rijk zullen opkomen, met hunne nieuw verkozen afgevaardigden aan het hoofd: Favre, Bancel, i Gambetta enz. Ook Castelar zal met eene depu tatie van Spaansche republikeinen het congres komen opluisteren. Een zeer behartigenswaardige les bevat een onlangs verschenen statistisch werk over den graanoogst in Italië, welk land nog op het einde der vorige eeuw den eersten rang in Europa's gewesten innam; zijne landerijen leverden ge middeld 10 hectoliters (mudden) per hectare aan granen op, terwijl Frankrijk 8 en het overige Europa er 7 opbracht. Sedert echter het overige Europa begonnen is, met aanwending van de resul taten der wetenschap, den landbouw op rationeele wijze te beoefenen, is de verhouding op eene voor Italië zeer nadeelige wijze veranderd. In de laatste tien jaren bedroeg de graanopbrengst in Engeland 32, in Saksen 16, in België en Ne derland 20 a 22, in de andere Duitsche staten, birten Saksen, 19 a 20, en in Frankrijk 15 mud den. Italië daarentegen is op 10 mudden gebleven en bevindt zich nog op dezelfde hoogte als Spanje en Griekenland. Het eigenlijke Engeland teelt op eene ruimte, die viermaal kleiner is dan Frank rijk, de dubbele hoeveelheid granen, in ver gelijking met dit land, en hoeveel ongunstiger steekt dus de opbrengs van het gezegende Italië daarbij af. Hetzelfde kan van de verhouding omtrent den wijnbouw gezegd worden; hoewel Frankrijk slechts eene bepaalde streek voor den wijnbouw heeft, en Italië van de Alpen tot de uiterste grenzen ten zuiden, voor den wijnbouw geschikt is, brengt eerstgenoemd land driemaal meer wijn ter markt dan Italië. Wie nu echter weet dat in Engeland, Saksen, België en Neder land de vorderingen der moderne natuurweten schap, op den landbouw en in Frankrijk op den wijnbouw, op de meest vernuftige wijze worden toegepast, dien zal het achterblijven van Italië in de opbrengst, niet moeilijk te verklaren vallen. Te Gilleriid, in Denemarken, heeft den 4dtn Juli eene groote Scandinavische volksvergadering plaats gehad, die door 1000 Zweden en een gelijk aantal Denen werd bijgewoond. De heer Riemestad, redacteur van de Dagstelegrafen, heeft een rede voering gehouden, waarin hij wees op de nood zakelijkheid voor de Scandinaviërs in Zweden en Noorwegen en in Denemarken, om zich nauw aan elkander aan te sluiten, bij het gevaar dat Denemarken dreigt van de zijde van Pruisen, en Zweden en Noorwegen van Rusland. Men herinnert zich, dat ten vorigen jare te Rappersweil, aan het Zuricher-meer, een monu ment, aan de worsteling van Polen voor zijne onafhankelijkheid gewijd, is opgericht. Naar men thans verneemt, is dat monument, uit eene kolom met een daarop geplaatsten arend bestaande, door de zorg van het comité met een sierlijk ijzeren hek omringd, 't welk met ruim vijftig schilden van voorname geslachten uit Groot- en Klein— Polen, Lithauen en de overige aan Polen cijnsbaar geweest zijnde gewesten zal prijken. Bovendien bestaat het plan om te Rappersweil een „histo risch Poolsch museum" op te richten, 't welk tot „nationaal eigendom van Polen" zal worden ver klaard. Dit museum is meer bepaald bestemd om voorwerpen uit de laatstverloopen eeuw te bevattenhistorische, geographische en ethnogra- phische geschriften in verschillende talen, kaarten, autographen, teekeningen, schilderijen, munten enz. Van een voornaam Poolsch schrijver is bij graaf Plater reeds eene belangrijke autograaf van Kos ciusko ontvangen en van eene andere zijde de toezegging eener uitstekend fraaie munismatische verzameling. Het oppergerechtshof van Minnesota (Ver. Sta ten) heeft eene beslissing genomen omtrent de aan zijn oordeel onderworpen vraag, op welk oogen- blik een persoon als dronken moet worden be schouwd. Volgens dit besluit is het niet volstrekt noodig, dat hij in