebben in dien arbeid eene verbazende vaardigheid verkre gen. Toch hebben gewoonlijk 12 mannen volop werk, om de groote oplagen van deze weekbladen in ongeveer 6 uren meester te worden en ze ter expeditie per post gereed te kunnen verzenden. Ind Het museum in de Louvre te Parijs is onlangs met twee meesterstukken verrijkt geworden, nl. een portret in pastel van Lawrence, voorstellende lord John Russell als kind, en een landschap met dieren gestoffeerd, van Paul Potter. Laatst genoemd stuk is geschilderd in 1650, zijnde dit de beste periode van Potter. Het is door het mu seum aangekocht voor 18000 francs. Omtrent den Afrikaanschen reiziger Livingstone verklaart de heer Churchill, consul uit Zanzibar, dat hij brieven van hem ontvangen heeft, geda teerd van later dan den datum, waarop hij gezegd werd vermoord te zijn. In Zweden moeten voortaan de spoorwegbe ambten en wachters de beginselen der heelkunde leeren om in geval van ongelukken het eerste verband te kunnen leggen. Voor den aanval en de verdediging der ves tingen heeft een Duitsch geleerde, luitenant Dittmar, een praeparaat uitgevonden. Hij geeft aan deze stof den naam van dualine. Bij verschei dene proefnemingen is gebleken, dat deze stof meer kracht uitoefent dan het buskruit. De dualine bestaat voornamelijk uit houtzaagsel, vermengd met nitroglycerine, en is veel minder gevaarlijk dan kruit. Het getal nieuwsbladen in de Vereenigde Sta ten, die uitsluitend door negers geschreven wor den, neemt gaandeweg toe: San Francisco bezit twee dergelijke bladen: the Pacific Appeal en the Elevator, welk laatste blad eene oplaag van 3000 exemplaren heeft. De New-Orleans-Tribune, insge lijks een negerblad, heeft veel meer, namelijk 10,000, geabonneerden. De te New-York uitko mende Lions Standard en Weekly Review worden niet slechts door Degers geschreven, maar het geheele verdere daaraan verbonden personeel drukkers, vouwers enz., bestaat uit negers. De Christian Recorder, te Philadelphia, heeft 5000 ge- abonneerden; the True Commissioner, te Baltimore, die, na eene schorsing van een paar maanden, niet lang geleden weder verschenen is, telt almede verscheidene duizenden geabonneerden. „Al die dagbladen (zegt de Parijsche Moniteur Universel) laten zich zeer goed lezen, en verdedigen de zaak der negers met niet meer of minder goede trouw, dan waarvan de Amerikaansche dagbladen, over 't geheel genomen, blijk geven." daar in uw zwak; dat is ook niet verstandig, ik had maar liever dadelijk met mijne zaak moeten beginnen. Ik moet u spreken, mijnheer de burgemeester, over een aanslag tot moord. Gij zult mij toestemmen, edel achtbare heer, dat hier periculum in mora is." „Nu goed, dan zullen wij na de koffie daar eens over prateD." „Geloof je mij niet, burgemeester?" „Zeker, ik zeg immers, dat ik na de koffie tot je dienst ben." „Maar laat ik dan nog duidelijker spreken," zei Stuifhemel. „Er is gisterenavond hier in Stoppelbeek een manslag gepleegd. Ge dient daarvan procesverbaal op te maken, en dat zal in de gegevene omstandigheden niet moeilijk zijn, daar ik zelf de eer heb het corpus de licti te wezen." Schellinga slaakte een vloek, of liever hij braakte een geheele reeks verwenschingen en vloeken uit, in welk soort van welsprekendheid hij als kapitein placht uit te munten, en die hij bleek nog niet verleerd te hebben. De gramschap van den burgemeester, reeds geprikkeld door enkele uitdrukkingen van Stuifhemel, steeg nu ten top, daar hij meende dat zijn gast hem weer met een soort van aardigheid aan boord kwam. Hoe zou hij ook ernstig een zaak kunnen opnemen De Keizerlijke Academie van Wetenschapp; te Petersburg heeft zich voor de invoering vs-| de eenheid vau maten en gewichten verklaar en een afgevaardigde benoemd om daaromtre: met andere wetenschappelijke lichamen te e derhandelen. De volkstelling, welke tot grondslag dient vo de tegenwoordige berekeningen van het Tolve bond, wijst uit, dat het 38,301,944 inwoners b vat. In