deeling zal worden ingezonden. De professoren Döllinger, Schmidt, Silbernagel en Rithmeijer hebben dit op zich genomen. Laatstgenoemde is rapporteur. Ten gevolge van de jongste arbeidstakingen door letterzetters en drukkers, hebben eenige pa troons het plan opgevat om eene algemeene vergadering van eigenaars van drukkerijen te beleggen; zij zal gehouden worden te Mainz op den 15den Augustus e. k., met de bedoeling om in tegenstelling van het Zettersverbond, waarvan de hoofdzetel te Leipzig is gevestigd, een verbond van patroons tot stand te brengen. De behoefte daaraan, zeggen de ontwerpers van het plan, heeft reeds lang bestaanallerwege erkent men, dat deze zaak dringend regeling noodig heeft, in het belang van allen, die daarbij zijn betrokken. Oostenrijk. De kardinaal-aartsbisschop vorst Schwartzen- berg heeft naar Rome geschreven, dat de inrich ting zijner woning in het paleis del Anina aldaar tot nader order kan uitgesteld worden. Naar men zegt, verwacht die prelaat dat het nieuwe Fransche ministerie van grooten invloed zal zijn op de gebeurtenissen te Rome, die meer bepaal delijk invloed zullen hebben op de quaestie be treffende het concordaat tusschen Rome en Oos tenrijk. Italië. Waarschijnlijk zal de Romeinsche Curie de discussiën op het aanstaand concilie, buiten me dewerking van de vertegenwoordigers der Euro- peesche mogendheden, doen voeren. Men zegt dat die mogendheden daarin berusten, maar dat hare gezanten te Rome den loop der verhandelingen volgen zullen om, telkens wanneer er een punt ter sprake komt, dat in de politiek ingrijpt, hunne wenscheu aan de Curie bloot te leggen, die dan wel in overweging zullen worden genomen. Inmiddels is men te Rome nog verre van gerust omtrent de plannen van Victor Emmanuel en van Napoleon Men meent algemeen dat het wenschelijk zoude zijn nog voor de opening van het oecumenisch concilie, een vergelijk te treffen tusschen den Heiligen Stoel en de Italiaansche Regeering, om tegen alle mogelijke gevaren van dien kant gewaarborgd te zijn. Hugeland. Men verzekert dat het min. besloten heeft het wetsontwerp op de Iersche staatskerk in te trek ken, onder mededeeling, dat het in de nieuwe zitting weder bij het Huis der Gemeenten zal worden ingediend. Natuurlijk zal het dan weder worden aangenomen door de gemeenten en waar schijnlijk, als demonstratie, zonder eenige dis cussie. Blijven dan de pairs staan op hun stuk, zoodat zij wederom hunne amendementen hand haven, dan kan gevolg gegeven worden aan het plan, om een honderdtal nieuwe liberale pairs te benoemen. Daartoe kunnen dan gekozen wor den de zoons van pairs, zoodat ten slotte door erfopvolging het oude. getal weder wordt her steld. Het Hoogerhuis heeft het voorstel om de Uni versity test Bill voor de tweede maal te lezen, met 91 tegen 54 stemmen verworpen. Met dit ontwerp werd beoogd om de Universiteiten toegankelijk te stellen voor ieder, van welke geloofsbelijdenis dan ookterwijl tot nu toe slechts leden van de staatskerk werden toegelaten. Lord John Russell drong aan om de tweede lezing goed te keuren; de zaak was reeds twintig jaren aanhangig en de groote meerderheid van het Lagerhuis had zich ten gunste van dit liberale ontwerp verklaard. Het Lagerhuis heeft aan de Regeering het ge vraagde krediet tot ondersteuning en bevordering van het lager onderwijs bewilligd. Dit bedrag is 49,000 pd. St.. hooger dan verleden jaar. De onderwijs-statistiek levert een gunstig re sultaat op, zegt de Globe. De kosten zijn aanzienlijk toegenomen, maar daar tegenover staat dat het aantal kinderen, dat onderwijs ontvangt, aan zienlijk is vermeerderd: 12798 scholen ontvangen thans subsidie. In