een goot of tegen een muur loopt, maar wordt zijne dronkenschap reeds ge constateerd, wanneer hij tweemaal hetzelfde ver haal opdischt. Naar de Times meldt, hebben de commissarissen van de tentoonstelling van 1851 op hunne jong ste vergadering het besluit genomen, eene reeks jaarlijksche iuternalionale tentoonstellingen te houden van uitgezochte werken op het gebied van schoone kunsten, van industrie en van we tenschappelijke uitvindingen. De eerste dier ten toonstellingen zal in 1S71 plaats hebben en, wat werken op het gebied der industrie betreft, uit slechts drie afdeelingen bestaan. Kleuren photograffe. De heer L. Ducos du Hauron heeft over dit onderwerp een werk uitgegeven, waarin hij zijne behandeling beschrijft, om ge kleurde photografiën te verkrijgen. In 't kort zijn werk resumeerende, deelen wij mede, dat hij kleuren verdeelt in rood, geel en blauw, en nu drie gelijke clichés maakt, waarbij het beeld door de drie verschillend gekleurde glazen wordt geleid en waardoor de drie kleuren in hunne nuanceeringen worden teruggegeven. Vervolgens maakt hij van deze drie weder een beeld, en verkrijgt daardoor een beeld, gekleurd volgens de natuurlijke tinten. Het is hem nog niet ge lukt, dergelijke portretten te maken, maar land schappen, gebouwen, monumenten, schilderijen, geschilderd op glas enz. laten zich uitstekend teruggeven, terwijl hij deze uitvinding tevens reeds dienstbaar heeft gemaakt aan de chromo lithografie. (Ulr. D.) Het zwaard door Frederik den Groote ten ge schenke gegeven aan generaal Washington is, met nog andere bijzondere zaken, vroeger aan den vader zijns vaderlands hebbende toebehoord, te New-Tork te koop gesteld. BUITENLAND. Dni ts<* li land. De gebeurtenissen in Frankrijk worden hier met zekere angstige spanning gevolgd, daar vele kenteekenen grond geven tot de mogelijkheid, dat keizer Napoleon in eene actieve staatkunde naar buiten, de bevestiging zoekt van zijn ge- schokten troon. Bovendien heeft de nationale ont wikkeling van Duitschland in den heer Rouher, in den raad des keizers, een oprechten en goedbe- spraakten verdediger verloren en 't is volstrekt niet zeker, dat Rouher's opvolgers de machinatiën der oorlogspartij met dezelfde geschiktheid en met dezelfde kracht zullen weten te keer te gaan. Overigens zal van hieruit niets gedaan worden, om de betrekkingen met het nieuwe ministerie in Frankrijk in gevaar te brengen en de offi- cieuse pers wijdt daarom dan ook zelfs niet eenige woorden ten afscheid aan den aftredenden minis ter van staat, hoewel hij verscheidene aanspra ken daarop kan doen gelden. Van Rouher mag dus spoedig in de Pruisische journa'-stiek geen sprake meer zijn; niet te verwon deren zou het echter wezen, zoo graaf Von Beust daarentegen spoedig daarin weer meer genoemd werd, en wel tengevolge van eenige voor Pruisen minder aangename bladzijden in het jongst ver schenen Roode Boek. Zoo beschouwt men het bijv. volstrekt niet als een bewijs van buitenge wone hoffelijkheid tegenover het kabinet van Berlijn, dat graaf Von Beust het noodig acht den Saksischen minister van Buitenl. Zaken door den heer Von Werther te laten waarschuwen tegen kwaadwillige inblazingen. Bovendien vindt men ook dat Von Beust niet zoo onpartijdig blijft, als hij voor Oostenrijk van plan was, in de pogingen tot vestiging van een Zuid-Duitschen Bond, waar hij uitroept dat hij, hoewel den Zuid-Duitschen Bond zelf niet kunnende tot stand brengen, die even wel gaarne wenschte te zien ontstaan. Deze wensch heeft in den mond van den eersten mi nister eener groote mogendheid eene beteekenis, die door alle volgende bemerkingen niet kan worden verzwakt. Ongetwijfeld zal dus weder eene polemiek tusschen de Pruisische en Oosten- rijksche bladen ontstaan, waarvan het groote