den loop van 't laatste jaar is het Tolve bond met eene nieuwe bevolking van 789,8' inwoners vermeerderd, welk aantal in 't laats kwartaal van 1868 nog niet in rekening k» worden opgenomen, omdat de onderdeelen Vie land, Moorburg, Ritzebuttel enz. met 24,714 i: woners eerst den eersten November in het To verbond zijn toegetreden. Vau die bevolkiD komen op den Noord-Duitschen bond 29,434,311 op Luxemburg, Beieren, Wurtemberg, Baden e de Hessische provinciën Starkenburg en Rijt hessen 8,867,628 inwoners. De Birmingham Gazette verhaalt de navolgend curiositeit: Een Birininghamsche kunstschildei bevond zich dezer dagen te Londen en was nieuws gierig te zien hoe het Lagerhuis er toch we uitzag, en de leden te hooren spreken. Hij bega zich naar Westminster, vast besloten om ziet het kostte wat het wilde, toegang te verschaffei tot 's lands voornaamste Vergadering. De heei B. zooals het blad den kunstschilder noemt - wendt zich tot den eersten den besten politie agent, waarop het navolgende gesprek plaats heeft „Is Dixon (lid voor Manchester) in het Huis?' „'k Weet het niet", zeide de agent. „Een paa: minuten geleden heb ik hem gezien. Hij is e geweest, maar 'k geloof dat hij heengegaan is. „Muntz dan?" (mede lid voor M.) ,/k Weet 't niet; 'k heb Muntz niet gezien. „Is Bright er?" „Ja zeker", zei de politieagent: „Bright zit op zijn plaats." „Zou je hem niet eens willen gaan zeggen dat ik hem spreken moet?" vroeg de Manchestei sclie kunstschilder. „Dat kan ik niet op me nemen. Zend h'm je kaartje." De kunstschilder bracht een naamkaartje vooi den dag en schreef daarop met potlood „Mr. John Bright." Het kaartje werd den minister ter haul gesteld, die daarop onmiddellijk opstond en naai buiten kwam. Zoodra de kunstschilder den minister zag aan komen, liep hij hem te gemoet, waarop de heet Bright hem vroeg „Komt dit van u?" „Ja, zoo is V „Mag ik weten wat gij verlangt?" vraagt Bright voorts zeer beleefd. „'k Wou wel naar binnen gaan!" „Daar zal ik u wel aan kunnen helpen!" Bright verwijdert zich en wijst eenige oogen- blikken later den vreemdeling een plaats aan op de galerij. Er waren dus luidde voorts het verhaal van den schilder drie ministers tegenwoordig Forster, Bruce en Bright. Lord John Manner; was aan 't woord. Toen den vreemdeling gevraagd werd of hij niet getroffen was door de beleefdheid van Bright, antwoordde hij„Och, als hij niet gekomen was, dan zou ik om lord John Manners, of Gladstone gestuurd hebben!" De Opinion nationale geeft de volgende statistiek over het aantal en de traktementen der ambte naren in Frankrijk. Dat land wordt bestuurd door 502.812 beambten,die te zamen 341,317,672 franken kosten. Voor ieder burger bedraagt alzoo zijn deel 10 franken 38 cent. De keizer en het keizerlijke huis kosten volgens begrooting 26 millioen 500 duizend franken. De Senaat 5,100,000 en de mi- van iemand, die, gezond van lijf en leden, komt vertellenMijnheer, ik ben gisterenavond ver moord; want dat de redeneering van Stuifhemel, met zijn potjeslatijn en zijn corpus delicti, hierop neerkwam, dat was voor den burge meester zoo klaar als de dag. „Genoeg, mijnheer!' zei hij dus, nadat hij behoorlijk had uitgevloekt: „van avond of morgen zal ik gaarne onder een kopje thee het interessant verhaal van uwe lot gevallen hooren, maar nu moet ik herhalen, dal mijn werkzaamheden mij roepen." Stuifhemel, die volstrekt niet boos was, ook niet door de vloeken, hem daar straks naar hel hoofd gegooid, begon luide te lachen, doch hier mee werd, zooals men denken kan, de zaak niet beter. De burgemeester stond driftig op, greep zijne courant in de eene, en zijn pijp in de an dere hand, en of Stuifhemel al riep: „Maar mijn waarde gastheer en vriend, wat ik u bidden mag, gun mij toch een oogenblik. opdat ik u de zaak verhale" de burgemeester deed, alsof hij het niet hoorde, verliet de kamer en sloeg de deur met kracht achter zich dicht. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2