die gebouwen is ruimte voor 1,660,000 kinderen, terwijl de scholen gemiddeld door 1,033,000 kinderen worden bezocht. De kosten tot onderhoud dier scholen bedragen 1,308,392 pd. st., dat is iets meer dan 1.5 pd. st. per hoofd in het jaar. Die kosten worden bestre den door dotatiën en contribution 472,750 pd. st.; schoolgelden 420,742 pd. st. en rijkssubsidiën 414,900 pd.st. Het aantal der schoolgaande kinderen is in het afgeloopen jaar met Th pCt. vermeer derd, terwijl de bevolking slechts 1 pCt. toenam. Treurig blijft inmiddels de toestand, waarin de kinderen van den werkenden stand ten opzichte van het onderwijs verkeeren. Slechts een vierde dezer kinderen van 6 tot 10 jaren, een vijfde van 10 tot 12 jaren ontvangen eenig onderricht. Als bewijs hoever in Engeland de aansprake lijkheid wordt getrokken van bestuurders van spoorwegmaatschappijen voor alles wat onder hun beheer staat, strekke het volgende bericht uit Galignani's Messenger: Het proces van „Warren contra The Great Northern Railway Company" kwam dezer dagen voor het hof van Queen's Bench. De eischeres, Miss Warren, dansmeesteres te Boston in Lin colnshire, stelde eene vordering in tot bekoming van vergoeding voor de schade, door haar gele den, doordien aan het station te Spalding, in April 1868, haar voet in een gat van het karpet in de wachtkamer geraakt was. Zij was daardoor eerst met haar gezicht tegen den deurpost geval len en had toen eene kneuzing van den rug en inwendige scheuring van een spier bekomen, welk een en ander, volgens haar geneesheer, haar zou beletten verder haar beroep uit te oefenen. Sedert het ongeval had zij hare bezig heden niet kunnen verrichten, maar moest die door anderen laten waarnemen, zoodat hare in komsten van 650 pd. st. tot 127 pd. st. gedaald zijn. De uitgaven, die zij heeft moeten doen om te Brighton te leven en goede geneeskundige hulp te erlangen, zijn zeer groot geweest. Ter terechtzitting werd haar een stoel aangeboden, en zij verkeerde blijkbaar in zwakken toestand. Er was nog slechts eene getuige gehoord, toen partijen tot eene schikking kwamen, volgens welke het bestuur der Maatschappij aan eische res eene schadevergoeding zou betalen van 1500 pd. st. Frankrijk. Men heelt de afgevaardigden doen weten, dat zij beschikken kunnen over de hun toeko mende 2500 frs. vergoeding voor reis en ver blijfkosten. Deze kennisgeving beteekende niets meer of minder, dan dat zij zic.h gerust kunnen verwijderen, hetzij uit Parijs, hetzij uit Frankrijk De buitengewone zitting is voor goed geëindigd. Het nieuwe Ministerie zet het werk van zijn voorganger waardiglijk voort, of liever, het vol tooit dit werk. Het Journal O/ficiel deelt bovendien mede, dat de Keizer aanstaanden Donderdagen de volgende Donderdagen geen receptie te St. Cloud zal houden. Deze eenvoudige kennisgeving beteekent mede, dat de zitting van het Wetgevend Lichaam ge- prorogeerd blijft. Natuurlijk is hierdoor de indruk, die de ver daging zelve reeds heeft te weeg gebracht, niet beter geworden. Vooral de afgevaardigden, wier mandaten niet onderzocht zijn, zien zic.h in eene geheel valsche positie geplaatst. De onderte.oke- naars van de interpellatie hebben zich op de uitnoodigiug van de hh. Buffet en Chevandier de Valdröme in het 8C bureau van de kamer vereenigdde poging om eene solidariteit van handelen tusschen hen en de linkerpartij tot stand te brengen, kan als mislukt worden be schouwd, zooals uit de telegrafische berichten voldoende is gebleken. De positie van de tiers- parti is anders ook niet zooals ze die wel wenschte, want de hervormingen, die ten gevolge van haar initiatief tot stand zullen komen, worden ten