nadeel is dat ze slechts tot wederzijdsche ver bittering aanleiding kan geven. De Bonn. Zeitung bericht het volgende aangaande eene oneenigheid, welke is ontstaan tusschen de studenten in der katholieke theologie van de hoo- geschool te Bonn. Met het oog op de tegenwoor dige gebeurtenissen had een gedeelte dier stu denten het voorstel gedaan, om een fakkeltocht te organiseeren, ter eere van den aartsbisschop van Keulen. Vele anderen waren tegen dit voor stel en dezer dagen verscheen in de Bonn. Zeitung een ingezonden stuk, met het volgende onder schrift: „Verscheidene studenten der katholieke theologische faculteit te Bonn uit naam van velen hunner." Aan dit opstel wordt het volgende ont leend „Voor het overige hebben de jongste gebeur tenissen ten duidelijkste doen zien, dat onder de aankomende priesterschap een geest levendig wordt, die niet geneigd is zwijgend toe te zien de machtsoverschrijding, welke eenige ultramon- taansche ijveraars zich in het kerkelijk leven en in de theologische wetenschap veroorloven. Wij houden ons vast overtuigd, dat de weigering om ons aan te sluiten bij hen, die aan het hoofd van ons bisdom de beoogde hulde willen bewij zen, in geenen deele te kort doet aan den eer bied, welke wij koesteren voor den aartsbisschop, wiens tegenwoordigheid alhier in geene betrek king hoegenaamd tot onze hoogeschool staat." Sedert de openbaarmaking van dit stuk, hetwelk aan de geestelijke overheid te Bonn niet bijzon der schijnt te smaken, worden allerlei pogingen aangewend, om de namen der schrijvers van be doeld artikel te leeren kennen. Aan ieder stu dent iu der katholieke theologie te Bonn wordt thans eene verklaring ter ondertcekening voor gelegd, inhoudende, dat hij niet behoort tot de „verscheidene studenten," die „uit naam van velen," het bedoelde stuk hebben geschreven. Oostenrijk. De bisschop van Linz heeft de gratie des keizers werkelijk van de hand gewezen; de zaak is nu werkelijk voor de regeering zeer ingewikkeld. Van de voltrekking der straf zal wel in geen geval sprake wezen, want de als een der onbetwist bare rechten der kroon verleende gratie wordt niet herroepen, en zoo dit recht zelfs minder onbetwistbaar was, zou de bisschop toch wel niet op de uitvoering van een vonnis aandringen, dat door eene, zijns inziens, onbevoegde rechtbank tegen hem is gewezen Het blijft nu echter te vreezen, dat de clericale partij die genade-ver leening als een bewijs van berouw der regeering beschouwt of als een blijk van afkeuring van het vonnis der rechtbank, dat den bisschop tot mar telaar verklaart, zonder het martelaarschap te hebben ondergaan. In de nabijheid van Münchengratz heeft eene Czechische volksvergadering plaats gehad. De Ozechische bladen begrooten het aantal der aldaar opgekomen personen op 40,000, hoewel het door „een ooggetuige" in het Prager Avondblad slechts op 10,000 wordt geschat. Er werd een besluit ge nomen tot bevordering niet alleen der nationale literatuur, maar ook tot verklaring van sympathie jegens de „liberale Fransche journalistiek, die zich de belangen en politieke pogingen der Cze- chen aantrekt," en eindelijk een besluit tot ver klaring van gelijke sympathie jegens de Fransche natie. Italië. Het verslag van de commissie van enquête zal waarschijnlijkheden (Dinsdag) openbaargemaakt worden; alleen de conclusie is tot nog toe bekend; die luidt: „Uit de akte van onderzoek blijkt, dat er geenerlei bewijs bestaat voor de ongeoorloofde deelneming van eenige afgevaardigden aan de tabak-maatschappij." Wat die conclusie veel ge wicht bijzet is het feit, dat ze met algemeene stemmen werd genomen, want, had zich in de commissie eene meerderheid en eene minderheid voorgedaan, dan had het Parlement onmiddellijk door de regeering moeten worden bijeengeroepen. Dit neemt echter niet weg, dat de afgevaardigden Crispi en Lobbia door die uitspraak zich in eene scheeve positie zien geplaatst; 't zou dan ook niet te verwonderen wezen zoo ze hun mandaat neder- legden. Om op het Parlement terug te komen, waar schijnlijk zal het niet voor October bijeenkomen, maar geheel vernieuwd. Overigens heerscht hier te lande zulk eene ondraaglijke hitte, dat men het den ministers nauwelijks ten kwade kan dui den, wanneer ze over de gewichtige quaestie van de oplossing van het Parlement tot geen beslissing komen en zich liever naar verschillende steden van het schiereiland begeven, onder voor wendsel van allerlei bezigheden. Uit Florence wordt gemeld, dat de dader van den moordaanslag, op den heer Lobbina gepleegd, in hechtenis is genomen en zijne misdaad heeft beleden. De broeder des pausen, graaf Gabriël Mastaï Ferretti, is te Sinigaglia aan eene beroerte over leden. Hij was het hoofd van het geslacht en 90 jaren oud. De Paus is over dat verlies zeer ge troffen. Frankrijk. De beslissing is gevallen: Rouher is tot pre sident van den senaat benoemd; hij zal dus nu den keizer van nog grooter dienst kunnen wezen, en zijn deel hebben in de tot stand te brengen hervormingen, hij moge dan al den minis terzetel hebben verlaten. Algemeen houdt men liet er dan ook voor, dat de verhouding tusschen den keizer en den aftredenden minister beter is dan die tusschen de nieuwe en den souverein. De heer De Lavalette gaat naar Londen als ambassadeur in de plaats van prins de la Tour d'Auvergne; Duruy is tot lid van den senaat benoemd. De nieuwe ministers hebben in handen des keizers den eed afgelegd. De heer Duvergier was sectie-president in den staatsraad: de heer Bourbeau is door het derde kiesdistrict der Vienne naar de Kamer afgevaar digd. Hij was te Poitiers deken der orde van advocaten. De heer Leroux was nooit als land huishoudkundige bekend, alleen als medebestuur der van een groot handelsbuis. In eene vergadering van regeerings-commissa- rissen bij het Wetg. Lichaam is berekend dat men minstens 20 dagen noodig heeft tot onder zoek van de 55 verkiezingen, die nog niet zijn onderzocht; die leden verwachten, dat van dat getal minstens 7 of acht niet geldig zullen wor den verklaard. Gedurende de ministerieele crisis is Emile Olli- vier geen enkele maal te St.-Cloud geweest. De maarschalk Mac-Malion is per telegraaf naar Parijs ontboden. Zoo althans wordt beweerd. Uit Lyon wordt gemeld dat al de leerlooiers den arbeid hebben gestaakt. Van 1722 Juli zal de Réforme niet verschij nen; het blad zal in dien tusschentijd een eigen drukkerij oprichten, daar liet tot nog toe voortdu rend zijne uitgaven moest vertragen wegens onwil van den drukker. TELEGBA3IMEN. RIo-Janeiro, 23 Juni. De revolutie in Urugay neemt toe. De president is naar de hooldstad Montevideo teruggekomen, zonder een gevecht met de insurgenten te wagen. Atlicne, 18 Juli. De Kamer is bijeengekomen. Het eerste votum, dat zij heeft uitgebracht, be trof de geldigheid der verkiezingen in Corinthe en de regeering heeft daar eene meerderheid ge had van 20 stemmen. Parijs, 19 Juli. Blijkens een dépêche uit Bra zilië, maken de geallieerden toebereidselen tot de bestorming van Escuras, alwaar Lopez zijn hoofdkwartier heeft opgeslagen. Naar men verzekert, is in een heden ge houden ministerraad besloten, om het Wetgevend Lichaam eerst in October bijeen te roepen. Weenen, 19 Juli. De minister van financiën in het Cis-Leithaansche kabinet gaf, daartoe uitge- noodigd door de commissie der delegatiën, een kort overzicht van den toestand der financiën over dit jaar, voor zoover dit thans mogelijk was. Uit zijne mededeeling bleek, dat de ontvangsten in het tegenwoordige jaar vermoedelijk 6 a 7 millioen meer zullen