uitvoer gebracht door een ministerie, waarin geen lid harer partij zitting heeft, maar dat nog geheel van den geest des heeren Rouher is doortrokken. Daarbij komt nog diens benoeming tot president van den Senaat, waardoor hij, bij den nieuwen werkkring, die aan dat gedeelte der vertegenwoordiging zal worden toebedeeld, misschien grooteren invloed op den gang der zaken zal uitoefenen, dan hij als minister van staat mogelijk ooit gedaan heeft. De Minister Latourd'Auvergne heeft ook dadelijk Armand, secretaris der Franschen legatie te Rome, tot zijn Kabinetschef benoemd. De heer Armand heeft iu der tijd, onder leiding van zijn chefs, de geheele correspondentie over Ubertana ge voerd. Naar men beweert zijn de bemoeiingen des keizers niet vreemd gebleven aan zijne be noeming. Omtrent de reis der keizerin naar het Oosten, wordt gezegd dat H. M. eerst Zwitserland zou bezoeken met den keizerlijken prins; laatstge noemde zou dan naar Parijs terugkeeren, terwijl II. M. zich naar het meer van Constanz en van daar over den Brenner-spoorweg naar Verona zal begeven; vervolgens naar Venetië, waar II. M. zich naar Corfu en Konstantinopel zou inschepen. De keizerlijke prins zou met den keizer, gedurende de reis der keizerin in het kamp van Chalons vertoeven. Van het reeds gesplitste ministerie van land bouw, koophandel en openbare werken wordt gezegd, dat het voortaan in drie ininisteriën zal worden verdeeld, nl. iu een ministerie van open bare werken, een van landbouw en nijverheid en een van koophandel. Belgie. Het Hof van Assises van Brabant heeft in zijne zitting van 20 Juli vonnis geveld in de zaak van Bachélery, zich noemende letterkundige, geboren te Brest (Frankrijk), en thans, volgens zijne eigene verklaring, verblijf houdendein het huis van arrest te Brussel. Bachélery stond terecht wegens hoon jegens keizer Napoleon, gepleegd in het nummer van 1 Mei van liet vlugschrift la Revolu tion. Het hof heeft hem veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van zes maanden en eene boete van 200 franken. TELEGRAMMEN. Parijs, 21 Juli Naar men verzekert, kon de linkerzijde gisteren het niet eens worden over het manifest, dat beraamd was. Thiers had het ont worpen, maar het is niet aangenomen. De ministers hebben gisteren de grondslagen van het Senaatsbesluit vastgesteld, en ze zijn he denochtend in den kabinetsraad aan den Keizer medegedeeld. Washington, 21 Juli. De toestemming van het Gouvernement tot het aan wal brengen van den Fransch-Transatlantischen telegraafkabel sluit te vens in het recht om de lijn, zoodra zij voltooid zal zijn, in werking te brengen. Londen, 21 Juli. Gisterenavond te elf uren is een ministerraad gehouden. Waarschijnlijk is toen besloten om de Iersche kerkbill in te trekken, doch haar iu de aanstaande zitting weer in te dienen. De Times verklaart zich voor het voortzetten der debatten. Gemeenteraad. Zitting van heden. Tegenwoordig de HU. Le Poole, Van Wensen, Wttewaall, Stoffels, Hartevelt, Tollens, De Fre- mery, Tieleman, Du Rieu, Cock, Van Outeren, Krantz, Hubrecht en Goudsmit. De heer Hoogh heeft bericht wegens ambts bezigheden de vergadering niet te kunnen bij wonen. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Zijn ingekomen eenige dispositiën van Ged. Staten, die. na lezing voor not. worden aange nomen. Eene missieve van Dr. Weebers, waarin hij verklaart de benoeming tot lid van de plaatselijke schoolcommissie aan te nemen. Eene missieve van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, meldende dat de lieer W. P. Wolters benoemd is tot onderwijzer aan die inrichting, ter vervanging van den heer J. A. Van Dijk wien op verzoek eervol ontslag is verleend. (Kennisgeving.) Alsnu komt aan de orde de voordracht ter benoeming van eene regentesse voor het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. De HH. Tollens, Goudsmit en Wttewaall vor men met den voorz. het stembureau. Tot regentesse wordt benoemd mevr. Mensiug met 13 van de 15 uitgebrachte stemmen. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van drie leden buiten den gemeenteraad in het bestuur over het werkhuis, als hoedanig worden gekozen de I-IH.Schretlen, A. C. Leembruggenen Van Wensen. Tot hoofdonderwijzeres aan de openbare be waarschool in de Baaihal wordt benoemd mej. Tiemeijer. Alsnu komt aan de orde de voordracht tot over name van eene verzameling van geschreven stuk ken enz., uit den boedel van wijlen den heer S. Van der Paauw. In de voordracht wordt gezegd, dat deze ver zameling hoogst belangrijke stukken bevat voor de geschiedenis der stad, en een sieraad van het archief zal uitmaken. De voor die overname voorgestelde som bedraagt 1000. De heer Tollens wenscht ook nog andere stukken over de gasfabriek, die in de lijst der over te nemen stukken niet zijn vermeld, door de stad te zien aankoopen en noemt daarvoor eene som van f 500. De heer Du Rieu wenscht dat voor stel afzonderlijk behandeld te zien, nadat men met de familie gesproken liebbe, en keurde het af nu reeds een bepaalde som te noemen. De heer Tollens beaamt het gesprokene van den heer Du Rieu. De heer Goudsmit wenscht de partij stukken door deskundigen nogmaals onderzocht te zien, om het meest belangrijke alleen over te nemen; daar er toch bij die stukken veleu zijn die algemeen verspreid zijn en dus weinig of geen waarde hebben. De voorz. meent dat dit moeielijk zal gaan, daar juist de verzameling als geheel waarde heeft, bovendien betwijfelt spr. of de familie zich daartoe wel zal laten vinden. Achtereenvolgens voeren nu de HH. Goudsmit, Stoffels en Tollens het woord, over deze zaak alsmede de heer Du Rieu, die er op wijst, dat de comm. van financiën die gelden heeft toege staan, nadat ze ingelicht was, dat die verzame ling door deskundigen, de secretaris der stad en de archivaris, waren onderzocht. Spr. vraagt nu welke deskundigen men nu zal bezigen. De heer Goudsmit zegt dat hij, hoewel allen eer bied hebbende voor de genoemde deskundigen, hij toch vreest, dat ze zich door te groote voorliefde voor hunne stad hebben laten leiden en dus niet onpartijdig hebben geoordeeld. Als spr. secretaris was eener gemeente, zoude hij misschien even eens handelen om voor zijn archief het minste kattebelletje machtig te worden. De Voorz meent juist dat een geboren Leide- naar beter over de waarde der stukken kan oor- deelen en dat de te groote voorliefde van den secretaris opgewogen is daardoor dat zijn collega bij dat onderzoek, de archivaris, geen Leide- naar is. De heer Krantz vraagt nog eenige inlichtin gen omtrent die slokken over de gasfabriek. De heer Hartevelt acht het beter de stukken, waarop de heer Tollens doelt, met name te noe men. 't Is de tusschen de stad en den heer v. d. Paauw gevoerde correspondentie over de op te richten gasfabriek, die hij gaarne in het archief zou zien opgenomen. De heer Goudsmit wenscht die stukken tegen den eenmaal bepaalden prijs bij de overige te zien gevoegd, iets waarvoor de heer Tollens vreest, dat de familie zich moeilijk zal laten vinden. De heer Goudsmit wil zich met het voorstel van B. en VV. vereenigeu, mits alle stukken van de gasfabriek bij de verzameling worden gevoegd. Waarschijnlijk zal, volgens verklaring van een der leden, daartegen door de familie geen bezwaar worden gemaakt. De heer Tollens trekt zijn voorstel in. In stem