bedragen dan de raming was. Wanneer die gunstige omstandigheden voortduren, dan zal waarschijnlijk het deficit in 1870 in ronde cijfers 26 milioen bedragen, waarvan 22 millioen gedekt zullen zijn, zoodat het geheele tekort slechts 4 millioen zal bedragen. Het Duitsche congres voor spoorwegen is heden alhier geopend onder voorzitterschap van den geheimraad Fournier. De minister van koophandel, de heer Plener, is in de vergadering verschenen. Hij gaf zijn vreugde te kennen, dat Weenen als plaats van bijeenkomst voor dit congres gekozen was, en wees op de noodzakelijkheid tot ver- eeniging, in het belang der onderlinge commu nicatie. Onder de nieuw opgenomen spoorbanen behoort de lijn Berlijn-Görlitz en die van den Grand Central Beige. De aanstaande algemeene vergadering is be paald op 10 November 1871, als wanneer het 25jarig feest van het bestaan der spoorweg-ver- eeniging zal worden gevierd. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad vanLeyden, op Donderdag 22 Julij 1869, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van eene Regen- tesse voor het Heilige Geest of Arme Wees- en Kin derhuis. 2°. Benoeming van drie leden, buiten den Gemeenteraad, in het Bestuur over het Werkhuis. 3*. Benoeming van eene hoofdonderwijzeres aan de openbare bewaarschool in de Baaihal. 4°. Voor- dragt omtrent den afstand der tienden onder Leyderdorp, over den jare 1869. 5°. Voordragt tot overname van eeue verzameling van geschreven stukken enz., uit den boedel van wijlen den heer S. van der Paauw. 6°. Voordragt tot verkoop van hoornen buiten de voormalige Rijnsburgerpoort. 7°. Rekening, dienst 1868, vana. het Gereformeerd Minnehuis; b. het Werkhuis. Marktberichten. Amsterdam, 19 Juli. Tarwe 340 W. B. Poolsche Rogge Galatz 218, Petersb. 220 contant; Taganrog 215 z/korting; Galatz 223, Petersb. 225 op 2/md. Koolzaad p. Oct. 75. Raapolie vliegend 39%, na jaar 39%, Mei 40%. Lijnolie 34%, uaj. 34%, Mei 35. Rotterdam, 19 Juli. Rogge 25 ets. per mud hoo- ger; Noord-Br. Boekweit ƒ8 per last hooger. Ove rige artikelen onveranderd. Boekweit Noord-Br. f 267, f 270, f 275. Fransche f 203, (205, 207, f 208, ^210. Koolzaad jarige Zeeuwsch zakmaat 72 of; van nieuw koolzaad aangevoerd 24 last Vlaamsch 72% of; Overmaasch 73 ofZeeuwsch 73 of; Flak- keesch 71% of. Meekrap. Bij kleine aanbiedingen en goede vraag voor beste soorten werden daarvoor heden weder iets hoogere prijzen betaald, doch bleef de handel beperkt. I V V rS PM BERICHTEN. Leiden, 20 Juli. Bij de heden plaats gehad hebbende stemming voor den gemeenteraad zijn opgekomen van de l,le afd. 414 kiezers, van de 2dc afd. 429, gezamenlijk dus 343 kiezers. 's-Hage, 20 Juli. Gisteren avond is alhier gear riveerd en aan het Hotel Paulez afgestapt, de nieuw benoemde gezant van Zweden en Noor wegen bij het Nederlandsche Hof, de heer O. Ste- nersen. De commissie voor de tentoonstelling van voor werpen tot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden, te houden in Septem ber a. s. in de Teeken-academie alhier, heeft van verschillende zijden aanbiedingen ontvangen van medailles, om die aan inzenders van voor werpen te vereeren. Naar aanleiding hiervan wenscht de commissie de gelegenheid te geven aan allen, die eveneens genegen zijn medailles te schenken, daarvan te doen blijken door opgaaf aan den secretaris der commissie, voor den 1"™ September. De medailles zullen kunnen zijn van goud, zilver of brons; zij zullen aan de eene zijde op een ellén grond een rood gelijkvormig kruis dra gen, en op de andere zijde de woordenTentoon stelling 1869, benevens den naam des bekroonden in zenders, en zoo het verlangd wordt dien des ge vers bevatten. In het diploma zal de naam des gevers worden vermeld.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3