ming gebracht, wordt het voorstel van B. en W., gewijzigd in den zin, zooals de heer Goudsmit heeft voorgesteld, aangenomen met algemeene stem men op éen na. Alsnu komt aan de orde: Voordracht tot verkoop van boomen buiten de voormalige Rijnsburger poort. Na eenige discussiën, waaraan de hh. Tollens, Du Rieu, Wttewaell en de Voorzitter deelnemen, wordt de voordracht aangenomen. Daarna worden de rekeningen, dienst 1868 van het Geref. Weeshuis en van het Werkhuis z. h. o. goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijude wordt do ver gadering door den voorz. gesloten. Officie el e Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen ter kennis van de kiesge- regtigden, dat ingevolge art. 8 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. S5), de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeenteraad open vallende plaats ten gevolge van het genomen ont slag door den heer S. A. MEERBURG, die in 1873 moest aftreden, zal geschieden op Dingsdag den 3 Augustus aanstaande. Leyden, 21 Julij 1869. PATESTBLiDËK. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeen tebestuur van Leyden, doet te weten dat de in gevulde patentbladen, over het dienstjaar 1869 en 1870, voor al de Wijken, bij het Collegie van Zetters, iu eene der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des voor middags tien tot des namiddags te een uur. Leïden, 17 Julij 1869. Marktberichten. Amsterdam, 21 Juli. Rogge op lev. p. Oct. 202, 201, 200, 201; Galatz 216, Petersb. 218, cont. z/k. 225 op 2/m. Taganrog 213 cont. z/k. Rogge f 2 lager met weinig handel. Koolzaad p. Sept. 74, p. Oct. 7414. Raapolie vliegend 3914, 3SH. Najaar 39, 88%. Voorjaar 40. Lijnolie vliegend 34H, f Najaar 3414, ld. Voor jaar 3454, 14. LAATSTE BJEJEMOHTE1N. 's-Gravenhage, 22 Juli. De uitslag der verkie zing van leden van den gemeenteraad alhier is de navolgende geweest: Ter vervanging van den heer H. F. G. N. Camp, die tusschentijds bedankt heeft, werd gekozen de heer Mr. B. H. M. Hanlo, raadsheer in het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland, met 685 stemmen. De heer E. A. Haitink, oud-kolo nel der genie, bekwam 33-3 stemmen. Voor de periodieke aftreding van 12 leden van den raad zijn uitgebracht 1152 stemmen. Geldige stemmen waren 1142, dus de volstrekte meerderheid 572. Herkozen de heeren Mr. H. J. Soury met 1100 stemmenJhr. II. C. A. Ver Huell met 1084'jJhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot met 1062 Jhr. Mr. J. F. Schuurbecque Boeije met 1057; E. B. baron Wittert van Hoogland met 1045; Mr. J. P. Vaillant met 1019; J. Van Stralen met 1011; Mr. M. Eyssell met 1001 Jhr. C. A. Van Sypen- steyn met 803; C. J. G. baron Van Hardenbroek van's Heeraartsberg en Bergambacht met 766 en J. W. H. Smissaert met 643 stemmen. Gekozen ter vervanging van den heer Waldeck, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer Mr. E. H. 's Jacob, met 756 stemmen. Verder bekwamen de heeren Mr. M. S. Pols 319 stemmen; Dr. J. E. De Vrij 338; Mr. W. N. Lantsheer 282; Jhr. Mr. J. K. J. De Jonge 310, en Dr. L. H. Verwey 136 stemmen. 's-Gravenhage, 22 Juli. Naar men verneemt, heeft de heer Mr. J. A. Pliilipse wegens 70jari- gen leeftijd en verzwakking van gezondheid, zijn eervol ontslag gevraagd als president van het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland. Londen, 22 Juli. De Times deelt mede, dat de regeering als nog eene schikking mogelijk ach tende, besloten heeft het wetsontwerp betreffende de Iersche staatskerk niet in te trekken, en het Huis der Lords uit te uoodigen, heden avond de discussiën over de amendementen voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3